De heer STENHUIS (S.D.) beant woordt de opmerking van den heer Hermans aan zijn adres. Weliswaar heeft het N.V.V. bescherming niet af gewezen, maar dit beteekent niet dat er een invoerrecht moet worden ver hoogd en zeker mag dit niet geschie den dan na een volledig onderzoek, dat niet heeft plaats gehad in dit ge val. Spr. stemt dan ook met volkomen gerustheid tegen het ontwerp. De heer LOVINK (C.-H.) repliceert. De heer Dr. DE VISSER (C.-H.) re pliceert en verklaart tot zijn spijt, dat het der Regeering niet gelukt is een bevredigend antwoord te geven op zijn vragen. Blijkens een mededeeling van den directeur der „Sphinx" aan een redacteur van „Het Volk", heeft de leiding van het bedrijf nog geen verklaring kunnen vinden van de af- zetproblemen. Hij zocht het dus niet in lage tarieven. Spr. ontkent ten slotte het recht van de voorstanders om hen, die tegen het onwerp zullen stemmen, als anti-nationaal te be stempelen. Spr. zal, evenals al zijn partij genooten, tegen het ontwerp stemmen. De heer VISSCHER (A.-R.) legt een korte verklaring af. Hoewel hij het vrijhandelssysteem het natuurlijke acht, zou hij wellicht voor het ont werp stemmen, indien de regeering de noodzakelijkheid had aangetoond. Daar het ontwerp echter een prece dent stelt, dat spr. in het algemeen volksbelang niet wenschelijk acht, zal spr. tegen stemmen. Daarna heeft de stemming plaats. Het ontwerp wordt verworpen met 5240 stemmen. Voor stemmen de katholieken, de anti-revolutionairen, behalve de heer Visscher en de heer Arts (R.K.V.P.); tegen de sociaal-de mocraten, de vrijzinnig-democraten, de christelijk-historischen de Vrij- heidsbonders, de heeren Braat (P.B Lingbeek (H.G.S.P.). L. de Visser (C.P,) Afwezig waren de heeren Kersten en Zandt (S.G.P.), Van Boetzelaer (C.-H.), Bomans (R.-K.), v. d. Sluys (S.D.), Gerhard (S.D.), Smeenk (A.-R.) en Scheurar (A.-R.) De vergadering werd te 5.55 uur verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN HET KLEERMAKERSBEDRIJF. Namens de samenwerkende bonden in de kleeding industrie wordt medegedeeld, dat de hoofdbestur der vakbonden heb ben besloten, aan alle kleermakers, werk zaam voor de maatconfectiezaken, te ad- viseeren, geen enkele individueele over eenkomst of verklaring, in welken vorm ook door de werkgevers aangeboden, te teekenen. Gistermiddag zou nog een conferentie met de werkgevers plaats vinden. De af- deelingsbesturen zouden gisteravond in kennis gesteld worden met de maatrege len, die de hoofdbesturen, zoo deze noodig zijn, hebben getroffen. Inmiddels zijn in alle plaatsen de kleermakers, werkzaam voor de maatconfectiezaken, ter vergade ring opgeroepen. DE ACTIE BIJ GEBR. STORK CO. Van de zijde van den Metaalbond wordt het volgende medegedeeld: In de dagbladpers doet op het oogenblik een bericht de ronde, dat, op zijn zachtst uitgedrukt, onwaar is. Het heet namelijk, dat de directie van gebrs. Stork Co. niet van haar van ouds ingenomen standpunt wenscht af te wijken om geen overleg te plegen met de arbeidersorganisaties. De firma gebrs. Stork Co. is echter wel de gelijk bereid tot overleg met de vakver- eenigingen en is dat ook sinds jaren ge weest, doch zij wenscht dat overleg te doen geschieden door de organisatie, waar bij zij zelf aangesloten is, dat is door den Metaalbond. De directeur van den Me taalbond heeft in een conferentie met de vakbestuurders, 20 Februari j.l. te Amster dam gehouden, het standpunt der firma betreffende de gestelde eischen duidelijk uiteengezet. Deze bespreking droeg een informatorisch, maar tevens definitief ka rakter. Toch werd de wensch geuit, een tweede bespreking te hebben, waarbij ook de directie vertegenwoordigd zou zijn. Deze wensch komt bij overleg-conferen- ties herhaaldelijk naar voren en was, daar er dikwijls aan tegemoet gekomen wordt, ook niet vreemd. Gewoonlijk heb ben, bij dergelijke overleg-besprekingen, meerdere conferenties plaats, zonder dat het initiatief daartoe door een van beide partijen genomen wordt Dit was ook nu het geval. De heeren Stork stellen zich echter op zuiver organisatorisch standpunt en hand haven hun inzicht, dat de directeur van den Metaalbond namens de directie heeft op te treden en dat de directeur het recht en de plicht heeft, de zaken voor gebrs. Stork Co. te behandelen en langs or- gonisatorischen weg overleg heeft te ple gen, zooals dat aan beide zijden wordt gewenscht. Aanwezigheid van de directie van een fabriek lijkt haar daarom dan ook ten eenenmale ongewenscht en over bodig. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRLJF. Eergisteren heeft de Nederlandsche Gra fische Bond een buitengewone algemeene vergadering gehouden te Utrecht, ter be spreking van de resultaten van de onder handelingen over een collectief contract in het boekdrukkers- e- boekbindersbe drijf. Bijna alle afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Na uitvoerige gedachten- wisseling, waarbij er teleurstelling over werd uitgesproken, dat de gowenschte verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden niet voor inwilliging vatbaar waren ge acht, werd besloten, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur, den leden aan te raden, de voorgestelde wijzigingen in het contract te aanvaarden. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Aan het postkanten)r alhier, werd gedurende de maand Februari inge legd f4.996,39 en terugbetaald f4.892,13 Het laatste door het kantoor uitgege ven boekje ^fcnïagt het nummer 4.677. Bij door B. en W. gehouden aan besteding van de demping der wete- 1 eem; ad. Dene vans riolee- ringswerken waren hoogste inschrij vers de heeren H. v. Hoorn en M. v. d. Berg te Gouda, voor f58.515,De laagste was de heer P. Stigter te Ammei stol, voor f39.793, De volgende brieven z\jn als onbestelbaar aan het postkantoor alhier terug te bekomen: W. Griffioen, Woerden en J. P. Sou- neman, Utrecht. Dinsdagmorgen was een jongen, zekere B., op een schutting geklommen van de Scheepswerf „Haring" aan de Zuidkade. Op een gegeven oogenblik viel de iongen er af, en met hem een aan tal kisten, waaronder de jongen bedol ven raakte. Op het geschreeuw kwamen verscheidene personen toesnellen, die den jongen uit zijn gevaarlijke positie bevrijdden. Behoudens ©enig© schram men aan zijn gelaat, liep een en ander nog goed ai. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau in lichtingen te oekomen: bankbiljet, sigarenkoker met sigaren, 2 belastingnjwielmerken, damesrijwiel en jongensjas. HILLEGOKL Gisteravond gaf de Chr. Zangver- ieenjging „Asaf" een uitvoering in de Gerei. Kerk. Ds. v. Herksen laat zingen Ps. 68 vs. 10 en gaat voor in gebed, spreekt een inleidend woord en opent de samen komst. Allereerst laat het Kinderkoor zich hooren ondier leiding van den heer J C. die Koning. Alhoewel het pas voor de tweede maal is, dat dit koor esn uit voering geeft, heeft het zich keurig van haar taak gekweten. „Asaf" gaf ons zooals altijd, wat moois te hooren onder leiding van den heer Cor de Koning. In „Ps. 103", konden wij en bas en sopraan hooren, welke ons beiden uitstekend voldeden. De sopraan mej. Harrny van Teyiin- §en, vonden wij prachtig in „Mein glau- iges Herze, frchlccke, mein Jesusist da". In Jubilate Deo" (Geeft Gode Lof) trad de tenor Govert Homburg op, weh ke ons ook goed voldeed. Het geheel was af, het was eon macht avond. De afwezigen hebben heel veel gemist. KOUDEKERK. Zanguitvoering „Koudekerk's Gemengd Koor". Dinsdagavond hield de Chr. Zang- vereenigmg ,,Koud~1:erk's Gem. Koor" hare jaarlijksche uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den Dir., dien heer J. (van der Keur Jr. te Leiden. Ondanks het minder gunstige weer. was er voor disze uitvoering toch weer flinke belangstelling. Te ruim half 8 opende Ds. Mondt van Leidlerdorp, op de gebruikelijke wijzs en met welgekozen woorden a© avond, waarbij hij ook nog eenige toelichtin gen gaf op het programma. Het programma bevatte een 17-tal nummers, welke allen zoer good wer den uitgevoerd. Inzonderheid viel aeei goed in den smaak „De Vesper", van L. van Eeethoven en de no's. 6 en 7 van het programma „Tenebrae factae tunt" van M. Haydn en „Ecce quomo- do moritur", welke laatste nummers door een dubbel kwartet keurig werden uitgevoerd. Zeer verdienstelijk werd door de met uiterst klankvol zuivere stem sopraan-solo mei. Catharina var Beek uitgevoerd de solo's Agnus Dei" van Mozart en „Zonnelicht" van Cath van Rennes. Door mej. Elize van Eg mond werden nog een paar extra sole nummers ten beste gevcven. Ondanks het feit, dat net koor dezen avond verschillende krachten wegens ongesteldheid moest missen, is het ge heel toch geweest een avond van kunst genot. Na afloop nam Ds. Mondt hel woord, en merkte hierbij op dat hel zeer goed was waar te nemen, dat de Zangvereen. het afgeloopen jaar met succes heeft gezongen in de afd. Uit muntendheid. Hij wenscht© de gemeen te geluk met zoo'n bij uitstek schitte rend koor. Na de vereen, nog meer dere bloei toegewenscht te hebben, werd de avond door hem met dankgebed' ge sloten. Jammer, dat door niet te noemen oorzaak het solo-nummer „Jerusalem" van Mendelssohn, van het programma was afgevoerd, wat anders zeker deze uitvoering nog had verhoogd. Eierenveiling Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 4.868 stuks. Kippeneieren van f56,io; Eendeneieren van f4,90 5,20, Konijnen f1,50. LIS3E. Dinsdagavond gaf de heer H. I Kruithof van Kampen in de Geref. Kerk alhier zijn, ook reeds in ons blad aange kondigde orgelbespeling. Nadat Dr. Ruys de samenkomst op de gebruikelijke wijze bad geopend, sprak deze een kort openingswoord en gaf daarop den heer Kruithof gelegenheid zijn programma ten gehoore te brengen. Dit bestond uit enkele stukken van Men delssohn, Bartholdy, Bach en anderen, terwijl ook een paar nummers werden gegeven, door den componist zelf ge componeerd. Eenige liederen werden voerts gezongen, waarbij de warme, volle bariton van den hoer K. kon wordea bewevtord. Halverwege de uitvoering daalde de heer Kruithof van het orgel naar beneden en las een meditatie in bhndenschrift over Matth. 9 9 voor Zeker met het minst aangrijpende mo ment van den avond. Diep werd weder gevoeld, hoeveel de ^linden toch moeten ontberen, doch ook, tot welke verras sende resultaten oefening en volharding 't vaak nog brengen kan. Na afloop sprak Dr. Ruys nog een slotwoord, waarin hij wees op het voor recht, wanneer we het gezichtsvermo gen mogon bezitten, doch hovenal, waa neer God ons van geestelijk blin den tot zienden heeft willen maken. Hij .wenschte daarop den heer Kruithof .toe, óaX Gód altoos zijn Licht mocht blijven en sloot de samenkomst met dankgebed. Hei, was een genotvolle avond, waarop de heer Kruithof den van hfem uitgaan- den roem ten volle gehandhaafd heeft Jammer, dat de opkomst ofschoon bevredigend toch niet nog beter was NIEUWKOOP. Ds. Speelman, Zondagmorgen per fiets gaande naar Nieuwkoop, om al daar net Woord te bedienen, kwam te1 vallen, waardoor beide handsn werden ontveld en een pols werd verstuikt Z. Eerw. is ondanks dit ongeval toch zjjn -dienstwerk gaan verrichten. De £taref. J.V. bestaat alhier 40 jaar. De Mannen-Zangvereen. vergader de alhier. De agenda vermeldde o.a.: Inleiding 2e ged. Doopsformulier door Ds. Speelman, Geref. Pred., waarop -eenige vragen gesteld en beantwoord werden. Eerstdaags vergadert de A. R. Kiesvereen. Ingeleid zal worden: „Soc wetgeving", door den heer Kooistra. De Mandolineclub gaf een uitvoe ring in café v. Ejjk, die welgeslaagd mag heeten. De zaal was goed bezet. De club, onder leiding van haar Dir., geeft blijk van goede vorderingen. NIEUWKOOP. B. en W. hebben aan S. Bodegra ven, Graanhandelaar alhier, vergun ning verleend tot het plaatsen van een meetmachine, ge-dreven dooreen electr. motor van 5 P.K. B. en W. hebben aan C. Slotboom vergunning verleend tot den bouw van een woonhuis en aan J. Tersteeg tot den bouw van een woonhuis met winkel en bakkerij. Mej. JEt. v. Ham, wijkverpleegster alliier, heeft als zoodanig ontslag ge vraagd. Burgerlijke stand. Bevallen: P. Eqs geb. v. Leeuwen, z.; Overleden: M. A. B. Hoogeveen 1 i.; P. J. v. Schie 3 j.; A. Douven 84 j.;A. P. M. v. Houten 1 j.; A. M. Schoondler- woerd 1 j. RADIO-NIEUWS. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. De Jaarvergadering te Utrecht. (Slot.) Met het lezen van Psalm 121 en gebed opende de voorzitter Mr. A. van der Deure van Bennekom, Woensdagmiddag de jaarvergadering der N.C.R.V. In zijn ope ningswoord legde hij in de eerste plaats den nadruk op den uitslag van de behan deling der Radiowet in de Tweede Ka mer, waarbij onze volksvertegenwoordi ging met 77 tegen 3 stemmen het stand punt van den z.g. „neutralen" omroep heeft geoordeeld. Dat is de meest scher pe erkenning geweest van ons goed recht. Kort voor en na de aanneming der wet schrijft men in linksche bladen nog over ons land als de „Chineezen van Europa". Blijkbaar kan men zich nog niet neer leggen bij den gang van zaken. Leed heeft het ons gedaan, dat de kamer zich heeft moeten stellen juist tegenover dezen Minister van Waterstaat, maar het kon niet anders. Van de overzijde heeft men ons zoo dik wijls gewezen op het Engelsche voorbeeld, waar godsdienstige en politieke uitingen voor de microfoon verboden waren. Op merkelijk is nu, dat in het avondblad van gisteren bericht wordt, dat Engeland met dat standpunt gebroken heeft. Het Neder landsche voorbeeld wordt gevolgd; de verbodsbepaling om godsdienstige, politie ke en industrieele mededeelingen voor de microfoon te doen, is door de Britsche re geering ingetrokken. Dat is de tweede slag tegen het z.g. neutrale standpunt. Spr. zegt voorts dank aan allen, die in het afgeloopen jaar hebben meegewerkt- aan den bloei der vereeniging. Langzamerhand dringt in alle lagen van ons volk door, dat het gaat om een prin- cipieele kwestie. Herinnerd zij hierbij aan het mooie woord bij de behandeling der radiowet gesproken door Mr. Heemskerk inzake de vrijheid van godsdienst zonder welke vrijheid Nederland ten gronde gaat. De vereeniging groeit krachtig. Dit geeft veel werk. Voor den grooten zegen mogen wij God danken. Met een woord van opwekking verklaarde de voorzitter de vergadering geopend. Nadat de notulen waren goedgekeurd, bracht de heer Keuning zijn verslag uit als secretaris-penningmeester. Hiervan gaven wij reeds een overzicht in ons blad van Woensdag. De voorzitter leest de verklaring van den accountant voor en zegt den pen ningmeester dank voor zijn prijzenswaar dig beheér. De boeken zullen door een kascommis- sie worden gecontroleerd met behulp van den accountant. De vergadering wijst daarvoor aan de heeren van den Bos, Piersma, Snoek, Gerritsen en Huisman. Door een zevental personen wordt deel genomen aan de bespreking van het jaar verslag. De heer P. C. Tolk, van Hilversum, lei der van den omroepdienst brengt verslag uit over den omroeparbeid, waarbij hij splitst in een periode vóór de opening van den Iluizer zender op 22 Oct. j.l. en den tijd daarna. De zendtijd is van 2^ uur per week geklommen tot circa 25 uur. De kerkdiensten vormen nog steeds een be langrijk deel van den arbeid der N.C.R.V. Spr. wijst op de groote vermeerdering van kerkuitzendingen en op de meerdere mor genwijdingen. Gememoreerd worden de kerkcomité's der verschillende kerken groepen, die wel niet rechtstreeksch ver- eenigingsorganen zijn, doch waarmede vruchtbaar wordt samengewerkt In 1928 is uitbreiding te wachten doordat een en kele kerk zich voor de radio gaat inte resseeren, die daarvan tot heden nog geen gebruik maakte. Ook bij de regeling der morgenwijdingen zijn de kerkcomité's thans nauwer betrokken dan voorheen. Spr. geeft een overzicht van het aantal der weekuitzendingen én van de avonden die aan verschillende corporaties ter ver zorging werden afgestaan. Het centrale punt van den omroep is gebleven te Hil versum, waardoor verkregen is, dat de studiodienst zoowel als omroepadmini- stratie en omroepcorrespondentie en de afwikkeling der technische zaken daar zijn gecentraliseerd. De adm'nistratie is van zulk een omvang genomen, dat nu reeds de ruimte in October in gebruik ge nomen, te klein wordt. Gerekend de cij fers waarover we nu beschikken, zal de omroepcorrespondentie dit jaar loopen over circa 15700 poststukken, ongeacht programma's enz. Verschillende adviescommissies zijn aan den omroepdienst toegevoegd ten einde het peil der programma's nog te kunnen opvoeren. De belangstelling in den omroep neemt toe. Verbetering der technische verzor ging is ook ter hand genomen. De om- roepcommissie rekent ook bij den voort- duur op de welwillende steun der luis teraars. De heer D. Pereboom, van Ede, leider van den Propagandadienst rapporteert over de resultaten van het afgeloopen jaar. Ruim 400 correspondenten in het gehee- le land behartigen thans de belangen der propaganda. In de grootere plaatsen zijn propaganda-comité's gesticht. In sommige plaatsen wordt aangedrongen op het op richten van afdeelingen. Het bestuur ont raadt dit. Er is voor plaatselijke afdeelin gen buiten de propaganda geen plaatse lijke arbeid te verrichten. Wel is het van groot nut, dat de leden plaatselijk een enkele maal per jaar bijeenkomen ter be spreking der organisatie aangelegenhe den. Het bestuur is bereid die vergaderin gen te bevorderen en daar alle inlichtin gen te verstrekken. Door den arbeid der correspondenten is in sommige plaatsen het ledental vertien voudigd. In het afgeloopen jaar is te Hil versum een welgeslaagde corresponden tendag gehouden. Sedert den correspon dentendag is het ledental weer bijna ver dubbeld. Behalve in Noord-Holland woont het grootste percentage der leden op het platteland. Dit is een eigenaardig ver schijnsel dat wel veroorzaakt zal worden door een betrekkelijk grooter aantal luis teraars ten plattelande. Spr. geeft een overzicht van den om vangrijken arbeid van het propaganda- bureau. Zenderfondswandborden en cir culaires hebben veel van den tijd van dezen tak van arbeid gevraagd, maal* de resultaten zijn dan ook niet uitgebleven. De propagandadienst rekent bij den voort- duur op den steun van ons christenvolk, dat geven geleerd heeft als het de zaak des Heeren geldt. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heeren van der Deure, Keuning, van Os en Lanter- ma'ns herkozen, terwijl het bestuur met 6 leden werd uitgebreid. De herkozenen aanvaardden allen hun herbenoeming. Onder de stemming werden de beide laatstuitgebrachte verslagen besproken. Een groot aantal aanwezigen nam hier aan deel. De voorzitter houdt daarna zijn rede over den radiostrijd. Hij herinnert aan het HDOANRO- avontuur waarmede het jaar 1927 voor den Nederlandsche Omroep aanving en waarover nooit voldoende licht is opge gaan. Hieruit is voortgevloeid de oprich ting van de N.O.V. waardoor betere ver houdingen konden ontstaan, wat door de samensmelting met den ANRO echter geen werkelijkheid is geworden. In 1927 is de uitgave van het gemeen schappelijk programmablad een feit van beteekenis. Evenzoo de opening van den zender, waarover in de pers voldoende mededeeling is gedaan. De samenwerking met de Roomschen is goed. Zij gaat langs scherp afgeteekende lijnen, zoodat wij vol komen onafhankelijk zijn. Van de 4 kerk diensten zijn er drie voor ons. Tegen on zen zin zendt de V.P.R.O. nog Vrijdags op Huizen. Dit moet veranderen. Van de overzijde is men nog voortdurend er op uit om onzen invloed te beperken, waar om wij waakzaam moeten zijn. Er is een streven naar een nationalen omroep. Ervaring leerde ons, dat samen werking met de linksche groepen inzake de dingen die onze overtuiging raken, zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is. Spr. herinnert aan de geschiedenis van de uitzending naar Indië. De bekende brief van den Directeur-Generaal der P. en T. heeft de oógen van ons volk ge opend. Voorts wordt stilgestaan bij het fiasco, dat de radiowet voor links gewor den is; de vergrooting van het vereeni- gingsorgaan; de internationale golf verdee ling en den snellen groei der vereeniging, die voor allerlei moeilijkheden plaatst Van een aantal leden tè Zwolle is in gekomen een voorstel om het oprichten van afdeelingen te bevorderen. Dit voor stel is te laat ingekomen, doch wordt niet temin in bespreking gegeven. Het voor en tegen wordt uitvoerig bepleit. Ook de gedachte aan provinciale vertegenwoordi ging is wel eens opgekomen. Het bestuur doet gaarne alles om het contact tusschen leden en bestuur zoo nauw mogelijk te doen zijn. Bij de rondvraag komen tal van radio aangelegenheden ter sprake, waarbij op nieuw naar voren komt de groote belang stelling, die bij ons christelijk volksdeel voor den omroep bestaat. Te kwart voor 6 sluit de voorzitter deze welgeslaagde vergadering, nadat Ds. F. G. Petersen in dankzegging is voorgegaan. Ieder zijn eigen omroeper. Dat mag niet, zult ge peggen. Dat is ten strengste verboden. Doch doet men het op de onderstaande onschuldige ma nier, dan zal niemand het U kunnen beletten dan zult ge uw eigen om- rcepstation hebben, aldus lezen wij in de Amsterdammer. Ge hebt visite thuis, om naar de radio te komen luisteren. Het komt heel veel voor, dat zq dan juist niet wil of niet zoo mooi selectief reproduceert als andere avonden. Maar we nemen aan, dat de radio nu prachtig werkt Huizen komt schitterend over. Plotseling echter spitst ieder de ooretn. Wat is dat? Niettegenstaande de stren ge verbodsvoorschriften van het door de microfoon toespreken van private personen, wordt daar in eens het wooidi gericht tot «een der aanwezigen, dan tot zrjn buurman en vervolgens tot de overigen van het gezelschap. In warme bewoordingen worden daar hun verdien sten door den omroeper uitgestald, ja zelfs wordt daar een aantal eigenaardig: hedien van mijnheer A. en mevr. B. opge somd, die nu toch werkelijk beter met aan de ooren van een neele wereld: moesten worden prijsgegeven. Hoe is het mogelijk. Verbazing, vra- gende blikken, ongeloovige glimlachjes maartoch het aanvaarden van niet te loochenen feiten. Het is een radio-technische truc, wel ke zeer gemakkelijk uit te voeren is. Men behoeft niet anders te doen djan een goedkoop© handmicrofoon aan te schaliën, trie In de goedkoope electricd- teitswinkeltjes gemakkelijk te verkre gen is. Deze microfoon wordt gebracht naar een vertrek, dat zóó ver van de kamer, waarin het ontvangtoestel staat, moet zijn verwijderd, dat geen directe go- luiden kunnen doordringen. Een tweedradig snoer verbindt nu bei de kamers. Eén ader uit diit snoer wordt gebruikt voor oen signaal-lampje. Tusr- schen die andere ader en de aarde (gas- pijp b.v.)wordt de microfoon gescha keld. Drukt men op den knop (in die kamer van hot ontvangtoestel), dan gaat het lampje branden in de microfoon- kamer", zulten we maar peggen. De lamp is bedoeld als signaal voor den handlanger van den radio-grappen maker. Zoodra do lamp gaat branden, beteekent dit: „steek je speech af" Allerlei andere signalen "kunnen natuur lijk worden ^gesproken. Aan het ont vangtoestel behoeft niets veranderd te worden, hoewel het wenscheljjk is da detector- en eventueel hoofdfrequont- Ijamp niet te laten branden. Allesin de liaagfrequent versterker is voldoende. De verbindingen voor de huismicrofoon gaan alleen aan den eersten L. F. trans formator. Spreekt iemand nu in de verwijderde kamer, dan veroorzaakt de .microfoon stroom variaties in do primaire wikkeling -van den transformator, diie via de se cundaire wikkeling worden overgezet in Spanningsvariaties op het rooster van de eerste laag-frequent-lamp. De loudspea ker herhaalt dan wat den radio-grap penmaker belieft te zeggen. Alle aanwezigen zitten met verbaasde gezichten te luisteren; hot staat u vrij de meest ongewone en ver-afgelegen stations met groote sterkte te ïmiteeren. Alles zal draadloos lijken, maar in werkelijkheid langs een draadje gaan. S che epstij dingen. HOLLAND—AM ERIKA-LIJN. W'ESTERDIJK Rott. n N..-York 5. 5.43 n.m. 160 m. W. v. Scilly. VEENDAM 5 v. N.-Tyw-k te Barbados. SP A ABN DAM Rott. n. N.-Ori 7. van Conm». RADNORSHIRE Antw. n. Vanc. 7_ te Londen. .DRECHTDIJK Vanc. n. Rott 7 te Liver- IBlSsCHDIJK 7 y. Rott. te Norfolk. KINDERDIJK Vanc. n. Rott. 7 v. Lnd. NIEUW AMSTERDAM Rott. n. N.-York p. 7 Kaap Race. 1 LEERDAM Rott. n. N.-Ori. 6 te Vera Cruz. CARDIGANSHIRE Vanc. n. Rott. 4 te Portland (O). EDAM 7 van N.-Orl. te Rotterdam. NICTHEROY 7. v. Vancr. te Rott HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON thr. 6 te Zanzibar. RANDFONTEIN tbr. p. 5 Dakar. GRIJPSKERK tbr. 5 v. Lilindini. RIETFONTEIN tbr. 6 v. East-London. NIJKERK uitr. 5 van Port Sudan. AALSUM tbr. 6 van Dieddah. SPRINGFONTEIN 6 v. Amst. te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIEA-LIJN. {30HOUWEN 7 v. Amst. n. Hamburg^ .DRECHTSTROOM tbr. 6 te Hamburg. E3LSTROOM tbr. 5 van Opobo. RIJNLAND tbr. 6 te Duala. IJSTROOM 5 v. Jlamb. Aarbuus. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND 7 v. Amst. n. Hamburg. HALT .AND 7 v. Antw. n. Rotterdam. FLANDRIA iiitr. p. 7. Fern. Nor. GELRIA thr. 6 v. Lissabon. MAASLAND uitr. 6 v. Pernambuoa ORANIA thr. b v. Rio Jan. ZEELANDLA 7, v. ^mst. n. B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. <FATRIA uitr. 7. vm. v. Pt. Said. INDRAPOERA tbr. p. 7 Kaap del Armt BUITENZORG uitr. p. 7, Gibraltar. TABANAN 7 v. Rott. n.' Batavia. PATRIA uitr. 7. 3n.n1. v. Suez. KEDOE uitr. 7. 3.nm. v. Suez. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". ROTTI uitr. p. 6" Perim. KARIMATA uitr. p .5 Perim. RONDO 7 v- Amst. n. Hamburg. KARIMOÉN tbr. 4 te Belawan. GROT1US uitr. 7 te Pt. Said. CHR. HUYGENS uitr. 6 v. Algiers. BINGKF.P thr. 6 y. Genua. EORNEO uitr. 6 y. Sabang. PRINSES Jj ij JAN A tbr- p. Gibraltar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6