Amerikaansche Brieven. Gesprongen handen XXVIII. Godsdienst en Kerk. De „wetenschap" heeft een nieuwe te leurstelling te boeken. In 1922 werd er in een oude rivierbed ding in Nebraska een kies gevonden. En de mannen van de wetenschap, de geleerden van het Amerikaansche Mu seum of Natural History stelden vast, dat dit een kies was van een der vroegere aap-menschen, en dat deze kies het bewijs leverde dat deze voorloopers van het menschelijke ras millioenen jaren gele den reeds in Amerika leefden. Er moet over deze kies, niet alleen in Amerika, maar ook in Europa heel wat te doen geweest zijn. G. Elliott Smith en andere vooraanstaande Britsche geleer den, hebben deze kies geaccepteerd al3 bewijs dat een voor-mTUschelijk type in Amerika heeft geleefd. En William Jennings Bryan, de beken de Amerikaansche Christen Staatsman, die gedurende rij gansche leven het steeds voor het gezag en ie historische waarheid van den Bijbel heeft opgenomen, heeft aan deze kies heel wat last gehad. Dat wil zeggen, ze werd hem steeds weer door verschillende „geleerden" voor de voeten geworpen, als bewijs dat hij in zijn strijd tegen Darwins theorie, geheel de plank mis was. Ik denk echter niet, dat de heer Bryan zich hier veel om heeft bekommerd. En voor de zooveelste naai is ook nu weer gebleken dat de „wetenschap" bet mis haeft gehad Tot in 1925 heeft het Amerikaansche Museum of Natural History volgehouden, dat dit werkelijk een kies was van het een of andere voor-menschelijke type, er werd zelfs een brochure over deze kwes tie uitgegeven, waarin werd verklaard, dat geen kies ter wereld ooit zoo grondig bestudeerd was als dit exemplaar. Maar dezer dagen brachten de bladen het bericht dat men in diezelfde oude ri vierbedding in Nebraska wat meer ma teriaal gevonden had. En een aantal van dezelfde kiezen werd gevonden te zamen met de overblijfselen van een geraamte van een uitgestorven varkenssoort. Professor William K. Gregory van bo vengenoemd museu.n, heeft nu toe moe ten geven, dat hij er in zijn vroegere we tenschappelijke beschouwingen geheel naast is geweest. Wanneer zal de menschheid wijzer wor den en trachten te aanvaarden wat God ons van de schepping van den mensch heeft willen openbaren? basis vastgesteld. De constructieve zijde van onze nieuwe theologische beschou wingen, is tot dusver tamelijk zwak, maar ik geloof, dat, na verloop van tijd, deze zijde zal worden versterkt en dat de gods dienst dan weer een even machtige fac tor zal zijn in het menscheliik leven, als onder de oude ideeën en oude idealen. Een ander meent dat de kerk haar kracht verspilt in noodelooze theologi sche discussies en strijdvragen, door den nadruk te leggen op dingen van onderge schikte beteekenis in plaats van zich met alle kracht te geven aan de uitvoering van een evangelisch program. Maar genoeg hierover. Het bevreemdt en bedroeft dat er onder al die stemmen geen enkele beluisterd wordt, die eens open en duidelijk uit wil spreken of uit durft spreken, dat al die teleurstelling en al die misère in het kerkelijk leven in de eerste plaats te wijten is aan het feit, dat Christus' Evangelie maar zelden in zijn vollen rijkdom wordt gepredikt. Van den armen zondaar, die slechts ho pen kan op het offer, dat Christus ook voor hem heeft gebracht, hoort men maar heel weinig. Maar al te veel krijgt men den indruk, dat predikanten deze din gen misschien nog wel aannemen, maar in alle geval bang zijn om in woord of geschrift open en rond voor deze overtui ging uit te komen. Zoo lees ik, dat Bisschop Washinger van meening is, dat de kerkelijke terug gang geweten moet worden aan het feit, dat de kerk tegenwoordig mist Christus' liefde voor de zielen der menschheid. En een ander beweert, dat de fout der kerken is dat meer gewerkt wordt voor vergrooting van de ledenlijst, dan Yoor het bekeeren van menschen tot Christus. Dat klinkt niet slecht. Maar de ervaring leert me, dat als aan deze heeren eens gevraagd werd: Waarin bestond die lief de van Christus voor de zielen der menschheid. en hoe heeft Hij deze geopen baard? of: Wat verstaat u onder het win nen van een bekeerling voor Christus? het antwoord wel eens heel anders kon zijn, dan we zouden hopen en verwachten. En een ieder, die door Gods genade iets van den weg der zaligheid weet, moet wel tot de droeve conclusie komen, dat het er voor Amerika's toekomst droevig uitziet, zoolang het volk is overgeleverd aan blinde leidslieden, en de leidslieden die zelf nog niet geheel blind zijn, den moed missen om .er en frank de volle waarheid te verkondigen. Chicago, Febr. 23 '28. UIT ONZE INDIEN. Het is opmerkelijk, dat de wereld on danks alles aan de kerk en aan het Chris tendom zooveel aandacht blijft schenken. Zoo gaf de bekende New York Herald Tribune, naar aanleiding van de overzich ten die door de verschillende kerken over het jaar 192? werden gepubliceerd een ar tikel onder het opschrift: Een slecht sei zoen voor bekeerlingen. In dit artikel werd aangegeven dat 1927 voor de kerken een schraal jaar is ge weest, en dat er heil weinig vooruitgang viel te boeken. En reeds den volgenden dag kwamen niet minder dan vier lezers in een „inge zonden" hun meening over deze kwestie zeggen. Het is wel interessant eens even na te gaan. wat hier werd gezegd en welke ge neesmiddelen tegen de kwaal werden aan gegeven. De eerste inzender is het niet eens met de pessimistische conclusie van de He rald. dat de kerken lijden onder omstan digheden waaraan ze niets kunnen veran deren. Het blad had er op gewezen dat door 6U.000 kerken in Amerika in het af- geloopen jaar geen enkele bekeerling ge maakt was, en was van meening dat deze teleurstellende gang van zaken uitslui tend geweten moest worden aan de alge meene, voorspoed en welvaart. Hier komt deze inzender tegen op. Hij is van mee ning dat zelfs in tijden van voorspoed en .overvloed, idealen zóó kunnen worden voorgedragen, dat ze de menschen pak ken. Een tweede inzender meent dat te veel op uiterlijke kracht wordt gelet, zoowel door leden als door predikanten. Succes wordt afgemeten naar ledental en de fi- nancieele inkomsten. 1-Iij zegt; Wat we noodig hebben is niet in de eerste plaats meer Christenen maar beter Christe nen. Echt op zijn Amerikaansch zegt hij: De kerk is maar niet een soort van gods dienstige levensverzekering maatschap pij, die de menschen verzekert tegen het eeuwige oordeel, maar de kerk moet zijn het Lichaam van Christus, een liefdes gemeenschap, die de menschen helpt om die geestelijke krachten op te sporen en meester te worden, die ons vereenigen. Nummer drie is van meening, dat men tegenwoordig te veel aan de predikanten overlaat. De leeken moeten meewerken. Ieder lid van iedere Christelijke kerk moet opgeroepen worden, om in 1928 één lid voor Christus en de kerk te winnen. De laatste inzender constateert, dat het hem heelemaal niet verwondert, dat de 60.000 kerken in het laatste jaar geen en kele bekeerling maakten. Veeleer verbaast bet hem, hoe de kerken nog zooveel leden behouden. Wanneer er getracht wordt iets te doen om de menschen gelukkiger .te maken, zooals sport op Zondag, open bios copen op Zondag, bokswedstrijden enz. is er, zoo zegt dezé vriend, altijd de een of andere dominee die alles doet wat hij maar kan om dit tegen te gaan. En als de dominees zoo doorgaan zullen ze nog veel meer leden verliezen. Ook verschillende geestelijken hebben over dezé kwestie hun licht doen schijnen. Zoo schreef George B. Cutten, president van de universiteit van Colgate: Het komt mij voor dat we in een overgangstijdperk zijn. En overgangstijdperken zijn altijd onvruchtbaar. Wij hebben onze oude basis van gezag in godsdienstige zaken losge laten, en hebben nog geen vaste nieuwe OUD.MINISTER COL JN GEINTERVIEU"7D. Aneta seint uit Singapore, dat Colijn aldaar op zijn reis naar Indië geinter- vieuwd werd. Hij is van plan 21f2 maand op Java door te brengen en 11/2 maand op Sumatra, waar hij de politieke en economische toestanden zal bestudeeren. De Holland-Batavia-luchtdienst hangt geheel af van de samenwerking met Engeland. Hij was van meening, dat verschillende trajecten zouden werken, maar de heele zaak was op het oogen- blik nog onbepaald. Hij weigerde te spreken over het communisme, de rubberrestrictie en de belasting en zeide niet in staat te zijn een mededeeling te doen over de Ne- eerlandsche publieke opinie tegenover de politieke agitatie in Indië. COMMUNISTISCHE MILITAIREN. Het hoog militair gerechtshof heeft de doodstraf, waartoe de gedeserteer de communistische militairen Woentoe en Weenas veroordeeld waren, wegens een poging om in Juli te Bandoeng een opstand te verwekken, veranderd voor ieder in 10 jaar gevangenisstraf en voor Woentoe in negen en voor Weenas in 10 jaar militaire gevange nisstraf. JOURNALISTIEK. De heer W. Belonje, directeur-hoofd redacteur van De Indische Courant te Soerabaja, vertrekt half Maart per J. P. Coen naar het moederland om daar een operatie te ondergaan. Ge durende zijn afwezigheid zal het hoofd bestuur van den Suikerbond de direc tie van De Indische Courant op zich nemen. SUIKERSYNDICAAT EN VOLKSRAAD. In verband met het bericht, dat het Suikersyndicaat tot vertegenwoordiger bij de centrale regeering benoemt den waarnemend adviseur, hoofd van den dienst voor Chineesche zaken, den heer J. A. M. Bruineman, die door de regeering hierna is benoemd tot lid van den Volksraad, ter vervanging van den heer A. A. Pauw, teekent de Java-Bode aan: Met de komst van den heer Bruine man krijgt de R.-K. fractie in den Volks raad versterking. De heer Bruineman is voorz. van de I. K. P. te Batavia; echter wordt verondersteld, dat hij zich uit de R.-K. beweging zal terugtrekken, wat zijn actief optreden betrelt. In politiek opzicht neemt de lieer Bruineman een zelfstandig, critischsland punt in ten aanzien van het regeerings- beleid, waarvan hij meermalen blijk gaf in zijn bijdragen voor de R.-K. Maas bode, weliswaar anoniem geschreven, doch ook te Batavia is vrij algemeen bekend, dat bedoelde bijdragen van hem afkomstig zijn. HET ONDERWIJSDEPARTEMENT. Te Batavia vertoefden onlangs in verband met gemeentelijke aangelegen heden burgemeester Coops, wethouder Staden ten Brink en de heeren Heetjans en Van Galen Last, resp. hoofd van den dienst der stadsuitbreiding en hoofd der publieke werken, allen van Ban doeng. Tegelijkertijd hebben de Ban- doengsche heeren van dc gelegenheid geprofiteerd om de kwestie der over plaatsing van het departement van on derwijs te bespreken o.m. met de B.O.W. Bandoeng schijnt n.l., naar wij in de Java-Bode lezen, nu eens principieel uitgemaakt te willen zien of de, in vroeger jaren genomen besluiten der Regeering, zoowel in Indië als in het Moederland, tot overplaatsing van alle departementen naar Bandoeng-nog gel den, of dat men hiervan is teruggeko men. Verder werd van bevoegde zijde aan het blad medegedeeld, dat het pro ject voor een nieuw departement van Onderwijs reeds jaren geleden gereed gemaakt was, tegelijkertijd met dat voor de B.O.W. Het departement der B.O.W. is echter tegen de overp'aatsing van Onderwijs. Men huldigt daar de mee ning, dat indien het S. S.-hotel wel geschikt zou zijn voor een Muloschool, dit gebouw zeer zeker te gebruiken is voor het onderbrengen van het bureau der Statistiek. DE SUIKERBOND. In een te Soerabaja gehouden ver gadering van den Suikerbond is een motie aangenomen, waarin afkeuring uitgesproken wordt over een artikel in de Indische Courant van 9 Maart. In dit artikel werd gezegd, dat de voorzitter van den raad van advies zich tegen openbaarheid van deze ver gadering gekant had, terwijl aan de hand van de notulen kon worden aan getoond, dat dit onjuist was. De raad van advies werd en bloc herkozen. De heer Belonje, hoofdredacteur van de Indische Courant, merkt op, dat het hem on moge ij Ir was te spreken onder den druk van de motie van af keuring, waarom hij verzocht, deze motie in te trekken. De vergadering besloot hierop, de motie voorloopig in te trekken, in welk besluit de raad van advies aanleiding vond, en bloc af te treden, omdat hij hierin een be wijs van wantrouwen zag. RECLAME. Land- en Tuinbouw. GROEP VEILINGVEREENIGINGEN UIT ,DEN N. T. R. De algemeene vergadering van de Vereeniging „Groep veilingver. uit den Nederlandschen Tuinbouwraad', zal op Woensdag 11 April, voorm. 11.30 uur, haar algemeene jaarvergadering hou.ion in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. De uitgebreide agenda vermeldt o.m. Jaarverslag, Verkiezing van een Voor zitter, wegens periodieke aftreding van den heer F. V. Valstar, Rekening en Verantwoording over 1927, Behan deling van de begrooting 1928, Be stuursvoorstellen. Voorstellen van ver schillende veilingvereenigingen. Hierna zal de heer Ir. Th. Mansholt. Inspecteur van den Landbouw, Hoofd van den buitenlandschen voorlichtings dienst, een lezing houden, met als on derwerp: „Bespreking van eenige fac toren, die den export van groenten en fruit beinvloeden". Een der bestuursvoorstellen is om het bestuur te machtigen van de vei- lingsvereenigingen voor de te voeren reclame in 1928 van den omzet in 1927 een vijftigste procent te vragen. In de toelichting zegt het bestuur o.m., dat de verplichte bijdrage op den basis van een vijftigste procent in 1927 uit stekend heeft voldaan. De omzet in 1927 bedroeg 70 millioen, de bijdrage dus 14.0CO. In 1927 was de omzet 81 millioen en zal het te heffen een vijf tigste procent 16.000 bedragen. Tevens vraagt het bestuur machti ging tot overboeking van het saldo der gewone rekening ad 3800 naar het reclamefonds. De Raad van Advies be sloot uit de reserverekening f 8500 in het reclamefonds te storten. Op deze wijze denkt het bestuur in 1928 vol doende reclame te kunnen voeren. Dan stelt het bestuur voor, dat de algemeene vergadering het bestuur machtigt een onderzoek in te -fetellen naar de mogelijkheid om onzen export te bevorderen door gebruikmaking van koelruimte bij export. Het bestuur zegt te vertrouwen, dat, nu de norma le omstandigheden zijn ingetreden, de Stoombootmaatschappij en de Spoor wegdirecties wel geneigd zullen zijn, hieraan mede te werken. De veilingvereen. „Vinkeveen" stelt voor het daarheen te leiden, dat ook de: handel in het reclamefonds hij- draagt, met welk voorstel het hoofd bestuur zich in haar prae-advies niet kan vereenigen. De koopman maakt n.l. persoonlijk in zijn zaak reeds veel reclame wat indirect den kweekers tori goede komt. De veilingvereen. „Deventer" stelt voor, bij de regeering aan te dringen op wettelijke regeling van den fruit- export door b.v. een rijkscontrolemerk. Het hoofdbestuur kan zich volgens het prae-advies hiermede niet vereeni gen, vooral, omdat de Nederlandsche volksaard wars is van regeeringscon- controle. Het uitvoer-controle-bureau doet ook reeds goede diensten. Binnen korten tijd zal den handel ongetwijfeld algemeen van dit U. C. B. gebruik ma ken. Controle van boven af, door de regeering zou onoplosbare moeilijkhe den met zich brengen. De Veilingvereen. „Westland", afd. 's Gravezande, stelt voor, dat het be stuur der Groep veilingvereen. een onderzoek zal instellen naar de moge lijkheid om te komen tot een pensioen regeling voor het personeel, verbonden aan de veilingen. In de toelichting wordt gezegd, dat meerdere veilingsvereenigingen lang zamerhand personeel hebben gekregen dat den leeftijd van pensioengerechtig. heid nadert. Deze menschen dan een pensioen te waarborgen stelt groote eischen aan de vereenigingskas.. Door samenwerking ware wellicht mogelijk, deze bezwaren te ondervangen. Het Hoofdbestuur is het met dit voorstel, volgens het prae-advies ge heel eens en acht een pensioensrege ling, als hoven gezegd, zeer gewenscht en is bereid hieraan medewerking te verleenen. Ook 'n opdracht der alge meene vergadering om de mogelijk heid te onderzoeken van een collectie ve regeling voor de veilingvereenigin gen, welke tot verzekering van haar personeel willen overgaan, zal het be stuur met instemming te aanvaarden. De veilingvereen. „Zwijndrecht" stelt voor, dat het Centraal Bureau midde len overwege, welke kunnen leiden tot voorstellen, die een afdoende regeling of eenige verzekering inhouden, dat de vereenigingen niet langer bloot staan aan het misbruik van veiling fust. In de toelichting wordt er o.m. over geklaagd, dat zelfs tegenover in het openbaar gepleegd misbruik van eigen veilingfust door personen, die zelfs geen lid van de vereeniging zijn, de veilingbesturen volkomen machte loos staan. Het Hoofdbestuur zegt in een uit voerig "praeadvies, dat hiertegen wet telijk schijnbaar nog weinig te doen is doch geeft de toezegging, hieraan haar volle aandacht te zullen geven en met den minister van Justitie overleg te plegen. MELKKNECHTEN NAAR FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Men schrijft aan de N. R. C.: In Frankrijk worden thans gevraagd bekwame ongehuwde melkvee-verzor gers en landarbeidersgezinnen, waar van man en vrouw op de hoogte zijn met melken en ander boerenwerk, of gezinnen met kinderen, waarvan een of meer kinderen in het bedrijf kun nen medewerken. In Duitschland, en wel in Rijnland, is vermoedelijk gelegenheid tot plaat sing van een groot aantal paarden knechten. Ook is er in Duitschland ge legenheid tot plaatsing voor gehuwde en ongehuwde melkknechten. Nadere inlichtingen zijn t.e verkrij gen bij de plaatselijke organen der openbare arbeidsbemiddeling en, in dien deze inlichtingen ter plaatse niet kunnen worden verkregen, bij den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring, en arbeidsbemiddeling, Bezuiden houtscheweg 30 te 's Gravenhage, doch dan uitsluitend schriftelijk. RADIO-NIEUWS. HET GEVAAR VAN EEN SLECHTE ANTENNE. Reeds meermalen is er op gewe zen, dat een goede antenne een der eerste voorwaarden is om met een eenvoudig ontvangtoestel goede resul taten te behalen. Hierbij werd echter steeds gedoeld op de hoedanigheid van de antenne uit electrisch oogpunt. Ook echter in mechanisch opzicht moet de antenne goed geconstrueerd zijn. Hoe noodlottig het kan zijn, indien de antenne niet sterk genoeg is of ge deeltelijk verteerd, bewijst een onge val met doodelijken afloop, dat uit Altone in Westfalen bericht wordt. Daar brak de antenne-draad van een radio-luisteraar en het einde van den draad werd door den wind over een sterkstroomleiding van een achterlig gend fabrieksterrein geslagen, terwijl bovendien nog een gedeelte van dien draad tot vlak bij den grond afhing. Ongelukkigerwijze kwam een 15- jarige jongen met het afhangende gej deelte en daardoor met de sterkstroom leiding in aanraking. Waar deze blan- de draadleiding 'n spanning van 230 volt voerde, werd de jongen op slag ge dood. Daarom, antenne-bezitters, maakt uw antennes ook uit mecha nisch oogpunt zoo sterk mogelijk en vergeet niet van tijd tot tijd te probee- ren, of alles nog in goeden toestand is. GLIMLACH DOOR DEN ETHER. De Baird Television Company heeft op den bekenden Cunard lijner „Be- rengaria" een ontvangtoestel voor te levisie opgesteld, waarop eenige toe schouwers in den ochtend van 8 Maart het beeld zagen verschijnen van een man, die gezeten was voor het zend apparaat in de studio van de Com pany in Londen. Na eenige oogenblikken verdween het beeld van den man en maakte plaats voor dat van een vrouw, die het hoofd heen en weer bewoog. De heer Stanley Brown, 1ste marco nist aan boord van de „Berengaria" herkende haar oogenblikkelijk het was zijn verloofde! De beelden waren scherp van om trek en lijn, doch werden een enkele maal eenigszins onduidelijk, waar schijnlijk door interferentie. De verloofde van den heer Brown, Miss Dora Selvy, glimlachte en sprak tegen hem vanuit de Londensche Stu dio. Het televisietoestel was gekop peld aan het kortegolf ontvangtoestel aan boord van het schip. DRAADLOQZE BEELDOVERBRENGING. Nu de overbrenging van foto's, brie ven, enz. per radio tuschen Berlijn en Weenen geslaagd is. heeft Telefunken een proefdienst geopend voor draad- looze beeldoverbrenging tusschen Ber lijn en Moskou. Men hoopt bij de In- bedrijfstelling met een specialen kor- tegolfzender een zeer groote snelheid te kunen bereiken. Vallen de proeven gunstig uit, dan zal in Rusland tus schen de groote steden onderling een speciale dienst op de kortegolf voor beeldoverbrenging worden ingesteld. ZANGCÜRSUS PER RADIO. In aansluiting op het onlangs gepu bliceerde bericht, dat de Ned. Chr. Radio-vereeniging het plan opgevat heeft, over den Huizer zender een zangcursus te geven onder leiding van den heer Jac. Ph. Caro kunnen wij thans enkele nadere bijzonderheden over dien cursus mededeelen. De cursus, die een cursus in het zingen van 'tblad zal zijn, heeft ten doel het verbreiden van de kennis van het notenlezen onder ons volk. Zingen zal ge.eerd worden op noten met de namen do, re, mi, waarbij van het be gin af de grondtoon van het muziekstuk als do wordt beschouwd. Bij het van 'tblad zingen wordt niets voorgezongen en ook niet meegezongen of meegespeeld. Een orgel of piano moet ook niet door den cursist gebruikt worden. Niet ieder kan solo-zanger worden, aldus de cursusleider, maar wel kan ieder het zoover brengen, dat hij muziek kan lezen en zoo zijn leven kan verrijken, doordat hij kan volgen, wat in kranten, programma's en goed- koope liederen in noten gedrukt is en dat hij kan meewerken in koren. Om de moeilijkheid te ontzeilen, dat de cursusleider zijn radio-leerlingen niet kan hooren, zullen in de studio een aantal cursisten komen, grooten zoowel als kinderen. De cursisten in de studio kennen evenmin als de be trokken luisteraars iets van den te ge ven cursus. Dezelfde tijd, dien de heer Caro aan de voor hem zichtbare leer lingen geeft, krijgen ook de radio-cur sisten, die hij niet ziet. De cursus zal nut hebben voor hen, die geen gelegenheid hebben hun tijd aan koorzang te geven. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze cursus bedoelt het zingen van 'tblad en dus niet het van 'tblad een instrument bespelen. De cursus gaat alleen door, wanneer zich tenminste 250 deelnemers aanmel den. Opgaven voor deelneming kunnen worden geadresseerd aan de Ned. Chr. Radio-vereeniging, Postb. 5, Hilversum. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-L1JN. GROOTENDIJK, New-York n. R'dam, 11 op 1220 mijl van Rotterdam. MAASDAM, New-Orleans n. R'dam 10 van Havana. SPAARNDAM, R'dam n. New-Orleans passeerde 10 Azoren. NOORDERDIJK, Anwerpen naar Van couver, 11 te Cristobal, CARDIGANSHIRE, Vancouver naar Rotterdam, 9 van Portland (O.). NEBRASKA, 9 van R'dam te Vanc. BINNENDIJK, Baltimore naar Rot terdam, 11 (12.43 v.m.) 460 mijl W. v. Land's End. DRECHTDIJK, Vancouver naar Rot terdam 11 (10.7 v.m.) 40 mijl N. van Land's End.. RADNORSHIRE. Rotterdam naar Van couver, 11 (10.5 v.m.) 30 mijl Wes telijk van Niton. LEERDAM, Rotterdam naar New-Or leans, 11 te Tampico. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. HEEMSKERK (thuisr.) 9 v. Beira. AALSUM (thuisr.) 10 v. Port-Said. KLIPFONTEIN, 11 v. R'dam n. Hamb. RANDFONTEIN (thuisr.) p. 10 Madeira RIETFONTEIN (thuisr.) 11 v. Kaapst. RIJPERKERK (uitr.) 11 te E.-Londen. HOLLAND—WEST-AVRIKA-LIJN. DELFLAND (thuisr.) 10 v. Bordeaux. HELDER (uitr.) p. 10 Las Palmas. REGGESTROOM (thuisr.) 10 v. Duala. SCHOUWEN (thuisr.) 12 te R'dam. TEXEL (thuisr.) 10 v. Freetown. DRECHTSTROOM, 11 v. R'dam naar Amsterdam. KON. HOLLANDSGEE LLOYD. GAASTERLAND (thuisr.) 12 te R'dam FLANDRIA (uitr.) 9 v. Bahia. MAASLAND (uir.) 9 v Bahia. ORANIA (thuisr.) p. 11 (5 n.m.) Fern. Nor. ZAANLAND (thuisr.) 11 v. Montevideo ROTTERDAMSGHE LLOYD. TAB AN AN (uitr.) p. 11 (1 n.m.) Finis- terre. KERSTOSONÖ (thuisr.) 11 (7 v.m.) te Marseille. PALEMBANG (uitr.) p. 11 Gibraltar. PATRIA (uir.) p. 11 Perim. INDRAPOERA (thuisr.) p. 11 Gibraltar. SIANTAR (thuisr.) 11 te Londen. KEDOE (uitr.) p. 12 (3 v.m.) Perim. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". MOENA (uitr.) 11 v. Antwerpen. P. C. HOOFT (thuisr.) 11 v. Port-Said. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 10 van Colombo. RIOUW, 11 v. Hamburg te A'dam. SOEMBA (thuisr.) 10 v. Djeddah. RADJA (thuisr.) p. 11 Perim. SALAWATI (uitr) p. 9 Perim. GROTIUS (uitr.) p. 11 Perim. MADOERA thuisr.) 11 v. Batavia. SEMÊILAN (uitr.) 12 te Genua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6