Den 25en Maart was het 25 jaar geleden dat de heer C. Snethlage, höüfd-in- specteur van Politie, chef der afdeeling Verkeerswezen hij het Haagsche Po- litiecorps in dienst trad. Hij werd door een escorte ruiters van zijn woon huis Thomas Schwenckestraat te Den Haag afgehaald en naar de stallen van de bereden politie gebracht, waar hij werd gehuldigd. Foto van de huldiging. DAG-AGENDA. Lins.3og 27 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de llaarl. Orkest-Vereen. t Y/consöeg 23 Maart, 's av. acht uur. Graan beurs, Burgsteeg: Uitvoering v. d. 1.. Patrimonium-Padvinders. Voorschoten. Woensdag 28 Maart, 's av acht uur. Ned. Ilerv. Kerk: Uit- Gering dooi het Chr. Gemengd Koor ,,De Lofsirm". Einsuag 27 Maart, 's av. van 78 u. Wijkgebouw „Pniël", Middelstegracht 00, Spreekuur van het Prot. Bur. v. Sociale Adviezen. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering P.ing Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. Leiderdorp. Vrijdag 30 Maart, s av. zeven uur, „Irene": Tentoonstelling van Patrimonium's Vakteekenschool. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9, Telef.' 807. RECLAME SPLINTER Bij aankoop van een Karpet een deurkleedje GRATIS. Het standpunt van Japan. De Japansche minister van marine is van meening, dat een overeenstemming over de nieuwe Britsche voorstellen moeilijk zal zijn, omdat Groot-Brittannië het grootste voordeel van zijn voor stellen zal hebben, daar het moderne slagschepen bezit. NIEUWE ARRESTATIES IN SOVJET RUSLAND. Vier Perzen aangehouden. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Amerikaansche regeering onlangs een onderzoek doen instellen naar den Amerikaanschen onderdaan Delwus, die ongeveer zes maanden geleden in de stad Chabarowsk is aangekomen, door de Gpoe zou zijn gearresteerden wegens spionnage ten gunste van Amerika, zou zijn terechtgesteld. De Russische regee ring heeft thans een verklaring gepubli ceerd, volgens welke de Amerikaansche onderdaan Delwus op de jacht zou zijn verongelukt. Van Amerikaansche zijde wordt het onderzoek intusschen voortgezet. Te Asjabad heeft de Gpoe vier Perzen gearresteerd, die beschuldigd worden van samenwerking met der contra-revo lutionairen tegen de Sovjet-regeering. De Perzische gezant heeft van de Sovjet-regeering opheldering gevraagd. Duitsche technici gearresteerd. Een uit Rusland teruggekeerd Duitsch ingenieur heeft verder nog medegedeeld, dat naar aanleiding van talrijke aangiften bij de Gpoe niet alleen in het Donetz- bekken, maar ook in andere industrie gebieden een aantal Duitsche technici zijn gearresteerd. Executies in de Oekrajine. De Berlijnsche corr. van het Hbld. meldt: In Oekrajiensche emigrantenkringen te Warschau zijn uit Rusland berichten ontvangen, volgens welke er in de Oekrajine massa-arrestaties en terecht stellingen hebben plaats gehad. Er zouden vijftig personen, waaronder be kende Oekrajiensche geleerden en letter kundigen wegens anti-bolsjewieksche propaganda gevangen genomen zijn. Twee hunner, mevr. Soerowkowa en dr. Petrenik, leiders der Oekrajiensche sociaal-democratie, zouden standrechte lijk gefusilleerd zijn. DE MALAISE IN ZUID-TIROL. Een beroep op Mussolini. Volgèns de „Innsbr. Nachrichten" hebben de beide Duitsche Zuid-Tirool- sche afgevaardigden, baron Sternbach en dr. Tinzl, in verband met een be spreking met den nieuwen onderstaats secretaris bij hei presidium van den ministerraad, welke onlangs te Rome is gehouden, een uitvoerig memorandum omtrent den tegenwoordigen moeilijken economischen toestand in Zuid-Tirol overhandigd. De afgevaardigden verklaren daarin ronduit, dat de tegenwoordige economi sche crisis in Zuid-Tirol een gevolg is van het ophouden der economische een heid met Noord-Tirol. De verliezen, welke het bedrijfsleven in Zuid-Tirol gedurende de eerste tien jaren der Italiaansche heerschappij heeft geleden, beloopen ca. 1/2 milliard kronen of onge veer drie milliard (papier) lire. Ofschoon de provincie Bozen in verhouding tot de 91 andere provincies van Italië ten gevolge van haar bodemgesteldheid de geringste economische opbrengst heefc, is in Zuid-Tirol de belastingdruk onge veer een vierde hooger dan in het overige Italië. Dr. WIRTH. Een democratische candidatuur? Naar het „Berl. Tagebl." uit Dussel- dorp verneemt, is de Duitsche demo cratische partij voornemens den cen trumsafgevaardigde en gewezen rijks kanselier dr. Wirth, de tweede plaats op de democratische lijst in de kies districten Dusseldorp-West en Dussel- I dorp-Oost aan te bieden. De eerste candidaat zal afgevaardigde Erkelenz blijven. Dr. Wirth heeft zelf nog geen besluit genomen. Zijn houding zal waarschijnlijk in de eerste plaats daarvan afhangen, of het centrum hem een mandaat zal aanbieden. DE ELLENDE IN ZUID-WALES. Bijzondere maatregelen. In het Britsche Lagerhuis heeft Ramsay Mac Donald de kwestie van de ellende in de mijndistricten van Zuid-Wales ter sprake gebracht. Neville Chamberlain, de minister van de volksgezondheid, verklaarde, dat hij in Zuid-Wales, zoowel onder de mijn werkers, als onder de mijneigenaars en directeuren de overtuiging heeft ge vonden, dat de toestand mettertijd beter zal worden en dat de kolennij verheid van Zuid-Wales in ieder geval in be langrijke mate haar vroegere welvaart zal herwinnen. Hoewel dit wellicht voor den mijn bouw in het algemeen waarheid zal blijken, kan in sommige bijzondere dis tricten deze hoop niet gekoesterd worden. Men moet inzien, dat er wellicht naar schatting 200.000 man zullen zijn, die geen duurzaam werk in de mijnnij ver heid meer zullen vinden. Dit is een toestand, welke voor zoover bekend, in dezen tijd nooit is voorgekomen, zoodat daarvoor buitengewone maatregelen ge nomen zullen moeten Worden. liet zal noodig zijn de menschen over te brengen van de plaats, waar geen werk is, naar een andere plaats, waar dat wel het geval is, hoewel zich daarbij de moei lijkheid voordoet, dat de betrokkenen mijnwerkers zijn. ONDER DE MELAATSCHEN WERKEND, ZELF MELAATSCH GEWORDEN. Naar de „Tablet" meldt, is één der meest voorbeeldige missionarissen Pater Franciscus Xaverius Nicouleau, van de orde der Maristen en verzorger der melaatschen op de Fidzji-eilanden in den -loop van deze maand gestorven. Zes jaren lang heeft deze zelfop offerende priester in het gezelschap van 400 melaatschen geleefd en zelf is hij aan de vreeselijke ziekte ge storven. Pater Nicouleau bereikte den leeftijd van 63 jaar. Hij ging op 27-jarigen leeftijd naar Oceanië om nimmer terug te keeren. Hij vertoefde 36 jaren op de Fidzji- eilanden, waarvan de laatste zes jaren als melaatsche. In 1913, na 21 jaren missie-arbeid, bood Pater Nicouleau zichzelf aan om Pater Schneider van Makogai, die op zee verdronken was, te vervangen. Na negen jaren op dezen post ge werkt te hebben, voelde hij zijn ge zondheid geknakt en, toen hij rust ging nemen, ontdekte hij bij zichzelf duide lijk de symptomen van melaatschheid. Volgens de wet moest Pater Nicou leau nu naar Makogai worden terug gezonden, om bij de overige melaat schen te worden afgezonderd. Toen het nieuws hem werd mede gedeeld, zong de vrome missionaris het „Magnificat". Gedurende de zes jaren van zijn ziekte legde de heldhaftige priester een groot geduld aan den dag. Gelijk de andere melaatschen van de nederzetting had pater Nicouleau een hut van bladeren. Ook had hij een primitief kapelletje te zijner beschik king, waar hij, zoo lang hij kon, de H. Mis las, terwijl hem als misdienaar een melaatsche terzijde stond, wiens bee- nen geamputeerd waren en die op zijn stompjes rondkroop. Hij had een kleine werkplaats, waar hij knutselde en o. a. houten ledematen maakte voor melaatschen, die armen en beenen -door hun ziekte verloren hadden. Zijn zwak lichaam werd ras door de ziekte uitgeput, zoodat het spoedig noo dig was, hem een teen te amputeeren en daarna verscheidene zijner vinders. Het laatste jaar vóór zijn dood was zijn verschijning verschrikkelijk om aan te zien. DE HANDHAVING DER DRANKWET IN DE VER. STATEN. Inbeslagneming van rogge-extract. Naar de Amerikaansche bladen melden, zouden de Amerikaansche douane-autori teiten 725 gallon rogge-extract in beslag genomen hebben, die door het stoomschip „Thuringia" van de Hamburg-Amerika- lijn te New York zouden zijn aangebracht. 725 gallon rogge-extract zou voldoende zijn voor 't vervaardigen van 152.000 gal lon whiskey. KORTE BERICHTEN. Het blijkt dat de Britsche regee- ring enkele keeren vergunning heeft verleend voor het verschepen van en kele millioenen patronen naar Hedz- jas. In Californië dreigen weer ernsti ge overstroomingen. De onderhandelingen tusschen Engeland en Nanking hebben voorioo- pig nog geen resultaat opgeleverd. Het Junkervliegtuig D 1167 (de vroegere Bremen) is voor een nieuwe Oceaanvlucht uit Berlijn vertrokken en in Ierland gedaald. Zoodra het weer gunstig is, zal men naar Phila delphia probeeren te vliegen. Te Karlsruhe" is een aardbeving (vermoedelijk in de Alpen) opgetee- kend. Er zou, naar-verluidt, sprake zijn van de mogelijkheid van' een a.s. on derhoud tusschen-Briand ën Kellogg, ter beraadslaging over het anti-oor logspact. Generaal Corona is: herkozen tot president der Portugeeschè republiek. Een Cliineesche roo versbende overviel Hsiatsjï-Hsiang, in Zuid Ki- angsoe. Heel het welvarend dorp werd geplunderd, verscheiden huizen wer den in brand gestoken. Er zijn veel slachtoffers, dooden en gewonden. UIT DE OMGEVING. LISSE. Gelukkig is. eindelijk overeen stemming bereikt tusschen Dr. de Graaf en den Gemeenteraad en is de kastanjeboom, die zoo'n geweldige sta in den weg was, gisteren geveld. Nu zal de toestand daar spoedig geheel worden verbeterd. VOORSCHOTEN. Opgericht is alhier de Vereeni- ging van Oud-leerlingen van Land- bouwwintercursussen. Het Bestuur be staat uit de heeren: W. C. Dijkman, voorzitter; N. W. Duynisveld, secreta ris-penningmeester; en Jac. Nell, afg. adj. Leden kunnen worden zij, die een landhouwwintercursus hebben gevolgd en een diploma hebben verkregen. Gistermorgen kwam de motorrij der V. uit Leiden nabij de R. K. Kerk alhier in botsing met een bond, waar door V. over'den kop sloeg en met een bloedende hoofdwonde bleef liggen. Dr. Birkliof verleénde de eerste hulp en bracht de ongelukkige met zijn auto naar bet Academisch Ziekenhuis te Leiden. De toestand van V. was be vredigd. Hoewel een aansporing om de uitvoering van De Lofstem morgen avond bij te wonen, zeker overbodig mag heeten. willen wij er gaarne nog even de aandacht op vestigen. De Lof- stem en de goede naam van haar me dewerkenden geven waarborg voor 'n goeden avond. Burgerlijke stand. Geboren: Eli sabeth, d.v. P. Boger en G. Zwaan. Ondertrouwd: J. A. Boshuizen, 25 j. en J. G. van Klaveren, 25 jaar. Getrouwd: L. van Leeuwen en E. Fransen. J. van Elswijk en J. van Kuyk. Overleden: G. de Jong-van Benten, 76 jaar. J. van den Berg, 77 jaar. GEMENGD NIEUWS. Drie personen aangehouden. De Haag sche politie heeft drie mannen aangehou den in verband met een diefstal van ƒ300 ten nadeele van iemand, die Vrijdagavond met hem was uit geweest en verschillen de café's had bezocht. Van een treeplank gevallen. Een 22- jarig man nam in den nacht van Zondag op Mpandag omstreeks halfeen in de Wa genstraat in Den Ilaag plaats op de tree plank van een auto met de bedoeling den chauffeur te mishandelen. Toen de wagen den hoek van de Bierkade omging, sloeg I de man van den auto en bekwam ernsti ge verwondingen. De geneeskundige dienst I heeft hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht,. Bokspartij om diamanten. Tusschen j twee Antwerpsche diamantmakelaars be- staat sinds eenigen tijd een geschil. Naar j aanleiding hiervan bezit een der make laars een pand ter waarde van meer dan 200.000 francs. Dit pand, beslaande uit dia- j manten, berustte ten kantore van den ad vocaat mr. Gunzburg. Onder voorwendsel, de steenen door een deskundige te laten schatten, bracht de diamantmakelaar B. J. Zaterdag met een anderen persoon een bezoek aan het kantoor van mr. Gunz burg. Toen de steenen getoond werden, stak de makelaar ze in zijn zak met de woorden: „Nu heb ik ze; daarmede zal de eomedie uit zijn. Het zijn toch mijn stee nen! Hierop ontstond een handgemeen, waarhij het tot een bokspartij kwam tus schen den advocaat Mr. B., assistent .van mr. Gunzburg, en, den man, die den ma kelaar vergezelde.. De politie werd in de zaak gemengd. B.. moest de 27 diamanten en een platinaring, eveneens met diaman ten bezet, aan het gerecht afstaan, dat de juweelen naar de griffie heeft gezonden. De justitie zal de zaak thans nader on derzoeken. Gestikt. Zondagmiddag is de 54-ja rige werkman H. de W. te Eindhoven, ter wijl hij op „proef-eten" was bij zijn toe- komstigen kostbaas, in een stuk soep- vleesch gestikt. Branden. Door onbekende oorzaak is in de buurtschap Geesteren, gemeente Tubbergen, Zaterdagmiddag afgebrand de. boerderij toebehoorende aan den landbou wer G. Leus. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Alles was laag ver zekerd. Terwijl de bewoners afwezig waren, is gisternacht ongeveer 4 uur de houten schuur staande achter de woning van den arbeider T. Spreeuw aan den Venneper- weg onder Haarlemmermeer tot den grond afgebrand. Zeven varkens kwamen in de vlammen om. Ooorzaak onbekend; niets was verze kerd. Aan de gevolgen overleden. De we duwe O., die op het Bakevesserhofje te Haarlem met de brandende kachel in aan raking kwam, en in brand raakte, is aan de bekomen brandwonden overleden. Terecht. De echtgenoote van S„ wo nende in de Cortinghlaan te Groningen, die sinds de vorige week Maandagavond met hare beide kleine kinderen was ver dwenen, is thans opgespoord bij een fa milielid te Amsterdam. De communistenkolonie te Best. Als verdacht van den diefstal van het in de communistenkolonie te Best in beslag ge nomen paard is daar nog gearresteerd ze kere P. O. Schip aan den grond geloopen. Ten gevolge van den mist is de Vlaardingsche stoombeuger VI. 201 gisteren bij het bin nenkomen op het fort Harsens bij Helder vastgeloopen. Een sleepboot verleent as sistentie. Overreden en gedood. Te Nijmegen is het 2%-jarig zoontje van N. Zondag onder een wagen gekomen. Zwaar inwendig ge kneusd werd de kleine opgenomen. Gis teren is hij aa'n de gevolgen overleden. Te Chëvremont (Kerkrade) is de 46- jarige E. van een vrachtauto gevallen, toen hij onder het rijden naar den motor wilde zien, welke in brand was geraakt. Hij kreeg een wiel over de borst en was onmiddellijk dood. Uit het Sociale Leven. STAKING VAN NAGELJONGENS. Onder de nageljongens, werkzaam bij de werf Vuyk te Capelle aan den IJssel is een staking uitgebroken. Zij eischen 'n onmiddellijke loonsverhoo- ging van 2 cent per uur. CONGRES CHRISTELIJKE MIJN WERKERS-INTERNATIONALE. Op 14, 15 en 16 Mei a.s. zal de Chr. Mijnwerkersinternational e een con gres houden te Essen, waarop o.a. be handeld zal worden, hetgeen in de ver schillende landen geschiedt ter be perking en voorkoming van mijn-on gevallen (inleider Chr. Stegen, Duitsch land), de rationaliseering in de mijn industrie (inleider Pelzer, Nederland), de arbeidsduur (inleider F. Kuhnen, Saargebied), en de medezeggenschap der arbeiders in het bedrijfsleven (in leider Urbanszyk. Polen). AANBESTEDINGEN. Door de Commissie van Beheer over Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest, werd hedenmorgen te 11 uur ten Raadhuize alhier aanbesteed de levering van Melk gedurende het 2e en 3e kwartaal 1928. Ingeschreven was als volgt: C. C. v. d. Stoel, Leiden, volle zoete melk 11,45 per 100 L., karnemelk 0,07 per L. Leidsche Coöp. Melkfabriek „De Landbouw", Leiden, volle zoete melk 10,02 per 100 L., karnemelk 0,06 per L. G. v. d. Poel, Leiden, volle zoete melk 11,50 per 100 L„ karnemelk 0,07 per L., taptemelk 0,07 per L. G. J. Verberg, Leiden, volle zoete melk 11,45 per 100 L., karnemelk J 5,50 per 1L. Ten Gemeentehuize alhier werd hedenmorgen door B. en W. aanbe steed (bestek No. 12): 1. Het leveren en wijzigen van meubilair. Radio-Program m a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nedui Draallooae Omroep K. R. 0. 5.30 Diner-muziek. 6.30 N.D.O. Cursus Esperan'o. 7.00 N.D.O. Engelsch voor beginners. 7.35 Cursus Kerklatijn. 8.00 St. Dominicuskerk Amsterdam. 10.30 Persberichten van az Diaa. HILVERSUM. 1060 M. A. V. R O. 6 00 Tijdsein van de A.V.R.O.-K'olc. 6.00 Diner-muziek Trio Rentmeester. 7.15 Engclóche les 7.J.; I«h i r .U.m. 8.05 Het Boekenkwartiertje. 8.25 Concert op twee Vleugels. 9.15 Lezing door Herman Salomonson. 9.45 Concert door het Omroep-orkest. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSi'ERH1250 M. 7.20 „Nachtasyl". Spel in 4 bedr. Daarna laatste berichten. LAN GEN BERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.20 Dr. Alfons Paquet: „Maxim Gor ki's dichterlijke persoonlijkheid". DAVE i!s XR Y1604 M 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weei be richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen tier muziek. 8.05 Vocaal concert. 8.20 Vaudeville. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 10.00 Vocaal concert. jo.50 Muziek. PARIJS, (Radio!, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwc mrr.rr'cué. 8.20 Koersen en mededelingen. 8.50 Concert. BgPffBaiBB' I- PrtMiffifflT» 2. Het aanbrengen van een Ameri kaansche riftvloer (480 M2.) in de groote zaal der Stadsge hoorzaal. 2. Het vernieuwen van gedeelten zinken- en rubberoid dakbe dekking en bet herstellen van leibedekking. 4. a. Het verbeteren van privaten en urinoirs in verschillende S( bülih; b. Het vernieuwen van tras ramen met bijbehoorende wer ken aan de school aan de Maresingel. c. Plet vernieuwen van een scheidingsmuur op de speel plaats achter de school aan de Paul Krugerstraat. 5. a. Het bouwen van een rijwiel- loods ten behoeve van de Zweminrichting aan de Zijl. b. Het aanbouwen van een smederij aan de hoofdpost van de Brandweer a. d. Garenmarkt 6. a. Het maken van 70 M. boord- voorziening aan den Lagen Rijndijk met bijbehoorende werken. b. Het vernieuwen van 2 eiken stuwpalen bij de Kwakelbrug en de Kerkbrug. c. Het losmaken, trekken en slaan en bevestigen van twee door besteders te leveren palen van de remmingswerken bij de Blauwpoortsbrug. 7. Het leveren van inhei- en par- koenpalen en het trekken leve ren en inheien van meerpalen. 8. Het maken van 550 M. ijzeren af scheiding langs taluds en ga zons. De inschrijvingen waren als volgt: D. Kloots, Leiden, 1. 1914, 2. 2828, 4. 7100, 5. 5178. W. E. Neuteboom, Leiden, 4. 8125. K. Massaar, Leiden, 1. 1498, 5. 5590. Firma Lorrie en Co., Den Haag 1. 1855. N. V. Parketindustrie „Nederland", te Rotterdam, 2. 2208. F. Geerling, Den Haag, 1. 2049. N.V. „de Loodgieter", Leiden, 3. 3425. Firma Bok en de Jong, Hendrik Ido Ambacht, 2. 2674. Marcelis en Heemskerk, Leiden, 1. 1380, 2. 3080, 3. 2330, 4. 8347, 1. 7252, 6. 5650, 7. 4225. W. Oudshoorn en Zn., Leiden, 2. 2195. Firma W. A. van Rijn, Zoetervvoude, 1. .1199, 2. 2299. Ml Langezaal en Zn., Leiden, 8. 1100 YVed. H. v. d. Driel, Koudekerk, 4. 5220, 5. 5020 J. J. Tiele, Wassenaar, 1. 1238,50, C. J. van Valderen, Leiden, 2. 4415, 3. 2538, 4. ƒ5661, 5. 5916, totaal 185,30. N. Verhoef, Leiden, 8. 777, J. A. Scheer, Leiden, 1. 1478, P. van Wee- ren, Leiden, 1. 1785. J. Warnaar, Leiden, 1. 1800, 2. 5300, 3. 4900, 4. 7000, 5. 6200. A. P. Blok, Leiden, 8. 835. T. L. J. Zitman, Leiden, 6. 4590. 7. 2675. J. v. d. Linde, Vijfhuizen. 8. 585. Kon. Holl. Handel Mij. Groene wc- wegen en Zn., De Bildt, 8. 1046. Ph. Moote, Leiden, 8. 797. M. S. van d. Voort, Aarlanderveen. 6. 2989, 72318. H. Korswagen, Leiden, 1. .t 1100. W. Hoogstraten en P. H. Hoosstra ten, Leiden, 1. ƒ1690, 2. 5200, 5. 4684, 8. 1474. G. A. Koning, Leiden, 6. 4800. 7. 2700.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2