voi z. is aer v ereeniging, aan het SiOt ueie^ni opmeren, dat geen enkele wan- iJanK was gehoord. Na geme^ijschapp lijk gezang en go bed, werd de avond ingeleid doo-rden voorz., oen heer D. van der Kwaak, ine e„-n kort overz.oht gaf van de ge sc-meuenis der vereniging goduiendo iiaar eerete 5-jarigo periode. Good daar bij aansluitend was de rede van Ds. Monat, die een parallel trok tusschen de vereniging en Gideons leger bende (Rich ter en 7). Niet mot veel uiterlijk vertoon, maar sterk in het geloof, zoo benoort de vereniging haai* weg to gaan ge.ijü ze ook tracht te doean. Geestig gevonden was dio wijze waar op secr., penningm. en bibliothecaris hun verslagen uitbrachten, verscholen achter de emblemen hunner functies: een paar „uit de kluiten gewassen" stui vertjes, een vulden van reusachtige af meting en een boekband zoo groot als een kamerschut. De toespraken van do golukwenschon- de afgevaardigden van zustorvereenigio gen, waren voorbeeldig kort en wer- uen even pittig beantwoord. De avond werd voortreffelijk en zeer afwisselend gevuld door een tweetal ta bleaux: kennismaking met en dagelgk- sche arbeid van de ionen. Voordrach ten door verschillende leden der ver eeniging en van den heer W. Klaren- berg uit Voorburg, den bekenden decla mator, die zoowel met zijn ernstige als met zijn luimige voordrachten zich in de bijzondere 'gunst van onzo dorpsge- nooten mag verheugen. Muzikale bij dragen leverde een trio, bestaande uit een lid der vereeniging, piano, en de heeren W. Plomp, fluit, en Harteveld viool. De pantomime, door leden van de Knapenvereeniging opgevoerd, en voorstellende een barbierssaJon, waar de zaken „en masse" gedreven werden, oogstte veel bijval, evenals de voor dracht „Bij den Dokter", waarin een extra dikke tante wondersnel van haar corpulentie genezen wordt. Een reciteer- weastrijd bracht een viertal ippdedin- gers in het krijt en gaf de jury geen gemakkelijke laak. Een verloting van een 20-tal kunst- en gebruiksvoorwer pen, was voorts een aardige attractie, wier opbrengst de penningm. zeker dankbar zal accepteeren. Buitengewoon werd gewaardeerd dat Ds. J. Beerekamp, te Molkwerum, die de vereeeniging hielp oprichten, was overgekomen, om dit eerste lustrum mee te vieren. In een zeer toegejuichte toe spraak haalde hij oude herinnering©!] op en wist hij de jongelui te bemoedi gen en te waarschuwen voor dreigende gevaren. Het behoeft niet gezegd, dat alle me dewerkenden met hartelijk applaus wer den beloond. Aan het slot bracht Ds Mondt hun allen nog eens dank, waar na hij den zoo kostelijk geslaagden avond'met eenige toepasselijke woorden en dankgebed sloot. LEIMUIDEN. Ds. D. Ringnalda zal op Zondag 22 April a.s., des n.m. te 6.30 uur zgn af scheidspreek houdeen. Naar wij vernemen zal1 door ver breeding van den weg bij den heer J. van Begeren, de aldaar liggende bocht veel van zgn scherpte verhezen. Voor liet verkeeir zal dit een groote verbete ring geven. Met de voorbereidende werkzaamhe den is reeds een aanvang gemaakt. Van wege de A.N.W.B. Touristenbond vooi Nederland zal op dit punt de thans daar staande wegwijzer, door een die veel duidelijker is, vervangen worden. Tot Secretaris-P enningm. van den Wassenaarschen polder is door de stem gerechtigde ingelanden benoemd de neer J. B. Wolken, alhier. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Jan Mantel 30 j. en Grietje Hendrika Feenstra 27 j.; Lucas Johannes van den Berg 40 j. en Maria Heemskerk 25 4-j Matthijs Möhlen 27 j. en Hinke Zemel 24 j- 8 RIJNZATERWOUDE. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1928 is door Ged. Staten bij hun "besluit d.d. 3 April no. 60 goedgekeurd. De begrooting sluit in inkomsten en uitgaven voorzoover den gewonen dienst betreft met een totaal van f24.108,72. Kapitaal dienst inkomsten f694,15, uitgaven f80,batig slot f614,15. WOUBRUOOE. Gemeenteraad. Gistermorgen vergaderdie de Raad de zer gemeente. Voorz. de burgem. Aan wezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met gebed, waarna de nctul'en worden ge lezen en goedgekeurd. Onder de ingek. stukken merken we op: Een missive van Ged._ St. inhoudende dat raadsbesluit waarbij wordt vastge steld de rooilijn te Hoogmade, is ver daagd. Betreffende de zaak niet de school- schoonmaakster aan de O. L. School deelt de Voorz. mede, dat de Raad van Beroep het Gemeentebestuur in het Teljjk te; ft gesteld. B. en W. stel len voor het ontbrekende voor zegels plakken te voldoen. De heer Tondu vraagt of de Raad van Beroep zijn besluit ook gemotiveerd heeft. De Voorz. antwoordt ontkennend Besloten wordt overeenkomstig het voorstel vp.n B. en W. Op een verzoek van het bestuur van de eierenveüing om het gem. lokaal te mogen gebruiken, wordt voorwaardelijk toegestemd. Daarna wordt het kohier v.vi de hon denbelasting dienst 1928 vastgesteld op f 399,Tevens wordt vastgesteld het cijfer van de verbeteringsbelasting. Bij punt 6 van de agenda, benoeming leden van de comm'ssie van plaatselijk toezicht op het L.O., vraagt de hoer Tondu of deze commissie nog iets pres.eert, waarop de Voorz. antwoordt dat de wet deze commissie voorschrijft doch dat ze ten platteland© overbodig is. Herbenoemd worden de periodiek af tredenden, d© heeren Frankhuizen en Kaptein. Benoemd wordt de heer L. Donker. De leden van de commissie tit wering van schoolverzuim worden al len herbenoemd. Beti effende de toekenning van voor schotten aan de Bijz. Scholen ex art 101 der L.O.-wet, stellen B. en W. voor wat betreft de scihool te Hoogmade met dit voorschot te wachten op de beslis singen van den Min. van Onderwijs in verband met de kwestie van het zevende leerjaar en aan de Bijz. Schooi te Woubrugge een voorschot van f 1200 te verstrekken. Dit besluit is in de ver gadering van B. en W. genomen vooi dat Ged. Staten bepaald hadden dat de kosten per kind moeten worden betaald Hierdoor zou een hooger bedrag moeten worden verstrekt, dat na drie jaar wel weer wordt verrekend, maar incusschen verliest de gemeente de rente van het kapitaal. De heer Tondu kan zich met het voorstel van B. en W. wel vereenigeo om het renteverlies, doch wanneer Ged. Staten de zaak anders hebben gere geld, aan moet daarnaar gehandeld wor den. Aldus wordt besloten. Een reclame schoolgeld wordt afge wezen. De heer Tondu wil wel afschrijving, doch alleen brj onvermogen. Wat betreft da opcenten op jie Bijks inkomstenbelasting stellen B. en W. voor ondanks de nieuwe rijksregeling deze op hetzelfde cijfer als het vorig jaar te bepalen in verband met de malaise io de lanabouw, zoodat dus deze opcen ten met een vijfde worden verminderd. De hei-ren v. Ruiten en Tondu juichen dit voorstel toe. De Voorz. merkt op dat dit reeds de derde verlaging is en bewijst aan de hand van verschillende cijfers, dat de belasting in deze gemeente niet hoog its. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Het heffingspercentage op de gemeen telijke inkomsten-belasting worat vast gesteld op 2V2 pet. Enkele comptabele besluiten worden vastgesteld. Daarna komt in behandeling een voor stel van B. en W. inzake dee verbetering van den Smolenaarsweg brj de kalkzano- steenfabriek Aran de fa. Bos en Zn. B. en W. stellen voor op het verzoek van de fa., om den weg voor de fabriek af hollend met bazalt te mogen verharden gunstig te beschikken en in verband daarmede de in de vorige vergadering genomen besluiten dat de fa. f 100, per jaar meet vergoeden en f 10,voor het verlies van het daar groeiende gras in te trekken. Na breedvoerige discussie wordt be sloten de f50,— vergoeding voor hert gras te handhaven. Tevens wordt be sloten om ook de rails van de kraan te laten verleggen. De rondvraag, die daarna werd ge houden, leverde weinig belangrijks op Daarna sluiting. ZEVENHOVEN. Burgerlijke stand. Bevallen: G. Ro denburg geb. v. Leening, d.; C. G. Hassing geb. v. Scheppingen, d. Ondertrouwd: L. S. Slingerland im. 24 j. en A. Hendrikse jd. 25 j. van Ter Aar. GEMENGD NIEUWS. Geheimzinnig drama. Te Venlo speelde zich een onopgehelderde tragedie af. Terwijl een rechercheur van politie Woensdag in de bosschen achter Genooi surveilleerde, zag hij op een der paden tamelijk in de verte een man zitten, die hem verdacht leek. Hij gaf den man een teeken om te wachten, waarop deze op stond, een beweging langs zijn hals maak te alsof hij sneed, er van door liep en eeni ge passen verder neerviel. De rechercheur snelde toe en vond den man badende in zijn bloed op den grond liggen. Hij ging ijlings hulp balen, doch toen bij met deze op de plaats van de ramp terug kwam, was van den man geen spoor meer te vin den. Bloedsporen wezen den weg, dien hij gevolgd was, doch spoedig hielden deze op en ontbrak alle verdere aanwij zing. De bosschen werden door een ontbo den groep politie en rechercheurs afge zocht doch zonder gevolg. Gistermorgen trokken politie en recher cheurs er weer op uit, ditmaal geassis teerd door infanterie van het garnizoen, die tirailleursgewijze door de bosschen trokken. Men vond het lijk van den man liggende in een sloot. Vermoedelijk heeft hij zelfmoord gepleegd. Het lijk werd her kend als te zijn van een bewoner eener noodwoning. Verdere bijzonderheden ont breken. Gestolen 'geldkistje terecht. Ongeveer drie weken geleden werd te Wageningen uit het kantoor van de wasscherij van de firma G. op den Wageningschen Berg een geldkistje met ƒ550 gestolen. Gisteren waren nu drie kinderen aan 't spelen op een terrein ter hoogte van de wasscherij, toen zij bij het graven in 't zand een gesloten kistje vonden, dat het vermiste bleek te zijn. Het geld was er nog in aanwezig. Aan de gevolgen overleden. De 63-ja- rige aannemer H. Kosten Cz. uit Wemel- dinge, die eenigen tijd geleden bij een val van zijn rijwiel op een hek terecht kwam, waarvan een pin hem in een neus gat drong, is in het ziekenhuis te Goes aan de gevolgen dezer verwonding over leden. Brand. Te Sellingen is Woensdag avond tengevolge van een lek aan den schoorsteen het hotel „Gemeenthuis", di recteur de heer Homan, afgebrand. Weinig kon worden gered. Alles was verzekerd. Een domme eend. Eergisteren is na bij Kethel een wilde eend door de voorruit van den motorwagen gevlagen. Het dier verwondde den bestuurder, maar moest het zelf met den dood bekoopen. Ernstig noodweer. Waensdagmid la" omstreeks 3 uur heeft, naar 't „Limb. Dag blad'' meldt, een ware ramp het dorpje Hillesberg overrompeld» Tijdens een ern stig onweer werd er door den bliksem een gedeelte van den toren der R.K kerk ge rukt, wat aan de belendende perceelen dak- en vensterscliade aanbracht. Nauwelijks was deze ramp gepasseerd, toen uit twee boerderijen in de Dorpsstraat angstkreten weerklonken en rnen spoedig deze perceelen in lichte laaie zag staan. Aan redden viel niet te denken. Zonder dat men kon ingrijpen, brandden beide woningen totaal uit en bleven slechts de zijmuren en een groote puinhoop over. Bij dit alles kwam nog een noodlottige bliksemslag, omstreeks half vier, die wel de meeste verslagenheid onder de bewo ners teweeg bracht. De 18-jarige landbou werszoon H. Krantz werd door het hemel vuur getroffen en gedood, toen hij zich nabij de schuur bevond. Gasbedwelming. De 72-jarige mevr. M. C. is Woensdag in bewusteloozen toe stand aangetroffen in haar woning aan de Johan Camphuysstraat in Den Haag. Het bleek, dat door een ongeluk het gas- kraantje in de keuken niet dichtgedraaid was, waardoor de keuken zich met gas vulde. De toestand der oude dame is vrij ern stig. Ongevallen. De werkman W. R. is Woensdagmiddag bij het verrichten van eenige werkzaamheden in het Zuiderpark tet 's-Gravenhage gevallen. Het vleek, dat zijn enkel gebroken was, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een 8-jarige jongen is van het hek, dat langs de spoorlijn staat, gevallen. Hij wa9 er opgeklommen, maar Avilde, toen hij een agent zag aankomen, zich haastig verwijderen. Hij kwam daarbij te vallen en brak het rechterbeen. Verdronken. Te Dokk.m is verdron ken het 2-jarig zoontje van J. Lenos. Te Farnsum is de 28-jarige arbeider K. Bos te water geraakt en verdronken. Land- en Tuinbouw. GROEP VEILINGVEREENIGINGEN UIT DEN NED. TUINBOUWRAAD. Woensdag hiel'd de vereen. „Groep Yeilmgver. uit den Ned. T. R.", haar algem. jaarvergadering in een der za len van het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. De voorz., de heer F. V. Va'star, open de de vergadering, hcelte allen welkom, doch in het bijz. de heer Ir. Th. Manskolt Inspecteur van den Landbouw, Hoofd van den Buitenl. Voorlichtingsdienst, en de lieer heer Bolthuis, ambtenaar aan het Departement van Landb. In zijn openingsrede wijst de voorz. op den groei van den tuinbouw en vooral op de uitbreiding der intensieve glascultuur. Overal verrijzen kassen, doch die uit breiding is vooral enorm in de oudere glasoentra. Die intensieve cultuur geeft volop werk. Vooral ook in het transport- bedrijf geeft het vesl vertier. De gunsti ge geografische ligging van ons land. tusschen de industriecentra, hebban ons land gemaakt tot een tuinbouwlanid van uitnemendheid, tot de „tuin van Eu ropa". Verreweg het grootste gedeel te is bestemd voor export, zelfs voor Amerika. Sinds 1912 is de glascultuur met 427 pet. uitgebreid. In 1925'26 '27 Averden resp. uitgevoerd 32 mdlli- oen, 38 mill., $2 milt tomaten en 331/2 4 millioen druiven. Er wordt dikwijls gevraagd of zulks kan big ven doorgaan op die wijze. Of er geen overproductie zal komen. Of die tallooze warenhui zen geen donkere schaduw op de toe komst werpen. Naar veler meening baart de toekomst zorg. Zelfs Avordt er in tuinbouwkringen voor gewaarschuwd. Spr. zegt niet zoo pessimistisch in des ze te zijn. In 1880 werd hier al voor gewaarschuwd toen de export naar En geland grooter ging worden. Deze is nu verduizendvopdigd. In 1927 gebruik te Engeland van Holland 117 mdllioen K.G. tomaten, niettegenstaande men aan den raad van 1880 niet had gestoord We moeten de concurrenten trachten te verdringen op de wereldmarkt. Van zijn geheele invoer nam Duitschland 22 pet. der tomaten uit Holland, terwijl van de geheele tomateninvoer in En geland er 20 pet. uit Holland kwam. Engeland importeerde in 1927 422 mil lioen K.G. appelen, waarvan 1 milli oen K.G. uit Nederland. We hebben dus nog lang geen overheerschend© plaats Üngenomen. Het gevaar van overpro ductie staat volgens spr. dan ook niet dadelijk voor de deur. In andere lan den is het idem of nog erger dan in Engeland of Duitschland. Men moet zich echter weten aan te passen aan de tg'di, vooral wat kwaliteit betreft. Hoe staat het met de kwaliteit op heden? Er is verbetering waar te nemen voor wat de groenten betreft, doch dit geldt niet voor het harde fruit. Hiermede heeft men zich niet aangepast aan de vraag van de markt. Laten we de gemaakte fouten willen zien en ze durven te be strijden. Met de kwaliteit staat of valt de tuinbouw. Als de veilingen haar taak niet verstaan, zal straks blijken dat zulks niet ongestraft kan blijven. Op de we reldmarkt wordt met allerlei wapenen gestreden. Spr. wijst nog op den steun die de Duitsche en Engelsen© tuinbouw van hun reegeering ondervinden. Het eerste cn voornaamste gebod in den tuinbouw blijft echter de onaantastbare kwaliteit. Wanneer hiervoor gezorgd wordt, behoeft men geen vrees te koes teren. De notulen nagezien door de afd. Delft, Poeldijk en Wageningen, worden goedgekeurd. Tot deze commissie voor oeze jaarvergaderingworden benoemd de veilingen Looöduinen, Eergen op Zoom en Avenhorn. Het jaarverslag heb ben de leden in „De Tuinderij" kunnen liezen en is opgenomen in het jaar boek. Tot voorz. wordt met 209 van de 211 stemmen gekozen de heer F. V. Valstar aftr., die dankt voor het in hem gestel de vertrouwen en de benoeming (voor 3 jaar) weer aanneemt. De rekening en verantwoording over 1927 in inkom sten en uitgaven aangevend f40.145,54 wordt voorgelezen en goedgekeurd. De ze was gedurende het jaar nagezien door Venlo, Warmenhuizen en Naald wijk. De begrooting in ink. en uifcg. tot f40.500,wordt na enkele opmerkm gen'z.h.st. goedgekeuid. De financi eel© commissie voor 1928 zal bestaan uit de veilingen Broek op Langcndrjk, Leeu warden mi jtfarendrecht. Hierna volgen verschillende voor stellen. Het bestuursvoorstel om over 1928 1/50 pet. van den omzet te heffen voor de in 1928 te voeren reclame, wordt .aangenomen. Evenzoo om het batig sal do van 1927, f3.800,en het saldo dei- reserverekening, f8.500,in hetrc- clamefonds te storten waardoor voor de reclame f28.390,beschikbaar zal ko men. Het voorstel van Vinkeveen om te trachten ook den handel eon gedeel te der reclamekosten te laten betalen, waartegen zich het bestuur verklaard had, kon ook in de vergadering geen in stemming vinden. Vinkeveen trok zgn voorstel in. Het bestuursvoorstel om te trachten gedaan te krijgen dat voor de verzending van groenten en fruit koelruimte beschikbaar komt, zoowel te land als ter zee, werd aangenomen. De venter had een voorstel ingediend om het Centraal bestuur op te dragen er bij de Regeering op aan te dringen een wettelgke regeling te krijgen op de con trole van den export als b.v. het Rijks- coaitrolemerk op boter en kaas. Deven ter ziet hierin het eenigsta middel om het geknoei den kop in te drukken. Het bestuur kan zich met dit voorstel niet vereenigen en meent dat de Ned. volksaard wars is van alle Regeerings- controle. En de veilingen hebben hun etetsu o.C.B. (Uitvoer controle-bur.). verscheidene afgevaardigden voeren hierover het woord, Avaaruit blijkt dat men algemeen wel eenige .verbetering in dit opzicht wil dcch men geen Regee- ringsbemoeiïng wenscht Dat er fouten gemaakt worden, wordt vrij algemeen erkena en ook de medewerking met het U.V.C. moest beter zijn. Het bestuur ontraadt dit voorstel. Na eindelooze dis-' cussie trekt Deventer het voorstel in op vooitavaarde dat het bestuur deze zaak ernstig in studie zal nemen om later hierover te rapporteeren. Het voorstel 's-Gravenzancie om te komen tot een pensioenregeling voor het per soneel, verbonden aan de veilingen, vond algemeene instemming. Het pra> advies van het bestuur luidde gunstig terwijl een 1 o-tal afgevaardigjden zich uitspraken voor het voorstel. Het be stuur zal trachten een dergelijke' re geling te ontwerpen, waarbij de vei lingen individueel vrij blijven om hier aan mee te werken. Het voorstel' Mij drecht om het bestuur te verzoeken in overweging te nemen en t9 trachten óf er middelen te beramen ziin welke kun nen leiden tot voorstellen die een verze kering inhouden dat de veilingvereeni- gingen niet langer bloot staan aan het misbruik van fust, had de instemming der vergadering. Het bestuur .zal zijn volle aandacht aan deze zaak geven. Vervolgens hield Ir. Mansholt een lezing met als ondferwero „Bespreking van eenige factoren, die den export van groenten en fruit be.nvloeden". Spr. besprak eerst de funeste uitwer king der invoerrechten, welke tot ge volg hebben, dat de consumenten de meeste lasten hiervan dragen. Verge lijkt de uitwerking hiervan in wat de productie betreft, gunstige jaren en on gunstige. Wijst er op hoe in Duitsch land ide boeren demonstraties hielden om verhooging van invoerrechten te verkrijgen. Hoe de invoerrechten bij re- feeringsautoriteiten werden besproken ie te voren al verklaarden dat ran verlaging der invoerrechten op de land en tuinbouwproducten geen sprake kon zijn. Op nog ernstiger belemmeringen moet worden gerekend in de toekomst Over alle landen van Europa heerscht die geest. Dan sprak die hear Mansholt over de bemoeilijking door 'sanitaire maatregelen die men in het buitenland stelt, welke dikwijls valsche maatregelen zgn, doch genomen worden onder mom sanitaire, wegens het heerschen van ziekten onder vee, soms onder de tuin bouwproducten of landbouw, b.v. de aardappelAvratziekte. Hiervan wordt dan ook dikwijls misbruik gemaakt. Vervol gens ging spr. de moeilijkheden na die de export ondervindt en noemt hier bij ook de credieten die van regee- ringswege in Duitschland verstrekt worden om den tuinbouw te steunen. Er is daar ook al veel verbetering in den tuinbouw gekomen, waarbij men gaarne Holland als voorbeeld stelde. Vervolgens ging spr. na de maatrege len die de Tuinbouworganisaties kun nen stellen tegen onze concurrenten, die niet stil zitlen. De organisaties moe ten met alles wat de concurrenten doen nauwkeurig op de hoogte blijven, doch als vrienden. Geen z.g.oeroepsgeheimen Tevens zal getracht moeten wordende productiekosten der artikelen te ver lagen, al verwacht spr. dat dit geen gemakkelijke taak zal zijn. Hierbij mag volgens spr. niet als middel gebezigd worden een verlenging van den ar beidsdag. De voorz. dankte den heer Mansholt voor zijn mooie rede en sprak den wensch uit dat men er in tuinbons- kringen voordeel mee zou doen. Na de rondvraag, die onbelangrijk was, sloot de vöorz. deze belangrijke vergadering. INGEZONDEN. (BulUn verantwoordelijkheid der Redaotie.) M. de Redacteur, Gelezen hebbende uw hoofdartikel „Te veel eer" in het no. van Donderdag 12 April 1928, waarin u uw afkeering uit spreekt over geschrijf in de „Avondster", vraag ik mij af, of het zelfs niet „te veel eer" bewezen is aan het geschrijf in een dergelijk blad, dat zich Katholiek noemt, aandacht te schenken. Waarschijnlijk is het u ontgaan wat nog dezer dagen over dit zich noemende Katholieke blad, in de „Maasbode" was te lezen. M. de Redacteur, mijn dank. K. a. d. R„ 1£—é^28. M. RADIO-NIEUWS. De radio-zangcursus. De Omroepcommissie der Ned. Chr. Ra diover. deelt ons mede, dat de eerste les van den cursus „zingen van 't blad" via den zender te Huizen door den heer Jac. Ph. Caro gegeven zal worden a.s. Maan dag van 7.30 tot 8 uur. Ofschoon het aan tal deelnemers van den cursus nog niet van dien aard is, dat over het al of niet doorgaan van den geheelen cursus kan worden beslist, zullen toch de eerste les sen bij wijze van proef gegeven worden. Om de deelneming aan den cursus te bevorderen, is besloten voor zangveree- nigingen, die met minstens 30 leden tege lijk den cursus volgen, (eventueel onder' leiding van hun eigen dirigent), den prijs te verlagen tot 3 per deelnemer. Voor anderen blijft het bedrag van 5 gehand haafd. Bij den cursus, die uit ten hoogste 30 wekelijksche lessen zal bestaan, wordt gebruikt het boekje van Jac. Ph. Caro „Noten lezen en zingen" in 3 deeltjes (Uit gave van Goor Zonen, Gouda), dat de cur sisten in hun bezit dienen te hebben. Het correspondentie-adres van de Om roepcommissie der N.C.R.V. is Postbus 5, Hilversum, aan welk adres lesgelden per postwissel gezonden kunnen worden. Onderscheiding voor een kortegolf-pionier. In Frankrijk heeft zich een comité ge vormd, waarin o.m. zitting nemen de be kende kortegolf-experts generaal Ferrier en prof. Mesny, ten einde den eersten Eu- ropeeschen amateur, die er in 1923 in ge slaagd is de eerste draadlooze kortegolf- verbinding EuropaAmerika tot stand te brengen, op officieele wijze te huldigen ep wel door den minister te verzoeken hefn het Legioen van Eer aan te bieden. Nederlandsche zend-amateurs, die hun instemming met deze huldiging willen be tuigen, moeten daarvan mededeeling doen aan Larcher BP 11, Boulogne-Billancourt (Seine). Vermijden van radio-storingen. Telefoon en telegraaf, die in den regel in staatsexploitatie zijn, genieten daar door het voorrecht, dat hun belangen in de internationale commissies met nadruk worden behartigd. De sterkstroom-distributiebedrijven moe ten er wel degelijk rekening mede hou den, dat zij geen storingen veroorzaken in telefoon- en telegraaflijnen. De zwak stroom in casu telefoon en telegraaf heeft immers de oudste rechten. Toen de sterkstroom opkwam, omstreeks 1800, heeft hij zich enn plaats onder de zon moeten veroveren. Vandaar nog de égards, die de sterkstroom voor den ouderen brpeder, den zwakstroom, heeft. Ook nu nog is een „internationale gemengde com missie voor de bescherming der telefoon lijnen" bezig, dit vraagstuk te onderzoe ken. Haar werkzaamheden gaan helaas niet verder dan de telefoonlijnen. Waarom heeft de radi o-luisteraar niet evenveel recht op storingsvrije ontvangst als de telefoon-abonné? Vooral in de lan den, waar een belasting van de luiste raars wordt geheven, is het merkwaardig dat de staat noch een materieele, noch een moreele verplichting voelt, iets te doen om de luisteraars te beschermen tegen de storingen, waardoor electrische trams en treinen, motoren en halfdefecte installaties een goede radio-ontvangst kunnen hinderen. Zeker, het probleem is niet gemakkelijk op te lossen. Wij staan voor een nieuwe situatie, waarmede het bestaande recht niet van te voren rekening heeft kunnen houden. Maar het zal niet de eerste keer zijn, dat het recht de ontwikkeling der techniek moet volgen. Wie zal de belangen der radioluiste raars behartigen? Het secretariaat der Union de Radio- phonie te Genève heeft nog een belangrij ke taak te vervullen op het gebied der vermijding van storingen. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMEP.IKA-LIJN. ROTTERDAM, Rott.. n. N. York, 12 v. Southampton. NIEUW AMSTERDAM, Rott. n. N. York, p. 11 Kaap Race. MAASDAM, Rott. n. N. Orleans, 12 te Ant werpen. SPAARNDAM, 11 v. Rott. te N. Orleans. EDAM, Rott. n. N. Orleans, 11 v. Havana. MONTGOMERYSHIRE, Vancr. n. Rott. 11 v. Londen. NEBRASKA, Vancr. n. Rott. 12 v. Cris tobal. BLIJDENDIJK, Boston n. Rott.- 11 (9.58 v m.) 470 mijl W. v. Valentia. LEERDAM, N. Orleans n. Rott., 11 (2.49 v.m.) 120 mijl Z.W. v. Valentia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. AKAID, uitr., 12 v. Amst. BILLITON, thuisr., p. 10 Finisterre. GRIJPSKERK, 12 v. Rott. te Hamburg. NIAS, uitr., 11 v. Dar-es-Salaam. NIJKERK, thuisr., 8 te Durban. KLIPFONTEIN, uitr., 10 te Dakar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL, uitr., 12 v. Rott. KILSTROOM. 12 v. Hamburg te Amst. HELDER, uitr., 11 v. Koko. SIRRAH, thuisr., 11 te Libreville. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. FLANDRIA, B. Ayres n. Amst. p. 12 (11 v.m.) Coruna, wordt 15 (6 v.m.) te IJmui- den verw. KENNEMERLAND, 12 v. Rott. n. Ham burg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MADIOEN, Rott. n. Batavia p. 12 Pt. de Galle. MODJOKERTO, thuisr., 12 v. Padang. PALEMBANG, 11 v. Rott. te Batavia. INSULINDE, 12 v. Batavia te Rott. MEDAN, 12 v. Batavia n. Rott. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". MANOERAN, uitr„ 11 v. Singapore. JOH. DE WITT, uitr., 11 v. Belawan. SEMBILLAN, uitr., 12 te Port Swetten- ham. MAPIA, uitr., 11 v. Genua. ROEPAT, thuisr.. 12 te Suez. PRINS DER NEDERL., thuisr., 12 v. Co lombo. P.C. HOOFT, uitr., 12 .v. Southampton. KON. PAKETVAART MIJ. v OVERSTRATEN, 8 v. Belawan n. SAWAHLOENTO, 10 Belawan naar Rangoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7