KOUDEKERK. Een mïddelseuwsche toestand. Onder bovenst anden titel bevat de Te legraaf onderstaand artikel: Een eigenaardige bruggcnkwestie houdt hier de gemoederen bezig en levert ruim stof tot critïek op de plaatselijke bestu ren. De brug over den Rijn was tot op 1 Maart j.l. in particulier bezit. De eigena res had het recht bruggegeld te heffen, niet alleen van den vreemdeling, die de brug te voet of per voertuig passeerde, maar ook van de ingezetenen, zelfs van schoolkinderen. Welk een last dit veroor zaakte, waar de bewoners aan weerszijden van den Rijn in voortdurend contact met elkaar staan, is te begrijpen. Algemeen werd jarenlang gehoopt, dat deze brug eigendom zou worden van ge meente op provincie, in het. vertrouwen dat dan met den Schier onhoudbaren toe stand zou worden gebroken. Inderdaad kochten de gemeenten Ha- zerswoude en Koudekerk de brug na het overlijden van de eigenares. Hiermede was een bedrag van ruim 44000 gemoeid, waarvoor een leening werd gesloten. Wie echter had gedacht dat het nu uit zou zijn met de tolheffing rekende buiten den waard, in casu de vroede vaderen der betrokken gemeenten, die aldus rede neerden: '"óórdat over eenig; jaren een nieuwe bru^: wordt gelegd, moeten de kosten van aankoop afgelost zijn. De ren te en aflossing dezer leening bekooren de direct belanghebbenden bij de brug, dat zijn zij, die er gebruik van maken, te be talen. Mitsdien werd besloten tot heffing van een passageld volgens de oude. tarie ven. maar verhoogd en verscherpt. Zoo werden de abonnementen met uitzonde ring van die voor schoolgaande kinderen afgeschaft. Het abonnementsgeld voor de schoolgaande kinderen wordt betaald door de schoolbesturen; wanneer de kinderen echter voor en na de schooltijden de brug passeeren, moet apart betaald worden. Een gevolg van deze regeling is, dat particulieren een vereeniging hebben op gericht, welke een bootje laat *aren. Met dat al blijft het verkeer beduidend belem merd. Ingezetenen van beide gemeenten zijn op Zondag vrijgesteld van betaling. Ver moedelijk is dit bedoeld als een concessie aan de kerkgangers. Voor de inge?.etenen die in de week voor hun bedrijf de brug moeten passeeren, is dit een extra onbil lijkheid. Onbegrijpelijk is dat de Staten van Z.- Holland, die later een nieuwe brug zul len bouwen, nu de brug in handen laten van de gemeenten. Eén cent voor een voet ganger, 2 cent voor een wielrijder, 25 cent voor een voertuig, 't lijkt niet zooveel, maar, door het veelvuldig gebruik loopt het op tot een extra belasting, die dubbel knelt omdat zij zoo hinderlijk is. Ged. Sta ten moeten de regeling, die 1 dezer reeds is ingevoerd, nog goedkeuren en het is te hopen dat het college termen zal vin den om haar buiten werking te stellen. In de laatst gehouder vergadering van de commissie tot wering van' school verzuim zijn tot voorzitter en secretaris herbenoemd de heeren N. P. Slegtehhorst en A. Mieog, terwijl tot hunne plaatsver vangers werden aangewezen de heeren Jac. van den Berg en A. Zuidwijk. Uit het Sociale Leven. CHR. HANDELSREIZIGERS EN -AGENTEN. Zaterdag 10 Maart werd te Rotter dam opgericht „De Nederl. Vereen, van Chr. Handelsreizigers en -Agen ten. De vergadering, welke stond onder leiding van den heer J. van Eeden Petersman, als oudste van de initia tief-nemende Rotterdamsche reizi gers, werd geopend met het lezen van 1 Corinthe 3 en gebed. Na een kort openingswoord, waar in inzonderheid welkom werden ge- heeten de uit verschillende plaatsen overgekomen collega's, werd het woord verleend aan den heer A. Graaf land, van Rotterdam, wiens onder werp was ge iteld: „De noodzakelijk heid van zelfstandige organisatie". Spreker vangt aan met op te mer ken, dat het in dezen kring gelukkig niet noodzakelijk is, een lans te bre ken voor 'net goed recht en groote nut der Chr. vakorgmisatie in hot al gemeen: daarom kunnen wij ons di rect bepa.len tot de vraag of voor onze groep, die in vele opzichten zoo ver schillend is, v^n andore groepen werk nemers, vakorganisatie wel noodza kelijk is. Nadat spr. dit betoogd heeft,, be handeld! bij de geschiedenis van de Nationale Vakgroep van handelsreizi gers en -agenten in de Nederl. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, en 1v.oont achtereenvolgens aan: 1. dat (hoewel zulks wordt beweerd), de oprichters van bovengenoemde Vereen, niet van meet aan bedoelden, ook de handelsreizigers en -agenten in hun Vereen, te organiseeren. het geen trouwens ook uit den naam der Vereen, blijkt; 2. dat de fusie met den Bond van Chr. Handelsreizigers in 1909 een groote fout is geweest, want in 1914, 1925 en 1920 was er een voorstel om tot afscheiding te komen; niet steeds door e*m en dezelfde, maar door ver schillende plaatselijke vakgroepen in gediend. terwijl bovendien, de organi satievorm op de Jaarvergadering van 1921 en 1927 een ernstig punt van be spreking was. 3. dat het ledental door al deze strubbelingen, klein is gebleven en er schatten van liefde en toewijding voor de Christelijk-sociale actie zijn verlo ren gegaan. 4. dat 't Bestuur der Nat. Vakgroep insteê van tc po^en dezen str0°™ in de juiste bedding te leiden, heeft ge meend er een dam tegen te moeten opwerpen, ja zelfs zoover ging dat het zich met algeheele opheffing der Nationale Vakgroep accoord ver klaarde. Waar nu verder blijkens besluit van de Buitengewone Algemeene Verg. der Nat. Vakgroep d.d. 10 Dec. 1927, ons alle perspectieven om (zelfs binnen het raam der Verg.) tot meerdere zelfstandigheid te komen, zijn ontno men; konden wij niet langer hiervan de verantwoordelijkheid dragen (wijl naar onze overtuiging zelfstandigheid een eerste levensvoorwaarde is voor een goede handelsreizigers-organisa tie) en hebben als lid bedankt. Na ampele bespreking wordt beslo ten tot oprichting van De Ned. Ver eeniging v. Chr. Handelsreizigers en -Agenten. Alle aanwezigen (op een tweetal na, die zich nog even willen beraden) tra den als lid toe. Als voorzitter wordt gekozen de heer A. Graafland, Rotter dam; als overige bestuurders de hee- renC. Dragt, Apeldoorn; J. v. Eeden Petersman, Rotterdam; Littooy, Dordt; J. van Willigen, Rotterdam. Besloten wordt verder een uniforme contributie-regeling vast te stellen van 1,50 per maand en een belang rijk deel der contributie te bestem men v. werkloozenkas en ondersteu- ningsfpnds; terwijl 1 inleggeld bij toetreding als lid moet worden be taald, ter vergoeding van de alsdan te ontvangen „gedrukten". Tenslotte wordt besloten samenwer king te zoeken met de Groningsche Chr. Handelsreizigersvereeniging, die eenigen tijd geleden om groot endeels dezelfde oorzaken is opgericht, en binnen afzienbaren tijd in het cen trum des lands een Algem. Verg. te houden, ter vaststelling van Statuten, Huishoudelijk Reglement, Afdeelings- reelement, Program van Actie, enz. Niets meer aan de orde zijnde, sluit 'de voorzitter deze goed geslaagde ver gadering en gaat de heer L. G. van Kamp van 's-Gravenhage voor in dankzzgging. PREDIKBEURTEN. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m 6.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 9.30 en 's avonds >.30 uur Ds. Moolhuizeu. Chr. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. >.30 uur Preeklezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur ds. Vlasblom. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en '3 avonds 3.30 uur Ds. v. Heiningen. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Lekkerkerker. Collecte In- en Uitwendige Zending, BOSKOOP. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur, Ds. Petersen. Gebouw Salvatori, v.m. 9.30 uur ds. Rijnders uit Rotterdam. Ned. Herv. Kerk: namiddag 6 uur ds. Rijnders; doopsbediening. Evangel. Dwars-Nieuwstr. v.m. 9.30 uur de heer Lyklema uit Waddinxveen. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur ds. Luuring, Biduur voor 't Gewas, en n.m. 6.30 uur ds. Lekkerkerker van Benne- broek. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 5 uur Ds. Grolle. 's Morgens 5e Lijdenstekst en nam. Bidstond voor het gewas; Bed. H. D. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur de Eerw. heer Streeder, Cand. te Den Haag en n.m. 6.30 uur Ds. Mulder van Zoeter- woude. Geret Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 ïur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en 6.30 uur Ds. Mondt. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur de heer Kamper, Hulpprediker te Alphen aan den Rijn. 's Morgens voorber. H. Avondmaal L1SSE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Dijk. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 4 uur Dr. Ruys. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 30- uur Ds. Keiler. Geref. Kerk: v.m. 9.30 uur ds. Speel man van Nieuwveen en 's avonds 6.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Geref. Kerk: v.m. 9.30 uur Preeklezen en 's avonds 6 uur ds. Speelman. Ned. Herv. Evangelisatie v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur de heer de Jong. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 5 uur Ds. Hospers. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uui Ds. Koers. 's Morgens H. A. en 's avonds H.A. en Dankzegging. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Keric: v.m. 10 en n.m 5.30 uur Ds. van Haaften. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. J. H. Landwehr, Em. Pred. te Voorburg en n.m. 5 uur de heer F. de Vries, Cand. te Oegstgeest. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Ds. Rutgers van Katwijk aan Zee. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur, Ds. W. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: v.m. 9.30 eu n.m. 6.30 uur Preeklezen. OEGSTGEEST. Geref. Kerk: v.m. 10 uur ds. Schilder en n.m. 5.30 uur dr. v. Katwijk, afscheid. OUDEWETERING. Ned. Herv. Kerk: v.m 9.30 uur Ds. Siddré; n.m. geen Dienst. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. Brouwer. SASSCNHEIM Chr. Geref. Gem., v.m. 10 uur de heer Aangeenbrug en n.m. 5 uur Lees dienst. VOORSCHOTEN Herv. Kerk. v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. H. P. Fortgens. - Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wielenga. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. Roth van Scheveningen en n.m. 6.30 uur dr. Riemens van Leiden. Kievitskerk: v.m. 10 uur ds. de Jong van Amsterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 uur dr. van Katwijk van Oegstgeest en n.m. 5 uur ds. Schilder van Oegstgeest WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Lysen. Geret. Kerk: v.m. 9.30 eu n.m. 6.30 ïur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 eD n.m. 6.30 uur Ds. Wolfen=?fcerger. Geret Kerk: v.m. 9.31) en 's&toad> 6 30 uur Dr. Ubbink. jj^Ons^Babbelhoekje Be?*e Jongens en Meisjes! 'k Begin deze week maar dadelijk met het beantwoorden der briefjes, 't Eerst is aan de beurt: „Juniora". Juist geraden, meisje. Verle den. week kwam je briefje te laat, dus kon ik er niet meer op antwoorden. Maar nu heb je beter opgepast, want nu ben je zelfs No. 1. Ja, er kon best een beetje gesneeuwbald worden. Maar nu is het ge lukkig weer weg. Dat boek dat jij zoo prachtig vindt, heb ik ook gelezen. Ik vond het ook lieel mooi. Vind je het raad sel wat lastig? Toch niet erg, wel? „Pioenroos en Seringentak". Zeg, jullie zijn toch niet- van plan alleen bij leelijk weer een brief aan mij te schrijven? Dan zou tante Francien er in den zomer maar slecht vanaf komen. Wat leuk, dat jullie allebei tegelijk een jarigen broer hebben. En raadt eens, er is op dien dag ook een broer van mij jarig. Makkelijk zijn die breiboekjes, hè? Er staan zeker wel veel patronen in. „Rie". Wat gezellig voor je. dat je alle drie de avonden naar den bazaar mocht. Dan hebben zij er goede zaken gemaakt, hè? Voor welk doel was de bazaar? Heb je al die kaarsjes met één lucifer aange stoken? Zonder je vingers.te branden? Dat is knap hoor. 't Is heerlijk voor je moeder, dat zij aan J. en jou al twee zul ke goede helpsters beeft. Zij zal jullie best kunnen gebruiken, denk ik. „Reseda en Rozeknopje". Ja hoor, 't is koud de laatste dagen en daarbij zijn we wat verwend door het mooie weer dat we al gehad hebben. Nee, als je niet erg goed bent, is het maar beter binnen te blij ven. Is het neusbloeden nu weer over? Dat was natuurlijk een drukfout, meisje. Ik heb ook over de schoolkrant geschre ven. En dat eene woordje moest teen we zen. Ik heb geen letterraadsel gevonden. Of bedoelde je, dat je dat volgende week zou sturen? „Logeetje". Ja, dat is heel wat, als de helft van de klas ziek is. Zijn er ernstige zieken bij? Of hebben ze het meer in lich te graad. Zoo, zou jij het ook al zoo leuk vinden, als de babbelhoekers eens 'n mid dagje bij elkaar kwamen. En wou je graag weten boe ik dat vond? Wel, ik zou het ook heel prettig vinden, maar ik denk haast niet, dat het mogelijk zal zijn. Jij vindt het nu wel niet erg ver, maar ik weet niet of de ouders van de babbelhoe kers er ook zoo over denken. Enfin, mis schien kunnen we er in Mei nog een9 over praten. „Gustaaf Adolf". Dat waren natuurlijk drukfouten. Dat moest teen en pannen zijn. Maar je begreep het toch wel, is 't niet? Ik heb van niemand meer raadsels in voorraad. Van jou ook niet, G. A. Dus of dat raadsel dat je bedoelt weggeraakt is, of dat je het niet verzonden hebt, ik weet het niet. Misschien zul je het nog eens opschrijven. Ja, met meccanodoozen en machines spelen de meeste jongens graag. „Batavier". Er komt o zoo gauw een fout in die letterraadsels, hè? Een puntje te veel of te weinig, een cijfertje wat on duidelijk, en het is al mis. Maar meestal begrijpen de babbelhoekers dan toch wel wat het zijn moet. Vond je de raadsels deze week nog al makkelijk? „Alpenroos". Zoo, krijg ik deze week van jullie weer een apart babbeltje? Dat is gezellig. Ik denk dat we ons nog wel een poosje met ons babbelhoekje tevreden moeten stellen. Maar dat is minder, als het maar gezellig bij ons is. Wat zeg jij er van? Is het een blond krullebolletje? Welke kleur heeft het jurkje? 'k Geloof, het best, dat jullie sinaasappels ook lek ker waren. Ja, er zijn heel wat zieken. Dat is zoo. Ik mis Meitakje al een heel poosje. Moch je haar eens zien, dan moet je haar maar eens aan de mouw trekken. „Gentiaan". Ja, we hebben het weer ta melijk koud gehad. Je kon zelfs weer sneeuwballen als je er vlug bij was. Je hoort van verschillende scholen dat er zooveel zieken zijn. Ga je dan in Katwijk naar een naaischool? 't Zal best met jou domheid schikken, geloof ik. Akelig ge hoor hé, als de katten zoo aan het vech ten zijn en ze zoo wild schreeuwen. Ik vind het ook leuk, wanneer er nieuwe babbelhoekers bij komen. „Theeroosje". Dus jij vindt rekenen het prettigst? Nu ik deed het ook graag, toen ik op school was. Dat gaat ook niet, een uur lang te vertellen, wanneer je het in je keel hebt. Moest de klas toen een opstel over Bijb. geschiedenis maken of een vrij opstel? Wat hebben jullie met z'n twepên toen uitgevoerd? Je hebt prachtige cijfers voor je proefwerk, meisje. Me dunkt, dat je als je een tien voor rekenen hebt, ook niet tegen een paar moeilijke sommen behoeft op te zien. Dank jullie wel voor je raadsels. Ik vind ze heel leuk. Tc Ge loof dat je nu ook wel tevreden kunt zijn over je brief, is het niet? „Woudlelie". Is dat een piano met ka mertjes? Of zoo een, waar je de toetsen kunt aanslaan. Ja hoor, 't is weer koud geweest, 'k Hoop maar dat je broertje weer komt logeeren. Zeker, je moet met plant jes voorzichtig zijn, als het telkens nog zoo vriest. Ja, ik houd ook heel veel van planten, maar toch nog meer van bloe men. Maar aan planten heb je veel lan ger wat, hè? „Gouden regen". Dat zijn twee fijne kleu ren. meisje, 'k Denk dat ze heel mooi bij sikander zullen staan. Dat begreep ik wel dat je het niet zoo bedoelde. Maar ik wou je eens laten zien, in wat al verschillen de plaatsen de babbelhoekers wonen, en dat het daarom heel moeilijk zal zijn met hen allen gelijk uit te gaan. 't Zou waar schijnlijk ook wat duur worden. Wat scheelt je vriendinnetje? Ze zal wel blij zijn, als je telkens bij haar komt. De briefjes moeten uiterlijk Donderdags voor 12 uur binnen zijn. Welke kleur heeft je sjaal „Hartedief". Dat dach* ik wel, dat jullie een heerlijken dag zouden hebben. Zulke feesten zijn meestal heel gezellig. Geluk kig dat het met alles wat jullie geleerd hadden, zoo goed i. gegaan. Was je de andere dag niet erg slaperig? Tóen ben je zeker maar extra vroeg naar bed gegaan. Goed, vertel mij volgende week maar hoe je het bij je vriendinnetje gehad hebt. „Moeders Meisje". Ja, er zat een fout in het raadstl. Maar je begreep tcch wel dat het teen moest zijn, is 't niet? Je maakt dat raadsel maar eens af, als je er tijd voor hebt. Als het komt, ben ik er blij mee. dat weet je. Jullie hebben geno ten op het feest, hè? 'k Denk dat het lee- ren den anderen dag zoo vlot niet ging, is 't wel? Maar enfin, dat is gauw genoeg ingehaald. „Korenbloem en Geranium Nee, 't is niet zoo heel erg als je eens een keertje overslaat. -laar het gezelligst is als je ge regeld meedoet, vird je ook niet? 'k Vind het erg leuk, als je zusje ook mee gaat doen, Korenbloem. Natuurlijk kan haar briefje best bij jullie in de enveloppe. Zoo was Geranium zoo gelukkig met het knik keren? Stuur 1e raadsels die je hebt maar gelijk in, dan kan "k er telkens wat van gebruiken. Maar willen jullie z*» dan op een apart stukje papier zetten en niet onder je briefje? „Boschviooltje". Ja, het is nu heel an der weer als de vorige week. Toen leek het wel Lente, en nu 's het zoo koud alsof het winter is. Enfin, we zijn toch in Len temaand, dus gaan toch steeds vooruit, 'k Zou het niets prettig vinden als er nu nog ijs kwam. Jij wel? Dank voor je raad sels, meisje, 'k Geloof wel, dat ik ze alle maal gebruiken kan. „Waterlelie". Wat heb je gescheeld? Griep? Dan duurt het meestal een poosje, voor je je weer heelemaal prettig gevoelt. Naar is dat hè, als iedereen naar de kerk is en je moet alleen }huis blijven. Gelukkig maar, dat 's middags je vrien din hij je was. Daar was mijnheer zeker wel blij mee is 't niet? 'k Vind het heele mooie cadeautjes, die jullie bedacht heb ben. „Piet Hein". Dat weet ik nog heel goed, dat je mij vertelde dat dat jongentje bij jullie logeerde. Zoo, heeft hij nu ook zijn moeder verloren? Ja, P. H. dat is treurig, als men zoo joi.g reeds zijn ouders moet missen. Heeft hij nog familie waar hij zijn kah? 't Is hier net zoo goed koud als bij jullie. Alleen is hiér nog geen ijs, waar je op loopen kunt. Maar dat zal bij jullie ook wel heel gevaarlijk zijn. Dat zal wel een gezellige avond geweest zijn voor je vader en je broer. Zulke avonden zijn meestal heel aardig. De oplossingen van de vorige week zijn: 1. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Onderdeelen: Pijl en Boog, Kaas, Zon, Teen, Pannen, Degen, Tijding. 2. Het haantje van den toren. 3. Voor eksteroogen. 4. Bij de steel. 5. Ida, Diena, Aagje, Anna. En hier volgen de nieuwe raadsels: 1. Mijn geheel bestaat uit 25 letters die tezamen een spreekwoord vormen. Bij een overstrooming staat er veel 21, 13, 12, 4 onder water. De soldaten dragen een 20, 13, 25, 17, 3, 8, op hun rug. Een 1, 6, 10, 16, 21 kan mooi fluiten. Linnen wordt van 5, 15, 13, 17 gesponnen. Zoo zwaar als 14, 9, 2, 4 zegt men wel. Ieder kind houdt veel van zijn 1, 22, 24, 4, I9t 7, 18, 23, 16, 11, 17 is een ander w.>ord voor angst. 2. Ingezonden door Rozefine en Larijne: Schrijf onder elkander de naam van een kleedingstuk voor mannen, de naam van een visch, en de naam van een groente. De voorste letters van die drie woorden vormen dezelfde naam als bovenaan komt te staan. 3. Voor wie moet men een oogje dicht doen? 4. Waarom hebben de bakkers witte mutsen? 5. Ingez. door Lathyrus: Verborgen lan den: In die winkel kan men het voordee- ligst koopen. De vliegenier landde zonder ongelukken op het vliegveld. Kerel, span je hond voor je slee. Anecdote, ingez. door Gustaaf Adolf. Niet verleg n. Bezoeker: „Hebt u een paar minuten voor mij, meneer?" Zakenman: „Jongmensch, mijn tijd is tweehonderd gulden per uur waard, maar ik zal je vijf minuten geven." Bezoeker: „Dank u zeer. Maar als het u hetzelfde is, heb ik ze liever in contanten." Ziezoo jongelui, jullie kunt weer voor uit. Veel genoegen en goed succes met het oplossen der raadsels. 'k Neem nu af scheid tot volgende week, zoo we hopen. Vele groeten van je TANTE FKANCIEN. BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Ze nam Bertha de doos af, trok haar arm door de ha^e en zco ginger ze naar huis toe. 't Ging nu veel beter, vond Ber tha. Die goede moeder toch, .vat lief om haar in dit weer te komen halen. „Maar kind," zei moeder, ,wat scheelt er toch aan? Je loopt maar te bibberen en je tanden klapp "en op elkaar." „Niets moeder," zei Bertha, jt ben al leen maar koud moe." ,,'k Had je ook eigenlijk niet moeten laten gaan," vond moeder, ,,'t was geen weer." Bertha glimlachte flauwtjes. Ze was toch zoo blij dat die eene pop af was; morgen zou Doortje er zoo blij mee zijn. Toen ze thuis kwamen, hielp moeder ze uitkleeden. Ze deden zachtjes, want vader lag in de bedstede en sliep al. Cato was nog op. „Kom Cato," zei moeder, „jij ook gauw voortmaken, dan kunnen jullie gelijk naar boven." Moeder ging mee naar boven. Zelf wil de ze de twee meisjes toestoppen. „Hè," zei Cato, en kroop in een hoekje van het bed, „wat heb jij een koude voe ten, Bertha." Moeder voelde Bertha's voeten aan. Ja, ze waren als marmer zoo koud. ,,'k Zal een warme kruik voor je ma ken, kind," zei ze, „als je dan lekker slaapt, ben je morgen misschien weer wat opgeknapt." Tien minuten later was ze weer boven. Cato sliep al, maar Bertha lag nog klaar wakker. Moeder stopte de kruik aan haar voe ten en dekte haar alleen nog eens toe, met een oude mantel, die ze had meege bracht; een deken had ze niet meer. Moe der boog zich over haar heen en gaf haar een kus: „Ziezoo kind," zei ze, „slaap maar lekker." (Wordt vervolgd). Scheepstijdingen. liÜijliAn - AMilRIKA-LIJN. LOCHKATRINE, R'dam n. Vancouver te Colon. ROTTERDAM, Middellandsche Zee n. Rotterdam 15 v. Alexandria. BEEMSiErDIJK, R'dam n. Newport News p. 16 Lizard. EEMDIJK, 14 v. R'dam n. Vancouver. DINTELDIJK, R'dam n. Vancouver, 15 te Los Angeles. NEBRASKA, Vanc. n. R'dam 14 te Tacoma. GROOTENDIJK, 16 v. New-York te Rotterdam. NICTHEROY, R'dam n. Vancouver 15 1.14 n.m.) 35 mijl O. v. Niton. VOLENDAM, R'dam n. New-York 15 (2.28 n.m.) 30 mijl 'vV. v. Land's End. DRECHTDIJK, 16 van Vancouver te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN (tliuisr.) 11 v. Kaapst. RANDFONTEIN (thuisr.) 15 v. Sout hampton. NIJKERK (uitr.) 16 v. Mombassa. HEEMSKERK (thuisr.) 16 te Dar es Salaam. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 14 te De- lagoa-baai. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. CERES (thuisr.) 14 v. Freetown. REGGESTROOM (thuisr.) 15 v. Lagos. SORRAH (uir.) 15 te Lagos. TEXEL thuisr.) p. 15 Las Paimas. DELFLAND (thuisr.) 16 te R'dam KON. HOLLANDSCEE LLOYD. GAASTERLAND, 16 V. R'dam te Hamburg. ZEELANDIA (uitr.) 14 v. Las Paimas. DELFLAND (thuisr., 16 te R'dam. KENNEMERLAND (thuisr.) 16 van Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA, 16 v. Bat. te R'dam. GORONTALO (uitr.) p. 16 Pt. de Galle. MODJOKERTO, 16 v. Bat. te Soerabaja TABANAN (uitr.) 16 (12 midd.) van Marseille. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". RADJA (thuisr.) 16 te Suez. BORNEO (uitr.) 16 te Batavia. MOENA (uitr.) p. 16 Gibraltar. KAMBANGAN (uitr.) p. 15 Dungeness P. C. HOOFT thuisr.) 16 v. Genua JOHAN DE WITT (uitr.) 16 v. South. TRITONIA (gech.) 15 v. Penang via Soerabaja. smr.KEP (thuisr16 te Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10