Aan dc orde is hierna het wets voorstel tot wijziging van de ongeval lenwet 1921. betreffende de invoering van het instituut der fabrieksartsen. De heer SANNES (S.D.) heeft enke le bezwaren tegen het voorstel, dat o.m. bepaalt, dat de fabrieksarts zal worden benoemd door den werkgever. Blijft het wetsontwerp ongewijzigd, dan kan. zijn fractie zich er niet mee vereenigen. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) betoogt, dat de fabrieksarts hygiënist moet zijlij Hij moet zorgen, dat iedere arbeider zooveel mogelijk wordt aan gewezen voor het werk waarvoor bij het meest geschikt is. Hij moet zor gen voor de voorkoming van ziekten en ongevallen. Ook de eerste-hulpver- leening bij ongevallen zal men bij liem moeten brengen. Over de voorko ming van ziekte en ongevallen wordt in het wetsontwerp echter met geen woord gerept. Spr. wenscht voorts, dat de fabrieksartsen allen worden benoemd door een onafhankelijk or gaan, met het oog op het wantrouwen der arbeiders in een door den werk gever aangestelden fabrieksarts. Spr. concludeert dat dit ontwerp Jen werkgever «te grooten invloed geeft op den geneeskundigen dienst en de macht van den fabrieksarts te groot maakt. De heer AALBER3E (R.-K.) heeft aan de voorbereiding van dit ontwerp in geen enKel opzicht deelgenomen en kan er daarom vrijelijk over spreken. Over het algemeen ueeft hij het met instemming begroet. In tweeërlei opzicht is het onder een kwaad gesternte geboren. Hande lingen in strijd met de wet gaven daartoe aanleiding en het werd gebo ren in een sfeer van wantrouwen.. Van de nk.„-aanpifte van ongevallen bij ondernemingen die een fabrieks arts hadden, ondervonden de arbei ders in den regel geen schade. Alleen kon het voorkomen, dat zij hun recht op schadeloosstelling verloren. Het is spr. een raadsel hoe 't mogelijk is ge weest dat deze onwettige practijk zoo veel jaren heeft kunnen duren. Waar om greep het Bankhestuur niet veel eerder in? Deze Minister heeft ter stond ingegrepen toen dit misbruik hem hekend werd en de Commissie- Nolens ingesteld.Deze Commissie heeft snel en vlot gewerkt en spr. brengt haar hulde voor haar .scherp omlijnd zakelijk en degelijk rapport, waarvan dit wetsontwerp liet uitvloeisel is ge weest. Het wetsontwerp is geboren in een sfeer van allerzijdsch wantrouwen; van de werkgevers in de arbeiders, van de arbeiders in de werkgevers. In Limburg hoorde spr. wel eens mijnartsén smalend „gezondschrij- vers" noemen. Tenslotte was er wan trouwen zoowel van de zijde van de werkgevers als van de arbeiders in de medici. Van dit wantrouwen draagt het inzicht de sporen. Men kan deze dingen zoo anders zien. In alle krin gen zijn natuurlijk schurftige scha pen; maar niet allen zijn met die ziek te bëhebt. Zeker zijn de fabrieksartsen in het belang der werkgevers. Maar zij zijn tevens een zegen voor de arbeiders. Dit blijkt duidelijk uit het rapport. Het ii> ewonnen oordeel van bijna al le controleerende geneeskundigen der Rijksverzekeringsbank is gunstig over de fabrieksartsen. Klachten van de arbeiders over niet behoorlijke be handeling komen dan ook zoo goed als niet voor. In Duitschland staan ook de medici thans op bet standpunt dat van de vrije artsenkeuze bij de on gevallenverzekering geen sprake kan zijn. Dat ten onzent de huisartsen zich daartegen verzetten zal zeker ook wel om pecuniaire redenen ge schieden doch is ve^l meer gegrond op een nobele opvatting van hun ambt. Zij zien in deze uitsluiting een moreèle achteruitzetting en zijn er soms ook tegen uit sympathie voor de arbeiders. liet is de groote verdien ste van dit wetsontwerp dat het met al die meeningen en sentimenten zoo veel mogelijk. rekening houdt. De beer BOON (V.D.) constateert, dat deze minister binnen zeer bekwa men termijn bet voortreffelijk rapport der commissie-Nolens in legislatie- ven vorm heeft gegoten. Spr. heeft eenige amendementen ingediend om het ontwerp te verbete ren. Maar over het geheel is het een mooi stukje wetgeving, waardoor een deel van de staatstaak in handen van particulieren wordt gelegd en onnoo- dige rompslomp wordt vermeden. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) zegt. dat toch eigenlijk ieder erkent, dat de regeling, zooals deze aan de Kamer is voorgelegd, in begin sel en uitwerking goed is. Dat een speciale arts van den aanvang af ook htt eenvoudigste letsel zal behande len, is in het belang van den getroffe ne. Het is van de grootste beteekenis dat de getroffene vertrouwen heeft in den beliandelenden arts. Maar onjuist is de gedachte dat dit vertrouwen minder zou bestaan in een arts, aan gesteld door het bestuur der onderne ming dan in een arts, aangesteld door het Bankhestuur. Thans immers be staat er evenzeer wantrouwen in den controleerenden geneeskundige. Het- is van 't grootste belang dat dit wan trouwen wordt weggenomen en daar aan kunnen degenen, die eenige lei ding in de arbeiderswereld hebben, veel doen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, dankt de sprekers die dit wetsontwerp hebben gesteund en brengt hulde aan de commissie-Nolens voor haar rapport. In het wetsontwerp is rekening gehouden met opmerkin gen die spr. van de zijde van het Bankhestuur hebben bereikt. Het doel van bet ontwerp is de arbeiders te helpen. Het instituut van den genees kundigen dienst kan niet anders wer ken dan in hun wezenlijk belang. Het merkwaardige is, dat hier geen tegen stelling te construeeren valt tusschen het belang der arbeiders en de in dustrie. Men zal geen eischen moeten stel len, die de ontwikkeling van dit in stituut belemmeren. Spr. beeft de overtuiging, dat de vrije artsenkeus van den arbeider ook een deel uit maakt van het vertrouwen, dat in de ze materie noodzakelijk is. Het goed recht van de stelling, dat de benoeming van den fabrieksarts moet geschieden door een van den werkgever onafhankelijk orgaan, kan spr. niet erkennen. We staan hier im mers tegenover medici, die niet zul len willen handelen in strijd met bun medische overtuiging. Er is hier trouwens geen enkele te genstelling van belang. Is het in het belang van den werkgever, dat de ar beider aan den slag gaat vóórdat hij 't kan? Neen, want dan wordt zijn kans op invaliditeit grooter. En is 't in het belang van den arbeider, dat hij niet aan den slag gaat, als het kan? Neen, want het is psychisch zeer ver derfelijk niet te werken, als men daartoe in staat is. Spr. verzoekt morgen op de verdere bijzonderheden te mogen ingaan. De vergadering werd te 5 u. 15 ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. Bericht van verhindering was ont vangen van de heeren Bijleveld, Ker sten, Ketelaar, Schokking en Weit- kamp. UIT ONZE INDIEN. OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL FOCK OVER HET ARBEIDS VRAAGSTUK. Voor de te Londen verschijnende Asia tic Review heeft oud-gouverneur-gene- raal Mr. Fock het vorig jaar een artikel over het arbeidsvraagstuk in Ned.-lndië geschreven. Hetzelfde artikel vinden wij thans, voor het Fransch lezend z.i bliek omgewerkt, opgenomen in de Jan.-Fe- bruari-aflevering van de te 1 ar ijs uit komende Monde Nouveau, waardoor aan de denkbeelden van dezen gewezen bewindsman ook in den ruimen kring, welke dit tijdschrift bestrijkt, versprei ding is verzekerd. RECHTSPOSITIE VAN CULTUUR- EMPLOYé'S. De heer van Lonkhuyzen, voorzitter van den Cultuurbond, bespreekt in het bondsorgaan de resultaten van de en quête onder de employé's: Van de 133 cultuur-employé's, die voldoende duidelijk antwoordden, bleken 63 niet in het bezit van een schriftelijke aanstelling. Het meerendeel der anderen, zegt de heer v. L., beschikte slechts over „een zeer onvoldoenden aanstel- lingsbrief". Ook in de meer uitvoerige arbeidsovereenkomsten trof de heer v. L. „tal van omissies en afwijkingen van de wettelijke regeling van de arbeids overeenkomst aan". Van een en ander geeft het artikel voorbeelden: de verlofsregeling tantiè mes, ontslag-mogelijkheid, e.d. betref fend. RADIO-GESPREK TUSSCHEN DEN MINISTER VAN KOLONIëN EN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL. De telegraafdienst heeft bekend ge maakt, dat Vrijdagavond een telefoon gesprek gehouden zal worden door den Minister van Koloniën en den Gouver neur-Generaal. De Dienst verzocht aan de pers, wijzend op de bestaande ver bodsbepalingen, van dit onderhoud niets te publiceeren. OPIUM. Aan boord van de Van Heutz is te Belawan 2400 thail opium aangehaald, tot een waarde van f 65.000. VERDUISTERING. Mr. J. J. K. de W. te Soerabaja is gearresteerd, verdacht van een ver duistering in 1925 gepleegd, toen hij als procureur van de Loemadjang, Tabak-Importmaatschappij te Amster dam, waarvan aldaar een bijkantoor gevestigd is, geld geïnd, maar niet afgedragen zou hebben. RESIDENT VAN BALI. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den resident van Bali, den heer P. E. Möolenburgh, onder dankbetuiging. De heer Moolenburgh vertoeft momenteel met ziekteverlof in Europa. HOOGGERECHTSHOF. Het lid van den Raad van Justitie te Batavia, Mr. Dr. H. E. Klein, is be noemd tot lid van het Hooggerechts hof. WAT WETEN WIJ VAN DE WEST. Het „Nieuws van den Dag v. N. I." had een kort onderhoud met den heer Dr. L. A. A. Rutgers, den directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel, die met ingang van 1 April a.s. is be noemd tot gouverneur van Suriname. „Veel kan ik u helaas niet vertel len over mijn eventueele plannen in Suriname", aldus de heer Rutgers om de eenvoudige reden, dat ik die nog niet heb. Momenteel sta ik voor alsnog vreemd tegenover mijn nieuwe taak; eerst na aankomst op mijn be stemming, zal ik mij een oordeel kun nen vormen over de toestanden in on ze West-Indische kolonie. Wij klagen wel eens. dat men in Ne derland zoo weinig af weet van het geen hier voorvalt, maar voor West- Indië geldt deze klacht nog meer. Of en op welke manier het mogelijk is, grootere belangstelling te wekken voor onze West, wel, daar zal ik in de eerste maal mijn aandacht aan ge ven". DE BESTUURSHERVORMING. De heer Stokvis heeft tot de regee ring schriftelijke vragen gericht, waar in hij vraagt, of de Regeering bereid is, indien in verband met de motie, van Mr. Joekes aan den Minister van Koloniën de door de Tweede Kamer gewenschte gegevens verschaft wor den over de ervaring bij de bestuurs- hervorming opgedaan bij het ver zamelen van die gegevens ook niet- ambtelijke personen en leden van den Volksraad te hooren. Verder wenscht de heer Stokvis in gelicht te worden omtrent de juistheid van een bericht in de pers, dat in af wachting van het resultaat van de motie-Joekes, de verdere doorvoering van de bestuurshervorming opge schorst en in de bestaande vacature voor den regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming niet voorzien wordt. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVESN. Bij de gehouden punhekf verkooping van do boerderij van de wed G. Herre- wijn, is deze toege vezen aan den heer H. Lok, alhier. De landbouwvereer. „Samenwerking" alhier heeft de leve.ing van de aanbeste de Kunstmeststoffen gegrnd aan v. d. Mareis Tunstmesthandel te Bodegraven. De heer M. Keyzer alhier heeft ver zocht een bijdrage der gemeente in de kosten van den bouw eener nieuwe op haalbrug, eveneens is dit verzoek gedaan aan den polder Nieuwkoop. De fok- en controlevereeniging Steeds Beter, alhier, zal krachtig ter hand nemen de bestrijding van den runderhorzel, het insect, dat de z.g. wormbuiten bij het vee veroorzaakt. De aanmelding voor toelating van leerlingen op de O.L.S. moet plaats heb ben vóór 25 Maart a.s. bij het Hoofd der school en ter Gem. secretarie, no. 4. De leerlingen moeten op 1 April den leeftijd van 5M jaar bereikt hebben. TER AAR. De arbeider C. M. bezig zijnde een schuit met mest te lossen, had het onge luk uit te glijden en zijn pols te breken. De veiling/ere^niging „St. Phocas" heeft besloten een eigen veilinggebouw te stichten. Alhier had de jaarvergadering tevens ouderavond van de Chr. Nat. school plaats. Verslagen van secretaris en penningmees ter werden uitgebracht. Tal van onder werpen werden er behandeld. Muziek en zang gaven aangename afwisseling. Het werk der leerlingen werd bezichtigd. Ds. G. v. Heiningen, Geref. pred. sprak een slotwoord en ging in dankzegging voor. In de gehouden jaarvergadering van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging, bleek dat er op 31 December 1927 een batig sal do van 1500 was. De aftr. bestuursleden D. v. Eijk en C. ,v. Vliet Johz. werden herkozen. De heer H. C. Vis heeft zijn benoe ming tot wethouder aangenomen. In de vergadering van Bloemkwee- kers werden tot bestuursleden der vereen, gekozen de heeren J. Rekelhof, J. Lek, N. Vink, J. Kroft en A. J. Nieuwenhuizen. De dienstplichtingen der lichting 1929 zullen zich ter keuring moeten aanmel den te Alphen aan den Rijn, op Donder dag 26 April v.m. 9.45 uur voor de num mers 113, 10.30 uur voor de nummers 1421, 1.30 uur voor de nummers 2534, 2.30 uur voor de overigen. Burg. Stand. Bevallen; A. v. Leeu wen, geb. den Brave, D.; A. Gerling, geb. Bardelmeijer, D. BOSKOOP. De voorzitter van hot centraal stem bureau heeft als lid van den gemeente raad benoemd verklaard den heer A. Keij- zer (A.R.) zulks ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Groctendorst. LEIDERDORP. Dinsdagavond 13 Maart hebben de beide Hervormde Meisjesvereenigingen „De Heere is mijn Herder" en „Kleine Kracht" haar eerste gezamenlijke feest- vergadering gehouden in het lokaal der Herv. Kerk. De zaal leverde met haar eenvoudige versiering een vroolijken aan blik op, en er waren heel wat gespannen toehoorders, jongen en ouden, toen Ds. Mondt te 7.30 uur op de gebruikelijke wijze opende en Mevr. Mondt een inlei dend woord sprak. De jaarverslagen, die in den vorm van een samenspraak op rijm werden uitgebracht, mochten getuigen van groote dankbaarheid en toenemen- den bloei. Na eenipe Bijüelsche opstellen van de leden was het woord aan Mevr. HoekBerkhof van Rijsoord, die een keurige rede hield over „Het Bijbelsche vrouwenideaal", naar aanleiding van Spr. 31. Zij liet de schatten van dit schoone hoofdstuk zoo duidelijk en noodi^end zien en stelde ze midden in het practische le ven. Er kwam een sterke indruk van de reinheid, de kracht en de +cerheid van de bedoeling Gods, zoowel voor de opgroei ende meisjes als de vrouwen, die de zor gen en den nood van het leven kennen. Na de pauze voordrachten van proza en poëzie en daarna werd aller aandacht bepaald bij een tweetal samenspraken: „De keuze" en „De dwaallichtjes". Iloe eenvoudig en toch hoe dichterlijk en tref fend! Dit viel nu eens buiten het gewone kauer! Tens'otte werden 5 table-ux van „Meis jesleven" vertoond, eindigend met „De Bruid". Na dit schoone besluit werd de avond gesloten met gezrng en dankgebed. Een kostelijke f eestvergadering! Moge er van „De Heere is mijn Herder" en „Kleine Kracht" nog rijke zegen uitgaan l LISSE. Alhier vergaderde de vereeniging „De Hyacinth" jn gewone jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer M. Veld- huyzen van Zanten. Notulen en jaarverslag van den secre taris en het verslag van den directeur van den Keuringsdienst leverden geen stof tot bespreking. De voorloopige ver antwoording sloot met een batig saldo van ƒ2.652.80. Het bestuursvoorstel tot hef fing van de gewone 4 cent per roe plus 1 cent extra, werd aangevuld met nog 1 cent extra per roe tot vorming van een reservekas, nadat een poging uit de ver gadering om deze extra-heffing tot 6 cent per roe op te voeren, was mislukt. De vereeniging keurde goed een voorge stelde reglementswijziging, waardoor de leden genoodzaakt kunnen worden be schermingsmaatregelen te nemen bij zie ke partijen voor de genabuurde velden. Ten slotte verkreeg het bestuur vrij man daat om een ameublement voor de hoofd bestuursvergaderingen in het nieuwe Beursgebouw aan te bieden tot een maxi mum van 1500; zoo mogelijk zal een embleem van een hyacint hierop worden aangebracht. Bij de rondvraag kwamen o.m. de klei ne bloemen van de laatste 2 jaren ter sprake; het ongunstige afrijpseizoen kreeg hiervan hoofdzakelijk de schuld. Ook kwam nog ter sprake of de Direc teur van der Laan voor de toekomst wel kan gehandhaafd blijven, nu deze zich aan „Hobago" heeft verbonden; de vrees werd geuit, dat die nieuwe betrekking wel den vollen man zou eischen. Nadat de heer v. d. Laan echter had medegedeeld, dat de keuringsdienst en „De Hyacinth" en „De Narcis" in de eerste plaats zou komen, en hij voor „Hobago" niet meer tijd behoefde ter beschikking te stellen, als hierna zou overschieten, werd beslo ten, hem althans nog voor 1 jaar te hand haven. NIEUWVEEN. Het zoontje ven de familie Verlaan geraakte onder n auto. Gelukkig bleef dit bij een beenwond 'n neusbloeding. De heer H. had zijn dochtertje ach terop de fiets genomen, welke met aar voetje tusschen de spaken van het wiel geraakte. Dokters hulp bleek noodzake lijk. De diensten in de Goref. Kerk zullen voortaan v.m. 10 en nam. 6 uur aanvan gen. ZEVENHOVEN. De heer Stam te Nieuwkoop was laagste inschrijver bij de gehouden aan besteding van de kunstwerken van de Nieuwkoopsche polder. Benoemd is tot penningmeester der Geref. Kerk te heer Chaudron. De slager V. geraakte met paard en kar te water. Een kalf, dat zich op den wagen bevond, verdronk. Mej. L. Kleiw-jh, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is als zoodanig be noemd te Rozenburg. Bij de gehouden hondenkeuring waren er 2 aanwezig. Beide werden goed gekeurd. GEMENGD NIEUWS. Trein-ongeval. Woensdagmorgen om half 11 is nabij het station Hoogkerk Vierverlaten een goederenwagen der spoor wegen ontspoord tijdens het rangeeren. Het verkeer was spoedig weer hersteld. Locomotief ontspoord. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontspoorde giste ren een locomotief op het emplacement Haarlem op het 2e spoor van het perron, vanwaar de treirïen naar Amsterdam ver trekken. Enkele dwarsliggers werden ver splinterd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats en de trelnendienst on dervond geen vertraging. Lantaarns bij afsluitboomen. Men schrijft uit Hilversum; Het is den laatsten tijd herhaalde ma- lenlen voorgekomen, dat 's avonds auto's tegen de afsluitboomen bij den Spoorweg overgang op den Soestdijkerstraatweg re den. Meer dan eens hadden deze aanrijdin gen vrij ernstige gevolgen, en bij het on derzoek bleek doorgaans, dat zij niet op zettelijk of door groote nalatigheid ver oorzaakt waren. In verband hiermede heeft de heer v. Beusekom, commissaris van politie te Hil versum in tegenwoordigheid van de di rectie der Spoorwegen lichtproeven ge nomen op de bedoelde plaats, en daarbij is gebleken, dat de achter de afsluitboo men staande lantaarns het gezicht op de roode reflectoren der hoornen zeer hin derden en zoo nu en dan de reflectoren nagenoeg onzichtbaar maken. Dit, niette genstaande het uitstekend licht van de auto, waarmee de proeven genomen wer den. Vooral aan de Baarnsche zijde was het euvel groot. De ingenieur der Spoorwegen, de heer Vermeulen, achtte het mogelijk het kwaad te verhelpen door achter de beide reflec toren van eiken afsluitboom een ijzeren plaat van 1 M. aan te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn het hinderlijk licht der straatlantaarns te maskeeren en het gezicht op de reflectoren aanmerkelijk te verbeteren. De aanwezige politie-autoritei- ten konden zich met deze oplossing ver eenigen en de spoorwegdirectie deelde hierop mede dat zij, om te trachten het bestaande groote gevaar zoo spoedig mo gelijk te verhelpen, reeds heden de pla ten zal laten aanbrengen. Botsing. In de Groote Marktstraat bij de Wagenstraat in Den Haag is gisteren middag een autobus van de H. T. M. aan gereden door een motorwagen van lijn 6, doordat de bus plotseling moest 9toppen, teneinde een aanrijding met een auto, welke eveneens stopte, te vermijden. Nie mand kreeg letsel; de materieele schade is zoo goed als van geen beteekenis. Het verkeer in de richting naar het Plein on dervond eenige vertraging. Overreden, j- Op den Schoterweg te Haarlem reed een auto,* waarachter de 12-jarige v. A. „hing". Daarachter kwam een vischauto, die in matigen gang den eersten auto passeeren wilde. Op hetzelf de oogenblik liet de jongen los, stak den weg over en werd door den vischauto aan gereden. In zorgelijken toestand werd de jongen naar het gesticht „De Deo" over gebracht. Jeugdige kerkdieven. Te Tegelen werd voortdurend een der offerblokken in de kerk gelicht. Het is gisteren mogen gelukken, de dieven te pakken. Het ble ken te zijn twee knapen van 8 en 10 jaar, waarvan de oudste reeds eerder met de politie kennis maakte. Deze is in het huig van bewaring te Roermond opgesloten. Anto door stoomtram gegrepen. Op den Maastrichterweg nabij Herten (L.) is gistermiddag de luxe auto van den manu facturer Goudsmit uit Venlo door de stoomtram gegrepen en vernield. G. werd zwaar gewond naar het Louisa-huis te Roermond overgebracht. Anto-aanrijding. Te Eindhoven heeft ir. B. van de Philips-fabrieken een plot seling voor zijn auto komend en vallend kindje aangereden. De kleine bekwam 'n inwendige hersenbloeding. De toestand van het kind is zorgwekkend. Motor-ongeluk. Toen de veehouder B. M. te Abcoude op zijn motorfiets reed, sprong de voorband, waardoor de fiets over den kop sloeg. B. M. werd een eind over den weg geslingerd, doch bekwam geen letsel; zijn knecht, de 26-jarige J. Hoogstraten, die op de duozitting had plaats genomen, bekwam een schedel breuk. Bewusteloos werd hij per auto van den geneeskundigen dienst naar het Bur ger Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd en aanstonds van de H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. Zijn toestand is hopeloos. Door het ijs gezakt en verdronken. Het 6-jarig dochtertje van den heer Tals- ma, hoofd der bijzondere school te Open de (Gron.) is door het ijs gezakt en ver dronken ondanks de hulp van den vader, die te water was gesprongen. Vermist. Te Spekholzerheide wordt sinds de vorige week Donderdag vermist de 14-jarige J. M. Hij verliet toen de ouder lijke woning en is sedert spoorloos ver dwenen. Een 100-jarige. Woensdag 21 Maart a.s. wordt mej. de wed. H. S. van der Land te Kollumerzwaag 100 jaren oud. De Electromotorenfabrick te Doetinchem. Als protest tegen het besluit van den gemeenteraad van Doetinchem om op een aangrenzend terrein het woonwagenkamp te vestigen, heeft de directie der electro- motoren-fabriek „De Vijf' besloten, haar bedrijf naar een andere gemeente te ver plaatsen. Op de fabriek werken ruim 250 per sonen. Gezegend moederschap. Volgens een bericht uit Madrid is in de Spaansche pro vincie Cadix het 25ste kind van een 43- jarige vrouw geboren. De vrouw heeft 1 maal aan een drieling en 4 maal aan tweelingen het 'leven geschonken. Scheepstij dingen. ÜOLLAN^— AMEKIKA-LIJN. „Moerdijk", Vancouver n. Rott., 11 te San Francisco. „Grootendijk", New York n. Rott., 13 op 750 mijl van Rott., „Blijdendijk", 13 v. Rott. te Boston. „Kinderdijk", Vanc. n. Rott., 13 van Hamburg. „Drechtdijk", Vanc. n. Rott., 13 te Londen. „Cardiganshire", Vanc. n. Rott., 11 te San Francisco. „Noordendijk", Rott. n. Vanc., 12 van Cristobal. „Binnendijk", 14 v. Newport News te Rott. „Nictheroy, 14 v. Rott. n. San Franc. „Volendam", Rott. n. New York, 14 van Boulogne. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. „Klipfontein", 13 v. Rott. te Ham burg. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. „Eemstroom", 14 v. Hamburg naar Amsterdam. „IJstroom", 13 v. Aarhuus te Ham burg. „Delfland", thuisr., p. 13 Ouessant. „Marken", uitr., 13 v. Rott. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. „Flandria", uitr., 13 v. Santos. „Gaasterland", 14 v. Rott. n. Ham burg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Indrapoera", thuisr., 16 (5 u. v.m.) te Rotterdam verwacht. „Blitar", 14 v. Hamburg te Schiedam „Tabanan", uitr., p. 13 Gibraltar. „Bondowoso", uitr., 14 v. Suez. „Buitenzorg", uitr., 13 v. Port Said. „Madioen", uitr., 14 te Antwerpen. „Siantar", 14 v. Batavia te Rott. „Palembang", uitr., p. 13 Kaap Bon. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". „Johan de Witt", uitr., 14 te South ampton. „Kambangan", uitr., 14 te Amst. „Radja", thuisr., 14 te Djeddah. „Enggano", thuisr., 14 v. Pt. Said. „Chr. Huygens", uitr., 14 v. Suez. „Prins der Nederlanden", uitr., 14 te Sabang. „Saparoea", thuisr., p. 13 Ouessant. „Moena", uitr., p. 13 Wight.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6