Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 85te JAARGANG VRIJDAG 16 MAART 1928 NUMMER 2387 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Om de heb. Er bestaat in den volksmond een uitdrukking, die niet voldoende om- schreven kan worden in even weinig woorden als waarin defce gebruikelijk is. Wanneer een moeder uit een volks buurt zegt, dat haar buurvrouw zich bij deze of die kerk of vereeniging heeft aangesloten maar dat dit is ge schied „om de heb", dan weten wij wat ze daarmede bedoelt, n.l. dat het financieele voordeel dat daaruit voort vloeit de keuze beïnvloed heeft. Alle minder nobele om geen lee- 1 ijker woord te gebruiken drijf- veeren zitten dan in deze eene uit drukking belichaamd. Iets dergelijks ontmoeten wij vaak wanneer gesproken wordt over een of ander overheidsbedrijf. De volks mond is nu eenmaal sterk critisch. Is helaas ook steeds geneigd om te ge neraliseeren. Een eenmaal gemaakte fout wordt steeds aangerekend. Het kwaad, dat in den enkeling openbaar werd, wordt de gemeenschap, het be drijf, aangewreven. Zooveel temeer reden om het be drijf verre te houden van alles wat kan strekken om aanleiding tot deze misvatting te geven. Zoo stemt het droef dat in het Mijn bedrijf te Sawah Loento op Sumatra dingen schijnen te gebeuren, die niet door den beugel kunnen. De N. R. Crt. schreef daar dezer dagen als volgt over:- „Er schijnt aan de onderlinge ver houdingen bij het mijnpersoneel te Sawah Loento zoo het een en ander te ontbreken, ontevredenheid met alle gevolgen daarvan, gewekt dorr pensionneeringen en overplaatsingen; daarbij komt voor hen, die in de mij nen werken het onaangename en voor een goed bedrijf zoo gevaarlijke sy steem van kolen maken a tout prix. Er wordt niet meer gelet op onder houd van de mijn, opruimingswerk zaamheden enz. Kolenmakeh is de leuze en daarme de houdt alles op, totdat.. Herinnerd wordt ac*. de instorting in den afbouw Soengei Doerian, waar bij 4 man gedood en 2 zwaar gewond werden. Van de 4 dooden werden 2 naar buiten gebracht, de twee an deren zijn blijven liggen en zijn na 7 uur tijds ingespoeld, d. w. z. dat de pijler met opvullingsmateriaal ge vuld is. Onze zegsman stelt de vraag, of het niet zaak was geweest nauwge zetter te onderzoeken of die beide ar beiders inderdaad wel dood waren. Toen kwam op Zondag 29 Januari de groote brand in de mijn Sawah Ra- nau. Slachtoffers: 1 Europeaan en, voorloopig vastgesteld, 29 Inlanders. De Europeaan en 9 Inlanders zijn naar buiten gebracht. De overigen lagen (d.d. 2 Febr.) nog in de mijn en zijn er waarschijnlijk blijven liggen. Ook hier is een ernstig, onpartijdig onderzoek dringend noodig. Er is gezegd, dat de brand zou zijn aangesticht, maar velen, ook zij die onder den grond werken, gelooven er niets van. Er lag overal in de mijn oud hout en ander brandbaar mate riaal, dat opgeruimd had moeten wor; den. Maar er was daarvoor niet vol doende personeel. Alles moet in den afbouw om „kolen te maken". Zelfs de jonge mijnbouw-scholieren moeten er aan mee doen. Thans echter zijn door den brand millioenen voor het Gouvernement verloren gegaan Er is nog een belangrijke vraag waarnaar onderzoek vereischt is, wie n.l. het toezicht had op de lucht- en waterwegen". L. F. (vermoedelijk de oud-Resident Le Febvre, die op Sumatra beeft ge diend) voegt in Het Volk daar aan toé: „Wij willen hier alleen aan toevoe gen, dat die toestanden ons niet ver wonderen. We behoeven slechts te herinneren aan de behandeling van den mijningen. Neeb, die wel goed inspekteerde, en rapporteerde, wat er aan de hand was. De kongsie, die hem indertijd te genwerkte en ongeschikt wilde ver klaren, had tot voor korten tijd aan het mijnwezen en het Departement van Gouvernementsbedrijven het heft in handen". Nu zit daar geweldig veel overdrij ving in, want aan Mijnwezen was van een Kongsi (vereeniging), die de lakens uitdeelde, geen sprake. Even min nemen wiiiaan, dat de heer Neeb daaromongeschikt verklaard zou worden, maar wel zit er een kern van waarheid in, dat het bedrijf voor alles op de exploitatie-successen be dacht was. De gevaren, vooral in een land als Indië, waar de massa vroo- 1 ijk over de grootste gevaren heen huppelt, komen nu aan het licht. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden pövthJ? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Een Overheidsbedrijf heeft te waken tegen den smaad van den volksmond dat het alleen te doen is om de heb. STADSNIEUWS. GASTVOORSTELLING „HOLFU". Voor bovenstaande filmvoorstelling (zie ons bericht van gisteravond) heb ben wij nog een beperkt aantal toe gangsbewijzen gratis ter beschik king voor onze abonné's. Wie Maandagavond wat moois wil zien, zonder kosten, wende zich spoe dig om een toegangsbewijs tot ons bureau Hooigracht. Ds. H. JANSSEN OVER „GEEN ANDERE NAAM". In de Chr. Geref. Kerk trad gister avond voor de Chr. Geref. Jongelings- vereeniging Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst te 's-Gravenhage, op met een rede: „Geen andere naam Nadat gezongen was Ps. 49:1, ging spr, voor in gebed en las vervolgens Hand. 4:812. Spr. begon zijn rede met een her innering aan de, torenbouwers, die zich een naam wilden maken. God heeft hun vermetel pogen echter doen mislukken, en geen enkele hunner namen is aan de vergetelheid ontrukt: zij zijn gebleven de groote onbekenden. Wel zijn er na hen tal van beroemde mannen geweest wier namen in de herinnering zijn blijven voortleven. Geen enkele dezer, ook niet de groote godsdienststichters, hebben echter ooit aan hun naam de zaligheid verbonden en zich „Zaligmaker" ge noemd. Ook de nieuwe wereldleeraar van Annie Besant is slechts een incar natie van den Zaligmaker. Toch is de zaligheid het hoogste voor den mensch; zij is meer waard dan de tijdelijke goederen, die wisselvallig zijn en het menschenhart nooit ten volle kunnen bevredigen. „Creasti nos ad te, Domine, et inquietum est cor nostrum donee id requiescat in te", zegt Augusti- nus zoo diepzinnig. „Gij hebt ons tot U geschapen, o Heere, en ons hart is onrustig totdat het rust vindt in U". De wetenschap kan den mensch geen vrede voor zijn hart schenken, al ver wacht de cultuurmensch veel van haar. De wetenschap worstelt met de proble men; God en de Wereld zijn voor haar mysteriën die zij niet kan benaderen, laat staan doorgronden. Ook van de techniek verwacht de menschheid heil, doch al kan men zijn dochter in Bandoeng opbellen, dan is men er nog niet! Neen, er is maar één antwoord op de bange levensvragen: het antwoord dat God zelf gegeven heeft in de zending van Zijn Zoon Jezus Christus. Christus is gekomen opdat God Zich in Hem een eeuwigen naam zou maken. Door de prediking van dien Naam is ons volksleven gekerstend. In onzen bloeitijd was men zich dit bewust; thans helaas is dit besef voor een groot deel uitgesleten. De verwarring der geesten in onzen tijd wordt ook door de radio bevorderd. Groot is de onwetendheid betreffende Jezus in „intellectueele" kringen, en de onversohilligheid voor deri godsdienst onder de arbeiders. Het verschil is alleen, dat de cultuurmen- schen van de hoogere standen tot aller lei bijgeloof vervallen zijn, en bevredi ging voor hun religieuze behoeften zoeken in theosophie, christian science enz. Als we den afval zien, die zich in onzen tijd openbaart, dan begrijpen we te meer de noodzakelijkheid om te trachten de jeugd voor Christus te be houden, immers de jeugd is de toekomst. Nadat gezongen was Ps, 89:7 en 8, zette spr., die in het eerste gedeelte zijner lezing een schets had gegeven van de kennis van den naam van Jezus in buitenkerkelijke kringen, in het 2de gedeelte uiteen, hoe het met de kennis van dien Naam staat onder de belijders van den Christus. De christelijke actie op velerlei gebied heeft in de laatste 50 jaar een groote vlucht genomen. Helaas heeft ons Chris tendom zich echter meer verbreed dan verdiept; het is van zuurdeeg tot vernis en etiket geworden. We zijn op een ontstellende wijze wereldgelijkvor- mig geworden. Spr. heeft hierbij in 't bijzonder het oog op christelijk voetbal spel, radio, bioscoop enz. Het is het fatale van het Christendom van onze dagen, dat het meent dat het de wereld beheerscht, terwijl het door de wereld beheerscht wordt. Hier is het ontzettende woord van Jezus over het zoot dat smakeloos geworden is, van toepassing. Spr. eindigde zijn rede met een woord van opwekking aan jongen en ouden, te zoeken den eenigen Naam die onder de menschen gegeven is, waardoor wij moeten zalig worden. Nadat spr. in dankgebed was voor gegaan, ward nog gezongen Ps. 25 6. ARBITRAGE-CLAUSULE. In de laatstgehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden werd door den Voorzitter gewezen op het groote nut van het Hof van Arbitrage der Internationale Kamer van Koop handel. Door in de buitenlandsche contrac ten de arbitrage-clausule op te ne men, voorkomt men de moeilijkheden en onaangenaamheden, die buiten landsche processen gemeenlijk met zich medebrengen. De arbitrage-clausule, welker opne ming in buitenlandsche contracten ten zeerste wordt aangeraden, luidt in de verschillende talen als volgt: „Tous différends découlant du présent contract seront tranchés suivant le-Règlement de Concilia tion et d'Arbitrage de la Chambre de Commerce Internationale, par uil ou plusieurs arhitres nommes conformément ce Règlement". „Alle aus dem gegenwartigen Vertrage sich ergebenden Streitig- keiten werden nach der Vergleichs- und Schiodgerichtsordnung der In ternationalen Handclskammer von einem oder mehreren gemass dieser Ordnung ernannten Schiedsrich- tern entschieden". „All disputes arising in connec tion with the present, contract shall he settled under the Rules of Con ciliation and Arbitration of the In ternational Chamber of Commerce by one or more arbitrators appoin ted in accordance with the Rules". De ervaring heeft geleerd, dat het niet wenschelijk is te wachten tot er een geschil is ontstaan, alvorens men een arbitrale rechtspraak inroept. Immers, indien één der partijen hare medewerking weigert, kan zij niet worden gedwongen de beslissing van het geschil over te laten aan het Hof van Arbitrage. Het verdient derhalve aanbeveling de arbitrage-clausule in het contract op te nemen'en wel zoodanig, dat zij daarmede één geheel uitmaakt. De arbitrage-reglementen, welke in het Fransch, Duitscn en Engelsch ge steld zijn, zijn op aanvraag bij de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland kosteloos verkrijgbaar. OUD-LEIDEN. Onder voorzitterschap van mr. dr. J. C. Overvoorde, heeft gisteren de jaarlijksche ledenvergadering plaats gehad van de vereeniging „Oud- Leiden". In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat van prof. dr. L. Knappert een brief was binnengeko men, waarin deze berichtte, dat hij de tijd gekom enacht als voorzitter der vereeniging te moeten bedanken. Het bestuur heeft gemeend den wensch van prof. Knappert te moeten eerbie digen, doch het verheugde spr. te kunnen mededeelen, dat prof. Knap pert zich bereid heeft verklaard zit ting iii liet bestuur te willen blijven nemen. Spr. bracht den scheidenden voorzitter hulde voor hetgeen deze in het belang van de vereeniging heeft gedaan. Vervolgens begroette spr. de nieu we afgevaardigde van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, mej. E. Blok, die in de plaats van mej. A. E. Chavannes, die bedankt had, namens de V.V.S.L. zitting in het bestuur heeft genomen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat prof. inr. D. van Blom, mocht hij als zooda nig gekozen worden, zich bereid heeft verklaard het voorzitterschap der ver eeniging te aanvaarden. Prof. Knappert dankte voor de tot hem gerichte woorden. Hij meent, dat het in het belang van de vereeni ging is, dat zijn taak door jongere krachten wordt (overgenomen. Vervolgens werd den heeren S. J. Ie Poole L.Czn. en Felix Driessen dank gebracht voor hetgeen zij heb ben gedaan ter gelegenheid van de, vanwege Oud-Leiden georganiseerde tentoonstelling hij het 25-jarig bestaan van de vereeniging. De heer Van Steeden deelde hierna mede, dat zijn gezondheidstoestand van dien aard is, dat hij zich genood zaakt ziet als bestuurslid te bedanken De voorz. dankte den heer van Stee den voor het vele, dat hij in het be lang der vereeniging heeft gedaan. ALGEMEENE JAARLIJKSCHE VEIK2A2ERING VAN DE VEREÉN. „JE AMBACHTSSCHOOL". Hedenmiddag werd in een der lo kalen van liet. Schoolgebouw aan den Haagvvc'g de A!g. Jaarlijksche Verga dering gehouden van de Vereen. „Dj Ambachtsschool", waar vele genoo- digden, o.a. een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur, en de ouders en voogden, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen van de school tegen woordig waren. De Voorzitter, ir. A. M. Touw, heet te alle aanwezigen, speciaal de leden van het gemeentebestuur van harte welkom en sprak daarna een woord ter nagedachenis van wijlen den heer Koert, die op 31 October van het vo rige jaar zoo plotseling overleden is en die langen tijd" lid van het bestuur der vereeniging is geweest. Met waar deering herdacht spr. alles wat de overledene voor de Vereeniging heeft gedaan. De heer Koert zal steeds in dankbare herinnering blijven. Spreker gaf daarna in 't kort een verslag van hetgeen in het afgeloopen jaar weder is gebeurd. Op dat jaar kan met tevredenheid worden terug gezien. Bij het einde van den vorigen cur sus telde de school 271 leerlingen; daarvan hebben er 93 met diploma de school verlaten, zoodat op 1 April 1927 nog 178 over bleven. Voor den cursus 19271928 werden toegelaten 101 leerlingen, dus werd in het afgeloopen jaar de school door 279 leerlingen bezocht. De volgende leerlingen hebben met Maart 1928 de school met diploma verlaten: Timmerlieden 21: Eeij, W. F.; Blok, C.; Bouwmeester A.; Bronts, K. H.; Burger, B.; Daalen, van K.; Dub beldam, KI.; Dubbeldam, Kr.; Grif fioen, J. H.; Imthorn, H. J.; Momberg, A.; Oever, v. d. W; Sierag, J.; Smit, A.; Soest, van C.; Spek, W.; Steen, v. d. H. C.; Wirtz, A. H.; Wijk, van J.; Zeeuw, v. d. J. P.; Zwart, v. d. A. Metaalbewerkers 36: Arends, II. A. C.; Bavelaar, A. P.; Bekker, J. J.; Es, van W.; Kloet, de C. A. J.; Kraan, van d. W. H.; Meppelink, E. W. H.; Momberg, W.; Oudshoorn, A.; Rcman, Th. G.; Schoonenberg, C. A.; Stoel, v. d. P. A.; Strijtbos, H.; Vin centen, A. P.; Voort, v. d. J. J. H.; Vroeken, W.; Boender, E.; Deijn, M.; HaSselbach, J.; Hertog, den H. W.; Huis, van M. F. W.; Jongeneel, H.; Klein, H.; Lange, de G.; Linschoten, H.; Lissenberg, J.; Nobel, le J. C.; Dommée, L. F. J Prie, du J.; Reijden, v. d. G. A; Stoel, v. d J. H.; Tegelaar, W. F.; Versteeg, Ji; Waals, v. d. G.; Wilde, de G. H.; ijck, van D. Meubelmakers, 2: Meer, v. d. Ph.; Waals, v. d. A. Schilders, 3: Muiden, van W.; Polanen, van M. S. A.; Waterland, J. Hier volgen de uitslagen der Over gangsexamens. Timmeren. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, 19: S.. Barkema, W. H. A. Beugelsdijk, H. A. van Beukering, S. G. M. van Beijeren Bergen en Hene gouwen, F. Bleiiji, Th. G. Breuring, A. Gerritsen, A. Heynis, J. J. Huber, H. J. Krijger, J. H. Ligtvoet, D. van d. Meij, R. de Nobel, A. Reyngoud, H. B. van Wijk, J. W. Zandbergen, J. v. d. Zwam, L. Zwart, F. M. de Zwart. Bevorderd van de le naar de 2e klasse, 29: J. Alplienaar, M. Arhouw, J. A. Assié, J. M, Borst, L. Brandt, H. L. J. van Dillen, J. L. M. Dirne, L. H. Erkelens, H. N. Gijsman, W. Hassel- bach, A. Ph. J. Ingwersen, J. W. de Jong, J. Jongeleen, M. P. Kikkert, M. Lindenberg, A. G. van Leeuwen, F. v. d. Nat, D. Nell, A. Otgaar, H. H. Pape, P. C. Plooy, B. P. M. Rosdorff, J. J. Schrama, H. Snip, Th. J. Stol, J. Val- lentgoed, A. P. Visser, M. C. de Vogel, W. F. Wakka. Voorwaardelijk: C. D. W. Blansjaar, A. vom Hofe, N. Huber, M. Pret, C. de Vogel, J. P. Zwanenburg. Metaalbewerken. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, 36: L. v. d. Aar, G. Annokkee, J. Annokkee, W. S. Brons, M. J. F. van Dam, L. van Duijn, W. van Dijk, P. Flandrijn, B. M. de Groot, E. M. Har- land, J. M. Hurkmans, L. van Klave ren, E. M. Koning, A. van Latum A. Lubach, J. C. Vellekoop, H. Berg, H. Klein, L. Meijer, J. A. Nieuwenhuis, L. van Nieuwkoop, W. F. J. Oehl, G. C. Philippo, K. Robbers, Adr. Schou ten, Arie Schouten, P. J. Smit, P. van d. Steen, B. J. J. G. Timmers, P. Ver- gunst, L. G. Verschragen, J. van Vliet, J. H. Voorbij, W. A. J. de Vos, A. F. Vredeveldt, B. Wijbenga. Voorwaardelijk: J. Kooien. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse, 41: A. van Assen, J. Basie, D. J. Binnendijk, A. Blankespoor, N. II. Breedeveld, E. J. Coster, A. Crama, E. A. van Duuren, J. Eigeman, G. G. J. Fleur, J. G. Heidema, H. den Hoed A. van d. Hoek, H. C. Holtz, M. K. Hommes, F. van d. Hoven, J. F. v. d. Kaaij, II. H. Keijzer, J. Klein, F. Lin- denberg,,K. Kwestroo, G. van d. Lelie, P. Th. van d. Meer, F. A. P. Mooij, A. J. Mulder, C. J. van Oerle, A. Riem Vis, H. A. Ruben, H. K. W. Schneider, A. Sierag, P. Smitterianr. A. Spie- Binnenland. De Kamerleden Fleskens en Smeenk hebben een initiatief-voorstel tot het heffen van een invoerrecht op klom pen ingediend. Ingesteld is een Staatscommissie Inzake het cadeaustelsel. De Tweede Kamer is begonnen met de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet (fabrieksartsen). Diefstal van diamanten tot een waarde van 2 ton. Buitenland. Een voorstel van Dultschland ter ontwapeningsconferentie. Rede van Kellogg over de verdrags- polltiek der Ver. Staten. Zoebkcff is uit het Duitsche Rijks gebied uitgewezen. De economische besprekingen tus- schen Duitschland en Rusland zijn af gebroken. Geen berichten over de*vlucht van Hinchliffe. renburg, S. C. Sülzle, B. H. Teske, J. P. Teijn, J. M. Verbeek, H. van Wee- ren, G. Werkhoven, J. Wijling, R. van d. Zeeuw, P. Zwaan. Voorwaardelijk bevorderd 3: J. van Dijk, A. M. van Ingen Schenau, P. Keereweer. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Meubelmakers: Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, 4: B. Bootsma, A. C. Klinken berg, H. Loeb, A. Vreeken. Bevorderd van de le naar de 2e klasse, 4: J. C. P. Hoogteijling, J. W. C. A. Muijs, J. J. Rietbroek, F. J. van d. Moolen. Niet bevorderd: 1 leerling. Schilderen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, 4: W. van Beek, W. Dekker, W. Streefland, A. van d. Waals. Bevorderd van de le naar de 2e klasse, 7: C. J. Batelaan, P. van Beek, H. van Groeningen, B. C. Haneveld, H. J. Ouwerkerk, K. Sloot, W. G. Zie- gelaar. Voorwaardelijk bevorderd: S. H. Zit man. Wat betreft de Vakavondschool verbonden aan de Ambachtsschool, zijn diploma's uigereikt aan de vol gende leerlingen: Hout- en marmerscbilderen: W. Bo- narius, J. Klinkhamer, beiden Leiden; L. C. Schipper, Oegstgeest. Vakteekenen aan metaalbewerkers: P. Dool, N. Kop, A. Turenkout, allen te Leiden. De heer Touw richtte zich daarna speciaal tot degenen, die de school gaan verlaten. Spr. wenschte hen al len van harte geluk met bet behaal de succes en wees er op, dat zij, die thans met vrucht het ambachtsschool- onderwijs hebben gevolgd een voor sprong hebben op vele andere jongens. Spr. hoopt, dat ze dit zullen waar- deeren en dat ze op het gelegde fun dament thans voort zullen bouwen. Er moet nog veel geleerd worden, dat zult gij ervaren, aldus spr,, maar de kennis hier opgedaan zal daarbij tot grooten steun zijn en ik hoop dat gij mede daardoor het doel zult bereiken dat gij wenscht. Ook de ouders en voogden wenscht spr. toe, dat hun moeite en kosten zullen beloond wor den. Daarna sprak nams de leerlingen, die de school verlaten, K. van Daalen een enkel woord van oprechten dank tot den directeur en de leeraren voor de practische en theoretische kennis hen bijgebracht. Het is thans aan ons, aldus spr., om daarop voor te bou wen en wij zullen den naam van de school trachten hoog te houden. Spr. hoopte dat het hier geleerde hen steeds ten goede zou komen. Met een hoerah voor de Leidsche Ambachts school besloot spr. De heer Touw deed daarna nog eenige mededeelingen betreffende de school. Het bestuur is nog steeds werkzaam om het leervak Elemen tair Electro-techniek aan de school verbonden te krijgen. Voor de cursus 1928 is dit niet meer mogelijk, maar waarschijnlijk zal het bestuur in 1929 slagen. Spr. dankte verder de diverse firma's die verschillende motoren aan de school hebben in- bruikleen ge geven en deed mededeeling van eeni ge reisjes die door de leerlingen der school zijn gemaakt. Tenslotte bracht spr. dank aan den heer Kuyntjes voor de voortreffelijke wijze waarop hij zijn taak opgevat en

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1