Aan het einde der Week Onze regeering is in dc afgeloopen week gelukkiger geweest dan in de twee daaraan voorafgaande. De wetsontwerpen, waarover de Tweede en de Eerste Kamer beraadslaagd hebben, gingen er nu met vlag en wimpel door. Zoo om de be langrijkste te noemen wat de Tweede Kamer betreft het wetsontwerp tot ver vroegde invoering van den zevenjarigen leerplicht en wat onzen Senaat aangaat, het ontwerp tot verlaging der inkomsten belasting. Tevens is door de Tweede Ka mer het wetsvoorstel-Zijlstra tot verlaging v^n het aantal leerlingen per onderwij zer aangenomen. Stappen wij nu van ons parlement over op het wereldparlement, dat te GenèVe pleegt te vergaderen, dan hebben wij al lereerst te herinneren aan het feit, dat.de voorbereidende ontwapenings-commissie weer bijeengekomen is. De beraadslagin gen dezer commissie zullen ditma voor al daarom van belang zijn, omdat zal moeten blijken, of de commissie het tot de tweede lezing van de ontworpen con ventie tot beperking der bewapening zal brengen. Zouden daarentegen de beraadslagingen op het doode puvt zijn gekomen, en kan de commissie niet verder komen, dan wordt vermoedelijk de tweede lezing met meerderheid van stemmen verdaagd en het vaststellen van den datum voor het bijeenkomen va nde algemeene ontwape ningsconferentie in het midde gelaten. M a.w. dan wordt de zaak der ontwape ning ad calendas Graecas verschoven In Rusland is in het ko^nbekken aan de1 Donets en in den noordel"ken Kauka- süs een samenzwering tegen de regeering ontdekt, waarbij o.a. een zestal Duitsche ingenieurs zijn gearresteerd Wat er pre cies gaande is, weet men niet, doch als de berichten die uit de Oostzeestaten ons bereiken, juist zrn, zou er in Moskou een paniekstemming heerirchen ever de ont dekking van deze „contra-revolutionaire samenzwering". De vroegere eigenaars van de mijnen zouden tal van ingenieurs en technici, zoowel Russen van monarchisti sche gezindheid, ls buitenlanders, heb ben weten te bewegen tot dader van >a botage op groote sc" nal, ten einde het Sovjet-stelsel ten val te brengen. De lei ders van deze sabotage-campagne zouden van de ontevredenheid onder een deel der mijnwerkers partij hebben getrokken om hun oogmerken te bereiken. Voorts wordt gewaagd van een reeks brandstichtingen, ontploffingen en beschadigingen van ma chines in de productiefste mijnen. Het is natuurlijk in verband met de perscensuur in Rusland zeef moeilijk om ar bij benadering i weten te ko men, wat er in dit land gaande is, zoodat alle berichten daaromtrent met het hoo- dige voorbehoud moeten ontvangen wor den. Deze kwestie heeft ook nog een in ternationalen kant, omdat er Duitsche in genieurs en technici bij betrokken zijn. De Duitsch-Russische economische bespre kingen zijn tengevolge van dit incident reeds afgebroken. De vliegsport heeft de afgeloopen week weer eenige slachtoffers te betreuren; zoo is de Engelsche vlieger Kinkead bij een proefvlucht verongelukt, terwijl Hinchlif- fe een Oceaanvlucht ondernam en sinds dien niets meer van hem vernomen werd, zoodat de vrees gegrond is, dat hij in de golven den dood gevonden heeft. In Amerika hadden ernstige rampen plaats, die aan honderden menschen het leven kostten: een aardverschuiving in Brazilië en een dijkbreuk in Californië. In de onmiddellijke nabijheid van Lei den had een tragisch auto-ongeval plaats, dat aan twee R.K. geestelijken het leven gekost heeft. Onder den indruk van dit ontroerend gebeuren, schreef de R.K. Leid- sche Courant het volgende ernstige woord, waarmede wij dit weekoverzicht willen besluiten: „God geeft Zijn signalen aan deze woorden uit een Vasten-meditatie, die wij j.l. Dinsdagavond mochten hooren, den ken wij nu God geeft Zijn signalen, om ons tc waar schuwen voor het gevaar van de zonde en voor het onuitzegbaar-rampzalige: de dood in zonde-toestand. God geeft Zijn signalen. Wij lazen, bijv. nog in de courant van gisteren, over ontzettende rampen, vèr van ons weg, waarbij ineens honderden en honderden menschen den dood vonden. Wij hooren rondom ons heen van plotselinge sterfge vallen. Maar het geluid van Gods signaal is dan meestal niet zóó doordringend voor ons, dat het stuk slaat alle kleine beuze lingen rondom ons heen, die onze voet stappen verhinderen den weg te gaan recht-uit naar ons levensdoel. God geeft Zijn signalen. Een ramp als Woensdag heeft plaats gegrepen slin gert het geluid van Gods signaal door de lucht als een bliksemflits, die openscheurt de dikke wolkenbank van verzinnelijking, welke ons het gezicht op de eeuwigheid belemmert God heeft twee Priesters plotseling uit het leven opgeroepen, deze uitverkiezend als werktuigen van zijn genade-signaal voor ons: De dood komt als een dief in den nachtt" STATEN-GENERAAL, TWEEDS KA ME it. Vergadering van gisteren. De VOORZITTER stelt voor, Donder dag a.s. bij den aanvang der vergade ring eenige kleine wetsontwerpen te behandelen en verder aan de agenda toe te voegen de motie-Joekes, be treffende de bestuurshervorming in Nederl. Indië en de motie-Lingbeek over de salarieering van kloosterlin gen-onderwijzers. Aldus besloten. Wijziging Ongevallenwet 1921. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der On gevallenwet 1921. De heer DROP (S. D.) trekt zijn eer ste amendement-in' het verstrekken van een afschrift Van de registers over mijnongevallen aan het staatstoezicht op de mijnen. Het amendement- Drop het doen bijhouden van de re gisters door een door de verzekerden te benoemen beambte wordt ver worpen met 5223 stemmen. Het amendement-Drop tot het verstrekken van een bewijs van inschrijving aan den betrokken arbeider, wordt ver worpen met 51—22 stemmen. Op art. 80h licht de heer AALBER- SE (R. K.) een amendement toe, strek kende om de practijk te handhaven, dat de arbeider, die door een fabrieks arts behandeld is, de twee eerste Ka- renz-dagen krijgt uitbetaald. Spr. merkt op, dat de arbeider, die dpor eern fabrieksarts wordt behandeld de twee eerste dagen vergoed krijgt, indien het ongeval korter dan drie dagen duurt. Deze bestaande practijk wil spr. gehandhaafd zien. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE betoogt, dat de bedoeling van art. 80Ji juist is, de faciliteiten, door den heer Aalberse bedoeld, uit te sluiteh, zoodat het amendement niet overbo dig is als men die regeling wil. Het amendement wordt aangeno men 2.h.st. De heer BOON (V. B.) verdedigt op art. 80n een amendement om de moge lijkheid van beroep van den werkge ver tegen intrekking der erkenning van den aan zijn onderneming ver bonden geneeskundigen dienst uit te breiden. pe MINISTER verklaart sympathiek tegenover het amendement te staap. Het amendèméht wordt z.h.st. aan genomen. De heer SANNES (S. D.) verklaart, dat, hoewel het amendement-Drop tot benoeming van den fabrieksarts door het bestuur der bank is verworpen, toch deze wijziging is aangebracht, dat de benoeming is onderworpen aan de goedkeuring van het bestuur, waar om de Soc. Dem. niet tegen het ont werp zullen stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen z. li.st. Wijziging art. 88 Arbeidswet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van art. 88 der Arbeidswet. De heer STENHUIS (S. D.) bestrijdt het ontwerp, dat mogelijk maakt kin deren van 13 jaar in de fabrieken te brengen. Slechts wie gebrek aan fan tasie heeft kan meenen, dat in een moderne fabriek voor een kind van 13 jaar iets te leeren zou zijn. Er zijn pae- dagogische nieuwlichters, van wie Prof. Kohnstamm de voornaamste is, die het kind al op jeugdigen leeftijd in aanraking willen brengen met de practijk van den arbeid. Spr. stpat niet aan hun zijde al heeft hij geen verstand van paedagogiek. Hij is het eens met den paedagoog Thijssen, die den nadruk legt op het groote verschil tusschen de school en de fabriek. De school past zich aan bij de kinderen, de fabriek heeft haar eigen tempo. De arbeid in de fabriek is dommer ge worden, er is voor kinderen niets te leeren. Spr. heeft zelf een jongen van der tien jaren en toen hij de stukken ont ving van dit ontwerp heeft hij het kereltje eens aangekeken en gedacht: hoe heeft de minister het hart in het lijf kinderen van dien leeftijd in de fabriek te stoppen. Als iemand spr. zeide, dat zijn kind de fabriek in moest, kreeg hij een oorvijg. Controle op naleving van eventueel te trëffen maatregelen is, wanneer het stelsel eenige uitbreiding krijgt, onmogelijk. Het ontwerp zal moeten worden ver worpen, opdat voorkomen worde, dat de fabriek haar grijpklauwen uit strekt naar de kinderen der arbeiders. De heer ENGELS (R. K.) meent, dat de heer Stenhuis te veel het oog ge- •richt houdt op de grootindustrie, waarvoor dit ontwerp weinig betee- kenis zal hebben. Wanneer men ziet naar het ambacht en de kleine nij verheid, dan wordt het voorstel veel aannemelijker. Spr. wijst op de fabrieken.van Stork waar schatten besteed zijn aan de the oretische vorming van de jeugdige ar beiders, met het gevolg, dat de machi nes van Stork over de geheele wereld bekend zijn. Aan theoretische scholing met den practischen kinderarbeid heeft de groot-industrie behoefte.' De heer GERHARD (S. D.) vraagt zich af. waarom vakopleiding in de fabriek of werkplaats de eenige oplos sing zou zijn. Bij de vaststelling van den leeftijd van 14 jaren in de Arbeids wet is er toch eigenlijk op gerekend, dat, wanneer de 7-jarige leerverplich ting had doorgewerkt, de 8 jarige zou worden ingevoerd. Waarom heeft men aan die eenvoudige oplossing, om aansluiting te krijgen tusschen school en werkplaats, niet vast gehoudëfi? Het argument, dat deze kinderarbeid noodig- is om goed geschoolde vak- beiders te krijgen, is altijd en overal gebruikt door de industrie, die zich steeds heeft verzet tegen beperking van kinderarbeid. In het algemeen is de behoefte aan geschooldheid voor misschien 80 pet. der arbeidersbevol king niet noodzakelijk. Voor die groo te massa zijn al deze redeneeringen over vakopleiding van twijfelachtige beteekenis, doch een behoorlijke, alge meene ontwikkeling is voor haar van veel grooter belang. Vakopleiding in fabriek of werkplaats is humbug, daar bereikt men slechts vakafrichting mee Er zullen slechts eenige honderden zijn, die een werkelijke leerlingoplei ding zullen krijgen, tegenover duizen den, die eenvoudig voor handlangers- diensten en bijbaantjes gebruikt zul len worden. Mej. WESTERMAN (V. B.) had te gen hot oorspronkelijk ingediende ont werp bezwaren, al vond zij voor 13- jarige jongens arbeid beter dan leeg- loopen. Nu het ontwerp zoo is gewij zigd, dat theoretisch en practisch on derwijs wordt, beoogd voor naar spr. althans meent 13-jarigen, die niet meer leerplichtig zijn en uitslui tend betrekking heeft op een leerover eenkomst, zijn spr's bezwaren wegge nomen. Zooals het ontwerp thans luidt vult het een hinderlijk hiaat aan, en spr. acht dit van meer belang, dan dat we de conventie van Washington ratificeeren. Spr. meent, dat het ont werp wel kan worden aangenomen. De heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) meent, dat sommige leden deze zaak veel belangrijker hebben gezien, dan zij inderdaad is. Er is thans een hiaat tusschen schoot en werkplaats, die ook bij den 7-jarigen leerplicht blijft bestaan. Nu wordt voorgesteld, om, onder controle, 13-jarigen toe te laten in werkplaatsen, waar zij eeni- gen arbeid kunnen verrichten om voor loopig iets van het vak te leeren. Men moet daarbij minder denken aan fa brieken dan aan de werkplaatsen van den dorpstimmerman en den wagen maker. De heer VERAART (R. K.) is even eens van meening, dat het ontwerp, zooals het thans luidt, zeer vereenvou digd is. De heer Sterihuis zong dithyramben op de hei en de wei, maar anderen zien verband tusschen de verwildering en de hei en de wei. Anderzijds schiep de heer Snoeck Henkemans een andere idylle door te spreken over den wagenmaker en den timmerman. Er is echter geen waar borg, dat het in die richting zal gaan. Spr zou de waarborgen willen, dat de ontwikkeling der leerovereenkomst gaat in de richting van het leerlingen wezen in de grafische vakken. Hoe denkt de regeering zich de con trole op de naleving? Een goede rege ling is mogelijk, indien de regeering de Nijverheidsonderwijswet behoorlijk naleeft. En daarvan is spr. niet over tuigd. Als de regeering de Nijverheids onderwijswet blijft uitvoeren zooals zij doet. acht spr. de wijziging van art. 88 der Arbeidswet 'n gevaarlijke proef neming. Het spijt spr., dat de regee ring dit onderwerp rnaar niet achter wegen heeft gelaten. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) acht het moeilijk te verstaan, dat met zulk zwaar geschut als waarvan de heer Stenhuis zich bediende, dit simpele ontwerp is bestreden. Spr. acht dit ontwerp de eenige oplossing om er 'n eind aan te maken, dat jongens Van 13 jaar leegloopen en kattekwaad uit halen. De waarborg, door den heer Veraart gevraagd, ligt in de bepaling dat geen loonarbeid mag worden ver richt. Spr. zal het ontwerp gaarne steunen, dat in het belang is van het 13-jarige kind. Het moet den voor rang hebben boven de ratificatie van internationale verdragen, die toch niet worden nageleefd. De heer KUIPER (R. K.) is dankbaar dat het oorspronkelijk ohtwerp be langrijk vereenvoudigd is, maar waar schuwt tegen verzwakking van het be ginsel, dat het verbod van kinderar beid in de arbeidersbescherming on aantastbaar moet zijn. In de voorge stelde leerovereenkomst ziet spr. eeni ge verzwakking van het beginsel en het is de vraag, of een afdoende con trole mogelijk zal zijn als de leerover eenkomsten belangrijke uitbreiding krijgen. Het tekort aan geschoolde ar beiders, waarin naar men zegt, dit ontwerp zal helpen voorzien, is een gevolg van den oorlog en zal langs an deren weg wel verdwijnen, ook door vakschoolonderwijs. Spr. moet voor het oogenblik nog bezwaar maken te gen het ontwerp. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE betoogde, dat de paedagogon Thijssen, Gerhard en Kohnstamm ver schillend denken over dc onderwijs kwesties, maar hierin zijn zij het eens dat het onderwijs te veel intellectua listisch is, en dat het meer moet aan sluiten aan het leven. De beschouwin gen van den heer Stenhuis meent spr., waren archaïstisch, zijn rede had be trekking op het oorspronkelijke ont werp, dat niet meer bestaat. Met den heer v. d. Heuvel is spr. het eens, dat de aansluiting van school en werkplaats van meer belang is dan de ratificatie van de overeenkomst van Washington. Maar aanneming van dit ontwerp sluit ratificatie niet uit, indien de interpretatie v. de woor den „école professionelle", die spreker zich voorstelt te geven, door de Kamer wordt aanvaard. Spr. wijst op het voor beeld van Denemarken en op de lood- Witconventie yan Genève. De vergadering wordt te 5.30 uur verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Land- en Tuinbouw. HET GRONINGER BLAARKOP RUNDVEE-STAMBOEK. De afdeeling „Holland" van dit Stamboek vergaderde te Leiden den 17den Februari, waarna den 28sten dier maand de algemeene vergadering te Groningen werd gehouden. Als lid van het afdeelingsbestuur werd geko zen in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer M. Th. Kompier te Zoeterwoude, de heer N. G. Stokman, te Hazerswoude. In plaats van den heer L. P. v. d. Graaf te Bodegraven, die als lid van het Hoofdbestuur moest aftreden, werd gekozen de heer D. M. Binnen dijk te Alphen aan den Rijn. Verder werden de eischen voor op name in het Keurstamboek gewijzigd en wel allereerst hierin dat van een oneven getal melklijsten niet meer wordt gevraagd de grootste helft, maar de kleinste. Als norm wordt nu gesteld een vet gehalte van 3.40 pCt., waarbij de to taal boter-opbrengst in 300 dagen moet bedragen voor 2-jarigen 100 Kg., voor 2K-jarigen 110 Kg., voor 3-jarigen 120 Kg., voor 3K-jarigen 130 Kg.; voor 4-jarigen 140 Kg., voor 4 K-jarigen 147.5 Kg., voor 5-jarigen 155 Kg., voor 5K- jarigen 162.5 Kg. en voor 6-jarigen en ouderen 170 Kg. Voor zeldzaam produceerende dieren met niet al te hoog vetgehalte n.l. tus schen 3,35 en 3.40 pet. is nog de bepa ling gemaakt, da gevraagd wordt van 2-jarigen 125 Kg., van 2K-jarigen 135 Kg, van 3-jarigen 145 Kg., van 3K-ja- rigen 160 Kg., van 4-jarigen 175 Kg., van 4K-jari<gen 187.5 Kg. en voor 5-ja rigen en ouderen 200 Kg. botervet. Ze zullen minstens 2 lijsten moeten hebben die aan de eischen voldoen, waarvan minstens één aan de eerst genoemde met 3.40 pCt. vet. Als exterieur-eisch wordt gesteld, dat het dier bij opname in het keur stamboek moet kunnen halen 80 pun ten, waaronder 8 voor algemeen voor komen. Inlichtingen worden gaarne ver schaft. J. W. BAKKER ACADEMIE -NIEUWS. VRIJE UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschappen mr. Jac. Postmus op een proefschrift, getiteld: „Een onder zoek naar omvang en aard van de be- volkingsconcenratie in Nederland se dert 1830. Verder de heer A. van Deth, geboren te Brussel, op een proefschrift, geti teld: „Etude sur l'interprétation du paragraphe 8 de Partiele 15 du pacte de la Société des Nations". Binnenkort zullen de Olympiade-postzegels verkrijgbaar worden gesteld. Wij geven hierbij een loto van de verschillede waarden, die in deze postzegels zullen worden verkocht. 'ïrailggfWiï Leidsche Penkrassen. Amice, 'k Mocht deze week, van iemand die het weten kan, vernemen dat onze stad onlangs met de gemeentelijke geldleening een gelukkigen dag heeft gehad. Je weet, dat de koers van uit gifte van een leening een groote be teekenis heeft. Wanneer een leening van nominaal een millioen gulden pari, dat is tegen 100 procent, kan worden uitgegeven, krijgt de gemeen te ook werkelijk een millioen gulden in handen. Moét de leening echter ge sloten worden tegen 99 procent dan gaat er 10.000 af, wordt ze tegen 98 procent gesloten 20.000 enz. Er is dus alles aan gelegen om niet alleen een lage rente te bedingen, maar ook een hooge koers. Nu is het met het geld ook net als met zoovele han delsartikelen, als er concurrentie is kan men nog wel eens koopjes doen. Maar ook heeft een machtigen in vloed of er op een marktdag veel of weinig aanvoer is. Is er veel aanvoer, dan koopt men in den regel voordee- liger dan wanneer de aanvoer klein is. Nu hoorde ik, dat de markt ons niet ongunstig geweest is. Er was dien dag nog al heel wat aangevoerd, als ik het zoo zeggen mag, of eigenlijk is het beter om te zeggen, dat er in ver band met den aanvoer weinig koo- pers waren. De handel was dus slap en dat heeft ons eenige duizenden gescheeld. Hoeveel of dat nu precies geweest is, doet niets ter zake, 't is al gauw de aanslag van een paar onzer vetste betalers in de inkomstenbelas ting. Een ander buitenkansje heeft onze afdeeling Patrimonium deze week gehad. Naar ik las heeft de opbrengst van den gehouden bazaar bruto ruim 1000 bedragen^ - Zie, Amice, dat gun ik die trouwe broeders nu eens van harte. Dat wel om meer dan één reden. In de eerste plaats natuurlijk om dat ze dit geld zoo noodig heb,ben. Wil Patrimonium zijn taak naar behooren volbrengen, dan moet op breed plan worden gewerkt. Onze tijd roept nu eenmaal om krachtige daden. Het jeugdwerk gaat prachtig maar kost geld, omdat de jeugd niet tevreden is met een stil luisteren naar een re devoering, neen de jeugd wil op an dere wijze zich uiten, wil naar bui ten, wil muziek, spel en padvinderij, gymnastiek, enz. Dank zij deze ba zaar zal nu dat jeugdwerk flink aan gepakt kunnen worden. Maar ook ben ik blij om een andere reden. Men meent wel eens, dat Pa trimonium, nu ja, de organisatie is van oude arbeiders. Nog niet eens jonge, die gaan liever naar de vakor ganisatie. Al wat Middenstand is, of zich tot den Middenstand rekent, ge voelt zich al spoedig te voornaam voor Patrimonium. De dwazen! Wil je wel gelooven, Amice, dat in Leiden en ook op andere plaatsen in Patri monium meer intellect zit, dan meni ge vergadering waar men het ver wacht. Maar wat dwaas ook om te meenen, dat Patrimonium alleen voor werklieden zoü zijn. Trouwens ik heb 't altijd jammer gevonden, dat het „Werkliedenverbond" genoemd is. Wat het van den beginne geweest is, en ook m.i. wezen moet, de organisa tie waarin al onze Christenmannen, die met hand of hoofjd hun brood ver dienen, elkaar kunnen vinden, dat komt in dien naam niet uit. Moge mede door dezen bazaar Pa trimonium meer in het Centrum der belangstelling staan. Geen oude vrouw, nog minder de oude vrijster, maar een krachtige moeder, hare zonen op voedend tot kerels Gods. Laat dan de Communistische of Socialistische cel- lenbouwers maar komen, onze Patri moniummannen gooien 2e de deur uit. Een andere zaak waarover ik het nog even hebben wilde is ons Chr. Fröbelonderwijs. Naar ik hoor heeft de Clara Dozy-bazaar onlangs een zoodanige bate afgeworpen, dat./ 1000 in het bouwfonds van eenf nieuwe school gestort zal kunnen worden. Dat is een mooi begin. Wanneer nu straks de Gemeenteraad eeijs besloot het dwaze besluit van 1927 te herroe pen en een nieuw besluit te nemen in den zin van dat te Zwijndrecht geno men, dan kon de vereeniging met ge rustheid een nieuwe school gaan bouwen. Je weet misschien, Amice, dat Zwijn drecht besloot om voortaan geheel het voorbereidend onderwijs in particulie re handen te laten en daarvoor een behoorlijke subsidieregeling te ma ken. Dus niet zoo dwaas als in Utrecht, waar men in eens het geheele voor bereidend onderwijs naar den kelder zou willen helpen, nadat het eerst tot ongekende hoogte was opgevoerd. Ook niet het dwaze besluit van Leiden ge volgd, om nu eens van gemeentewege dat onderwijs krachtig ter hand te ne men. Neen, integendeel het juiste standpunt ingenomen, 6.1.: laat de ouders het zelf doen en help ze wat. Dan gaat het goedkoop en goed. Ik heb zoo'n stille hoop, Amice, dat Mevr. Van Itallie, die nu toch geen raadslid meer is en wellicht ook nooit meer wordtdat wel een aar dige en gepaste bezigheid zou vin den. Zij was er immers zoo voor, in dertijd, om een neutrale fröbelschool te hebben, waar de kindertjes niet gedeeld waren naar de verschillende Kerken. Welnu een prachtkans. Als ik lid van den Raad was deed ik het voorstel om B. en W. van de opdracht te ontslaan en met voorstellen te ko men in den geest zooals te Zwijn drecht aangenomen. De Vrijzinnigen zullen dan Mevr. Van Itallie wel vin den of misschien vindt zij de Vrij zinnigen van allerlei kleur wel om een vereeniging voor neutraal voor bereidend onderwijs op te richten. Natuurlijk kan dat. Men zou dan zelf eens kunnen nagaan wie het be ter en zuiniger doet. Het vreeselijk ongeluk, dat deze week de geestelijken uit Delft aan den Lagen Rijndijk onder Leiderdorp overkwam, heeft weer eens de aan dacht gevestigd op een groot gevaar, dat velen schier dagelijks bedreigt. Hoe weinig is er toch maar noodig om even de macht over de stuurin richting kwijt te raken en onherroe pelijk gaat het motorrijtuig het wa ter in. Zou het niet dienstig zijn om overal langs den waterkant, waar dit niet op al te groote bezwaren stuit, 'n verhoogd voetpad aan te leggen? Dat geeft veiligheid voor voetgangers maar zal ook in vele gevallen onge lukken als dit voorkomen. Een der gelijk verhoogd voetpad zou de auto tegengehouden hebben. In he buitenland vindt men langs bet water of langs diepe ravijnen soms keerende dammen of meertjes. Hier zal dit met het oog op de breed te van den weg in de meeste gevallen niet gaan, maar een verhoogd voet pad ontneemt geen ruimte. Het ware te overwegen. (VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6