'BEEKMAlf DAMES-KLEEDING KOREVaARSTRAAT In het land van Maas en Waal was gisteren feest, omdat de eerste steen- leêèinê plaats vond van de door het Comité Ketelaar daar gebouwde huis jes. De heer Ketelaar spreekt bij de plechtigheid. V.l.ns. Keurschot, van Wermeskerken, Netty Schuyt, en Ketelaar DAG-AGENDA. I 1113 April, 's av. half acht tot half elf. Wijkgebouw Levendaal 103: Huis- vlijttentoonstelling en Bazaar. Vrijdag 13 April, 's av. acht uur. „Prediker Janvossensteeg: Jaarverg. der A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje Dinsdag 17 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Laatste concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 10 tot en met Zondag 15 April a.s. waargenomen*dooi de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mfr. ff 79.50. heidsidealen. Door den Renaissance kunstenaar werd het lichaam van den mensch en ook van den God- mensch in de eerste plaats afgebeeld in een volheid van weelderige vormen. De kunstenaars der Gothiek probeer den den mensch voor te stellen, in de eerste plaats als geestelijk wezen, vandaar de lange smalle gerekte vor men. De kunstenaars der Renaissance wilden aan de natuur geen afbreuk doen. hoogstens veredelden zij de na tuurlijke lijnen eenigszins. Maar zij vonden, dat het geestelijke slechts mocht spreken uit de natuur. Vandaar dat Dürer's Bijbelsche figuren, wie hij ook voorstelt, altijd krachtig gepropor tioneerde menschen zijn, met een krachtig spierstelsel. Voor hem bracht trouwens Leonardo da Vinci in Italië datzelfde in de practijk en ten onzent vindt men het o.a. bij Lucas van Ley- den. Men kijke maar naar zijn altaar stuk in de Lakenhal. Dürer's houtsneden zijn op 't eerste gezicht druk en vol figuren, maar men moet zoo'n houtsnede lang en aandachtig bekijken. Dan ziet men welk een machtig kunstenaar Dürer was, hoe al die figuren vol actie en le ven zijn en welk een macht van uit drukking er in ligt: b.v. in zoo'n voor stelling als de geeseling, de verrijzenis, de hemelvaart. Men zou daarover heel uitvoerig kunnen schrijven. Men moet dan verder eens letten op de tallooze portretten van bekende personen uit Dürer's tijd, b.v.: zijn vader, zijn moeder, zijn vriend de ge leerde Willibald Pirkheimer, onze Lucas van Leyden, Melanchton, Eras mus, keizer Maximiliaan, enz. Krach tig en forsch zijn al deze portretten opgevat. De lijnen zijn vol spanning en leven. Men kent er uit het wezen der verschillende voorgestelde per soonlijkheden. Een typische trek der Renaissance is ook dat allerlei voorwerpen uit de levende natuur werden afgebeeld, nu niet enkel meer als stoffage voor groo- tere schilderijen, maar enkel op zich zelf of wel om te dienen als illustratie van werken op natuur-historisch ge bied, welke, nu de drukkunst er was, de weet lust der menschen moesten bevredigen. De tijd waarin Dürer leef de was vol innerlijke drang naar ken nis. Dürer voelde behoefte, om allerlei planten en dieren af te beelden in hun natuurlijke kleuren; er is een plaat van een boom, die haast aandoet als een moderne aquarel. Verder zien we een haas, een vliegend hert, een uit. een tuiltje viooltjes, een polletje gras, enz. alles even nauwgezet uitge beeld. Afzonderlijk wijzen wij nog op een studie van een paar g-evouwen handen. Bij een tentoonstelling te Hilversum zag ik verschillende studies van han den en voeten, die hem later moesten dienen bij de conceptie van grootere werken. In een vitrine ziet men nog eenige bladen uit het groote gebedenboek, dat hij voor keizer Maximiliaan ver vaardigde en verder nog in een ande re vitrine de wetenschappelijke werken welke hij schreef over de proporties van het iichaann. Men verzuime niet een kijkje in de Lakenhal te nemen en dan desnoods in één keer niet alles, maar vooral nauwkeurig en goed te zien. OPLICHTING. Door de politie alhier is aangehouden J. J. S. wonende te Amsterdam die zich schuldig heeft gemaakt aan poging tot oplichting. S. plaatste advertenties in 't blad „De Boerderij" waarin gegadigden werden opgeroepen voor een betrekking. Vooraf moesten deze echter een genees kundig onderzoek ondergaan, dat door S. zelf werd verricht en waarvoor hij een bedrag van 2.50 vroeg. Later hoorde men dan nooit meer iets van de betrek king. Verschillende menschen z'jn van dezen oplichter het slachtoffer geworden. DIEFSTAL VAN EEN GOUDEN HORLOGE. W. R. de B. heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat gistermiddag tusschen 1 uur en kwart voor 2 zijn gou den horloge (merk Zenith) is ontvreemd uit zijn kleeren, die hingen in het club huis van de Roeivereeniging „Njord" aan den Morschweg. Gistermiddag geraakte de 9-jarige L. B. op de Garenrnarkt met zijn voet be klemd tusschen de krenk van het pedaal van zijn rijwiel, met het gevolg, dat een bloedende wond ontstond. Na door den E. H. D. ter plaatse te zijn verbonden, is de jongen ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Door de politie alhier is aangehou den de gesignaleerde Mej. A. M. F„ die nog 10 boete of 5 dagen hechtenis te goed had. H. S. wonende op de Uiterstegracht, heeft aangifte gedaan dat ten zijnen na- deele in zijn woning de muntgasmeter is gelicht. BINNENLAND. FOTOHANDELAREN EN FILM TENTOONSTELLING. De jaarvergadering van den Algem. Bond tot Behartiging der Belangen van den Ned. Fotohandel A. B. N. F., zal gehouden worden 17 dezer, tijdens de I. F. T. te 's Gravenhage, in „Het Zuid", Groenmarkt 37. De agenda bevat de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester, Be stuursverkiezing, en behandelig der begrooting. Na afloop wordt een be zoek gebracht aan de Intern. Tentoon stelling op Filmgebied, waar de heer J. C. Mol, Directeur van de Multifilm, te Haarlem, 'n filmvoordrarht houdt over: „De Film als onderwijs- en ont wikkelingsmiddel, met filmdemonstra tie. DE S. D. A. P. EN DE „LIGA". De heeren Iviës en Schmidt hebben, gelijk bekend, op 't Congres der S. D. A. P. medegedeeld, dat zij zich zullen beraden wat hun te doen staat in ver band met de door liet congres uitge sproken wensch, dat leden der S. D. A. P., niet aangesloten zlllen zijn bij de „Liga". Dit beraad heeft het volgende resul taat gehad. Beide heeren zullen een conferentie bijeenroepen van alle so ciaal democraten, die lid zijn van de „Liga". Bij het besluit, dat in deze bij eenkomst. betreffende de vereenigbaar heid van het lidmaatschap der organi saties zal worden genomen, zullen zij zich dan neerleggen. AMSTELVEEN'S TOREN. De toren der Ned. Herv. Kerk te Amstelveen, welke 10 November van het vorige jaar door den bliksem ge troffen en vernield werd, zal binnen kort worden opgebouwd. Hoewel men reeds kort na het in slaan een aanvang had gemaakt, werd het werk stop gezet, daar er verschil van meening ontstond tusschen de ver zekering en het kerkbestuur. Daarna werd geen overeenstemming gevon den tusschen den architect en de Schoonheidscommissie, maar thans is men tot een oplossing gekomen. De spits zal ongeveer anderhalve meter hooger worden, terwijl de wijzerplaat van de klok in den toren zes meter hooger zal worden aangebracht, opdat de aanwijzing van den tijd in wijde omgeving zichtbaar zal worden. SANATORIUM VOOR GEWRICHTS- TUBERCULOSE. Blijkens het ons toegezonden eerste jaarverslag van de vereeniging tot be hartiging van de belangen van Neder- landsche lijders aan been en gewrichts ■tuberculose, gevestigd te Laren (N. H.) was er op 1 Jan. j.l. behalve de grond, (een terrein te Laren, dat voor ƒ11.570 is aangekocht) ruim 32.000' beschik baar voor den bouw en inrichting van een sanatorim, waarvan de kosten voorloopig begroot zijn op 61.000. DE SAREKAT ISLAM. De op de ineenstorting van de com munistische organisaties in Ned. Indië gevolgde verhoogde activiteit van de hoofdleiding der partij Sarekat Islam heeft naar minister Koningsberger in zijn memorie van antwoord, nopens de begrooting van Ned. Indië mede deelt aanstonds de aandacht gehaa van de Indische regeering. In Sept. j.l. heeft de waarnemend adviseur voor Inlandsche zaken tot den heer Tjokro Aminoto een ernstige waarschuwing gericht en dezen er op gewezen, dat er een groot wantrouwen was ontstaan tegen de door die partij gevolgde wijze van ageeren en propa ganda voeren en dat er niei voel meer zou behoeven te gebeuren of zeer in grijpende maatregelen zouden tegen de Vereeniging of haar leiders worden genomen. Deze duidelijke wenk zal, naar ver trouwd mag worden, zijn uitwerking niet gemist hebben. RECLAME Onze smaakvolle collectie JAPONNEN EN MANTELS dwingt ieder bewondering al. Komt U ook eens kijken EN NIET DUUR. BUITENLAND. MISLUKTE AANSLAG OP DEN ITALIAANSCHEN KONING. Vreeselijke gevolgen der ontploffing. Gistermiddag, doch juist te laat, om het nog in ons nummer op te nemen, kwam het telegram, dat te Milaan, gisterochtend tegen tien uur, kort voor de opening van> de Milaneesche Jaar beurs, op de Piazza Giulio Cesare een bom ontplofte, die door een onbekende bij een straatlantaarn was neergelegd. Veertien personen werden gedood, ongeveer veertig gewond. Ondanks dezen aanslag opende de koning de Jaarbeurs en bezocht over eenkomstig het vastgestelde program ma de voornaamste stands. Alleen het gala-soirée in het Scala-Theater werd afgelast. Bijzonderheden. De aanslag op den koning is ge pleegd enkele minuten na het arrivee- ren van den koninklijken stoet op het plein van Julius Cesar, juist voor het binnentreden op de tentoonstelling. Het plein stond vol menschen. De dooden en gewonden zijn voor het grootste deel vrouwen en kinderen De ongelukkigen, die zich dicht bij den lantaarnpaal bevonden, werden gruwelijk verminkt. De helsche machine was, naar men zegt, door een uurwerk in beweging gebracht en is waarschijnlijk 's nachts in de lantaarn geplaatst. De stukken van den lantaarnpaal, die ver werden weggeslingerd, hebben de meeste slachtoffers gemaakt. De koninklijke trein was een half uur voor den aanslag te Milaan aange komen. De koning begaf zich dadelijk naar de jaarbeurs. De daders van den aanslag waren klaarblijkelijk op het programma afgegaan bij het voorbe reiden van den aanslag. Het feit, dat de koning daarvan afweek, en onmid dellijk naar de jaarbeurs ging, heeft hem het leven gered. Een belooning van 100.000 lire uitgeloofd. De prefect van Milaan heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld. Tal van beambten der recherche zijn reeds uit Rome naar Milaan vertrokken. De podesta van Milaan heeft een be drag van 100.000 lire ter beschikking der recherche gesteld als belooning voor degenen, die de schuldigen doen ontdekken of aanwijzingen hiervoor geven. De podesta heeft een manifest gepubliceerd, aldus eindigend: „Milaneezen, het hart omhoog, volgt den koning en den duce .op den weg die u zal leiden naar de doeleinden, die gij nastreeft". 'l Huldiging van het Koninklijk Huis. Bij zijn terugkeer van de jaarbeurs, werd de koning met onbeschrijfelijke geestdrift door de menigte toegejuicht. Te Rome, Milaan en andere steden, publiceeren de bladen het portret van den koning en artikelen, die in warme bewoordingen hulde brengen aan den souverein en het koninklijk huis. AANSLAG OP DEN TREIN VAN MUSSOLINI. De duce niet in den trein. De Corriere del Ticino te Lugano meldt uit Como: Voor het passeeren van den .trein waar mee Mussolini naar Rome zou terugkee- ren, ontdekte men op de rails een zware bom, waarin een draad bevestigd was. Op eenigen afstand lag een man in een schuilplaats langs den weg die het einde van de lont vasthield. De man is gevan gen genomen. De bom is van het spoor verwijderd en zal ontladen worden. Naar verder uit Berlijn emeld wordt, bevond Mussolini zich niet in den trein MilaanRome, op de baan waarvan men even voor het passeeren van den trein een bom heeft gevonden. Hij had Milaan heimelijk per auto verlaten. Tegenspraak. Het Italiaansche Telegraaf-agentschap Stefani te Rome spreekt het bericht van de Corriere del Ticino tegen, volgens het welk een bom werd gevonden op de spoor lijn, waarlangs de trein van Mussolini passeeren moest. DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. Gunstige weervoorspellingen. Te 3 uur 30 gistermiddag waren de Duit- sche vliegers 880 mijl uit de Iersche kust. Ruim een derde deel van den tocht over het water was daarmee reeds volbracht, aangezien de afstand GalwayGrace Harbour (New Foundland) 2000 mijl be draagt. De weerberichten uit New Found land blijven gunstig, de storm uit het Westen was gaan liggen en er heerschte nagenoeg windstilte. Van het midden van den Oceaan waren echter nog geen be trouwbare berichten van schepen inge komen. Men meldt uit Washington: Het laatste bericht van het meteorologisch instituut wees aan, dat de vliegers in het Oostelijk gedeelte van den Oceaan waarschijnlijk krachtigen wind zullen ontmoeten. Uit Harbourgrace wordt gemeld, dat de westelijke storm geëindigd is. Het weer is nu ideaal, met een heldere lucht. HET CONFLICT IN DE SAKSISCHE METAALINDUSTRIE. 250.000 arbeiders uitgesloten. De gisteren door het Saksische offici- eele scheidsgerecht ingeleide onderhande lingen met de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders in de metaalindus trie hebben nog geen resultaat opgele verd; zij zijn echter nog niet afgebroken. Indien men het ...edenavond niet eens zal worden, zal de algemeene uitsluiting wor den doorgevoerd. Naar lit Chemnitz wordt vemeld, zijn gistermiddag 250.000 arbeiders in de Sak sische metaalindustrie uitgesloten. LITAUEN EN POLEN. Een grensincident. Gisteravond trachtten gewapende Polen bij het dorp Trumpaliai de Litausche grens te overschrijden. De Litausche po litie bood weerstand, waarop de aanval lers na granaten te hebben geworpen en verscheiden revolverschoten te hebben gelost, zich terugtrokken. TRAMONGELUK TE ALGIERS. Twee dooden, een twintigtal gewonden. Een tramtrein, die naar beneden reed naar Algiers is door het slecht werken der remmen ontspoord. Er zijn twee doo den en een twintigtal min of meer ern stig gekwetsten. Radio-Programm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. Y. 5.00 Vooravondconcert Mevr. Ann e Mossel, sopraan, Den Haag. M.vv. J. D. A. Rosier, alt, De.i Ha. ig. I>e heer Jan Starktnburg, piano, Den Haag. K. R. O. 7.00 Cursus Gregoriaansch. V. P. R. O. 7.35 Vrijz. Prot. Persbui eau. 740 Beetho ven-cy cl us Suze van 't Lindenh0ut-Takvi ool; Eduarld Biele, cello; A.Gail- lard, piano. 8.00 Vlaanische avond. Sprekers: Prof Dr. M. C. van Mourik Broekman, Breda. A. Hans, Brussel. J, A. C. peremans, Amsterdam. Muzikale medewerking van: R. ,1 van Tricht, zang. Robert van der Spurt, piano. Suze van 't L.n- derihout-Tak, viool'. Ekluard BiAe cello. A. Gaallaxd, piano. HILVERtW, 1060 M. A. Y. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Met medewerking van Elise de Haas, sopraan. 6.00 Tijdsein va^i de A.V.R.O.-Klok 7-i 5. Lezing door mevr. C. deZwaan- Pabst. Onderwerp: „Het opvoer den van kinderen in Indië". 7-45 Politieberichten. 8.05 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. Schippersles. Spreker: C. A. M. C. van Kasteel1. Onder- werp: „Bevrachting in de Bin nenscheepvaart" 8.35 Kamermuziek door het Amster- damsch Strijkkwartet, bestaande uit de heeren: Ferdinand Helt mann ie viool; Ben Meyer 2e vi ool:. Frédérie Denayer, altviool? Carel van LeeuwenBoomkamp^ cello. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 ML 8.20 Duiiscke volksliederen. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek en zang. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Een uurtje variété. 7.35 Beiersche avond. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tfjdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algeon. nieuwsbex 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 8.20 Muziek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 10.10 Orkest. 11.15 Variété. 11.40 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwer mmrr.iqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. GEMENGD NIEUWS. Het drama in het woonwagenkamp te Breda. De 24-jarige koopman P. H., die op 19 Januari j.l. in het woonwagenkamp te Breda W.H. zoodanig met een mes ge stoken had, dat deze onmiddellijk stierf, werd gisteren door de Bredasche Recht bank veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. De eisch was zes jaar. Doodelijke val. De 56-jarige schilder H. H., die bezig was een huis aan het Stationsplein te Zutphen te schilderen, is van de vensterbank der derde verdieping op straat gevallen. Hij was op slag dood. Uit een raam gevallen Te Kapelle is de schilder K. uit de tweede verdieping van een huis op straat gevallen en in het grint terecht gekomen, waardoor hij der mate aan het hoofd en lichaam werd ver wond, dat hij in het ziekenhuis te Goes moest worden opgenomen. Kind verdronken. De landbouwer O. te Voorburg was met zijn driejarig kind naar het land gegaan om de koeien te melken; Eerst bij thuiskomst dacht de va der aan zijn kind, hetwelk hij vergeten had mee naar huis terug te nemen. Intus- schen was het kind reeds drijvend gevon den in een sloot langs de weide. IJlings toegeschoten hulp mocht niet meer baten om de levensgeesten van den kleine op te wekken. Deserteurs aangehouden. Aan de grens onder Xispen, werden twee mili tairen uit het garnizoen Helder aangehou den, die onlangs uit den dienst deserteer den en gedurende een week ongeveer zich te Antwerpen ophielden. Toen zij nu, de een in 't burger, de ander nog in uni form. uit België over de grens kwamen, werden zij door de politie aangehouden, en naar hun garnizoen overgebracht. Doodelijk ongeluk. Men meldt uit Raamsdonk d.d. 11 April aan de ,,'s Hert. Courant": Vanmiddag heeft er een droevig onge luk plaats gehad. De 9-jarige J. van Loon mocht een paard van J. S., dat van nieuw hoefbeslag was voorzien, naar huis bren gen. De knaap werd te paard gezet en reed den Oostpolder in naar huis. Wat er ge beurd is, weet men nog niet, doch om streeks drie uur vond men den knaap, lievig bloedend, liggen op den overweg in den Parallelweg, terwijl het paard zonder ruiter op stal was aangekomen. Men vermoedt, dat de jongen is komen te vallen en dat het paard hem op de borstkas heeft getrapt, waarbij de doqd spoedig moet zijn ingetreden. Gisterochtend werd in den polder bij het Kleine Loo bij den Haag een oefe ning gehouden met den vechtwagen, die door den Minister van Oorlog werd bijgewoond. Bij de oefeningen, o.a. demonstraties met den tank, zakte deze zoodani1 het slootje weg, dat militairen het oorlogsmonster moesten uit graven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2