SPLINTER'S Voorjaar 1928 DAG-AGENDA. Zondag 18 Maart. Vrije Evang. Gein. Middelstegracht 3: 10 uur: de heer v. d. Horst; zeven uur: de heer J. Staal man, van Huizen. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Jasperse, Kist, Poort man en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Cegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Maart as. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 7G: Telef. 406. RECLAME mm SPLINTER mm Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. Ondanks al de-e moeilijkheden verrees echter gehouw na gebouw, totdat voor de Regeering groo'te bezuinigingen een drin gende eisch ging worden. St.- eds langza mer werd het tempo, het werkvolk tot 't uiterste verminderd haastte zich niet en het terrein, dat eens weergalmde ''oor den ijver der arbeiders, stond weldra on der hen bekend als het „ru toord" en ein delijk brak bijna geheele stilstand aan; er werd niet meer verricht, dan strn*.. noodzakelijk was om de gebouwen in goeden staat te no^den. Commissies werden benoemd om dit vraagstuk te onderzoeken en zoo mogelijk op te lossen. Geen enkel plan kon de algemeene goedkeuring verwerven, tot eindelijk een oplossing scheen gevonden te zijn *door eene bemiddelingscommissie, bestaande uit den chef van de afdeeling Hooger On derwijs als Voorzitter, den Rijksbouw meester van universitaire gebouwen, den tegenwoordigen chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen, den genees heer-directeur, voorzitter en secretaris van de medische faculteit en kolonel Dekker als secretaris. Na veel arbeid bracht deze commissie een rapport uit, dat een goedgunstig ge hoor scheen te zullen vinden, toen plot seling de mare tot ons doordrong, dat de Rijksbouwmeester voor universitaire ge bouwen zijn werk niet zou voltooien. Inmiddels was het anatomisch labora torium gereed gekomen en werd op 2 Oc tober 1923 officieel in gebruik genomen. Minister De Visser wees in zijn, bij deze plechtigheid gehouden rede, er wederom nadrukkelijk op, hoe onhoudbaar de toe standen- ip het oude ziekenhuis waren, hoe dringend noodzakelijk het was de nieuwe, komieken af te bouwen en in ge bruik te nemen. Gelukkig nam nu minister-president Colijn het initiatief tot nieuw onderzoek en werd waarschijnlijk op voortdurend aandringen, van den Minister van Onder wijs besloten nogmaals ernstig te over wegen, of. de. bouv- van het hekenhuis nog eenige jaren uitstel kou lijden of niet en dienovereenkomstig te handelen. Het zwaartepunt hiervoor lag niet op het nieuwe terrein, maar in het oude zieken huis. De commissie van onderzoek werkte tot den laatsten nacht door. maar 't rap port lag op den afgesproken tijd, 1 De cember 1923. des ^.orgens te negen uur op de schrijftafel - an Minister Colijn. Als bezuiniging werden in dit plan-v. Lynden de drie laboratoria, die buiten terrein zouden blijven, er in opgenomen en zouden in ^lle klinieken meerdere za len voorloopig niet in gebruik genomen worden. 6 December 1923 kwamen de Ministers Colijn en de Visser te Leiden en werd in de Directiekeet van het nieuwe ziekenhuis het besluit genomen: de faculteitsgebou wen wor.den afgebouwd volgens het plan van Lynden. Als hoofdarchitect werd aangesteld de ingenieur Hoekstra, die met groote ener gie en opgewektheid dit reusachtige werk waarmede meerdere millioenen gemoeid waren, aanvaardde, hoewel zijn taak een zeer ondankbare is. Nog waren alle rampen van het nieuwe ziekenhuis niet afgewend, de geneesheer- directeur Wicherink overwerkte zich in een paar jaar dusdanig, dat hij zijn be trekking moest neerleggen. Het is te verwonderen, dat door het uit vallen van deze groote werkkracht niet meer vertraging is ontstaan. Ondertusschen was de Regeering zoo gelukkig de hand te leggen op een direc teur, den heer Maas, die door langduri- gen arbeid aan de psychiatrisch-neurolo- gische kliniek të Utrecht getoond had het werk aan een universiteitskliniek gron dig te verstaan. Het doel was om de nieuwe gebouwen reeks in etappes in gebruik te nemen: de eerste etappe zou ,zijn de kinderkliniek, keuken, machinegebouw, wasscherij en de klinieken voor verloskunde, keel-, neus- en oorheelkunde, huid- en geslachtsziek ten en oogheelkunde. Deze eerste etappe is dan heden onge veer gereed: reeds een jaar van te voren was hiervan één gebouw, de kinderkli niek. afgewerkt en in gebruik genomen, om tegemoet te komen aan de grootg moeilijkheden, waarin PrQf. Gorter in de uiterst bekrompen ruimte, die hém in de Boerhaavestraat was toegemeten, ver keerde. De kosten. Een vergelijking. Zooals ik reeds opmerkte, zijn door de toestanden in en na den oorlog de bouw kosten enorm verhoogd geworden. Wan neer hierdoor bij ons een gevoel van on behagen mocht oprijzen, omdat de genees kundige faculteit zoo duur is, zoo komen direct in ons binnenste vergelijkingen RECLAME naar voren met andere kostbare bouw sels. Hierbij heb ik niet in.de eerste plaats liet oog op groote bouwwerken te land, maar wel op de zeekasteelen, die een op dit punt nog steeds verdwaasde mensch- heid, welke door geen harde lessen het tegendeel schijnt te kunnen leeren, nog steeds meent noodig te hebben. Zelfs ons land, dat toch niet beschouwd kan wor den pogingen te doen om in den wed loop naar het grootste, sterkste, het meesi tot verdelging in staat zijnde oorlogsschip de eerste plaats te bekleeden, heeft krui sers, die per stuk belangrijk meer kosten dan dit geheele gebouwencomplex en nog veel erger is het, wanneer wij onzen blik naar het buitenland richten. De oorl gsmarine toch van enkele groo te mogendheden bouwt in een tijd, waar in voortdurend gesproken wordt over be perking van de bewapening ter zee, sche pen, die per stuk vele malen 'duurder zijn dan het geheele Boerhaave-kwartier; ja, welker vervaardiging een belangrijk groo- ter bedrag, soms zelfs het dubbele ver- eischt dan hetgeen noodig zou zijn, om niet alleen dit geheele complex te bou wen, maar om bovendien een som be schikbaar te stellen groot genoeg om de zoo gevreesde, dure exploitatie hiervan tot in lengte van dagen te verzekeren. Hierbij komt nog, dat deze zeemon sters, wanneer zij niet tijdens een nieuwen aanval van volkerenwaanzin in enkele minuten tijds vernietigd worden, in luite- le jaren door veroudering geheel onbruik baar worden, veel sneller dan zulks zelfs bij de zoo wisselende en vooruitgaande inzichten omtrent ziekenhuis- en labora- torïumbouw met ons Boerhaave-kwartier het geval zal .ijn. Aan het eind van zijn rede richtte spr. woorden van da.ik aan a1 diegenen, die medegewerkt hebben en nog medewerken voor de Medische Faculteit om dus voor de Universiteit te verkrijgen wat reeds bereikt is en wat r.ög bereikt staat te worden. Na deze rede nam minister Waszink het woord om de gebouwen over te dra gen aan de Curatoren van de universiteit, waarna de president-curator, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, namens curatoren de overdracht aanvaardde. Op e?n en ander komen we Maandag nader terug. Beschrijving van het complex. Woensdagmiddag werden de vertegen woordigers der pers in de gelegenheid gesteld het complex der gebouwen van het nieuwe ziekenhuis te bezichtigen, waarbij wij het genoegen hadden te wor den rondgeleid door dendirecteur, den heer H. H. Maas. Wanneer men door het poortgebouw, dat links de chauffeurswoning en rechts de portierswoning bevat, binnengetreden is, ziet men voor zich het Administratie gebouw. welks voorgevel naar den Rijns- burgerweg gekeerd is. In 'dit gebouw be vindt zich in de benedenverdieping links de administratie, alsmede de ziekenzaal met polikliniek voor zieke zusters, recht9 de apotheek, de directiekamer en de kerk zaak Op de eerste verdieping is boven de poort de groote aula, die bestemd is voor bijzondere gelegenheden, speciaal de me dische faculteit aangaande, en 500 perso nen kan bevatten; verder zijn in dit ge bouw op de 1ste, 2de en zolderverdieping de zusterkamers. Het gebouw dat op het administratie gebouw volgt en daarmede evenwijdig loopt, wordt in het midden ingenomen door de vrouwenkliniek van Prof; Dr. P. C. T. van der Hoeven, die bijna gereed is en omstreeks begin Juni in gebruik zal worden genomen; voorts is links daarvan de afdeeling voor chirurgie van Prof. Dr. J. H. Zaaijer, rechts de afdeeling voor in terne geneeskunde van Prof. Dr. W. A. Kuenen, en op den uitersten rechtervleu gel de afdeeling voor radiologie van Dr. D. J. Steenhuis, welke laatste afdeelingen pog niet gereed zijn, doch waarschijnlijk einde 1928 in gebruik zullen genomen wor den. Achter de chirurgie is aan de linker hand het huishoudélijk gebouw, en achter de interne kliniek, geheel op den rechter vleugel een gebouw, dat voorloopig voor besmettelijke ziekten bestemd is, en waar van thans twee vertrekken in gereedheid zijn gebracht, n.l. voor chapelle ardente en voor wachtkamer voor de familie. Ook dit is slechts provisorisch, en duurt tot de pathologische kliniek van Prof. Dr. N. Ph. Tendeloo gereed is. Het groote huishoudelijk gebouw, dat op den uittersten linkervleugel van het terrein, achter het station staat, bevat in het midden de verwarmingscentrale, en rechts de wasscherij en links de keukens met dienstlokalen; daarboven zijn de dienstbodenkamers, die thans tijdelijk als verpleegsterkemers dienst doen. Deze vertrekken zijn sober doch keurig inge richt; zij hebt n s^-oomend water, voorts een bed, tafel, stoel, nachtkastje en spie gel. Ook zijn i dit gebouw de magazijnen. Het eten wordt met motorlorries \anuit de keukens near d* klinieken gebracht. Het ketelhuis van de verwarmingscen trale is in de onmiddrllijke nabijheid van het station gelegen; een eigen spoorbaan voor het lossen va. kolen voert vandaar naar den spoorweg. Hoezeer men op alle gebeurlijkheden voorbereid is,; blijkt ook uit he feit, dat men twee ketels water hieft om het voor het ziekenhuis benoodigf'e water cp druk te houden, voor hei geval door de een oi andere oorzaak 1e dru'". van net water in de stad onvoldoende mocht ;l.n Ook wordt vanuit de verwarmingscen trale de temperaturr in-Jiet geheele zie kenhuis geregeld; in cle.z.g. regelkamer zijn groote pómpen in' den verin van tur bines bezig het warme water vïfói'tdurend te doen circuleeren. Des zomers geschiedt de verwarming door stoom, des winters door warm water. Hef water dat door pompen dwars door hei geheele terrein gevoerd wordt, wordt wanneer het weer terugkomt, in de regelkr t rechtstreeks in ketels of door stoom opnieuw op tem peratuur gebracht. Deze geleiding van het water en den stoom wordt door onderaardsche gewel ven gevoerd, die onder het geheele ter rein liggen. Over het geheele terrein is voorts een signaleerinrichting aangebracht, met vas te punten, waar genummerde controle klokken zijn, waar de nachtwaker moet „prikken". Deze controle-apparaten doen tevens dienst als alarmsignalen bij brand, waarna in het gebouw van de verwar mingscentrale de - -ene in werking ge steld wordt als waarschuwingssignaal. Tegenover het administratiegebouw is de vrouwenkliniek van Prof. P. C. T. van der Hoeven, die aan den voorgevel bevat de polikliniek, -vacht! ïerc voor echt- genooten der vrouwe*- en voor deze zei ven, kleedkamer, behandelingskamer, as sistentenkamers, laboratoria, collegezaal en museum; in het achtergedeelte is de ruimte beneden, enkele faculteitskamers uitgezonderd, alsmede de ruimte boven geheel voor verpleging ingericht. We noemen hier voorts de ver'oskamer, sterilisatiekamers, kamer met 12 couveu ses, alsmede de operatiezaal, die aan den wand overal van spiegels is voorzien, zoo- dat. de operateur steeds de geheele zaal kan overzien en dus door niets verrast kan worden bij zijn gewichtvolle taak, waarbij dikwijls het leven van den mensch op het spel staat. In het derde gebouw zijn voorts de vol gende afdeelingen ondergebracht: de kli niek voor huid- en geslachtsziekten van Dr. J. H. P. van Kerckhof, en die voor neus- keel- en oorheelkunde van Prof. Dr. P. Th. L. Kan; daarachter: de psychiatri sche kliniek van Prof. Dr. G. Jelgersma; voorts aan de rechterhand de kliniek voor kindergeneeskunde van Prof. Dr. E. Gor ter, en daarachter als laatste kliniek die voor oogheelkunde van Prof. Dr. J. van der Hoeve. De laatste is j.l. Donderdag in gebruik genomen, terwijl die voor neus-, keel- en oorheelkunde nog vóór Mei in gebruik zal genomen worden. Wanneer wij ten 9lotte alles wat wij gezien hebben in enkele woorden samen vatten, kunnen wij niet anders zeggen dan dat alles schitterend is ingericht en geheel overeenkomstig de eischen en de nieuwste uitvindingen der wetenschap, echter zonder dat men kan spreken van overbodige luxe. Een grootsch werk in het belang der lijdende menschheid is bier tot stand ge bracht. STADSNIEUWS. A. R. GEMEENTE-PROGRAM. Naar wij vernemen, heeft de door de A. R. Kiesvereeniging benoemde Com missie voor het ontwerpen van een ge meenteprogram gisteravond haar eer ste vergadering gehouden. Voor een goede taakverdeeling heeft de Commissie zich gesplitst in een 4-tal sub-commissies. Elk dezer sub commissies zal een deel van het pro gram meer bijzonder behandelen. Daarna zal een kleine redactie-com missie benoemd worden, die een sche ma zal samenstellen, dat, na 'vast stelling in een pleno commissie-verga dering, de Kiesvereeniging zal worden aangeboden. VOORZITTER A. R. KIESVEREEN. Naar wij vernemen, zal de Voorzit ter onzer A. R. Kiesvereeniging, Ma joor Kuyper, gedurende eenigen tijd afwezig zijn. De heer Kuyper wordt n.l. gedetacheerd te Breda voor het voigen van een cursus aan de Militai re Academie. Gedurende zijn afwe zigheid is de heer Goslinga tijdelijk voorzitter van de Kiesvereeniging. Vermoedelijk zal de heer Kuyper, met enkele onderbrekingen, tot einde Juni afwezig zijn. GEREF. SCHOOLVEREENIGING. Aangezien de openbare aanbestedin gen van den bouw der nieuwe school van de Geref. Schoolvereeniging niet tot een voor het bestuur bevredigende uitkomst heeft geleid, is na gehouden onderhandsche aanbesteding de bouw thans gegund aan den aannemer L. Guyt te Katwijk aan Zee. DE GEREF. KERKEN IN H. V. Op Zondag 25 Maart a.s. zal, naar „Woord en Geest" meldt, te Leiden de eerste godsdienstoefening worden gé- houden van de Geref. Kerk in Hersteld Verband. Als voorganger zal waarschijnlijk optreden Ds. J. C. A a 1 d e r s te Am sterdam. Nader vernemen wij, dat deze gods dienstoefening wordt gehouden onder leiding van den Kerkeraad der Geref. Kerk in H. V. te 's Gravenhage. DE NIEUWE KANTONRECHTER. Naar wij vernemen, zal de nieuw benoemde kantonrechter, Mr. F. Lig- tenberg, Woensdag a.s. des voormid dags te 11 uur, bij den aanvang der civiele zitting, door den oudsten plaatsvervangend kantonrechter, Mr. Coebergh, worden geïnstalleerd. DE INDISCHE STAATSREGELING. Op Woensdag 21 Maart a.s. zal Mr. Dr. W. M. Schumann, oud-voorzitter van den Volksraad, voor de Vereeni- ging voor Staathuishoudkunde alhier een inleiding houden in de Sociëteit Minerva over de voorgestelde .wijzi-, gingen in de Indische,staatsregeling. Van Utrectitsche zijde zal o.a. Prof. Mr. S. A. Nedérburg aan het debat deelnemen. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING. Naar wij vernemen, is in de vacatu re J. Brokaar Jr. als zwemmeester be noemd de heer P. J. Hutchison. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD! Enkele winkeliers hier ter stede hebben deze dagen een bezoek gehad van een zigeunersvrouw, die voor een kleinigheid kocht en dat betaalde met een bankbiljet van 10. Bij het wisse len van het geld gaf ze te kennen graag alleen guldens terug te willen hebben met de beeltenis van Willem III. Ze hielp zelf mee de guldens uit zoeken met het gevolg, dat ze bij een winkelier later zeven guldens en bij een ander een gulden werd vermist. Men zij gewaarschuwd. In een perceel van de Gortestraat bewoond door de Wed. N. v. R., is he denmorgen een klein binnenbrandje ontstaan, waarschijnlijk doordat vuur uit de kachel is gevallen. De buren merkten den brand op en hebben met emmers water de vlammen gedoofd. Verbrand zijn een stoel en wat klee- ren. De bewoonster was niet thuis toen de brand ontstond. Uit Noordwijk is naar Leiden overgebracht het minderjarige meis je G, v. E., wonende alhier, dat in eerstgenoemde plaats zwervende was aangetroffen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De „Delfia" te water gelaten. Op de scheepswerf „de Vooruitgang" der N.V. v.h. fa. D. Boot alhier, werd gis termorgen onder groote belangstelling met goed gevolg te water gelaten een dub- belschroef motorsleepboot genaamd „Del fia", gebouwd voor rekening van de Nou velle Société Commervieéte Africaine te Bordeaux. De boot zal voorzien worden van twee 70 p.k. 2 cyl. „Industrie" moto ren uit de Motorenfabriek der fa. Joh. Boot alhier. De laatste beletselen der te waterlating werden weggenomen door Mej. Hengeveld te Delft. Gistermiddag had op de Omme- "dijlc e'é'rf aanrijding plaats tusschen twee aangespannen voertuigen. Door de botsing brak het leinocn van den wagen van den veehouder B. uit Benthuizen. Het paard werd daardoor schichtig en sloeg op hol. B. wist, door van het voertuig te springen, zichzelf te red den. Juist toen hij van het voertuig was, botste het tegen een boom, waar door het vrijwel geheel vernield werd. Het paard, dat doorholde, werd lui de Weipoort gegrepen. B. had zich aan de borst bezeerd en van.het paard was de kop en de ach- terpooten bloedend verwond. De voerlieden gaven elkaar den schuld. CORRESPONDENTIE. Door grooten toevloed van advertenties konden wij, ondanks het geven van tien inplaats van acht pagina's, niet alle om geving-berichten en verslagen medenemen. Veel moest tot Maandag overstaan. REDACTIE. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 16 Maart. Ons Belang. Rabarber 1518, selderij 3,406, i4oo- de kool 29,40—34,80, savoye kool 20,40 27, prei 6,408,40, alles per 100 st. Spruiten 4854, postelein 2024, spi nazie 32—36, witlof 24—27, uien 18,40 19,90, waspeen 14,1017, kroten (gek.) 20—22, alles per 100 Kg. LEIDEN, 17 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 12380 stuks. Prijzen: Kippen eieren 5,305,80, eendeneieren 5,25 5,90, per 100 st. Handel vlug. LEIDEN, 1217 Maart. Turfmarkt Aangevoerd 120000 stuks. Prijs 1011 per 1000 stuks. LEIDEN, 17 Maart. Botermarkt. Aangevoerd 34ï6 vaten, wegende 1480 Kg. Prijzen: prima fabrieksboter 2,25, prima boerenboter 2,20. Handel vlug. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den mogen van 17 Maart, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 780.8 te Danzig. L. B. 727.0 te Reykjavik. Verw. tot den avond van 18 Maart: Matige Z.O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig verande ring in temperatuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 773. luch- ::peratuur. Hedenmiddag 12 uur: 5.3 gr. C. licht op voor fietsers ea. Zaterdag 17 Maart: 6,36 nam. WASSENAAR. Gistermiddag omstr. 3 uur, is de burgemeester van Moordrecht, de heer J. Snel, toen hij op den sta at weg ter hoogte van den Deyl met zijn auto een vrachtauto wilde passeeren, door dezen auto aangereden, doordat hij, juist toen hij hem had ingehaald en zonder dat de bestuurder een signaal gaf, een dwarsweg insloeg. De auto van den heer Snel werd vrij ernstig beschadigd en de burge meester liep eenige verwondingen op. Hij is naar het Diaeonessenhuis te Leiden overgebracht. Gistermorgen bemerkte de S., die bo ven de zaak van zijn zoon woont dat het sterk naar kolendamp rook. Bij nader onderzoek bleek "dat zijn zoon en diens vrouw door kolendamp die uit den haard was ontsnapt, bewusteloos te bed lagen. Na veel moeite gelukte het eenige dokto ren met een zuurstofapparaat den man weer bij te brengen. De vrouw was echter gistermiddag 1 urn* nog niet tot bewust zijn gekomen. Een kindje van eenige maanden, dat in 'tzelfde vertrek sliep, had niets geen hinder ondervonden. Beroepen te Wassenaar Ds. P. G. de Vey Mestdagh te Rotterdam. ZOETERWOUDE. In den afgeloopen nacht zijn bij Jac. v. d. A. alhier 10 kippen en één haan ontvreemd. TIFUT-, MEUBEL- El BEBDENMBGAEUHEH Hoogewoerd 41, Telef. 698, Korevaarstr. h. Hoogewoerd. Wij zullen het seizoen openen met eene Buitengewone Reclame, welke geldig is van heden af lof en met Zaterdag 24 Maart a.s. - Gedurende deze week ontvangt U bij aankoop van een Karpet boven de 115,— een Deurkleedje cadeau. Tapis Beige Karpetten. 2X3 14,20 21/, X 31/. 6.50 3X4 17,50 3V, X 47„ 111,60 4X5 f 15,00 üxminster Karpetten. 140 X 200 f 10,50 170 X 240 f 14,50 200X300 116,50 230 X 325 f 29,00 250 X 350 f 55,00 Onze voorraad in Karpetten is ongeëvenaard, alsmede de voor raden in onze afdeelingen: Vloerzeilen, Linoleums, Gordijnstoffen, Tafelkleeden, Loopers, Bedden, Ledikanten, enz. Buitengewone aanbiedingen! [e is voor U een groot belang onze Magazijnen te bezoeken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2