DAG-AGENDA. Maandag 26 Maart, 's av. half acht. „Nathanaël", Moriaanstraat 2. De heer Joh. van Weizen, van Rotterdam, over: „Nederland's ondergang". Dinsdag 27 Maart, 's av. acht. uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. t Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Graanbeurs, Burgsteeg: Uitvoering v. d. L. Patrimonium-Padvinders. Voorschoten. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Ned. Herv. Kerk: Uit voering door het Chr. Gemengd Koor „De Lofstem". Dinsdag 27 Maart, 's av. van 78 u. Wijkgebouw „Pniël", Middelstegracht 60, Spreekuur van het Prot. Bur. v. Sociale Adviezen. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. Leiderdorp. Vrijdag 30 Maart, 's av. zeven uur, „Irene": Tentoonstelling van Patrimonium's Vakteekenschool. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9, Telef. 807. RECLAME SPLINTER Bij aankoop van een Karpet een deurkleedje GRATIS. eere Gods op sociaal-economisch ge bied; om als Christelijke arbeiders recht en billijkheid te zoeken, waar deze niet gevonden worden: om trouw te zijn in het werk, door God op de schouders gelegd. Ook op deze korte rede volgde een hartelijk applaus. Intusschen zorgde het strijkensem- ble „Musica", onder leiding van den heer A. J. Plu/voor het muzikale ge deelte van den avond. De vroolijke muziek hield de stemming er goed in. Trouwens die stemming is den gehee- len avond opperbest geweest. De zaal wa9 dan ook zeer gezellig ingericht, er was een gemengd publiek, de aanwe zigen werden goed onthaald, allemaal redenen om de feestvreugde erin te. houden. Een groot gedeelte van den avond werd gevuld door een tweetal tooneel- stukjes door de Timdelerclub. We we ten zoo langzamerheid al, dat, wan neer de Timdelerclub ergens mee voor den dag komt. het iets goeds is, wat Zaterdagavond weer opnieuw zonne klaar gebleken is. Het eerste stukje, „Een huis met commensaals", hebben we reeds meer malen besproken, zoodat we daar niet weder over uit behoeven te weiden. Het tweede stukje, „De student thuis", is reeds daarom meer belangrijk, om dat het geschreven is door niemand minder dan Dr. Frederik van Eeden. Men moet er mede rekening houden, dat het verschenen is in de jaren 1885 1886. toen van Eeden zijn arts-exa men reeds had afgelegd en werkte aan zijn dissertatie, zoodat dus uitgebeeld worden de toestanden in de studenten- De hoofdpersoon, Frans van Til, is wereld van eën vijftig jaren geleden, op de academie een heele branie, maar te huis blijkt de oude tucht door een flinken vader krachtig gehandhaafd, den vrijen student te machtig. Hoewel het alles scherts is en niets meer predenteert te zijn, komt de ernst toch duidelijk door de kieren kijken en deze ernst maakt het tot iets meer dan een kluchtspel of karikatuurblij- spelietje. Frans van Til heeft onder zijn kor nuiten invloed, maar te huis zijn zij het, die hun kameraad uit het dwang juk van patriarchale zeden komen ver lossen. In „De student thuis" worden de groote vraagstukken van dien tijd even uit de verte gezien en niet, zooals Frederik van Eeden zelf heeft moeten erkennen, met dien hoogen humor, die voldoende beheersching van het vraagstuk toont, zooals dat later in Don Toribo van denzelfden schrijver het geval was, maar als een min of meer oppervlakkige grappenmakerij. Wat nog het meest hinderlijke is in het stuk is de wijze, waarop de dron kenschap er in te pas wordt gebracht. Ook hier is het dramatisch foutief om de revolutionaire geest te laten komen in een jongen, die zich „lijk" drinkt en aldoor toont geen bessef te hebben van zelfbeheersching of waardigheid. De Timdelerclub heeft het geheele stuk opgevat als karikatuur. Men voelt in het wezen van Frans geen rechtvaardiging tot revolutionair op treden in zijn ouderlijk huis, noch tot parodieeren en karikaturiseeren der groote. sociale stroomingen. Zoo. als zuivere scherts hebben we Zaterdag avond het stukje gezien, scherts, waar door zelfs de smart van de moeder over haar weggeloopen zoon humor wordt, wanneer ze, als de dienstbode de melkboer aandient, uitroept: „O, die arme, verleide jongen; ja Mina, één pintje" en deze antwoordt: „Ja, 't is wel vreeselijk, 'n pintje zeit uwee?" De Timdelerclub heeft zich prachtig van haar taak gekweten. De rollen waren zonder uitzondering goed bezet. Een woord van bijzondere lof voor de hoofdrollen: Frans van Til en de student Albert, vader en moeder van Til is hier zeker wel op ziin plaats, hoewel zij zeker niet zoo goed hadden kunnen spelen, wanneer de overigen niet in hun meer bescheiden rollen, lien zoo prachtig hadden gesteund. De zaal was dan ook zeer dankbaar. Dé lachsalvo's waren niet.van de lucht en het herhaaldelijk applaus toonde aan, dat het stuk zeer geappre cieerd werd. wat trouwens ook het ge val was met het eerste stukje. De heer Hoppezak van de Haarlem merstraat heeft voor de costuums en de grime gezorgd en daarmede is met een gezegd, dat een en ander keurig in orde was. We hebben nu de hoofdzaken van den avond wel beschreven. Het was een vergadering van ernst en luim in den besten zin van het woord. Aan het einde van den avond werd gezongen Gezang 180 vs. 1, de Avond zang, waarna de voorzitter sloot met dankgebed. Na afloop werd nog een gratis tombola gehouden, die heel wat vroo- lijkheid te weeg bracht. We lazen dezer dagen van een zil veren feest met koperen belangstel ling, maar hier was het juist het te genovergestelde: een zilveren feest met gouden belangstelling. VEERTIGJARIGE JUBILEA. Vrijdag herdacht de heer P. Kop den dag, waarop hij voor veertig jaar in betrekking kwam bij de stoom-, wasch- en strijkinrichting van den heer J. Dingjan, Hoogen Rijndijk. Na ongeveer dertig jaar bij den vader van den tegen- woordigen patroon werkzaam te zijn geweest, nam de heer J. J. Dingjan de zaak van zijn vader over. De jubilaris heeft, zich in al die jaren gekenmerkt door nauwgezette plichtsvervulling en trouw. In verband met het feit, dat de Zater dag minder werkzaamheden in de blee- kerij geeft, werd het jubileum dien dag op feestelijke wijze herdacht Omstreeks 11 uur werd de heer Kop met zijn oudste dochter per auto van zijn woning aan de Uiterste Gracht gehaald en ten huize van den heer Dingjan hartelijk ontvangen. Behalve de echtgenoote en kinderen van den patroon was daarbij mede tegenwoordig de heer J. Dingjan, een broeder van den patroon, die vroeger eveneens verschillende jaren in de zaak werkzaam was en het perso neel. In de huiskamer stonden verschillende fraaie bloemstukken, w.o. een van den machine-leverancier, den heer J. Rau, uit Amsterdam. Toen de jubilaris was binnengeleid, werd hij door zijn patroon op hartelijke wijze gecomplimenteerd. De heer Dingjan herinnerde er aan,, hoe hij al die jaren hoogst tevreden is geweest over het werk van den jubilaris en hoe deze altijd klaar stond. Als blijk van waardeering overhan digde spr. den jubilaris een envelopje met inhoud. De heer Kop dankte hartelijk voor de tot hem gerichte woorden en zeide niets dan zijn plicht gedaan te hebben. Door het personeel werd den jubilaris een fraai bloemstuk en eenige andere stoffelijke blijken van belangstelling aan geboden, waarvoor de jubilaris eveneens ten zeerste dankzegde. Hierna bracht men eenigen tijd in gezelligen kring door. Ook" voor onzen stadgenoot J. Bon net was het heden een zeer blijde dag. Het was juist 20 jaar geleden, dat hij bij de Fa. P. Hagendoorn en Zn. als behanger en stoffeerder in dienst trad Des morgens om half elf werd de jubilaris met zijn echtgenoote van zijn woning aan de Langegracht No. 75 per auto afgehaald door de oudste collega uit winkel en behangerij en in het versierde privé-kantoor der Firma, waar de tegenwoordige fir mant de heer C. Hogendoorn en diens familie aanwezig waren, ontvangen en door den heer C. Hogendoorn in oen van groote waardeering getuigen de rede toegesproken, waarin vooral bleek de trouwe band, die bestaat tusschen de firma en den jubilaris, die sedert 8 jaar aan het hoofd staat van de afdeeling behangerij en stoffeer- derij. Aan het einde van de toespraak werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd, waarbij de familie ver schillende kostbare cadeaux voegde. Daarna werd de jubilaris door den heer W. Kwaadgras, als oudste opvol ger in dienstjaren toegesproken na mens het personeel. Hij bood den ju bilaris een hem zeer passend ge schenk aan. De jubilaris dankte zichtbaar aan gedaan voor deze hartelijke huldiging, waarna men nog eenigen tijd in fees telijke stemming bijeen bleef. Ook van talrijke cliënten en van andere zijde ontving de jubilaris blijken van achting en menig bloemstuk had de jubilaris in ontvangst te nemen. STAKING SCHILDERSGEZELLEN. De staking bij den schilderspatroon van Kleef is reeds Vrijdagmiddag weer opgeheven, nadat een onderhoud met het hoofdbestuur vart den sch'ldersge- zellenbond had plaats gehad. De eisch dergezellen, invoering vaa de 48-urige werkweek is volledig inge willigd. Alle gezellen zijn thans we?r aan het werk gegaan. JONGEL.VER. OP GEREF. GRONDSLAG (RING LEIDEN). Door den Ring Leiden van J.V. op Geref. grondslag, omvattend de Jonge lingsvereenigingen te Leiden,Oe slgeest, Wassenaar en Voorscho'en, zal Woens dagavond in het gebouw „Prediker'' een openbare jaarvergadering woiden ge houden. Tot deze vergadering hebben niet alleen de leden der Jongelingsvcreeni- gingen toegang, maar allen die in dezen arbeid belang stellen. Het Ringverband der Jongelingsver- eenigingen is een zeer belangrijke orga nisatie. Het voortdurend contact met elkander als vereenigingen, staande op denzelfden grondslag en behoorend tot één Bond, kan niet anders als het vereenigingsleven bevorderen en op hooger plan bréngen. De Ring Leiden wil dit Ringverband in haar op Woensdag 28 Maart te houden openbare vergadering, demonstreeren. Gaarne zou zij voor deze samenkomst wat belangstelling willen zien van de zijde der ouders en van hen die de beteekenis van den arbeid:, der Jongel.- Vereeniging voor Kerk, Staat en Maat schappij, beseffen. Gaarne wekken wij onze lezers op, a.s. Woensdagavond naar „Prediker" te gaan. Behalve een inleiding van den heer De Wolff uit Oegstgeest over ,,Den Anti-Christ", zal voor opluistering van diversen aard gezorgd worden. Men zie voor bijzonderheden de ad vertentie. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Zaterdagmiddag 6 uur beeft de heer P. Ph. v. d. Broek in het perceel Lijsterstraat No. 25 een zaak in Krui deniers- en Grutterswaren en aanver wante artikelen geopend. Het was goed gezien van den heer v. d. Broek, juist in de yoge.lenbuurt een dergelijken winkel te beginnen, omdat er daar behoefte aan bestond en het zich laat aanzien, dat deze nieuwe wijk onzer stad zich in de toe komst nog belangrijk zal uitbreiden. Het is een modern ingericht winkel huis; het interieur ziet er smaakvol uit, waarvoor alle. eer toekomt aan dén schilder, den heer W. Stafleu en den timmerman J. Th. Boot, terwijl de electriciteit is aangelegd door de fa. Hallecor Beems. De heer v. d. Broek, die al jaren lang in dit vak is„ kent de brahche door en door. Men vindt in zijn zaak een ruime sorteering van kruideniers waren, comestibles,, wijnen, likeuren en wat verdër ..daartoe-behoort. Het is zijn streven, goede waar voor göed- koopen prijs te leveren, en wij hopen van harte, dat zijn pogen met succes moge bekroond worden. CENTRAAL ISRAëLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. In de vergadering van Regenten van liet 'Centraal Israëjiêtisch Wees- en Doorgangshuis alhier heeft de voorzitter, prof. dr. J. L. Palaehe, o.m. hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer M. Beuth, mede oprichter der vereeniging, aan wien het o.m. te danken is geweest, dat vóór veertig jaar' terug mevr. de Wed. Speyer het gebouw/waarin het ge sticht sindsdien gevestigd is geweest, aan de vereeniging heeft afgestaan. Verder verderi de nieuw-henoemde regenten ge-ïnstalleePd, n.l. mevr. D. KaufmanEttlinger (Amsterdam) en de heeren S. van Lier en dr. L. Lans berg (Rotterdam), J. H. Menko (En schede) en S. Duitsch (Dordrecht). Aan de e.k. ledenvergadering zal worden voorgesteld mevr. Hartogs uit Arnhem tot regentes te benoemen. Na een uitvoerige uiteenzetting "door den voorzitter van de bouwcommis sie, den heer L. Levisson uit Den Haag, werd met algemeene stemmen besloten den houw van een nieuw ge sticht op té dragen aan de laagste in schrijvers der Woénsdag j.l. gehouden aanbesteding. Ten einde de beschikking te krijgen over het bedrag, noodig voor den bouw, de inrichting en de verhoogde exploitatiekosten van het eerlang te openen grooter gesticht,, werd beslo ten- over het geheele land een krach tige propagahda-actie te voeren. Verwacht wordt, dat met den houw reeds de volgende maand begonnen zal worden. KORFBAL. Men meldt ons: De competitiewedstrijden van den Chr. Korfbalbond hebben j.l. Zaterdag over de geheele linie, weer een aan vang genomen. Zaterdagmiddag had hier ter stede de ontmoeting plaats tusschen de Leidsche cereeniging „Pernix" en „To nego" uit Wassenaar. Bij den aanvang bleek alras, dat de lange winterslaap aan het spel geen goed had gedaan. Integendeel, van beide zijden werd slecht geschoten en dank zij het betere veldspel van Per^ nix, was het mogelijk bij de rust een 21 voorsprong te verkrijgen. Een foto van Generaal Nobile, die ven plan is met zijn luchtschip een tocht naar den Noordpool te ondernemen. Na de rust evenwel werd heel wat heter spel vertoond. Pernix nam ge heel het spel in handen en spoedig was de voorsprong tot 41 verhoogd. Tonego spande al haar krachten in om dezen achterstand te verkleinen en zag haar werken dan ook beloond met een.ver, doch minder mooi doelpunt. Het bleek evenwel een laatste stuip, trekking te zijn geweest, want Pernix kwam geducht opzetten. In alle vakken Werd weer een spel en enthousiasme getoond, die ons aan hetere tijden deed terug denken. Geleidelijk werd de score door fraaie doelpunten opgevoerd en toen scheidsrechter Tuk, die dezen wed strijd zeer verdienstelijk leidde, het einde blies, had Pernix haar eerste competitiewedstrijd goed ingezet door Tonego met" een 9—2 nederlaag naar huis te zenden. Zij, die belang stellen in de Christ. Korfbalsport, kunnen we aanbevelen om in de komende weken eens een kijkje te nemen op het terrein aan de Nieuwe vaart (hij den spoorweg overweg) om de verrichtingen van on ze Leidsche vereeniging gade te slaan. RECTIFICATIE. In de Gemeentelijke Aankondiging in ons blad van Zaterd. staat onder a. dat van de 3 pCt. g'eldleening o.m. No. 831 is uitgeloot; dit moet zijn: 83S. Gisterenmiddag was het in de omgeving van de Varkenmarkt langen tijd rumoerig. Aan een aantal Veld- Artilleristen was het niet toegestaan de kazerne te verlaten. De jeugd der omgeving van de kazerne, die dit ter oore was gekomen, had hier veel genoegen in en tartte hiermede de militairen. Een dier militairen ging re vanche halen bij een der burgers op de Doelengracht. Men geraakte handge meen en de burger, een zekere v. P., kreeg al spoedig hulp van nog een aantal vechtlustige burgers, met het gevolg, dat de militair ernstig bloedend gewond werd. v. P. liep ook nog een aantal builen op. Na in de kazerne te zijn verbonden, werd hij ter verdere behan deling naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Zondagipiddag is door enkele jongens brand gesticht in een hoeveel heid stroo op het terrein van de Ned. Spoorwegen nabij de Gevangenlaan. De brandweer was spoedig gewaarschuwd en met twee slangen op de motorspuit was het brandje spoedig gebluscht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorigeweek opgenomen 258 volwassen personen en 6 kinderen, to taal 264 personen. BINNENLAND. VERPLICHTE WINKELSLUITING OP ZONDAG. B. en W. van Moordrecht hebben hij den Raad een. ontwerp-verordening ingediend om te geraken tot verplich te sluiting van winkels op Zondag. DE RETOURCOMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Zaterdagmiddag zijn door den in specteur van politie te Doetinchem ten kantore van het gasbedrijf aldaar vrij wel alle boeken en bescheiden van af 1924 tot heden in beslag genomen. 7.00 7.30 10.30 4.40- 6.00 6.00 7.15 7-4S 8.05 9.05 7.50 9.50 5.20 7.35 Radio-Pr ogramm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN li HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nedarl. Draadlooae Omroep. N. C. R. V. N.D.O. Engelsche Con versa Ce. Concert uit Groningen. Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.55 Kinderuurtje. Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok. Diner-muziek Trio Rentmeester. Engelsche les. Politieberichten. Het Omroep-orkest. Lezing door den heer J. de Meza van den Bijenstand Mellona te Santpoort. Onderwerp: „Nut en genoegen der bijenteelt en haar algemeen belang". „Aboe Hassan", zangspel. Daarna nieuwsberichten. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Muziek en zang. Daarna laatste berichten. Muziek. LANGENBERG, 469 M. Concert. Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DA VEN TRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, wcei be richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 8.35 Orkest. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Muziek. 11.06 Leonard Gowings, tenor. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radiol, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwc rr.r.irrdqué. 8.20 Kcersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Aanvankelijk weigerde de directeur op grond van zijn instructie zonder dat een schriftelijke lastgeving van den Officier van Justitie kon worden over legd, de boeken beschikbaar te stellen, maar nadat de burgemeester, in zijn kwaliteit van hulpofficier van justitie, daartoe den directeur persoonlijk op dracht had gegeven, voldeed hij aan ^et verzoek. Een niet onbelangrijke stagnatie in het bedrijf is hiervan het gevolg, daar de boekhouding ter stond geheel nieuw moest worden op gezet. Zaterdagmorgen om 9 uur is in verband met 't gebeurde een spoed- eischende wethoudersvergadering ge houden. k ONTWERP TOT WETTELIJKE REGELING VAN DE PACHT. Op de volgende vraag van den heer Van der Sluis, lid van de Tweede Ka mer: Kan de Minister, in verband met hetgeen in de gewisselde stukken over de Staatsbegrooting 1928, hoofd stuk V ter kennis van de Kamer werd gebracht, mededeelen of de indiening van een ontwerp tot wettelijke rege ling van de Pacht spoedig kan wor den "tegemoet gezien? heeft de' minister van binnenland- sche zaken en landbouw geantwoord: Vermits wijziging van het pacht stelsel ingrijpende veranderingen in onze burgerlijke wetgeving aan de orde stelt, ligt het voor de hand, dat het aan den minister van justitie in Nov. j.l. toegezonden voorontwerp van dezen, gezette studie vergt. Hij heeft echter den ond-ergeteekende een zoo spoedige afdoening in uitzicht ge steld, als met het gewicht der zaak vereenigbaar is. Nadat tusschen heide ministers overeenstemming zal zijn verkregen, ligt het in de bedoeling, de groote landbouworganisaties over het wets ontwerp te hoorén. Daar bovendien ook de Raad van State advies moet uitbrengen, kan omtrent het tijdstip van indiening thans nog niets met ze kerheid worden meegedeeld. Voor zooveel het van hem afhangt, zal de ondergeteekende niets verzuimen, wat de afdoening kan bespoedigen. BUITENLAND. Zaterdagmiddag woedde een felle brand in de Houtmeelfabriek „De Haan" tan de Gebr. de Groot en Co. te Zaandam, terwijl ook de pelmolen „De G/^c'u.oioi" van den heer P. Ccfuwenhoven afbrandde. De brandweer be~ strijdt vanaf het water het vuur. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De slotzitting. De commissie ter voorbereiding van de internationale ontwapenings-conferentie, heeft Zaterdag haar slotzitting gehouden. Er werd een resolutie aangenomen, voorstellende de voorlegging van 't twee de Russische ontwerp aan de regeeringen en president Loudon uitnoodigend om te geschikter tijd. een nieuwe bijeenkomst der commissie uit te schrijven ter behan deling in tweede lezing van het ontwerp voorstel inzake beperking der bewapening welk ontwerp het vorig jaar in eerste le zing behandeld werd. De voorzitter, de heer Loudon sloot de z.ilting met een rede,\vaarin hij in de eer ste plaats in herinnering bracht, dat dit maal voor het eerst de Turksche delegatie aanwezig is geweest en waarin hij /..pi vreugde er over uitsprak, dat de Turken weldra ook aan den arbeid der arbitrape en veiligheidscommissie zullen deelnemen. Tot de Sovjet-gedelegeerden, die thans voor de tweede en, naar de heer Loudon vertrouwde, niet de laatste maal aanwe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2