3, H. M. PIERROT RECLflME-nONBIEDING PORCELEIN. 25 ,30 Jétót is ae -öesie metfixxU entstofinrichting te Rotterdam koepok stof voor 408 personen; door de ent stofinrichting te Groningen koepokstof voor 750 personen. Totaal voor 6538 personen. e In de week van 11 tot en met 17 Maart 1928 zijn geen gevallen van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gekomen. DE NEUTRALITEIT GESCHONDEN. Onder dezen titel schreef H. in de Kath. Radio-Gids een artikeltje over het feit, dat de A.V.R.O. de uitzending had verbroken van een rede van den Amsterdamschen rabbijn M. de Hondt juist toen deze sprak over het kwaad der gemengde huwelijken, ook bij de Israëlieten. Dit afbreken der uitzen ding meende H. te moeten toeschrij ven aan het feit, dat de A.V.R.O. in het behandelen van deze kwestie een voor haar ontoelaatbare schending der neutraliteit zou hebben gezien. Naar wij thans in de „Tel." lezen, is deze opvatting onjuist en heeft de heer De Hondt in zijn Zaterdag j.l. gehou den rede verklaard, dat alleen het verstrijken van den hem volgens het programma toekomenden tijd heeft belet, dat hij zijn onderwerp nog ver der belichten kon. HET VLOEKVERBOD. De Kantonrechter te Goes heeft A. R., een zwerver, wegens het vloeken op den openbaren weg te Kapelle, veroordeeld tot 26 boete subs. 25 dagen hechtenis. In de politieverordening van Boxtel is een vloekverbod opgenomen, als volgt luidende: „Het is verboden op den openbaren weg en in voor het publiek toeganke lijke plaatsen de Naam Gods vloeken de te gebruiken. Overtreding wordt ge straft met hechtenis van den hoogste zes dagen of geldboete van te hoog ste 25". Ook in de gemeente Leimuiden is een vloekverbod ingevoerd. DE ZUIDERZEE VISSCHERS. De Tweede Kamerleden Duymaer van Twist, v. d. Heuvel en Zijlstra, hebben, naar wij vernemen, gistermid dag met den Minister van Waterstaat een conferentie gehad, over de positie van de Zuiderzeevisschers. De Minister heeft, zoo vernamen we deze Kamerleden toegezegd, dat de begrooting van het Zuiderzeefonds in de Kamer spoedig aan de orde zal ko men. BUITENLAND. SP AN JE'S TERUGKEER TOT DEN VOLKENBOND. De mededeeling van het nieuws te Genève. In de commissie voor de kinderbescher ming heeft gisteren San Pedro y Sangro medegedeeld, dat hij van den minister raad te Madrid officieel mededeeling had ontvangen, dat Spanje zijn medewerking aan den Volkenbond voort zal zetten, dus m.a.w. dat Spanje lid van den Volkenbond zal blijven. Deze mededeeling werd met algemeen applaus begroet, waarna de voorzitter San Pedro dankte. Gistermiddag heeft het secretariaat-ge neraal van den Volkenbond officieel be richt gekregen, dat Spanje weer tot den Volkenbond toetreedt. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Litwinof aan het woord. In zijn rede voor de commissie tot voor bereiding der ontwapeningsconferentie protesteerde Litwinof gisteren tegen de beschuldiging van Lord Cushendun, dat de Sovjet-delegatie zich ten doel stelt, de ontwapeningsbeweging van den Volken bond te saboteeren. Reeds sedert de con ferentie van Genua in 1922, waar Tsjits- jerin met vastberadenheid voor de ont wapening opkwam, heeft de regeering van Moskou geen gelegenheid verzuimd om voor de bevordering van den vrede door ontwapening te ijveren. Het door de delegatie ingediende ont werp vormt een grondslag van bespreking. Duidelijk moet dus worden uitgemaakt, of de commissie in haar meerderheid voor het grondbeginsel is van het ontwerp, dat volledige afschaffing van alle bewapenin gen voorstelt. De beschuldiging van Lord Cushendun, alsof Sovjet-Rusland vóór alles het be vorderen van so'ciale conflicten en van revolutie beoogde, is onbewezen laster. Waarom heeft de Britsche regeering een onderzoek naar de aangelegenheid van den brief van Zinowjef, die een poli tieke falsificatie van de ergste soort is, geweigerd, indien zij een gerust geweten heeft? Morgen einde der zitting. De besprekingen der ontwapeningscom missie zullen vermoedelijk Zaterdag af- geloopen zijn. HET COMMUNISME IN JAPAN. Ongeveer duizend arrestaties. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, heeft de arrestatie van communisten in Japan, waarvan dezer dagen mel ding is gemaakt, op veel grooter schaal plaats gehad dan de eerste be richten doen vermoeden. De politie heeft gelijktijdig huiszoe kingen gedaan te Tokio, Yokohama, Nagoya, Kioto, Osaka, Kobe, Okayo- ma, Foekoeoke en Hokkaido. Aangenomen wordt, dat in totaal ongeveer duizend personen zijn ge arresteerd. Alle communistische verzamel plaatsen en verdachte woningen wer den bezocht. Een groot aantal docu menten werd in beslag genomen. RECLAME Maarsmanssteeg 7-14' Telefoon 1293 - 693. 2f, Zeer gioote THEEPOT cent Melig THEESERVIES Nieuwste décor ONTBIJTSERVIES CORRUPTIE BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Belangrijke omkoopingsgelden. De Berlijnsche justitie houdt zich thans bezig met een groot corruptie schandaal bij de Duitsche rijksspoor wegen. Volgens de „B. Z. am Mittag" zou den aan hooge beambten van de rijks spoorwegen, het laatste iaar, belang rijke omkoopingsgelden zijn uitbe taald. Het zou gaan om een bedrag van minstens 100.000 mark. Reeds eenigen tijd geleden doken geruchten op, dat het bij de leveran ties voor de rijksspoorwegen, welke door een centraal bureau te Berlijn verzorgd worden, niet in orde was. Bij onderzoek werd vastgesteld, dat een groote firma aan hooge be ambten omkoopingsgelden had uitbe taald. Een gedeelte der gelden werd direct uitbetaald aan de beambten, terwijl een ander gedeelte, zooge naamd als kortingen, voor door de be ambten gedane presaties werd uitbe taald. Onmiddellijk na het bekend worden van deze corruptie heeft de directie der spoorwegen de zaak in handen der justitie gegeven. KERK EN SCHOOL. Ds. E. SCHOUTEN. Woensdagavond heeft Ds. E. Schouten, Geref. predikant te Amersfoort, zijn zil veren ambtsjubileum gevierd. In de kerk aan den Zuidsingel werd een 'huldigings bijeenkomst gehouden, onder leiding van Ds. F. den Boeft, die zijn collega met har telijke woorden toesprak. Voorts voerde het woord de heer E. J. van Ommen, ou derling en voorzitter van het huldigings comité. Ds. Scheps sprak namens de ge meente van Bolnes, waar ds. Schouten vroeger stond; de heer Zijp namens Hoofd dorp, eveneehs een vorige gemeente van den jubilaris. Verder spraken nog de hee- ren van den Berg uit Alphen aan den Rijn, ds. van Loon te Scherpenzeel, na mens de classis Amersfoort, en ds. Ligter namens de classis Amersfoort, en de heer Niekerk Jr. namens catechisanten. Eenige geschenken werden den jubilaris aangeboden, n.L: 2 club-fauteuils, 4 stoe len, een tafel en een ets van den Amers- foortschen toren. Ds. C. BEETS, f Gisteren is te Arnhem, in den leeftijd van 74 jaar overleden Ds. Cornelis Beets, predikant der Ned. Herv. Gemeente al daar, Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Ds. Beets werd in 1878 candidaat in Drente. In Augustus van dat jaar ver bond hij zich als predikant aan de ge meente van Houten. In 1885 ging hij naar Rijswijk (Gld.) om deze plaats in Mei 1889 met Arnhem te verwisselen. Daar was hij ook werkzaam als godsdienstleeraar in de strafgevangenis. Hij was de stichter van het geheelont houders volkskoffiehuis in de Doelenstr. van welke vereeniging hij tot aan zijn dood voorzitter was. Naast zijn predikambt beoefende Ds. Beets de boetseerkunst. De door hem ge boetseerde beeltenis van zijn vader, prof. Nic. Beets vond in het Rijksmuseum een plaats. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Gisteren hield de Chr. Gem. Zang ver. „Halleluja" haar 6e jaarvergadering in het gebouw voor Chr. belangen alhier. Geen wonder dat de vergadering een fees telijk karakter vertoonde. Na het gemeenschappelijk gezang van Ps. 1031 opende da voorz. de heer C. Koenen de vergadering met gebed. Spr. leest daarna Ps. 146. Hierna spreekt hij een openingswoord. Dankbaar, zegt spr., zijn wij dat de vereeniging zes jaar mocht bestaan. Hij heette vervolgens welkom den eere-voorzitter, den heer T. van Egmond, directeur van Wouw en het eerelid H. Kasbergen. Zij hebben zich allen zonder uitzondering opgeofferd voor het welzijn der vereeniging. De secretaris de heer T. v. d. Meij, las nu het jaarverslag, waaruit wij het vol gende ontleenen: Het ledental is bijna gelijk gebleven. Het jaar bracht teleurstelling maar ook blijdschap en de vereen, heeft voor haar repetities het primitieve schoollokaal ver wisseld voor een nieuw gebouw. Hij dankt allen, die daartoe hebben medegewerkt. Uit het verslag van de penningmeeste- resse Mej. de Zwart, blijkt dat de kas een batig saldo heeft van 39. Bij de bestuursverkiezine worden alle bestuursleden herkozen, en nemen bun benoeming aan. De eere-voorziter de heer T. v. Egmond, dankte voor de uitnoodiging en feliciteert de zangers niet zulk een voorzitter en di recteur; het is gebleken dat de vereen, onder hun leiding steeds vooruitgaat, in innerlijke kracht. Gaat op den ingeslagen \ve& voort! De directeur, de heer v. Wouw, wenscht de vereeniging geluk. liet is feest. En hij heeft 'z.i. maar met bescheiden krachten medegewerkt. Het is hem steeds een ge noegen geweest, llij hoopt dan ook voor het komende jaar op aller medewerking te mogen rekenen. Hierna wordt consumptie rondgediend, wisselen muziek en voordrachten elkan der af en bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen. Door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. zijn tot collectanten benoemd de heeren J. van Leeuwen, F. van Dorp en J. Taffijn. De heer Th. Polman heeft tegen 1 Juli a.s. ontslag gevraagd als organist der Ned. Herv. Kerk, vandaar dat door de kerkvoogdij sollicitanten zijn opgeroepen welke zich voor 15 April moeten aanmel den (schriftelijk) bij den president-kerk- yoogd, den burgemanster dezer gemeente. De kiezerslijst 19281929 bevat 2581 kiezers yoor de Kamer, 2501 voor de Sta ten en 2245 voor den Gemeenteraad en ligt vanaf heden ter visie ten RaadLuize. De verkiezing in 1929 zal echter niet vol gens deze lijst plaats hebben, doch vol gens die van 19291930. De zendeling-kweekeling G. van D. alhier verloor zijn portemonnaie, inhou dende ruim 13, en Mevr. P. verloor haar gouden armband. De eerlijke vinders wor den met open armen ontvanger.. De veehouder P. van der Meij aan den Leiderweg vond dezer dagen een zij ner koeien dood op stal. Het cadaver is overeenkomstig de tegenwoordige voor schriften getransporteerd naar het slacht huis te Leiden. Tegen een 5-tal automobilisten is proces-verbaal opgemeakt Joor de politie in samenwerking met commies Hoitink, terzake bet niet voorzien zijn van een belastingkaart (wegenbelasting). De groentenkoopman D. uit Katwijk zat op zijn hondenkar, wat nu eenmaal verboden is en kreeg deswege een pro- ces-verbaal. NOORDWIJKERHOUT Gisterenavrnd 8 uur reden de heeren J. C. L. M. en C. v. S., beiden uit Noordwijkerhout, op den bitumen- weg bij de Corneliabrug. Door het springen van een band sloeg de auto over den kop en kwam in het mulle zand terecht. De heer M. werd er uit geslingerd en kreeg een ernstige hoofd wonde, waarmede hij, na het leggen van een noodverband, direct naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd ver voerd. Dè heer van S. kwam er goed af. De auto is niet ernstig beschadigd. Hedenmorgen 10 uur sloegen de paarden van den heer A. W. alhier op den Kerkweg op hol, terwijl de koetsier even een boodschap deed. In vliegende vaart ging het den 's-Gravendamschen weg op naar Piet Gyzenbrug. Dr. Visser uit Noordwijk, die juist met zijn auto aankwam, bezat de koel bloedigheid om zijn auto dwars over den weg te plaatsen, en bracht daar door de hollende paarden tot stilstaan. NIEUWKOOP. Ds. W. J. Keller, Ned. Herv. Pred. alhier, ontving een beroep naar Maas sluis. WASSENAAR Naar wij vernemen zal Ds. Rullmann die het beroep naar de Geref Kerk al hier aannam, 22 Juli alhier zijn intrede doen. BOSKOOP. Donderdagmorgen brak ten huize van den rijwiel-smid W. C. Verbakei aan de Voorkade een felle brand uit in de werplaats. De autospuit, alsmede tal van slangenwagens waren spoe dig op het terrein van den brand aan- wezigè De werkplaats brandde echter geheel uit. De winkel en het woonhuis kregen belangrijke waterschade. De oorzaak moet gezocht worden, doordat een lucifer, waarmede een der werklieden zijn pijp wilde aan steken in aanraking kwam met de van benzine gedrenkte vloer. De schade is enorm, doch wordt door assurantie gedekt. Bij de gehouden Simultaan-wed- strijd door 18 leden der Schaakclub .Inter Nos" tegen de heer Nieuwkerke van Den Haag, was de uitslag dat de heer Nieuwkerke won met 13 partijen remise 3 en verloren 2. De Schaakclub „Inter Nos" alhier speelde Woensdagavond een thuis wedstrijd tegen ..Messemaker" uit Gouda, met 10 borden. De uitslag was Wegens het leggen van een gasbuis, zal gedurende eenige dagen aan de Zuid kade het verkeer voor rij- en voertuigen gestremd zijn. Bij besluit van Ged. Staten dezer pro vincie is het rijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen voor den Laag- Boskoopschen weg in beide richtingen verboden. De burgemeester dezer gemeente, maakt bekend dat het meermalen voor komt, dat correspondentie, betreffende ge meentezaken e.d. aan zijn huis wordt be zorgd, woordat de correspondentie op zijn particulier adres is gesteld. Het gevolg hiervan is dan. dat de af doening dier stukken vertraging onder vindt. In verband Jiiermede verzoekt hij deze correspondentie voortaan te richten aan den heer Burgemeester van Boskoop, zon der vermelding van zijn familienaam en voor zooveel zij niei per post wordt er- zonden, ten gemeentehuize te bezorgen. RECLAME. Om den haarbodem geheel vrij te maken en vrij te houden van de hinderlijke en den haaruitval bevorderende roos. is het de beste methode zoo nu en dan met de vingertoppen slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid te wrijven. Hoofdhuid en haar ne men Purol snel in zich op, zoo dat er geen spoor van eenig vet in het haar achterblijftdit wordt alleen zachter en handelbaarder, en blijft daardoor onberispelijk zitten. Purol Lo Doozen 30. 60, Tube 80 cent. Bij Apoth. cn Drogisten. Uit het Sociale Leven, DE ACTIE BIJ STORE. Men meldt uit Hengelo d.d. 20 Mrt.: Hedenavond vergaderden de hoofd en afdeelingsbesturen der drie samen werkende metaalbewerkersbonden over de actie bij de Machinefabriek Stork, waarna afzonderlijke vergade ringen plaats hadden voor elke orga nisatie van de leden, werkzaam bij de firma Stork. Algemeen werd betreurd de afwij zende houding door de firma ingeno men. Op de ledenvergaderingen werd unaniem besloten geen genoegen te nemen met dit afwijzend standpunt en de actie onverzwakt voort te zetten Heden zouden weer twee groote vergaderingen van het personeel der fabriek worden gehouden. DREIGEND CONFLICT. ..De arbeiders van de N. V. Nivé, N. V. Ned. Industrie van electrotechniek. directie G. G. Hulshoff, besloten zich nogmaals tot de directie te wenden om te trachten door overleg tot over eenstemming te komen. Mocht de di rectie blijven weigeren, dan zal Dins dag opnieuw vergaderd worden om definitief te besluiten over het stelle/t van een ultimatum. ACADEMIE -NIEUWS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift „Het witte bloedbeeld bij tuberculose en acute infectieziekten van kinderen" Mej. F. S. L. van Brero, geb. te Buitenzorg. Geslaagd voor het doet. ex. rechten de heer C. H. J. van Utenhove, Rijssen; A. H. P. Ballot, den Haag; en J. J. Kamp, Rijswijk (Z.-H.). Geslaagd voor het semi-arts ex. de hee ren J. Siebesma, Hillegom; J. A. Mazel, Den Haag; en L. W. van den Burg, Den Haag. Bevorderd tot arts de heer A. P. Hoog kamer, Den Haag. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf en Co. (Afdeeling Handelsinformtaies). Opgeheven, wegens gebrek aan actief: 21. Maart. J. Gans, te Bodegraven. Laatste Berichten. FILMREIS DOOR NEDERLAND. Naar men uit Amsterdam verneemt, zal de heer Henk Kleinman een aan vang maken met de regie en opnamen van een „Filmreis door Nederland". Deze rolprent zal de karakteristieke hoedanigheden van alle provincies vastleggen: zulks in haar industrieën en pittoreske plekken. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) GEVAARLIJK MISDADIGER UITGE BROKEN. GOSLAR, 23 Maart (V.D.) De indertijd gevangen genomen 19-jarige gevaarlijke misdadiger Wili Adomeit, die in het Schimmerwald een roofhol had, en van daaruit de geheele omgeving van den Harz onveilig maakte, is uit het huis van bewaring te Goslar uitgebroken in gevan geniskleding.Het mocht de politie tot nog toe niet gelukken Adomeit weer ge vangen te nemen. ZWAAR WEER. PARIJS, 23 Maart (V.D.) Uit verschei dene deelen van Frankrijk worden stor men, sneeuw en overstroomingen gemeld. BRAND. STOLP, 23 Maart. V. D. Op de hoeve van den kolonistGraumann brak, ten gevolge van het overvliegen van von ken van de aan de grens van Lauen- berg woedende boschbrand, brand uit. Het woonhuis en de veestal werden geheel in de asch gelegd. De 30-jarige vrouw van den kolonist sprong met haar beide kinderen uit 't brandende huis. Het jongste bracht er het leven af, maar de vrouw en haar oudste kind, dat 11 jaar was, stierven kort daarna. TIEN SLACHTOFFERS VAN DE LAWINE GEBORGEN. SALZBURG, 23 Maart (V.D.) Tot nu toe zijn 10 lijken van slachtoffers van de la wine geborgen. Geen der lichamen toont verwondingen. Tengevolge van den gis termiddag heerschenden storm moest het verdere bergingswerk voorloopig gestaakt worden. De nog ontbrekende 3 lijken lig gen waarschijnlijk zoo diep onder de sneeuw bedolven, dat het bergen eerst mogelijk zal zijn, wanneer de sneeuw gaat smelten. De geborgen lijken zijn overge bracht naar Rauris, waar den geheelen namiddag de kerkklokken luidden. Het gerucht gaat, dat de Gemeenteraad van Weenen gisteren heeft besloten voor de slachtoffers van dit ernstige lawinegeval een eeregraf ter beschikking te stellen. Het overbrengen van de lijken van Rau ris naar Weenen zal geschieden op kos ten van de gemeente Weenen. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 23 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd 780 runderen, 547 kalveren, 94C schapen; 9 stieren, 120280; 207 kalf- en melkkoeien, 225362 321 vare koeien, 170280; 243 vette ossen, 240430 (0,561 per Kg.); 10 vette kalveren, 75150 (1,10—1,40 per Kg.); 537 nuchtere kalveren, 6,5011; 625 vette schapen, 39-^45; 315 weide scha pen, 2633; 571 magere varkens, 14 43; 60 Londensche varkens, 0,420,50; 140 zouters, 0,48U,54; 539 biggen, 4 10; 3 hokken of geiten. Overzicht: kalf- en melkkoeien, vet te ossen, handel stug; vare koeien, handel flauw; vette en nuchtere kal veren, vlugge handel: vette en weide schapen, handel matig. LEIDEN, 23 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 41 partijen. Prijzen: Goud- sche kaas le soort 5457, 2e soort 5053; Leidsche kaas le soort 4347; 2e soort 3842. Handel matig. Aan de Stadswaag gewogen: 23 par tijen, 697 stuks, 5515 Kg. LEEUWARDEN, 23 Mrt. Veemarkt. Aangevoerd 45 enterstieren, 90200; 54 twenterstieren, 200400; 408 vette koeien, 225380 (0,730,94 per Kg. 1270 melk- en kalf koeien, 180390; 272 pinken, 70170; 46 vette kalveren. 50105; 634 nuchtere kalveren, 714; 101 vette schapen, 2445; 52 weide schapen, 1830; 1230 vette varkens, 110115; zouters, 5052; 110 magere varkens, 2040; 339 kleine biggen, 8 12; 36 bokken of geiten, 17; 17 paar den, totaal 5238 stuks. LEEUWARDEN, 23 Maart. Kaas. Aangevoerd 19038 Kg. Prijzen: Sleutel- kaas 2060, Nagelkaas 3042, Goud- sche kaas 4492, Edammer kaas 56 86. LEEUWARDEN, 23 Maart. Boter. Aanvoer 10/3, 51/6, 1/12. Prijs: weiho- ter 205204190; veilingprijs 202— 192; commissienoteering 218, bondsno- teering 221. ZWOLLE, 23 Maart. Botermarkt. Aangevoerd 1100 Kg., zijnde 40/8, 15/16 vaten en 300 stukken van Kg. Prijs: per Kg. 2,102,30, per 1/8 vat van 20 Kg. 43, afwijkende1 39, prima per 1/16 vat van 10 Kg. 10,5021,50. Handel vlug. ALKMAAR, 23 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 96 stapels, wegende 8778 Kg. Prijs: fabriekskaas met merk 50, zender merk ge-en noteering; boeren kaas met merk 49, zonder merk 44; fabriekscommissie m.m. 49, boeren- commissie m.m. 56. Handel goed. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verrit ht in den morgen van 23 Maart, medege deeld door het Kon. Ne t. Meteoroi» giscb Instituut te De Bil.it. H. B. 7640 te Memel. L. B. 736.0 te Scilly. Verw. tot den avond van 24 Maart: Matige tot krachtige ZZ. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, vooral in het Z. W. Later wellicht opklarend, zelfde temperatuur. Barometer oia ad. De stand van hedenmiddag 3 uur ts aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 750. LU Cr 3 7' A TUUR. Hedenmiddag 3 uur: 14.4 gr. C. Wisse Ino teeringen. (Amsterdam*. I erhin 59.36 l.onden I2.12'/»t ew-York 2.48 l'arns9.774/i Brussel 34.62 ^.ürich 47.83,/f 7.36 Uome 1X1IV» Madiid41.72 Uslo 66 30 Kopenhagen 66 57 ■ttockholm 66.66l/j Weenen 34.94

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3