Amerikaansche Brieven. XXX. HOLLANDERS IN DEN VREEMDE, b. Grand Rapids. Wie, door wat hij in Chatham zag, misschien wat pessimistisch gestemd zou zijn, inzake de vooruitzichten voor Hollanders in Amerika, mag niet na laten eens een kijkje te gaan nemen te Grand Rapids in den Amerikaan- schen staat Michigan. Wat daar door de zonen van Hol- landsclien stam werd tot stand ge bracht, is waard om beschreven te worden door de pen van iemand, die niet slechts even vlug door deze stad heenreisde, en daarom ook slechts eenige vluchtige indrukken weer kan geven. Voorloopig zullen onze lezers zich echter met deze enkele vluchtige in drukken moeten behelpen. Een Hollander, die Grand Rapids bezoekt, merkt al heel gauw, dat de Hollanders, of beter gezegd de Ameri kanen van Hollandsche afkomst, hier sterk vertegenwoordigd zijn. De Hollandsche namen in de tele foongids, en tal van winkels, ja zelfs opschriften in de Hollandsche taal op verschillende winkels, geven dit dui delijk aan. Wie liet gedenkteeken bezichtigt dat opgericht is ter nagedachtenis aan Grand Rapids zonen, die in den groo- ten wereldoorlog vielen, treft ook hier verschillende echt Hollandsche namen In. de openbare leeszaal vindt men de laatste Hollandsche couranten en tijdschriften. En wie een kijkje neemt in den be kenden boekhandel van den heer Eerdmans, vindt ook hier, naast al lerlei Amerikaansche boeken, een uit gebreide collectie Hollandsche lectuur Ik meen, dat in Grand Rapids^ niet minder dan een dertigtal Hollandsche kerken gevonden worden, d.w.z. ker ken van Hollandschen oorsprong. Want het spreekt wel van zelf, dat de Hollanders, die naar Amerika gaan om zich daar te vestigen, geen Hollan ders blijven. Dat kan niet, dat zou niet billijk zijn. Wie een nieuw vader land zoekt, moet ook bereid zijn, een deel van het volk van dat nieuwe va derland uit te maken. In de Gereformeerde kerken werd oorspronkelijk "meest in 't Hollandsch gepreekt, maal* met het opgroeien van een nieuw geslacht, dat in het nieuwe vaderland werd geboren, kwam er steeds meer behoefte aan Engel- sche diensten. En men heeft er voor gezorgd in deze behoefte te voorzien. Wat niet wegneemt dat de overgang hier en daar moeilijkheden gaf en nog geeft. De ouderen blijven de" Hollandsche kerk verkiezen, terwijl de jongeren 'n EngelSche prediking begeeren. In verschillende kerken wordt thans niet minder dan vier maal per Zondag dienst gehouden. Een „vroegdienst" in het Hollandsch, en een middagdienst in het Hollandsch, terwijl er dan op de gewone uren, 's morgens en des avonds in het Engelsch wordt ge preekt. Grand Rapids is 'n welvarende stad en uit alles blijkt, dat het Hollandsche element voor een niet gering deel tot deze welvaart heeft bijgedragen, en over 't algemeen zelf ten volle deze welvaart deelt. En toch heeft men hier in de eerste jaren met even groote moeilijkheden misschien nog wel met grooter moei lijkheden te kampen gehad, als men thans in de jonge Hollandsche kolo nies in Canada ondervindt. De ook in Holland welbekende pre dikant, Dr. Beets, vertelde me, dat het niets anders dan de armoede was ge weest, die de eerste Hollanders naar Grand Rapids had gedreven. Dat is nu ongeveer 70 jaar geleden. De Hollandsche kolonisten in de buurt van het stadje Holland, hadden ook met allerlei teleurstellingen te kam pen, en er heerschte armoe. In Grand Rapids moesten tien enke le kanalen gegraven worden, en waar de Hollanders over het algemeen goed met de graaf om konden gaan, dwong de armoede ze hier werk te zoeken. En als men nu ziet wat er uit dit kleine en arme begin is gegroeid, staat men in één woord versteld. Een man als Dr. Beets, die van de geschiedenis der vroegere Hollandsche emigranten veel studie heeft gemaakt, maakt zich dan ook over de toekomst der nieuwe Hollandsche kolonies in Canada niet bezorgd. Hij beschouwt de moeilijkheden, die door sommige emigranten worden doorgemaakt, niet anders, als de „pokken- en mazelen- peuiode" die iedere nieuwe settlement eerst doorworstelen moet. En zoo zien de Hollandsche emi granten het gelukkig zelf ook. Toen ik verleden week in Chatham, dien vader van 5 kinderen, die juist midden in de moeilijkheden zat, vroeg of hij niet naar Holland terug zou wil len, antwoordde hij ontkennend. Ik zie, zeide hij, voor mij in Holland geen toekomst. Er is voor alle boeren zoons, die daar opgroeien geen plaat9 op het land. En studeeren helpt ook niet, want intellectueelen zijn er ook al te veel. Het is misschien mogelijk, dat ik zelf het hier niet zoo heel veel beter zal hebben, dan in Holland het geval geweest zou zijn. Maar ik ben er vast van overtuigd, dat de toekomst hier voor mijn kinde ren veel grooter mogelijkheden biedt dan in „the old country" (het oude vaderland). en En dit is een beschouwing, waar iemand, die de toestanden zoowel in Holland als hier kent. niet veel tegen in kan brengen. Integendeel, Grand Rapids en andere plaatsen in de Ver. Staten leveren het bewijs, dat. ze. vol komen juist is. Montreal Que, 5 Maart 1928. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. Woensdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorziter de burgemees ter. Afwezig de heer Ouwehand. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Onder de ingekomen stukken merken we op: Een verzoek van de vereeniging tot be strijding van tuberculose om weder over 1929 een subsidie van ƒ400 te mogen ont vangen, wordt teruggezonden naar B. en W. om bij de begrooting daarmede reke ning te houden. Een drietal adressen van de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan Zee, van de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee, en van de Ge ref. Kerk te Katwijk a. d. Rijn, handelen de over punt 16 van de agenda zullen bij het desbetreffende punt in bespreking ko men. Verder is correspondentie gevoerd over het instituut Wijkmeester, dat eenige ja ren geleden in deze gemeente is opgehe ven. In 1879 wat dit instituut opgericht en het had ten doel bij epidemiën enz. be- hoeftigen van levensmiddelen te voor zien. Er was nog bij elkaar 1051 van dit instituut over welk bedrag thans voor hetzelfde doel zal blijven bestemd, maar waar niet meer bij zal komen. Verder is ingekomen een verslag van de commissie van plaatselijk Schooltoe zicht. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Van den heer C. M. van Beelen is in gekomen een schrijven inhoudende dat hij door den Raad van Beroep is vrijge steld van belastingbetaling. In verband daarmede verzoekt hij ontheffing van de betaling van schoolgeld. B. en W. stel len voor den aanslag van 19271928 te vernietigen. Aldus wordt besloten. De kas en de boeken van den Gemeen teontvanger zijn nagezien en in orde be vonden. Missives van Ged. Staten, houdende goedkeuringen van raadsbesluiten en een missive van Ged. Staten houdende goed keuring van de begrooting 1928 worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den Handels- en Indus- trieelen Middenstand, waarin gevraagd wordt het bij punt 6 van de raadsagenda voorgestelde aan te nemen, zal bij het desbetreffende punt worden behandeld. Daarna wordt overgegaan tot behande ling van de agenda Besloten wordt een schenking van 50 voor de plaatsing van banken in het bur gemeester de Ridderpark van iemand die onbekend wenscht te blijven, onder dank zegging te aanvaarden. Eenige voorstellen tot het geven in erf pacht van grond aan" de Secr. Varkevis- serstraat aan G. van Rijn en L. Guyt, worden z.h.st. aangenomen. Punt 4, een voorstel tot verpachting der Rijwielbewaarplaats met kabinet te Kat wijk aan Zee, wordt van de agenda afge voerd, in verband met een adres dat over deze zaak is ingekomen. Daarna komt in behandeling een voor stel van den heer C. van Tongeren tot wijziging der verordening op de heffing van leges. Deze wijziging komt hierop neer, dat ook de venters die hier in de gemeente komen, eiken dag leges-gelden moeten betalen van ƒ0.50 per dag. Dit is om den Katwijkschen middenstand te bescher men, alsook de koopers, die dikwijls waardelooze dingen in de handen worden gestopt. B. en W. prae-adviseeren het voorstel niet aan te nemen, vooral omdat repre saille-maatregelen te vi^ezen zijn, die de Katwijksche vinschventers zouden dupee ren. De heer v. Tongeren licht zijn voor stel nader toe. De motieven daartoe zijn geweest dat de gemeente aangewezen is op de belastingbetaling door menschen, die voor het grootste gedeelte Tager aan geslagen zijn dan 3000. Forensenbelas ting wordt bijna niet betaald. Ook van de menschen, die in de gemeente venten en zooveel in de gemeente verdienen, dat ze telkens weer terugkomen, kan geen be lasting geheven worden.- Spr. vindt dat een onbillijkheid en betoogt verder, dat reeds in verschillende gemeenten een ver ordening bestaat, zooals hier voorgesteld wordt, zoodat de gemeente niet alleen staat. In de gemeenten, waar zulk een verorderfing is ingevoerd, werkt zij zeer goed, wat spr. met eenige bewijzen aan toont. Dat B. en W. represaille-maatrege len met het oog op de Katwijksche visch- venters vreezen, acht spr. geen onover komelijk bezwaar, want hij is van mee ning, dat tegen het venten van visch wei nig maatregelen zullen kunnen getroffen worden, omdat die in vele plaatsen moei lijk anders te bekomen is dan van de vischventers. De heer Guyt vindt de voorgestelde verordening een krasse maatregel. Spr. kent venters die zeker 300 dagen in Kat wijk komen. Dezulken zouden 300 leges moeten betalen. De heer H u e t i n g voelt wel wat voor het principe van het voorstel om de koo pers tegen de verkoopers eènigszins te be schermen, maar kan overigens in het al gemeen niet met het voorstel instemmen. De heer Wouda vindt dat het ven ten in Katwijk ingevvoekerd is als een groot kwaad en kan zich wel met het voorstel van den heer van Tongeren ver eenigen. De heer v. D u y n kan zich wel ver eenigen met het prae-advies van B. en W. Spr. is bang,*dat de vischventers van Kat wijk, die het heele land doortrekken, door andere gemeenten zullen worden gedu peerd. De heer M eerburg is liet mei den lieer- van Duyn eens. De heer v. d. Bent eveneens. De voorzitter verdedigt het prae- advies van B. en W. Spr. sluit, zich aan bij wat de heer van Duyn heeft gezegd. Spr. meent overigens, dat de druk die op de gemeente ligt, zooals de lieer van Ton geren zegt, door deze verordening niet zal worden verlicht. Spr. gelooft, dat geen barricaden tusschen de verschillende ge meenten moeten worden geplaatst. Het ar gument van de forensenbelasting vindt spr. ongelukkig gekozen. Want het is toch zoo, dat het feit, dat Katwijk een woon- gemeente is, zeker vele voordeelen heeft en dit ook aan den middenstand ten goe de komt. Wat betreft het door den heer van Tongeren opgemerkte dat het noodig is tegen te gaan dat de koopers dikwijls waardeloos goed in de handen wordt ge stopt, gelooft spr., dat de Katwijksche menschen pienter genoeg zijn om dat te voorkomen. Tenslotte maakt spr. nog en kele opmerkingen over de redactie van de verordening. De heer v. Tongeren repliceert. Spr. betoogt dat alleen sprake is bij dit voor stel van een zekere controle. Spr. is er ook niet voor om een lijn om Katwijk heen te trekken, maar het is niet meer dan billijk dat de menschen die hier hun brood verdienen ook mede de lasten van de gemeente dragen. De heer Wouda voelt ook wel wat voor de tactische redenen van B. en W. maar vindt dat de billijkheids-overwegin gen zwaarder moeten wegen. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van den heer van Tongeren in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Wouda, Parlevliet en van Tongeren. Een voorstel tot wijziging der verorde ning op het verhaal van pensioensbijdra gen wordt z.h.st. aangenomen. Daarna komt in behandeling een voor stel met betrekking tot verdere bestrating van den Vreugdeweg. B. en W. stellen voor de keien uit de Nieuwsteeg, Lammer- straat, Prinsenstraat en Zee9teeg te balen en deze aan te brengen in den Vreugde- weg. Evengenoemde straten zullen dan met klinkers worden bestraat. Dit zal een bedrag van 3000 kosten, dat over de begrootingen 1928 en 1929 zal worden verdeeld. De heer Parlevliet gelooft dat de Vreugdeweg veel te smal wordt en zou daar gaarne alsnog verandering in zien gebracht. Deze opmerking zal in de commissie v. fabricage worden behandeld. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Z.h.st. wordt besloten een crediet van 1700 beschikbaar te stellen voor den bouw van een garage voor de vuilnis auto's. Voor het aanschaffen van leermiddelen voor de Herv. School V wordt beschik baar gesteld een bedrag van 884.33. Het voorschot op de vergoeding krach tens art. 101 der O. L.-wet over 1928 wordt vastgesteld op een totaal bedrag van ƒ23.945.50. Op voofstel van B. en W. wordt aan W. v. d. Horst, die een houten houtloods wil bouwen, dispensatie verleend van art. 22 der Bouwverordening. Verder wordt z.h.st. vastgesteld een in structie voor de brugwachters. Daarna komt in behandeling een voor stel tot wijziging der verordening rege lende de samenstelling van het personeel der Gemeentebedrijven. De héér v. Duyn vindt het vreemd, dat de fabrieksbaas een salarisverhooging krijgt van ƒ200 plus vrij wonen en vrij licht, wat ook -ongeveer wel op 416 ge schat. kan worden en de chef-monteur slechts ƒ250 verhooging krijgt. De heer v. Duyvenbode vergelijkt de salarissen met die van de werklieden bij de bedrijven te Leiden en maakt ook eenige aanmerkingen op verschillende sa larissen. De heer Kruyt verdedigt het voorstel van B. en W. De bewakingsdienst kon door het feit, dat de fabrieksbaas bij de fabriek kwam te wonen, opgeheven wor den. De fabrieksbaas krijgt echter meer verantwoordelijkheid daardoor en daar om is het billijk dat hij iets meer salaris krijgt dan de chef-monteur. Een eenigszins verwarde discussie volgt, waaruit een vier-tal voorstellen worden geboren. De heer Meerburg stelt voor het salaris van den fabrieksbaas met 100 te verlagen. De heer v. Duyn stelt voor het salaris van den chef-monteur met 150 te verhoogen en het salaris van den mon teur te brengen gelijk met dat van den hoofd-meteropenemer. De heer v. Duyven bode stelt voor het salaris van den fa brieksbaas met ƒ200 te verlagen. Het voorstel van den heer van Duyven bode wordt verworpen met 11 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren v. d. Bent, Hueting en v. Duyvenbode. Het voorstel van den heer Meerburg wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Guyt, v. d. Bent, Hue ting, v. Duyvenbode en Meerburg. Het eerste voorstel van den heer van Duyn wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Lod der, Guyt, v. Duyvenbode, v. Riessen, Kruijt, Meerburg, v. Tongelen, Parlevliet en Wouda. Het tweede voorstel van den heer van Duyn wordt verworpen met 9 te gen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Guyt, v. d. Ben Hueting, Dubb:ldam en v. Duyn. Het voorstel van B. en W. wordt daar na z.h.st. aangenomen. Enkele comptabiliteitsbesluiten worden vastgesteld. Daarna komt in behandeling een adres houdend-, verzoek tot wijziging der veror dening op de zeebaden en het strand en een voorstel van den heer van Duyn be treffende deze zaak. De heer van Duyn had voorgesteld om te verbieden dat de badgasten zich ontkleeden op het gedeelte strand vanaf de watering tot aan den vuurtoren. B. cn W. advise^rtn dit voorstel niet aan te nemen, omdat Icor de uitbreiding van de gemeente de l>ou' -v-ird tot voor bij dei. vuurtoren zal loopeu. De heer v. Duyn wijzigt, zijn voorstel eenigszins. In plaats vin tot den vuur toren wil spr. bet laten luiden: lot 150 M. ten Z.W. van den vuurtoren. In verband met aeze wijziging wordt, 't punt van dc agenda afgevoerd. B. en W. zullen nader met een prae advies komen. Daarna komt in behandeling een voor stel tot wijziging der verordening op de straatpolitie. Deze wijziging komt hierop neer, dat. in plaats van 12 thars 15 ton nen gevuld met water, olie enz. zullen mogen worden vervoerd op een wagen, terwijl voorgeschreven wordt, dat wagens of karren geladen met pulp, mest enz. moeten worden overdekt met een goed vastgebonden zeil, opdat storten wordt ^voorkomen. De heer Grimbergen is tegen de laatste wijziging. Vele landbouwers wor den volgens het inzicht van spr. hierdoor in hun bedrijf belemmerd. De heeren Meerburg en v. d. Bent ver klaren zich voor het voorstel van B. en W. Het voorstel ïn stemming gebracht, wordt aangenomen met 9 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren v. Duyn, Lodder, Grimbergen, v. Riessen en Parle vliet. Bij de rondvraag deelt de voorzitter 't antwoord mede op een vraag van den heer van Duyn naar de oorzaak van het feit, dat voor de helmbeplanting eerst 2 menschen uitgenoodigd zijn door den hoofdopzichter om prijsopgave te doen, terwijl later een publieke aanbesteding is gehouden en aan een van de personen, die eerst had ingeschreven, een vergoeding moest worden gegeven. Deze zaak was aldus geloopen door een misverstand van den hoofdopzichter. Het gemeentebestuur achtte zich toen moreel verplicht aan den inschrijver die eerst de laagste was, een kleine vergoeding te geven. De heer v. Duyn hoopt dat de gemeen te voortaan voor zulke misverstanden, die de gemeente geld kosten, zal bewaard blijven en dat he hoofdopzichter daarvoor aansprakelijk zal worden gesteld. De heer Meerburg dringt er bij het gemeentebestuur op aan, dat haar col lege de regeering er opmerkzaam op zal maken, dat de spoorbrug bij de Vink die meestal gesloten is, een groote belemme ring vormt voor de Katwijksche vissche- rij, terwijl spr. er tevens op aandringt, dat de Kwakelbrug dezelfde breedte zal krijgen als de nieuwe brug. De heer v. Duyvenbode vraagt hoe het komt, dat een werklooze reeds 9 we ken achter elkaar werk heeft, terwijl be sloten is, dat werkloozen slechts 3 we ken achter elkaar worden te werk ge steld. De voorzitter zal op een en ander in de volgende vergadering antwoorden. Daarna sluiting. ALKEMADE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter de Burge meester. Tegenwoordig 10 van de 11 le- clen. Afwezig met kennisgeving de heer P. C. G. van Dooren. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en on veranderd goedgekeurd. 1. Vaststelling van een raadsbesluit tot verkoop van een woonhuis met tuinland te Nieuwe Wetering aan het R.K. Kerk bestuur te Roelofarendsveen.- Door den voorzitter wordt voorle zing gedaan van het door B. en W. uit gebracht prae-advies, waarbij zij mede- deelen dat het woonhuis met tuinland door twee deskundigen is geschat voor 5250. B. en W. stellen den Raad voor tot verkoop te hesluiten. De heer de Vette zegt vernomen te hebben dat iemand voor den grond ƒ1200 wou geven, terwijl de schatting ƒ1000 be draagt. De voorzitter antwoordt, dat dit hem ook bekend is, doch of dit een se rieus bod is, was hem niet bekend. Bo vendien hebben B. en W. zich bindend verklaard om met de schatting genoegen te nemen. Hierna wordt z.h.st. tot verkoop besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot overdracht van den weg LeidenNieuwe Wetering, voor zoover eigendom van deze gemeen te, aan de provincie Zuid-Holland. Bij overname van den weg is de ge meente verplicht 600 per jaar, per K.M. voor den over te dragen weg, aan de pro vincie te betalen. De heer Los vraagt of bij overname van den weg de gemeente nog tot eenig onderhoud verplicht is door b.v. de brug gen te onderhouden. De voorzitter antwoordt dat de kunstwerken bij de overname zijn begre pen. Alleen de brug over de ringvaart ligt niet in het weggedeelte doch aan het ein de en daarom is deze brug afzonderlijk onder de voorwaarde genoemd. De heer Rietbroek vraagt hoe het staat met het gedeelte dat de gemeente Leiden in onderhoud heeft. De voorzittei antwoordt, dat de ge meente Leiden eenzelfde besluit dient te nemen. De beer de Jong deelt nog mede, dat B. en W. hebben getracht de weg Amster dam-Sloten via Sassenheim te doen om leggen en deze te maken Rijksweg aan te sluiten aan den weg Nieuwe Wetering- Leiden. Het Gemeentebestuur heeft zich reeds in October van 1927 tot den minis ter van waterstaat met een dergelijk ver zoek gewend, terwijl de Kamers van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam in de maand Maart j.l. zich tot de Tweede Kamer hebben gewend met een gelijk verzoek. Alleen wist de Kamer v. Koophandel te Amsterdam niet, wat het gemeentebestuur van Alkemade in deze reeds had gedaan en zij stond er dan ook verwonderd van dat ons. college deze zaak reeds zooveel vroeger ter kennis van de autoriteiten had gebracht. De voorzitter deelt nog mede, dat hedenmorgen van genoemde Kamer van Koophandel een dankbetuiging is inge komen voor de toezending van het af- RECLAME HEEREN-KLEEDING COLBERT-COST. in de nieuwste Fantasie- stoffen, Blauw en Zwarl DEMI-SAISONS ENGELSCHE STOFFEN in diverse kleuren, modellen EN NIET DUUR. KOREVAARSTRAAT schrift van het bewuste schrijven onder mededeeling dat zij met belangstelling hiervan heeft kennis genomen. Hierna wordt z.h.st. besloten den weg Leiden-Nieuwe Wetering aan de provin cie Zuid-Holland over te dragen. 3. Wijziging van de verordening rege lende het verkeer op de wegen in de ge meente Alkemade in verband met een in gekomen schrijven van Ged. Staten. De verordening wordt z.h.st. vastgesteld. 4. Reclames schoolgeld. Deze worden afgehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W. 5. Vervolgens worden behandeld een drietal reclames Hondenbelasting. Aan P. Turk wordt overeenkomstig voorstel ont heffing verleend wegens abusievelijke aanslag; de aanslag van P. Heemskerk wordt op voorstel van den heer Rietbroek vernietigd, terwijl de aanslag van S. Hoekstra na gedane mededeeling van den heer Horsman in dier voege wordt gewij zigd, dat zijn hond in de 2e klasse wordt aangeslagen. Tot de ingekomen stukken behoorden o.a. een schrijven van de heeren N. l'Ami en G. van der Meer houdende mededee ling. dat zij den grond achter hek en schutting van de wed. Hoogenboom heb ben geschat op 60 per Rijnl. roe. Hier mede is deze kwestie dus opgelost. Ver der wordt nog besloten aan het onderwij zend personeel verbonden aan de O. L. school te Nieuwe Wetering wegens ophef fing van deze school eervol ontslag te verleenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Bij de rondvraag vraagt de heer Los wie het hek voor het perceel van de wed. Hoogenboom verplaatst. De voorzitter antwoordt dat de ge meente dit zal doen. De heer Horsman deelt mede, dat de afdeeling Patrimonium te Oude Wetering voornemens is een aantal woningen te lyuwen en vraagt of deze afdeeling op steun van de gemeente kan rekenen. De voorzitter zegt niet bevoegd te zijn hierover eenige toezegging te doen. Het rijk verleent slechts voorschotten bij woningbouw wanneer de bouwsom buiten den grond niet meer kost dan ƒ2400, tenzij kan worden aangetoond, dat voor dit bedrag niet te bouwen is. Boven dien moet vaststaan dat er gebrek aan woningen is, terwijl de plaats waar de woningen komen te staan, lang niet on verschillig is. De afdeeling kan echter gerust met haar voorbereidende werk zaamheden beginnen door rechtspersoon lijkheid aan te vragen. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EDAM, Rott. n. N. Orleans 22 te Antw. KINDERDIJK, Rott. n. Vancr., 22 )6 n.m.) te Antwerpen. SPAARNDAM, Rott. n. N. Orleans 22 njn.) te Havana. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, thuisr., 22 v. Antw. en pass. Vlissingen. RIJPERKERK, uitr., 21 v. Delagoabaai, KLIPFONTEIN, 22 v. Hamburg n. Antw. NIAS, uitr., 22 v. Suez. NIJKERK, 21 v. Dar es Salaam. HOLLANDWEST-AFRIKA-LIJN. VLIELAND, 22 v. Amst. n. Hamburg. IJSTROOM, 22 v. Hamburg te Amst. TEXEL, 22 v. W.-Afrika te Amst. ALBIREO, uitr., 21 te Konakry. DELFLAND, 22 v. Rott. te Hamburg. ORESTES, uitr., 20 v. Calabar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA, uitr., 22 v. Pernambuco. GELRIA, uitr., 22 v. Southampton. AMSTELLAND, uitr., 21 te B. Ayres. ORANIA, thuisr., 21 v. Vigo 24 (n.m.) verwacht. ZAANLAND, thuisr., p. 21 Fern. Nor. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TJERIMAI, thuisr., p. 21 Kaap del Arml. TABANAN, uitr., p. 22 Suez. SLAMAT, uitr., 22 te Southampton. GORONTALO, uitr., 22 te Belawan. PALEMBANG, uitr., p. 22 Perim. INSULINDE, 22 v. Rott. h. Hamburg. KOTA RADJA, 22 v. Hamburg te Bremen. KOTA INTKN, uitr., p. 22 (12.15 n.m.) Gi braltar. KERTOSONO, 22 v. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT, thuisr., 24 (6n.m.) te Urnui- den en (10 n.m.) te Amst. verwacht. RADJA, thuisr., 22 te Marseille. JOH AN DE WITT uitr., 22 te Genua. VONDEL, uitr., 22 v. IJmuiden. KON. DER NEDERL., thuisr., p. 21 Perim GROTIUS, uitr., 21 v. Sabang. KON. PAKETVAART MIJ. THEDENS, Rott. n. Batavia p. 21 Finis- terra*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6