CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. JAARGANG 2ATËRDAG 31 MAART 1928 NUMMER 2400 NIEUWE ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekJ 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Het vaccine-debat. D«ze week heeft de Tweede Kamer weer eens voor de zooveelste maal een vaccine-debat gehad, dat geëindigd is met een overwinning voor ons, die kort geleden niemand verwachten kon. Een jaar geleden s elde Minister Slotemaker de Bruine een gedeeltelij ke wijziging van de wet houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten voor. Onverschillig hoe men ook over de strekking van dit wetsvoorstel den ken moge uit een wetgevend oog punt bezien lijkt ons de aan de orde stelling niet zonder bedenking nu de behandeling er eenmaal was, kan niemand het onze Antirevolutionaire Kamerleden euvel duiden dat zij trachtten gedaan te krijgen, dat nu eens met de gewetensbezwaren gere kend zou worden. Dat was geen nieuw element. Inte gendeel tientallen van jaren ging ons verzet, net zoo zeer^tegen de vaccina tie als zoodanig, maar tegen den zijde- lingschen dwang. Maar toch waren er ook in onzen kring die deze kunst bewerking niet ongevaarlijk en dies ontoelaatbaar achtten. Met deze ge moedsbezwaren moet de Overheid re kenen. Zij moge het recht hebben om door allerlei voorschriften de gevaren voor besmetting te beperken, de abso lute zeggenschap over de lichamen heeft zij niet. Daarom was er ook steeds bij ons een streven om deze gemoedsbezwaarden tegemoet te ko men. Noch vanwege de Kamer, wanneer Liberale Ministers achter de groene tafel zaten, noch door Christelijke Mi nisters, is het gelukt om die vrijheid te verkrijgen. Reeds in 1890 deed Mi nister de Savornin Lohman een voor stel om deze gemoedsbezwaarden te gemoet te komen. Later, in 1903, heeft Minister Kuyper nogmaals een der gelijk voorstel gedaan. Hoe menig maal is ook door A.-R. Kamerleden reeds vroeger en later een voorstel gedaan. Steeds stuitte dit op den te genstand van de geheele linkerzijde, waarbij zich dan ook voegden een deel van de Christelijk-Historischen en een deel van de Roomschen. Geen wonder dus, dat verleden jaar de heer Bijleveld met enkele Kamer leden weer een amendement indiende om aan dat bezwaar tegemoet te ko men. Dit was volkomen regelmatig, terwijl het zeker ook geen overmati- gen eisch aan de toegeeflijkheid van de tegenstanders stelde. Het is goed om dit vooral vast te houden. Bedoelde het amendement-Bijleveld dus alleen een kleine tegemoetkoming aan de gemoedsbezwaarden, de Mi nister verklaarde op 1 April 1927 dit amendement onaannemelijk, omdat daarmede de neutraliteit, die het in termezzo-kabinet zich gesteld had, zou worden aangetast. Onder dien druk was de stemming over het amen dement op 1 April 1927 onzuiver. De Kamer was in zekeren zin voor het intermezzo-principe van den Minister op zij gegaan. Zoo stond de zaak nog, toen eenigen tijd later de Kamer weer kwam 'te staan voor een zelfde geval bij dezelf de wet, maar- nu van tegenovergestel de zijde. Nu deed n.l. Mevr. De Vries Bruins het voorstel om te eischen, dat degene die om gezondheidsredenen zich of zijn kind niet aan de vacci natie kan laten onderwepen, niet meer door twee willekeurige geneesheeren daarvan een verklaring kon laten op maken, maar dat één dezer een in specteur der volksgezondheid of een door dezen aangewezen geneeskundi ge moet zijn. Hoewel de Minister ook nu zich weer op het standpunt van 1 April '27 stelde, liet de Kamer zich niet beïnvloeden maar nam het amen dement aan. Gevolg was schorsing van de beraadslaging. Inmiddels kwam het schorsingswet je tengevolge van het voorkomen van hersenontsteking na inenting. Thans, meent de Minister, is het vraagstuk- van gedaante veranderd en nu acht hij het ook geen verboden terrein meer. Hij neemt nu zelf het voorstel over, tenminste verzet zich daartegten niet nu dit in het ontwerp is opgeno men. Vólkomen terecht kwam van Anti revolutionaire zijde hiertegen heftig verzet. De heer Heemskerk merkte niet ten onrechte op, dat onder zijn Ministerschap deze waarborg in de wet was opgenomen, een waarborg die nü door het amendement-De Vries Bruins gedeeltelijk wordt tenietge daan. De verontschuldiging van den Mi nister dat hij voor de keus stond om óf de geheele wet in te trekken óf deze wet met het amendement-De Vries Bruins te aanvaarden, was onjuist, omdat de Minister had kunnen doen wat de heer Bijleveld nu voorstelde, n.l. de geheele vaccinatie-bepaling er uit lichten en deze te verschuiven tot het tijdstip waarop over de ver lenging van het schorsingswetje moet worden beslist. Maar ook dat wilde de Minister niet, ja zelfs werd hij boos toen de heer Heemskerk hem gewel dig raak deze dubbelzinnige houding onder den neus wreef. Zoo was het te verwachten, dat een amendement-Bijleveld om deze bepa ling uit het ontwerp te lichten ver worpen werd. Wilde de Minister niet de logische redeneering van Anti-revolutionaire zijde aanvaarden, blijkbaar waren velen aan de rechterzijde met onze fractie van meening, dat het amende- ment-Mevr. De VriesBruins toch eigenlijk te ver ging. Op staatsrechte lijke gronden kon men dat niet onge daan maken, wanneer de Minister onwillig bleef. En zie, in dat moeilijk oogenblik dacht men aan het oude, op 1 April 1927 verworpen, amendement Bijleveld. Tegenover de aantasting van de vrijhedi door het amendement Mevr. De VriesBruins, zou het amen dement-Bijleveld een andere vrijheid geven. Van verschillende zijden werd toen op den heer Bijleveld aandrang uitge oefend om zijn, op 1 April 1927 ver worpen, amendement opnieuw in te dienen. Zonderling gebeuren, toen de heer Kersten nog een oogenbijlik bezwaar meende te moeten maken, omdat er o.m. een vereenvoudiging van den eed in voorkwam, kwam ineens van links een geroep om stemming, en zie, nu werd het amendement met 51 tegen 35 stemmen aangenomen. Mogelijk dat de meening van „Het Vaderland" juist is, dat men links geen oogenblik dacht dat het amen dement kans van slagen zou hebben en dat daarom op stemming werd aangedrongen. Maar dan past toch de opmerking, dat het gebeuren in den loop van 1927 de linkerzijde en den Minister, nog riiets geleerd heeft. Zit men dan nog zoo verstokt in den dwang, dat zelfs geen ernstige ziekte en sterfgevallen een oogenblik dit dogma wankelen doen? Wij gelooven dat de rechterzijde, wanneer zij met de feiten die het schorsingswetje noodig maakten voor oogen in 1927, niet in zoo grooten ge tale voor het améndeonent-Mevr. De VriesBruins en tegen het amende ment-Bijleveld zou hebben gestemd. Alleen verstokte Liberalen en van dwang niet afkeerige Sociaal-Demo craten en Vrijzinnig-Democraten, kun nen zich niet indenken, dat een wet ook weerklank moet vinden bij het volk en dat zij vooral niet de cons ciëntie geweld mag aandoen. Wat intusschen de beslissing der Kamer van gisteren, op voorstel van den Voorzitter genomen, om de verde re behandeling tot na het reces uit te stellen, beteekenen mag, weten wij niet. Dat de beslissing van Donderdag, de aanneming van het amendement- Bijleveld, voor de likerzijde een on aangename zaak en voor sommige niet aanwezigen mogelijk een verras sing was, voor de rechterzijde kan men dit kwalijk aannemen, omdat de aandrang op den heer Bijleveld uitge oefend van meer dan eene zijde en van verschillende fracties kwam. Hoe het zij. de aanneming van het amendement waarborgt ons bij een komende behandeling een meer toe gevende houding van hen die vroeger tegenwerkten of afzijdig bleven. STADSNIEUWS. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREEN. Gisteravond is in Prediker de fees telijke jaarvergadering van de Leid- sehe Chr. Oranjevereeniging gehou den, die onder presidium stond van den voorzitter, Ds. II. Thomas. De voorzitter opende de matig be zochte samenkomst, liet zingen Ps. 95 vs. 1, ging voor in gebed en sprak daarna het openingswoord uit, waar in hij allereerst dank bracht aan God voor de genade, ons vaderland geschon ken in ons geliefd Vorstenhuis. Daar om moeten wij vast houden aan God en Oranje en ons verzetten tegen de vijanden, die tegen de vreeze Gods en don troon van Oranje den strijd heb ben aangebonden. Die vijanden moe ten niet onderschat worden; velen worden misleid door het zoete spel van den anti-militairislischcn voge laar. Spr. roept het Christenvolk op, een borstwering daartegen op te wer pen, ook door de Chr. Oranjevereeni ging. Wij moeten de wereld prediken, dat alleen indien we voor den Vre devorst ons hart en samenleving heb ben onsloten, het geweer in onze hand geen gevaarlijk speelgoed is, doch ge bruikt wordt tegen misdaad en mis dadige woelingen. Spr. wijst in dit verband op Rus land, dat wel van ontwapening speekt, doch ze ook zelf niet in practijk brengt; als het dit deed, zou een zucht van verlichting door de oude we reld gaan. Spr. wekt de aanwezigen op, trou we leden der Chr. Oranjevereeniging te zijn. Er zijn menschen die niet be grijpen, dat onze vereeniging een in stituut van roeping is; van heilige roeping. De vraag is niet: wat geeft de vereeniging mij, maar: wat heb ik aan de vereeniging gegeven? Spr. heet vervolgens de aanwezigen welkom, in 't bijzonder hen die den avond willen opluisteren: Mej. Smink, die on9 op haar zang zal vergasten, waarbij zij zal worden begeleid door den heer Smink; de heeren Bouw- liuys en Thomas; den declamator, den heer A. Post, van Scheveningen. Ook brengt spr. dank aan de fa. Van Nelle, die ons op koffie onthalen zal; den heer Van Hoogstraten, die voor melk en den heer Bakhuyzen, directeur van de koekfabriek „De Bij", die voor koek gezorgd heeft. Nadat staande een tweetal couplet ten van het „Wilhelmus" zijn gezon gen, werd de marsch gespeeld, door „Per Aspera ad Astra", toenmaals di recteur de heer Noordanus Sr., inder tijd aan de Oranjevereeniging gebo den. Mej. Smink liet ons van haar zang genieten, en gaf een tweetal num mers ten beste, n.l. „Avondliedje" en „Zooals een vogelijn"; daarna las de secretaris, de heer L. Boekkooi de no tulen der vorige vergadering, die met een kleine wijziging werden goedge keurd. De heer Post declameerde „De drie jongelingen in den vurigen oven" van Willem de Merode, dat onder adem- lcoze stilte werd aangehoord. In het jaarverslag van den secreta ris werden de verschillende vergade ringen, alsmede de boottocht gememo reerd. De Vereeniging nam deel aan de se renade, die den burgemeester werd gebracht bij het betrekken zijner wo ning op het Rapenburg in Dec. '27. Er hadden 6 bestuursvergaderingen plaats. Tot nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer H. van Cittert, wien de functie'van pennningmeester werd op gedragen. Dank werd gebracht aan de Timde- lerclub voor haar medewerking. De penningmeester, de heer H. van Cittert, bracht het financieel verslag over 1927 uit. De ontvangsten bedroe gen 526,19, de uitgaven 46G.51, zoo dat er een batig saldo is van 59,68. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Namens de commissie van kasna- zieners bracht de heer Luikenaar ver slag uit. De boeken en bescheiden zijn in orde bevonden, en de penningmees ter werd \>an zijn gehouden beheer ge dechargeerd. Tot kasnazieners voor het loopende jaar werden benoemd de heeren Al berts en Loeff. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heeren Ds. Thomas, Jansen en Questroo herkozen Op voorstel van het bestuur werd Ds. Thomas bij acclamatie herkozen. Hij stelde onder dankzegging voor het vertrouwen zich weder beschikbaar, welke mededeeling door de aanwezi gen met applaus werd begroet. Uit de boezem van de vergadering kwam een voorstel op om ook de hee ren Jansen en Questroo bij acclamatie te herbenoemen, waartoe onder ap plaus werd besloten. De voorzitter deed eenige mededee lingen over de te houden feestelijkhe den op de respectievelijke feestdagen. De Princessedag zal gevierd worden met een avond in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal, waar de Timde- lcrclub zal optreden met een groot historisch stuk, terwijl deze bijeen komst tevens opgeluisterd zal worden met muziek en zang. Op den verjaardag van H. M. de Koningin stelt het bestuur zich voor des morgens kinderspelen te organi- seeren, des middags een massale op tocht te houden met muziek en den dag te besluiten met een tuinfeest of een feestelijke vergadering in de Stads gehoorzaal. Op 3 October zal weder hoogstwaar schijnlijk des avonds, een vergadering gehouden worden in den geest van het vorige jaar. Van het bestuur van de 3-Octofcervereeniging is betreffende noze zaak een schrijven ingekomen, dot mot leedwezen kennis genomen is van de vergadering op 3 October van het vori?e jaar, omdat zulk een verga dering de eenheid van de feestviering -/nu bedreigen. De Voorzitter zegt, dat dit schrijven in ernstige overweging zal worden genomen. Wanneer inder daad het nationaal eenheidsbetoon ge schaad zou worden door een derge lijke vergadering dan zou men er zeer voorzichtig mee moeten zijn, maar dit gelooft spr. vooralsnog niet. Verder deelt de Voorzitter mee, dat in November het 20-jarig bestaan van de Oranjevereeniging feestelijk zal worden gevierd. Daaraan zijn echter vele kosten verbonden waarom het be stuur zich voorstelt een bazaar te hou den. Al deze plannen worden door de ver gadering zonder bespreking goedge keurd. De avond werd verder nog opge luisterd met nog enkele nummers zang door Mej. Smink, muziek door de heeren Thomas en Bouwhuys, ter wijl de heer Post nog enkele voor drachten deed: „Het Buitenhuisje" en „Een dagje naar Scheveningen", bei de van P. Schravenzande, waar braaf om gelachen werd. Aan het einde van den avond dank te Ds. Thomas al degenen, die hun me dewerking hadden verleend en de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid, waarna de heer Mazurel voorging in dankgebed. Delanorijkste nieuws in dit Hummer. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET PERSONEEL DER H. T. M. De raad van beheer van het ge- mgd bedrijf der H. T. M. heeft zich vereenigd met het voorstel van het georganiseerd overleg, om de loonen van het personeel van de lijn Den HaagWassenaarLeiden gelijk te maken aan die van het personeel der stadslijnen. Tevens is besloten aan al het personeel een verlofdag meer te geven. STUDENTEN-ALMANAK. De redactie-commissie van den Al manak voor 1929 van het Leidsche Studenten Corps is als volgt samen gesteld: W. E. Boeles, praeses; A. F. Kamp, ab-actis; R. Baelde, H. Faber en B. Moret. BOND VAN LEIDSCHE STUDENTEN Het bestuur van den Bond van Leidsche Studenten is als volgt sa mengesteld: J. J. Kips, praeses; W. Heemskerk, ab-actis; U. Bakker, questor; B. P. van Veen, assessor I; R. A. Jansonius, assessor II. PROF. JHR. DR. W. J. M. VAN EYSINGA. II. M. de Koningin heeft benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje, prof. jhr. dr. W. J. M. v. Eysin- ga. hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit alhier. A.-R. KIES VEREENIGING. Tengevolge van een slechte afdruk is het gisteren door ons opgenomen bericht betreffende de A.-R. Kiesver- eeniging, onleesbaar geworden. Wij geven hieronder een verbeterd be licht: De A.-R. Kiesvereeniging „Neder land cn Oranje" hoopt Vrijdag 13 April o.s. haar jaarvergadering te houden. Behalve de gewone werkzaamheden dezer jaarvergadering zal vermoede lijk ook in behandeling komen het rapport der Commissie, benoemd in zake Candidaatstelling Kamerverkie zing 1929. HET INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. De heer Heppon, van de universiteit te Cambridge, is alhier aangekomen, len einde mede te werken aan de voor bereidingen van het Internationaal Astronomisch Congres dat in Juli a.s. alhier gehouden zal worden. OP ZOEK NAAR BASTAARDEN. De volgende week vertrekken Dr. J. P. Lotsy uit Velp en Dr. W. A. God- dij n, conservator aan 's Rijks Herba rium alhier naar Italië voor een we- tcnschappelijken onderzoekingstocht. O.a. zal langs de Italiaansche Meren worden gezocht naar Primula-bastaar den. De reis zal eenige weken duren. TENTOONSTELLING VAN OUDE KANT. De Leidsche Kunstvereeniging. wel ke van 28 April tot 13 Mei a.s. in de Lakenhal alhier een tentoonstelling van oude kant organiseert, heeft met Binnenland. De moti9-Lingbeek ls door da Twee de Kamer verworpen. De behandeling van het vaccinatie vraagstuk in de Tweede Kamer uitge steld. De Tweede Kamer is op reces gegaan De opening van het Krelage-huis te Haarlem. Broedermoord aan de Dultsche grens. Buitenland. Mussolini verbiedt alle nlet-fascisii- sche jeugdorganisaties. De PoolschLitausche conferentie geopend. De gebroeders Barmat gaan in hoo- ger beroep. Treinbotsing te Hamburg. haar voorbereiding een zoodanig suc ces, dank zij de van vele zijden toe gezegde inzendingen, dat deze ten toonstelling een belangrijke gebeurte nis belooft te worden. Van H. M. de Koningin-Moeder mocht toezegging voor een bijzonder fraaie inzending worden ontvangen. Verder is medewer king verkregen van het Rijksmuseum, 't Museum Willem Holtliuysen te Am sterdam, het Aartsbisschoppelijk en het Centraal Museum te Utrecht. Schitterende kantwerken zullen er voorts worden ingezonden door het Roomsch Katholiek kerkbestuur van de Mozes- en Aaronkerk te Amster dam, de Oud-Katholieke Clerezijen te Utrecht en Dordrecht en door leden van de Portugeesch-Israëlietische ge meente te Amsterdam, die kantwer ken voor kerkelijk Joodsch gebruik zullen inzenden. Bovendien zullen tal van particulieren uit hun familiebe zit oude kantwerken voor deze ten toonstelling afstaan. OUDERAVOND GEREF. SCHOLEN. Hooglandsche Kerkgracht 20. Donderdagavond is de jaarlijksche Ouderavond gehouden voor de school voor Geref. L. O. en de ULO-Kopschool Hoogl. Kerkgracht 20, alhier. Een zeer groot aantal ouders en be langstellenden was daartoe opgeko men, zoodat geen plaatsje onbezet bleef. De vergadering stond onder leiding van den heer R. Yntema, die na het laten zingen van Psalm 25 vs. 3 met gebed opende, waarna hij voorlas 1 Cor. 13. In zijn openingswoord, naar aanleiding van Matth. 6 vs. 21, sprak de voorzitter over het moeilijke, ver antwoordelijke, maar toch zoo heerlij ke werk der opvoeding van „onze schatten", de kinderen; noemde de school de „schatkamer" en het perso neel de „schatbewaarders",, hetgeen dure verplichtingen oplegde aan de ouders, ten opzichte der onderwijzers en aan onderwijzers tegenover hun leerlingen. Voorts werden de in dit af- geloopen jaar in functie getreden on derwijzers hartelijk welkom geheeten de heer en mevrouw Meijer met hun koperen feest gefeliciteerd, waarna t woord werd gegeven aan den heer J. H. den Hengst, voor zijn onderwerp: „In het gelid vrij!" Spreker paste dit militair comman do toe op de schoolopvoeding, want het spreekt van een vrijheid met ver antwoordelijkheid. Zooals de marsch- vaardigheid van den troep verhoogd wordt door deze vrijheid, zoo worden ook de resultaten van onderwijs en opvoeding verhoogd door de leerlingen een zekere vrijheid te schenken bin- ntn vaste grenzen. Enkele goed geko zen staaltjes uit het practische school- ieven lieten de gunstige gevolgen van een dergelijke vrijheid zien. Het warm applaus toonde, dat dit or.derwerp met groote belangstelling was gevolgd. De voorzitter dankte den heer Den Hengst hartelijk voor deze schoone in leiding. In ue pauze werd er thee geserveerd cn hadden de ouders ruimschoots de gelegenheid, het werk der leerlingen te bezichtigen, en met het personeel over de kinderen te spreken. Hierna hield de heer J. de Groot een aangename en leerzame causerie over het leven van den wezel, naar aanlei ding van lichtbeelden en kon men het dier op zijn rooftochten volgen. Met groot genoegen wer ddeze duidelijke toelichting gevolgd, hetgeen bleek uit het hartelijke applaus, dat volgde. Nadat de voorzitter ook den heer De Groot hartelijk dank gezegd had, werd de vergadering dcor den heer Den Hengst met dankgebed gesloten

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1