NIEUWE LEIDSCHE COURANT Het dagboek van een Leerares van MAANDAG 12 MAART '28 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. P. H. STERRENBURG. Over enkele dagen zal wederom ten Koninklijken Paleize in Den Haag een jubileum van een der Hoogere beamb ten van de Koninklijke Hofhouding gevierd worden. Op Donderdag 15 Maart zal de heer P. H. Sterkenburg, die reeds geruimen tijd tot de officianten der Hofhouding behoort en thans een der Hof-fouriers is, den dag herdenken, waarop hij, 40 jaar geleden, bij het leven van wij len Koning Willem III, in dienstbe trekking kwam en wel als boekhouder bij het klerkendepartemènt. Daarna kreeg hij zijn aanstelling tot tweeden Hofmeester en werd 1 April 1906 Höf- fourier, als hoedanig hij dus reeds bijna 22 jaar werkzaam is, met, groo- ten ijver en in aanzien bij de zeer ve len met wie hij in dagelijksche aanra king komt,. Bij zijn 25-jarig dienstjubileum bij het Hof heeft de Koningin den heer Sterkenburg het zilveren kruis, ver bonden aan de Huisorde van Oranje, verleend. Voorts bezit de aanstaande jubilaris tal van kruisen en medailles hem verleend door vorstelijke perso nen en andere staatshoofden, bij gele genheid van de uiteraard zeer vele be zoeken. welke gedurende den langen diensttijd van den heer Sterkenburg, eerst onder Koning Willem III, later onder het regentschap van de Konin gin-Moeder en eindelijk in den dienst bij H. M. Koningin Wilhelmina, aan het Hof zijn gebracht. HET VRAAGSÏUK DER ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De minister van Waterstaat heeft den Personeelraad op zijn verzoek tot instelling van een commissie voor on derzoek naar de veiligheid op de on bewaakte overwegen het volgende ge antwoord: Het is mijn voornemen, naar aan leiding van de door u bedoelde motie- Boon de instelling van een commissie van deskundigen te bevorderen. Ofschoon ik die commissie zoo klein mogelijk zou willen houden, ben ik bereid daarin ook een deskundige uit het spoorwegpersoneel op te nemen. In verband daarmee moge ik u ver zoeken, mij een opgave te zenden van vijf persoren uit het machineperso- neel der Nederlandsche Spoorwegen die naar uwe meening voor zoodanige benoeming in aanwerking zouden kunnen komen. PROF. TREUB. Naar het Volk meldt, is Prof. Treub dezer dagen tijdens zijn verblijf te Pa rijs, aldaar door de griep aangetast. Hoewel van de griep weer hersteld, moet de heer Treub op medisch advies daar ter plaatse toch nog een paar weken rust houden. ZUTPHEN'S GASDIRECTEUR VOOR DE RECHTBANK. Naar de Tel. verneemt, zal Zut- pben's gasdirecteur, de heer A. zich, in verband met de gascorruptie, 30 dezer voor de rechtbank aldaar te verantwoorden hebben. BELEGGING VAN GEMEENTE GELDEN. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aan de Colleges van B. en W. een circulaire gezonden, waarin de wen- schelijkheid wordt betoogd, dat de bij belegging van gemeentegelden^ op grond van een deposito- of rekening courant overeenkomst door de bank instelling te verstrekken onderpanden slechts zullen bestaan uit effecten in de beursnoteering opgenomen. VERDACHT VAN BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. .Zooals men weet, is eenigen tijd ge leden de Disconto-Bank voor Crediet- FEUILLETON. Naar het Duitsch. 12). o- Vandaag vertelde me Elsje van baar uitstapje; zij was zoo vroolijk en ge lukkig en weet de goede eigenschap pen van haar verloofde niet genoeg te roemen. Zij had ook de eigenares van het magazijn in dameskleeding ge troffen, die mij een kostuum aange boden heeft, en met haar bepaald, dat ik overmorgen in den namiddag bij haar zou komen. De eerste boekhou der der zaak was op het feest geweest. Na zijn terugkeer had hij zooveel van mij verteld, dat men mij het aanbod deed. Het gebeurde niet zelden, dat men dames van mooien lichaamsbouw zulke geschenken aanbood; men stel de slechts gevoegelijkheidshalve een geringe vergoeding vast, om den schijn van koop te bewaren en de da mes niet in verlegenheid te brengen, als men haar naar den prijs vroeg. Zij konden dan zeggen, dat men 't haar buitengewoon goedkoop gelaten had. F-lsje zal me vergezellen. 17 Juni. Vandaag onaangenaamheden in school. Twee der kinderen waren met elkaar aan 't vechten geraakt, waarbij b.e.t eene het andere kind een zoo he- vigen stoot had gegeven, dat het op Instellingen in de Anna Paulownastr. Den Haag, waarvan de bekende heer Liebermann diercteur is geweest, in staat van faillissement verklaard. De rechtbank had toen aangenomen, dat de Veendammer Hypotheekbank nog een vordering had op de Disconto- Bank van ongeveer 3 millioen gulden. Onder de activa van de Disconto-Bank was echter een vordering van ruim 2 millioen op den heer Liebermann, den vroegeren directeur dier bank. Zooals bekend, is na den heer Lie bermann als directeur hij de Disconto- Bank opgetreden de Haagsche advo caat Mr. L. P. D. Gebleken is, dat mr. D. in die kwa liteit de vordering op den heer Lie bermann dezen heeft kwijtgescholden. De officier van Justitie heeft dit be schouwd als bedriegelijke bankbreuk, waarvoor Mr. D. verantwoordelijk ge steld moet worden. Op vordering van den Officier heeft de rechtbank een bevel tot bewaring uitgevaardigd, tengevolge waarvan Mr D. gisterenavond in zijn woning is ge arresteerd. Hij is in het Huis van Be waring opgesloten. Zooals men zich herinnert, is Mr. D. ook in verband met bankaangele- genheden onlangs te Amsterdam in bewaring gehouden, doch later weer op vrije voeten gesteld. De heer P. J. F. Kloppenburg, deelt aan het Haagsche correspondentie-bu reau o.a. mede, dat hij, in verband met het feit, dat er dading tusschen cura toren der Veendammer Hypotheek bank en den heer Liebermann is ge troffen, waardoor deze laatste weder meer bewegingsvrijheid heeft verkre gen, de Vereeniging voor den Effecten handel heeft verzocht, om een diep gaand onderzoek in te stellen,naar den stand van zaken bij de Noord Holland- sche Hypotheekbank. Een gelijk ver zoek werd door hem gericht tot het bestuur van de Vereeniging van direc teuren van Hypotheekbanken. Intus- schen had reeds de heer Kloppenburg aan de politie en de justitie zekere mededeelingen gedaan. Aan het desbe treffende proces-verbaal is het volgen de omtrent de voor den heer K. gedane verklaringen ontleend: De in de zaak der Veendammer Hy potheekbank bekend geworden heer Liebermann bezat, ook het meerendeel van de aandeelen van de Noord Hol- landsche Hypotheekbank te Amster dam, waarvan directeur is de heer Kardoes. Op dezelfde wijze als bij de Veendammer Hypotheekbank heeft de heer Liebermann een contract loopen met de directie van laatsgenoemde Hypotheekbank. In hoofdzaak hield dit contract in, dat Liebermann de aandeelen Noord Hollandsche Hypo theekbank overnam voor 220 pet. of 160.000 van de uitstaande 200.000, dat de directeur, de heer Kardoes, me de zich sterk makende voor zijn com missarissen, zich verplichtte om het bestuur te doen aftreden, zoodra dit door Liebermann zou worden ge- wenscht en de door Liebermann te noemen candidaten voor het bestuur te benoemen. De heer Kloppenburg heeft verder nog opgemerkt, dat Lie bermann later nog eens voor 60.000 aandeelen zou hebben genomen. NEDERLAND'S SYMPATHIE VOOR HONGARIJE. Men bericht ons uit Boedapest: Het grootste dagblad van Budapest, de „Nemzeti Ujsé.g" publiceert een be langrijk artikel omtrent Nederland, en verschillende Nederlandsche ge woonten en beschrijft de liefde voor bloemen in Nederland, de tuinen der schoolkinderen, de vereenigingen der vrijwillige verpleegsters enz. Het arti kel eindigt als volgt: „Na den oorlog, toen de onderdruk te en verminkte staten van alle zij den slechts zuchtten en kreunden duizendvoudige uitingen van bitter heid de lucht der heele aarde ver vulden, heeft Nederland ook het zwij gen begrepen, dat boven het vertrapte Hongarije heerschte. De Nederlanders wisten, dat dit volk, dat reeds sedert G&bor Bethlen, den heldhaftigen lei der van den Protestantschen Vrij heidsstrijd in Hongarije, iedereen uit de traditie kende, het minst schuld aan den oorlog had, echter het meest heldhaftig heeft gestreden en het meest heeft geleden. Klaarblijkelijk den grond gevallen was en zich het hoofd verwond had. Ik strafte de mis dadigster naar behooren, maar moest toen later van hare moeder scherpe verwijten vernemen. De vrouw was buiten zichzelve van woede. Ik gaf haar heelemaal geen antwoord; haar houding was me te gemeen. 18 Juni. Het nieuwe Kostuum. Dat was me een harde toer vandaag in Keulen. We werden zeer vriende lijk ontvangen en eerst in de prach tig versierde salon geleid, waar we een poosje moesten wachten, daar juist een dame een japo gepast werd. Na ongeveer een half uur kwam zij uit de paskamer; het was een statige, frisch-jeugdige verschijning uit den hoogen stand. De direcrice der zaak begeleidde haar onder veel buigingen tot aan de deur en verzocht mij toen met haar naar het kabinet te gaan. Aan alle wanden hingen groote, bree- de, tot op den vloer reikende spiegels. De dame zeide me, bij het kostuum, dat voor mij gemaakt werd, waren al le, bijbehoorende kleedingstukken, ook het ondergoed, inbegrepen, waar om zij me verzocht, me te ontkleeden, opdat de maat zeer nauwkeurig op het lichaam kon genomen worden. Ik deed mijn japon uit en meende, dat dit voldoende zou zijn, doch zij be duidde mij, me verder tot mijn onder goed te ontkleeden. Ik werd vuurrood en zag haar vragenu aan. Toen zei hebben de Nederlanders daarom Hongarije door middei van zijn kin deren leeren liefhebben. Het is onmo gelijk, aan Holland te denken, zonder tranen in de oogen te hebben". Dezen brief heeft de echtgenoote van onzen in Hongarije gevestigden landgenoot F. H. Dólleman geschre ven, die verleden zomer de familie van haar man heeft bezocht en geheel Nederland heeft bereisd. DE LEEFTIJD VGOR TOELATING TOT LANDBÜUWARBEID. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp lot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den leeftijd, waarop kin deren mogen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw (Genève 1920) bestond bij verscheidene leden, twijfel, niet alleen aan de noodzake lijkheid, doch ook aan de wensche- lijkheid van de toetreding van Neder land tot een verdrag als het onderha vige. Dat tot dusver noch België, noch Frankrijk, noch Engeland tot het ver drag zijn toegetreden, deed deze leden onderstellen dat ook in die landen de noodzakelijkheid of wenschelijkheid van zulk een verdrag allerminst wordt gevoeld. Andere leden voegden hieraan toe, dat internationale overeenkomsten slechts reden van bestaan hebben, in dien zij onderwerpen betreffen, die verhand houden met of van invloed zijn op internationale verhoudingen, hetgeen van het betrekkelijke onder werp allerminst kan worden gezegd. Intusschen achtten verscheidene an dere leden internationale overeen stemming op het gebied dat dit ver drag bestrijkt, wel degelijk moge lijk. Naar hun meening mag bij de be oordeeling de moreele invloed niet uit het oog worden verloren, welke uit kan gaan van de in een internationale overeenkomst vastgelegde overtui ging, dat de arbeid van kinderen be>- neden de 14 jaar beperkt behoort te worden. Nog werd de opmerking gemaakt, dat het gewenscht ware, in het ont werp een termijn op te nemen, binnen welken de wijziging der nationale wetgeving ten deze behoort plaats te hebben, dit zou aan het ontwerp al thans een inhoud van eenige beteeke- nis geven, welke het thans inderdaad niet bezit. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Spannum en Edens, E. A." Lazonder te Warns. Te Driesum J. C. Wolthers te Onstwedde. Te Hierden, R. Steenbeek te Wapenveld. Te St. Maartens dijk, D. T. Keek, te Heteren. Te Heme- lum, P. Bras, te Klundert. GEREF KERKEN. Tweetal: Te Westerlee, F. Wiersma, te Oosterbierum; en G. Lugtigheid, cand. te Oldebroek. Beroepen.- Te Hoogersmilde, E. Na- wijn, cand. te Kampen. Te Zetten-Elst, U. Ubbens, te Roode9chool. Te Slikkerveer', G. Mulder, cand. te Groningen. BEROEPBAAR. De heer E. Nawijn, Vloeddijk 78, Ram pen, verzoekt mede te deelen, dat hij van nu aan gaarne een beroep bij de Geref. Kerken in overweging zal nemen. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. J. G. Steenbeek Jr., laatstelijk pre dikant-directeur van Neerbosch, is voor nemens Zondag 18 Maart a.s. te Zunder- dorp zijn intrede te doen, in de Ned. Her vormde Kerk aldaar, na vooraf te zijn be vestigd door Ds. J. Schrijver, cm. predi kant te Apeldoorn. Ds. Joh. Stehouwer hoopt 29 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. kerk te Weesp, om 6 Mei d.a.v. intrede te doen te Alphen aan den Rijn. Bevestiger is Dr. Vermeulen, te Groningen. Ds. J. W. Pieper is voornemens om Maandag 9 April (Paaschmaandag) af scheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Oudega (H. O. N.) en Kolderwolde en Zondag 15 April zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. van Ooster-Nijkerk (Fr.), na vooraf te zijn bevestigd door Ds. W. H. A. Nelck van Nes en Wierum. de zij, glimlachende, ik zcru daar geen bezwaar in zien; dat gebeurde zoo, op dat alles nauwkeurig op het lichaam zou passen en niet opdragen zou; ook de dame, die zich vóór mij daar be vonden had, was op die wijze de maat genomen; anders kon men niet voor onberispelijken pasvorm garandeeren. Hare clientèle had daar geen bezwaar tegen. Wat moest ik doen? Hoe pijn lijk 't mij ook was, ik ontkleedde me tot 't ondergoed, kon echter heelemaal niet zeggen, hoe ik ine schaamde, toen ik daar stond. Zij nam alle ma ten met de grootste nauwkeurigheid, stuk voor stuk. Ik wist niet, waarheen ik mijn oogen zou richten, vooral we gens de spiegels en wijl de dame mij door uitdrukkingen van bewondering over mijne gestalte uit mijn verlegen heid trachtte te redden; want dat maakte 't juist nog erger. Eindelijk, eindelijk was zij klaar. Hoe heradem de ik, toen ik mijn kleederen weer aan had. Over acht dagen zou ik te rugkomen, om te passen. Toen ik wederom in het salon kwam, zag Elsje terstond aan me, dat er iets gebeurd was. Toen ik haar op heldering gegeven had, troostte ze rr.ij; daaraan was niets te veranderen, in zulke zaken was men daaraan ge woon en hun viel daar ook niets bij in. Daarop berustte ik in mijn lot. Maar thans, nu ik met me zelf alleen bon, is 't me toch weer te erg en ik kom heelemaal niet tot rust. Als tante en Marie dat wisten! Ik begrijp Ds. J. DIJK, Gisteren vierde Ds. J. v. Dijk, Ned. Herv. predikant te Oldemarkt, zijn 40-ja- rig ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1859 geboren'en in 1887 candidaat in Gel derland, om 11 Maart 1888 te Buurse het predikambt te aanvaarden. Vandaar ver trok hij 22 Aug. 1892 naar zijn tegenwoor dige gemeente. Ds. van Dijk is praetor van den ring Vollenhove. OPROEP AAN ALLE WACHTGELDERS. Men meldt uit Exloo aan de „Asser Ct.": Waar we hier in de gemeente nog al tijd moeilijkheid hebben met het verkrij gen van leerkrachten, bij het gebonden zijn aan het benoemen van wachtgelders, heeft men van gemeentewege alle nog be schikbare wachtgelders, zoowel hoofden van scholen, als onderwijzers en onder wijzeressen, maar allen tegelijk aange schreven. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Gedurende de maand Februari bedroe gen de inkomsten der Samenwerkende Zendingscorporaties 33.000, welk bedrag een nieuwe teleurstelling is, wanneer men bedenkt, dat er elke maand ten min3te 70.000 voor den geregelden gang van het Zendingswerk moet inkomen. Het kostte dan ook moeite om de traktemen ten over Februari uit te keeren, terwijl de opening van de credieten voor Indië in het eind van Maart weer belangrijke geldsommen vordert. In verband hiermee hebben de Hoofdbesturen der Samenwer kende Zendingscorporaties een circulaire gezonden aan allen, die in het Zendings werk belang stellen, om op dezen toe stand te wijzen en een dringend beroep te doen op aller medewerking. VACATURES IN INPI'j. Van de 43 predikantsplaatsen der Pro- testantsche kerken in Ned. O.-Indië zijn er thans 8 vacant. GIFTEN EN LEGATEN. De heer A. C. baron Bentinck heeft ter nagedachtenis aan zijn overleden echtge noote aan dr. F. van Gheel Gildemeester Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, een gift van ƒ2500 voor zijn Christ. Volks bond gezonden. Ds. P. J. Molenaai, pred. der Ned. Herv. Gem. in den Haag ontving voor de „Kindertoevlucht" in zijn wijk van N. N. een gift van ƒ1000. Voor het eigen gebouw der Vereeni ging van Vrijzinnig Hervormden te De venter zijn giften tot een gezar enlijk be drag van ƒ3000 ingekomen. Wijlen de heer F. de Groot, overle den te Gorredijk, heeft aan de Kerkvoog dij der Herv. gemeente Knijpe 1000 ge legateerd. VOLKSPETITIONEMENT. Voor het Locaal Comité der Unie te Zegwaart-Zoetermeer trad op de heer H. Nieuwenhuyzen aldaar om te spreken over: „Het Volkspetitionement". Deze schoone historische stof werd op zulk een wijze behandeld, dat na afloop de ver gadering zich spontaan vereenigde met het voorstel, om deze redevoering in een populair geschrift onder onze menschen te verspreiden in dit gedenkjaar 1928. Het bestuur van het L. C. zegde overweging toe. HET TOELATINGSEXAMEN VOOR DE H.B.S. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Als het niet zoo droevig was, zou men het een goedkoope aardigheid kunnen noemen. In de na-oorlogsche periode van overschatting heeft men de poorten van het M. O. wijd geopend voor ieder, die daar wilde binnentreden. Op de simpele verklaring van ieder willekeurig hoofd van iedere lagere school moest een leer ling worden toegelaten. De afleverende partij (i.e. de lagere school) besliste of zijn waar goed was: de ontvangende school had maar te accepteeren. Allerlei idealistische tendenzen: vrij baan voor de begaafden, gelijk recht voor allen e.d. waarmee ieder weldenkend mensch het reeds lang eens was, werden vermengd met half-politieke overwegingen. Allen ge lijk, niemand iets meer dan een ander, weg met de opleidingsscholen, die verder felijke dril-instituten, weg met het Fransch, dat de moedertaal denatureerde. volstrekt niet, hoe ik er toe gekomen ben. Nu, 't is voorbij. Voor 't overige was de reis zeer interessant. Keulen is een mooie stad. 19 Junk Ik weet niet, wat er met me is. Ik ben in de school terstond zoo onge duldig en geprikkeld, als 't onrustig in de klas is, of een kind zijn les niet kent. Dan zou ik dadelijk willen kij ven en er op lo_ slaan. Onze directeur heeft ons toch zoo dikwijls gezegd, kinderen waren van nature onrustig en konden geen 5 minuten stilzitten. Het was tirannie, van hen te eischen, dat ze bijna een uur lang als stand beelden, de handen op de bank, rustig zouden blijven. De onderwijzeressen, die dat verlangden, moesten toch eens een keer zelf zoo gaan zitten en toe- "ion. hoe lang zij het uithielden. Maar alhoewel ik dat weet geraak ik toch terstond in drift. O, wat is er van al die schoone droomen van den kweek- schooltijd geworden? Toen wilde ik goed, ja een moede:- voor de kinderen zijn, hen tot me trekken, en al die mooie dingen meer. En thans 1 Hoe zwaar valt me dikwijls het school- doen, hoe verheug ik me, als 't onder richt geëindigd is. Hoe verlang ik steeds naar buiten? Waarheen, d n, Roosje, waarheen Ja, als ik 't zelf eens wist! Ik ben nu toch hoe 't nieuwe kostuum uit zal vallei De dame heeft me de stof laten zien; alles uiterst soliede en lijn. Ware 't maar re" s Woensdagl En zoo stapten drommen de H.B.S.. de lycea, de gymnasia men, om er na kor ter of langer (vooral na korter) tijd, weer teleurgesteld uit te stappen. Het was in de kringen der deskundigen reeds jaren bekend, dat deze toestand onhoudbaar was. Het M. O. zat opge scheept met honderdtallen ongeschikte leerlingen. De lagere scholen, vooral de openbare z.g. eenheidsscholen, hadden verloren wat tot nu toe als norm voor de begaafde leerlingen kon beschouwd worden. De paedagögen en de psychologen een praalziek en bedrijvig volkje, begon nen zich te roeren en schreven brochures waarin zij elkander op de meest systema tische wijze afbraken. De verwarring was algemeen. Het ge- druisch der redekavelende menigte werd luider en luider. Men sprak over psycho logische tests, over Hamburgsche toestan den, over hervorming van het M. O., over een vierjarige, een zesjarige, een ze venjarige, een achtjarige grondschool, over een vierjarige, een vijfjarige, een zes jarige middelbare school, over het zitten blijven, over het bevorderen, over de wis kunde, het Fransch, het Latijn, over coë- ducatie, over de „kinderlijke psyche", de puberteit, over het spel, de vrije en de al te vrije jeugd vorming.het was de pae- dagogische toren van Babel. Toen gebeurde het, dat Nederland een onderwijsminister kreeg, die blijkbaar op een stil plekje, ver "an den toren was gaan zitten. En die kreeg het lumineuze idee; als we eens een toelatingsexamentje instelden. Welk lumineus idee belichaamd werd in een Kon. Besluit. En nu staan wij allen perplex. Want te midden van het volk ligt een voorwe reldlijk monster met een afzichtelijken muil. Niemand weet, waar het vandaan is gekomen, zelfs de Onderwijsraad niet. Het monster heeft nog niet gehapt, heeft alleen maar gekeken. En 't volk roept: „Waar zijn nu onze paedagögen, onze psy chologen? Mag dat maar zoo? Waar is onze St. Joris?" GEMENGD NIEUWS. Een doodelijke sprong. Te Zaandam is Zaterdag aan de artillerieinrichtingen aan de Hembrug een ernstig ongeluk ge beurd. Op het dak van de ijzergieterij was een tweetal arbeiders bezig ijzeren pla ten aan te brengen. De 19-jarige R. de Rooij sprong, om de ijzeren platen mak kelijker naar boven te krijgen, op een la ger gelegen dak, waardoor hij het onge luk had op een glazen luchtkoker terecht te komen, tengevolge waarvan hij van een hoogte van 15 meter naar beneden viel. De jongeman was op slag dood. Botsing. Vrijdagavond kwam te Dru- ten, bij het café G., waar de tramlijn van achter een schuur dwars over de straat loopt, de Maas- en Waalsche stoomtram in botsing met den fruitwagen van v. d. Bosch uit Dreumel. De voerman wist bij tijds van den wagen te springen, van de twee paarden werd er een den poot af gereden; het andere dier werd nog eenige meters door de locomotief meegesleept en ernstig gewond. De beide dieren wer den afgemaakt. Vrouw in brand. Mej. C. Poortenga te Middelstum is bij het aanmaken der kachel in brand geraakt. Haar toestand is zorgelijk. Inbraak. Te Herpen hebben verschil lende inbraken plaats gehad. Bij den mo lenaar v. Rossum is alles overhoop ge haald en ƒ10 ontvreemd. Bij J. Liefkens werd een kast opengebroken en een be drag van 100 alsmede een horloge ge stolen. In de Bijz. Jongensschool werden postzegels en een kistje sigaren ontvreemd en bij den slager J. v. d. Berg ham en vleesch. In de St. Annakapel werden de offerblokken geopend en gelicht. Van de daders geen spoor. Diefstal en verdnistering. Men meldt uit Bathmen: Zekere P., die sedert Maandag verdwe nen was, werd Zaterdag door de rijkspo litie gearresteerd. De man afkomstig uit Colmschate, wordt verdacht van diefstal en verduistering. Kostbare steur. De stoomtreiler Lt. Gen. den Beer Poortugael heeft te IJmui- den een steur aangebracht, welke niet minder dan 127 kilogram woog en bij ver koop ruim twee honderd gulden opbracht. Elsje verlangt er ook naar, mij ln 't nieuwe kostuum te zien. Die goeie ziell 20 Juni. Vandaag ontving ik eindelijk een brief v. Marie. Zij schrijft, dat de toe stand van Laar tante nog altijd beden kelijk is; zij was door een ernstige longontsteking aangetsst en ver- eischte de meest zorgvuldige verple ging; het viel nog niet te bepalen, wanneer zij naar Wiesenau zou kun nen terugkeeren. Zij kwam bijna niet buiten de deur. Behalve de oude meid, woonde nog een jong rechter, die een verre bloedverwant van haar was, in het huis. Hij was zeer braaf en gods dienstig en deelde met haar, zooveel zijne ambtsbezigheden slechts toelie- len, in de verpleging der zieke. De tante scheen te wenschen, dat zij hem zou trouwen, en had daarop reeds herhaaldelijk gezinspeeld. Maar 't hoofd stond haar thans niet naar zul ke dingen. Ik moest haar toch eens gauw schrijven en voor de zieke bid den. Ja bidden; dat is nu een zoo zonder linge zaak voor mij. Als ik wil begin nen te bidden, dan komen me terstond Elsje's uitlatingen in het hoofd en dan is 't met het bidden gedaan. Ik Legin dan te peinzen en vind geen uitweg. Alles is me duister, verward; ik zeg tot me zelve: ge moet studeeren. u zelf opheldering en ru9t verschaf fen. Elsje is toch zoo gerust. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5