Ook Zaterdags naar Waals. Reuze KoopjesHaarLstr. 130/136 dag-agenda. Verkoop in onze Portiek: binnenland. buitenland! Leiderdorp. Vrijdag 30 Maart, 's av. zeven uur, „Irene": Tentoonstelling van Patrimonium^ Vakteekenschool. Vrijdag 30 Maart, s av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Jaarverg. v. d. Geref. Meisjesvereeniging „Voor onzen Koning". Vrijdag 30 Maart, 's av. acht uur. Gebouw „Prediker", Feestelijke Jaar vergadering der Leidsche Chr. Oran- je-Vereeniging. Zondag 1 April, 's morg. 10 en 's av. zeven uur. Vrije Evang. Gem., Middel stegracht 3. Samenk. Spr. de heer J. Mulder. Maandag 2 April, 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: 20e Concert v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9, Telef. 807. RECLAME SPLBNTER heelt speciale Huiskamer-karpetten Wilton 2 x 3 M. f 79.50. dit kostbaar geschenk. Moge èn de Jeeraar èn de leerlingen er nog vele jaren een goed gebruik van maken. Hierna werd één der projectielan taarns in gebruik genomen voor het vertoonen van een serie platen, welke een schets vertoonden van een kunst geschiedenis. Door de heer IJserink- huysen werden de verschillende pla ten bevattelijk en duidelijk toegelicht. De aanwezigen kregen achtereen volgens te zien: Egyptische kunst; het Oude Perzië; do kunst der Grieken; Romeinsche kunst; Oud-Christelijke kunst; Gothische bouwwerken waarbij het interieur onzer mooie Pieterskerk op het doek kwam Italiaansche renaissance; Hollandsche renaissance; en ten slotte de kunst van het Oosten. Het was een interessante film, wel ke aan het oog der aanwezigen voor bijging. Na deze lichtbeeldenvertooning werd T officieele gedeelte v. d. ouder avond, met een woord van dank aan den heer IJserinkhuysen, door den voorzitter gesloten, waarna de aan wezigen zich begaven naar de Ten toonstellingszaal om de Tentoonstel ling te bezichtigen en de Bazar-arti- kelen te koopen. Onder gebruik van een kop thee, welwillend door het bestuur verstrekt, 1 _bben de aanwezigen zich kostelijk vermaakt. Voor zoover de goederen onverkocht bleven, werden deze onder yorten teekenï'eeraar, daarin krachtig bijgestaan door enkele zijner leerlingen, publiek verkocht. Eerst op Amerikaansche, daarna op oud-Hol- iandsche wijze. 't Ging er leuk naar toe. Er heersch- te een vroolijke stemming en toen te gen 11 uur de voorzitter de verkoop als beëindigd verklaarde, kon hij na mens de heer IJserinkhuysen mede- deelen, dat de opbrengst de verwach ting had overtroffen, waarop een har telijk applaus volgde. Ook deze ouderavpnd is weder uit nemend geslaagd en heeft ongetwij feld het zijne bijgedragen, het contact tusschen ouders en school te verle vendigen. AANGEREDEN. Gisteravond is de heer A. Baart op den Haarlemmerweg op zijn rijwiel gezeten van achteren aangereden door een auto van H. H. K. De heer B. liep ernstige inwendige kwetsuren op en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch ziekenhuis vervoerd en vervolgens ter verpleging in het St. Elisabethsziekenhuis opgenomen. Nader vernemen wij, dat de toestand van den heer Baart nog steeds zeer ernstig is. Men vreest voor zijn leven. RECTIFICATIE. Het zetfoutenduiveltje heeft ons gisteren weer een leelijke streek ge speeld. Boven het bericht over de gun ning van de verbouwing van het per ceel Haarlemmerstraat 93, namens 't bestuur van de Chr. Kweekschool al hier, staat: „Verbouwing Chr. Kweek school". Dat is natuurlijk geheel on juist, wat overigens uit het bericht zelf blijkt. Bovendien is de'verbou wing niet gegund aan de hoogste in schrijver, maar aan de laagste. Voor het examen kantoor-steno- graaf, systeem Groote. is met lof ge slaagd Mej. L. A. P. Eskens alhier. Gistermiddag sloeg het paard van den expediteur M., dat gespannen was ■voor een vierwielig voertuig, en stil- stondvoor het politiebureau op de ha ven, plotseling op hol. Het rende met het gespan de Heerengracht op, waar het halverwege vastliep tegen een steenen paal, die finaal uit den grond getrokken werd. Daar wist men het paard tot bedaren te brengen. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De bestuurder van den wagen was J. C. D. B. heeft bij de politie geklaagd, dat hem door v. H. een vogel is ver kocht die deze voorgaf een papagaai te zijn, terwijl later bleek, dat liet eeri parkiet was. RECLAME Reuze Tube Tandpasta, Louvain No. 1 Compleet Scheerstel: Bakje, Spiegel en Kwast Groote Gummi Sponsen 4 X 8 X 13 c.M. Dameshandschoenen, met geborduurde Kapjes, fijne uitvoering Dameskousen, breede rib, Wol met Zijde Kinder Directoirs, 10 diverse kleuren Witte Tricot Damesonderjurken met ronde hals beschilderde Zijde Crêpe Opaal Damesvesten, met entredeux garneering Zware Badhanddoeken, maat 50 X 100 met gekleurde ruiten Lucifers, sje 5 pak voor Groot blok Huishoudzeep, le kwal., rt 4 4 gewicht 300 gram, dubbel stuk U j A 1. 0,21 0,60 0,375 0,65 0,53 0,225 1,00 0,75 0,75 0,46 IJzersterke Tapis Beige Karpetten, q q/\ 3X4 Onze bekende zuiver Wollen Tapis Beige 4S Karpetten in meer dan 30 div. kl. en dessins 3 doeks Karpetten, het beste sy i /-f| voor den prijs Imitatie Perzische Bedkleedjes, nr 60 X 125 c.M. Ij/3 Axminster Salonkarpet *\a AA 3 X 4 El Z4,VU IJzersterke Slaapkamer- en Serrematten, modern geblokte dessins in 4 kleuren Papieren Rolgordijnen 1-persoons Wit Engelsch Ledikant 1-persoons Zeegras Matras, prima Tijk 2-persoons geschilderde Houten Ledikanten 1,575 0,475 6,45 4,90 5,75 Karnemelkzeep, „Gillette" 6 pak voor Scheerapparaten 0,15 0,20 Restant Partij Jongens- en Heerenoverhemden98 cent. 100 pakken Behangpapier, restanten van 6 tot 13 rollen, per pak van f 0,45 tot f 3, HET OVERLIJDEN VAN DEN PORTUGEESCHEN GEZANT. H. M. de Koningin zal zich Zaterdag- zoowel bij den rouwdienst in de kerk van den Heiligen Jacobus aan de Park straat te 's-Gravenhage voor de nage dachtenis van den overleden Portu- geeschen Gezant, graaf de Martens Ferrao, als hij de onmiddellijk daar op volgende bijzetting van liet. stoffe lijk overschot op het R.-K. kerkhof, doen vertegenwoordigen door Hr. Ms. opper-ceremoniemeester en Groot meester van haar Huis, J. H. F. graaf Du Monceau en door haar adjudant jhr. C. M. Storm van 's Gravensande. De krans van H. M. de Koningin is gistermiddag door Harer Majesteit adjudant, majoor Storm van 's-Gra- vesande, op de ba&r met het stoffelijk overschot van den Portugeëschem ge zant ten sterfhuize nedergelegd. H. M. de Koningin-Moeder zal, zoo wol hij den rouwdienst voor de nage dachtenis van den overleden Portu gees chen gezant, als bij de daarna plaats hebbende bijzetting van het stoffelijk overschot op het R.-K. kerk hof, doen vertegenwoordigen door den grootofficier van H. M. de Konin gin, ter beschikking van H. M. de Ko ningin-Moeder, jhr. mr. A. G. Schim- melpenninck. Uit Lissabon seint Havas, dat de Nederlandsche gezant aldaar den Minister van Buitenlandsche Zaken de deelneming der Nederlandsche re geering heeft betuigd, ter gelegen heid van het overlijden van den Por- lugeeschen gezant in Den Haag. EERE-TENTOONSTELLING JAN TOOROP IN PULCHRI STUDIO. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Mr. yaszink, heeft zich bereid verklaard, de eere- lentoonstelling voor wijlen Jan Toor- op, op Woensdag 4 April, des middags tc 3 uur in Pulchri Studio te 's-Gra- w.ihage, te openen. DE POSITIE VAN MAASSLUIS. Eenige leden van den gemeenteraad van Maassluis hebben thans den raad voorgesteld te besluiten tot het be noemen van een commissie van zeven leden om een onderzoek in te stellen naar depositi der gemeente én zoo mogelijk voorstellen te doen, booogende de moeilijkheden op te los sen. Voorts om aan deze commissie een bekwaam ambtenaar der gemeen te, ter keuze van dé commissie, als secretaris toe te voegen en aan de commissie een crecliet toe te staan voor de onvermijdelijke uitgaven. DE NIEUWE LUXE-TREIN NEDERLAND—ZWITSERLAND. De nieuwe luxé-trein, die tijdens het aanstaande zomerseizoen eiken dag tusschen Nederland en Zwitserland zal rijden, zal den naam Rheingold dra gen, daar hij, hetgeen een bijzondere aantrekkelijkheid van de reis is, den loop van den Rijn van Keulen tot Ba- vel volgt. AFLEVERING VAN KOEPOK ENTSTOF. In de week van 19 tot en met 24 Maart werd afgeleverd door de ent stofinrichting te Amsterdam koepok slof voor 4087 personen door die te Rotterdam voor 819, door die te Gro ningen voor 1365, totaal voor G271 personen. NEDERLAND EN SOVJET EU.3LAND In do Russische Izwest'ia publiceert Oldenburg, do socrplaris der Russi sche Academie van wetenschappen, een protest tegen het feit, dat de Ne derlandsche regeering geweigerd heeft, pasvisa te verleenen aan de Russische gedelegeerden naar het vierde Ocea- nografisch congTes, dat in 1929 op Java zal worden gehouden. Olden burg wijt deze weigering aan de actie van het organisatie-comité voor dit cortgres. HET ONTWERP-DRANKWET. De Commissie van Voorbereiding voor het bij ce Tweede Hamer aanhan gige ontwerp-Drankwet, heeft giste ren een zeer uitvoerig verslag over dat ontwerp aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid doen toe komen. HET FRANSCH-AMERIKAANSCH VERDRAG. Het Fransche antwoord. De Fransclie Ministerraad keurde gis teren de bewoordingen goed van het ant woord, dat gistermiddag naar Washing ton zou wordengeseind en onmiddellijk na overeenstemming met de Amerikaan- sche regeering zal worden gepubliceerd. Naar verluidt, is de weg tot een over eenkomst opengelaten. EEN VECHTPARTIJ IN DEN RIJKSDAG. Tusschen socialisten en communisten. Bij de behandeling in derde lezing der begrooting van justitie is het gisteren in den Duitschen Rijksdag tot een ontzag lijk tumult gekomen. De aanleiding hiertoe was het niet tot stand komen der amnestiewet, die door de Völkischen, de Duitsch-nationalen en de communisten weer hartstochtelijk ver dedigd werd. Toen nu de afg. Landsberg (sociaal-democraat) hierop antwoordde, begonnen de communisten hem uit te jouwen. Een communist vloog een der so ciaal-democratische afgevaardigden in de haren en in een ommezien ontwikkelde zich een algemeene vechtpartij tusschen de beide „broeder"-groepen. De sociaal democraten, die verre in de meerderheid waren, behaalden daarbij de overwinning. Een der communisten werd vrij ernstig gewond. De vice-president Esser probeerde ver geefs de orde te herstellen, maar zag ein delijk het vruchtelooze van zijn pogen in en verliet zijn zetel. Het tumult duurde echter onverminderd voort. Nadat hij tien minuten later in de zaal was teruggekeerd en in een moment van stilte verklaard had, dat de communisti sche afgevaardigde Jadasch de schuldige was, hieven de communisten opnieuw een oorverdoovend geschreeuw aan, en ander maal was Esser genoodzaakt de zitting te schorsen door zijn zetel te verlaten. DE PARIJSCHE TAXICHAUFFEURS. Een gevaarlijk beroep. De Bond van Taxichauffeurs te Parijs heeft een verzoek tot den minister gericht om zijn leden vergunning tot het dragen van wapenen te verleenen. De Bond is nl. van oordeel dat de taxichauffeurs in de laatste jaren groot gevaar loopen in het misdadig Parijs. Inderdaad toonen de crimineele statis tieken, dat het beroep van taxichauffeur in de hoofdstad een gevaarlijk beroep is, niet uitsluitend uit een verkeersoogpunt, maar tevens omdat is gebleken, dat een laxi-chauffeur meer kans dan een ge woon mensch heeft om vermoord te wor den. llij is gedwongen op een laat uur nog onbekendepassagiers op te nemen, wanneer ze hem aahrnppen. fn den regel hoeft hij aan het eind van den dag veel geld hij zich. en vaak gebeurt het dan ook dat er bij de afrekening tegélijlitertijd met hem afgerekend wordt, hij wordt doodge schoten en beroofd. Vandaar dat een revolver op zak geen overbodige luxe zou zijn. DE WERKLOOSHEID IN ITALIë. De huidige stand. In den Italiaanschen ministerraad heeft Mussolini medegedeeld, dat de werkloos heid in Italië in Januari haar hoogtepunt bereikt heeft. Er waren toen 439.000 werk- loozen welk aantal in Februari met 26.000 daalde. Een ventre verlaging in Maart is on mogelijk gebleken door het aanhoudende slechte weer, waardoor de landbouwwerk- zaamheden worden vertraagd. Mussolini wees erop, dat ondanks het betrekkelijk groot getal werkloozen ner gens wanordelijkheden zijn voorgekomen. Men diene bij deze cijfers in het oog te houden, dat bij den aanvang van Mus solini's bewind Italië meer dan een mil- lioen werkloozen telde. HET VROUWENKIESRECHT IN ENGELAND. De tweede lezing van het wetsontwerp. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken stelde gistermiddag de twee de lezing voor van het wetsontwerp, waarbij aan de vrouwen op denzelfden voet het kiesrecht wordt verleend als aan de mannen (n.l. op 21-jarigen leeftijd). De minister deelde mede, dat als 't wets ontwerp werd aangenomen, er ongeveer 26 millioen kiezers zullen zijn. De nieuwe kiezerslijst zou 1 Mei 1929 van kracht worden. Snowden steunde het wetsontwerp na mens de Labourpartij, doch kwam er te gen op dat het enkele der aanstoot ge vende kenmerken behield van de bestaan de wet, o.a. het tweevoudig stemrecht. Een conservatief voorstel tot weigering van de tweede lezing. Brigadier-Generaal Sir George Coche- rill stelde namens een groep conservatie ven een amendement voor, uitsprekende dat het Lagerhuis weigert toe te stem men in de tweede lezing van het wetsont werp, dat, terwijl het vijf millioen perso nen toevoegt aan het bestaande kiezers corps en aan de vrouwen een permanente meerderheid in de kiesdistricten geeft, zich njiet bezig houdt met andere kwes ties van groot belang, die met het kies recht verhand houden, noch het constitu- tioneele van het kiesrecht vergezeld doet gaan van een nieuwe indeeling der kies districten." DE DUITSCHE SPOORWEGTARIEVEN. Verhooging noodzakelijk. Gisteren heeft de directie van de Duit- sche rijksspoorwegen een communiqué gepubliceerd met mededeelingen over de vergadering van den raad van beheer, welke van 26 tot 28 Maart te Berlijn is gehouden. In deze vergadering werd geconstateerd, dat de inkomsten per kilometer door de tariefverlagingen gedaald zijn van 5.08 pfennig in 1924 tot 4.44 pfennig in 1927. Bij een algemeenen prijsindex van 150 pet. vergeleken bij 1913 bedragen de tarieven op de spoorwegen voor personenverkeer thans slechts 123 pet. en oor goederen verkeer slechts 132 pet. vergeleken bij 1913. Daartegenover zijn de uitgaven, voort vloeiende uit de herstelbetalingen, rente betalingen en personeelsuitgaven belang rijk hooger dan 15 pet. De directie is, naar wordt medegedeeld, tot de conclusie gekomen, dat een ver meerdering der inkomsten thans niet te verkrijgen is zonder tariefverhooging. De directie heeft derhalve besloten tot een tariefverhooging welke 250 millioen rijks- mark per jaar moet opbrengen, waarvan Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlpoae Omroep. N. G. R. V. 5.00 Orgelconcert door den hoer S P. Visser, organist t© Rennebrow 6.00 Lezing door d©n heer Chr. v. d. Heuvel', Heemstede, Lid der 2c Kamer der Staten-Generaal. On derwerp: „ChristAijk agrarisch org anisatiele ven": K. R. O. 6.45 Sociologie. V. P. R: O. 7.35 Mededeelingen Persbureau. 7.40 Lezing. Spreker: C. Ho wek'r, Hu zen, Leeraar muzjekgoschiedenic Muziekrecensent Handelsblad. Onderwerp: „Beethoven". 9.00 Toespraak tot cl© a.s. lidmaten van verschikende kerkgenoot schappen, die op dezen avond in vel© pastoriën bijeen zijn, om 1© worden aangenomen 9.10 V.P.R.O.-Cursus. Onderw.: Chris tus Triumphator. Spreker: Ds. J van Dorp, Enschedé. II, IJ© Ver- 4 rqzenis. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van d© A.V.R.O.-Klok. 6.00 Dinermuziek door het trio Rent meester. 7.15 Lanclbouwhalfuurtje. SprekerDi H. Molhuysen, Secretaris van he Kon. Ned. Landbouw-Comité. On derwerp: „Onze landbouwproduo ten in het buitenland". 7.45 Politieberichten. 3.05 Schippersles. Spreker: die lieer C A. i.'J v' '-] kasted. Onderw.: „Bevrachting in de Binnenscheep vaart". 8.35 Solisten-Concert doer Nita van OsPool', zang en Elsa Nolth© nius, piano. 9.15 Concert door het Omroep-orkesk onder leiding van Nico Treeip Dramatische ©n illustratieve mu ziek. 10.05 Berichten van Vaz Dias. 10.15 Voortzetting van het concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.20 Schubert-avond. 9.50 Muziek en zang. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Muziek ©n zang. Daarna laatst© berichten. DAVENTRY, 1604 M. Muziek. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber Muziek. De grondslagen der muziek. 5.05 I*35 6.20 6.50 7.05 7-35 8.05 8.20 10.55 11.20 5-°5 7.20 8.50 Muziek. Variété. Muziek. PARIJS, (Radiot, 17.50 M. Koersen en nieuwsberichten. Landbou wctmv.v. r.' qué. Koersen en mededeelingen. Concert. 2/3 gedragen moet worden door goederen verkeer en 1/3 door personenverkeer. De Duitsche spoorwegtarieven zijn nu: le kl. 6^, 2e kl. 4J4, 3e kl. 3 en 4e kl. 2 cent per K.M. (in ons land le kl. 5J4, 2e kl. 4, 3e kl. 2% cent per K.M.) De grootste helft der .reizigers reist in Duitschland 4e klasse. KORTE BERICHTEN. Te Bremen en Hamburg dreigt een staking der scheepsbouwarbeiders. Baldwin verklaart zich tegen sa mensmelting van de departementen van leger en vloot. In het Canadeesche parlement is een voorstel ingediend tot instelling van een ministerie van den vrede. Naast Gandhi zal ook Rabindra- nath Tagore dezen zomer hoogstwaar schijnlijk een bezoek aan Europa brengen. Tegen het dringend voorstel van Pilsoedski in, is tot voorzitter van den Poolschen landdag gekozen de socialist Daszynski. Mussolini heeit zich uitgesproken voor een wijziging van de Hongaarsche grenzen. Gistermiddag had de officieele inwijding plaats van de telefonische verbinding tusschen Frankrijk en Ame rika. De prijs van een gesprek van drie minuten bedraagt meer dan duizend francs. De president van het Internatio nale Roode Kruis Bohny is te Bazel overleden. GEMENGD NIEUWS. Branden. Te Winschoten is gisteren nacht hel sigarenmagazijn van G. van der Laan uitgebrand. Te Wychen is in de buurtschap Woerd de landbouwerswoning van V. K. afgebrand. Verzekering dekt de aanzien lijke schade. Inbraak. Gisternacht heeft men in gebroken in het kantoor van de N.V. Ned. Draadnagelfabriek aan den Noord Vest- singel te Schiedam. Aan de achterzijde over een schutting heeft men zich toe gang verschaft. Alle lessenaars werden overhoop gehaald en doorzocht. Ken brandkast trachtte men te forceeren, ech ter zonder resultaat. Voorloopig word: nog niets vermist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2