DAG-AGENDA. Donderdag 8 Maart, 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Lezing door Mevr. v. HoogstratenSchoch, voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Vrijdag 9 Maart, 's av. acht uur. Ambachtsschool. Haagweg 4: Alg. Leden verg. der Vereen. Vrijden 9 Maart, 's av. acht uur. fciadsgeho jrzaal; 3e Gewoon Concert door de Mij. voor Toonkunst. Vrijdag 9 Maart, 's av. half acht Nutsgebomv, Steenschuur: Jaarverg. v. d. M. V. ..Thirza en Talitha". Dinsdag 13 Maart, 's av. 78 uur. „Pniël". Middelstegracht. Zitting van hej Prot. Bureau voor Soc. Adviezen. 13—15 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. Woensdag 14 Maart, Kamer van Koophandel. Stationsweg 43: Verkie zing van een lid v. d. afd. Kleinbedrijf Donderdag 15 Maart,, 's av. acht uur. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur: Ds. H. Janssen van Den Haag, over „Geen anderen naam". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maart, 's av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME MB SPUN TER MM Heden reë!a!eerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter brewed f 2,60. ciaal genoemde daebladen en aan on geveer 500 reishureaux in Amerika. Men 7a 1 dus in de Vereenigde Sta lt n niet alleen weten wanneer de bloembolle in. bloei staan, wanneer tentoonstellingen worden gehouden of wanneer het zomerreisseizoen be gint in onze badplaatsen (opening van hotels etc.), maar ook. welke nieuwe stoomschepen in de vaart zijn ge bracht bct laatste nieuws over de electrif'v,atio var. de spoorwegen, over de vordering van *5e Zuiderzeewerken enz. enz. CHRISTELIJK SOCIAAL COMITé. Het C.S C. heeft dezer dagen ter stijving van hare kas en voor propagandadoel einden een sluitzeigel in omloop gebracht, welke aan het B ureau Stadhouderskade 1.37 Amsterdam (fpostrek. 135563) verkrijg baar is in pakjes van 100 stuks a 1. Het eerste pakje is aangeboden aan en aan vaard door H.K.TI. Prinses Juliana. H.K.H. heeft door een belangrijke gift Hare zoo gewaardeerde sympathie met den jeugd- en vrouwenbeschermingsarbeid van het C.S.C. betuigd. In verschillende steden des lands wor den commissies, in het bijzonder in de kringen der jongeren, gevormd om den verkoop t>p groote schaal te regelen en te bevorderen. HET SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT. Naar de „N. Haarl. Crt." meedeelt, is 't officieele onderzoek naar de oorzaken van het op 7 Januari j.l. te Zandvoort plaats gehad hebbende spoorwegongeluk geslo ten. Het onderzoek heeft aangetoond, dat zoowel de remorganen van de locomotief els die van de voertuigen in orde waren en goed werkten. Het ongeval moet wor den toegeschreven aan onvoldoende lucht- spanning in de leiding van de Westing- house reminrichting, welke aan den ma chinist moet zijn ontgaan, zoodat hij na gelaten heeft de spanning te vergrooten en aan bet niet. of onoordeelkundig ne men van de juiste maatregelen om den trein tijdig tot stilstand te brengen, toen de machinist bemerkte, dat dit niet op öe gewone wijze rpet behulp van de Wes- tinghouse rem zou kunnen geschieden, doch hetwelk niettemin mogelijk was. PERSDELICT. liet lid der Tweede Kamer A. Staalman had een vervolging wegens beleedigipg ingesteld tegen de „Tel." Er werd rechtsingang verleend. De zaak is thans geschikt nadat de „Tele graaf" zich had verplicht tot publicatie van de hierachtervolgende zinsneden ter plaatse, waar de beleedigd geachte bewe ring had gestaan. Die rechtzetting is nu verschenen. Zij luidt: In „De Telegraaf" van 31 Mei 1927, Och tendblad, Tweede Blad, is in de rubriek Spotternij of Sotternij pen artikel opge nomen.' waarin de indruk werd geves tigd, dat de heer Abr. Staalman bij zijn laatsté verkiezing *ot lid vin de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich aan soortgelijke handelingen had schuldig ge maakt als de heer Solkesz bij zijn laat ste verkiezing tot lid van den Amsterdam- schen Raad en dat i; heer Abr. Staalman den heer Solkesz daartoe het voorbeeld bad gegeven. Bovenvermelde vergelijking wera ge maakt zonder voldoende kennisneming der feiten, daar ons sindsdien is gebleken dat van de zijde van den hee- Abr. Staal man bij zijn laatste verkiezing te lid van de Tweede Kamer geenerlei belofte is ge schonden. Bij dezen wordt mitsdien "klaard, dat het bedoelde artikel ons 1 ?t. dat wij deswege verschooning vi'a0. en dat wij den heer Abr. Staalman houden voor een persoon van eer. Dinsdagavond om zes uur had te Ede een droevig ongeval plaats. A. Baron van Heeckeren van Keil, die momen teel op de S.R.O.B.A. is, en die in zijn vrijen tijd nog een rit maakte op zijn eigen paard, sloeg door het op hol slaan van het paard eraf en kwam met zijn hoofd op een trottoirhand, hetwelk de dood onmiddellijk tengevolge had. De overledene behaalde op verschillen de hippische feesten prijzen DE RETOURCOMMÏSSIES IN HET GASBEDRIJF. De ontslagen gasdirecteur van Baarn heeft een request aan den Raad gezonden waarin hij meedeelt, dat de Pensioenraad zijn verzoek om hem in het genot van pensioen te stellen niet heeft ingewilligd, aangezien de raad hem voor de verdere waarneming van zijn functie niet geschikt acht. Adressant richt nu tot den Raad 't verzoek hem tot op den dag, dat hij aan spraak op pensioen krijgt, een jaarlijk- sche uitkeering te willen verleenen over eenkomstig de bepalingen van de artt. 48 v.v. van het Ambtenarenreglement (wacht geld). Ter motiveering van dit verzoek wijst adressant erop, dat hij, niettegenstaande gemaakte fouten, op 2 maanden na 25 jaar de gemeente met groote toewijding en goed heeft gediend, ten bewijze waar van hij een beroep doet op een door prof. dr. G. A. Brender Brandis in Juli 192? uitgebracht rapport over het Baarnsche gasbedrijf. DE MAASTRICHTSCHE AARDEWERKINDUSTRIE. Het persbureau Vaz Diaz meldt: Tot nu toe is door geen van de be trokken partijen medegedeeldV, welke voorstellen de Twentsche fabrikanten aan de Maastrichtsche Aardewerk-in dustrie hebben gedaan ter ondersteu ning van deze industrie in ruil voor de gevraagde wettelijke bescherming Thans vernemen wij, dat de Twent sche fabrikanten hebben voorgesteld, een onderzoek in te stellen naar den toestand in de Maastrichtsche indus trie Wanneer de resultaten van dit on derzoek zouden uitwijzen, dat steun noodig was. dan zouden de Twent sche fabrikanten deze verleenen en wel op de volgende wijze: De niet-productieve afdeelingen der Maastrichtsche Aardewerkindustrie zouden bij reorganisatie der bedrijven worden opgeheven door verplaatsing der arbeiders, die ontslagen moeten worden, naar Twente. Daarnaast ver klaren de Twentsche fabrikanten zich bereid, voldoende kapitaal er is een zeer belangrijk bedrag voorge steld voor reorganisatie en moder niseering der industrie beschikbaar te stellen. UIT HET LAND VAN MAAS EN WAAL. In verband met den minder gunstigen toestand in het land van Maas en Waal en teneinde de bevolking, die door den watersnood getroffen werd den overgang naar meer normale omstandigheden te vergemakkelijken, werd bepaald, dat zij die de door de Stichting opgelegde hypo theek bereids aanvaard hebben, of «lit voor 1 Mei a.s. nog zullen doen, bij ongun stige omstandigheden de aflossing op de renteloöze hypotheken eerst zullen behoe ven te voldoen op een nader te. bepalen datum in 1930. VRAGEN AAN SOLLICITANTEN. IIet lid der Tweede Kamer de heer Po lak heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw de volgende vi agen gesteld. I. Is het den minister bekend, dat op een vragenlijst ter invulling gezonden aan gegadigden naar de betrekking van com mies ter provinciale griffie van Zeeland, o.a. gevraagd wordt naar godsdienst en politieke richting? II. Acht de minister het stellen van der gelijke vragen geoorloofd en in overeen stemming met den geest en de bedoeling van artt. 5 en 170 van de Grondwet? III. Zoo neen, is de minister dan be reid, Gedeputeerde Staten van Zeeland uit te noodigen bedoelde vragen te laten vervallen en verder allen, wien het aan gaat, er op te wijzen, dat vragen van zul- ken aard niet behooren gesteld te wor den? BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Lorentz herdacht. In de openbare bijeenkomst van dein Volkenbonds'aad g'storenmiddpg, heeft Briand ah rapporteur voor de kwesties van intellcctueele samenwerking een herdenkingsrede uitgesproken over Pro fessor Lorentz. „Sinds onze hats te zitting z ei spr. he?ft de commissie voor intellcctu eele menwerking de droefheid gehad haar voorz. Prof. Lorentz te verliezen, die op 4 Februari te Haarlem gestorven is tengevolge van een korh ongesteld heid Na er op gewezen te hebben dat Lo rentz zoowel in de wiskunde, in de geo metrie, als in de natuurkunde nieuwe wegen heeft gebaand, bracht spr. als rapporteur vaar die kwesties van in tellectueel e samenwerking in herinner ring met welke toewijding en mot welken glans Prof. Lorentz, zoodra do wereld oorlog ten einde was, zich heeft inge spannen om te werken voor oen toena dering tusschen de g Teerden, die tct de volkeren behoorden, die zoo juist elkaar bestreden hadden. D ze groote Nederlandsche burgsr was ook eengroo' Europeaan. Daarom aanvaardde hij zon der .aarzeling den roep, die de commis sie voor inlellectuèele samenwerking tot hem lichtte, toen deze hem op 3 April 1923 onder haar loden opnam. Lorentz bracht er terstond een zoo actie» ve en zoo doe1treffende medewerking, dat de commissie eenstemmig hem aan wees als opvolger van Bergson aan het hoofd der commissie, toen laatst genoemde om gezondheidsredenen ver plicht was, het voorzit.erschap neer te leggen. Als onvermoeibaar werker, zich in- ter esse erende voor de kleinste details, luisterende naar alle raadgevingen, steeds zich inspannend 0111 alle verschil punten tot elkander te brengen, was Lorentz een onvergelijkelijk president. Spr. stelde voor de uitdrukking te zen den van het eerbiedig leedwezen van den. Volkenbondsraaden verzocht den vertegenwoordiger van Nederland, den minister van Jjuitenl. zaken bij de Ne- derlandsche regeering den tolk te wil len zijn van het eenstemmig leedwezen, waarmede de Volkenbondsraad en'do geheele Volkenbond hebben kennis ge nomen van het heengaan van zijn he re en, den landgenoot. Nadat alle leden van den Volkenbonds raad hun instemming met deze woor den van Briand liad.len uitgesproken, heeft m.n. Beslaerts den raad en in de eerste plaats Briand z?lf, bedankt voor de teekenen van waardeering voor de nagedachtenis van prof. Lorentz. Het aantal zitingen van den Volken- bondsraad. De Volkenbondsraad besloot gisteren in een geheime zitting hst door dan ceer.-eeneraal opgemaakte vsrslag over het Engplsche voorstel om het aantal zittingen van 4 tot 3 jaar terug te bren gen, aan alle 'Volkenbondsstaten toe U zenden. Het rapport brengt gesn prin- cipieele bezwaren tegen het voorstel in het midden. Turkije en de ontwapeningsconferentie In verband met de door Litwinof voorgestelde uitno-odiging van de Turk- sche Republiek tot de werkzaamheden van de voorbereidende ontwapenings commissie, gelooft het Journal de Ge neve, dat reeds één der raadslieden, waarvan de naam niet bekend is, een voorstel gedaan heeft om Turkije uitte no<digen. Men gelooft daarom, dat Tur kije binnenkort verzocht zal worden om agn de werkzaamheden deel te ne- (men. SLOT DER VEILIGHEIDS COMMISSIE. Volgende bijeenkomst in Juni. De veiligheidscommissie heelt gisteren in haar slotzitting besloten ten laatste eind Juni dit jaar voor haar dorde zit ting bijeen te kernen. DE POOLSCH-LITAUSCHE VERHOUDING. Jhr. Beelaerts van Blokland presideert de onderhandelingen. Naar van welingelichte zjjde uit Ge- nève wordt gemeld, zal d? Nederl. min. van buiten!1, zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, a's vertegenwoordiger van den Volkenbond do Poolsch-Li'ausche onder handelingen, welke 30 Maart te Ko ningsbergen beginnen, leiden. In Poolsche kringen is men van mee ning, dat deze onderhandelingen slechts van korten duur kunnen zijn, daar alle gegevens inzake die grenskwesties en de handelspolitieke aangelegenheden wel niet mieer voor 30 Maart kunnen warden verzameld. HET BERLIJNSCHE METAAL- CONFLICT. De onderhandelingen. Op het Rijksdiepartement van arbeid te Berlijn is gistervcormiddag de com missie van negen tot bij legging van het Berlijnsche metaalconflict bijeengeko men. Het voorzitterschap op deze conferen tie, werd waargenomen dcor drie on- partijdigen, n.l. Gewerberat Koernes van de scheidsrechtsljjke commissie voor gr- Berlijn, oud-min. Dr. Koeth en Robert Schmidt. De beide partijen, de industriealen en de arbeiders werden ieder door drie gedelegeerden vertegenwoordigd. De onderhandelingen zijn om 1 uur afgebroken, daar overeenstemming on mogelijk bleek. AARDSCHOKKEN IN iTALIë. Geen schade. Gistermorgen werden te Cosenza en Milazzo (prov. Messina) aardschokken waargenomen. In Ccsenza werd geen scliade aangericht. Om 11.58 werden ook in Avellino (Napels) aardschokken weargenomen. Tegen den middag werd een aardbe ving ,die seconden duurde, in Mes sina geregistreerd. Schade werd hier niet aangericht. NICARAGUA EN DE VER. STATEN. Een verscherping van den toestand. De Amerikaansehe regeering heeft aan de regeering van Nicaragua de m:;- dedêeling doen toekomen, dat zij over zal gaan tot het nemen van „drastische maatregelen'^ indien het congres van Nicaragua niet acooord gaat met een kieswet, welke voor de Vereen. Staten acceptabel is. Geen terugtrekken der Amer. troepen. De commissie voor buitenlandsehe aan gelegenheden uit den senaat der Ver.- Staten, heeft een resolutie verworpen, waarin de terugtrekking der regeenngs- trcepen uit Nicaragua wordt verlangd. De verwerping van deze resolutie houdt meteen in een vertrouwensvotum voor de regeeringspolitiek ten aanzien van Nicaragua. KORTE BERICHTEN. Bil besluit van den Volkenbonds- raad zal een commissie van drie leden, o.w. Jhr. Beelaerts, de Hongaarseh© mi trailleurskwestie nader onderzoeken. De Engelsche hooge commissaris in Egypte heeft Sarwat Dacha een nota gezonden, waarin een Engelsc-h veto over de wet op de openbare vergaderin gen wordt uitgesproken. De Senaat der V.S. heeft liet nieu we Fransch-Air.e; ikaansche arbitragever drag zonder stemming goedgekeurd. Paul Sabatier, hoogleeraar te Straatsburg in de Protestantsche theolo gie en tstcnrjjver van de vermaarde St. Franciscusbiologie, is overleden. Ludendorff heeft verklaard, bij de volgende Rijksdag verkiezingen geen ze tel meer te ambieeren. Het dochtertje van den Mikaido, Prinses Hisia, is te Tokio aan longont steking overleden. Het Fransoh-Italiaansch douane- acccord, wederzrjdsche concessies behel zende, is t-e Parijs onderteekend. D e Cavell-film zal Vrij dagavond te Brussel vertoond worden. Een parelsnoer ter waard© van 600.000 gulden, dat van Parijs naar Londen werd gezonden, is gestolen. GEMENGD NIEUWS. De uitgravingen te Sakkara. Bij uit gravingen te Sakkara op den linkeroever van den Nijl, tusschen Gizeh en Dahsjoer, zijn vertrekken ontdekt in de beroemde trappyramide van Tcheser uit de derde dynastie. De kamers zijn versierd met blauwe tegels en bevatten drie zandstee- nen-reliefs in den fraaisten stijl der der de dynastie, en voorts inscripties van Pha- rao Neterkhet, den' bouwer van de pyra- mide. Een belangwekkend punt van deze graf zuilen is, dat zij in een vierkant zijn op gesteld, zoodat zij op gelijke schaal ge- copiëerd konden worden door Egyptische archeologen uit de Saito-periode van meer dan 2500 jaar geleden. De ontdekking is van aanzienlijke ar cheologische beteekenis met het oog op de geweldige oudheid van de trappyrami de en de zeldzaamheid van resten uit dit vroege tijdperk. Vroegere ontdekkers van deze pyramide Von Minulole in 1821, Vyse en Perring in 1837 en Lepsius in 1841 wisten niet van het bestaan van deze vertrekken af. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOORCN IS. (HUIZEN, 3409 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadloozc Omroep. N. C. R. V. 6.00 Cursus Paedagogiiek. Cursus B, daarna C, door Prof. Waterink. 7.00 N. D. O. Instituut Schoevers. Cursus Boekhouden voor beg. 7.30 Cursus Paedagogiek. Cursus A. 8.00 Concert. Spreker: de Weleerw. heer Ds. R. Dijkstra, Ned. He-rv. Pred. t? Amsterdam. Onderwerp: „Süren Kierkegaard". Muzikale medewerking verleenen de hoe ren: Jac. Caro, bariton, Utrecht en C. van Erven Dorens, orgel en piano. 10.30 Persberichten van Yaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.05 Muziek' en zang. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.30 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 4.69. M. 5.20 Concert. 7.25 Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Orgelrecital door Pattman. 5.35 Kinderuurtje. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek en zang. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. PARIJS, (RadioJ, 1730 M. 7.20 Landbouwccmmuniqué. 8.20 Koersen en mededeefingen. 8.50 Concert. Opgravingen in Egypte. Reuter meldt uit Cairo: Bij de opgravingen te Deir-el-Medina, waarvan het Fransche instituut voor Oos- tersche archeologie de leiding heeft, werd in de doodenstad van Thebe het onbe schadigde graf van iemand van onder geschikten rang ontdekt. De voorwerpen, die in het graf werden gevonden, zijn van geringe waarde. Van belang is, dat alle huisraad zich nog op dezelfde plaats be vindt waar het oorspronkelijk is neerge zet. De Amandelboomen bloeien. Terwijl op de Duitsche bergen nog sneeuw ligt, staan aan de zoogenaamde „Bergstrasse" den weg, die langs het „Odenwald" van Darmstadt naar Heidelberg loopt, en wel voornamelijk te Heppenheim, te Weinheim en ook te Heidelberg de amandelboomen in bloei. De Lente heeft in deze mooie streek dit jaar wel zeer vroeg haar in tocht gehouden. Een kostbaar parelsnoer verloren. In een advertentie in de Times wordt een belooning van 5000 pd. st. uitgeloofd voor het terugbezorgen van een snoer van 57 mooie gegradeerde geelachtig-rose pare len, dat tusschen Parijs en Londen weg is geraakt. De parels wegen 669.28 grein en het snoer is voorzien van een diamanten boot, die uit drie stëenen bestaat. De ge heele waarde van het snoer wordt op on geveer 50.000 pd. st. geschat. Het snoer was in watten in een houten doosje gepakt en op of na 23 Februari als aangeteekend pakje verzonden. Toen dit niet aan bet adres te Londen aan kwam, waarschuwde men het postpakket kantoor in Mount Pleasant. Het bleek ner gens te vinden. De afzendster is een Pa- rijsche juweliersfirma. Moord in een kerk. Gedurende de vas- ten-meditatie in de Kloosterkerk in de gemeente Scbweitz aan de Weichsel, schoot de 21-jarige Kprowski met een re volver den 16-iarigen zoon van den kunst schilder Morawski dood. De godsdienst oefening werd onderbroken. De dader, die trachtte zelfmoord te plegen, is ngfor bet ziekenhuis overgebracht. Ongeval. Dinsdagavond sprong een bollend paard, even voor bet vertrek van den trein van 18.30 uur naar Oldenzaal, voor bet station Lonneker over den af sluitboom en vernielde deze geheel en al. Op de draden, waarmede deze afsluitboo- men van af het station bediend worden, ontstond daardoor een groote spanning. De stations-assistent wilde den anderen slagboom ophalen en verwijderde den pal van het toestel. De handle sloeg toen met zoo'n kracht tegen den buik van den assistent, dat hij bewusteloos neerviel. Zijn toestand is op bet oogenblik rede lijk. Aan de gevolgen overleden. Het kind van den beer H. V. te Mill, dat dezer da gen door een noodlottig ongeluk ernstig door een pot kokende soep werd verbrand, is Dinsdag aan de gevolgen overleden, al dus meldt het „Hgz." Lijk opgehaald. Uit het Helperdiep te Groningen is Woensdag het lijk opge haald van den 65-jarigen heer Ch. N., die sedert Zondagavond vermist werd. Overreden en gedood. De 8-jarige M. Brugge, thuisbehoorende in het huis voor gedelegeerden aan den Peizerweg te Gro ningen, is het slechtoffer geworden van zijn onvoorzichtigheid. Hij was volgens „O.N." op de koppeling tusschen den vrachtauto van den boderijder A. de \V. uit Roden, en een aanhangwagen gaan zitten en sprong er op een gegeven mo- De begrafenis van Jan Toorop te Den Haag. Een foto van de lijkkoets. Als slippendragers fungeerden de heet en v. d. Stok (vooraan) en Beyleveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2