CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9<»» JAARGANG WOENSDAG R APRIL T928 NUMMER 2407 LINE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden aörKto Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Politiek agent. Het is nu eenige jaren de roem der S.D.A.P. geweest, dat zij aan de alge- meene politiek meedeed zonder teveel daarbij op den voorgrond te stellen, dat zij was de partij der klassebewus- te arbeiders. Sociaal-Democratische Arbeiders -Partij werd wel eens smalend genoemd: Studenten. Domi- né's en Advocaten Partij. Vooral van de zijde van de Communisten moest de S.D.A.P. in dit opzicht heel veel verduren. Maar niet alleen van de Commu nisten. In eigen boezem kwam ook verzet. De roerige Roel Stenhuis kwam her haaldelijk meer aandacht vragen voor de Vakorganisatie. Een paar keer ge lukte het hem met z'n brutalen mond onder de tafel te werken. Niet alzoo op het jaarlijksche congres, dat dit jaar te Utrecht gehouden is. De Stenhuis-groep wist nu gedaan te krijgen, dat een regeling voor de samenwerking tusschen het Partijbe stuur en het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen tot stand Kwam. Te dien aanzien zijn nu spijkers met koppen geslagen. Zeker is, dat een van deze vaste spijkers nu voort aan de heer Stenhuis is. Hem onder de tafel werken zal in 'f vervolg niet meer gaan. Hij heeft nu een stem in het kapittel. Men kan dan ook gerust zeggen, dat deze beslissing veel belangrijker is dan het gepraat en de ruzie over de landsverdediging, ofschoon de positie van den gewezen officier Kiës niet te benijden was. Wanneer men de lange motie om trent deze regeling voor de samenwer king tusschen Partijbestuur en N.V.V. leest, dan moet men wel den indruk krijgen, dat de heer Stenhuis een vrij groote overwinning heeft behaald; immers de partij is onder een zekere censuur van de vakbeweging ge plaatst. Over de candidaatstelling van de Staten-Generaal, het verkiezings program, een eventueel program van urgentie, de vraag van deelneming aan de regeering en een eventueel re- geeringsprogram zal slechts worden beslist door, of na overleg met, een Algemeenen Raad, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Partijfrac tie in de Eerste en Tweede Kamer, het Partijbestuur van de S.D.A.P. en dat van het N.V.V. Daartegenover staat slechts één punt, nl. dat van economi sche conflicten met een politiek ka rakter, waarop deze Algemeene Raad ook zeggenschap krijgt over N.V.V.- zaken. Wordt de vraag gesteld, of politiek gezien deze beslissing de juiste is, dan moeten wij die onvoorwaardelijk ontkennend beantwoorden. Maar het was in de S.D.A.P. onmogelijk, om op den duur deze officieele erkenning te ontgaan. Met Prof. Bonger een Soc.-Dem. met een helderen politieken kijk meenen wij, dat het meer dan beden kelijk is, dat een politieke partij zich moet laten voorlichten, meer nog zich moet laten beïnvloeden, om geen ster ker woord te gebruiken, alvorens een beslissing te nemen. Zeer terecht werd door Het Vader land reeds opgemerkt, dat in de S.D. A.P. een gehuil zou opgaan, als een der andere politieke partijen eens een dergelijke overeenkomst aanging met b.v. de werkgevers. Nu is de S.D.A.P. wel altijd een ar beiders- d.w.z. een klasse- partij geweest, .maar tegenover haar vele niet- proletarische aanhangers accentueert ze dat toch liefst niet en doet ze het voorkomen' alsof ze het algemeene belang dient. De thans aangenomen motie rukt haar echter weer een flink eind achteruit naar het terrein der klassepolitiek. En men zal kunnen zeggen, zooals prof. Bonger het uitdrukte „De S.D.A.P. wordt de politieke agent van het N.V.V.' STADSNIEUWS. DE KONINGIN-MOEDER OP BEZOEK. Zooals wij onder Binnenland mede deelden, is de Koningin-Moeder voor nemens as Donderdagochtend een be zoek te brengen aan het rijksmuseum van oudheden. In de eerste plaats zal H.M. bezichtigen de Nederlandsche afdeeling, welke op de bovenste ver dieping van het museum is onderge bracht. REGEERINGSGEDELEGEERDEN. Bij Kon. Besl. van 27 Maart is dr. .1 van der Hoeve, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, huiten be zwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerde van de Nederland sche regeering op de achtste bijeen komst van de journées médicales de Bruxelles, welke van 21 tot 25 April zal worden gehouden. Bij Kon. Besl. van 27 Maart is dr. H. T. Colenbrander, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, buiten be zwaar van .s Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerde van de Nederland sche regeering bij het Vide internati onaal congres van historische weten schappen, dat van 14 tot en met 18 Augustus te Oslo zal bijeenkomen. VER. „NED. FABRIKAAT" De afdeeling Leiden dezer Vereeni- ging hoopt op a.s. Donderdag een voorstelling te geven van een film der Biliton-Maatschappij. Voor het afhalen van gratis-toe gangsbewijzen en verdere mededeelin- gen verwijzen wij naar eene in dit nummer voorkomende advertentie. JAARVERGADERING NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op den tweeden Paaschdag werd in do kleine Stadsgehoorzaal de tweede algemeene jaarvergadering gehouden van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. De voorzitter, de heer A. A. Bierlee uit Amsterdam spreekt een kort wel komstwoord en deelt mede, dat de Bondssecretaris de heer Timmermans en de commissaris de heer Gemen we gens ziekte verhinderd zijn de verga dering hij te wonen. Vervolgens zeide hij, dat het aantal gevallen van verdrinking in ons land in de jaren 19051910 per jaar 939 heeft bedragen en tusschen 19211926 713 per jaar. Spr. zag in deze cijfers het gunstige resultaat van het werken van den bond. Er ontspon zich een uitgebreid de bat naar aanleiding van de mededee- ling van het bestuur, dat de heer J. W. van Gemen te Amsterdam, die van de oprichting van den Bond af bestuurs lid is geweest, zich voor een herbenoe ming niet meer beschikbaar heeft, wil- 1 stellen. Het lid van den raad van bijstand de heer dr. P. TI. van Eden, uit Am sterdam stelde voor, deze kwestie het eerst in bespreking te brengen, welk voorstel met 2 te^en 20 stemmen werd aangenomen. De voorzitter zette vervolgens uit voerig uiteen, hoe de technische com missie, waarvan o.a. de heeren J. W. Gemen en P. J. S. Nicolaa; en spreker deel uitmaakten, een wijziging onder oogen had gezien van de te stellen exameneischen. Naar aanleiding van het verloop van de besprekingen heb ben de heeren Van Gemen en Nico- laas hun onLla°- ingediend. Nadat dr. Hermanides een beroep had' gedaan op de vergadering, om de eenheid in den Bond niet in gevaar te brengen, werd besloten, deze kwestie bij het desbe.ijkende punt der agen da te behandelen. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, dat de brigades alleen als lid personen zullen aannemen, die de zwemkunst machtig zijn. Namens Amsterdam deelde de heer Kramer mee, dat mocht hiertoe niet worden besloten, de A.msterdamsche Reddings brigade zich uit jden Bond zal terug trekken. Sommige afgevaardigden wilden slechts personen als lid aanne men, die in het bezit zijn van een di ploma yoor het redden van drenkelin gen. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten, deze kwestie te ren- voyeeren naar de betreffende com missie en voorloopig den ouden toe stand te handhaven. Bij de verkiezing van bestuursleden stelde de voorzitter voor. te benoemen in de plaats van den heer J. D. Tim mermans als secretaresse mej. A. Klaus te Amsterdam en in de plaats van den heer J. W. van Gemen den lieer J. C. de Keulenaar. Naar aanleiding van een voorstel van dr. Hermanides om den heer Tim mermans weer tot secretaris te benoe men, zeide de heer Kramers, uit Am sterdam, dat de heer Timmermans reen hei'. -cl wi"^ de heer Van Riet deel van het bestuur uitmaakt. De voorzitter gaf een overzicht van het ontstaan van het conflict tusschen de heeren Van Riet en Van Gemen, naar aanleiding van de inzichten in de technische commissie. Hierna werden tot bestuursleden gekozen mej. A. Klaus, te Amsterdam, tot secretaresse; en de heeren J. C. de Keulenaar, te Rotterdam, tot penning meester; J. W. van Gemen. te Amster dam en J. D. Timmermans, te Utrecht. De heer J. van Rijt. te Rotterdam (aftr.) kreeg 9 der 62 uitgebrachte stemmen. Hem werd dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van c i hond heeft verricht. Vervogens ontspon zich een uitvoe rige discussie over een brief van den heer Van Riet, naar aanleiding van de eischen voor de examens, die de technische commissie heeft gemeend te moeten stellen. Uitvoerig verdedig de de heer Van Riet zijn in deze aan genomen houding. De secretaris der technische com missie, de heer P. J. S. Nicolaas, van Amsterdam, critiseerde den inhoud van den bedoelden brief. Na een uitvoerige discussie werden tou leden der technische commisie benoemd de heeren J. W. van Gemen tc Amsterdam; P. J. S. Nicolaas, te Amsterdam; A. J. Meyerink, te Haar lem; S. van Brakel, te Dordrecht; mevrouw A. PennyMeyer, te Haar lem en de hr. A. v. d. Tweel, te Utrecht Er werd een progressieve contribu tieheffing voor de leden vastgesteld. De minimum-contributie is 25 ct. per lid en per jaar, met een minimum van 10 per brigade. Tot leden van de redactie van het bondsorgaan „De Brigade" werden herkozen de heeren J. van Riet, Ph. J. van Veen uit Rotterdam en C. J. Drie- scher uit Den Haag; gekozen werd de heer Jo Schmidt uit Haarlem. Eenige leden brachten aan de re dactie der Brigade hulde voor haar bemoeiingen, vooral aan het redactie lid den heer Van Riet. Het voorstel-Amsterdam betreffen de het alleen aannemen van leden, die de zwemkunst machtig zijn, werd na eenig debat teruggenomen. De volgende jaarlijksche vergadering zal te Dordrecht worden gehouden. Bij de rondvraag vroeg de heer De Groot, uit Den Haag, hoe het is geko men, dat de gewezen Duitsche Keizer tot donateur is toegetreden. Hij achtte dit geen aanwinst voor den Bond. De voorzitter antwoordde, dat aan eenige personen, onder wie de gewe zen Duitsche keizer, gevraagd is, als donateur toe te treden. Daarna werd de vergadering geslo ten. HET OVERLIJDEN VAN PROF. MR. VAN ROY. Voor de Haagsche rechtbank is gis teren voortgezet de behandeling van de zaak tegen den chauffeur Fr. J. O. uit Den Haag, beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Zooals men weet is deze verdachte op 15 October 1927 op den Leidschen- straatweg met een door hem bestuur den automobiel met een motorrijwiel in botsing gekomen, dat bestuurd werd door den uitgeweken Vlaam- schen prof. mr. Van Roy, advocaat al hier, die hij deze aanrijding zoodanige verwondingen bekwam, dat hij aan de gevolgen is overleden. Nadat nog een getuige was gehoord, eischte het O.M. tegen verdachte 2 maanden gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. deBruyn, pleitte vrijspraak. Uitspraak 24 dezer. EEN GOUDEN JUBILEUM. Den 20sten April hoopt onze oud stadgenoot, de heer W. van Steenber gen, den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaren als graveur in dienst trad bij de firma J. M. van Kempen Zoon te Voorschoten. Door de in dertijd noodig geworden reorganisatie op de Zilverfabriek werd de heer van Steenbergen overgeplaatst naar het fi liaal der Firma in de Hoofdsteeg te Rotterdam, alwaar hij de volgende week zijn jubileum hoopt te vieren. DE H. T. M. Het aantal passagiers, vervoerd op de lijn der Haagsche Tramw. Mij. Den Haag—Leiden was: Goeden Vrij dag 13.200 (evenals vorig jaar), Zater dag eveneens 13.200 (vorig jaar 14.750), len Paaschdag 22.500 (vorig jaar 30.260) en 2en Paaschdag 52.000 (vorig jaar 57.250). INBRAAK IN DE MARIëNPOEL- STRAAT. Voor de Haagsche rechtbank heb ben terecht gestaan de kruideniersbe diende B. S. en de straatmaker P. S., beiden uit Leiden, thans gedetineerd, terzake van diefstal onder de verzwa rende omstandigheden van verbre king en i'nklimming. Op 28 Februari van dit jaar hebben verdachten zich, terwijl de bewoners afwezig waren, toegang verschaft tot het perceel Ma- riënpoelstraat 5 te Leiden, en uit dat perceel verschillende gouden en zil veren sieraden, een binocle, een re volver, eenige sieraden en eenig ko pergeld ontvreemd. Verdachten bekenden volledig; hei den zijn reeds eerder veroordeeld. Het gestolene is voor 42.50 verkocht, welk geld verdachten samen gedeeld hebben. Het O. M., waargenomen door mr. blijkens, eischte tegen ieder der ver dachten 2 jaren gevangenisstraf. De kantoorbediende H. A. L. de B., uit Leiden, die de door de vorige ver dachten gestolen sieraden heeft ge kocht, had zich vervolgens te verant woorden wegens heling. Verdachte gaf toe, wel begrepen te hebben, dat het hier gestolen goed be trof. Verdachte zei, de sieraden voor 60 weer verkocht te hebben. Mr. Rijkens, requisitoir nemende, be twijfelde dit laatste; het gestolene had een veel grooter waarde. Spr. achtte het gepleegde feit van ernsti- gen aard en eischte 1 jaar gevangenis straf tegen verdachte. Voorts vroeg spr., waar er z.i. vrees voor herhaling bestaat, verdachtes onmiddellijke ge vangenneming. De rechtbank wees deze vordering af. P.V. „HET OOSTEN(N.B.V.Z.) Paaschvlucht vanaf Roosendaal, op Zaterdag 6 April. Los 1 uur met Z.-O. wind. De vogels bereikten de hokken als volgt: 1. Fl. van Waardhuizen 1.45.37 2. idem 1.45.45 3. J. Boekkooi 1.47.14 4. P. van Klaveren 1.48.35 5. J. Marijt 1.50.32 6. idem 1.50.32 7. idem 1.52.12 8. P. van Klaveren 1.53.24 9. idem 1.53.46 10. J. Wesselius 1.53.49 11. H. van d. Vecht 1.54.37 12. idem 1.54.37 13. A. Faber 1.55.13 14. idem 1.55.45 15. idem 1.57.43 16. idem 1.57.59 17. J. W. Wolters 1.58. 6 18. idem 1.58.46 19. J. Warmond 2.2.28 20. H. Fillippo 2.4.11 H. W. heeft aangifte gedaan, dat uit z'n auto, staande aan de Oude Sin gel, gisteravond is ontvreemd een kleed, een motorjekker en een gleuf- hoed. A. B. heeft aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele in zijn huis in de Brandewijnsteeg de muntgasmeter, die een waarde inhield van 10, is gelicht. Tijdens de afwezigheid van de bewoners hebben ongewenschte gas ten zich toegang verschaft waar schijnlijk met een valschen sleutel tot een perceel aan de Binnenvest gracht, bewoond door J. H. Vermist wordt een bankbiljet van 25. Op den Lagen Rijndijk had gister avond een aanrijding plaats tusschen een vuilniswagen van de gemeente, komende uit de Nipponstraat. en een autobus van Stadsverkeer, die ging in de richting Haarlemmerstraat. De botsing had tot gevolg, dat de voer man van den vuilniswagen met paard en al terecht kwam in den winkel van K. Hij kwam er echter met den schrik af en ook de materieele schade was gering. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marinus, zv. J. de Groot en M. C. Zandvliet Antonia Friesiea, dv. W. R ijsbergen en E. Dirkzwager Cath. Hendra. Maria, dv. A. J. Hoffmann en E. M. van d. Meel Winsje, dv. M. van der Heijden en M. de Bruin Johannes, zv. B. Houthoff en C. J. van den Toorn Jannetje Christa. Doro thea, dv. A. Schouten en M. C. Nynens Adriana Francina, dv. C. A. West dorp en M. van d. Blom Anna Geer- tiuida, dv. A. Verhoeven en M. Arnol- dus Jacobus, zv. J. Singeling en G. van der Nat Cornelia Susanna, dv. A. van d. Berg en S. C. W. Tegelaar Clazina Catharina, dv. D. Baart en S. M. L. van d. Hoek Jannetje, dv. W. F. Uiterdijk en E. Robbers Hanna Mecha. Thera. dv. A. P. G. Timp en J. M. Bik Susanna, dv. A. van Kam pen en E. Stikkelorum Aries Ger- rit, zv. C. J. Schaaps en K. J. Huizing Adra. Maria Thera., dv. A. C. van Paridon en II. M. van Eeden Jo hannes Karei, zv. P. van Polanen en G. Vijlbrief Geertruida. dv. II. G. van d. Hoeven en C. J. Platschorre Dirk. zv. D. Groeneveld en T. Yan d. Boogaart Abraham Jacobus, zv. J. W. Kret en S. C. Bleyie Willem Jo hannes, zv. W. Nieboer en C. Selier Adrianus Antonius, zv. F. A. Grimber gen en E. C. Schoenmaker Berenda. Roeloffa. Maria, dv. H. Teske en B. R. M. Velthuis Wilhelmus Woute- ru9, zv. J. W. van Leeuwen en W. E. Meijer Susanna Maria, dv. A. C. van Beukering en A. C. M. Hartwijk Maria, dv. I. van Tongeren en W. Schouten Adrianus Johannes, zv. A. van Leeuwen en A. Dissevelt Apolonia, dv. J. Hillebrand en M. J. Ouwerkerk Bernardus, zv. J. J. A. Schellekens en J. Zaatkamp Johan na, dv. R. Zandvliet en A. M. J. van Wijk Carolina, dv. B. van Vierzen en M. Grijper Gerarda Clazina, dv. M. van d. Veer en K. Hoppenbrouwer Martin Maria Agatha. dv. G. G. Groenewegen eri M. Haver Jacoba Catharina, dv. P. F. van Musscher en ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Minister Beelaerts van Blokland deelt *mede dat slechts mondelinge mededeelingen zijn gedaan met be trekking tot het Nederl.-Belg. verdrag Nog eens de zomertijd. Paaschvergaderingen der jeugd organisaties. Telefoonverbinding met Canada tot stand gekomen. De Koningin-Moeder zal morgea Lelden bezoeken. Buitenland. Bijzonderheden over het commu nistisch complot in Japan. Ontvoeringen te Chicago in verband uiet de verkiezingen. Engeland en het Anti-oorlogsver- drag. Litwinof over de ontwapeningscon ferentie te Genève. G. Crispijn Jacoba Wilhelmina, dv. J. Dirkse en W. de Jong. Gehuwd: Th. M. van d. Velde, jm. en C. P. M. Lek, jd. G. P. van d. IJssel,- jm. en J. M. van Zijp, jd. H. T. A. Hude- pohl, jm. en H. M. Brusche, jd. L. Verhoeven, jm. en E. M. Vorst, wed. H .P. Pannekoek, jm. en M. Sieval, jd. P. H. Huizinga, jm. en G. A. Bekke. jd. K. A. K. Brederveld, jm. en J. J. Kloos, jd. J. C. Dorrepaal, jm. en A. van Noort, jd. C. A. de Boer, jm. en G. Koets, jd. Overleden: S. Gaasterland, m., 52 j. W. C. van Hensbergenvan Donselaar, wed. S4 j. B. van d. Zeeuw, vr., 76 j. G. Vroedsteyn, z., 11 mnd. C. D. van Paddenburg, m., 86 j E. E. Carton de Wit, vr., 65 j. J. v. d. Pompe, z., 17 j. C. v. d. Branderv. Spengen, wed., 83 j. A. M. J. Laman Trip Vaillant, wed, 79 j. G. Lotsy, d., 23 j C. Kreeft, z., 20 j. - G. van Jaars veld, m., 66 j. J. P. J. Scholten, wedr., 81 j. J. Noorda, m., 72 j. BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN. De Prov. Staten van Zuid-Holland zijn in gewone zitting bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 Mei a.s. des voorm. te 11 uur in de vergaderzaal der Eer ste Kamer. Het ligt in de bedoeling, de verga dering vervolgens voort te zetten op 12 Juni d.a.v. en zoo noodig volgende dagen. DE ZOMERTIJD. De heer Polak heeft tot den Minis ter van Binnen landsche Zaken en Landbouw, onder betuiging van zijn erkentelijkheid voor 's Minister ant woord op de vragen ten opzichte van het tijdstip van aanvang van den zo mertijd hier te lande, de volgende sup- pletoire vragen gesteld: 1. Welke bijzondere eigenschappen, eigenaardigheden of belangen heeft de Nederlandsche landbouw, die dezen onderscheiden van den landbouw in België, Frankrijk en Engeland zoodat hier te lande onmogelijk zou zijn, wat ginds mogelijk blijkt te wezen? 2. Is het aantal spoorwegverbindin gen met Duitschland inderdaad be langrijk grooter dan met België, Frankrijk en Engeland Wil Zijn Ex cellentie daaromtrent cijfers geven? 3. Is het aantal spoorwegverbindin gen van Nederland met Duitschland grooter dan dat van België en van Frankrijk met dat land? 4. Zoo neen, waarom kan dan in België en Frankrijk de zomertijd on geveer een maand vroeger aanvangen dan hier te lande? 5. Waarom kan hier te lande de zo merdienst niet aanvangen tegelijk met den aanvang van den zomertijd in België en Frankrijk, zoodat omwer king van de winterdienstregeling on- noodig wordt? SUBSIDIE LANDBOUWHUISHOUD- ONDERWIJS. Op een vraag van het Tweede Ka merlid den heer Van den Heuvel, lui dende: Is de Minister bereid mede te dee- len, welke regels gelden voor het ver krijgen van subsidie ten behoeve voor het landbouwhuishoudonderwijs? heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geant woord; De voorschriften voor het verkrij gen van Rijkssubsidie ten behoeve

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1