Zaterdagavond omstreeks half zes is te Halfweg een vrachtauto van de Ex- peditie-onderneming van He Laan, in botsing gekomen met een wagen van de Electr. tram van den Sneldienst op Amsterdam. De bestuurder was van meening, dat de tram stopte aan de Halte Halfweg en kwam, doordat dit niet gebeurde, de auto terecht op het wachthuisje van de Haarl. tram, dat hierdoor geheel werd verbrijzeld. hoorn; Cornelis Jacobus, zoon van J. A. W. Verkley en J. M. Borst; Cornelis Pe trus, zoon van J. P. Heemskerk en M. K. Loos. Overleden: Antonia Maria van der Meer, 5 jaar; Huig Los, wedr. 78 jaar; Cornelis van der Vlugt, 1 jaar. Geheime distilleerderij. Door den inspecteur der Directe Belas tingen te Alphen aan den Rijn, vergezeld vari den Ontvanger alhier, de commiezen en de R-ksveldwacht, werd Zaterdagmor gen een geheime distilleerderij ontdekt in een keet, behoorende bij de grondafgrave- rij van den heer W. v. d. M. wonende te Roelofarendsveen. Een hoeveelheid van ruim 200 liter gedistilleerd alsmede het toestel, is in beslag genomen. Dit is de tweede geheime distilleerderij, die binnen zeer korten tijd in deze streek ontdekt is. BOSKOOP. Na opgemaakt proces-verbaal is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht zekere S. ontslagen onder wijzer aan de Chr. Ned. Herv. school al hier, wegens het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijn zorgen toever trouwde leerlingen. Alhier is zeer plotseling, terwijl hij terugkeerde van een vergadering, overle den de heer J. J. Grootendorst. De over ledene was lid van den Gemeenteraad en vertegenwoordigde onze A.R. partij. Ook bekleedde hij tal van bestuursfuncties in plaatselijke vereenigingen. De bloemenveilingen zullen voortaan drie maal per weèk gehouden worden, en wel Maandag, Woensdag en Vrijdag, tel kens aanvangende v.m. 9 uur. Door Mevr. T. Keijzer—la Plein, zal op Dinsdag 13 Maart a.s. des namiddags 8 uur in hotel Klaassen voor de vereeni- ging „Het Groene Kruis" een lezig gehou den worden. Door de auto-ondernemers Gebr. Bui telaar is op Rotterdam een nieuwe dienst ingelegd, welke 19 Maart e.k. in werking zal treden. Men zal dan om 7.45 uur n.m. nog uit Boskoop kunnen vertrekken en om 9.30 uur uit Rotterdam. Door een passeerende stoomboot is in de Gouwe een schuit aangevaren, toe- behoorende aan de Wed. K. J. V. alhier, met gevolg, dat het vaartuig ernstig werd beschadigd en zonk. Burg. Stand. Geboren: Gerrit, zv. W. Groenestein en C. M. v. Dam; Centina Maria, dv. J. M. Berkopwer en M. Bouw meester. Overleden: Adriana Hazerina van Kleef, 23 jaar oud. In verband met de plannen tot ver breeding van de Gouwe zullen binnen en kele jaren in het centrum van het dorp 50 huizen worden gesloopt. Geruimen tijd zijn de provinciale taxateurs bezig geweest met de onderhandelingen over den aankoop van de bewuste perceelen. Met verschil lende eigenaars is men over den koopprijs tot een resultaat gekomen, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Met enkelen was overeengekomen, dat de betaling en overdracht van den eigen dom op 1 Februari 1928 zou plaats vin den. Naar ons wordt medegedeeld, is bij de betrokken afdeeling van het provin ciaal bestuux' de vraag gerezen of de ge volgde methode van vrijwillïgen verkoop wel de voor de provincie meest voordee- lige wijze is. In verband hiermee kon de door de schatters toegezegde overdracht van eigendom op 1 Februari 1928 niet plaats vinden. HAZERSWOUDE. De keuring voor den dienstplicht der lichting 1929 heeft plaats te Alphen aan den Rijn, Raadhuis, Raadhuisstraat 102, op Vrijdag 27 April 1928, le des voor middags te 9.45 uur voor hen wier namen beginnen met een der lefters A t. m. G. 2e voormiddags 10.3U uur voor hen wier namen beginnen met een der letters H t. m. Po, 3e 's namiddags te 1.30 uur voor hen wier namen beginnen met een der letters Pij t. m. Sch, 4e 's namiddags 2.30 uur Yoor de overigen. Schuurman en gezin; van Ter Aar, Nico- laas Snatersen en gezin. Vertrokken: naar Hoogeveen, Margje Okken; naar Zoeterwoude,# Lambertus Oppelaar; naar Hattum, Carl Diederich Israël en gezin; naar Schiedam, Dirk en Sara Zeeuw; naar Leiden, Petronella van Vegten; naar Alphen aan den Rijn, Theo- dorus IJsveld en gezin; idem, Jan Ouds hoorn en gezin; idem, Willem Bervoets; naar Hazerswoude, Wilhelmus Straver en gezin; naar Rijnsburg, Petronella Maria van Burik; naar Keteren, Hendrikus Gal en gezin; naar Baarn, Cornelis van Leeu wen; naar Rijnsburg, Cornelis Ivagenaar en gezin; naar Leiderdorp, Bertram Ge- rardus Corts; naar Hazerswoude, Marinus van Harskamp %i gezin. LISSE. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag, 16 Maart 1928, des namiddags om 3 uur. Agenda: 1. Uitkeering van voorschotten aan Bij zondere Schoolbesturen ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920. 2. Benoeming van leden der commissie tot Wering van Schoolverzuim wegens pe riodieke aftreding en nadere regeling van het presentie-geld van de leden dier com missie. 3. Benoeming van twee vertegenwoor digers der gemeente in het Bestuur der Woningvereeniging „Volksbelang" wegens periodieke aftreding van de heeren J. P. Segers en J. C. de Haan. 4. Verzoek van de Vêreeniging „Pro Ju- ventute" te Haarlem, om een subsidie voor het jaar 1928. 5. Verzoek van het Bestuur der Chr. H. B. S. te Leiden, om een bijdrage in de kosten wegens het bezoeken van leerlin gen uit deze gemeente van de school over het jaar 1925. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van bouwterrein langs de Kanaalstraat aan den heer J. H. Nieuwenhuis. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van bouwterrein langs de Julianastraat aan de heeren J. Noor- dermeer en P. van Dijk. 8. Nadere vaststelling van den verkoop prijs van bouwterreinen langs de nieuwe straat vanaf den Smallew'eg naar de Ka naalstraat. 9. Gewijzigd raadsbesluit in verband met den aankoop van bouwterreinen van de N.V. Graan-, Meel- enFouragehandel, v.h. P. Beelen en Zonen. 10. Voorstel van Burgeme ster en Wet houders tot wijziging van de Algemeene Politie-verordening. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een geld- leening in verband met den aankoop van bouwterreinen van den heer G. Warmer dam en de N.V. Graan- Meel- en Fourage- handel, v.h. P. Beelen en Zonen. 12. Vaststelling van het vermenigvul digingsgetal der plaatselijke inkomsten belasting voor het belastingjaar 19281929. 13. Wijziging van de Gemeente-begroo ting 1928 in verband met door heeren Ge deputeerde Staten gemaakte opmerkingen. 14. Comptabiliteit. 15. Ingekomen stukken en -^ededeelin- gen. NIEUWVEEN. De A. R. Kiesvereen. vergaderde dezer dagen. Het onderwerp; „Sociale wetgeving en haar ontstaan", door den heer Kooistra ingeleid, werd met aan dacht gevolgd. Er volgde eenige ge- dachtenwisseling. Bij R. werd een schoorsteenbrand met eenige emmers water bebluscht. Een houtschuit, getrokken door een sleepboot, werd door deze onder water getrokken. De opvarenden wis ten zich 'te redden, doordat de deklast drijvende bleef. De Chr. Jongel. Vereen. „Daniël' hoopt hedenavond in besloten kring te herdenken, dat de vereen, voor veertig jaar werd opgericht. DAG-AGENDA. Dinsdag 13 Maart, 's av. 78 uur. „Pniël", Middelstegracht. Zitting van het Prot. Bureau voor Soc. Adviezen. Dinsdag 13 Maart, 's av. acht uur. Geb. „Prediker", Janvossensteeg: Openbare Vergadering v. d. Chr. en R.-K. Landarbeidersbonden. Dinsdag 13 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging. 1315 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. Woensdag 14 Maart, Kamer van Koophandel, Stationsweg 43: Verkie zing van een lid v. d. afd. Kleinbedrijf Woensdag 14 Maart, 's midd. half vijf. Breestraat 27: Ledenvergadering v. d. Openb. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". Donderdag 15 Maart,, 's av. acht uur. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur: Ds. H. Janssen van Den Haag, over „Geen anderen naam". Oegstgeest. Donderdag 15 Maart, 's ay. acht uur. Geb. v. Chr. Belangen, Morsch: Uitvoering door de Chr. Zang- vereeniging „Hallelujah". Dinsdag 20 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal Concert door „Sursum Corda" Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door- het kerkkoor „Ex Animo". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Maart a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. RECLAME mam. SPLINTER mmm Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. NOODLOTTIGE AARDVERSCHUIVING IN BRAZILIë. Meer dan 200 dooden. Te Santos heeft een ramp plaats ge had door een gedeeltelijke verschui ving van den berg Monserrat. De ramp had Zaterdagmorgen om 5.20 uur plaats. Hoewel er reeds te voren teekenen waren waargenomen, die erop wezen, dat de bergwand zou kunnen verschuiven, bleek toch uit niets, dat onmiddellijk gevaar dreig de. Het lijdt geen twijfel, dat vele in woners der geteisterde wijk in bed lagen te slapen, toen de ramp zich voordeed. Onder de bijna verwoeste ge bouwen moet ook het Santarosa zie kenhuis zijn, en naar men meent, be vinden zich velen der daar verpleeg den onder de dooden. Hoewel Santos op meer dan 3C0 mijl afstand van Rio is gelegen, heeft de catastrophe de grootste verslagenheid in de hoofd stad teweeg gebracht. De berg Monserrat is ongeveer in 't midden van Santos, de grootste uit- voerhaven van koffie der wereld ge legen. Latere berichten uit Rio de Janeiro melden: Reeds 160 lijken zijn van onder de puinhoopen der ingestorte huizen te voorschijn gehaald. Het aantal slachtoffers bij de ramp te Santos is reeds tot meer dan 200 gestegen. HET BERLIJNSCHE METAAL CONFLICT. Een nieuwe arbitrale uitspraak. De nieuw-aangewezen arbitragecom missie in het conflict der Berlijnsche metaalindustrie heeft een nieuwe scheids rechterlijke uitspraak geveld, volgens welke tot 30 Juni 1928, ten laatste echter voor het sluiten van een nieuw contract voor vakarbeiders en leerlingen, de loonen van de instrumentmakers in de verschillende bedrijven door arbei dersraden in samenwerking met de ver tegenwoordigers der instrumentmakers aar» een nader onderzoek onderworpen zullen worden. Wordt men het niet eens, dan zal een door beide bij het contract betrokken partijen aangewezen paritaire commissie de vereischte on derhandelingen over de nieuwe loon regeling van de instrumentmakers voe ren. Partijen moeten zich over dat ver schil verklaren vóór hedenmorgen 10 uur. De stakingsleiding van den Duitschen Metaalarbeidersbond heeft de nieuwe uitspraak van den scheidsrechter Zater dagavond reeds verworpen. Het Vérbond van Duitsche Metaal- industriee'en zou zich hedenochtend uit spreken. Uitbreiding der staking. Zaterdagmorgen zijn overeenkomstig het besluit van den Duitsche bond van metaalbewerkers de instrumentmakers bij de A. E. G., de daarbij behoorende firma Dr. Meyer, de N. A. G., de Sü- katis-Telephonwerke en de schroeven industrie der Berliner Telephonwerke in staking gegaan. In deze bedrijven zijn samen ongeveer 700 instrument makers werkzaam. Door het conflict is de Berlijnsche metaalindustrie worden thans in totaal ongeveer 100.000 metaalbewerkers ge troffen. HET WINTERWEER. Koudegolf in Engeland. In geheel hngeland heerscht weer winterweder, met sneeuwval op het platte land. In Lincolnshire ligt de sneeuw vijf a zes inches hoog. Op sommige plaatsen is het verkeer gestremd. Een hevige sneeuwstorm woedt in Derbys hire, waar door den sterken wind de sneeuw soms verscheidene voelen hoog ligt. Vele dorpen zijn van alle gemeen schap afgesneden. In Engeland strekt de koude-golf zich uit over 600 mijlen van Zuid-Engeland tot Noord-Schotland en van Oost-Enge- land tot Wales en Ierland. Op een groot aantal plaatsen viel een flink pak sneeuw. Te Londen was het gister de koudste dag van het jaar. De prins van Wales was op jacht met de „Cottesmore Hounds", dicht bij Wymondham, Leicesterhire, in een z wa ren sneeuwstorm. Zoo hevig was de koude op een hoogte van 2000 voet boven Zuid-En geland, dat de vleugels van een vlieg tuig van den vliegdienst Parijs-Londen geheel met ijs bedekt waren, toen het te Croydon uit Parijs aankwam. Te Huil had een botsing plaats tus- schen twee voertuigen, waarvan de be stuurders door den sneeuwstorm wer den verblind. Een hunner werd bij deze botsing gedood. Tijdens den sneeuwstorm in de „Kyles of Bute" sloeg de boot om der beide broeders Duncan en Robert Thomson. Beiden verdronken. Sneeuwval üi België. Zaterdag heeft het in de Belgische hoofdstad fel gesneeuwd. In de hooger gelegen streken van Oost-België blijkt nog veel meer sneeuw te zijn gevallen en is het weer bijtend koud. Koude en sneeuw in Duitschland. In geheel Duitschland heerscht een strenge koude. Te Koningsbergen daal de de thermometer gisterochtend tot 11 graden, te Stettin tot 7, te Breslau tot 6 en te Berlijn tot 4 graden onder het vriespunt. Ook in Zuid-West-Duitschland is verandering van weer gekomen. Na sterke afkoeling in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, is in de Pfaltz, in Baden en Hes een zware sneeuwval ingetreden. In Frankfort was een tamelijk ster ke sneeuwval. In heel Zuid-Baden sneeuwde het onafgebroken bij een temperatuur van eenige graden onder nul. In het Zwarte Woud ligt een sneeuw dek van 20 c.M. Vliegongeluk. Gisterochtend moest een Fransche vliegmachine van den vliegdienst Londen-Parijs wegens sneeuwstorm in het Kanaal dalen. De lijken van pi loot en mecanicien zijn door een mail boot te Folkestone aangebracht. 40 dagen vorst? Ook te Parijs is sneeuw gevallen en heeft het gevroren. In de Matin herinnert Gabriel Guil- bert aan een oud volksgeloof, dat het, wanneer 't op 10 Maart heeft gevroren het40 dagen lang vriest. Hij durft niet te verzekeren, dat het werkelijk zoo zal zijn, maar hij merkt wel op het te hebben meegemaakt, dat deze voorspelling uitkwam. En opletten acht hij daarom wel de moeite waard. KORTE BERICHTEN. De Engelsche regeering heeft de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie over Tanger aangenomen. Turkije aanvaardt de uitnoodiging tot de ontwapeningsconferentie. In het Donetzgebied zou een ern stige samenzwaring tegen de Russi sche regeering zijn ontdekt. Onder de talrijke gearresteerden zijn 6 Duitsche ingenieurs. Bij Augustfehn is Zaterdag de D- trein Amsterdam-Bremen ontspoord. Er werd niemand gewond. De politie te Westfalen is er in geslaagd, een wijdvertakte roovers-, moordenaars- en inbrekersbende on schadelijk te maken. De drie organisaties van patroons in de Rijnscheepvaart hebben de be staande loonregeling tegen 30 April a.s. opgezegd. Zij eischen verlaging der loonen. Het Amerikaansche stoomschip Robert E. Lee, op weg van Boston naar New York, is in een sneeuw storm op de rotsen geloopen. De pas sagiers zijn in sloepen naar de kust gebracht De Fransche senaat heeft den éénjarigen dienstplicht aangenomen. UIT DE OMGEVING. TER AAR. De veekoopman V. is Vrijdag avond met zijn auto in het Aarka naal gereden en verdronken. Burgerlijke stand. Bevallen; J. H. Kerkhoven, geb. v. Wynen, z. W. Voorthuizen, geb. Looij, z. M. A. Hiel- scher, geb. Turk, G. M. Voortman, geb. de Vries. d. W. C. A. M. Versluis, geb Voorn, z. M. Boxe. geb. Otto, z. Overleden: J. Kroon, 80 jaar, wedr. van S. A. Middelkoop. ALKEMADB. Burg. Stand. Geboren: Maria Jose- phina, dochter van D. J. van der Poel en A. C. van der Geest; Wilhelmina Cornelia, dóchter van C. Nederatigt en M. G. Uuda- KOUDEKERK. Ds. A. W. M. Odé te Hoogvliet, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Gevestigd: van Alphen aan den Rijn Lena Johanna Rikken; van Hazerswoude, Adriaan VVezelenburg; van Utrecht, Jo hanna Geertruida Cot.ielia de Pree; van 's-Gravenhage, Maria Johanra Franken; van Leiden, Maria llijleveld; van Haar lemmermeer, Will" in Boofea rd; van Al- phen nan 'en It ij ii. Jan Chmtinan van \v ijng aarden; van addinxveen, Klaas NIEUWKOOP. Door den Min. van Binn. Zaken is aan den Burgemeester wederom een maand verlof verleend tot herstel van zijn gezondheid. Gedurende de maand Februari werden ter secretarie aangegeven 8 kinderen. Overleden 8 pej-sonen, 12 personen vestigden zich binnen de ge meente en 9 vertrokken. Aan den dienstplichtige J. C. Blom, van de lichting 1928 dezer ge meente, is wegens lichaamsgebreken Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 AI. Nederl.Draadloozi© Omroep. N. C. R. V. 7.CO N. D. O. Cursus Engelsch. 7.30 Spreker: Ds. B. J. C. Rijnders, Zendingsdirector te Rotterdam. Onderwerp: „Groote Oogst". 8.00 Concert uit Urk. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 4.405.55 Kinderuurtje. 6.00 Diner-muziek door het Trio. 7.15 Engelsche les. 7.4^ Politieberichten. 8.05 Een vroolijk programma. 9.15 Indische praatjes. 9.45 Voortzetting Concert. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7-5° Concert. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 4^9 5.20 Concert. 7.20 Muziek en zang. 11.20 Muziek. DAVENTRY, 1604 M. 5-35. Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tndsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Welshe volksliedjes. Sopraan. 9.05 Muzikaal tusschenspel. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Variëté. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwc:mmuniqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. ontslag uit den militairen dienst ver leend. In de gehouden jaarvergadering van het ziekenfonds „Helpt Elkander" bleek uit het verslag van den Pennm. dat de inkomsten waren 2638,16, de uitgaven 1676,60, batig slot 961,56. De aftredende heeren P. Boer en G. Stadsvoort werden herkozen. In de plaats van P. Stam werd D. Verweij gekozen. De heer v. K. wilde in de smede rij van H. een electrische lamp opra pen, welke stuk gevallen was. v. K. kwam bij de aanraking onder volle stroom. Hij kon de lamp niet meer loslaten. H. rukte het snoer los en bevrijdde hem. NOORDWIJK. Burg. Stand. Geboren: Piet, zv. A. Hazenoot en L. Klinkenberg; Cornelia Ma- ria, dv. Ph. Kriek en A. P. Alders; Wil - helmina Maria Theresia, dv. A. de Haas en W. A. Augustinus; Dirk Jacobus, zv. D. v. d. Niet en D. Duyndam; Maria Cor nelia, dv. F. J. Buschman en E. M. C. J. Kret; Nicolaas, zv. N. P. v. d. Voet en W. Klinkenberg. Ondertrouwd; A. Leenheer, 27 j. en H. Schlag, 22 j. Getrouwd: W. Baalbergen, 26 j. en J.* Barnhoorn, 26 j. Overleden: Elisabeth Grullemans, 66 j. geh. met A. Wassenaar. OEGSTGEEST. Woensdagavond half 8 zal in de Ge ref. Kerk Biduur voor het gewas gehou den worden, waarbij zal voorgaan Ds. K. Schilder. OUD-x.DE. Mond- en Klauwzeer. Onder de veestapels van de heeren C. T. de G. en J. v. d. G. alhier is mond en klauwzeer uitgebroken. Geruimen tijd heeft men alhier deze ziekte niet waarge nomen, doch thans is zij weer in twee verschillende stallen op komen dagen. Naar wij vernemen zullen de zieke en verdachte dieren met serum worden inge spoten. ROELOFARENDSVEEN. R.K. CoÖp. Tuindersvereen. Vrijdagavond hield het bestuur en de Directie van de veiling met haar teelers van kas- en glasproducten een vergade ring, welke zeer goed bezocht was, ten einde te bespreken „de eenheid in teelt en verpakking". Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en de notulen der vorige vergadering waren ge lezen, was de teelt van tomaten het eer ste punt van bespreking. Van bestuurs zijde werd er sterk op aangedrongen, dat de tuinders moeten trachten dat dit pro duct zooveel mogelijk gelijktijdig aan de veiling komt, om zoodoende tot een flink kwantum te komen; hierdoor wordt bet voor den exporteur ook van belang de tomaten hier te komen koopen en beloopt men dan ook de kans een goeden prijs voor dit product te krijgen. De leden na men allen deze voorlichting ter harte en beloofden hierin zooveel mogelijk te zul len medewerken. In geval het echter blij ken mocht, dat het te veilen kwantum niet groot genoeg was voor den exporteur dan zou toch de directie zorg dragen dn- de tomaten een zoodanige bestem mi in krijgen, dat deze toch voor export weg gaan Voorts deelde de directeur nog m de, dat in het Westland bijna algernen ook voor de tomaten de eenmalige ver pakking .wordt ingevoerd; hiervoor woi

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2