Verkoop in onze Portiek: RECLAME Lederen Heeren Sportriemen lantasie Heeren Pantalons Ongebleekte Tricot Jongensknie broeken, leeftijd 8 jaar Gebreide Dames Onderjurken, in lila en rose Blauw Flame Kindermouw- schorten Dames lakceintuurs, 10 diverse kleuren Vraagt onze bekende Crème Flanel, met lila zelfkant, p. el Damast Tafellakens met kleur echte randen Groote ongebleekte Wafelhand doeken, 70/110 c.M. per stuk 20 Meter-stukken band, per stuk 475 c. 1.90 375 c. 1.425 67 c. 10 c. 33 c. 90 c. 37 c. 30 c. 7 c. Groote sorteering Behangselpapier per rol moderne beschild. randen, p. stel Wasch- en lichtechte Madras Serre- Gordijnen m pracht, randen, p. paar Kunstzijden Pluchettes in 6 kleuren. 3.25 nieuw, 130 c M. breed p. el 3-DeeligMatrasstel, prima Damast, CA Imitatie-oaardenhaar. oer stel 3.75 compleet 7-deelig, 4.15 compleet 5-deelig, 1.85 Eikenhouten Bloemtafel, 70 c.M. hoog 61 c. Prima Beuken Kinderstoelen met C '7C gesloten Kooi en Telraam Imitatie-paardenhaar, per stel Groote 2-persoons gestreepte Bed- overtrekken Waschstellen gekl. décor Waschstellen effen wit Groote partij Lingeries, waaronder Damesrokken 75 C# Damespantalons 65 C. Damesonderjurken 975 cl. Dameshemden 575 C. Kinderonderjurken 95 C Alleen aan Borduursel zijn bovenstaande artikelen de prijzen reeds waard. Groote partij coupons gekleurde Katoentjes, Popelines, Schorten, Satinet en Brabantsch Bont. 5 pak Vonkvrije Lucifers voor 25 C« Stukken Karnemelkzeep voor 27 C» „Gruno" Dubbeltjes Vlokkenzeep 6 C. „Gruno" Dubbeltjes Zeeppoeder DAG-AGENDA. Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Zondag 25 Maart, 's morg. 10 en 's av. zes uur. Gebouw „Prediker", Jan- vossensteeg: Godsdienstoefening v. d. Geref. Kerk in H. V. Voorganger Ds. J. C. Aalders, van Amsterdam. Maandag 26 Maart, 's av. half acht. ..Nathanaël", Moriaanstraat 2. De heer Joh. van Wel zen, van Rotterdam, over: „Nederland's ondergang". Dinsdag 27 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. t Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Graanbeurs, Burgsteeg: Uitvoering v. d. L. Patrimonium-Padvinders. Voorschoten. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Ned. Herv. Kerk: Uit voering door het Chr. Gemengd Koor „De Lof stem". Woensdag 28 Maari, 's av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME SPLINTER Bij aankoop van een Karpet een deurkleedje GRATIS. dacht wijden aan den groentijc. rn de voorbereiding daarvan. Aan Len, die den groentijd meenen te moeten bestrijden, zijn tegenwoordig daartoe niet veel wape nen meer overgebl m. Het groenregle- ment voldoet geheel en streng zal daar aan de hand wo.den gehouden. Toch is de laatste groentijd *e slap geweest, wat grootendeels te wijten is aan gebrek aan belangstelling van de oudere-jaars. In dit verband vestigde spr. namens het Collegium er de aandacht van de corps leden op, dat, mochten zij in den groen tijd van oordeel zijn, dat er onder de groe nen lieden voorkomen, welke niet aan re delijke eischen van een aanstaand corps lid te stellen, voldoen, hun de weg open staat gebruik te maken van de middelen, welke de corpswet hun biedt, om deze menschen buiten het corps +e houden. Aan het slot van zijn rede deelde spr. mede, dat het Goenentooneel zal worden gereorganiseerd. A.S. JUBILEUM Dr. H. P, VELDHUYZEN. Zooals reeds gemeld, hoopt Dr. H. P. Veldhuyzen 9 April a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot arts werd bevorderd. Er heeft zich uit patiënten en oud patiënten reeds een comité gevormd, dat plannen om hem te huldigen, voor bereidt. In dit comité hebben zitting genomen de heeren Dr. J. Riemens, F. G. Rosier, L. C. Schrijvers en F. v. d. Mark. GEREF. ZANGVEREEN. „HOSANNA". De Geref. Zangvereen. „Hosanna" hoopt Donderdag 29 Maart een uitvoe ring te geven in de Geref. Kerk a. d. Heerengracht. Uitgevoerd wordt o.a.„Jubilate Deo" van onzen stadgenoot Leo Mens. Het werk is geschreven voor koor en soli, en duurt omstreeks 45 minuten. Tevens heeft men zich de medewer king verzekerd van den heer J. P. Riedel (Fluit). Gaarne voegen wij aan deze aan kondiging nog een krachtig woord van opwekking toe. Men houde dezen avond vrij. HET COLL. ARBEIDSCONTRACT. Wij lezen in de Chr. Metaalbewerker: Met de fa. Gebr. Boot te Leiden zijn de onderhandelingen nog gaande, reeds een en andermaal is met haar geconfe reerd en met onze leden vergaderd. Echter is er nog geen overeenstemming bereikt, doch hopen wij, dat zulks in den loop van deze week voor elkander komen zal. De firma is bereid een Coll. Contracc aan te gaan, doch heeft ver schillende tegenvoorstellen daarop ge daan. OUDERAVOND. Op Donderdag 29 Maart a.s, wordt in de Lagere School aan de Hoogland- sche Kerkgracht een ouderavond ge houden voor de beide Scholen aan de Hoogl. Kerkgracht 20a (G. L. O. en U. L. O.). Aanvang des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Opening door den voorzitter. 2. „In het gelid vrij!" referaat van den heer J. H. den Hengst, onderwijzer a. d. Opleidingsschool. 3. Pauze, waarin thee wordt rondge diend en het werk der leerlingen kan worden bezichtigd, terwijl het personeel der U. L. O.-School voor belangstellen den in hun lokalen te spreken is. 4. „Iets uit het leven der dieren", (met lichtbeelden), referaat van den heer J. de Groot, onderwijzer aan de U.L.O.- School. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". Op Zaterdag 24 Maart a.s. zal tusschen 3 en 6 uur in het kantoorgebouw van de Bouwvereen. Oosterstraat 5a een tentoon stelling worden gehouden van voorwerpen in het afgeloopen winterseizoen vervaar digd door kinderen van leden van de Buurtvereeniging „Eensgezindheid". PROF. ALB. SCHWEITZER IN NEDERLAND. Het Comité van voorbereiding voor de tournee van Prof. Alb. Schweitzer in Nederland (adres: Mej. Bahlman te Bussum) deelt mede, dat deze tournée zoodanig is geregeld, dat Prof. Schweitzer te dezer stede den 28en April a.s. een voordracht zal houden, en den 2en Mei zijn Bach-concert zal geven. Tot regeling van een en ander is alhier een comité tot stand geko men, bestaande uit: Dr. K. H. Boerse- ma, W. Fontein, Prof. Dr. H. T. de Graaf, Prof. Dr. G. J. Heering, Mevr. HeeringVan den Bosse, Ds. G. Hen- nemann, Prof. Dr. W. A. Kuenen, Leo Mens, Ds. E. L. Nauta, Prof. Dr. H. M, van Nes, Ds. J. Rauws, Dr. J. Riemens. De voordracht, waarin Prof. Schweit zer verhaalt van het werk der medi sche zending in Centraal-Afrika, toe gelicht met lichtbeelden, zal plaats hebben op Zaterdagavond 28 April. Aangézien de Stadsgehoorzaal op dien dag niet beschikbaar is, heeft het Comité, in de gegronde ver wachting van een groote opkomst, zich gewend tot het College van Kerk voogden der Ned. Hervormde Gem. met het verzoek een der Kerken te mo gen gebruiken. Op dit verzoek ging dit College met groote bereidwillig heid in, zoodat de Hooglandsche Kerk ter beschikking werd gesteld, Met ge lijke verheugende voorkomendheid bejegende dit College het verzoek te mogen beschikken over de Pieters kerk met haar door Prof. Schweitzer in Sept. 1927 zoo geroemd orgel, waar op hij den 2en Mei a.s. zijn Bach- concert hoopt te geven. Nadere bijzonderheden zullen te zij ner tijd ook per advertentie worden bekend gemaakt. Gaarne zag het Comité het bezoek van Prof. Schweitzer aan Leiden ook in dezen zin slagen, dat het ten goede kome aan het hooge doel, waaraan deze man zijn persoon en gaven heeft gewijd: het werk der Medische Zen ding in Centraal-Afrika. De baten toch van zijn tournée komen aan dit werk ten goede. De voordracht op 28 April is kosteloos toegankelijk voor ieder: doch ieder drage dan ook naar plicht en vermogen bij tot de collecte welke dan wordt gehouden. Voor het concert op 2 Mei zullen kaarten ver krijgbaar worden gesteld a 1, en tot een beperkt aantal a 0,75 per per soon. Om verzekerd te zijn, dat de on vermijdelijke onkosten niet te veel af breuk zullen doen aan de baten, heeft het Comité gemeend een fonds te moe ten vormen waarvoor hier en daar bij dragen zullen worden gevraagd. Wie echter niet werd aangezocht, of wie zichzelf en het Comité de expresse moeite van een aanvrage wil be sparen en, bewogen door den levens arbeid van Prof. Schweitzer, iets wil afstaan voor dit ideale doel, kan zijn bijdrage langs anderen weg doen toe komen aan het Comité. De penning meester, Ds. G. Hennemann, Rijnsbur- gerweg 161 (postrekening 112662) zal gaarne de bijdrage in ontvangst ne men. Het secretariaat van het Comité is in handen van Mevr. HeeringVan den Bosse, Witte Singel 9t5. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Woensdagavond was de afdeeling Lei den van den Ned. Chr. Landarbeidersbond in feestvergadering bijeeh om te herden ken, dat zij voor 10 jaar werd opgericht. De voorzitter liet zingen I's. 80 1, waar na bij voorlas I's. 14(3 en voorging in ge bed. In zijn openingswoord memoreerde hij, dat wij niet alleen het feit herdachten, dat de afd. 10 jaar bestond, maar ook dat onze vriend Corpel, de eenigst overgeble vene van de oprichters, al die 10 jaren de functie van penningmeester heeft vervuld. Wij danken God er voor, dat Hij mannen I heeft bekwaamd om te komen tot oprich ting van een afdeeling van den Chr. Land- arbeidersbond, maar meer nog, dat Hij ons mannen heeft geschonken als vriend Corpel er een is. Spr. dankte ook de echt- genoote van den heer Corpel, die hem zoo trouw ter zijde staat in al het werk, dat hij voor de afdeeling doet. Hierna heette spr. alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder den heer H. Ouwerkerk, hoofdbestuurder, den voor zitter en den secretaris van den C.B.B. en het Mandolinegezelschap „Marjacof". Vervolgens gaf spr. gelegenheid aan het Muziekgezelschap, dat zeer verdienstelijk enkele nummers ten gehoore bracht. De heeren L. Wetselaar en H. Schippers zorgden, dat de avond verder gevuld werd met enkele voordrachten. De heeren Gro tenhuis en Ouwerkerk roemden om strijd de verdiensten van het bestuur en in 't bijzonder van den heer Corpel, terwijl eerstgenoemde ook nog naar voren bracht dat de afdeeling was opgericht onder lei ding van den C.B.B. In de pauze werd een tombola gehou den ten bate van het T.B.C.-fonds Draagt Elkanders Lasten, waarvoor de volgende firma's gratis enkele artikelen hadden be schikbaar gesteld, waarvoor hun hartelijk dank werd gebracht: Thee- en Koffiehan del „Het Klaverblad" alhier; de fa. van Nelle; Niemeijer's tabakfabriek; Zeepfa briek „Het Klaverblad" en de fa. Albert Hein. Hierna werd aan den heer Corpel een stoffelijk blijk van waardeering overhan digd, namens de afdeeling een rookstel en voor zijn vrouw een prachtige bloe menmand, en namens het Hoofdbestuur een electrische Tietslan^aarn. Nadat het muziekgezelschap nog enkele nummers ten gehoore had gebracht, liet de voorzitter tot slot zingen het eerste vers van Gezang 180, waarna de heer Slegtenhorst, secretaris van den C.B.B., voorging in dankzegging. SCHILDERSSTAKING. Hedenmorgen is hier er stede, na dat daartoe gisteravond in een ge- (ombineerde vergadering van den Ned. Schildersgezellenbond en de R.-K. en Chr. Bouwvakarbeidersbon den was besloten, een staking uitge broken bij den schilderspatroon- F. van Kleef aan de IToogewoerd. De eiscli luidt: invoering van den 834-urigen werkdag in plaats van den thans geldenden 10-urigen. De staking omvat 16 man. Maandagavond zal in een propa- gandavergadering van de afdeeling Leiden van den Chr. Bond van P.T.T.- personeel Ds. A. D. Meeter spreken. BINNENLAND. HOx'BERICHTEN. Aan den maaltijd van de Koningin en den Prins en de leden van hun ge volg namen gisteravond deel: vice-ad- miraal F. Bauduin, adjudant-generaal der koningin en chef van Hr. Ms. Mi litaire Huis en mevouw Bauduin, geb. Jonkvr. Six, gewezen Hofdame der Koningin; H. J. F. graaf Du Monceau, opperceremoniemeester der koningin en grootmeester van Hr. Ms. Huis, en gravin Du Monceau, geb. Baronesse de Constant Rebecque, gewezen hof dame van de Koningin; Jhr. V. Boreel, opper-hofmaarschalk der Koningin, en mevrouw Boreel, geb. Jellinghaus; en Jonkvr. C. A. A. A. E. gravin Du Mon ceau, hofdame honoraire der koningin BELASTING UITWONENDE NEDERLANDERS. De Tweede Kamer verwiérp gister middag met 44 tegen 25 stemmen art. 2 van het Wetsontwerp, houdende be palingen betreffende de belasting op de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingeze tenen des Rijks. Op verzoek van den minister werden de beraadslagingen daarna geschorst. De minister heeft vervolgens on middellijk een wijziging ontworpen, zoodat hedenmorgen reeds een nota van wijziging verscheen. Bij die nota van wijziging wordt voorgesteld, een nieuw artikel 2 in te voegen, waarvan de strekking is te palen, dat, ter uitvoering van de wet, afwijkingen en aanvullingen bij alge- meenen maatregel van bestuur kun nen worden vastgesteld. Die afwijkin gen en aanvullingen mogen uitslui tend betreffen: ..le. de termijnen, binnen welke ver plichtingen moeten worden nageko men of recht kunnen worden uitgeoe fend; 2. de plaats, waar verplichtingen moeten worden nagekomen of rechten kunnen worden uitgeoefend; 3e. een verplichting om, zoo het leg gen van conservatoir beslag waar art. art. 26 der successiewet niet mogelijk is, op andere wijze zekerheid te stel len. Verder wordt voorgesteld art. 3 te lezen: „Bij overtreding van de voorschrif ten, uitgevaardigd krachtens art. 2, no. 3, wordt ten aanzien v. den over treder het verschuldigde recht met één vierde daarvan als boete verhoogd. Art. 82, le der successiewet is ten de zen toepasselijk". Tenslotte laat de minister de artt. 4, 5 en 6 vervallen. DE INDONESISCHE STUDENTEN. Zooals wij gister reeds mededeelden, zijn de Indonesische studenten Mo hammed Hatta, Sastro Amidjoja,, Pa- montjak, en Adhiningrat, die terecht stonden als verdacht van opruiing, van het hun ten laste gelegde vrijge sproken. Zooals men weet. waren deze stu denten, tegen wie de Officier van Jus titie, Mr. Rijkens straffen van 3, 3 H en 2 jaren had geeischt, na de behan deling der zaak ter terechtzitting, door de rechtbank reeds uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. Uit de overwegingen van het von nis vernemen wij nog het volgende: De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat opruiing tot gewelddadig optreden toch bestaat in het spreken en schrijven op zoodanige wijze, dat Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. [HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadloozic Omroep. N. C. R. y. 4.456.30 Vooravondconcert. K. R. O. 6.30 Spreker: Mr. H. v. Haastert. Onderwerp: „De Emigratiebe weging". 7.00 Cursus Gregoriaansch. V. P. R. O. 7.35 Vrijz. Prot. Persbureau. 7.40 Beethovencyclus I. 8.00, Lezing. Spreker: Dr. Gramberg. Onderwerp: „De taak der Medi sche Zending". 8.40 Beethovencyclus II. 9.00 V.P.R.Ó.-Cursus. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok. 6.00 Dinermuziek trio Rentmeester. 7.15 Landbouwhalf uurtje. 7.45 Politieberichten. 8.05 Schippersles. 8.35 Muziek en zang. 9.35 Lezing door den heer G. de Clereq Onderwerp: „De onderdeden van de centrale verwarming". 10.05 Persberichten van Vaz Dias. 10.15 Het Omroep-orkest. Dir. Treep. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.20 Muziek. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANÜENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.05 Muziek. 5.35. Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 8.20 Muziek. 10.55 Variété. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radiol, 1730 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwccmmuniqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. zij, die het hooren of lezen, redelijker wijze bewogen kunnen worden tot ge welddadig optreden. In casu was het geschrevene het tot uiting brengen van denkbeelden en gedachten met 't oogmerk om die aan derden mede te deelen. Het plaatsen van opstellen in het tijdschrift was, naar het oordeel der rechtbank, op zichzelf niet geëi gend geweld te veroorzaken. Ook de bewoordingen der opstellen hadden daartoe in dit geval niet de uitgedruk te strekking. Daartegenover waren de opstellen echter ook niet van zoodanig beschou wenden aard, dat zij het vermogen tot het veroorzaken van geweld redelijker wijze zouden moeten missen; het oogmerk tot het aansporen tot geweld zou wel kunnen worden vermoed.*, Dit oogmerk moet echter op andere wijze komen vast te staan. Dit is ech ter, meende de Rechtbank, hier niet het geval geweest. De Rechtbank acht te dit buitendien ook niet zeer aanne melijk, nadat zoo kort geleden onlus ten op groote schaal waren mislukt. Tenslotte overwoog de Rechtbank nog, dat art. 131 van het Wetboek van Strafrecht alleen geldt voor hand having gezag binnenslands en dat de koloniën hier gelijk gesteld moeten worden met het buitenland. De ge schiedenis van genoemd artikel wijst geheel in die richting. x-: Op al deze overwegingen sprak de rechtbank de verdachten vrij. De belangstelling voor de uitspraak was zeer groot. Nadat de president, Mr. Cost Budde het vonnis had uitgesproken en de vrijspraak bekend was geworden, wer den de verdachten en hun verdedigers in de getuigenkamer van vele zijden geluk gewenscht. VICE PRESIDENT RAAD VAN STATE. Bij Kon. Besluit is, ingaande 18 April: le. op zijn daartoe gedaan verzoek aan Mr. Dr. W. F. van Leeuwen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als vice-president van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen; 2e. benoemd tot vice-president van den Raad van State Mr. Dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg. oud-commissaris der Koningin in de provide Utrecht. Zooals men weet, is Graaf van Lyn den thans Opperkamerheer der Konin gin en Grootmeester van het Huis van Prinses Juliana. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de Stcrt. no. 58 wordt medege deeld, een opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziekten (bedoeld in de wet van 4 De.-. 1872, Staatsblad 134, zooals deze ge wijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Febr. 1928, Stbl. 29), over de week van 11 tot en met 17 Maart 1928. In de week van 11 tot en met 17 Maart 1928 werd afgeleverd: door de entsofinrichting te Amsterdam koe pokstof voor 5380 personen; door de Het ergerlijk geval van opsluiting te Diepenveen. Links: de 56-jarige vrouw V., die gedurende 8 a 10 dagen door haar man werd opgesloten in een pri vaat, aangebracht in de koestal van zijn boerderij. Rechts: Het bewuste hok, dat 75 c.M. breed, 1.45 M. hoog en 2.15 M. lang ist

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2