UIT DE OMGEVING. DE KOUDEKERKSCHE BRUG- KWEST1E. De hatelijke centenbas. Onderhond met twee burgemeesters. Vredig, als twee goede buren, liggen liet dorp Koudekerk en het Rijndijk- sche gedeelte van Hazerswoude, langs den Rijn. Door het water, dat tusschen hen ligt, puffen de ploegende motorbooten den heelen dag door. en nemen met zich mee aan weerszijden een dikke golf water, die langs de oever schuurt totdat zij stuk slaat op de steenen van de Koudekerksche brug. Wanneer we echter dat laatste woord gebruiken, dan kunnen we niet verder gaan met een vredige beschrij ving van den Rijn, want die oude brug, rood beschilderd en krakend doorzak kend tot op de kettingen waarvoor den laatsten tijd waarschuwingsborden ge plaatst zijn, opdat men niet met een te zware vracht door zal zakken staat daar om het eens pathetisch te zeg gen als een dreigend phantoom voor de rust van vredelievende in woners van beide genabuurde dorpen. Uit de gemeenteraadsverslagen, uit ingezonden stukken en (helaas!) uit een artikel, overgenomen uit de Tele graaf, bleek in ons blad, dat door de Koudekerksche brugkwestie heel wat stof is opgewaaid en omdat in vele ge ruchten over deze zaak, die ons ter oore kwamen, zooveel tegenstrijdigs voorkwam, hebben we gemeend, ter bevoegder plaatse ons licht te moeten gaan opsteken en zoo kwamen we te recht bij de burgemeesters van Kou dekerk en Hazerswoude en hebben we enkele inwoners van beide dorpen ge sproken, wat ons te zamen voldoende materiaal beeft geschonken om een objectief oordeel te vormen. Óf neen ,laten we liever niet spreken van een oordeel vormen, maar louter en alleen de geschiedenis van deze kwestie even nagaan. Veel misver stand zal daardoor misschien uit den weg geruimd worden. Laten we dan even voorop mogen stellen, dat de beide sympathieke bur gemeesters wel bewezen in den tijd, dat ze hun gemeente gediend hebben, zooveel in vermogen was het belang van hun dorpelingen te willen dienen, wat ook in het algemeen gezegd kan ■den van de beide gemeentebestu- in 't geheel en waarvan ook deze - x uggenkwestie o.i. weer het bewijs is. Er was dus de Koudekerksche brug en die brug was particulier eigendom van de Wed. de Graaf. Deze eigenaresse had het recht bruggeld te heffen (of eigenlijk veel geld. want daarvandaan kwam dit recht voort). Voor deze heffing be stond een vast tarief, goedgekeurd bij Kon. Besluit. Maar wanneer men par ticulier iets in bezit heeft, dan kan men met zijn eigendom doen wat men wil en zoo kwam het, dat van het vas te tarief 1001 maal werd afgeweken. De een betaalde zooveel per jaar, de ander een ander bedrag, de derde heelemaal niets; in één woord, het was een zeer ongeregelde rommel en er waren maar weinig menschen, die precies betaalden volgens het vaste tarief. Toen kreeg de gemeente de brug in handen. Dat is vlug gezegd, maar er ging heel wat aan vooraf eer het zoover was. Reeds jaren lang waren de gemeen ten met Gedeputeerde Staten in onder handeling, maar deze hielden vast aan hun meening, dat de brug niet van in- terlocale, maar slechts van locale be- teekenis was. En daar het voor de gemeente Koudekerk onmogelijk was, zonder hulp van de provirieie de brug aan te koopen, liepen de onderhande lingen steeds op niets uit. Toen stierf de eigenaresse van de brug en was het oogenblik daar om aan den ongehoorden toestand een einde te maken. Wanneer thans de brug particulier eigendom zou blijven, was het leed niet te overzien geweest. Immers een nieuwe eigenaar zou de brug hebben gebezigd als een goud mijntje en het was zeer onwaarschijn lijk, dat hij van het tarief, waarop hij recht had, afgeweken zou zijn, zoodat de mogelijkheid om de brug tolvrij te krijgen weer tot in lengte van dagen zou verschoven zijn. De brug was bo vendien in zeer slechten toestand, zoo dat verbetering dringend noodig was, hoewel zelfs de beste verbetering nog geen bevredigende toestand zou heb ben geschapen. De gemeenten Koudekerk en Hazers woude en ook Ged. Staten waren er meer dan' ooit van overtuigd, dat thans ingegrepen moest worden. Maar hoe? Koudekerk kon den last van de overname alleen niet dragen! De pro vincie was niet toeschietelijk! Eindelijk werd de oplossing gevon den. Gedep. Staten namen op zich. op kosten van de Provincie een nieuwe brug te bouwen. Koudekerk moest de oude brug koopen en mocht bruggeld blijven heffen, totdat de aflossingssom er zou zijn, en totdat een waarborg fonds zou zijn gevormd. Ook wanneer de nieuwe brug er was zouden de kos ten van onderhoud en bediening ten laste van de gemeente komen. Te vens werd de bepaling gemaakt, dat, wanneer om de een of andere reden de bruggeldheffing opgeheven moest worden, Gedep. Staten de benoodigde som vol zouden storten. Een groote verandering in de hou ding van Ged. Staten was dus tot stand gekomen en we wijzen daar met nadruk op, omdat het heel wat voeten in de aarde gehad heeft, heel wat tijd geroofd heeft en heel wat moeite en zorg aan de betrokken bestuurders van de beide gemeenten gekost heeft, om het zoover te -brengen. De zaak kon thans voortgang heb ben. De brug werd door Koudekerk gekocht voor ongeveer 45.000 en na verschillende conferenties tusschen B. en W. van Koudekerk en B. en W. van Hazerswoude, werd een regeling van een en ander vastgesteld. Over verschillende dingen tastte men nog in het duister. Wat de brug op zou brengen kon men onmogelijk zelfs maar ruw schatten. Door de ver regaande onregelmatigheid en wille keurigheid bij de bruggeldheffing door de familie De Graaf ontbraken daar voor alle gegevens. De bevoegde auto riteiten evenwel waren van oordeel, dat de brug in 15 jaar afgelost kon zijn. maar dit cijfer is zeer willekeurig omdat er zooveel omstandigheden zijn die inwerken op deze zaak. dat een en ander zeer moeilijk te bepalen is. Het spreekt vanzelf, dat het brug geld zou geheven worden volgens het officiëele tarief. Immers dit was een conditie van Ged. Staten. Abonnemen ten kunnen volgens dit tarief alleen verstrekt worden aan ambachtslieden en aan scholen. Voor de eerste bedroeg dit 10 cent per week en voor de twee de 5 cent. Maar men stond voor een volslagen chaos. Besloten werd te beginnen met zich geheel aan het tarief te houden en dan eens rustig aan te zien. Binnen niet al te langen tijd zou men dan over vol doende gegevens beschikken om ver der te handelen. Bovendien moet de nieuwe brug zeer spoedig worden gelegd. Over en kele weken zal daarvan de aanbeste ding plaats hebben. Deze brug komt geheel anders te liggen, zal een bree- dere doorvaartwijdte krijgen, zal van een geheel ander en moderner type zijn, terwijl ook de toegangsweg bree der zal worden. In één woord, er zal 'n ingrijpende verandering plaats hebben zoodat hoogstens over enkele maan den de oude brug afgebroken zal zijn, omdat de nieuwe brug waarschijnlijk nog dit jaar en niet over enkele ja ren, zooals de Telegraaf schreef tot stand zal komen. Het is dan de geschikte tijd om als het noodig en mogelijk zal zijn even- tueele veranderingen en verbeteringen in de bruggeldheffing aan te brengen, om de inwoners der gemeente tege moet te komen. Dit alles is vrij logisch, maar toch is, we zouden bijna zeggen, een storm van verontwaardiging opgegaan, toen de nieuwe regeling, nu drie weken ge leden, ingin£. Hoe kwam dat? Dat is niet moeilijk te raden. Im mers verschillende menschen hadden 'n voordeelig cantract met de vroege re eigenaars van de brug en dat was nu voorbij. Iedere keer. wanneer men thans de brug passeert moet er geof ferd worden in de bus, die daarvoor gemaakt is, een voetganger 1 cent, een wielrijder 2 cent, enz. Dat veroorzaakt last en is voor verschillende menschen duurder. Er kwamen adressen aan den Raad, ingezonden stukken in de krant, be sprekingen cp \ergaderingen er. wat niet al. Men had gedacht, dat de bruggeld heffing thans opgeheven zou worden en men schreef een adres aan den ge meenteraad om de kinderen tenmin ste vrij te laten, vooral ook om pae- dagogische redenen, omdat het niet goed is, wanneer kinderen telkens met n cent gewapend de brug moet er. pas- seeren. Nu is dit bezwaar grootendeels weg genomen, doordat de betaling van bruggeld (5 cent per week per kind) voor schoolkinderen kan geschieden over de schoolbesturen, maar toch hield men zijn gravamina vol, omdat de kinderen wel eens een boodschap moeten gaan doen aan den overkant van den Rijn. enz. enz. Nog tal van bezwaren werden naar voren gebracht en men kon maar niet begrijpen, dat, nu de brug van de gemeente was, men toch nog moest blijven betalen. We hopen door het bovenstaande toegelicht te hebben, dat men onmoge lijk het gemeentebestuur hiervan een verwijt kan maken. Met groote moei te is de medewerking van Ged. Staten •verkregen, wier condities men dus dient op te volgen, terwijl bovendien nog door bemiddeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland van industrieelen een bedrag van 500 jaarlijks is verkregen, welke gevers al zeer vreemd zouden opkijken wanneer men thans de inwoners van beide dorpen vrij van betaling maakte terwijl zij, die toch minder belangheb bend zijn, hier bijdragen geven. Eén concessie is door de gemeente besturen gegeven hoewel deze nog niet is goedgekeurd door Ged. Staten n.l. om des Zondags geen bruggeld te heffen. Dit is vast een voorproefje van de geneugten, die de inwoners zullen genieten als (en we hopen bin nen niet al te langen tijd) de hate lijke centenbus van het tooneel van de brug zal verdwenen zijn. Het is thans het beste, dat men rus tig afwacht, totdat de nieuwe brug er is en we herhalen het; die is er waarschijnlijk nog voor het nieuwe jaar. Dan kan de zaak eens ernstig on der de oogen gezien worden. De beide gemeentebesturen zijn nog steeds be zig om uit de duisternis licht en uit den chaos orde te scheppen. Ze zijn ze ker tot alle tegemoetkomingen bereid wanneer deze den financieelen druk op de gemeente niet verzwaren. Laat men het thans niet gaan voor stellen alsof het feit, dat de brug thans gemeente-eigendom is, geen ver betering in den toestand brengt. Im mers thans is het zeker, dat alle hef- RECLAME Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkend* Mijnhardi's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. fingen-misère eerlang verdwijnt, ter wijl men anders bleef overgeleverd aan de willekeur van een patrieulier eigenaar. Bovendien bestaan er voor de naas te toekomst nog zoovele mogelijkhe den, dat men beter doet eens even rus tig af te wachten om dan eerst gede cideerd met zijn oordeel voör den dag te komen. De .beide gemeentebesturen zijn er evenzeer als de burgers hartelijk van overtuigd, dat er op den duur iets ge beuren moet. Vooralsnog kunnen de lasten van de gemeentenaren niet ver minderd worden, omdat de belasting, die toch al niet laag is, niet nog ver hoogd mag worden. Rustig afwachten is dus de bood schap! En wanneer dan over eenigen tijd wat zijn 15 jaren, en dat is het maximum, in deze zaak de brug geheel vrij zal zijn, nadat successieve lijk de lasten zijn verminderd, dan zal men zeker met dankbaarheid op het werk door de gemeentebesturen ver richt, terug zien. Momenteel is het zeer onaangenaam telkens wanneer men de brug over gaat de centenbus onder den neus ge duwd te krijgen en telkens zijn centen te moeten offeren en het is zeer zeker, voor de gemeentenaren een groote last en een dure liefhebberij om de brug te passeeren, maar zooals de zaak ge regeld is, is het de beste regeling. Mopperen helpt niet. De gemeentebesturen blijven pa raat. Wie weet binnen hoe korten tijd de hatelijke centenbus als een curiositeit zal worden bijgezet in het gemeente archief, om krakend van roest te her denken met leedwezen, hoe vroeger zijn blikken buik gevuld werd met het kostbare koper der zuchtende dorpe lingen. (Dit artikel moest wegens plaatsge brek twee dagen overstaan). BOSKOOP. Een wielrijder uit Waddinxveen had het ongeluk om alhier aan het z.g. Toren pad in een kuil te rijden, met gevolg, dat hetrijwiel geheel onbruikbaar werd. Aan een der bruggen aan het Zuid- wijk alhier heeft een verzakking plaats gehad, waardoor het verkeer gedeeltelijk werd gestremd. Door de zorg van gemeen tewerken was een en ander spoedig her steld. De heer W. L. Berkouwer alhier, slaagde te Utrecht op de slagersvakschool voor het diploma slager. De hieronder genoemde brieven kun nen, als zijnde onbestelbaar, aan het post kantoor terug worden gehaald: Ned. R.K. Centr. Vereeniging, den Haag, Maria- straat 2a; Ph. Herber, Luciensteeg, Am sterdam; Jeanne v. d. Pol, Westeinde 182 Den Haag. Bij de plaats gehé.d hebbende brand aan de Voorkade had de brandmeester S. het ongeluk, om zich zoodanig aan een zijner handen te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en het werk moest neerleggen. Vrijdagavond toen de heer H. na af loop eener vergadering zich huiswaarts begaf, had hij in de Dorpstraat het onge luk om uit te glijden en te vallen, met gevolg dat hij zich zeer ernstig bezeerde. Binnengedragen bij den heer N., achtte de ontboden geneesheer overbrenging per auto naar zijn woning noodzakelijk. In verband met de plaats gehad heb bendé brand in de werkplaats van den heer W. C. Verbakei is tegen een der ar beiders proces-verbaal opgemaakt, wegens het veroorzaken van dien brand door schuld. Het betreft hier het rooken, wat in dergelijke werkplaatsen, waar benzine verwerkt wordt, verboden is, volgens art. 117 der politieverordening. Burg. Stand. Geboren: Rijkje Annie, dv. II. Wolleswinkel en A. Oskam. Ondertrouwd: S. A. Fournier en N. de Bruin. Overleden: H. v. d. Willik, 84 j. NOORDWIJKERHOUT Door den minister van Oorlog is C. van Dam van de lichting 1916, op grond van artikel 23, le lid a der Dienstplichtwet uit den militairen dienst ontslagen. GEMENGD NIEUWS. Doodelijk ongeluk. Zaterdagavond, omstreeks kwart voor acht heeft op het Bezuidenhout nabij Overbosch te 's-Gra- venhage een ernstig ongeval met doode- lijken afloop plaats gehad. Een daar fietsend ongeveer 20 jaar oud meisje, wilde uitwijken voor de tram. Daar de wagen op ander spoor reed dan zij dacht, kwam zij op de verkeerde rails terecht, met het gevolg, dat zij door de tram werd aangereden. De aanrijding was van zeer ernstigen aard en het slachtof fer is vermoedelijk vrijwel onmiddellijk tengevolge daarvan overleden. Een dok ter van den Geneeskundigen Dienst kon niet anders dan den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is door den Ge neeskundigen Dienst naar het Gemeente lijk Ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Naar gemeld wordt, is het slachtoffer gebleken te zijn de 18-jarige dienstbode M., wonende aan den Zuid-Oost Buiten singel en in betrekking bij een familie aan het Bezuidenhout. Het meisje kwam juist van haar dienst. Kokende koffie over het lichaam ge kregen. Het drie-jarig zoontje van den heer K. te Waddinxveen kreeg een pot kokende koffie over het lichaam en werd met ernstige brandwonden overdekt naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. De toestand van het knaarje is zorgelijk In voile vaart tegen een boom gereden. De 24 jarige ongehuwde lieer Cremers van Sittard kwam gisterenmiddag 12 uur van Maastricht. In Geleen-Krawinkel is hij met zijn motor in volle vaart met het uitwijken voor een autobus tegen c'.e hoo rnen gereden. Hij werd zwaar gewond in een naburig huis binnengedragen, waar spoedig geneeskundige ea geestelijke hulp aanwezig was. De dood trad kort daarna in. Ernstig ongeluk. Zondagavond is op de Weteringschans te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 7-jarig meisje is spelenderwijs onder een motor wagen van lijn o gekomen. Het kind was onmiddellijk dood. eDn bestuurder treft geen schuld. Auto in brand. Zaterdagavond om streeks half 10 is op den weg van Kijk duin naar Den Haag in de nabijheid van de Boschjes van Pex een auto in brand geraakt. De oorzaak wordt toegeschreven aan kortsluiting in de lichtleiding, waar bij een electrische vonk de benzine zou hebben doen vlam vatten. De auto stond spoedig in lichte laaie. De inzittenden konden zich in veiligheid stellen, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. De auto behoorde aan de Garage Mer- curius, van Slingelandtstraat 16 te 's-Gra- venhage. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Lijk gevonden. In den Roosendaal- schen en Steenbergschen Vliet onder Roo sendaal is gisternamiddag het lijk drij vende gevonden van het omstreeks 16-ja- rige fabrieksmeisje C. v. E., die sedert enkele weken uit de ouderlijke woning te Roosendaal - werd vermist. Van de rijdende tram gesprongen. Vrijdagavond te omstreeks kwart over 8 is de 60-jarige J. II. de H. uit de Simonsz- straat te Scheveningen in de nabijheid van den Badhuisweg van de z.g. blauwe tram gesprongen, waarbij hij met den lin kervoet onder de tram kwam. De voet werd verbrijzeld en bovendien bekwam de H. nog wonden en ontvellingen aan het hoofd. Hij is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. Politie-inval in een communistenkolonie. Zaterdagmiddag werd door de justitie uit Den Bosch, vergezeld door den com missaris van politic te Eindhoven en den districtscommandant der Koninklijke Ma rechaussee, eveneens te Eindhoven, een inval gedaan in. de communisten-kolonie, genaamd „De Ploeg", gelegen onder de gemeente Best. Een groot aantal politie mannen was aanwezig om het terrein af te zetten. Deze inval hield verband met de geruchten als zouden zich in genoemde kolonie gestolen koeien bevinden. In een schuur, staande achter op het terrein, werden inderdaad drie koeien aangetrof fen, welke afkomstig bleken te zijn van een diefstal verleden jaar October ge pleegd in een weide van den landbouwer Scheepers onder de gemeente Eindhoven, ter plaatse Soeterbeek. De beesten werden onmiddellijk door den eigenaar als de zij ne herkend. Zij warpn geschoren geweest doch voor den eigenaar toch nog gemak kelijk te herkennen, temeer nog daar een der koeien bijzondere kenteekenen ver toonde aan een der uiers. Buiten liep nog een paard, dat bij onderzoek eveneens van diefstal afkomstig bleek te zijn. De koeien zoowel als het paard zijn in be slag genomen. Als verdacht van den dief stal van dit vee is aldaar aangehouden zekere A. M., verblijvende op „De Ploeg". Treinontsporing, Zaterdagnacht on1>- spoorden bij het rangeeren vier goederen wagens op de spoorlijn in de omgeving van Zalt-Bommel. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Het verkeer was evenwel geruimen tijd gestremd. Overreden en gedood. Zaterdagmid dag te ongeveer 1 uur is in de gemeente Heer Hugowaard een zekere L. door een autobus overreden. Het slachtoffer stak plotseling den weg over en had blijkbaar het voertuig niet zien naderen. De voor wielen gingen hem over de borst, waar door de dood spoedig intrad. Naar wij vernemen, treft den chauf feur geen schuld. Hij reed kalm en rem de zoo krachtig, dat de autobus reeds stil stond, voordat de achterwielen den man raakten. De bus is in beslag genomen. Brandstichting. Vorige week brand den te Oirschot twee woningen in de Ka naalstraat af. Blijkens mededeelingen van het 14-jarig meisje, was de brand ontstaan door vonken van het buiten staande fornuis. Door de politie zijn ech ter aanwijzingen gevonden, waaruit het vermoeden ontstond, dat deze brand was ontstaan door brandstichting. Het meisje (dat niet geheel normaal is) heeft bekend den brand te hebben gesticht, waarna zij naar 's-Hertogenbosch is voorgeleid ter nader onderzoek in deze zaak. Ook is de bewoonster van het tweede pand aangehouden en ondervraagd; deze is echter na het verhoor op vrije voeten gesteld. Doodelijk ongeluk. Vrijdagavond heeft oncfier de gemeente Aalst bij Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. De ongeveer 40-jarige J. Boons uit Eindho ven, reed tengevolge van de verblindende verlichting van een auto tegen een hit- tekar aan. Hij kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. In een nabij gelegen woning, waar hij werd binnengedragen, overleed hij spoedig daarna. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Felle brand te Zaandam. Te Zaan dam brak Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur door onbekende oorzaak brand uit in de meelfabriek „De liaan", eigenaars Gebr. Groot te Zaandam, gelegen aan den Kal- verdijlc tegenover Zaandijk. Aangewak kerd door den feilen wind greep het vuur snel om zich heen, met het gevolg, dat de aangrenzende pelmolen „De Grootvorst" ook vlam vatte en weldra eveneens in lichte laaie stond. De brandweer stond machteloos tegen over de vuurzee en moest zich beperk, n tot het nat houden van de andere in de nabijheid gelegen perceelen. Te ongeveer 1 uur storite de historische molen onder geweldig geraas ineen. Het Zaansche landschap ve'-licst daar door een typisch stuk schoon. De molen had zijn naam te danken aan het feit, dat Peter de Groote er eens werk zaam was en was eigendom van de N.V. v.h.: P. Couvvenhoven Jz. De fabriek is eveneens totaal afgebrand. Alles was verzekerd. Een oude gouden munt. Een landbou wer te Uden heeft op zijn land een gou den munt gevonden ter grootte van een gulden, waarop aan de voorzijde een wa pen met het onderschrift Albertus et Eli- sabet D. G. De andere zijde draagt twee gekruiste lelietakken met gulden vlies on der en kroon er boven en het omschrift Arch. Aust. Duces Burg. et Dom. Tor 1602. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schoolartsen. Het instituut der schoolartsen vraagt hoe langer hoe meer onze aandacht. Ge meentebesturen eri ook Gedeputeerden zoeken naar een regeling en de vraag dringt zich aan ons op: hoe moeten de voorstanders der school met de Bijbel te genover deze aandrang staan? We mogen niet wachten tot we weer voor een fait accompli, voor een voldongen feit staan; we moeten welbewust een keuze doen. Ik ben er dan ook heel blij om, dat het Gereformeerd Schoolverband volle aan dacht schenkt aan deze zaak. Het Gewest Groningen liet twee sprekers optreden: één, die er voor en één, die er tegen was. En nu zal de zaak besproken worden in de jaarvergadering, die D.V. op Woens dag 16 Mei a.s. in Utrecht gehouden wordt. De inleiding van Dr. C. J. Honing is reeds in druk verschenen en verkrijg baar bij de N.V. Drukkerij „De Standaard". De hele middagvergadering is dus in Utrecht beschikbaar voor debat. D.V. hoop ik ook daarheen te gaan en dan zou ik heel graag daar kunnen vertellen, wat de mening is van alle scholen in Leiden e® Omstreken. Daarom nodigt het district Leiden ook allen uit: bestuursleden, onderwijzers, onderwijzeressen, belang stellenden. Komt allen naar Huize Nij- dam, Nieuwe Rijn 19, te Leiden. De ver gadering begint om half vier. Uw komst daar verbindt u tot niets. Al wil het bestuur van uw school nog niets weten van het Gereformeerd Schoolver band, toch kan u de vergadering bijwo nen en uw mening zeggen over het insti tuut schoolarts, wanneer u daarover een mening gevormd hebt. Er zal ook Woens dagmiddag ruime gelegenheid zijn tot de bat en de zaak is voor al onze scholen van het meeste gewicht. Oegstgeest, 23 Maart 1928. J. C. WIRTZ Cz. (Vereenvoudigde schrijftaal). Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EDAM, R'dam naar New-Orleans 24 (4 n.m.) van Boulogne. MAASDAM, New-Orleans naar R'dam 24 (n.m.) van Vigo. SPAARNDAM, R'dam naar New-Or leans 24 (n.m.) van Havana. WESTERDIJK, 24 v. New-York naar Rotterdam. VOLENDAM, 24 (v.m.) v. R'dam te New-York. SAMBRE, 24 (11 v.m.) van Newcastle naar Rotterdam. DINTELDIJK, 22 v. R'dam n. Vanc. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK (uitr.) 23 te Beira. PARANA (thuisr.) 23 tc Duinkerken. AALSUM (thuisr.) p. 23 Gibraltar. GRIJPSKERK. (thuisr.) 23 te Mars. HEEMSKERK (thuisr.) 24 te Kilidini. MELISKERK (uir.) 24 v. A'dam. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. IJSTROOM, 24 v. A'dam n. Lagos. TEXEL, 24 v. A'dam n. Hamburg. ALBIREO (uitr.) 23 v. Freetown. ALCHIBA (uitr.) 23 te Opobo. ALGENIB (thuisr.) p. 23 Las Palmas. DRECHTERLAND (thuisr.) 23 v. Li breville. HELDER (uitr.) 23 te Cape Coast. ORESTES (uitr.) 23 v. Pt. Harcourt. REGGESTROOM (thuisr.) 23 te Free town. RIJNLAND (thuisr.) 23 v. Gr. Bassam. VLIELAND, 24 v. A'dam te Hamburg. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 23 v. B.-Ayres. ORANIA, 24 v: B.-Ayres te A'dam ROTTERDAM JHE LLOYD. KERTOSONO, 24 (12 n.m.) v. Londen naar Hamburg. TOSARI, 24 v. R'dam te Batavia. PATRIA, 24 v. R'dam te Batavia. SAPAROEA, 24 v. A'dam n. Londen. DJEMBER (thuisr.) p. 24 Suez. BANDOENG (thuisr) p. 24 Suez. KOTA RADJA, 24 v. Bremen n. R'dam SLAMAT (uitr.) p. 24 Ouessant. JACATRA (thuisr.) p. 24 Kaap del Arml STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". SAPAROE. 24 v. A'dam n. Londen. P. C. HOOFT, 24 v. Batavia te A'dam. MANOERAN (uir.) p. 23 Perim. JOHAN DE WITT (uitr.) 23 v. Genua. KON. PAKETVAART MIJ. THEDENS, R'dam n. Batavia, p. 23 Kaap St Vincent

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6