DAG-AGENDA. Dinsdag 13 Maart, 's av. 78 uur. „Pniël". Middelstegracht. Zitting van liet Prot. Bureau voor Soc. Adviezen. Dinsdag 13 Maart, s av. acht uur. Geb. „Prediker", Janvossensteeg: Openbare Vergadering v. d. Chr. en R.-JjL Landarbeidersbonden. Dinsdag 13 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging. 1315 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. Woensdag 14 Maart, Kamer van Koophandel, Stationsweg 43: Verkie zing van eer lid v. d. afd. Kleinbedrijf V/oensdag 14 Maart, 's midd. half vijf. Breestraat 27: Ledenvergadering v. d. Openb. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". Woensdag 14 Maart, 's av. van acht to* negen uur: Zitting van het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegenhe- den in de Bestuurskamer v. d. Wo- ningbouwvereeniging „De Eendracht" ICooipar.:. Donderdag 15 Maart,, *s av. acht uur. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur: Ds. H. Janssen van Den Haag, over „Geen anderen naam". Oerstgeest. Donderdag 15 Maart, *s av. acht uur. Geb. v. Chr. Belangen, Morsch: Uitvoering door de Chr. Zang- vereeniging ..Hallelujah". Vrijdag 16 Maart, 's midd. half drie Ambachtsschool, Haagweg 4: Alg. Ledenvergadering. Dinsdag 20 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal Concert door ..Sursum Corda" Wcenrdag 21 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door het kerkkoor ,.Ex Animo". Vrijdag 23 Maart, s midd. vier uur. Leidsehe Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maar^, 's av. acht uur Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Maart as. waargenomen door de ap >theken van de hoeren G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum. Mare 76. Telef. 406. RECLAME ■sa» SPLINTER hi Keuen -geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. In de pauze zal weer Zendingslec- tuur verkrijgbaar zijn tegen vermin derden prijs. Bovendien zal van de le den dei* Afdeeliii'g een fotografische opname genomem worden om te kun nen dienen voor het Gedenkboek, dat dit jaar verschijnen zal. VIREEN. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRU MENTMAKER. De Vereen, tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker heeft gis terenavond onder voorzitterschap van Prof. Dr* W. J. de Haas, in het Theo- retischNatuurkundig Laboratorium haar jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht Prof. de Haas wijien Prof. Lorentz, die sinds de oprichting lid is geweest en voorts wijlen Dr. C. W. Janssen, die, als zoon van den stichter van het Janssenfonds voor vaktopleidingsbeurzen der vereen., zeer veel voor dit fonds heeft gedaan. Hierna heeft de seer., Dr. C. A. Cromnrelim, het jaarverslag uitgebracht. Hierin wordt gememoreerd, dat de ver- eeniging in 1927 zwaar werd getroffen door he't overlijden van Dr. C. W. Janssen een der warmste vrienden van de Leidsehe opleiding. Na den dood van zijn vader, in 1903, bleef bij den zoon de wensch levendig, om dit fonds, dat voor de opleiding zulke schoone vruchten afwierp, in stand te houden, hetgeen hij bereikte door jaarlijks een belangrijke som te schenken voor de ondersteuning van bekwame, doch min vermogende leerlingen. Voor zijn groote verdiensten jegens de Vereen., werd hem dan ook bij het 25-jarig bestaan der vereeniging het eerelidmaatschap toegekend, alsmede de Musschenbroek- medaille. Zijn naam zal in de vereeni ging steeds met eerbied worden ge noemd. Het aantal leden onderging een kleine vermindering, Door overlijden of be danken verloor de vereeniging 11 leden; 2 nieuwe leden traden toe, zoodat eind December 1927 het ledental 247 bedroeg. De toestand der geldmiddelen werd beheerscht dóór een krachtig streven naar versobering en bezuiniging. De bloei, waarin, de opleiding zich mag verheugen, is in de eerste plaats aan de bekwaamheid en toewijding der leeraren te danken. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang van 1927, 57. In 1927 verlie ten 12 leerlingen de opleiding. Eén werd geplaatst als technicus iste klasse aan het Natuurkundig Laboraiorun te Leiden; 6 als instrumentmakers aan Philips' gloeilampenfabrieken te Eind hoven; 2 ais amanuensis aan laboratoria; 2 als technicus aan laboratoria te Delft en te Waalsdorp en 1 vertrok naar de Sta .tliche Optikerschule te Jena. In 1927 weruen 15 nieuwe leerlingen aangenomen, komende van de ambachts scholen té Apeldoorp, Deventer, Den Haag, Leiden, Schiedam, IJmuiden, Utrecht en Oostbürg. Evenals vorige jaren konden ook in 1927 sommige leerlingen ondersteuning ontvangen uit het Janssenfonds. Aan den cursus voor inslrumentma- ken werd door 18, ahn dien voor glas blazen door 50 personen deelgenomen. Steeds meer beginnen de vacantie- cursussen een internationale beteekenis te krijgen, hetgeen hieruit blijkt, dat zich 17 Engelschen en 1 Deen onder de deelnemers bevonden. Ook in 1927 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toe- behoorende toestellen en instrumenten verricht, die vanwege de daaraan ver bonden moeilijkheden nergens anders in ons land konden geschieden. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen en steeds in zulke gevallen, waarbij deze werkzaamheden buitengewone moeilijkheden opleverden en van concurrentie met de Ned. in dustrie geen sprake kon zijn. Het verslag werd onder dankbetui ging aan den secr. goedgekeurd even als het door Dr. Crommelin uitgebracht financieel verslag, dat een eindcijfer van f 24.174 aanwijst Het Rijk verleende een bijdrage van f 14.800, de gemeente Leiden een van f 6.560. De begrooting voor 1928, aanwijzende een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 24.539, werd eveneens goedge keurd. De voorz., Prof. Dr. W. J. de Haas, die als bestuurslid aan de beurt van a treding was, werd bij acclamatie her kozen. Prof. Ir. P. D. C. Kley uit Delft heeft hierna een voordracht gehouden over: „Moderne staalsoorten" P. J. COFFRir. t Op 61-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer P. J. Coffrie. oud redacteur van het Leidsch Dagblad. De overledene werd in 1866 te Leider dorp geboren; in '68 verhuisden zijn ouders naar Leiden, waar hij sindsdien tot voor enkele jaren onafgebroken ge woond heeft. Hij was aanvankelijk bestemd voor het lager onderwijs en heeft de Gem. Kweek school voor onderwijzers hier ter stede bezocht. Zijn neiging ging evenwel meer naar de journalistiek uit en in '87 werd hij redacteur van het Leidsch Dagblad, welke betrekking hij tot 1 Maart '27 heeft waargenomen. Bij zijn 40-jarig jubileum werd hij ge huldigd. Na zijn pensionneering door het „L. D." had hij zich de laatste jaren in Den Haag, waar zijn kinderen wonen, ge vestigd. Zijn gezondheidstoestand liet evenwel den laatsten tijd veel te wenschen over. Wij hebben aan den heer Coffrie de her innering aan een collega, met wicn steeds op prettige wijze kon worden samenge werkt. De teraardebestelling heeft plaats op Rijnhof op Donderdag half 1. PROF. MR. W. VAN DER VLUGT. Onder de honderden telegrafische ge- lukwenschen, welke Prof. Mr. W. van der Vlugt gisteren ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag mocht ontvangen, waren er van den president van Finland, Prof. Relander en van den vroegeren Finschen president Stahlberg. Voorts te legrammen van den Finschen gezant bij ons Hof, den heer Saastanoinen, van den vroegeren min. van Buitenlandsche Zaken van Finland, den heer Venaola en van den voorzitter van het Finsche parlement Ook hadden telegrammen gezonden de Commissie voor de aan spraken der rechten van Oost-Karelië te Helsingfors, de Académie de Droit International de la Haye, en besturen van tal van studentenvereenigingen, maatschappelijke en andere instellingen. Persoonlijk kwamen o.m. de familie Van der Vlugt gelukwenschen: de oud ministers Van Gyn en Heemskerk, de laatste een tijdgenoot uit den studen tentijd van Prof Van der Vlugt, de rector-magnificus en de secretaris van den senaat der Leidsehe universiteit, de president curator dezer universiteit en oud-burgemeester van Leiden, Jhr. De Gijselaar, en de burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, en de hoogleeraren der rechtsge leerde faculteit. Tot laat in den avond kwamen er nog telegrammen binnen. INGEBRUIKNEMING VAN DE NIEUWE OOGHEELKUNDIGE KLINIEK. Met de overbrenging van den inven taris enz. van de oogheelkundige kliniek van het oude naar het nieuwe acade misch ziekenhuis, is thans een aanvang gemaakt. Vrijdag zal de nieuwe kliniek in gebruik worden genomen. PORTRET VAN PROF. H. OORT. De Senaat der Leidsehe universiteit heeft van de iamilie Oort ten geschenke ontvangen, ter plaatsing in de Senaats kamer, het geschilderd portret van wijlen Prof. Dr. H. Oort. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Ver ordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt binnen 24 uur ver plicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie, Bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier;./geoperrd' van"9—12,' van 24 en van 7—S uur. - Door aangifte aan het .Bureau van de bevolking en' den Raad van. Arbeid, vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. In begin December 1927 is te Noordwijk komen aanloopen een kas tanjebruine Duitsche staande jacht hond, ongeveer 60 c.M. hoog, lange ooren. De commissaris van Politie te Noord wijk verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst van bovengenoemden hond. J. J. v. O. heeft bij de politie ge klaagd, dat te zijnen nadeele een glasruit is vernield van een perceel in de Van der Werf f straat door T. S. J. B. heeft aangifte gedaan, dat hij uit zijn woning in de Clarastraat vermist een bedrag van 2,75. Alhier is aangehouden op bevel van den Officier van Justitie B. K., die nog 14 dagen hechtenis moet onder gaan. Gisteren is alhier aangehouden op den Stationsweg een autobus van de Sleutelstad. Uit het onderzoek van de zen wagen bleek, dat geen der rem men goed functioneerde. Proces-ver baal is opgemaakt. BINNENLAND. PROF. JHR. MR. DE SAVORNIN LOKMAN OVER DE COALITIE. In een Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van den Kamerkring Utrecht van de Chr.-Hist. Unie hield prof: jhr. mr. de Savornin Lohman ce* rede over de tegenwoordige poli tieke moeilijkheden. „Volgens de ,.Ned." concludeerde spr. dat herstel van de rechtsche samenwerking verre de voorkeur verdiende boven welke andere oplossing ook, en wel niet al leen met het oog op actueele politieke vraagstukken als defensie en kolo niaal beleid, maar ook omdat tegen woordig, wellicht nog me.r dan vroe ger, behoefte bestaat aan onderlinge samenwerking van al diegenen, wien het er om te doen is, de Christelijke grondslagen van ons volksleven te handhaven en te bevestigen. Men moet volgens spreker van de mid de-- len gebruik maken, die God ons geeft, r-n is niet verantwoord, wanneer men de toekomst van ons land fatalistisch aan Hooger Bestel overlaat. Ook door de zaken op zijn beloop te laten, oefent men trouwens positieven invloed uit. DE AARDENBURGSCHE VERKIEZINGSKWESTIE. Zooals destijds gemeld sprak de rechtbank te Middelburg den gemeen teontvanger van Aardenburg vrij, toen deze terecht stond wegens het van on waarde maken van stembiljetten van de verkiezing van leden van dén ge meenteraad aldaar. De officier van justitie ging van het vrijsprekend vonnis in hooger beroep. Naar wij vernemen heeft de officier thans dit hooger beroep ingetrokken. UITBREIDING V^N HET VERKEER DER GELUKSTELEGRAMMEN, o Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de gelegenheid voor gelukstelegram men van en naar schepen-te verzen den uitgebreid. Nederl.andsche en Duitsche schepen en schepen van de vrije stad Danzig zullen voortaan aan dit verkeer kunnen deelnemen zoo wel via het Danziger als via het Ne derlandse!^ of een der Duitsche kust- stations. SCHAPENSTAMBOEK. In een te Rotterdam gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van een schapenstamboek voor Zuid- Holland. Een commissie, bestaande uit de heeren Scheer te Zoetermeer, Van der Waal te Numansdórp, Wes- terveld te Nieuw-Helvoet en H. Roest te Hoogvliet, werd benoemd, die sta tuten, huishoudelijk en fokreglement zal samenstellen. TWEEDE BEURSDAG. Het hoofdbestuur van Bloembollen cultuur wenscht de algemeene ver gadering in de gelegenheid te stellen, zich uit te spreken over de wensche- lijkheid van het houden van een twee den beursdag in de week, gedurende den drukken, handelstijd. Volgons de. •"t'-dè'ïich'tihg - worrit" geflsrh't 'aair d en tweeden beursdag op Donderdag te 'l Haarlem, naast den beursdag op Maandag. De Ilillegoinsche bollenhaiulelaren zien daarin een sterke concurrentie voor de Hillegomsche beurs; en de kweekers van Hillégom zullen op de algemeene vergadering verzet aantee- kenen tegen de plannen van het hoofdbestuur/ DE SCHUTTEVAER. Reuter seint uit Londen, dat de Hollandsche reddingboot Schutte- vaer, die de reis naar Amerika zal on dernemen, van Westminster naar Greenwich is vertrokken, waar nog eenige kleine reparaties moeten wor den uitgevoerd. Men hoopt a.s. Donderdag of Vrij dag vandaar te vertrekken naar Ply mouth. GEREF. DRANKBESTRIJDING. A.s. Zaterdagmiddag zal te Rotter dam in het Onthouders-Tehuis, Oppert 149, de Jaarvergadering van de Prov. Z.-H. Bond van Afd. der G. V. v. D, ge houden worden. Behalve het uitbren gen van de jaarverslagen heeft be- stuursvekiezing plaats. Aftredend zijn de heeren W. C. F. Scheps (herkiesbaar) en A. C. Groe- nenberg (niet herkiesbaar), terwijl door het vertrek van Ds. C. Mak naar Medan in een derde vacature is te voorzien. Ds. Mak zal in deze vergadering afscheid nemen, terwijl Ds. van Meijenfeldt een opwekkend woord zal spreken. LUCHTVAART. DE ENGELSCHE LUCHTPOST NAAR INDIë. Naar Reuter uit Londen seint heeft Ken- worthy in het Lagerhuis, in verband met de kwestie om de voorgestelde luchtpost naar Indtë uit te breiden tot Australië, ge vraagd of hierover met de Nederlanders werd onderhandeld. De minister voor luchtvaart, Hoare, antwoordde, dat hij niet in staat was te zeggen of er werd onderhandeld, maar als Engeland den dienst op Indië tot stand bracht hoopte de regeering vi&.Ne- derlandsch-Oost-Indië de route tot Aus tralië te verlengen. LUCHTVAARTVERDRAG. Ingediend is een wetsontwerp tot toe treding van het op 13 Oct. 1919 te Parijs gesloten verdrag, houdende regeling van de luchtvaart, alsmede tot de protocol len van Londen van 2 October 1922 en 30 Juni 1923, houdende wijziging onderschei denlijk van art. 5 en van art. 34 van het verdrag. Blijkens de toelichting is dit verdrag gesloten tusschen 22 geallieerde en geas socieerde mogendheden. Door negen dier staten is het aanvankelijk bekrachtigd. Thans zijn 18 staten toegetreden. Opge merkt moge worden, dat de Vereen. Sta ten, die mede-onderteekenden, niet tot be krachtiging zijn overgegaan. Voor de Ned. regeering stond het van den aanvang af vast, dai de vraagstukken die de luchtvaart doet ontstaan, niet an ders tot oplossing kunnen worden ge bracht dan door internationale regeling. Toetreding tot het algemeen verdrag biedt in dezen voor het betrokken land verder de mogelijkheid tot medewerking aan de internationale luchtvaartwetgeving, wijl daardoor voor dat land een plaats wordt verzekerd in de Internationale Lucht vaartcommissie. BUITENLAND. HET BERLIJNSCHE METAALCONFLIOT. De uitspraak van den bemiddelaar bindend verklaard. De arbitrale uitspraak, die op 10 Maart gevallen is, voor het district Groot-Berlijn in den strijd tusschen het verbond van Berlijnsche metaalin- dustrieelen en den Duitschen metaal- bewerkersbond, is bindend verklaard. Hiervan is gistermiddag te 14.45 uur mededeeling gedaan. Gistermiddag is een vergadering der stakende instrumentmakers gehouden waarin van communistische zijde het voorstel werd gedaan om de staking nog verder uit te breiden. Het plaatselijk bestuur verklaarde echter, dat de staking als geëindigd Radio-Program Jï! 5.30 7.00 7.35 8.00 5-3° 7.15 7.4* 8.15 IO.OO 5.20 6.50 6.50 7.05 7-35 8.05 9.20 9.50 10.50 5.05 7.20 8.20 8.50 ER VANAVOND TE I10GIU:.. i HUIZEN, 340.9 Al Na 6 uur n.m. 1950 AI. Nedsrl. Draa.llooae Ouirjep. K. R. 0. Diner-muziek. N. D. O. Cursus Engelsch. Cursus Kerklatijn. Uitzending uit de St. Dominicus- kerk te Amsterdam. Daarna muziek. HILVERSUM, 1060 AI. A. V. R. 0. Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Tre-ep. Engelsche les. Polifieb:i\chten. Kamermuziek. Persberichten van Vaz Dias. KöNIÜSWUSTERH., 1250 M. Muziek. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. Concert. Kamermuziek. DAVENTRY, 1604 AI. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber Muziek. De grondslagen der muziek. Populair programma. Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. Scheepsberichten. Aluziek. PARIJS, (Radiol, 1750 M. Koersen en nieuwsberichten. Landbouwc mmuniqué. Koersen en mededeelingen. Concert. moet worden beschouwd, nu de scheidsrechterlijke uitspraak bindend is verklaard. Deze verklaring van het bestuur veroorzaakte onder de opposi tie veel beweging. Zooals de zaken op het oogenblik staan, is te verwachten, dat in de meeste bedrijven het werk morgen zal worden hervat. DE RAMP TE SANTOS. Weer een aardverschuiving. Zondag had te Santos een nieuwe aardverschuiving plaats. Het geheele stadsdeel, dat in de na- hijheid van den Mont Serrat ligt, is door de bevolknig ontruimd, daar men nog meer verschuivingen vreest. Tusschen de puinhoopen zijn tot dusverre 72 lijken gevonden, 23 hier van waren kinderen. Tweehonderd vrijwilligers werken aan het opruimen der puinhoopen. Men verwacht, dat dit werk min stens een week zal duren. DE ENGELSCHE VLIEGER KINKEAD VERONGELUKT. Bij een proefvlucht. Naar men weet zou luitenant Kin- kead dezer dagen een poging doen, om het snelheidsrecord voor water vliegtuigen te verbeteren. Bij een proefvlucht te Calshot met zijn Napierwatervliegtuig is hij giste ren na 10 minuten in de lucht geweest te zijn, plotseling verongelukt. Het vliegtuig dook van een hoogte van 120 M. ineens verticaal omlaag en verdween in het water. Dadelijk werden motorbooten ter assistentie uitgezonden, maar noch van den vlieger, noch van den be stuurder werd een spoor gevonden. Men twijfelt er niet aan of Kinkead was onmiddellijk dood. Onderwijs en Vdkdemonstratie van en door blinden in „Pulchri Studio" ie Den Haag. Blinden voor het radiotoestel zoeken zelf een station en schrij ven op een schrijfmachine, wat zij hooren. SPANJE EN DE VOLKENBOND. Bevestiging van ontvangst. Generaal Primo de Rivera bevestig de telegrafisch de ontvangst van de boodschap van den Raad van den Vol kenbond over den terugkeer van Span je tot de actieve werkzaamheden voor den Volkenbond. De Spaansche regeering zal later haar -standpunt ten opzichte van het op haar gedane beroep bekend maken. Men is er te Genève van overtuigd, dat Spanje in September a.s. opnieuw zal deelnemen aan de werkzaamheden van de Volkenbondsvergadering, waar van dit land zich sinds 1926 heeft te rug getrokken. VREESELIJKE ONTPLOFFING TE LONDEN. Een Nederlandsch schip verleent huD\ Naar uit Londen gemeld wordt, wordt gevreesd, dat drie personen hij een vreeselijke ontploffing met brand in een distilleerderij te Kings Lynn gistermorgen vroeg gedood zijn. Een schip, behoorende aan de re derij van Krieken te Rotterdam, dat in de haven van de distilleerderij voer er snel heen en richtte oen slau r op het brandende gebouw om licc werk der brandweer aan te vullen. De grootste ontploffing wer n->- volgd door honderden kleinere k- •■'- len tengevolge van het springen v 1 vaten spiritus Het geheele gel-.o randde uit. 1 Een nader bericht bevestigt. da' ij de ontploffing te Kingslyhn 3 - Yn te betreuren zijn. DE OUDSTE BEIER OVEïT 2 In den nacht van Zondag op M a dag is te Wunsiedel de oudste uk 1 van Beieren, de spijkersmid Joh an n Ruckdoessche in den ouderdom va 105 jaar overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2