CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9<*« JAARGANG WOENSDAG 18 APRIL 1928 NUMMER 2413 ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22',cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bi) contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents V De Prins verjaart. Morgen, 19 April, viert de Prins Gemaal, Z.K.H. Prins Hendrik zijn verjaardag. Meer en meer begint ook deze ge denkdag, de eerste van het viertal jaarlijksche verjaardagen van ons Oranjehuis, in de belangstelling van ons volk te deelen. Wij herinneren ons nog levendig, hoe verleden jaar Z.K.H. als Vader van onze Kroonprinses op den voor grond trad, al neemt uit den aard der zaak ook H.M. onze Koningin de offi- cieele plaats in. Z.K H. is niet de figuur die veel van zich doet spreken door openbare da den, maar toch menig openbaar werk, vooral op het gebied van weldadigheid, volksweerbaarheid en volkswelvaart, had zijn hartelijke belangstelling. Minder bekend is, dat Z.K.H. een krachtige invloed heeft gehad op de goede verhouding onder het lagere hofpersoneel. In die kringen heeft niet alleen onze geëerbiedigde- Koningin, maar ook Haar Gemaal menig stille dankbare vereerder. Spare de Heere onze God den jarige nog vele jaren voor om Koninklijk ge zin en voor ons volk, dat aan het Oran jehuis hangt met sterke liefdebanden. V Suriname. Nu de heer Baron van Heemstra als Gouverneur is afgetreden en reeds den voet op den vaderlandschen bodem gezet heelt, terwijl binnen enkele we ken Dr. Rutgers zijn plaats zal inne men, komt Suriname wat meer in de bel-ntf stelling. Wij juichen dat zeer toe, omdat Su riname inderdaad wellicht in nog sterkere mate dan het Aziatisch Indië een veiligheidsklep voor ons volks bestaan kan worden. Opmerkelijk is, met hoeveel waar deering op het werk van Baron van Heemstra wordt teruggezien. Bii de aanbieding van het huldeblijk der bevolking heeft gouverneur van Heemstra gezegd: de geschiedenis zal oordeelen over mim bestuur. De toe komst zal leeren of mün strijd voor Suriname eenig bliivend nut voor het land zal opleveren. Terecht schriift de West in een aan den vertrekkenden bewindvoerder gewiid afscheidsartikel heeft de gouverneur hier het woord „strijd" gebruikt. Wie herinnert zich niet de ijzige on verschilligheid voor Suriname, die bij zijn optreden bestond in Nederland? Gouverneur Staal had zijn uiterste best gedaan om belangstelling te wekken voor de kolonie. Het op zijn initiatief opgericht Studie Syndicaat deed een krachtig beroeD op den ondernemings geest. Maar alles stuitte af op een muur van onverschilligheid. Het werd op den duur beangstigend. Het leek, dat voor Suriname alle deuren geslo ten waren. Een periode van groote ont moediging trad in. gevolgd dnor een crisis in den landbouw die tot het stop 2etten van verschillende ondernemin gen leidde. Zoo was de toestand bij het optre den van gouverneur van Heemstra. Uitvoerig wordt dan verhaald het werk van den gouverneur om dankbaar te constateeren, dat hij de belangstel ling heeft kunnen wekken. Maar wij kunnen een stap verder gaan, zegt ,,De West". Wij kunnen getuigen dat er thans perspectief is. Wij staan er ongetwij feld thans gunstiger voor dan na de periode van gouverneur Staal. Dank zij de medewerking dor regee ring is een allerbelangri kste maatre gel getroffen, waardoor do levensvat baarheid van bestaande landbouwon dernemingen grooter geworden is. Daarmede is de prikkel geboren om al dadelijk de bestaande ondernomin gen krachtig uit te breiden, waarmede reeds een aanvang is gemaakt ls de toestrooming van nieuw kapitaal nog niet wat men zou wenschen, de belang stelling is gewekt. De gunstiger resul taten waarop bestaande ondernemin gen nu reeds kunnen wijzen, en in c!toekomst in meerdere mate zullen kunnen wijzen zuLen vanzelve de ondernemingsgeest tot navolging prik kelen. Verder hebben tal van bezoekers, uit Nederland en Indië, de kolonie be zocht, dank zij het initiatief van den gouverneur, die daarbij als joviaal gastheer optrad. De bezoekers hebben hun oogen de kost gegeven. Er zijn er onder die zich aanstonds financieel hebben geïnteres seerd in Surinaamsche ondernemingen. Ook de minerale rijkdom van het land, vooral aan bauxiet, is hun niet ont gaan. Men weet thans ook in Neder land, dat de Amerikanen, die bauxiet exploiteeren in Suriname, jaarliiks daaruit tientallen millioenen winst trekken. Had Nederland die exploita tie zelf ter hand genomen, de Moeder- landsche bijslag van drie millioen zou daardoor alleen reeds veranderd zijn in een jaarlijksch overschot van mil lioenen. Het kan niet anders of ten slotte moeten in Nederland de oogen open gaan voor het feit, dat Suriname toch meer belangstelling verdient dan men in de laatste decennia meende. Het moge in Nederland van de da ken gepredikt worden dat thans dank zij den Jan Salie-geest jaarlijks tien tallen millioenen uit Suriname naar de Vereenigde Staten van Amerika gaan en dat het ons bovendien nog een on dersteuning van de Kolonie kost. Spreekt dat geen boekdeelen? Daarin moet verandering komen. Het werk door Baron van Heemstra begonnen, wordt straks door Dr. Rut gers voortgezet. Wij twijfelen niet, neen, wij zijn integendeel vast over tuigd, dat de man die te Buitenzorg door zijn rustig overtuigend betoog, maar bovenal door het bewijs te leve ren van de landbouwzaken volkomen onder de knie te hebben, ook straks in de West zich niet onbetuigd zal laten. Had de heer van Heemstra misschien zijn meer opvliegend karakter tegen, de taaie volhardende wilskracht van den heer Rutgers, die echter zijn mee ning niet oplegt, maar door overreding bijbrengt, moge hem ook bij dien moei lijken arbeid te stade komen en de rechte man op de rechte plaats doen zijn. STADSNIEUWS. HAARLEMSÜHE ORKES x VEREENIGING. Gisteravond gaf de H. O. V. haar laatste uitvoering voor dit seizoen. Zeer zeker mag deze prestatie tot een der beste worden gerekend, welke de heer Eduard v. Beinum geduren de dezen winter met zijn ensemble be reikt heeft. Wie het vorige jaar met leedwezen den heer Nico Gerharz za gen vertrekken en eenigszins angsval- lig vroegen: „Hoe zal 't nu verder gaan?'' zullen zeer zeker tot de over tuiging gekomen zijn, dat Van Beinum zijn fuctie met eere vervult. Zijn be schaafd optreden, zijn pittigheid en energie, zijn muzikaliteit, zijn waar- horgen, dat hij, vooral wanneer over de geheele linie het ensemble hier en daar nog wat versterkt wordt, de H. O. V. nog aanmerkelijk zal opvoeren. Deze jonge dirigent heeft getoond zijn vak te kennen en de partituren van de' meest uiteenloopende componisten te kunnen aanvoelen. Bijzonder sympathiek deed het daar om ook aan, dat de heer Vijgh, na mens het Toonlcunstbestuur den heer Van Beinum na afloop van het eerste nummer een fraaien krans aanbood Dubbel sympathiek, omdat hiermede tevens een hulde werd gebracht aan het streven van de H. O. V. om goede muziek te brengen aan het volk. Als eerste nummer, genoten wij „Carnaval Romain", van Hector Ber lioz. Na bruisende inleidingsmaten een elegisch, weemoedige passage, waarin vooral de hobo de leiding heeft Dan komt er spanning, passages voi kleurige afwisseling, zooals men zich een carnavalstoet.denkt. Weer een af nemen, een romantisch gemijmer, dat overgaat in levendige bewogenheid. Brillante kleureffecten worden aange bracht en vermengen zich tot een weelde van gloeiend coloriet. Zeer mooie, hartstochtelijk bewogen muziek, door Van Beinum met bezie ling gedirigeerd. Het tweede programma-nummer was „Variations Symphoniques", van César Franck. Het werk is van 1885, van den vol- rijpen meester, die geheel op zijn hoog tepunt stond. Naast eigenaardige Fransche klaarheid, bezit het een diepte van inhoud, die aan Beethoven doet denken, al is de compósitietrant natuurlijk zeer verschillend.. De inlei ding is al onmiddellijk een soort twee gesprek tusschen orkest en vleugel De pianopartij werd uitgevoerd door onze stadgenoote, Mej. Roosje Driessen. Haar aanslag is keurig ver zorgd, haar toonvorming nobel en rond, zij beschikt over een poëtische aanvoeling van Franck's werk en is zeer muzikaal; een pianiste van groo ten aanleg. Haar opvatting van de Va riations is zeer aannemelijk, vooral in het meditatieve middengedeelte, waar in 't orkest zacht gonst als een orgel, terwijl over dien zachten orgelzang de piano parelende glansen werpt en het spel aan harpgetokkel deed denken. In sommige passages zou de voor dracht nog iets aan diepte kunnen wir.nen, maar critiek is gemakke lijk. We hebben er van genoten. Het publiek was zeer geestdriftig en de pianiste moet zich wel gelukkig- \erlegen hebben gevoeld bij de rijke bloemenhulde, die haar werd aange boden. Een dankbaar en aanmoedi gend succes! Zij kwam er niet af zon der toegift, en gaf nog een heel mooie voordracht van een „Pavane" van Ra- vel. Na de pauze gaf het orkest nog een mooie er. gave vertolking van de Vijf de Symphonie van Tsjaikowsky. Deze Russische componist, leerling van de Romantici, toont niettemin in zijn co loriet een Slavischen zin voor kleurig heid en felle contrasten. Alles in deze symphonie is even frisch, niet altijd even diep van inhoud, soms ietwat po nilmaar altijd boeiend. Vooral boeiend, wanneer deze muziek, zooals gisterenavond, met energie en volko men beheersching wordt gedirigeerd. Vooral het Andante cantabile treft door zijn eigenaardige afwisseling. De weemoedige Slavische melodie wordt voorgedragen door den waldhoorn in a«wisseling met klarinet en hobo. Maar hoe verandert het timbre van hei orkest, wanneer daarna de cello de leiding neemt en het min of meer pastorale karakter verdwijnt en door de forsche cellostreek een gloed van brandend purper oplicht. Na dit Andante een pittig walsthema ei daarna de Finale, een liedthema, dat zich ontwikkelt tot een triomphale glorie. We herhalen, de voordracht van dit werk was boven allen lof. De Gehoorzaal was bijna geheel vol. De Steiriway-vleugel, welke Mej. Driessen bespeelde, was uit Benders magazijn. LEZING PROF. SCHWEITZER. Het comité voor de regeling van de lezing en het concert van prof. Alb. Schweitzer op 28 April en 2 Mei a.s. berichtte in ons blad van den 17 April, dat aan koopers van kaarten voor het concert in de Pieterskerk op 2 Mei vanaf 19 April bij de firma Eggers een bewijs zal worden afgegeven, dat hun zekerheid geeft voor een plaats bij de lezing van prof. Schweitzer op 28 April in een gereserveerd gedeelte der Hoog lands» he kerk. De bedoeling van dezen maatregel is, behalve den kaartenverkoop iets te bevorderen, de zitplaatsen in de Hoog- landsche kerk van te voren eeniger- mate te regelen. Zooals men weet, is de toegang tot de Hooglandsche Kerk geheel vrij voor ieder. Een buitenge wone opkomst i3 dus stellig te wach ten, gelet ook op den grooten toeloop, welken in de laatste dagen de lezingen van Prof. Schweitzer elders in den lande trokken Doch dan dienen ook vooraf regelingen te worden getroffen, welke eenigen waarborg bieden, dat men op 28 April den aandrang op de zitplaatsen zal kunnen leiden en be- heerschen. De Hooglandsche Kerk kan voor gewone doeleinden heel wat men- schen bevatten; voor een lezing, met lichtbeelden toegelicht moet de ruim te op een heel andere wijze benut wor den en komen uiteraard enkele plaat sen niet in aanmerking, ook al is de opstelling van spreekplaats en toestel zoo gunstig mogelijk genomen. Waar de groote Stadszaal reeds lang te vo ren door anderen was besproken op 28 April en het Centraal Comité geen anderen dag voor Leiden beschikbaar had, moest wel worden omgezien naar een andere groote ruimte. Gelukkig waren de Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aanstonds bereid het plaat selijk Comité uit den nood te helpen, door met groote welwillendheid, naast de Pieterskerk voor het concert, de Hooglandsche Kerk voor de lezing be schikbaar te stellen. FROF. H. KRABBE. Prof. H. Krabbe., oud-hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid, aan de universi teit alhier, is in het Diaconessenhuis opgenomen tot het ondergaan van een lichte operatie. Zij gezondheidstoestand is zeer goed EE NIEUWE EI ECTRISCHE TREINEN. W ij zoo schrijft het Handelsblad zijn aangeklampt door reizigers tie dag in, dag uit, gebruik maken van de nieuwe electrische treinen, wel ke tusschen Amsterdam en Rotter dam loopen. Zij waren allen vol lof over de snelheid, waarmee wordt ge reden, Zij erkennen die snelheid als een groote winst, maar daarnaast heb ben zij zooveel bezwaren ontmoet, bij het dagelijksch gebruik van de wagens dat zij hun klachten niet achterwege willen laten. Ook al niet, omdat zij vreezen, dat de spoorwegen zullen doorgaan met de aanschaffing van de ze onpractische wagens. In de eerste plaats zijn de zitbanken veel te smal. Wie door een bijna vol len wagen loopt en er niet op bedacht is, denkt eerst, dat alle banken vol zijn, maar alras merkt men bij nader onderzoek, dat de meeste banken voor drie personen met twee personen be zet zijn. Dat is, als de menschen wat breed zitten, haast niet te zien. Maar dat komt dan ook, omdat de banken voor drie personen veel te nauw zijn. De hoek-man kan gewoonlijk maar half op de hem toekomende plaats zit ten, of de drie slachtoffers moeten zich samenpersen. Dan is ook de ruimte tusschen de banken te nauw, zoodat de reizigers elkaar tegenwoordig veel gauwer hinderen dan vroeger. De netten voor de bagage van de rei zigers zijn niet meer boven de zitplaat sen zooals vroeger, maar boven de ramen. De menschen moeten elkaar nu altijd, met jassen of koffers, hinde ren. Dat is onvermijdelijk. Hinderen moeten ze elkaar ook voortdurend bij het uitstijgen en instappen. De men schen op de hoekplaatsen in een vol len trein komen onophoudelijk in on zachte anaraking met iedereen, die passeert. Ook een gevolg van de veel te beperkte ruimte in de wagens. Maar het ergste is in de nieuwe electrische treinen het algeheel gebrek aan luchtverversching. De treinen zijn meestal boordevol, zoodat velen vaak zelfs staan van Rotterdam naar Den Haag. Het openen van een der groote ramen brengt een ware revolutie bi den wagen te weeg, en zoo, met eenige overdrijving gesproken, tot moord en doodslag voeren, als de man, die van de benauwdheid onpasselijk dreigt te worden, vasthield aan zijn wensch, een der hoofdramen te openen. Ter nauwernood wordt geduld door de rei zigers, dat de bovenraampjes open gaan, die van den wind af staan, zoo dat ze practisch toch geen luchtver versching brengen. Het gevolg van de menschopeenhoo- ping in een grooten, potdichten wagen is een ondragelijke, benauwde lucht. Als de afstand niet in zoo'n korten tijd werd afgelegd, zou zij niet zijn uit te houden. Nu krijgt men tusschen Amsterdam en den Haag tenminste in 'n sneltrein in 3 kwartier herade ming Maar wat moet dat worden van den zomer, als de warmte er bij komt? En wat moeten de vreemdelingen er van zeggen, wanneer ze in onze trei nen 2ulke benauwde oogenblikken doormaken? De laatste klacht is de ernstigste. Zij kan eenigszins ondervangen wor den door een reglementaire bepaling van het aantal bovenraampjes, dat in eiken wagen open moet zijn, maar, zeggen vele reizigers, dan tegen den wind in, want anders geeft het niemen dal En met de andere klachten, die we van verschillende kanten hebben hooren herhalen, zou rekening kunoin worden gehouden bij nieuwe bestellin gen. De ruimte in de wagens is nu volstrekt onbevredigend. PROTESTANTSCH BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN. Bovengenoemd bureau publiceert, het verslag omtrent den arbeid vanaf zijn oprichting Januari 1928 tot heden. Na alleen, die hebben medegeholpen aan de bereiking van het doel van het bureau te hebben bedankt, wordt me degedeeld, dat het bureau niet over te weinig belangstelling heeft te klagen, lederen Dinsdagavond vervoegden zich in „Pniël" andere personen, die raad voor de meest uiteenloopende zaken kwamen inwinnen. Dikwijls moest het spreekuur tot 9 uur ver lengd worden. Daarna volgt een beknopt overzicht ven den sLird van zaker. op heden De meeste van die zaken zijn nog aanhangig. Het vooruitzicht bestaat echter, dat men er in bijna alle geval len in zal slagen bevredigende rege lingen te treffen. In een geval, waarin een schoonzoon weigerde iets voor zijn behoeftige ouders op te brengen, werd spoedig 'n executoriale titel verkregen, welke titel reeds in handen van den deur waarder is gesteld en die onverbidde lijk met kracht 2al worden ten uit voer gelegd. Belastingreelames kwamen dikwijls voor. A'l de resultaten van de door het bureau namens de betrokkenen inge diende beroepschriften zijn nog niet bekend, omdat de fiscale machine niet al te vlug werkt. Afgaande op de juist- Binnenland. Gouverneur Van Heemstra in het Va derland terug. Tien locomotieven voor de Ned. Spoorwegen £n Dnitschland besteld. Buitenland. Groot offensief der Chineesche na tionalisten. Japansche maatregelen in verband met den toestand in China. De arbeidsconflicten In Dnitschland De aardbeving in Mexico. De a.s. Fransche verkiezingen. heid van de verstrekte gegevens, mag ccbter wel vertrouwd worden, lat voor de betrokkenen succes zal bereikt worden. Enkele personen uit den werkenden stand, die. geheel te goeder trouw, uit hulpvaardigheid, kleine bedragen ter leen hadden verstrekt, en dit geld niet terug konden krijgen, wendden zich tot het bureau. In vele gevallen er in één geval, dat aan het delict of lichting grensde, 'akte het. /ij liet dan ook met heel veel moeite, voor de betrokkenen de vorderingen te innen. Besprekingen werden gevoerd met den wethouder voor Sociale Zaken, veelal over werkloozen. die meenden, dat hun, bij de ondersteuning onrecht was aangedaan. Dikwijls werd in der gelijke zaken, ook in overleg met soci aal gevoelende personen, een oplos sing gevonden. Twee voogdijzaken, beiden betref fende verwaarloozing van kinderen, nam het bureau in behandeling. Over leg met den Voogdijraad te Leiden werd gepleegd. Met dit verslag wordt aangetoond, dat het bureau voldoende bestaans recht heeft en voorziet in de behoefte aan een instelling, op Christelijk-Pro- testantschen Grondslag, waar een elk hulp en bijstand kan vinden. Wij blijven den arbeid in ieders be langstelling en welwillendheid aanbe velen en hopen, dat hij iets mag bij dragen tot leniging van maatschappe lijke nooden en behoeften. CECOMMITTEERDEN VOOR DE H. B. S. B. en W. hebben benoemd tot ge committeerden der gemeentelijke H. B. S. alhier: voor Nederlandsch en En- gelsch Ds. J Ph. Makkink, voor het Fransch en Duitsch Prof. Dr. N. van Wijk, beiden alhier; voor handelswe tenschappen Dr. M. F. J. Smith te Rot terdam, voor geschiedenis, aardrijks kunde en staatswetenschappen Mr. J. Draayer te 's Gravenhage; voor na tuur- er. scheikunde, Dr. F. L. Bergan- sius alhier. ROTTERDAM—LLOYD RAPIDE. In aansluiting aan de aankomst van de „Sibajak" zal de Lloyd Rapide heden om 10.05 uit Marseille vertrek ken. Aankomst Donderdagmorgen 0.1 G uur te Roosendaal, 7.58 uur te Rotter dam D.P. en 8.32 uur te Den Haag. P. v. L., wonende op de Vaartkade, is gisteren in de Van der Werffstraat toen hij moest uitwijken met zijn fiets, voor een paar kinderen, tegen een con sumptiewagen aangereden. Hij kwam daarbij met de hand terecht in een ruit van den wagen, waardoor hij en kele snijwonden opliep. Na eerst bij den apotheker D. op de Mare verbon den te zijn, is hij door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht waar de wonden zijn gehecht. A. J. v. T. alhier belde gisteren aan de woning van zekere T., die aan vankelijk niet opendeed, maar tenslot te' het raampje van de deur opende en met een broodmes naar T. stak. Deze werd gelukkig niet geraakt. De politie denkt, dat hier een verwarring van personen heeft plaats gehad. Ten nadeele van .T. N., wonende in de Haarlemmerstraat is van de Vol dersgracht een rijwiel ontvreemd, dat later op de Houtmarkt werd terug ge vonden. Het was om het belasting- plaatje te doen geweest, maar de „goocheme" dief had inplaats van het merk van 1928, dat van 1S27 van het rijwiel afgenomen. Door de politie alhier zijn aange houden H. IC. alhier en F. P. P., gedo micilieerd te Dcurne, die zich schul dig gemaakt hebben aan diefstal van ijzer bij de constructiewerkplaatsen. In het perceel Berkendaalstraat 3. bewoond door J. A„ is gisteren een schoorsteenbrandje ontstaan. Nadat de schoorsteen door de brandweer was geveegd, was het gevaar geweken

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1