sche Luchtvaartmaatschappij en twee piloten bevinden zich op Waalhaven, om met twee piloten van de K. L. M. de vliegtuigen naar de Tsiecho Slo- waaksche hoofdstad te brengen. De toestellen, die nu LBAAH en LBAAL heeten, zullen dienst gaan doen op de lijn Weenen Praag Berlijn. NOBILE'S LUCHTSCHIP. De Italia, het luchtschip van kapi tein Nobile, wordt 13 of 14 April te Stolp in Pommeren verwacht. Het luchtschip zal Milaan 's ochtends ver laten, en na over de Alpen te zijn ge vlogen een tusschenlandjng te Frie- drichshafen doen, om aldaar water stofgas in te nemen, daar bij den over tocht over de Alpen, die op een hoog te van 4500 M. geschiedt, het verbruik van waterstofgas natuurlijk zeer groot zal zijn. Een paar uur later zet het luchtschip zijn reis naar Stolp voort en zal dan vermoedelijk ook over Ber lijn vliegen. Indien het weer op den dag van het vertrek niet gunstig zijn mocht, zal er een andere route worden gevolgd. De Italia zal dan via Triest, Weenen, Breslau, Schneidemuehl naar Pommeren vliegen. Nobile zal op het eerste gedeelte van zijn tocht worden vergezeld door een attaché van het Italiaansche gezantschap te Berlijn, door twee officieren van het Italiaan sche departement van marine, en twee Italiaansche hoogleeraren, die vermoe delijk ook den tocht naar de Pool zul len meemaken. De Italia zal met een snelheid van 85 K.M. per uur vliegen. De tocht naar de Pool zal 15 of 16 Mei worden ondernomen. Het lucht schip zal te Spitsbergen worden onder gebracht en van daaruit zullen ver schillende tochten worden onderno men van twee en een halven dag. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt Vrijdag te behandelen de wetsontwerpen betreffende de gemeen telijke indeeling van het Zuiderzeegebied en de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken. De heer ALBARDA (S.D.) trekt zijn mo tie inzake de opheffing van. de kweek scholen in. Wijziging Ongevallenwet 1921. Aan de orde is het ontwerp tot wijzi ging van de Ongevallenwet. Het amendement-de VriesBruins tot uitbreiding van de lijst van beroepsziek ten wordt verworpen met 55 tegen 22 stemmen. Het amendement-Schaper om de arbei ders bij de werkverschaffing onder de On gevallenwet te brengen, wordt aangeno men z.h.s. Het amendement-J. B. van Dijk, om de reserveering van de helft van het premie- inkomen over een boekjaar te doen ver vallen, wordt aangenomen met 58 tegen 16 stemmen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men. Wijziging land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922. Aan de orde if het ontwerp tot wijzi ging van de land- en tuinbouwongeval- lenwet. De heer J. B. VAN DIJK (R.K.) verdedigt een amendement op art. Ibis om aan art. 2 der wet een lid toe te voegen, luidende: „Met lichamelijk letsel, gevolg van een ongeval, wordt gelijk gesteld lichamelijk letsel, in een betrekkelijk korten tijd ont staan, zooals peesschede-ontsteking, be vriezing, hitteberoerte, warmtebevanging, zonnesteek, blaar en dergelijke". De heer IEMSTRA licht een amende ment toe om ook arbeiders bij de werk verschaffing onder de wet te doen vallen. De MINISTER neemt het amendement over. De heer HIEMSTRA licht een amende ment van de commissie van rapporteurs tóe om een nieuw artikel XXbis in te voe gen met de strekking om de kosten der rechtspraak door scheidslieden voor re kening van het Rijk te brengen. De heer BAKKER (C.H.) steunt het amendement eveneens; zoo ook de heer LEENSTRA (A.R.). De MINISTER betoogt, dat de Kamer, door instemming met dit amendement te betuigen, een gansch andere richting in gaat dan zij deed in een zeer rustige zit ting op 17 Februari 1922 na een degelijke schriftelijke voorbereiding. Indien de Ka mer het amendement aanneemt werpt zij het roer om en worden langzaam aan weer de kosten op den staat gelegd. In dien zin zou spr. de aanneming van het amendement betreuren. De heer v. WIJNBERGEN (R.K.) merkt op, dat de kosicn der rechtspraak voor de gewone ongevallenverzekering reeds lang voor rekening van het Rijk komen. Ove rigens is het niet de Kamer, maar de Re geering geweest, die het roer heeft omge gooid. Zij stelde n.l. voor het instituut der scheidslieden op te heffen en de recht spraak bij de commissie van beroep te brengen, waardoor de kosten voor reke ning van het Rijk zouden komen. Zij is daar later op teruggekomen en nu vra gen de bedrijfsverccnigingen terecht om de kosten der rechtspraak door de scheids lieden voor rekening van het Rijk te brengen. De heer HIEMSTRA repliceert. De MINISTER dupliceert. Het amendement wordt aangenomen met 63 tegen 9 stemmen. In verband met dezen uitslag neemt de MINISTER overeenkomstig het gevoelen der commissie van rapporteurs art. XXIII terug. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. De heer BEUMER (A.R.) vraagt aantee- kening, dat hij geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Besmettelijke ziekten. Aan de orde is het wetsontwerp hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. De heer BIJLEVELD (A.R.) begrijpt niets van de houding der Regeering en vraagt den Minister, waarom zijn bezwa ren tegen verdere behandeling in verband met de aanneming van het vaccinatie- schorsingswetje, zijn vervallen. Bij dit schorsingswetje toch is besloten de vac cinatie eeh jaar op-te schorten, meer niet. Wordt die schorsing na een jaar niet ver lengd, dan hebben we precies dezelfde si tuatie als we hadden. De Minister heeft verklaard, dat het amendement-de Vries Bruins den toestand feitelijk zou veran deren. Thans, zonder dat de omstandig heden veranderd zijn, gaat de Minister zijn standpunt materieel zoo bepalen, dat we een regeeringsvoorstel krijgen, waar in het amendement-de Vries-Bruins be« lichaamd is. Spr. staat op het standpunt dat de heele kwestie der vaccinatie over een jaar onder de oogen moet worden ge zien en dat thans niet een gedeelte daar van behandeld moet worden. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, de heer SLOTEMAKER DE BRUI NE, ontkent, dat het regeeringsvoorstel het amendement de Vries-Bruins is. De zaak is deze dat het amendement is aan genomen en dat dus het artikel luidde zooals de Kamer het heeft aangenomen. Spr. was er dus aan gebonden tenzij het amendement onaannemelijk was. En spr. blijft erbij, dat hij zijn standpunt tegen over het amendement materieel niet heeft bepaald. Spr. had en heeft de overtuiging, dat goede trouw aan de regeeringsverkla- ring eischte, dat de regeering destijds niet meewerkte aan een verandering in het vaccinatievraagstuk. Daarna is er een no vum gekomen, waardoor het vraagstuk niet meer viel binnen het kader der re- geeringsverklaring van Maart 1926. Door het amendement, waardoor de schorsing tot een jaar beperkt is, moet spr. uiterlijk Augustus overwegen of hij zal komen met een voorstel tot verlen ging van den termijn, ja dan neen. Spr. belooft, dat hij het resultaat der overwe ging zal meedeelen, zoowel wanneer hij verlenging voor moet stellen, dan wel wanneer hij dat voorstel niet zal doen. In beide gevallen zal het vraagstuk ter spra ke komen en zal de Kamer volkomen za kelijk erover kunnen oordeelen. De heer HEEMSKERK (A.R.) begrijpt van de houding van den Minister niets. De Minister heeft destijds verklaard, dat het amendement-de Vries-Bruins de wet in gevaar zou brengen. Daarin lag een onaannemelijk-verklaring. En nu komt de Minister met een wijziging, waarin het amendement -de Vries-Bruins is opgeno men. Men zal voortaan niet meer weten, wanneer een amendement onaannemelijk is. Het betreft hier een stukje van de wet op de besmettelijke ziekten, dat onder spr/s ministerschap van binnenlandsche zaken is aangenomen als een waarborg voor zwakke kinderen. Die waarborg is door mevr. de Vries-Bruins verzwakt, doordat het den practiseerenden arts en de inspectie gelijk stelt. Spr. protesteert tegen de houding van den Minister en verzoekt mevr. de Vries-Bruins eraan me de te werken, deze materie uit het ont werp te lichten. De heer BIJLEVELD repliceert. Mevr. DE VRIES-BRUINS (S.D.) be toogt, dat haar amendement niet meer bestaat. Het is door de Kamer aangeno men en een beroep op haar moet zij dan ook afwijzen; het moet tot de Kamer of de Regeering worden gericht Spr. heeft overigens bezwaar tegen de interpretatie door den heer Heemskerk van het amen dement, waarin gesproken wordt van den inspecteur of een medicus door de in spectie aangewezen. De heer ZANDT (S.G.P.) kan zich de houding van den Minister niet verklaren. De VOORZITTER deelt mee, dat de hee- ren Bijleveld c.s. een amendement hebben ingediend om uit art. 36 te doen verval len de redactie van het amendement-de Vries-Bruins. De heer BIJLEVELD verklaart, dat het de bedoeling is de oorspronkelijke situa tie te herstellen om later het heele vraag stuk te kunnen behandelen. Mevr. DE VRIES-BRUINS acht dit geen fraaie manier van doen, daar een nieuwe stemming over een aangenomen amende ment wordt uitgelokt. De heer BIJLEVELD: Onder andere omstandigheden Mevr. DE VRIES-BRUINS: U vond het niet goed, dat de Minister zich op andere omstandigheden beriep, maar u doet het wel zelf. De heer HEEMSKERK: Uw amende*- ment is aangenomen na de verklaring van den Minister dat het de wet in ge vaar bracht. Mevr. DE VRIES-BRUINS: Dat betee- kent dus, dat het ondanks hooge pressie is aangenomen. Men kan niet verwach ten, dat de stemming thans, nu die pres sie niet meer bestaat, anders zal uitval len. Het amendement-Bijleveld is dan ook volmaakt overbodig. De heer v. AALTEN (V.D.) meent, dat het amendement-Bijleveld de Kamer op een verkeerden weg voert. Men zal in de toekomst stellig meermalen probeeren achteraf een aangenomen amendement of voorstel ongedaan te maken. De heer SCHOKKING (C.H.) is het in het algemeen eens met den heer v. Aal ten, maar in dit geval gaat het om iets anders. Men heeft hier te doen met een situatie, die geheel gewijzigd is door het aannemen van het schorsingswetje. Het is thans van belang, dat de zaak, die één geheel vormt, ook één geheel blijft, en dat thans geen stuk daarvan afzonderlijk wordt vastgelegd. De MINISTER betoogt, dat het motief, waarom hij schorsing van de behandeling vroeg, vervallen was. Hij moest dus op nieuw de zaak overwegen en vragen: wat doe ik met het ontwerp en zelf al dealde spr. de materieele opvatting van den heer Heemskerk, dan nog sprak het niet van zelf, dat hij de wet introk. Spr. is tot de overtuiging gekomen, dat. wederindiening van het ontwerp, niet het aangenomen amendement, de voorkeur verdiende bo ven intrekking van het. geheele ontwerp en opoffering van de geheele nieuwe be strijdingswijze van besmettelijke ziekten. Spr. moet de Kamer ten aanzien van het amendement-Bijleveld volkomen vrij la ten. De heer HEEMSKERK repliceert en ver klaart, dat de Kamer hier zich in de ex- ceptioneele positie bevindt, dat een on aannemelijk verklaard amendement is aangenomen en dat daarna de onaanne- melijkverklaring is ingetrokken. De heer van Aalten kan niet meenén, dat in dit geval het amendement-Bijleveld een pre cedent zou scheppen. Het is in hooge mate inconsequent, dat wat van links was voor gesteld, blijft, doch wat van rechts was voorgesteld, niet wordt voorgesteld. De Minister had het artikel moeten terugne men. Het zal in lengte van dagen een groote grief blijven voor de verhouding tusschcn Regeering en Kamer dat de Re geering zoo gehandeld heeft. De heer MARCHANT (V.D.) vraagt zich af wat de eer van de Kamer ermee te maken heeft, als de Regeering terug komt op een onaannemelijkverklaring. De MINISTER is buitengewoon gegriefd door de woorden van den heer Heems kerk, na alles wat spr. in de pers heeft moeten hooren over zijn houding ten gun ste van den heer Heemskerk en de zijnen. Spr. heeft zich op 18 Juni niet vergist en hij heeft nu ook gelijk, omdat de omstan digheden veranderd zijn. De heer HEEMSKERK: Welke omstan digheden? De MINISTER: Deze omstandigheden, dat thans het vaccinatievraagstuk een zoodanige gestalte heeft gekregen, dat 't niet meer is het shibboleth, waarvan in de regeeringsverklaring gesproken werd. De vergadering wordt te 5 uur 10 mi nuten verdaagd tot Donderdag 1 uur. UIT DE OMGEVING. LISS3. Motor-ongeval. De autobuschauffeur J. v. LI., wonende te Leimuiden, reed per motorrijwiel met vrij groote snelheid op den ringdijk nabij deze gemeente, toen hij ter plaatse, waar de weg was opgehoogd, met motor en al over den kop sloeg. Hij werd ernstig ver wond opgenomen en naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. NIEUWVEEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau, Mr. C. S. van Dobben de Bruin, secretaris van de Johannes-stichting alhier. De Geref. Mannenvereen. vergaderde Maandagavond voor de laatste maal in dit seizoen. Ds. J. D. Speelman, Geref. predikant leidde in het laatste gedeelte van het Doopsformulier. Wij vernemen, dat de Mandoline club „T. O. G." van plan is, om vermoe delijk in de Paaschvacantie een bazaar te houden, ter versterking der kas. De werkliedenvereen. „Eigen Hulp" zal trachten een Begrafenisvereeniging op te richten. Burg. Stand. Overleden: L. Hoek, 84 jaar; W. Hoogland, 47 jaar. In de vergadering van Volksonder wijs besloot men het plaatselijk fonds tot salarieering van de assistente aan de O. L. S. weer financieel te steunen. RIJNSBURG. 25-jarig bestaan Coöp. Voorschotbank en Spaarkas. In de feestelijk met bloemen versierde zaal achter het Weeshuis alhier hield gis teravond de Coop. Voorschotbank en Spaarkas haar algemeene ledenvergade ring, waarin tegelijkertijd het 25-jarig be staan van de Bank herdacht werd. Dien tengevolge overtrof de opkomst die van andere jaren verre. De vergadering werd geopend door den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer S. Schoneveld. Na de leden op dezen bijzonderen avond hartelijk welkom te hebben geheeten, wierp spr. een terugblik op het verleden. Spr. merkte op, hoe bezwaarlijk het voor 25 jaar voor kleine kweekers was, zich het benoodigde bedrijfskapitaal te ver schaffen. Vooral werd in dien tijd dit be zwaar in deze gemeente sterk gevoeld, omdat men toen alhier in eer overgangs tijdperk leefde, de groote bedrijven niet meer rendabel waren, en talrijke kleine telers en landbouwers voo.r eigen reke ning, met geleend geld zich een zelfstan dig bestaan verschaften. Die kleine kweekers, me+ weinig of geen geld, maar veel ondernemingsgeest, hebben Rijnsburg eigenlijk altijd gety peerd. Het feit, dat geld niet anders dan tegen hooge rente en provisie was te verkrij gen, deed enkele ondernemende personen middelen beramen, daarin op goedkoopere wijze te voorzien. Met dankbaarheid wil spr. thans terugdenken ar.n hen, door wier belangeloos werken toen de Bank tot stand kwam. In het bijzonder denkt spr. daarbij aan hen die niet meer in het leven zijn, en staat uitvo' ig stil bij de verdiensten van mannen als oud-burge meester J. C. Meijboom, Ds. Renkema, W. Meijboom, Dr. A. J. van Malsem, Hugo v. Egmond, II. Odendaal en A. v. d. Eijkel. Onder de thans :iog in leven zijnde op richters gedenkt spr, den heer A. van Delft, die als lid van het bestuur nog lei ding geeft aan de zaken en den heer J. P. Vergouwen, thans nog boekhouder, die zijn taak nog vervult op een wijze, die alle waardeering verdient. Uit naam der vereeniging zegt spr. bei den hartelijk dank voor wat zij in het be lang van de Bank en de gemeente hebben verricht. In het bijzonder brengt spr. ook dank aan den kassier, Dr. II. G. Jonker en den secretaris, den heer G. TL A. Collee. Het ongeschokt vertrouwen, dat de Bank nog steeds geniet, blijkt, wel uit de spaar gelden, die bijkans 60.000 beloopen. Met Gods hulp heeft de Bank voor de plaats van inwoning veel kunnen doen, en spr. hoopt, dat zij onder Zijn zegen aan de belangen van de gemeente nog zeer dienstbaar mag zijn, tot verhooging der welvaart. Hiermede verklaarde spr. de vergade ring voor geopend. Op verzoek van den voorzitter las hier na de secretaris de notulen van de vorige vergadering, die ongewijzigd werden vast gesteld. Tot lid van den Raad van Toezicht, we gens periodieke aftreding van den heer J. van Iterson Sr. en lid van het bestuur, door aftreding van den heer J. H. den Haan, werden met bijna algemeene stem men de aftredenden herkozen. De heer den Haan, ter vergadering aanwezig, ver klaarde deze herbenoeming aan te nemen. Namens den Raad van Toezicht deelde de voorzitter mede, dat op gezette tijden rekening en verantwoording van kassier en boekhouder waren nagezien en in vol komen orde bevonden, terwijl met ge noemde functionarissen" voortdurend con tact bestond en waarbij de samenwerking niets te wenschen overliet. Voor het houden van de zittingen was, dank zij de medewerking van Dr. Jonker, waarvoor spr. dezen hartelijk dank bracht, thans een uitnemende gelegenheid. Hierop volgde liet verslag van den boek houder, den heer Vergouwen. Spr. sluit zich aan bij de woorden door den voor zitter bij de opening gezegd. Spr, is opgegroeid met Rijnsburg, kent Rijnsburg, voelt zich onwillekeurig één met de inwoners, die zich kenmerken door voortvarendheid en activiteit, waarbij spr. geest zich aanpast. De bloei van Rijnsburg is mede te dan-, ken aan de werkzaamheden van de Bank die volle reden van bestaan heeft verkre gen en behouden. Dat zij ook in de tegen woordige omstandigheden nog passend in den toestand en noodig is, blijkt uit de ook weer het afgeloopen jaar toegenomen omzet. In de in 1927 afgesloten periode van 25 jaar heeft de Bank nimmer verliezen ge leden. De omzet in 1927, een jaar van ster ken bloei, bedroeg ƒ846.419.42. Het ledental klom tot 221. Er kwamen 13 leden bij, 8 werden er afgeschreven, waarvan 7 door overlijden. Aan voorschotten stond uit op 31 De cember 1927 een bedrag van ƒ39.456.50, verdeeld over 83 voorschotnemers. De effecten bleven dezelfde en hadden ultimo December een waarde van 20.818.50 gulden. Er waren 514 spaarboekjes in om loop. Op 't eind van 1927 beheerde de Bank 56.056.06 aan spaargelden. De reserve was na bij- en afschrijvin gen 1.452.82. Door verhuizingen enz. stegen de on kosten tot 987.21, de zuivere provisie be droeg 378.15, terwijl de nettowinst de som van ƒ847,10 beliep. Het dividend is weder bepaald op 1.50 per aandeel, waartoe 153 aandeelhouders gerechtigd zijn. Rekening en verantwoording werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en het dividend vastgesteld als door het bestuur was voorgesteld. Onder dank voor hetgeen ook weder dit jaar door den boekhouder voor de Bank was verricht, werd hem algeheele dechar ge verleend. Nadat bij de rondvraag de heer H. v. d. Pol namens de vereeniging het bestuur zijn gelukwensch had aangeboden, bracht Dr. Jonker een woord van hulde aan den voorzitter. Hebben de vergaderingen van de Bank een geregeld en goed verloop, en kenmerken deze zich door een goede stemming, deze is voor een goed deel aan de> goede leiding van den voorzitter te danken. Bij de personen door den voor zitter in zijn openingswoord genoemd, be hoort deze mede tot hen aan wien de Bank groote verplichtingen heeft. Spr. hoopt dan ook, dat het hem gegeven mo ge zijn, nog vele jaren zijn krachten tot groei en bloei der vereeniging te mogen geven. De vergadering werd hierop door den voorzitter gesloten. Onder .het genot van een sigaartje en een glaasje wijn bleven de leden hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij menige oude herinnering werd opgehaald. SASSENHEIM. Burg. Stand. Geboren: Wilhelmus Ge- rardus Marie, zv. W. van Beek en Th. Burgmeijer; Maria Geertruida Francisca, dv. P. W. Steinman en TL A. Smit. Gevestigd: H. Schotman, Bijdorpstraat 18, van Delft. Vertrokken: Mej. J. E. M. Helsloot, van Hoofdstraat 119 naar 's-Hertogenbosch; W. Need van Oude Haven 5 naar Leer dam; Mej. H. C. Fokker, van Hoofdstraat 247 naar Hilversum. Uit het Sociale Leven. UITSLUITING IN DE STEENINDUSTRIE. Op de gisteren te Nijmegen gehouden conferentie, onder presidium van den Commissaris der Koningin in Gelderland, tusschen de vertegenwoordigers van de Steenfajuikantenvereeniging en de Con tact-commissie der Vereenigde Steenfa brieksarbeiders, is men tot geen overeen stemming kunnen komen. De steenf abri kanten zullen nu morgen apart bijeenkomen en dan uitmaken of de uitsluiting Maandag a.s. zal aanvan gen. Het conflict zal dan 5000 arbeiders om vatten. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. In een op Dinsdag 27 Maart gehou den vergadering met het personeel van de Coop. „Ons Doei" te Leiden, werden door de Hoofdbesturen van de Bakkersgezellenbonden, uitvoerige mededeelingen gedaan over de ge voerde correspondentie en conferentie met genoemd Cooperatie-bestuur, in zake een pensioenverzekering welke het personeel zoude worden opgelegd. Ondanks pogingen van de Hoofd besturen kon met het Coop.-bestuiir nog geen reë^le grondslag worden be reikt waarop een pensioenverzeke ring tot stand kon komen. De vergadering droeg de Hoofdbe sturen op ernstig bij het Coop.-be- stuur aan te dringen op de tot stand koming van een arbeidsregeling en verdere stappen te ondernemen voor een pensioenverzekering welke op reëelere basis berust. DREIGEND CONFLICT TE SCHIEDAM Door de werklieden werkzaam bij de werf Gusto der fa. Smulders te Schiedam was 5 cent loonsverhooging gevraagd. Dit verzoek werd door de directie afgewezen. Dinsdagavond had den de drie metaalbewerkersbonden, n.l. de R.-K., Chr. en Algemeene een .gecombineerde vergadering belegd, tot bespreking v. d. toestand. Er werd o.a. een motie aangenomen, waarin de arbeiders verklaren het advies der organisaties te zullen volgen, die zich eerst opnieuw met de directie in ver binding zullen stellen en nogmaals aandringen op inwilliging van den eisch tot loonsverhooging en op uit breiding van het aantal vacantieda- gen van (practi-sch) lVi tot 4. De actie omvat een 580 menschen. waarvan 60 éi 70 pCt. georganiseerd. DREIGENDE CONFLICTEN TE HENGELO. Op de Dinsdagavond gehouden per soneelsvergadering van de Ijzergiete rij Nivé is met op 2 na algemeene stemmen besloten bij niet-inwilliging van den gestelden eisch, n.l. 15 pCt. verhooging der uurloonen beneden 40 cent, 10 pCt. verhooging voor loonen boven 40 cent per uur benevens 4 va- cantiedagen met behoud van loon, met ingang van 4 April het werk neer te leggen. Land- en Tuinbouw- MOND- EN KLAUWZEER. In verband met eenig misverstand ten aanzien van de toepassing van het hoog immuunserum tegen mond en klauwzeer, verzoekt men te «nel- den, dat de kostelooze verstrekking daarvan alleen geschiedt, als de in specteur van den veeartsenijkundigen dienst verwacht, dat de toepassing daarvan de overige van rijkswege voor geschreven maatregelen zou kunnen ondersteunen. Met het ook op de geringe voorradi ge hoeveelheid en de beperkte moge lijkheid tot aanmaak en voorts ook met het oog op de hooge kosten, zal het serum in den regel slechts toege past kunnen worden, voor die geval len, waarvan tijdige aangifte geschiedt en slechts bij die dieren, waarvan met eenige grond verwacht kan worden, dat zij nog niet besmet zijn, Zijn de dieren besmet, dan kan het serum de ziekte in den regel niet meer voorko men. Onverwijlde aangifte, als ziekte verschijnselen zich vertoonen, ook al zijn deze twijfelachtig, is derhalve noodzakelijk. Voor particulier gebruik, ook voor export, wordt het serum .slechts ver strekt tegen den vastgestelden prijs. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMEFÏKA-LIJN. MAASDAM, N. Orleans n. Rott. 27 v. San tander. BOSCHDIJK, Newport News n. Rott. 28 verwacht. NEBRASKA, Vancr. n. Rott. 24 te S. Fran cisco. KINDERDIJK, Rott. n. Vancr. 27 te Ldn. SPAARNDAM, Rott. n. N. Orleans 27 te Vera Cruz. RIJNDAM, Rott. n. N. York, 28 (1.30 n.m.) v. Boulogne. ROTTERDAM, Mid. zee n. Rott. 28 (5 n.m.) v. La Pondamine (bij Monaco). HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON, thuisr., 28 v. Port Said. RANDFONTEIN, 28 v. Rott. te Bremen. GRIJPSKERK, thuisr., 27 te Marseille. NIJKERK, uitr., 26 te Beira. SPRINGFONTEIN, thuisr., 27 v. E. Lon don. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN.. VLIELAND, 28 v. Hamburg n. Amst. ALCHIBA, uitr., 26 v. Oporto. DELFLAND, uitr., 27 v. Amst. DRECHTERLAND, thuisr., vertr. 29 v. Sp. Guinea. EEMSTROOM, uitr., 27 v. Las Palmas. HELDER, uitr., 27 v. Lagos. SCHELDESTROOM, thuisr., 28 te Lagos. TEXEL, 27 v. Hamburg n. Rott. (29 v.m. verwacht). CERES, thuisr., p. 26 Peniche. IJSTROOM, uitr., p. 20 Ouessant. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. ZEELANDIA, uitr., 28 v. Santos. GAASTERLAND, uitr., 28 te Antwerpen. FLANDRIA, B. Ayres n. Amst. 27 v. RIo de Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE, thuisr., p. 28 Perim. SIBAJAK, 28 v. Batavia n. Rotterdam. JACATRA, thuisr., 28 (6 v.m.) v. Marseille. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". ENGGANO, 28 v. Batavia te Amsterdam. MADOF.RA, thuisr., p. 27 Perim. VONDEL, uitr., p. 27 Gibraltar. JOHAN DE WITT, uitr., 28 v. Suez. PRINSES JULIANA, uitr., 28 te South ampton. KANGEAN, thuisr., 28 v. Batavia. GROTIUS, uitr., 28 te Batavia. SAPAROEA, 28 v. Londen te Amst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6