Uw Haar Aan het einde der Week De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie heeft haar zittingen weer beëin digd. En zooals het een rechtgeaarde conferentie betaamd heeft zij het re sultaat harer werkzaamheden in een re solutie vastgelegd, die in tamelijk vage be woordingen is gesteld. Deze resolutie be gint met de mededeeling, dat de voorbe reidende ontwapeningscommissie heeft kennis genomen van de grondslagen van het plan tot onmiddellijke, algemeene en algeheele ontwapening, dat de delegatie der Sovjet-Unie heeft ingediend. Zij con stateert, dat de commissie vrijwel eenpa- lig van meening is. dat dit plan, hoewel het beantwoordt aan het ideaal der ge- heele menschheid. gezien den tegenwoor- digen toestand der wereld niet uitvoer baar is. Derhalve kan het bewuste plan door de commissie niet worden aanvaard als basis voor haar werkzaamheden, die in overeenstemming met de vroeger aan genomen methode moeten worden voort gezet. En aan het einde der resolutie wordt dan gezegd, dat de commissie besluit aan haar voorzitter over te laten, de commis sie opnieuw bijeen te roepen tegen een da tum, die daarvoor het meest geschikt zal zijn en zoo mogelijk vóór de volgende zit ting der Assemblée. Der langen Rede kurzer Sinn is alzoo, dat de ontwapening een schoon ideaal is, dat echter thans onbereikbaar geacht wordt, en dat de voorbereidende ontwape ningscommissie haar arbeid ter verwe zenlijking daarvan tot nader aankondi ging heeft stopgezet. Poover resultaat! Onmiddellijk na de beëindiging der voorbereidende ontwapeningsconferentie heeft Engeland aan Amerika en Japan voorstellen gedaan, die zouden moeten leiden tot beperking van de bewapening ter zee. Deze voorstellen blijken evenwel meer schijn dan wezen te zijn, want zij zijn zoodanig opgesteld, dat zij 't aller meest zijn in 't belang van Engeland zelf. Zij zullen ons alzoo ook niet dichter bij het ideaal brengen! Een beter bericht is dat betreffende den terugkeer van Spanje in den Volkenbond. Met algemeene stemmen heeft de Spaan- sche ministerraad daartoe besloten, en verwacht wordt, dat reeds de September- vergaderine van de Assemblée door het land van Primo de Rivera zal worden bij gewoond. In Brazilië is men thans nog niet over zijn teleurstelling heen, doch waarschijnlijk zal men ook daar wel tot inkeer komen. Van de groote landen blijven dan nog over als niet-leden van den Volkenbond: Turkije, Sovjet-Rusland en de Ver. Sta ten van Amerika, wier kans op toetre ding wat de beide laatste betreft, niet erg groot is. De animo van Oceaanvluchten neemt den laatsten tijd weer toe. Na de mislukte poging van Hinchliffe en Miss Mackay, die wël verdronken zullen zijn, zijn thans een drietal Duitschers voornemens in de „Bremen"' een der vliegtuigen, dat verle den jaar voor een orkaan heeft moeten keeren. een poging te wagen. De Bremen is in Dublin en wacht nu op gunstige we' r.-Mfu handigheden, om den sprong te beginnen. In onze Tweede Kamer heeft deze week een eigenaardig voorval plaats gehad, en wel bij de behandeling van het ontwerp, dat voorzieningen treffen wil tegen be smettelijke ziekten, en welks behandeling reeds tweemaal geschorst was. De eerste r. aal op 1 April, omdat de Kamer de kos ten, die uit de bepalingen betreffende de bacillendragers zouden voortvloeien, niet voor rekening van de gemeenten wilde doen komen. Op 10 Juni vroeg Minister Slotemaker de Bruine opnieuw schorsing, nadat een amendement van mevr. de Vries-Bruins was aangenomen geworden door de Ka mer met flinke meerderheid, een amende ment, dat door den Minister onaanneme lijk verklaard was, omdat hij het in strijd achtte met het standpunt door het inter mezzo-kabinet ingenomen, dat noch naar de eene zijde, noch naar de andere zijde wilde doen afwijken, naar wat de partijen politiek verdeeld houdt. Merkwaardig is .venwel, dat de minis ter thans op deze onaannemelijkverkla- ring is teruggekomen, hetgeen men een inbreuk op de goece parlementaire zeden achtte. Leidsche Penkrassen. Amice, Ik weet niet of jij ook lid bent van de Leeszaal „Reuvens", dan wel of je getrouw gebruik maakt van andere bibliotheken, die in onze stad in ruim aantal aanwezig zijn. Maar als je wel leest en ook over de lezers eens je oog laat gaan dan zal het je opvallen, dat het steeds dezelfde personen zoovvat zijn en dat ook het grootste deel van de gehaalde boeken tot een bepaalde rubriek behooren. Het leven in een groote stad heeft zijn lichtzijde, maar, laten wij nooit vergeten, dat er ook vele schaduwzij den aan verbonden zijn. Niet alleen lijdt onder de altoosdurende drukte en het gewoel veler gezondheid en wordt het lichaam verzwakt, maar de geest ontkomt niet aan den nadeeli- gen invloed der rustelooze omgeving. Voornamelijk komt dit uit in 't gerin ge onderzoek, dat in een stad als de onze wordt gevonden. De meeste men- schen lezen hun krant, en sommigen doen dit nog maar ten halve; doch overigens leest men weinig of niets. De groote, altoos wederkeerende klacht is: geen tijd. Zoo spreekt de man van zaken, zoo spreken de mannen van de admini stratie. Zoo spreken de ouden en zoo zeggen het de jongen na. Het is onge looflijk, als men hoort, hoe weinig er in onze stad gelezen wordt. Natuurlijk wordt door sommigen En ten slotte is het wetsontwerp nog van de agenda afgevoerd, om een over haaste behandeling in verband niet het Paaschreces te voorkomen. 't. Zijn wel eigenaardige parlementaire, of extra-par lementaire zeden! UIT DE OMGEVING. TER AAR. De Chr. Zangvereeniging „Looft den He era", dir. de heer M. J. Markx, gaf j.l. Donderdagavond in de Iierv. Kerk alhier haar 25e uitvoering. De eere-voorzitter, Ds. C. Vlasblom, sprak een woord van welkom. Er werd zeer verdienstelijk gezongen en er is volop genoten door de talrijk opgekomenen. Alhier zal vermoedelijk door Tuin- dersbelang een proeftuin worden aange legd. De veehouder A. Hoogstraten, be haalde te Alphen aan don Rijn op de jaar- lijksche Prov. Stierenkeuring met zijn 1- jarige stier Marinus 756 punten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dezer dagen meldden wij, hoe meer deren de onvoorzichtigheid hadden om bij de ophaalbrug niet voldoende uit te kijken, waardoor het gebeurde dat men de brug opreed op het moment dat deze werd opgehaald. Ook voor zulke onacht- zamen is thans een maatregel getroffen, n.l. deze dat de brugwachter, voor de brug wordt opgehaald, een roode vlag plaatst midden voor de brug in een hiervoor ge maakte koker. Verdere ongevallen moe ten nu uitgesloten zijn. Naar we vernemen moet het bij het gemeentebestuur in overweging zijn om het pand, vroeger van wijlen G. v. d. D., doch voor de nieuwe brug aangekocht, door de gemeente, te gelegener tijd te be stemmen voor Bewaarschool. Om reden de noodzakelijkheid van het afbreken der thans bestaande bewaarschool hoek Kerk straat-Achterweg als zijnde een sta in den weg bij het het tegenwoordig ver keer, in den Raad meerdere malen is be toogd en een goed terrein voor een der gelijke school niet of zeer moeilijk in de gemeente is te verkrijgen, zou de oplos sing daar spoedig gevonden zijn. Het pand heeft een flinken tuin, iets onontbeerlijks voor een bewaarschool. KOUDEKERK. Blijkens een bekendmaking van B. en W. is er gelegenheid tot inschrijving voor het huren van den inrijstal bij de Koudekerksche brug. 3iljetten met op gave van den wekelijkschen huurprijs, kunnen tot en met Dinsdag 3 April a.s. ter Gemeentesecretarie ingeleverd worden. In het gesticht „Endogees*" te Oegst- geest is in den ouderdom van 85 jaren overleden Pietje Klomp, welke aldaar on geveer 30 jaar voor rekening Aan onze ge meente werd verpleegd. OEGSTGEEST. A.R. Kiesvereenirjing. Woensdag vergaderde de A.R. Kiesver- eeniging in de Rehobothkapel alhier. Ds. J. W. Gunst openc'e de vergadering die zeer matig bezocht was, met het lezen van Psalm 121, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens hield hij een openingsrede, waarin hij o.m. den politieken toestand bespreekt en. wijst op de te betreuren ver deeldheid onder de rechtsche groepen, wat het uiteenvallen der coalitie ten ge volge heeft gehad en W$,kt op tot het bid dend voortarbeiden. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Ds. Gunst en C. de Graaf zijn afgetreden en niet herkiesbaar en er zijn twee vaca tures. Gekozen worden J. W. Bonda, H. Passchier, van der Steen en van Vliet. De heer van der Steen neemt de benoe ming in overweging en zal binnen enkele dagen een beslissing nemen, de overigen laten zich de benoeming welgevallen. Tot voorzitter wordt benoemd de heer J. W. Bonda, die deze benoeming even eens in beraad houdt. De voorzitter dankt den heer de Graaf, voor wat hij als bestuurslid voor de ver- eeniging heeft gedaan en hoopt hem nog steeds te blijven zien op de vergade ringen. Hierna lezen de secretaris en de pen ningmeester hun verslagen. De heer Rot teveel brengt Ds. Gunst dank voor alles wat hij als voorzitter voor de Kiesvereeni- veel gelezen, maar als ik spreek van weinig lezen, dan bedoel ik de massa. En wat er dan nog gelezen wordt, dat zijn dan nog de nuttelooze romans of, wat nog erger is, de romans van ten- dencieuzen inhoud. Op het ontzettend gevaar, dat daarin dreigt is dikwijls gewezen. De verkeerde lectuur heeft al duizenden voor immer ongelukkig gemaakt. Nu bedoel ik hiermede nog niet eens de demoraliseerende invloed die van sommige boeken uitgaat, ik heb meer het oog op de negatieve invloed die van zulk lezen uitgaat. Dat is een niet gering kwaad, want de aardsche dingen gaan op den duur zóó hoofd en hart vervullen, dat men geen behoefte meer gevoelt aan voe ding van den geest met ware kennis. En dit werkt na. Men ontwent zijn geest aan het ernstige overdenken, en dat openbaart zich in een algeheele onverschilligheid. Men gevoelt nergens meer lust in, wanneer dit eenige in spanning eischt. Als men genoopt wordt tot nadenken, richt men zijn aandacht op iets anders. Alleen als men een enkele pakkende uitdruk king hoort, luisteren velen. En zoo moest het toch niet zijn. Zal er bloei zijn van het ware le ven, dan :.ioet de kennis ook verrijkt worden, want meerdere kennis leidt tot meerdere liefde en tot rijker ont plooiing van liet geestelijk leven. Het gevolg van het niet lezen, of het lezen van een bepaald soort lec- ging gedaan heeft, waarbij l\ij wijst op diens groote aandeel in de totstandko ming van een nieuw reglement en hef in W-de brengen der financiën. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met dankzegging. Benoemd tot vnkon d er wij zeres Omnd- werkenï aan de Bijz. school voor Meisjes nnn de Endegoester straatweg, Mej. C. Rotteveel. Dp collecte voor de Diaconie der Ned. ITerv. Gemeente bracht ƒ565.67 op. FTTNSRTTprj. Uitvoering van ,.D. W. S." Donderdagavond gaf alhier in het ge- houw ..Flora" de Chr. Gymnastiekvereeni- ging ..D. W. S." een uitvoering voor le den, donateurs en genoodigden. De eere-voorzitter, de heer J. Plooij, opende met gebed en sprak daarna een kort openingswoord, waarin spr. namens D. W. S. op haar 4de uitvoering de aanwe zigen hartelijk welkom heette. In het bijzonder verwelkomde spr. den wethouder S. Schoneveld, als vertegen woordiger van het dagelijksch bestuur der gemeente, en sprak zijn dank uit voor de steeds mdervonden belangstelling van het gemeentebestuur. Verder richtte spr. zich tot de vertegenwoordigers van den Turnkring Leiden en Omstr., de techni sche commissie en de aanwezige zuster verenigingen, alsmede tot het bestuur van „Flora", dat spr. dank bracht, omdat het de zaal weder voor deze uitvoering beschikbaar stelde. Verder memoreerde spr., hoe D. W. S. in het afgeloopen jaar niet minder dan drie eerste prijzen behaalde. Dit öfocces schreef spr. toe aan de toewijding, het ge duld en de volharding van den leider, den heer W. L. Renee van Leiden, wien spr. daarom hulde bracht. Spr. eindigde met zijn beste wenschen voor het welsla gen van den avond uit te spreken. Het programma telde verschillende num mers. Oefeningen aan brug, hoogrek, staaf- oefeningen en tremplin-springen over het paard voor de leden, vrije en orde oefenin gen en springen voor de adspiranten en oefeningen van de plaats, springriet- en brugoefeningen voor de damesleden. Onder de bekwame leiding van den in structeur, den heer Renee werden al deze oefeningen vlot en zonder eenige stoor nis afgewerkt. Begonnen met de meer eenvoudige oefe ningen, die niettemin door hun afwisse ling en correcte uitvoering wisten te boeien, werd allengs overgegaan tot het zwaardere werk. De buitengewone prestaties van de le den, vooral aan brug en hoogrek, von den terecht buitengewone aandacht. En vooral wat sommige leden hierbij pres teerden, geeft een jui9t beeld van ^ïet hoog peil, waarop het onderwijs bij deze ver- eeniging staat. Ook het werk der adspiranten echter mocht gezien worden, en doet voor de toe komst der vereeniging veel goeds ver wachten. De verschillende oefeningen wa ren dikwijls niet van de eenvoudigste, maar opvallend was de goede orde en re gelmaat, waarin zij uitgevoerd* werden. Wat aangename afwisseling betreft, hieraan droegen niet het minst bij de meisjesoefeningen, die uitmuntten door losheid en levendigheid. Tot de best geslaagde nummers behoor den, naar onze meening de staafoefenin- gen, die door de leden werkelijk onberis pelijk werden mitgevoerd, en waarbij de speciale uniformen voor dit nummer het aanzien van het geheel nog verhoogden, en dan de springrietoefeningen door de meisjesleden, waarbij de jeugdige pianis te, onze plaatsgenoote mej. Rie van Delft,, aan wie de pianobegeleiding was opgedra gen, zich op uitnemende wijze van deze moeilijke taak heeft gekweten. Zij mocht daarvoor een welverdiende bloemenhulde in ontvangst nemen, terwijl ook de in structeur met bloemen werd gehuldigd. Het strijkorkest van den heer Noorda- nus te Leiden heeft mede tot het welsla gen van den avond medegewerkt, door menig mooi muziekstukje uit te voeren. Voor de vereeniging was deze avond een uitstekende propaganda-avond, die menig een zal bewegen lid of donateur te wor den, en voor den instructeur een belooning voor veel inspanning en opoffering. Met een fraaien stand waaraan alle le den der vereeniging medewerkten, werd de avond besloten. Als tolk der aanwezigen dankte de eere- tuur, is ook dat men op den duur geen behoefte meer gevoelt aan gees telijk voedsel. Het gaat er mee als met de maag van een dronkaard. Die schrompelt ineen en kan op 't laatst geen voedsel meer bergen. Zoo is het ook met den geest. Dat nu is een verschijnsel dat zich veel meer in de stad dan op het plat teland openbaart. Vraag het maar eens aan de Dominé's die gestaan heb ben in een plattelands-gemeente en daarna in de stad kwamen, zij zullen U meedeelen, dat het peil van de ca techisanten, voor wat de lust tot on derzoek betreft op het platteland veel grooter is. In sommige deelen van ons land ontdekt men bij ouden en jongen een kennis van de religieuse waarheid, welke aangenaam aandoet, Drente, Overijsel, Gelderland mogen hier ge noemd worden. Daar heeft men lust om de geloofswaarheden zich in te denken, en de predikanten kunnen daar in hun prediking voortbouwen op een zekere basis. Hoe gansch anders is het in onze omgeving! Het spreekt als van zelve, dat er gelukkige uitzonderingen zijn, maar anders is het met liet onderzoek van die dingen, die onze kennis van God en Zijn werken kunnen vermeer deren, niet best gesteld. Daardoor ontstaat een onkunde, die het ergste doet vreozen en door die onkunde ontstaat een oppervlakkigheid, die de hunker is voor den waarachtigen terende leiding, waaraan het succes voor voorzitter den heer Renee voor zijn schit- dezen avond was te danken en richtte spr. oen opwekkend woord tot de leden der vereeniging. Na ook nog danlc te hebben gebracht aan de pianiste, mej. van Delft, en het strijkorkest, eindigde spr. met gebed. De heer W. de Koning alhier geraak te met zijn auto nabij de Duifjeslaan te water. De heer de K., alsmede nog een pas sagier, die zich in de auto bevonden, kon den zich tijdig in veiligheid stellen. De auto, die nog al beschadigd was. is door den heer C. D. Verheij alhier gelicht. WOUBRUGOR. Dat bij de oudheidverzameling alhier het spinnewiel niet ontbreekt, behoeft geen betoog. Bij het bezichtigen wordt telkens de vraag gedaan: op wat wijze werd toch zoo'n draad gesponnen? Ziehier een antwoord dat wij vonden opgeteekend: Spinnen (die naam herinnert aan de orde van de klasse der spinachtige die ren) noemt men het vervaardigen van een draad (garen). De spinstof was oudtijds meestal vlas. de bekende plant, vlasve zels. Dit werd aan het werktuig om den stok omwonden en het vlas met de hand aan de kleine opening der spil gebracht en door het in beweging brengen van het wiel, werd bij het omdraaien van de spil len met vleugels en door het verschil in snelheid van den vleugel en de klos het verkregen spinsel ineengedraaid en opge wonden. Met elke omdraaiing van de spil draait de daaraan bevestigde draad eenmaal om zijn lengte-as. In 1824 had de voorspinmachine (flyer) of spillenbank een hoogtetrap van volko menheid bereikt ('t was een nabootsing van het spinnewiel) en thans staan wij verbaasd, welke vorderingen op dat ge bied zijn gemaakt. Voor ruim een honderdtal jaren gingen onz.e jongedochters bij elkaar op de spin- visite, het spinnewiel werd aan den arm of aan de schouder medegenomen. Onze oude voorhuizen, met onder- en bovendeur, zooals wij die hier nog voor een 40-tal jaren kenden, o.m. het huis naast de Geref. kerk, in 1911 afgebrand, leenden zich hiervoor uitnemend. Nadat het garen was gesponnen, werd het gehaspeld, en om het leniger te ma ken werd het zoogenaamd gezoden en ge kookt in een koperen ketel, waarvan de bodem was bedekt met stroo; daarover spreidde men afwisselend eenige lagen garen en houtasch. Dat onze vrouwen en meisjes veel met dit huismeubei bezig waren, blijkt wel uit het gezegde: „Er bleef geen wijf aan het spinnewiel". ZEVENHOVEN. De leerlingen der O.L. en Chr. scholen zijn dezer dagen gefotografeerd. Van laatstgenoemde school zal het wel voor 't laatst geweest zijn met het tegenwoor dige Hoofd, die, naar men verneemt, na een bijna 40-jarigen diensttijd alhier, dit jaar ontslag zal nemen. De veehouder L. schijnt een varken te hebben dat zich zoo vreemd aanstelt, dat men zou zeggen dat het beest razend is. Een vreemd verschijnsel, dat veel be kijks heeft. Ingeschreven stonden bij de Arbeids bemiddeling: 1 grondwerker, 1 leerling- electricien, 1 lompenwerker, 5 losse ar beiders, 3 sigarenmakers, 1 steenbakker en 1 timmerman. Burg. Stand. Bevallen M. R. Janmaat, geb. Oudshoorn, Z.; M. v. Trigt, geb. Le lieveld, D. Overleden: G. van Rossenberg, echtge noot van M. Keizer, 70 jaar. GEMENGD NIEUWS. Broedermoord. In het begin dezer week werd eenige meters over de grens het lij^ gevonden van iemand uit Gen- dringen. Meende men aanvankelijk dat men hier te doen had met een geval van misbruik van sterken drank met doode- lijken afloop, een nader onderzoek heeft thans uitgemaakt, dat het 67-jarig slacht offer na een vechtpartij is vermoord door zijn 43-jarigen broer. Deze is thans door de justitie gearresteerd. bloei van de Kerk en van het gekeele Christelijk leven. Nu geef ik wel toe, Amice, dat er weinig tijd is; maar het laat zich niet weerspreken, dat bij velen de lust ont breekt. Men spant zich liever niet in. Van de uitnemendste geschriften wor den in een stad als Leiden slechts en kele verkocht, en dan nog prijken ze vaak in boekenkast of op boekenhan ger, zonder dat men ze inziet. Dat is zoo jammer, want in onzen tijd hebben wij meer dan ooit noodig om ons te wapenen. Onderzoek van de waarheid is noo dig. Moclit het meer geschieden 1 Men zou er zelf de heerlijkste vruch ten van plukken. Het verruimt onzen blik, het stemt onze ziel tot meer rust, liet doet ons ernstiger naden ken over den weg des heils, het kan leiden tot meerdere zelfontdekking en onder den zegen des Heeren tot meerdere verbinding aan den Heere en aan Zijn zaligen dienst. En nu is er nog iets, waar ik met na druk op zou willen wijzen, Amice. Er zijn vooral in onze dagen aller hande dwalingen onder de menschen, en elke dwaling wordt tegenwoordig gepropageerd. Er zijn tal van secten (Mormonen, Adventisten, Russellianen enz.) en die allen hebben hun verte genwoordigers. Daarenboven roert Rome zich in onzen tijd meer dan ooit. En nu is het te bejammeren, dat sommige belijders ouderen en jonge- len zoo -spoedig onder de bekoring RECLAME wordf gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij vaii roos het biijtt beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. liet staat vast, dat de heide broers, toon zij het laatste bij .elkaar waren, hooggaan de ruzie hadden. Beiden stonden ongunstig en als dronkaards bekend. Het slachtoffer was ongehuwd en woonde bij den gehuw den dader in, deze laatste heeft een vrouw met zeven kinderen. Concierge van den Politiebond gearres teerd. De Centrale Recherche heeft den concierge van het gebouw van het hoofd bestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, gevestigd in de Kerkstraat te Amsterdam in arrest gesteld, zulks in verband met een aangif te van eenige vrouwen uit de buurt. De ze deelden mede, dat de man des avonds, als de vergaderingen afgeloopen waren, haar minderjarige dochtertjes naar bin nen had gelokt. De gearresteerde heeft een bekentenis afgelegd. Hij is thans ingesloten in het Huis vanBewaring. De man behoort niet tot het politie corps. Door de machine gegrepen. In de ma chinefabriek der firma Bekkering te Mus- selkanaal raakte een 14-jarige jongeman met zijn kleeren aan een machine vast met het gevolg, dat hij eenige malen werd rondgeslingerd en ernstig verwond. Hij kwam er betrekkelijk nog goed af en brak een arm en een been. Zijn toestand is nu bevredigend. Brand. Gistermorgen ongeveer half- zes ontstond door het aanmaken der ka chel brand btj den landbouwer H. van Ra- venswaay te Veenendaal (Gld.). De boer derij brandde geheel uit, doch de schuur, pakhuis en hooiberg heeft men weten te behouden. Perceel en inboedel zijn verze kerd. Inbrekers op heeterdaad betrapt. Men meldt uit Eindhoven: Gistermorgen half 4 werden de 26-jarige A. v. L. uit Vaals zonder beroep, en de 25-jarige onderbaas R. B. uit Eindhoven door de politie verrast terwijl zij bezig •waren de brandkast van het kantoor der huidenlooierij der firma Hartog door te boren. Terwijl het tweetal door den hoofd agent Antonis ontdekt werd, hief B. een hand op met een voorwerp erin, gericht op den hoofdagent. Deze, meenende dat het een vuurwapen zou zijn, loste een re volverschot op B., waarop beide inbrekers de vlucht namen. Door inmiddels aange rukte politie-assistentie werd het twee tal, nadat nog 8 schoten gelost waren, in een bergplaats der firma ontdekt en aan gehouden. B. bleek niet ernstig gewond te zijn; hij had een schampschot van 3 c.M. boven op het hoofd gekregen. Beide personen zijn gistermiddag op transport gesteld naar Den Bosch. Aan de gevolgen overleden. De onge huwde knecht van den landbouwer S. aan de Hooge Graven te Ommen kwam tijdens zijn werkzaamheden zoodanig van een hooizolder te vallen, dat hij gisternacht aan de gevolgen is overleden. Brand. Gisteravond omstreeks half 10 brak brand uit in het dubbel woonhuis annex rijwi'elreparatie-inrichting van den heer Tanis te Vijfhuizen. Buren ontdekten den brand en waarschuwden de bewoners die zich reeds ter ruste hadden begeven. Spoedig stond het geheele gebouw in lich te laaie. De handbrandspuit was spoedig ter plaatse doch moest zich beperken tot het behouden van de belendende percee- len. De motorbrandspuit uit Hoofddorp onder leiding van den burgemeester dier gemeente arriveerde na eenigen tijd en voltooide het blusschingswerk. Het woon huis, bewoond door de gezinnen Tanis en Vreuling met reparatie-inrichting en een paar houten schuurtjes zijn in asch ge legd. Acht rijwielen en veel materiaal gin gen verloren. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt, dat deze te wijten is aan een defect aan een kachel. van dwaalleeraren komen. Dat is voornamelijk hieraan te wijten, dat men zoo zwak staat in zijn eigen over tuiging. Men heeft geen wapenen in den strijd. Men wordt aanstonds overrompeld. Daartoe heeft meegewerkt het wei nige onderzoek van de waarheid. En in onze dagen doet de spreuk opgeld: geen dogma's. Dat alles tezamen is oorzaak, dat tal van ouderen en jonge ren van den rechten weg afgevoerd worden. Laat er toch een ijverig on-' derzoek van de waarheid zijn! Ten eerste om niet afgevoerd te worden door allerlei wind van leer, en ten andere opdat wij de waarheid kunnen verdedigen tegenover tegen sprekers. Veel nuttiger dan ons te vergapen aan anti-papisme, of aan laatdunkend spreken over allerlei propaganda van sekten en partijen, is om zelf ons te wapenen en door onderzoek te zor gen dat wij ons eigen beginsel kennen. Daarom, Amice, laten wij trachten liet zelfstandig onderzoek te bevorde- ïen. Daardoor komt er ook meer band en behoefte aan gemeenschappelijke bestudeering van onze beginselen. Vooral in den zomer als de vergade- ïingen ons niet roepen hebben wij tijd om rustig, genietende van de na tuur, verschillende problemen te be- studeeren. Het gevolg van een dege lijke studie zal dan in den komenden winter niet uitblijven. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8