DAG-AGENDA. Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door het kerkkoor „Ex Animo". V/oensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: de heer J. Snoeks, van Haarlem. Sassenheim. Woensdag 21 Maart, 's av. half acht. Ingebruikneming verbouwde Geref. Kerk. Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Nutsgeboiiw, Steenschuur: Lezing door Ellen Forest over „Het dier door de eeuwen- heen". Voorschoten. Woensdag 21 Maart, 's av. half acht. Ambachtshuis: De heer W. C. Lamain. Donderdag 22 Maart, s av. acht uur. Graanheurs, Burchtsteeg: Openbare Samenkomst v. d. Chr. Jeugdorgani satie „Phébe". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Graanheurs, Burgsteeg: Uitvoering v. d. L. Patrimonium-Padvinders. Woensdag 28 Maari, 's av. acht uur Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME BS3B SPLINTER K339 Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed I 2,60. zeer gewaardeerde hulp gedurende 4 maand, verklaarde Mr. F. Ligten— berg met vertrouwen zijn nieuwe ambt te aanvaarden. GEMEENTELEENING. De firma Patijn, Van Notten en Co. te Amsterdam bericht ons: Bij de gisteren gehouden inschrij ving werd de iVs pet. leening der Ge meente Leiden geheel geplaatst. PATRIMONIUM S JEUGDWERK. Patrimonium werkt! Het mooie werk dat ze onder de jeugd verricht, verdient onze volle belangstelling en steun. Maar ze toont ook die belang stelling waard te zijn. Naast de Bazar, die ze organiseerde ten bate van 't Jeugdwerk, hoopt de Padvindersver- eeniging een uitvoering te geven op Woensdag 28 Maart a.s. in de Graan heurs. Het programma belooft een goeden avond. Wij wekken onze lezers gaarne op, dezen avpnd bij te wonon. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. Men hoort den laatsten tijd veel van ongelukken bij onbewaakte over wegen, doch de veiligheid bij bewaak te overwegen laat soms ook veel te wenschen over. Zoo is gisteren door tegenwoordig heid van geest van den bestuurder eener Brocwaybus een groot onheil voorkomen. Toen gistermiddag te 3.45 een volle Brockwaybus den overweg te Oegst- geest wilde passeeren, kwam plotse ling een overwegwachter uit zijn huisje rennen om ijlings de hoornen neer te laten. De bus was reeds de zware hoornen genaderd, zoodat van stoppen geen sprake meer kon zijn. Teneinde beschadiging van het dak van de bus door de neervallende hoo rnen te voorkomen, gaf de chauffeur vol gas, zoodat het hek nog juist ach ter hem nee klapte. En 8 seconden later passeerde de sneltrein uit Leiden in vliegende vaart, nog voordat de tweede boom gesloten was. De wachter gaf als ver ontschuldiging op, dat de signalen te laat hadden gewerkt. De Haarlemsche Brockway-Bus Mij. is terecht van meening, dat haar pas sagiers met een dergelijke „bewaking" geen genoegen kunnen nemen, te meer niet daar vanmorgen door over haast sluiten van dezen overweg weer een boom op een harer autobussen te recht kwam, waardoor het dak der bus geschadigd werd. Bij onderzoek zal moeten blijken, dat óf de signaalinrichting defect is, óf deze oude overwegwachter niet berekend is voor zijn taak. EX. APOTHEKERS-ASSISTENT. Geslaagd de dames H. H. Schupper (geboren te Rotterdam); J. Verkuyl (geboren te Haarlemermeer) en de heeren: F. Abels (geboren te Toelan- gan) en J. te Kok (geboren te Leiden). Hedennacht om 4 uur werd door een voorbijganger brand ontdekt in de school aan de Mare, die thans niet meer als zoodanig wordt gebruikt, maar waarin een groep padvinders oefenine^n houdt. De brand was ont staan ter plaatse waar een gascom- foor stond. Blijkbaar was dit niet of niet voldoende uitgedraaid waardoor de gasslang vlam vatte en het vuur zich ook aan het hout mededeelde. Door politie en brandweer werden de vlammen met emmers water ge- bluscht. Schade van beteekenis is niet aangericht. Gisteravond te 9 uur geraakte het gras langs den Rijnshurgerweg en den Maredijk in brand Waarschijnlijk zijn vonken uit de locomotief de oor zaak geweest, tint. het droge gras vlam vatte. Ook langs 'den spoordijk van de lijnUtrecht-^Leulen Dooft gisteren hetzelfde plaats gehad. De brandweer die uitgerukt was behoefde geen dienst te doen daar de vlammen spoe dig wegens te weinig voedsel waren gedoofd. A. S. heeft aangifte gedaan van de vermissing van een 20 M. lang touw van een schuit, liggende in de Oude Vest. Bij de sigarenwinkelierster, Mëj. de W. vervoegde zich gisteren een zi geunersvrouw die 2 sigaren kocht van zeven cent. en niet een rijksdaal der betaalde. Ze wilde oen speciaal soort kwartje terug hebben en hielp die zelf mee uitzoeken. Toen ze weg was vermiste Mej. de W. G kwartjes. De dievegge was gekleed in een plu che mantel en vent met paraplu's. Men zij nogmaals gewaarschuwd. Vannacht om 12 uur is zekere W uit Hilversum met zijn auto op den Hoogen Rijndijk tegen een boom gere den doordat de rechtervoorband van zijn auto sprong en hij liet stuur kwijt raakte. De auto was ernstig bescha digd en is door de fa. v. d. Ameele van Oegstgeest opgehaald om hersteld te worden. BINNENLAND. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins zal 'zich a.s. Vrij dag voor eenige weken naar Lugano begeven tot het volgen van een ge zondheidskuur. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Op de rol van de eerste Kamer der Haagsclie rechtbank kwam gisteren weer voor de civiele vordering van de Bank van Portugal tegen Marang van IJsselveere, A. de Sousa, Santos de Bandeira, Henvies en Alzes A. Reiss, Voorts was nog gedagvaard de grif fier der Haagsclie rechtbank om de in beslag genomen bankbiljetten af te geven. Voor den heer Marang stelde zich Mr. Rolandus Hagedoorn als procu reur, voor A. de Sousa Santos de Ban deira (den vroegeren Portugeeschen gezant) Mr. Raymakers en voor den griffier der rechtbank Jhr. Mr. G. W. van der Does. Tegen de drie overige gedaagden werd verstek verleend, waarna de zaak verder werd aangehouden. DE MISS CAVELL-FILM. De Centrale Commissie voor Film keuring heeft, naar men verneemt gis teren de Miss Cavell-film ter vertoo ning in ons land goedgekeurd. Toch zal de film waarschijnlijk nog aan een herkeuring worden onderwor pen, niet zoozeer om herziening van haar oordeel te verkrijgen, dan wel op dat de centrale commissie de volle verantwoordelijkheid van de vertoo- ning van deze film zal kunnen dragen SECRETARIS RAAD VAN STATE. Naar wij vernemen heeft Jhr Mr. Dr J. D. H. de Beaufort, secretaris van den Raad van State, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. Jhr. de Beaufort werd in 1910 be noemd tot commies van Staat, in wel ke functies hij verbonden is geweest aan de afdeeling voor de Geschillen van Bestuur. In 1921 volgde zijn benoeming tot secretaris. Jhr. de Beaufort is kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en oud-reserve ritmeester der huzaren. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van de Rijksmiddelen in de maand Februari bedroeg onge veer 37V* millioen, slechts drie ton minder dan in Februari 1927, echter 1.400.000 minder dan als maandop- brengst was geraamd. De invoerrechten brachten 600.000 méér op dan in Februari 1927. De bier accijns bleek gestegen met 317.000, de suikeraccijns met 826.000, de tabak accijns met 318.000. Dat niettegenstaande deze gestegen opbrengsten liet totaalcijfer toch lager is dan in Februari 1927, wordt in hoofdzaak verklaard door een mindere opbrengst van het successierecht van 2.153.000. Ook de opbrengst der per- soneele belasting* en der inkomsten belasting wijst een lager cijfer aan: de eerste van 359.000, de laatste van 250.000. Deze lagere opbrengsten kunnen geen verband houden met de verlaging van het heffingscijfer dezer beide belastingen. Deze verlaging zal zich eerst in de latere maanden laten gelden. Het verschil is trouwens te ge ring om er bijzondere beteekenis aan te hechten. Vergelijken wij, zoo zegt de Ne der 1. waaraan wij dit onileenen, de totaal- opbrengst over de eerste twee maan den van 1928, met de opbrengst over dezelfde periode in 1927, en met het geen voor twee maanden is geraamd, zoo komen wij tot de navolgende ge tallen: Totaal-opbrengst, eerste 2 maanden 1927 81.524.8G4 Totaal-opbrengst, eerste 2 maanden 1928 80.941.G19 583.245 Vermindering Totaal-opbrengst, eerste 2 maanden 1928 80.941 G19 Raming der opbrengst In 2 maanden 77.062.833 Meer-opbrengst Loven de raming 3.278,786 Door de Kon. Mil. Sportvereeniging werd gisteren in de omgeving van Wassenaar een zeer geslaagde Cross Country gehouden, welke met de tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Hendrik werd vereerd. Luit. Pahud de Mortanges op Marcroix werd winnaar van de Cross Country. Inzet: De twee le prijswinnaars Mej. Eschauzier en Luit. Pahud te Mortanges. Al blijft dus de opbrengst tot heden 83,245 beneden die in het jaar 1927, zij sloeg de raming met 3.278.786, in derdaad toch een mooi en moedgevend verschijnsel. VAC AN TIE-OORD. De firma Stork heeft aangekocht de villa „Slakkenhof" te Beek bij Nij megen, welke ingericht wordt tot vu «.antie-oord voor het fabriekspersoneel DE KEPI AFGESCHAFT. „Ons Leger" deelt mede, dat het hoofddeksel van den soldaat, in dienst de stalen helm huiten dienst de veldmuts wordt en de kepi binnen kort wordt afgeschaft. REGISTRATIE EN DOMEINEN. De minister van financiën heeft met ingang van 1 Mei opgeheven de inspecties der registratie en domeinen te Haarlem le afdeeling, te Haarlem 2e afdeeling, te Zeist, te Zwolle le af deeling, en te Zwolle 2e afdeeling, en ingesteld een inspectie der registra tie en domeinen te Haarlem, te Har derwijk, te Meppel en te Zwolle. RIJKSUNIVERSITEIT. GRONINGEN. Door het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort is aan den Minister van Onderwijs, K. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld Acht de Minister het niet. tegen de belangen van een goed geregeld uni versitair onderwijs te Groningen, dat herhaaldelijk hoogleeraren, na slechts enkele jaren werkzaam te zijn geweest aan de universiteit aldaar, benoemd worden, aan een andere Nederlandsche Jioogeschool? CENTRALE COMMISSIE VOOR DE FILMKEURING. In het tijdvak van 12 tot en met 17 Maart 1928 zijn door de Centrale Com missie voor de Filmkeuring gekeurd in totaal 93 films niet een lengte van 59312 M. Gelast werden 10 coupures met een lengte van 64 M. Toegelaten zijn 80 films, lengte 29797 M. voor alle leeftijden, 11 films lengte 14779 M. voor personen boven 14 jaar en 2 films lengte 4736 M. voor per sonen hoven 18 jaar. Verder werden gekeurd 493 litho's, waarvan 2 werden afgekeurd en 1203 foto's. VERGOEDING VOOR EERSTE KAMERLEDEN. Verschenen is de Memorie van Ant woord van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van Hoofdstuk II der Staatsbegrooting voor 1928 (hooge college's van staat en kabinet der Koningin). Ten aanzien van den geuiten wensch om aan de leden der Eerste Kamer een vergoeding toe te kennen, merkt de minister op, dat de Grondwet deze •toekenning niet toelaat. Ook een ver hooging van de verblijfsvergoeding is in strijd met de Grondwet. Tenslotte merkt de minister nog op, dat inder daad de leden der Kamer die te 's Gra- venhage wonen, van de vergoeding voor verblijfkosten uitgesloten zijn. Voor een verandering van deze rege ling zou wetswijziging noodig zijn. De minister is bereid deze te overwegen en zal zich daarbij o.a. de vraag moe ten stellen of recreatieuitgaven bin nen de eigenlijke woonplaats wel als onkosten in den zin der wet kunnen worden aangeduid en bij bevestigende beantwoording van die vraag ook de ze, of hij een wijziging van de wet wel een uniforme regeling van de verblijfs vergoeding zal kunnen worden ge handhaafd. VOORZIENINGEN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft bij de Tweede Kamer ingezonden een missive, waarin hij zegt het op prtjs te stellen als de be raadslagingen worden hervat over het wetsontwerp, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. In dezen brief verklaart de minister nog, dat art. 36 van het ontwerp, als nog eenige wij2iging zal moeten onder gaan tengevolge van de wet tot op schorting van den zijdelingsellen va- cinatiedwang. Een nota van wijziging is daartoe ingediend. VERDUISTERING. Gisteren heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan de 60-jari- ge D. K. uit Den Haag. thans gedeti neerd, geschorst hoofdcommies van het Centraal Bureau voor de Statistiek terzake van verduistering in dienstbe trekking. Blijkens verklaring van den ad junct-directeur van het genoemde Bureau was verdachte hoofd van de 4de afdeeling van het Bureau en als zoodanig belast met het comptabel be heer van het geheele bureau. Hierbij bestond' een rechtstreeksclie verhou ding tusschen den verdachte en de Al- gemeene Rekenkamer. Verdachte was reeds langer dan 25 jaren bij het Bu reau in dienst. Het laatste half jaar was hij echter met ziekteverlof. Voorts werd als getuige gehoord de heer Van Zwijndrecht, commies bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek, die verdachte's kas heeft gecon troleerd en daarbij tot de conclusie is gekomen, dat er een groot tekort was, n.l. van ruim 24.000. Met zekerheid kon getuige verkla ren, aldus antwoordde hij op nadere vragen van den verdediger, dat er minstens 12.000 verdwenen moet zijn Nog werd gehoord de heer Hoogtey- ling, referendaris bij de Algemeene Rekenkamer. Deze meende, dat het ge mis van elke directe controle van groo ten invloed is geweest op den omvang van de gepleegde fraude. Een bijzon dere verhouding van de Rekenkamer ten opzichte van de administratie be stond er, volgens getuige niet. Naar getuige's meening zou het tekort plm. 25.000 beloopen. Verdachte verklaarde, dat hij sedert 1908 hoofd van de vierde afdeeling was. Door bijzondere omstandigheden is hij er toe gekomen, geen scherp on derscheid te maken bij het beheer van de rijksgelden en van zijn privé-gelden Hij bewaarde tenslotte de gelden in één kas. Verdachte gaf toe, dat hij gelden van het Rijk ten eigen bate ge bruikt heeft. Hij is daartoe gekomen, doordat zijn persoonlijke uitgaven wel eens te hoog waren en doordat hij on gelukkig had gespeculeerd. Naar ver dachte's meening kan, hetgeen hij voor zichzelf heeft gebruikt, nooit een be drag van 24.000 beloopen. Verdach te meende, dat het bedrag hoogstens 12.000 kan zijn geweest. Hij bestreed bovendien, dat hij feitelijk de bedoe ling heeft gehad, de gelden te verduis teren. De 12.000 zou hij ook wel bij elkaar hebben kunnen krijgen als hij de gelegenheid daarvoor gehad had. Verdachte erkende volkomen zijn verantwoordelijkheid, hoewel deze fei telijk, in verband met het te geringe personeel, enz., niet doenlijk was. Het O. M., waargenomen door Mr. Polman, achtte het gebeurde van zeer ernstigen aard, Hij meende, in ver band met de getuigenverklaringen het bedrag van 25.000 te mogen aanne men. Naar sprekers meening is con trole uitgebleven, omdat verdachte dat zelf niet wilde. Hij voelde toch, dat hij op een hellend vlak stond. Spr. meende, dat het gebeurde van te ernstigen aard is om een voorwaar delijke straf op te leggen, ook al houdt men rekening met verdachte's leef tijd en zijn staat van dienst. Eisch: 9 maanden gevangenisstraf. HOMOEOPATHIC. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van a. de groote uitbreiding, welke de homoeopatische geneeswijze in den laatsten tijd, in het bijzonder in Enge land, Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft ver kregen, en omtrent de resultaten, welke in die landen ten aanzien van deze geneeswijze zijn geconstateerd: b. de opzienbarende publicaties in Duitschland van de hoogleeraren Bier en Muck en van den indruk, die deze publicaties in Duitsch-medische krin gen hebben gemaakt; c, de oprichting van leerstoelen voor de homoeopathie in Berlijn en Tn Frankfort en van den artsencursus, welke in het Homoeopatische Zieken huis te Stuttgart werd gevestigd, be nevens van het feit, dat aan den laat sten cursus 100 allopatische artsen hebben deelgenomen; Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOKED IS HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlooae Omroep. N. C. R. V. 5.15 Kinderuurtje. 7.00 N. D. O. Cursus Stenografie. 7.30 9e causerie over Pluimveeteelt. 8.00 Uitzendavond Zwolle. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door het Om roep-orkest o.l.v. Nico Treep. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 7-4 Toliiieb; richten. 8.05 Concert 10.00 Persberichten vau Vaz Bias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.50 Muziek en zang. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.50 Afrika, ILL Spr.: Ludwig Brandt 9.10 Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604, M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 De Radio Zangers. 8.20 Muziek en zang. 9-.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 10.25 Concert 11.20 Muziek." PARIJS, (Radio), 17.50 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwcimniuniqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. en d. de bespreking, gehouden op 't negende internationaal homoeo^athi- sche congres op 1825 Juli 1927, to Londen, waar 12 landen waren verte genwoordigd, en de Duitsche allo- paath Prof. Friedlander, te Freiburg, de stelling verdedigde: dat pas dan een normale toestand zal zijn gescha pen, wanneer aan elke universiteit één homoeopatische leerstoel zal zijn verbonden? Zoo ja, tot welke beschouwingen en conclusies hebben deze kennisneming dan den minister geleid? 2. Is de minister bekend met de sterf tecijfers, o.m. van cholera-epidemieën, van roodvonk en diptherie, benevens met het feit. dat de resultaten bij ho- moeopathische behandeling dezer ziek ten gunstiger zijn dan bij de allopati sche geneeswijze? Zoo ja. tot welke gevolgtrekking geeft dit den minister aanleiding? 3e. Is de minister niet van oordeel, dat: gelet op de resultaten van de homoe- opatische geneeswijze in het buiten land en de uitspraak van verschillen de aldaar gevestigde geleerden, dat de homoeopathie de juiste wijze van ge nezen is; gezien den voortgang, welken uit deze geneesmethode hier te lande maakt, blijkende uit de feiten, dat te Oudenrijn een homoeopathisch zieken huis werd gesticht en reeds 35 artsen, die allen hun opleiding aan onze uni versiteiten genoten, zich als homoeo pathisch geneesheer hebben gevestigd, en overwegende, dat zijn ambtsvoor ganger, Dr. de Visser, na rijp beraad in beginsel zijn medewerking, om "tot de oprichting van een leerstoel in de homoeopathie te geraken, heeft toege zegd, een zoodanige leerstoel aan een der rijksuniversiteiten behoort te worden ingesteld? HULDEBLIJK AAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. De tweede vergadering van het hoofd-comité voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder heeft plaats gehad ten huize van de presidente, Mevr. van Leeuwen-Waller. Alle provincies waren vertegenwoor digd, door de echtgenooten van de commissarissen der Koningin, behal ve van Gelderland, Zuid- Holland en Zeeland, welke verhinderd waren. Amsterdam zond bij afwezigheid van Mevr. de Vlugt twee vertegen woordigsters: Mevr. Strater-van Og- trop en Mevr. de Bruyn van Melissen Mariekerke-baroneesse Taets van A- merongen, Rotterdam was vertegen woordigd door Mevr. Wytema-Ver- steeg. De aan het uitvoerend comité toegevoegde secretaresse, Mevr. van der Steur-de Brauw, en de penning- meesteresse Jonkvr. W. van Pantha- leon, baronesse van Eek, werden aan het hoofdcomité voorgesteld. In de verschillende provincies had den zich de comité's reeds gevormd of waren in voorbereiding. Alle rangen en standen zijn zooveel mogelijk in de provinciale en plaatselijke comité s vertegenwoordigd, terwijl aan een zo<- tigtal vereenigingen om medewerking was verzocht. Met de grootste voldoenning werd geconstateerd, dat de sympathie voo- het doel bijzonder algemeen en ?root is. De inzamelingen over het gehce'-' land zullen plaats hebben tusschen Paschen en Pinksteren. De regeling voor de verschillen steden en dorpen houdt verband 1 de plaatselijke toestanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2