CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. TRAGISCH ONGEVAL BIJ LEIDEN. Belanorijkste nieuws in dit Nummer. 8,to JAARGANG DONDERDAG TS MAART T928 NUMMER 2386 CODBANT ABONNEMENTSPRIJS Ld Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekj 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Volgens de wet.- In het Voorloopig Verslag van Je Eerste Kamer over Hoofdstuk II der Staatsbegrooting is een punt aange sneden, dat nog heel wat pennen in beroering kan brengen. De Standaard en de Nieuwe Rotter- damsche Courant hadden reeds gelijk tijdig een beschouwing over dit onder werp, n.l. de vergoeding voor het lid maatschap van den Senaat. De Standaard betoogt, aan de hand van historische gegevens, dat de sa menstelling van de Eerste Kamer niet meer is een zoodanige, die haar stem pelt tot een college van den geldzak. Daarentegen komt de Nieuwe Rot- terdamsche Courant er tegen op, dat steeds meer de oude echte „democra tische" gedachte, dat deelneming aan het bestuur in vertegenwoordigende colleges een belangelooze werkzaam heid moet zijn, wordt opgeofferd. „Eerbare mannen en vrouwen zoo zegt de Standaard zijn het allen, de leden van de Eerste Kamer. Edoch, geldt voor allen het „eerlijk", voor sommigen is ook het „arm maar eerlijk" van toepassing. Zijn de tijden veranderd wat be treft het financieele aspect van de Senatoren, ook met betrekking tot den omvang der werkzaamhedeil kwam 'n niet geringe wijziging. Kwam vroeger de Eerste Kamer slechts sporadisch bijeen, allengs dij den de zittingen al meer uit. In den begrootingstijd wordt weken achter een beslag gelegd op do arbeidskracht der afgevaardigden en uiteraard vor dert de voorbereiding van de talrijker wordende zittingen meer tijd dan voor heen. Van meer dan één lid worden zoo geldelijke offers geëischt, die moeilijk kunnen worden gedragen. Niet onbe grijpelijk is het, dat de vraag rees, of het breken met dezen toestand niet wenschelijk is". Hoewel ook de Standaard het mooi zou vinden, wanneer de arbeid van - onze volksvertegenwoordiging belange loos zou kunnen geschieden, meent de redactie, dat nochtans de omstandig heden zoo zijn, dat onze Senaat niet een uitzondering op den anderen regel behoeft te zijn. De Nieuwe Rotterdammer daarente gen staat zoowel op technische als op ethische gronden absoluut afwijzend „Zoo als de vraag wordt ingeleid zegt het blad is zij voor bespreking nauwelijks vatbaar. „Eenige leden meenden te moeten aandringen op het toekennen van een vergoeding aan de leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal lezen we daar. Maar terecht wordt hiertegen opgemerkt, dat toekenning van zulk een vergoe ding met de Grondwet kwalijk te rij men zou zijn. In tegenstelling tot het geen voor de Tweede Kamer is be paald: „De leden ontvangen een scha deloosstelling" „benevens, volgens de regels door de wet te stellen, vergoe ding voor reiskosten", schrijft immers art. 92, lid 3, ten aanzien van de Eer ste Kamer slechts voor: „Zij (de leden) genieten reis- en, verblijfkosten vol gens de wetwaaruit valt af te leiden, dat, moge al toekenning van een scha deloosstelling of 'n vergoeding niet ex- pressis verbis verboden zijn, zulk 'n toe wijzing toch voor hen, die niet zoo licht over de Grondwet denken, als de „eenige leden'die iets later in het voorloopig verslag aan het woord zijn, tegen onze hoogste staatswet moet, ïn- druischen. En het achterdeurtje, dat „andere leden" voor hun door de grondwet bezwaarde medeleden ope nen, om, door verdubbeling van de ver goeding voor de verblijfkosten, eene soort van gecamoufleerde schadeloos stelling ook aan de leden der Eerste Kamer te verzekeren, lijkt ons toe gang te verleenen tot een weinig waar- digen weg. De bedoeling van den grondwetge ver is zoo wordt verder gezegd dan ook zeer zeker geweest, dat het lidmaatschap der Eerste Kamer zou zijn een eereambt. De afschaffing van de schadeloosstelling, die ook de leden der Eerste Kamer oudtijds genoten, valt samen met de vestiging van de democratie in ons staatsrecht. Werke lijke democratie staat of valt met de geneigdheid der burgers, hun talenten en werkkracht belangeloos beschikbaar te stellen ter vervulling van het man daat in de vertegenwoordigende col leges, wanneer op die talenten en werkkracht door de medeburgers een beroep wordt gedaan". Na er op gewezen te hebben, dat de moderne democratie van ons parle ment en van de staten en raden ge maakt heeft Colleges, waarvoor men alteen tegen goede betaling nog eeni ge opoffering zich getroost, wordt min of meer spottend opgemerkt: „Vertegenwoordigers worden meer en meer halfwas-ambtenaren. Men wil zich wel aan de publieke zaak wijden, maar: geld bij de vischt en het zal ons niet verbazen, indien te eeniger tijd voor de waarneming van het mandaat georganiseerd overleg, maximum-ar beidstijd en andere vakeischen zullen worden gesteld door een Bond van volksvertegenwoordigers". Afgescheiden van de moeilijkheid, die zich in het onderhavige geval voor doet, dat de Grondwet alleen reis- en verblijfkosten volgens de wet aan de leden der Eerste Kamer toekent, zien wij nog een belangrijk punt, dat noch door de Standaard, noch door de Nieu we Rotterdammer is aangeroerd,, doch dat hierbij eveneens bespreking be hoeft, Meer eh meer toch schijnen Ka merleden, Gedeputeerden en Staten- en Gemeenteraadsleden uitverkoren voor de bezetting van winstgevende lidmaatschappen en van vele vette baantjes. Dat vooral is uit den booze. Een behoorlijke belooning volgens de wet is zeker niet onbillijk, als ze noodig is. Maar een toeschuiven van allerlei bijbaantjes, of een inschuiven in begeerde betrekkingen, dat is niet volgens de wet en zeer vaak in strijd met het algemeen belang en zeker in strijd met de belangen van vele mede burgers. STADSNIEUWS. PATRIMONIUMS JEUGDWERK-BAZAR. Patrimoniums Bazar in haar gebouw aan de Hoogl. Kerkgracht is een suc ces. Dinsdag, de eerste dag, direct na de opening, zat er de gang reeds in en gisteren, de tweede dag, was het een komen en gaan van vele bezoekers. Er heerschte in Patrimoniums gebouw een gezellige drukte. De Patrimonium- mannen en vrouwen beijveren zich de bezoekers (sters) een aangename ver- poozing te verschaffen. Vriendelijke da mes noodigen met zachten drang tot koopen uit; verschillende leuke attrac ties brengen er een min of meer fees telijke stemming in. Kortom, het publiek vermaakt zich kostelijk. Op onze vraag aan een der comité leden hoe het ging met de ontvangsten, want daarom gaat het, werd geant woord: wij zijn dankbaar, maar niet voldaan. Patrimonium is eerst dan vol daan, wanneer alle goederen tot een loonenden prijs zijn uitverkocht. Kunt ge in onze „Nieuwe Leidsche" nog niet met kracht opwekken tot meerder bezoek, zoo vroeg het comitélid aan ons Zeer zekerZouden we niet gaarne onze lezers opwekken om nog hedenavond, de laatste avond, belangstelling te toonen voor dit Patri monium-werk? Men bedenke eens hoe veel arbeid en inspanning van de broe ders en zusters voor het organiseeren van dezen Bazar is vereischt. Maanden lang is er intensief gewerkt om dezen Bazaar te doen slagen. En dan, het doel van deze Bazaar moet toch allen, die voor Patrimoniura's jeugdwerk waardeering hebben, met sympathie vervullen. En daarom lezers en lezeressen, in dien ge nog geen bezoek aan Iet be kende gebouw aan de Hoogl. Kerkgracht gebracgt hebt, ga er vanavond nog heen met een goedgevulde beurs, en biedt steun aan den mooien arbeid van Patri monium. Ge hebt voor uw geld goede waar en een coulante bediening. Vanavond naar Patrimonium, dat- zij het parool 1 Van 7 tot 11 uur kunt ge er terecht. Het restant der goederen wordt bij opbod verkocht, mits een redelijke prijs geboden wordt. Het comité kan de restanten niet „a tout prix verkoopen, daarvoor zijn de onkosten te hoog en de moeiten' te veel geweest. LEESZAAL „REUVENS". Gistermiddag werd in haar gebouw aan de Breestraat van de openbare Bibliotheek en Leeszaal „Reuvens" een algemeene ledenvergadering gehouden. Deze vergadering stond onder leiding van Mevr. Prof. Kuenen die de verga dering opende met een welkom aan de aanwezigen. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Rijnbach, stippen we het vol gende aan Het aantal leden is dit jaar niet toe genomen, vertoont zelfs een geringe achteruitgang, welke uitsluitend de in Leiden zelf woonachtige leden betreft, daar het aantal buitenleden, niet inge schreven bij een der correspondent- Auto met drie geestelijken te water. Twee geestelijken verdronken. Gisternamiddag heeft onder de ge meente Leiderdorp een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee R.K. gees telijken zijn omgekomen. Het gebeurde te omstreeks half vijf vlak bij de Spanjaardsbrug, nabij de grens van Leiden. Een auto, waarin ge zeten waren drie geestelijken, uit Delft n.l. Deken J. B. J. M. Höppener, Ka pelaan P. Th. van Diest en Kapelaan \V. P. J. Janus en de bestuurder-eige naar, de heer A. van Zon, eveneens uit Delft, is bij bet keeren in den Rijn gereden. Door de kap van den auto te verbrijzelen is men erin geslaagd kapelaan Janus en den bestuurder te redden. Deken Höppener en Kapelaan van Diest zijn echter verdronken. De geredden zijn naar het St. Eliza- bethsgasthuis te Leiden overgebracht, evenals later de lijken der beide slacht offers. Des a.vonds te half zeven is de sub stituut-officier van Justitie, Mr. Rij- kens, ter plaatse verschenen om per soonlijk een onderzoek in te stellen. Onder de aanwezigen bij de red dingspogingen bevond zich ook de waarnemend burgemeester van Lei derdorp, wethouder Splinter. Nader meldt men: Het gezelschap was des middags om half vier per auto uit Delft vertrokken naar Warmond, met de bedoeling om Prof J. D. J Aengenent, die zijn ver jaardag vierde, te gaan gelukwen- schen. Om half vijf kwam men te Leiden aan, en men reed, omdat er nog tijd over was, eerst eenige singels rond, om vervolgens naar Warmond te gaan Toen de auto de Spanjaardsbrug was gepasseerd, werd den inzittenden duidelijk, dat zij ^een verkeerden weg waren ingeslagen, namelijk dien naar Utrecht. Om zich hiervan te verge wissen, is de bestuurder uit den auto gestapt en toen zijn vermoeden juist bleek, wilde hij keeren. Bij het achter uitrijden is de auto toen van den stei- len wegkant in den Rijn gereden. Onmiddellijk schoot een aantal voorbijgangers toe, om te tracht© de inzittenden te redden, doch dit ging met groote moeilijkheden gepaard., omdat de auto geheel onder water zat. Kapelaan Janus en de heer Zon, die uit het voertuig hadden weten te ko men, werden door handreiking gered. Op den kant hebben zij nog aan de pogingen tot redding van de beide an deren trachten mede te werken. Aan gezien zij echter doornat waren en zeer onder den indruk, oordeelden de omstandfrs het beter hen per auto naar het St Elisabethsgesticht te Lei den te vervoeren. Van eenige omstanders vernam men nog, dat, terwijl de auto in het water lag, Deken Höppener nog zijn hand uit het voertuig heeft gestoken en dat men nog gepoogd heeft hem bij de hand uit het portier te trekken. Dit mocht echter niet gelukken, ondanks het feit, dat verschillende personen zich gekleed te water begaven. Eerst na ongeveer twintig minuten, nadat tenslotte meer afdoende hulp was komen opdagen, heeft men beiden uit de auto kunnen bevrijden. Zij wer den terstond binnengedragen bij den heer P. Boot Sr., waar de Z. Eerw. heer v. Leusen, pastoor der St Josephparo- chie te Leiden hun nog het H. Oliesel heeft toegediend. Enkele doktoren zijn hier o.m. met 'n zuurstofapparaat nog ongeveer een uur bezig geweest om te trachten de levensgeesten weer op te wekken, echter zonder resultaat. De beide lijken zijn daarna per lijk wagen naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, vanwaar zij hedenmor gen naar het Ac. Ziekenhuis werden vervoerd voor de gerechtelijke schou wing door de doctoren Hulst en Lig- nac. Kapelaan Janus en de bestuurder, de heer Van Zon, hebben hedenmor gen in naar omstandigheden vrij goe den welstand het ziekenhuis verlaten en zijn naar Delft terug gekeerd. Het bericht van het ongeval ver wekte in Leiden en Leiderdorp groo te verslagenheid, en niet minder in Delft, waar gisteravond in de St. Hip- polytuskerk onder het Lof door den Wel Eerw. Pater Trimbos, directeur van het St. Franciscus-patronaat, aan de geloovigen de verpletterende, schier ongelooflijke tijding werd medegedeeld dat de Z. Eerw. heer J. B. J. M. Höp pener, Pastoor der parochie en Deken van Delft, die als opvolger van den overleden Deken J. J. de Graaf, eerst 22 Jan. 1.1. als Deken van Delft werd geïnstalleerd, en de parochie-geeste lijke, de Wel Eerw. Kapelaan P. Th. van' Diest, den eigen middag waren verdronken. Deken J. B. J. M. Höppener werd ge boren te Amsterdam op 22 Maart 1874. Hij studeerde achtereenvolgens aan de beide seminaria te Voorhout en te Warmond en werd priester gewijd op 3 April 1897. Kapelaan P. Th. van Diest werd ge boren te Amsterdam op 22 Juli 1890. Ook hij heeft zijn studies volbracht aan de beide seminaria Hageveld en Warmond en werd in Augustus 1914 priester gewijd. Hij was sedert 31 Juli 1920 als kapelaan aan de St. Hippoly- tuskerk te Delft verbonden. schappen Noordwijk en Voorschoten, met 23 vermeerderde. De uitleening van boeken daarentegen nam wederom toe: in het geheel werden in 1927 uit geleend 84236 boekdeelen, tegen 89718 in 1926, een vermeerdering dus met 1518 boekdeelen. Het aantal uitgeleen de studieboeken bedroeg 24322 of bijna 29 pCt. van de totaal uitleening, (vorig jaar 23951 of eveneens ongeveer 29 pCt.). Ook het aantal lezers der Jeugd bibliotheek vertoont een geringen ach teruitgang, hoewel ook hier het aantal uitgeleende boekdeelen steeg van 12456 tot 13318. Het boekenbezit werd door aankoop en schenking belangrijk uitgebreid en steeg van 18646 tot 20491 boekdeelen; de vermeerdering bedroeg 2196 boek deelen, waar tegenover staat dat 351 b.d. werden opgeruimd, zoodat er een volstrekte vermeerdering is van 1845 boekdeelen. De uitleening van boeken in het agentschap Kooipark (Javastr. 12) werd geregeld voortgezet: het aantal daar ingeschreven lezers steeg van 55 tot 68, uitgeleend werden 3.191 boekdeelen. In het correspondentschap Voorscho ten bleef ook dit jaar de belangstelling zeer voldoende, aan 67 lezers werden uitgeleend 3.665 boekdeelen; daarente gen vertoonde het correspondentschap te Noordwijk een zoodanige achteruit gang, dat het bestuur tot zijn groote teleurstelling, in overleg met den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliothe ken in de provincie Zuid-Holland, moest besluiten dit correspondentschap aan het einde van dit jaar op te heffen. Pogin gen om in een andere plaats in de omgeving van Leiden een correspon dentschap op te richten, leidden nog niet tot een resultaat. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeeiingen dubbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Tragisch ongeluk bij Leiderdorp; twee geestelijken verdronken. Het wetsvoorstel-Zij lstr a door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft het wetsvoor stel tot verlaging der inkomstenbelas ting aangenomen. Deventer kreeg zijn 35C09ste inwoner Buitenland. Fascist te Parijs vermoord. Geen berichten over Hinchcliffe. De annexatie van Eupen en Mal- médy door België is definitief. Trembrand in Egypte. In het personeel kwam dit jaar ge lukkig geen verandering; aan directrice en assistenten komt een woord van dank toe voor hun toewijding en ijver, waardoor het mogelijk was de hier onder te vermelden wijzigingen in de inrichting der O. L. B. zonder hinder voor den gewonen gang van zaken te doen geschieden. Sedert 1 September zijn een drietal volontaires in onze leeszaal werkzaam, de dames G. Los, M. Sobels en A. Zegerman. In de November-vergadering werden de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden allen herkozen, terwijl voorzien werd in de vacaturen reeds eerder ontstaan door het bedanken als bestuurslid door de heeren Dr. J. Schok king en Prof. Mr. W. van der Vlugt, door de verkiezing van de heeren F. Eikerbout en Dr. P. Endt. De in het vorig jaarverslag aange kondigde ontruiming van het boven de O. L. en B. gelegen bovenhuis, had plaats. Daardoor is op voorloopig zeer voldoende wijze voorzien in de behoefte aan bergruimte voor de steeds toene mende voorraad boeken en tijdschriften. Doch tevens heeft het bestuur gemeend van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om een rustige studiezaal in te richten voor hen, die voor hun studie een meer rustige omgeving noodig heb ben dan de benedenzaal. Het aantal donateurs daalde weder om en bedraagt thans nog slechts 11; aan de aansporing om de contributie te verhoogen, verleden j .ar in het jaar verslag tot de leden geric it, werd slechts door enkelen gevolg gegeven, zoodat ze hier met gepaste aandrang moge herhaald worden. Daar.ia bracht de penningmeester de heer Schaap financieel verslag uit. De inkomsten bedroegen f 16457.de uitgaven 16195.het saldo alzoo f 165.Aan contributiën werd. ont vangen f 3380.Aan subsidies van de gemeente Leiden f 4481.van de provincie f 2118.van het Rijk f 3096.Uitgegeven werd aan woning- huur f 1759.explotatie gebouw enz. f 8655.salarissen enz. f 8655. aanschaffing boeken f 3257. De penningmeester werd daarna ge dechargeerd van zijn gehouden beheer, nadat de commissie tot nazien der re kening verslag had uitgebracht. De voorzitster bracht den secr. en den penningm. dank voor het vele werk dat zij in het afgeloopen jaar weder hebben verricht. Daarna volgde sluiting der vergade ring. LANDARBEIDERS. Dinsdagavond werd in „Prediker" een gecombineerde vergadering gehou den van de R. K. en Chr. Landarbei dersbonden ter bespreking der te voeren actie. De Voorzitter der afdeeling Leiden van den Chr. Landarbeidersbond opende de vergadering en gaf daarna het woord aan den heer van Vliet, hoofd bestuurder van den Chr. bond, die op de noodzakelijkheid van vakorganisatie voor de landarbeiders wees, waarbij hij speciaal het contract in de bollen streek en de loopende contracten in het Westland besprak. Spr. toonde met voorbeelden aan, dat de beste vakman in het Tuinbouwbedrijf hier ter plaatse en in de omgeving slechter wordt betaald dan de doorsnee arbei der in de andere Tuinbouwcentra in onze Provincie, wat geweten moet worden aan den slechten organisatie geest hier in de stad en omgeving. De heer Salman van den R. K. Bond betoogde, dat de Propaganda op inten sieve wijze moest worden ter hand genomenhij wilde er als het kon speciaal de vrouwen voor spannen, omdat die de eindjes van de inkomsten en uitgaven aan elkaar moeten knoopen. Na er nog op gewezen te hebben, dat van al de Patroons, die dit voorjaar i zijn uitgenoodigd, om een bespreking te hebben over de loonen en de ar beidsvoorwaarden, er maar één had geantwoord en dit nog meer op een standje, dan op een antwoord leek, sloot Spr., nadat alle aanwezigen zich bereid verklaard hadden de propa ganda in de komende maanden zoo krachtig mogelijk aan te pakken, deze welgeslaagde vergadering. 40-JARIG JUBILEUM. Heden herdacht de heer D. Chr. Schuyt, hoofd der Openbare School, Zuidsingel A, het feit, dat hij voor 40 jaren als onderwijzer in functie trad. Vóór den aanvang van den schooltijd verzamelde zich het per soneel van de scholen Zuidsingel A cn B in de kamer van den heer Schuyt, ten einde hem te complimenteeren. De heer P. van der Lelie, waarne mend hoofd van school A en de heer T. A. Schildhuyzen: hoofd van school B, voerden het woord namens het per soneel en boden den jubilaris bloem stukken aan. In den loop v. den ochtend kwamen de Wethouder van Onderwijs. Mr. Tepe, en de referendaris van de afdee ling Onderwijs, de heer Vriend, den heer Schuyt complimenteeren. Later kwam ook de Inspecteur L.O., de heer J. Baak, terwijl ook de plaat selijke schoolcommissie en andere on derwijscorporaties van hun belan- stelling deden blijken. Ook van de zijde der ouders van t! leerlingen ondervond de heer Sch veel belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1