CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN BgSangriikste nieuws in dit Hummer. 9d® JAARGANG MAANDAG 16 APRIL 1928 NUMMER 241j Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Loochening der opstanding In het Liberale „Vaderland" komt een rubriek voor „Rust een weinig", verzorgd door J. J. M. In deze rubriek kan soms treffend over bepaalde on derwerpen op zedelijk en godsdienstig gebied gesproken worden. Maar soms ook gaat de schrijver zoo absoluut bui ten hetgeen Gods Woord en de ge schiedenis ons leert, dat het noodig is dit te signaleeren. Het Zondagochtendblad van gisteren had weer zoo iets. Onder het motto „Geloof in het onzienlijke", wordt een pleidooi gehouden voor vergeestelij king van het Opstandingsverhaal. Dat pleidooi begint echter met de volgen de brute ontkenning van het Opstan dingsfeit: „Alle verhalen over lichamelijke opstanding ten spijt berust de we- reldoverwinnende beteekenis van het Christendom op de waarheid van een geestelijk beginsel. Het is de onzichtbare Christus, le vend in de harten, die van blijven- den invloed werd. Door hoe weini gen trouwens gezien in de gestalte, gehuld in het doorzichtig kleed van het geheimzinnig verhaal!" Is het niet treurig dat hier op zoo brutale wijze juist de grondslag van ons Chistelijk geloof wordt onder mijnd? Immers wat wordt door de opstan ding juist zoo krachtig bewezen? Dit, dat Jezus was de ware Messias, Gods Zoon. Zoo leert Jezus zelf het aan de Emmaüsgangers. Zoo leert Hii het la ter aan de discipelen. Zoo hebben ook de apostelen het verstaan. Lezen wij slechts het onvergelijkelijk schoon ge tuigenis van Paulus in hoofdstuk 15 van den Corinther brief. Maar ook het Sanhedrin der Joden heeft het zóó verstaan. Daarom was er hun alles aangelegen dat het verhaal van de wachtérs als een leugengeest zou uitgaan: „Zij hebben hem gesto len". De overpriesters begrepen heel goed, dat ze van Jezus nog niet af waren. Hij had immers zelf zijn op standing voorspeld. En dat niet los op zichzelf, maar als de kroon op Zijn lijden. Hij werd daarmee krachteliik bewezen te zijn de Zoon van God. Dat hebben de oversten des volks haast nog beter begrepen dan de discipelen dat aan de opstanding het leven der Zijnen hing. Zij begrepen: als Chris tus niet opstaat, dan is het rfeloof der discipelen tevergeefs. Als Christus is opgestaan, dan is er een streep ge haald door hun opvatting van de oud testamentische profetie. Dan is Hij de ware Messias. Dan kunnen zij de leidslieden van het volk niet blijven. Zij kunnen het volk geen Messias wij zen, waardoor zij ophouden leidslie den des volks te zijn. Daarom is juist de leugen mede een bewijs voor de waarheid van Christus' opstanding. Het is dan ook wel opmerkelijk, dat de Kerk des Heeren door al de eeuwen aan die opstanding heeft vastgehou den en daaruit troost en vastigheid ge put heeft. Opmerkelijk ook, dat de eerste Christengemeenten steeds spra ken van de vele gewisse kenteekenen veertig dagen lang hun vertoond. Dat was zoo vast in hun geloofsleven ge worteld. dat hun groetenis langen tijd op den ee*6ten dag der week luidde: De Heere is waarlijk opgestaan. J. J. M. moge vroom praten zooals hij doet, wij zullen hem niet volgen, want al dat vroom gepraat is hol en leeg. wanneer het feit geloochend wordt. Het heeft voor ons geen waarde als hij zegt: „Niet dat hij op aarde zichtbaar was, maar dat nu nog zijn kracht en zijn ontroering menschen bewegen kan tot boete en tot meedoogen, dat is het wonder. Christus lief te hebben is te ge- looven in de macht van het onzien lijke. Het onzienlijke overweldigt ons. Dit is het mysterie. Mocht de liefde voor Christus ons ook altijd bewegen in zijn geest te handelen. Dat is het hoogste". Neen, dat Christus als de Zone Gods o/er dood en graf heeft getriumfeerd en ons heeft geplaatst in verzoende betrekking met God, waardoor aan Gods recht werd voldaan, dat is het voornaamste. Wat in Adam werd vernietigd is in Christus weer opgericht, daarom is hij dan ook opgestaan. Dat feit zal blijven bestaan ondanks de ontkenning van een z.g.n. Christen dom dat het hoofdfeit van het Messias- schap weg wil werken. STADSNIEUWS. KAMERKIESKRING „LEIDEN". Het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden" hield Zaterdag 14 April onder Leiding van den heer W. War naar, te Den Haag een vergadering. Na opening en lezing der notulen, werd door de heeren Warnaar en Van Nes verslag uitgebracht van de op 3 Januari j.l. gehouden Conferentie met een commissie uit het Centraal Comi té. De besprekingen, welke in hoofd zaak over interne partijaangelegenhe den liepen, zijn voor publiceering niet geschikt. Van den heer J. Verloop te Capelle a. d. IJsel, die in de vorige vergadering werd benoemd tot bestuurslid in de vacature Vuyck, was bericht ingeko men, dat hij tot zijn leedwezen deze benoeming niet kon aanvaarden. Besloten werd, aangezien in Decem ber dezes jaars de jaarvergadering van den Kieskring zal worden gehou den, en een geheel nieuw bestuur ge kozen moet worden, deze bestuursva- cature tot dien tijd onvervuld te laten. Als afgevaardigde met advisee- rende stem naar de eerstvolgende vergadering van het Centraal Comité werd benoemd de heer J. Karstens te Leiden. Betreffende de in December a.s. te houden jaarvergadering van den ge- heelen Kieskring, werd besloten deze niet meer in Den Haag te houden, zooals tot nu toe de gewoonte was. maar beurtelings te Leiden en te Gou da. Dit jaar zal de jaarvergadering te Leiden plaats hebben. De voorbereiding dezer vergadering werd opgedragen aan een Commissie, bestaande uit de heeren W. Warnaar, P. Boot Jr. en J. Karstens. Betreffende de candidaatstelling voor de Tweede Kamer in 1929 wordt een korte bespreking gehouden. Beslo ten wordt deze zaak nog even aan te houden, nu deze van verschillende zijden in behandeling is genomen. Gewezen wordt op het uitgebreid en omvangrijk rapport, wat te dezen aan zien door de Leidsche Iviesvereeniging is opgesteld en wat gepubliceerd zal worden. Nadat enkele ingekomen stukken, o.a. een schrijven van de Goudsche Persvereeniging en van het Centraal Comité waren afgedaan, deelt de heer P. van Nes Cz. mede, dat hij wegens vertrek van Bodegraven naar Nijkerk, binnenkort ontslag zal moeten nemen als lid van het bestuur van den Ka merkieskring „Leiden". Waar deze vergadering hoogstwaar schijnlijk de laatste is, welke hij als lid bijwoont, neemt hij onder hartelij ke bewoordingen afscheid van de broe ders en dankt voor de aangename en vriendschappelijke omgang. De voorzitter richt een woord van dank en erkentelijkheid tot den heer van Nes voor de waardeerende wijze, waarop hij steeds in den Kieskring is werkzaam geweest. Het is jammer, dat wij een werkzaam man als den heer van Nes in onzen kring moeten missen. Spr. hoopt evenwel, dat de heer van Nes in zijn nieuwe omgeving een even groote activiteit voor onze A. R. partij zal toonen, als welke hij in dezen kring heeft ontwikkeld en vvenscht hem in alle opzichten Gods zegen toe. De vergadering stemt met de woorden van den voorzitter door hartelijk applaus in. Nadat de heer van Nes is voorge gaan in dankzegging, wordt de verga dering door den voorzitter gesloten. POPPENTEl. TOONSTELLING. De Poppcntentoonstelling ten bate van de St. Margerita van Cortona-stichting is een groot succes geweest. Zij is door niet minder dan 2868 betalende bezoekers be zocht. Bij de officieele sluitine dankte de eerw. voorzitter, de weleerw. Pater Frigge. al len die hebben bijgedraeen tot het wel slagen Personen afzonderlijk te noemen ging niet. omdat spr. kans zou hebben sommige te vergeten. Verder werden de uitslagen van de verschillende wedstrij den bekend gemaakt. LOCAAL RITFSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Maart 1928 1569 Dr. H. Boschma, J ilianalaan 12, Oegstgeest. 1305 G B. van Hoek, bouw: Acad. Zie kenhuis, Rijnsburgerweg. 206 P. J. Hueber en Schrijvers, Nieuwe Rijn 32. 1408 H. A. v. Ingen Schenau, Dorpsstraat 109, Leiderdorp. 1439 J. Jansen, Nieuwsteeg 29. 1603 D. de Roode, Sieboldstraat 14. 1479 C. Versluys, Leidsche Straatweg 10, Oegstgeest. 1597 Wasbeitsfabriek „De Bij", Endegees- terstraatweg 15, Oegstgeest. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1928. Brieven Binnenland. Zuster E. C. Admiraal, Stad. Mej. Baars Ritzema, Haarlem. Wed. H. van Eeelen. Katwijk Zee. Credietreform, Amsterdam. W. Dekker, Amsterdam W. Delme, Leiden. Electrische Hoef smederij. Zaandam. Fa. C. J. v. Houten en Zoon, Weesp. Huis van Bewaring, Haag. R. W. Los. Enschedé grens. Neuteboom, Leiden. A. J. Pracht, Haag. Raad van Arbeid, Leiden. M. Riet bergen, Maastricht. W. Straathof. Al phen aan den Rijn. Utrechts Dagblad, Utrecht. Wed. v. d. Velden, Heerlen. A. Weinmann, Ouddorp. Briefkaarten Binnenland. R. Aroeman. Haag. J. Bruins, Am sterdam. M. v. d. Brink. Amsterdam. Mej. T. v. Evert. Amsterdam. Mej. T. de Graai. Alphen. J. v. Haanen. Velp. Mej. Hofman, Sneek. Mej. M. J. Koppe. Rotterdam. H. Kuipprs. Mej. Landera, Haag. Mv. Last, K. Steinbach, HaaHem. Mej. Weber, Stad. Brieven Buitenland. Mariëtte Suviiacourt. Gramont. Mej. Woestenborghs. Antwernen. Briefkaarten Buitenland. M. Duwerkerk, Cur icao. 4 briefkaarten zonder adres. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgpnomei 184 vol wassen personen, 5 kinderen, totaal 189 personen. In de Zaterdagmiddag gehouden juarlijksche vergadering van aandeelhou ders der N.V. Stoom- Zeep-. Eau de Co logne en Parfumerieën-fabriek v.h. San ders Co., Kon. Stoom Zeepfabriek al hier, zijn de balans en de winst- en ver liesrekening goedgekeurd en is het divi dend over het afgeloopen boekjaar be paald op 7 (v. j. 9' pet. Mr. E. F. W. Gügel verd als commis saris herkozen. Zaterdag had bij de Vereenigde Touwfabrieken aan den Zijldijk een onge luk plaats. P. v. d. B. wonende alhier, viel daar ter plaatse van een auto af, kwam met het hoofd terecht op een stee- 'nen vloer en bleef bewusteloos liggen. Hij werd door den E.H.D. naar het Dia- conessenhuis overgebracht, waar het be wustzijn spoedig terugkeerde. In het perceel Oranjestraat 34, be- wopnd door D., ontstond Zaterdag een schoorsteenbrandje. De oorzaak was een vuile schoorsteen, die door de brandweer is geveegd. Gisteravond had op de Steenstraat een aanrijding plaats tusschen den wiel rijder C. H en een Brockway-bus. Het rijwiel werd geheel vernield. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. J. de Heiden, jm. 21 j. en J. M. Heemskerk, jd. 23 j. B. W. A. God- dijn, jm. 26 j. en C. A. v. Egmond, jd. 25 j. A. J. Meijs, jm. 24 j. en J. J. Schoonwater, jd. 21 j. A. C. Krüger, jm. 28 j en II. C. Heijmans, jd. 23 j. P. C. J. de Groot, jrn. 26 j. en J. M. A. Groenen dijk, jd. 25 j. F. X. Kerstens, jm 27 j. en J. F. Kamphues, jd. 24 j. J. de Nie, jm. 26 j en J. v. Weeren, jd. 25 j. J. Wassenaar, jm. 23 j. en A. Neuteboom, jd. 21 j. N. Jasperse, jm. 30 j. en W. F. de Wekker, jd 27 j. L. S. v. Leeuwen, wedr. 62 j. en L. A. E. Spaanderman, wed. 56 j. S. Kuzee, jm. 34 j. en C. Robberdse, jd. 35 j. H. J. v. d. Plas, jm. 25 j. en W. M v. Velzen, jd. 25 j. H. de Wit, jm. 22 j. en M. Pardon, jd. 20 j. W. Mark, jm 25 j. en J. Brouwer, 22 j. L. Mie- reinet, jm. 20 j. en C. v. d. Linden, jd. 20 j. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heeft aan de N. V. Sociëteit ter vervaardigin van Ver nissen en Verfwaren Molijn en Co. te Rotterdam en aan de N.V. tot Exploi tatie der Manufacturen-, Matrassen-, Tapijt- en Meubelzaken, voorheen J. W. Lunter te Franeker, vergunning verleend tot het voeren van het Ko ninklijk Wapen, met den titel van Hofleverancier.. ONTVANGST EN DINER TEN HOVE H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond ten 7 >2 ure den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, sir Austen Chamberlain, in audiëntie ont vangen, benevens den Britschen ge zant, graaf Granville Bij deze audiën tie was ook Prinses Juliana aanwezig Daarna zaten heiden aan den disch van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Aan dezen maaltijd namen verder nog deel Lady Chamberla.n, Ladv Granville, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Beelaerts van Blokland geb. jkvr. Snoeck; en als le den van Harer Majesteits Gevolg: gra vin van Lyriden van Sandenburg geb. barones van Nagell, grootmeesteres; jkvr. B. van Swinderen, eerste hofda me; graaf Du Monceau, opper-ceremo- niemeester en grootmeester; graaf van Ly'nden van Sandenburg, opper kamerheer der Koningin en groot meester van het Huis van H. K. H. Prinses Juliana; baron de Smeth, hofmaarschalk; baron van Geen, ka merheer en particulier secretaris; ko lonel jhr. A. G. Siekinghe, kamerheer; kapitein van het Indisch Leger van Kesteren, adjudant; le luitenant ba ron Sirtsema van Grovestins, ordon- nance-officier. De tafel was versierd met narcissen H. M. DE KONINGIN NAAR AALSMMER. H. M. de Koningin zal waarschijn lijk Woensdag om 2 uur een bezoek brengen aan de groote bloementen toonstelling te Aalsmeer. Mr. J. B. Kan, minister van Binnen - landsche Zaken en Landbouw, heeft bericht gezonden, dat hij verhinderd is, op 17 April de openingsplechtigheid hij te wonen. PRINSES JULIANA NAAR ZEEUWSCH-VLAANDERENp Volgens een bericht uit Zaamslag zouden H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Juliana voornemens zijn a.s. zomer een bezoek aan die ge meente te brengen, waarbij zij o.a. de Julianahoeve van den hr. J. de Kraker zullen bezichtigen. PRINS HENDRIK TE BERN. Prins Hendrik der Nederlanden is Zaterdagmiddag te Bern aangekomen op zijn terugreis van Lugano naar Ne derland. De Prins is gisteren de gast geweest van den president van Zwitserland, Schulthess met familie die prins Hen drik te Moritz bij de Olympische win terspelen heeft leeren kennen. Gisteren heeft de Prins deelgeno men aan een dejeuner, dat te zijner eere gegeven werd door den Neder- landschen gezant te Bern mr. Doude van Troostwijk en waaraan ook de Zwitsersche president, de Minister van buitenlandsche zaken, Motta, en verschillende leden van het diploma tieke corps aanzaten. Na afloop van het dejeuner heeft Prins Hei.drik zijn rei- naar Neder land voortgezet. RAAD VAN STATE. H. M. de Koningin heeft Zaterdag namiddag ten b*A ure dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg ten Koninklijken Paleize in het Noord- oinde te 's-Gravenhage als vice-presi dent van den Raad van State ter be- eediging ontvangen. CONFERENTIE TOT HERZIENING DER AUTEURSRECHTEN. Naar wij vernemen, zal de door den oorlog reeds 10 jaar uitgestelde con ferentie thans toch in Mei a.s. te Rome doorgaan. Onze Regeering zal zich op die conferentie natuur'ijk officieel la ten vertegenwoordigen door een de putatie van drie personen. De publi catie van hun namen kan spoedig worden tegemoet gezien. HET BEZOEK VAN CHAMBERLAIN AAN DE BOLLENSTREEK. Gisteren heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain een bezoek gebracht aan de bollenstreek. De familie Chamberlain heeft de lunch gebruikt bij Mr. Everwijn te Noordwijk, terwijl bij Mevr. Luden te Haarlem thee werd gedronken. Gisteravond had ten huize van den Amerikaanschen gezant, de heer Ri chard M. Tobin, ter eere van de fami lie Chamberlain, een diner plaats. Daaraan namen, behalve de gast heer en Mevr. Crocker, die hem als als gastvrouw ter zijde stond, deel: Jhr. Beelaerts van Blokland, minis ter van buitenlandsche zaken en Me vrouw Beelaerts van Blokland, Graaf v. Lijnden v. Sandenburg, nieuw be noemd president van den Raad van State, Opperkamerheer van H. M. de Koningin, Grootmeester van Prinses Juliana's Huis, Minister van Staat. Mgr. Dr. Nolens, lid van de Tweede Kamer, Sir Austen en Lady Chamber lain, Graaf Granville, EngeDch ge zant en Lady Granville, de Fransche gezant, de heer de Marcilly en Mevr. de Marcilly, Hare Doorluchtige Hoog heid, prinses d' Isembourg, de heer Norweb, eerste secretaris van de Ame- rikaansche legatie en Mevr. Norweb de Poolsche gezant en zijn echtgenoo- te, Mej. van Heemstra, Dr. Loder, rech ter aan het Perm. Hof van Internatio nale Justitie, de heer Huber, rechter ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22',cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Prins Hendrik te Bern. H.M. de Koningin ontvangt Minister Chamberlain aan een diner. Van Houten's chocoladefabriek te Weesp viert haar eeuwfeest. Eerste steenlegging der Groen van Prin- sterer-stichting. Ongeluk bil een onbewaakte overweg to Wezep. Twee kinderen gedood. Buitenland. Nadere bijzonderheden over de „Bre men". Hevige aardbeving in Bulgarije. Ver scheidene slachtoffers. Teleurstelling in Fransche kringen over de publicatie van de Amerikaansche nota inzake het anti-oorlogspact. De Fransche avlateurs Costes en LI- brix te Le Bourget aangekomen. aan het Perm. Hof van Int. Justitie, de Oostenrijksche gezant, de Brazili- aansche gezant, de Zwitsersche gezant de heer de Pury, Gravin de Limur, de heer en Mevr. Everwijn, Mej. Cham berlain, Graaf de Courson en Gravin de Courson. De maaltijd werd gevolgd door een soirée musicale, waarop medewerking werd verleend door het Haagsche strijkkwartet. Behalve degenen, die aan het diner hebben deelgenomen, waren hierbij nog aanwezig de heer en mevr. Poor- tugael, Jhr. Mr. Snouck Hurgronje, Secr. generaal van het departement van buitenlandsche Zaken en Mevr. Snouck Hurgronje. DE LEIDING VAN HEELKUNDIGE EN VROUWENKLINIEKEN TE UTRECHT. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, is in de commissie, aanwel- ke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de klachten door het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal mejuffrouw Groeneweg met betrekking tot de leiding van de heel kundige en vrouwenklinieken te Utrecht ter kennis van de Regeering gebracht (Handelingen Tweede Kamer der Staten Generaal 19261927, Aan hangsel, vraag 201), met verzoek over hare bevindingen verslag uit te bren gen, alsnog tot lid benoemd: B. J. J. Wijkamp, lid van Gedeputeerde Sta ten in de provincie Utrecht, te Baarn. DE EERSTE LOGGERS VAREN UIT. Zaterdag vertrokken uit Schevenin- gen de eerste motorloggers ter haring- visscherij. Het waren de motórloggers Sch. 130 (Warrior), schipper B. Rog, van de reederij A. van der Toorn al daar, en de Sch. 5, schipper C. de Graaf, van de reederij J. J. van der Toorn. Beide schepen, die van radio voorzien zijn. gaan ter visscerij op de Westkust van Ierland, waar de lia- ringvisscherij reeds vroeg aanvangt. Op het oogenblik ziet het er voor de haririgvisscherij nog niet gunstig uit. De oude voorraden zijn nog niet op geruimd, en wat nog verkocht wordt, gaat tegen lage prijzen. Veel animo om vroeg naar de haringvisscherij te vertrekken, is er, althans op Scheve- ningen, r og niét. Gelukkig gaat het met de treilvis- scherij beter dan het in jaren geweest is, zoodat men dit jaar in het alge meen langer zal blijven treilen dan an dere jaren het geval was. Vooral wan neer de toestand in het haringbedrijf niet verandert, zullen de motorloggers, die nu treilvisscherij uitoefenen, zeer zeker niet vroeg ter haringvisscherij vertrekken. Er zijn echter verscheiden motorlog- ges, die niet treilen en liefst zoo spoe dig mogelijk ter haringvisscherij zou den uitvaren, zoodat algemeen ge- wenscht wordt, dat liet in den haring- handel wat opleven mag. daar dit de haringvisscherij zeker ten goede zal komen. SLUITZEGEL VERKOOP. Ten bate van het Christelijk Sociaal Comité tijdens de Olympische Spelen heeft zich een commissie gevormd, die een sluitzegelverkoop organiseert. Eere-voorzitster is mevr. C. de Vlugt Flentrop, voorzitter de heer A. J. da Costa te Amsterdam. De opbrengst der sluitzegels zal worden aangewend ter bestrijding van de uitgaven, verbonden aan de jeugd- en vrouwenbescherming- en aan hot geven van waarschuwingen en inlich tingen; o.m. zal er.een tijdelijk tehuis voor meisjes worden ingericht, waar in e nderdak kan worden veileend aan jonge vrouw.m, die tijdelijk in onge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1