NIEUWE LEIDSCHE COURANT WDT DE BLADEN ZEGGEN. Hel dagboek van een Leerares ■van DINSDAG 13 MAART '28 TWEEDE BLAD. Teekenen van overeenstemming? De Nederlander schrijft: Professor Mr. C. van Vollenhoven, uit Leiden, schrijft, nadat hij uit Mexico het land, dat in zoo menig opzicht tot leering kan strekken voor ons beheer op koloniaal gebied waar hij eenigen tijd vertoefde, terug is gekeerd, artikelen in het Koloniaal Tijdschrift. ïn het laatst verschenen nummer treffen wij van de hand van dezen hoogst bekwamen hoogleeraar zeer belangwekkende beschouwingen aan, getiteld: „De centrale rechtsgemeen schappen over zee'. Hierin stelt hij ten opzichte van de toekomstige staat kundige ontwikkeling van Ned.-Indië o.a. deze twee zienswijzen naast el- De eerste: „Men kan Ned.-Indië willen verjongen en organiseeren door deconcentratie, door het schep pen van waarlijk krachtige, waarlijk eigen-meesterschap op ruime schaal genietende, lagere rechtsgemeen schappen (provincies) elke met haar eigen stempel zoo goed als Saksen en Beieren, of Californië en Massa chusetts, verschillend georganiseerd Zijn en door voort te bouwen op de bestaande Oostersche lichamen; on der erkentenis nochtans, dat de door een nieuwen tijd gevorderde nieuwe bewerktuiging* van het centraal gezag niet wachten kan totdat dit deconcen- trrtiewerk (over hoeveel jaren?) zal zijn afgeloopen". Wij kunnen aannemen dat Prof. Van Vollen hoven aanhanger is van dezen eedachten gang. De tweede: „Men kan de organisa tie van de centrale rechtsgemeen schap Nederlandsch-Indië willen ver vangen door federalisme (spa— tieering van ons); niet natuurlijk een federalisme door opbouw, want van de daarbij noodige lagere licha men bestaat er niet één, maar een van boven neergelaten federalisme zooals de staten van Latijnscli-Ame- rika dat kennen, alwaar de staatkun dige eenheid (Venuzuela, Brazilië, Mexico) anterieur was aan het ont staan der ondcrstaten. Deze wensch kan gepaard gaan hetzij aan de be geerte, den herbouw van de centrale organen stop te zetten (spatiee ring van ons) totdat de deelen der fe derale machine kant en klaar zullen zijn. hetzij aan erkenning van de be hoefte om van beide kanten te begin nen". De Leidsche hoogleeraar meent dat het kiezen van een dezer beide solu ties een kwestie is waarover men pra ten moet: „Het is een kwestie van practische mogelijkheden, van Vsef van feiteliike toestanden, van bereke ning negens verwezenlijking van din gen die nog niet bestaan". Met de grootste belangstelling heb ben wij het bovenstaande gelezen. Zou het inderdaad mogelijk zijn, ten op zichte van Indië's staatkundige ont wikkeling eenheid in de nationale ge dachte te krijgen? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen; Naar Herveld, E. J. Mulder, te Bunschoten. Naar Warmenhui- zen Mr. J. L. N. Zillinger Molenaar in de Jhjp en Grait Naar Koudekerk A. W. M. Oué te Ho igvliet. Bedankt: Voor Oyen c.a. J. L. Sneth- lage te Hijlaard. GEREF KERKEN. Tweetal: Te Geesteren, W. de Graaf, cand. te Puttershoek; en E. Nawijn, cand. te Kampen. Te Herwijnen, D. Bremmer, te Bruinisse; en G. de Jager, te Doorn spijk. Beroepen: Te Dragster Compagnie, P. M. Veldhuyzen, cand. te Rhoon. Te FEUILLETON. Naar het Duitsch. 13). o Maar waar moet ik die opheldering vinden? Neem ik mijn boeken van de kweekschool ter hand, dan vind ik daar steeds als grondstelling voor al het overige: gij moet gelooven. Maa'r gelooven is toch niet geluk aan weten. Is ik iets gelooven wil, dan moet ik het voor waar houden en ik kan toch niet voor waar houden, wat ik niet in zie, waarvan ik de wasrheid niet vat ten en begrijpen kan. Dat is het kri tieke punt, waar ik niet over heen kan komen. Ik weet wel, Christus heeft de waarheid Zijner leer door de wonde ren .welke Hij gewrocht heeft, door Zijne profetieën en Zijne opstanding uit den dood, onweerlegbaar bewezen. Maar men zegt ook, dat het geloof een gave Gods is, waar men om bid den moet. Dat doe ik niet. Waarom niet? Ben ik misschien slecht ge worden? Hindert mij de zinnelijkheid, de gedachte aan het gebod Gods? Elsje is toch niet slecht. Zeker, het moet nog eerst blijken, of hare grond stellingen ook dan stand houden, als alle andere stutten ineenstorten. Dat roemt men immers van het geloof, dat het den mensch in den storm van het lijden staande houdt en voor Schoonoord, de heer G. Lugtigheid, cand. te Oldebroek. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Bussum. P. de Groot te Rotterdam en W. Bijleveld, te Haarlem. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Vlaardingen, R. de Kok te Gouda. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Middelburg-Vlissingen, Dr. J. E. B. Blase, te Helder. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. In de Ned. Herv. Kerk te Ede werd Zon dagmorgen de beroepen predikant Ds. D. J. v. d. Graaf, uit Ridderkerk, in zijn ambtswerk bevestigd. De bevestiger, Ds. J kievit, van Baarn, had tot tekst geko zen Johannes 10 4b en 5. Onder groote belangstelling verbond zich Ds. van de Graaf in den namiddag- dienst aan zijn nieuwe gemeente, met een predikatie over Mattheus 3:9. Na de pre diking sprak hij tot den bevestiger, zijn zwager Ds. Kievit, tot Ds. van Boven, ringpredikant, tot Ds. Japchen, tot ouder lingen, kerkvoogden en de gemeente. Ds. van Boven en Ds. Japchen beant woordden deze toespraak. Op verzoek van den laatste werd den nieuwen predikant door de gemeente toegezongen Ps. 20 1. Ds. C. Vermaat, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk van Makkum, zal Zon dagavond 1 April a.s. door Dr. J. G. Geel kerken van Amsterdam-Zuid worden be vestigd bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Baarn en dan Dinsdag 3 April aldaar zijn intrede doen. Ds. D. ZOETE. Zondagavond heeft Ds. D. Zoete, Ned. Herv. predikant in De Lemmer, van den kansel meegedeeld, dat hij tegen 1 Juli a.s. emeritaat heeft aangevraagd. Den len Maart 1885 ving Ds. Zoete de Evangeliebediening aan in Engwierum; in 1890 vertrok hij naar Suawoude en Tletjerk, welke standplaats hij in 1895 verwisselde met Lemmer c.a. waar hij tot op heden werkzaam is. Na verkregen emeritaat denkt Ds. Zoete zich te veitigen te Leeuwarlen. CONFERENTIE VAN AMBTSDRAGERS. De ouder'ingen en diakenen van de Ge ref. Kerken in Hersteld Verband zullen, naar de Stand, meldt, Donderdag 19 April a.s. in de Parkkerk te Amsterdam—Zuid weer in conferentie bijeenkomen. Dr. J. G. Geelkerken zal een referaat houden over het huisbezoek. EEN THEOLOGENKRING. De predikanten, candidaten en studen ten die behooren tot de Geref. Kerken in Hersteld Verband hebben een theologen- kring gevormd die om de drie maanden zal bijeenkomen. DE ZENDING EN DE GEREF. KERKEN IN H. V. Het rapport van de classis der Ger. Ker ken in Hersteld Verband concludeert ten aanzien van de zending dat in Soerabaja dringend behoefte is om de in de stad komende Javanen op Christus te wijzen. Voorloopig, zc werd verder volgens De Standaard geconcludeerd, zullen deze ker ken een zendeling in het district van het Ned. Zendingsgenootschap kunnen aan wijzen. CLASSICALE VERGADERING. De Geref. Kerken in Hersteld Verband in ons land hielden heden te Amsterdam een classicale vergadering. KERK EN EMIGRATIE. De Dienaar des Woords van een der Geref. Kerken in Nederland, die namens den kerkeraad bij het vertrek van een gezin der gemeente naar de Vereenigde Staten, ingevolge de aanwijzing op pag. 292 van het Jaarboek der Geref. Kerken, reisdatum en boot meedeelde aan het emi gratie-bureau van de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika, ontving, zoo lezen wij in „De Standaard" van dit bureau het na volgende antwoord: „Heb dank voor het ontvangen schrij venWij wenschten wel, dat meerde re predikanten en kerkeraden Uw voor beeld wilden volgen en ons van de voor genomen reis hunner gemeenteleden wil den in kennis stellen. Er zou daardoor een vertwijfeling behoedt. Hoe geraak ik uit dit labyrinth? 21 Juni. Monisme. Elsje is vandaag naar huis, om met haar ouders over haar huwelijk rug gespraak te houden. Ik ben dus weer 2 dagen alleen. Ik heb heden den vrijen namiddag benut, om in het boek van het Monisme verder te studeeren en wil morgen hetzèlfde doen. Wat ik vandaag gelezen heb, vond ik zeer in teressant. Het betrof de moderne af stammingsleer, volgens welke de thans levende planten en dieren ver anderde en vervormde nakomelingen van planten en dieren zijn. welke in vroegere tijden de aarde 4 bevolkten. Van de levende wezens van vroegere aardperioden, welker overblijfselen neg in versteeningen zijn behouden gebleven, waren er vele uitgestorven, andere hadden zich vervormd, wezen echter op een gedurige ontwikkeling uit vroeger bestaande. De krachten dier gedurige vervorming waren ook thans nog werkzaam. Dit gold. evenals voor planten en dieren, ook voor den xrensch, die niet zelfstandig geschapen was. maar van andere, lager georganiseerde dieren afstamde en als het hoogst ontwikkel de dier moest worden aangezien. Voor zijn 4lichamelijk wezen behoorde de mensch ongetwijfeld tot de klas der zoogdieren en daarin was hij weder om het naast verwant aan den aap. en op dezen geleek hij zoo zeer dat men met recht zeggen kon dat het onder- betere samenwerking tusschen de beide landen ontstaan, die slechts aan beide ten goede zou komen HET VROUWENKIESRECHT IN DE KERK. In een vergadering van de gemeente Haarlem der Ger. kerk in Hersteld Ver band. heeft de praeses, Ds. P. A. E. Sii- levis Smit, een bespreking ingeleid over het vrouwenkiesrecht in de kerk. Na eenige discussie over zijn referaat was de vergadering algemeen van oordeel, dat er geen bezwaren zijn tegen het actieve vrouwenkiesrecht. NEUTRAAL FRÖBELONDERWIJS TE UTRECHT. Door den Wethouder van Onderwijs te Utrecht, mr. de Boer (V.B.) is een verga dering belegd om de mogelijkheid te be spreken om te geraken tot oprichting van fröbelscholen op neutralen grondslag ge durende den tijd waarin te Utrecht geen openbaar fröbelonderwijs wordt gegeven. De afdeeling Utrecht van Volksonderwijs en het Dep. Utrecht van de Mij. tot Nut van 't algemeen verklaarden zich bereid gezamenlijk een plan uit te werken om tot het beoogde doel te geraken. Beide besturen zullen worden terzijde gestaan door een commissie van advies. DE ENG. KERK TE BLOEMFONTEIN. Ingevolge 'n opdracht van de Wesleyan Church te Bloemfontein heeft de stads- organist van Johannesburg, mr. John Connell, een >rgel ontworpen voor boven genoemde kerk. De bouw van het instrument is opge dragen aan de Nederlandsche orgelmakers A. S. J. Dekker te Goes, voor een bedrag v .n 24.000 gulden. EEN KERKWET IN ROEMENIë. Een in Roemenië aanhangig wetsont werp op den eeredienst wordt daar door vrijwel all -» kerkelijke gemcer schappen bestreden. Den vorigen Zondag zijn in het geheele land door de Oostersch Orth. Kerk bidstonden gehouden, waarin gesmeekt werd om afwending van het dreigende kwaad. De nieuwe wet beoogt vooreerst een éénvormige regeling van de rechtsposi tie der verschillende kerkelijke gemeen schappen, daar er tot dusverre vie. met ten de rechtsverhoudingen omschrijven. De algemeene bepalingen zijn gebaseerd op het beginsel der godsdienstvrijheid Politieke organisaties op godsdienstigen grondslag zijn verboden, en evenmin mo gen zich de Kerken als zoodanig met po litiek bemoeien. Alleen kwesties van dog matiek en van kerkelijk recht kunnen door een buitenlandsche kerkelijke orga nisatie of e^n in den vreemde wonende kerkelijke autoriteit worden geregeld voor een in Roemenië erkende kerkelijke gemeenschap, en wel op grond van een steeds bijzonderlijk af te sluiten concor daat. Deze laatste bepaling is voor de R.K. Kerk wel het belangrijkste, evenals die, welke zegt, dat de op Roemeensch ge bied liggende diocesen niet verder zich kunnen uitstrekken dan de grens des lands: de diocesane grenzen moeten met de territoriale samenvallen, waardoor een vreemde jurisdictie in kerkelijke aan gelegenheden onmogelijk wordt gemaakt. Alleen met toestemming van de Regee ring mag een kerkelijke gemeenschap een ondersteuning uit het buitenland aan vaarden. De geestelijken van alle kerke lijke gemeenschappen moeten Roemeen- sche onderdanen zijn in het volle bezit hunner burgerrechten. Alle gemeenschappen hebben gelijke rechten. Nieuwe gemeenschappen moeten om te worden erkend, voldoen aan de bepalingen van de nieuwe wet. Verboden is het vormen van secten, welke een leer prediken, die onzedelijk of den staat vij andig is. Als zoodanig zullen o.m. gelden de Nazareners, de Bijbelvorschers, en de Millenariers. Het maken van proselieten is strafbaar. De benoeming van het hoofd eener kerk moet door den koning worden bekrachtigd, de benoemde moet den eed van trouw afleggen alvorens hij zijn ambt aanvaardt. Van groot belang is, dat ambtenaren verplicht worden den eed af te leggen, overeenkomstig den godsdienst, dien zij belijden. Een atheist kan dus nooit amb tenaar worden. Overgang van de eene naar de andere kerkelijke gemeenschap is veroorloofd, wanneer de betreffende ouder dan 18 jaar is, bij vrouwen ook bij een vroeger te slui ten huwelijk. De Baptisten gemeenschap wordt in Ze venburgen rkend. Voor Oud-Roemenië zal eerst onderzocht moeten worden, of zij aan de bepalingen van de wet vol doet. NIEUWE INSTELLINGEN TE ROME. Behalv het Wereldmuseum voor Zen ding en Volkenkunde, dat eenigen tijd geleden geopend werd, is Rome thans weer twee instellingen voor theologische studie rijker geworden. Dezer dagen werd de eerste steen gelegd van een Instituut voor Christelijke Archaeologie op het Esquilinum bij de kerk van Santé Maria Maggiore. Het tweede nieuwe insti uut is een Russisch Seminarie, vanwaar uit alle arbeid voor Rusland zal geschieden en verder de R.K. priesters opgeleid zul len worden, welke voor Rusland bestemd zijn. ONGEPASTE RECLAME. Dat men tegenwoordig, zoo lezen wij in De Standaard, niet al te kiesch meer is in de keuze van reclame-middelen, blijkt wel uit een advertentie in een Apeldocrn- sche courant, waarin een schoenenmaga zijn annonceert, dat het een groote keuze Belijdenisschoenen in voorraad heeft. „Ieder paar wordt onder garantie ver kocht". Tot nu toe brachten de adverten ties ons nog slechts in kennis met belij denisbijbels, -teksten en -psalmboeken. Het is ons niet bekend, wat nu feitelijk een schoen tot een belijdenisschoen stem pelt. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins heeft het voorne men Maandag 19 dezer te Amsterdam in oogenschouw te nemen hetgeen ter voorbereiding van de Olympische Spelen gedaan is en werdt, en zal o.a. een bezoek brengen aan de bureaux en vermoedelijk ook aan het Stadion. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aanvaard over de groote Provinciale Tentoonstelling van Land- en Tuinbouw, welke van 4 tot 8 September te Zwolle zal worden gehouden. UITREIKING MIL. WILLEMSORDE. Donderdagochtend te 11 uur zal op het Malieveld het ordeteeken van rid der 4e kl. der Militaire Willemsorde plechtig worden uitgereikt aan den kapitein der infanterie G. F. V. Go- senson van het Ned.-Ind. Leger. Tot bijwoning zijn te 's-Gravenhage aan wezige ridders der Militaire Willems orde uitgenoodigd. NAT. CHRISTEN-VROUWEN UNIE. Vanwege de Nationale Christen vrouwen Unie zullen cursusseri wor den gegeven in gemeentepolitiek en in gezondheidsleer. De leiding daar van is opgedragen aan mevr. L. S. Ha- nia van Weidum. Ook voor niet-leden zoowel voor heeren als dames, zijn de lessen toegankelijk. DE AANSLAG OP INSPECTEUR PAUL. Het Haagsche Gerechtshof zal op 28 Maart in hooger beroep behande len de strafzaak tegen H. P. R., die door de rechtbank is veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf wegens den door hem gepleegden moordaanslag, o.m. op inspecteur Paul, welken aan slag hij pleegde na een daaraan voor afgaande poging tot inbraak in een woning aan de Houtrustlaan. Verdediger in deze zaak is mr. Bourlier. Tevens zal het Hof dien dag behan delen de zaak tegen J. H., die veroor deeld is tot 3 jaren gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan voor noemde poging tot inbraak. In deze zaak heeft het Hof als ver dediger toegewezen mr. Romeyn. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN WEHL. De raad der gemeente Wehl (een gemeente in Gelderland) heeft zich in een adres tot de Kroon gewend met verzoek de gemeente een buitenge wone subsidie te verleenen, daar het de laatste tien jaren niet meer moge lijk is gebleken een sluitende begroo- ing samen te stellen. De laatste begrooting sluit met een tekort van 15.000, terwijl d3 belas tingen tot het uiterste zijn opgevoerd. DE ZAAK DER INDONESISCHE STUDENTEN. Vergezeld van mr. Tj. Mobach, heeft Mohammed Nazir Daoek Pa- montjek, een van de Indonesische stu denten. die terecht hebben gestaan als verdacht van opruiing, gisteren op de griffie van de Haagsche rechtbank het geld weer in ontvangst genomen, waarop bij zijn aanhouding beslag was gelegd. Deze uitbetaling geschie de met goedvinden van den officier van justitie. GEMENGD NIEUWS. Bankinstellingen voor groote bedragen opgelicht Zaterdagavond kreeg de Haagsche politie een telegram van de po litie te Utrecht, waarin erop gewezen werd, dat bij een bankinstelling aldaar een als heer gekleed persoon, Duitsch sprekende, doch zich noemende C. L. Dupont de la Tour, zich hac. ^rvoegd met een credietbrief ten bedrage van 50.000 dollar, afgegeven door de „National City Bank of New York" en wel door het bij kantoor te Genua. De Utrechtsche bank instelling had op dezen credietbrief uitbe taald 25.000 gulden, doch gebleken was daarna, dat de brief vervalscht was en oorspronkelijk ten bedrage was van 3000 dollar. De oplichter had daarvan op han dige wijze 50.000 dollar gemaakt. Bij onderzoek bleek dat ook te Amster dam en 's-Gravenhage bankinstellingen het slachtoffer zijn geworden van genoemd heerschap. Te Amsterdam is ƒ20.000 in den Haag 30.000 uitbetaald en het is niet onmogelijk, dat ook nog andere banken er in geloopen zijn. Nader meldt men uit Utrecht: Toen de internationale oplichter 'te Utrecht bij een bank ƒ23.740 had getou cheerd op den credietbrief, bemerkte men nadat hij vertrokken was, dat men den man honderd gulden te weinig had ge geven. Men wilde de fout herstellen, maar kende het adres van den heer niet en bel de daarom te Genua het bankgebouw op, dat den credietbrief had afgegeven. Hier vernam men, dat de credietbrief slechts liep tot een bedrag van 3000 dollar en niet tot 50.000. zooals men in Utrecht gezien had. Toen begreep men opgelicht te zijn en waarschuwde de politie. Daar de oplichter den vervalschten cre dietbrief steeds meeneemt, mist de politie een belangrijke aanwijzing en moet ze zich met de waarschijnlijk ook valsche handteekening vergenoegen. Had de ver gissing bij de Utrechtsche bank niet plaats gehad, dan zou de oplichting eerst be merkt zijn bij de verrekening met de hoofdbank te New York. Het „U. D."; vernam nog, dat de oplich ter te Utrecht zijn werk handig verricht heeft. Hij toonde geen spoor van agitatie of opwinding, maakte zelfs bij de Utrecht sche bank instelling nog enkele aanmer kingen over het feit. dal men hem niet onmiddellijk helpen kon, terwijl hij per telefoon de banken liet waarschuwen, dat ze te zorgen hadden, baar geld gereed te hebben. Ook sprak hij vlot zijn vreemde talen, als Duitsch, Fransch en Italiaansch. Auto in een sloot gereden. Men meldt uit Delft: Een ingezetene van Rotterdam is giste renmiddag omstreeks 2 uur op den Rot- terdamschen weg nabij de Zweth tenge volge van de gladheid met zijn auto over den kop geslagen en in de sloot langs den weg terecht gekomen. Zijn echtgenoo- te schoot met het hoofd door de voorruit en werd zeer ernstig aan het gelaat ver wond. Een passeerend automobilist ver voerde haar naar Rotterdam. De bestuur der kwam er met den schrik en een nat pak af. Lijk gevonden. Te Noord-Scharwoude is de transportarbeider Westerbos, die een schuit met kool naar Warmerhuizén had gebracht, dood in zijn schuit gevonden. Kerkgangers uit de Diepsmeer die Zon dagsmorgens per voertuig naar de kerk te Noord-Scharwoude gingen, vonden het lijk. Men vermoedt dat hij is komen te val len en daarbij dood is gebleven. zulke miserabele prulboeken? Wat is je dan toch in 't hoofd gekomen? Heeft de schoolvosscherij je gek gemaakt?" Daar had ik 't. Verlegen antwoord de ik: „Neem me niet kwalijk, me vrouw, die boeken zijn me zonder mijn toedoen in huis gebracht". „Waarom heb je ze dan niet ter stond teruggegeven?" „Ze kwamen per post". „Zoo? Welk gemeen sujet heeft dan de onbeschaamdheid gehad, een braaf meisje zulke boeken te zenden? Ge hadt ze hem direct terug moeten stu ren. Hoe kwam die persoon er dan toe? Hij moet je toch kennen, niet?" „Ik heb hem onder de Pinkster-va- cantie op een wandeling ontmoet. Ik had mijn visitekaarten-taschje ver loren. Hij kwam toevallig achter mij op, vond het taschje en gaf 't mij te rug. Hij is student in de medicijnen te Bonn en was me heelemaal vreemd. Ik heb hem noch te voren, noch daar na ooit gezien". „Zonderling! En dit boek dan" daarbij nam zij bet boek over het Mo nisme in de hand. Roosje, van waar hebt ge dat dan?" „Dat heeft me dezelfde heer gezon den". „De vlegel!" zij doorbladerde het boek. „Jij wilt dus deel gaan uitma ken van de apenfamilie? Wel gefeli citeerd, juffrouw apin" daarbij zag ze mij met een zoo onbeschrijfelijk spottenden blik aan, dat me het bloed naar de wangen steeg. (Wordt vervolgd). scheid tusschen het laagste menschen- ras en den 't meest op den mensch gelijkenden aap veel geringer was dan tusschen dezen laatste en den laagst staanden aap. De hersens van ('en mensch waren aan die der hooge- re apen, wat de structu"" betreft, vol komen gelijk, vooral op den kinder leeftijd; bij beide vond men dezelfde samenstelling der deelen, dezelfde groeven en wendingen der oppervlak te; alleen waren de hersens van den mensch driemaal zoo zwaar als die van den aap; dat bewees echter niet9, went de hersens van een aap waren ook driemaal zoo zwaar als die van een hond. Daaraan had ik vandaag genoeg, die nnenverwantschap is me nu juist niet io*s aangenaams: rWh het woord van F.is*e schiet me te binnen, name- liik: de waarheid stond haar hooger. al was die ook nog zoo treurig. Ja, wie ze°-t me dan. dat al die dingen waar zijn? Wat weten wij van datge ne wat vóór dui-enr'en iaren gebeurd is? Uit een naar fossiele beenderresien zulke wereldschokkende theorieën op te willen bouwen, is toeh eigenlijk m ver«+apnbare taal pe'ead onrin En toeh. als 't eens zoo was. als een p-m re"« onze s+amvader was! Pro sit. juffrouw an'n! Afschuwelijk! Goeden nacht! 23 Juni Mevrouw Pr. Bergen. Vandaag kreeg ik heel onverwacht c^oek van eene vriendin mijner tan te, de vrouw van Gezondheidsraad Dr. Bergen. Zij heeft een zoon op de uni versiteit te Bonn, dien zij een bezoek bracht; tante had haar verzocht, mij eens op te zoeken. Ik mag haar heel goed, hoewel zij gewoon is zonder veel complimenten op te treden; want zij spreekt altijd kortaf, wat haar ech ter heel niet slecht staat. Toen zij mijne kamer binnentrad, plaatste zij zich wijd en breed voor de deur, beschouwde me van onder tot boven en riep lachend: „Nu, klei ne schoolmeester, hoe gaat 't er mee?" „Tamelijk wel, mevrouw, antwoord de ik eenigszin9 verbluft; neem, als 't u blieft, plaats: dat is nog eens een verrassend bezoek". „Moest 't ook zijn, Roosje; want al9 men tevoren aangemeld bij jullie schoolpotentaten komt, dan zet ge u eerst in postuur. Ik had echter je tante beloofd, je onverwacht te over vallen, om haar Roosje in haar lief lijke nauurlijkheid te zien". Daerop begon zij tot mijn niet ge n-en schrik zonder meir mijn kam.r rend te wandelen en alles wat te zien was nauwkeurig te bezichtigen. Ver geefs zocht ik naar een gelegenheid, om de romans en het boek over het Monisme voor haar te verbergen. Op hetzelfde oogenblik stond zij aan mij- i.e schrijftafel. Natuurlijk viel haar blik terstond op die vervelende boe ken. Zij nam ze in de hand, doorbla derde even de romans en keek me toen verbaasd aan. „Fi, was is dat nu. Roosje? Lees jij

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5