CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN De overtocht van het nieuwe academisch Ziekenhuis te Leiden. 8»'* JA* RGANG ZATERDAG 17 MAART 1928 NUMMER 233 8 NIEUWE ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pei kwartaal. i 2.50 Per week1 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 4G cents Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 April 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. Amerikaansch. Amerika heeft al vele jaren, maar vooral de laatste jaren, zich den naam verworven van het land der onbe grensde mogelijkheden. Tot deze mogelijkheden rekent men ook en dat vooral de moge lijkheid om rijk te worden. Geen wonder dus, dat „Ameri kaansch" voor ons een klank is, die onmiddellijk verband houdt met rijk dom en met grooten economischen welstand. Dat dit nog niet synoniem is met „waar geluk" hebben de Ame- rikaansche brieven, die wij ook dezen winter uit Amerika mochten ontvan gen, wel geleerd.. Helaas, dat ook daar geldt, dat uiterlijke voorspoed dezelf de geestelijke verwording brengt als diepe armoede. De bede om bewaring voor armoede en rijkdom, vooral als bede van en voor de gemeenschap, heeft ook nu nog onbeperkt recht van bestaan. Toch doet zich de vraag voor: Is A- xnerika nu zoon rijk land? Om daarop een antwpord te kunnen geven moeten wij vergelijken. Voor een juiste vergelijking moeten wij dan hetzelfde object gebruiken, dat we ook voor andere landen en andere tijden gebruikten. Daarvoor gebruiken we Europa. Daarbij moeten we echter niet ver geten, dat deze vergelijking niet zui ver is. Amerika is als het ware een groote eenheid, want al behooren Ca nada en Zuid-Amerika niet tot de Vereenigde Staten, de politiek, die jn het maatschappelijk leven gevolgd wordt is vrijwel gelijk. Daarenboven is het politieke overwicht van de Ver eenigde Staten zoo groot, dat welhaast van een vereenigd Amerika kan wor den gesproken. Darrtegenover is het in Europa zoo, dat het eene land eigenlijk op het an dere is aangewezen, terwijl ae noodi- ge samenwerking nog maar steeds niet verkregen kan worden. Maar er is voor Europa nog een an dere factor, die voor Amerika niet. of bijna niet geldt; Europa heeft geleden door den oorlog. Door een deskunnige op dit gebied werd onlangs geschre ven: „Het is waarlijk geen wonder, dat in voie Europeesche landen milliomcn leven op een lager peil dan voor den oor og; werkloozen, landbouwers en landarbeiders, oude rentetrekkenden, etc. Het zou een wonder zijn. indien a:u-n over een reëel inkomen beschik ten a-c vóór 1914. Men zou dan zelfs gaan twijfelen aan het abc van alle economie Vier vijf jaren lang heeft men mil- lioenen menschen in de kracht van hun leven onttrokken aan nuttigen, prodU(tieven arbeid. Men heeft aller lei verwoestingen aangericht. Een groot deel van hetgeen in de Vijf en twintig jaren van economischen op-, bloei, die aan den oorlog voorafgingen werd bespaard, is verteerd. Er is ge leend. bii wie vroeger schuldenaar was En na den wapenstilstand werd het productieproces nog telkens weer door allerlei, veelal zelfs politieke, conflic ten verbroken. Éen groot millioenon- volk zag zijn gansche productie-appa raat desorganiseeren. En dat alles zou kunnen geschieden, zonder verlaging van veler levenspeil?" Vernietiging van bezit brengt nog niet zoo groote achteruitgang mede. als vernietiging van voortbrenging Daarbij brengt deze vernietiging van voortbrenging allerlei verschuivingen die evenmin zonder schokken door de hiaatschappij worden gedragen. l'.i.iken verarmden, nieuwe rijken kwamen op. Een deel van den vroe- geren „middenstand" werd „geprole- tarpeerd", vooral in sommige oorlog voerende landen, en een deel der ar beiders werd feitelijk tot het econo misch peil van den middenstand ver heven. Dat alles gaf een economisch proces te aanschouwen,, waar wij nog niet boven uit zijn. Daartegenover Amerika. Erkend moet, dat Amerika's groote welstand juister: de groote wel vaart van een belangrijk deel der A- rnerikaansche bevolking vaak ge heel ten onrechte uit „oorlogswinst" wordt verklaard. Juist is, dat de Ame rikanen zoo goed als geen oorlogsver liezen hebben geleden en daardoor 'n voorsprong verkregen. Maar in de eer ste na-oorlogsjaren is er van een toe name van het inkomen per hoofd, ver geleken met het jaar 1913, nauwelijks sprake. De groote stijging begint pas in het jaar 1922. Sedert is er een toe name van het inkomen per hoofd van 40 pet. Ook dit heeft een oorzaak. Vóór den oorlog was Amerika een debiteurenland. Men schatte toen de schuld aan buitenlandsche beleggin gen op niet minder dan 5 milliard dol lars. Dank zij het Europeesche kapi taal zijn in Amerika spoorwegen ge bouwd. en uitgestrekte gebieden ont sloten. Allengs is die schuld afgelost. Ja, thans heeft het rijke Amerika voor meer dan 12 milliard aan het buitenland, en vooral aan Europa ge leend. De geheele wereld is thans schatplichtig aan Amerika. Aan ren ten van elders belegde gelden trekt de Unie jaarlijks ruim 600 millioen dol lars. En een zeer groot deel van dit bedrag moet door Europa opgebracht worden. Daarnaast heeft Amerika een ver hoogde productie gekregen, ofschoon die verhoogde productie niet aan allen zonder onderscheid ten goede komt. Evenwel de superioriteit van de Vereenigde Staten op financieel en economisch gebied is onbetwistbaar. De absolute beteekenis van den uit voer naar Europa is niet gering. Vóór den oorlog verkocht de Unie aan Eu ropa voor 500 millioen dollar meer dan het in ons werelddeel kocht. Maar in 1925 stond dit bedrag circa 1000 millioen hooger. Daarentegen is het aandeel van Eu ropa in den wereldhandel teruggeloo- pen; het sterkst is de teruggang in 'den omzet onderling. Zeer geleidelijk valt er in de laatste drie jaren eenige verbetering op t*> merken. Maar de economische toe stand laat nog altijd veel te wenschen over. Moet nu uit dit alles de conclusie getrokken worden, dat het in Amerika voor ieder zooveel beter is dan in Europa? Volstrekt niet, want ook daar zien wij, bij sterke vooruitgang eener- zijds, een langzame, maar zekere ach teruitgang anderzijds. Mag men de statistische gegevens van het Nationaal Bureau voor eco nomisch onderzoek te New York als juist aanvaarden, dan maakten de uit gevoerde waren volgens hun waarde in de iaren 1909 en 1910, 6.1 pet van het volksinkomen der Vereenigde Sta ten uit. In 1913 was dit percentage reeds tot 7 7 pet. gestegen. In de pe riode van de oorloo-s- en na-oorlofrs- iaren varieerde het van 14 pet in 191G tot 111 pet in 192°. In het jaar 1926 een jaar van groote welvaart bedroeg het niet meer dan 5 3 pet. De Amerikaansche productie richt zich in de eerste plaats op de voorziening van de zeer uitgebreide, door hooge tarieven beschermde, binnpnlsmdscb^ markt. En bij die politiek worden de belangen van den landbouw feitelijk aan die van de industrie opgeofferd. Ook hier is er groot verschil in le venspeil tusschen de arbeiders onder ling. Wij zien dus. dat de uitvoer van waren in de meest voorspoedige jaren achteruit liep. Nu kan dit als oorzaak hebben een grootere consumptie in het binnen land, en dan duidt het op een geluk kig verschijnsel Maar het kan ook Ivteekenen, dat te weinig aandacht aan de voortbrenging van consumptie artikelen wordt besteed en dan betee- kent het ernstig nadeel. Dat nu schijnt in Amerika het ge val te zijn Andere landen, vooral Ar gentinië. nemen voor een deeJ de voor ziening in de marktbehoefte van gra nen ter hand Dat beteekent voor de Vereenigde Staten een ernstig gevaar Maar ook moreel heeft de welvaart van Amerika geen verlieffenden in vloed. Zijn houding als financier in den Volkenbond is niet altijd fier. De concurrentie op het gebied van bewa pening ter zee doet evenmin weldadig daan. Nog versch in het geheugen ligt de minder faire houding in de kwes tie van de Russische olie-voorraden. Niemand minder dan de bekende Sir Henry Deterding noemde het kortweg diefstal. Doch bovenal is er schier geen land ter wereld, waar het materialisme zoo alle functies van het geestelijk leven heeft bedorven als in Amerika. Waarlijk, het Amerikaansche voor beeld lokt niet tot onvoorwaardelijke navolging. Geestelijk goed is niet met stoffelijke welvaart te koop. RECLAME Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardi's Zenuw'abEetten zullen Uw zenuwen kalmceren en sterken en Uw slapeloosheid verdri.ven Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Het Boerhaave-kwartier. Foto van den hoofdingang tot het gebouwencomplex aan den Rijnsburger- weg met op den achtergrond het monumentale Poort- of Administratiegebouw Heden, Zaterdagmiddag, beeft in de aula van het nieuwe academisch zieken huis de plechtige overdracht plaats gehad van dit ziekennuis aan her bestuur der Leidsche Universiteit. De aula, ofschoon nog niet afgewerkt, wa9 voor deze plech tigheid in gereedheid gebraent en met draperieën en planten "ersierd. Zooals reeds eerder gemeld, zou de overdracht geschieden door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Mr. A. M. Waszink, die daarbij een rede zou houden. Behaive de_e waren ook te genwoordig curatoren der Leidsche Uni versiteit en vrijwel alle hoogleeraren van de andere universiteiten in den lande, de secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en het hoofd -ran de "fdeeling Hoo- eer onderwüs van dit departement, mr. Van Beeck Calkoen, een groot aantal art sen, deputaties van medische vereenigin- gen, studenten, het gemcent bestuur van Leiden, enz. Rede prof. v. d. Hoeve. Toen allen hadden plaats genomen, hield prof. J. van der Hoeve, een uitvoe rige rede. waarin hij een historisch over zicht gaf van de medische wetenschap en de geneeskunde in den loop der drie laat ste eeuwen en over het thans gebouwde Boerhaave-kwarlier. Daaraan ontleenen we het volgende: Er is gemeend, de officieele opening thans te moeten deen plaatsgrijpen, nu de hulpgebouwen en de weeen gereed zijn en van de 13 hoofdgebouwen, die in gebruik genomen zullen worden, er reeds drie ge- ruimen tijd hunne bestemming vervullen, terwijl in deze dagpn vier andere betrok ken worden, zoodat wij wel kunnen ver klaren. dat het grootste deel van het ge bouwen-complex voor gebruik gereed is. Hut oerhaave-kwartier. Het is hier wel de plaats om er de aan dacht nogmaals op te vestigen, dat het in de pers. in de spreektaal en ook wel in officieele stukken ingeslopen gebruik het stadskwartier, dat hier verrezen is. te bestempelen met den naam van het Nieu we Ziekenhuis, alsof er hier alleen een ziekenhuis gebouwd wordt, ten eenen ma le onjuist is. Hier toch vinden wij bijeen alle gebou wen, die de Medische Faculteit behoeft voor de opleiding der studenten in de ge neeskunde; naast de klinieken voor de meer practische gedeelten der medische wetenschap, bevat het complex evenzeer laboratoria voor de meer theoretische vakken, zoodat dit stadskwartier welhaast een kleine duizend bewoners zal tellen en een duizendtal bezoekers dagelijks zijn poorten zal binnengaan. De vraag welken naam dit nieuwe stadsgedeelte behoort te dragen, is ge makkelijk te beantwoorden. Op het ter rein aan den Morschsingel vinden wij naast het ziekenhuis slecht9 één labora torium. dat officieel den naam van Boer- haave-laboratorium draagt, terwijl de volksmond de universiteits-klinieken dik werf den naam van Boerhaave-ziekenhuis geeft. Daar nu Boerliaave-laboratorium en zie kenhuis spoedig ontruimd zullen zijn, ligt het voor de hand den naam van onzen hefaamden voorzaat, die sinds eeuwen den roern onzer Faculteit en Universiteit heeft verhoogd, te geven aan het nieuwe stads kwartier en dit dus het Boerhaave-kwar tier te noemen. Een sluk geschiedenis. De vergelijking met de ruimten, waar Boerhaave zijn klinisch onderwijs gaf, kunnen wij gemakkelijk maken. Wij heb ben ons daartoe slechts te begeven naar een der oudste gedeelten van onze univer siteitsstad, naar „De Kamp", op tien mi nuten afstand van hier gelegen tusschen Mare en Turfmarkt, Oude Vest en Haar lemmerstraat. Wij vinden dan in de Lange Vrouwen kerksteeg een aardig oud poortje, waar boven staat St. Caecilia Gasthuis. Treden wij door dit poortje binnen, zoo bevinden wij ons op een binnenplaats met tuin, die doet denken aan de fraaie Leidsche hofjes. Ter rechter zijde zien wij een eer waardig oud gebouw, waarvan de ingang is versierd door vele wapenschilden. Aan de linkerzijde Vinden we achter een min der aanzienlijken ingang een trap, die ons leidt tot een oude eiken deur, waarach ter een portaal toegang geeft tot lange zalen, aan weerszijden verlicht door op mans hoogte aangebrachte boogramen en voorzien van een eiken zoldering. Volgens de beschrijving van Van Mieris was „een der zalen bestemd ten gebrui- ke der zieke rnannen, de ander der zieke vrouwen en bevonden zich in elk zes bed steeden, geschikt ten dienste der zieken en werden in die zaaien rondomme gevon den zeer ruime, eenigszins verheeven Gal- derijen, voorzien met leuningen op den welken zich die Studenten plaatsten en dat wel telkens in een zoo groote menig te, waarover men zich thans grootelijks zoude moeten verwonderen en ook veelen in deeze dagen, welken dien heerlijken bloeitijd onzer Academie nooit hebben ge zien, genoegzaam ongelooflijk zoude voor komen." Wanneer, om tot ons onderwerp terug te keeren, reeds een Boerhaave zich zou afvragen bij de bezichtiging van dit stads gedeelte: is dit alles wel noodig? hoeveel te meer zal deze vraag dan op de lippen komen van den willekeurigen Nederlan der. die deze steenmassa's meestal van uit den trein bekijkt en gewend is er af keurende opmerkingen over aan te hoo- ren of zelf te plaatsen. Hoe ontelbare malen toch zijn reeds van uit den trein opmerkingen gemaakt over de vermeende domheid der autori teiten, die een ziekenhuis zoo dicht bij den trein lieten plaatsen, dat de patiën ten er voortdurend last van zouden moe ten ondervinden, hoe veelvuldig is in den trein getoond, dat de uitwendige archi tectuur der gebouwen de goedkeuring van de meeste reizigers niet kon wegdragen. Toen deze onderwerpen wat afgezaagd werden, kwam door den langen duur van den bouw de opmerking naar voren, dat alles daar zoo renteloos stond te beder ven, terwijl ten slotte, o dankbaar onder werp, de malversaties bij het Leidsche Ziekenhuis op die plaats zelve weer be sproken konden worden, onverschillig of onder dit opschrift in de couranten, pak kend al9 een Amerikaansche headline, werkelijk iets over het Leidsche Zieken huis vermeld werd, of, zooals gewoonlijk over andere plaatsen. Komt dan nu den gemiddelden Neder lander, bij het aanschouwen van deze steenklompen, de vraag van Boerhaave op de lippen: „is dat alles wel no >dig?" dan voegt hij er in zichzelf of hardop di rect aan toe: en wij moeten dit alles maar betalen. En, wanneer hij er toe komt een vergelijking fnet Boerhaave's tijd te ma ken, dan zegt hij zeker: destijds was het medisch onderwijs heel wat goedkooper en de faculteit heel wat beroemder, dan tegenwoordig. Welnu, zoowel Boerhaave's geest als de Nederlandsche belastingbetaler kunnen Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De overdracht der gebouwen van he meawe Academich Ziekenhuis te Leiden. De Tweede Earner is begonnen aan de behandeling van de wijïging van art. 88 der Arbeidswet. De Fabrieksarlsenwet is door do Tweede Earner aangenomen. Buitenland. Li'twincl celent critiek op het werk der veiligheidscommissie. Da PoolschLitausehe onderhan delingen zuilen 33 Maart te Konings bergen fcegi'nncn. L-ctie lol vrijlating dar gevangen communisten deer da Fianecho Kamer verwerpen. Amerikaansche waarschuwing ba* treffends de Tangcrhwcstle. Doitschland en de arrestaties i'n het Dcnctsgefcied De zomertijd on tie Franscke ver kiezingen. gerust zijn. Inderdaad is dit alles noodig en, wanneer gij straks hier rond zult gaan door eenige der gebouwen, zoo zult gij bemerken, dat alles goed en degelijk is gebouwd en ingericht, maar zonder over dreven luxe. Men kan overtuigd zijn, dat, als weldra de geheele faculteit in het Boerhaave-kwartier is ingptrokken, de le den waarschijnlijk met de hun ter be schikking staande ruimten niet tevrede- ner of ontevredener uilen zijn, dan Boer haave en zijn tijdgenooten met hunne lo- caliteiten waien. Zeer uitvoerig behandelde de spreker daarna de beteekenis van Boerhaave voor de wetenschap, voc. de wereld en voor Leiden. De nieuwbouw. Keeren wij thans van Boerhaave terug naar het Boerhaave-kwart:er, om na te gaan, hoe dit is tot stand gekomen. Wel zelden is een bouwwerk begonnen onder zulke ongunstige omstandigheden, als met het Boerhaave-kwartier het ge val is geweest, want welhaest geen en kele moeilijkheid r ons hierbij bespaard gebleven. Nadat sedert jaren, ja decenniën, dui delijk was gewordt n, dat het ziekenhuis en enkele laboratoria van de medische fa culteit geheel veroude.d en veel te klein geworden waren, werd een plan beraamd, om daarin verbeterivg te brengen; dit ge schiedde in een tijd v.r groote welvaart van ons land en, ook al wa en wij ons zulks, waarschijnlijk destijds niet geheel bewust, toch kon het wel niet anders, of in het plan spiegelde zich deze welstand af. Voorwaar, het was een grootsche opzet, om, nu toch gebouwd moest worden, maar in eens alle klinieken en laboratoria voor de geneeskundige faculteit tegelijkertijd te vernieuwen en op één terrein bij el kaar te brengen. Onder minister Heemskerk werd een commissie benoemd bestaande uit de hee- ren Cluysenaer, Spronclc en dsn Rijks bouwmeester voor universiteitsgebouwen Vrijman; een terrein aan den Rijnsbur- gerweg werd gevonden en goedgekeurd. Bij het mal-n der plannen was overwo gen, of het ziekenhuis zou worden een klasseziekenhuis, als Groningen, of een ziekenhuis voor louter niet betalenden, zooals het Leidsche ziekenhuis altijd was geweest. De faculteit was voor een klassezieken huis, daar het verplegen van hunne par ticuliere patiënten in de universiteitskli nieken voor de hoogleeraren vesl gemak kelijker was en een groote tijdsbesparing beteekende. Om verschillende redenen werd hier van echter afgezien en vastgehouden aan het voor Leiden klassiek gewerden sy steem van uitsluitend gratis verpleging. Later echter, toen het zoeken van in komsten voor den Staat uit alle mogelij ke bronnen noodzakelijk scheen, heeft men ter kwader ure dit standpunt verla ten en heft men verpleeggelden in deze onderwijsinrichting, waardoor het voor 't onderwijs in een kleine stad funeste stel sel van verpleeggeldheffing in de onder- •wijsklinieken is ingeslopen. Het is te kópen, dat spoedig de tijden weer zullen aanbreken, dat men van deze bate af kan zien. Het is toch niet te veel, dat het Rijk één gratis ziekenhuis onder houdt, waardoor de oude traditie weer in eere zal worden hersteld. In 1913 werd met den bouw begonnen; de oorlog bracht reeds in 1914 verschillen de bezwaren met zich mede voor den bouw. Groote moeilijkheden werden on dervonden bij het verkrijgen van mate riaal en van geschikt personeel; de bouw kosten werden enorm verhoogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1