CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. 8»1* JAARGANG DINSDAG 6 MAART 1928 NUMMER 2378 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 1 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. Y Hollandsche Film-Universiteit. Al weer iets nieuws? Ja, „Holfu" werkt en heeft een Maar wat is dat? Welke taak? „Holfu1' is de afkorting van „Hol landsche Film-Universiteit". Een weidsche naam, wij geven het toe. Maar wat bereikt men thans, zon der een grootsch opgezette propagan da? Doch bovendien, wat heeft de film, een verhollandscht woord, ons ge bracht? Al9 wij daarop zien, dan is het hoog noodig, om met alle macht te trachten het verloren terrein te heroveren. Het trilbeeld, zooals het in onze dagen vertoond wordt, voedt op maar helaas in gansch verkeerde richting. Helaas, het voedt op, In alle steden en op de dorpen is het al niet beter gaan dagelijks honder den- zich verzadigen aan het witte doek met de levende schaduwen. Wat een zee van aanschouwelijk on derwijs wordt aldus uitgegoten. Hoe dat alles werkt en gewerkt heeft? Och, wij hebben het al zoo dikwijls gelezen in de verslagen van terecht zittingen, in politie-mpporten, in de geschiedenis van zoo menig verwoest leven,Doch boven al en dat is zoo beangstigend gaat de film thans de wereld door als een massa-revolutie maker. Potemkin, de Wevers, de Bark des Doods, zijn ze niet even zoovele bewijzen van de breekijzer-macht van de revolutie in dit stille werk? Hier ies te doen is noodzakelijk ge worden. Dit internationaal te doen even ed ns. Welnu, de Hollandsche Film Univer siteit is daar als het bewijs, dat de ze zaak aangepakt wordt. Het is tot heden zó?» dat alleen films van een zinnen prikkelende strekking waarborgen volle zalen. De andere waren bestemd om als toegift dienst te doen. Maar liet goede, dat er van uitging werd minder gewaar deerd; men gaat immers naar de bi oscoop om eens te lachen? Zoodra men in staat zou zijn om stelselmatig,avond aan avond, de be tere films te draaien en zoodoende de geesten op te voeden, om te vormen in goeden zin, zou men succes kun nen verwachten. Dat is echter niet plaatselijk, dat is zelfs niet nationaal te bereiken. Daarvoor hebben wij noo dig een internationale organisatie. Deze internationale organisatie be zitten wij in „les Universités Ciné- graphiques Internationales", wier hoofdzetel te Brussel is gevestigd. Deze organisaties heeft in verschil lende landen, België, Frankrijk, Enge land, Spanje, Bulgarije, Britsch-Indië, Argentinië dochtermaatschefppijen. In Nederland is nu als dochtermaat schappij opgericht de „Hollandsche Film Universiteit". Het doel van deze organisatie is, om alleen films van hoog en goed gehalte te geven, die een opvoedende waarde ten goede hebben. Films over Land bouw, Nijverheid, Wetenschappen, Aardkunde, Monographieën, Volken kunde, enz. Er bestaat reeds een nationaal Co mité van aanbeveling, waarin ook van onze Antirevolutionaire mannen zit ting hebben. In verschillende plaat sen worden plaatselijke Comité's van aanbeveling opgericht. Ook Leiden krijgt zulk een Comité. Hier wordt een buitengewoon nut tig werk begonnen. Een werk, dat on der den zegen des Hecrer. een omme keer kan brengen in het bioscoopwe zen. Een werk, dat ook den verderfe- lijken invloed van de revolutie-films Lm neutraliseeren. Moge het kennelijk den steun van ons volk ervaren. STADSNIEUWS. VERGADERING UITGESTELD. De vergadering, welke door het Co mité tot waarschuwing tegen eenzij dige ontwapening, op Woensdag 7 Maart in het Nutsgebouw zou worden gehouden, kan helaas niet doorgaan, omdat de spreker, de Hoog Ed. Gestr. hoer Kol. P. J. v. Munnekrede plotseling ongesteld is geworden. Onze lezers gelieven hiervan goede nota te nemen. VOCAAL CONCERT „KERKKOOR EX ANIMO". Op Woensdag 21 Maart a.s. zal Ie Chr Zangvereeniging ..Kerkkoor Ex- Aniino", dirigent dé heer 11. W. de Wolff te Rotterdam, in de Stadsge hoorzaal, des avonds te acht uur een vocaal concert geven met medewer king van het Residentie-dubbel-man- nenkwartet (dirigent Piet Mosterd). Het programma voor dezen avond ziet er aantrekkelijk genoeg uit en be looft veel schoons. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie die geplaatst zal worden in het nummer van ons blad van 10 Maart a.s. BENOEMING. Bij besluit van Ged. Staten van Zuid Holland d.d. 5 Maart j.l. is de heer A. J. P. Spiesz, Inspecteur der Gemeente belastingen alhier, benoemd tot Hoofd Comiris ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland. JUBILEUM. De heer H. P. Veldhuyzen, arts al hier, hoopt op den 9den April a.s. den datum te herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot arts werd bevorderd. Het zal hem op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. HET DRAMA OP HET STATIONSPLEIN. De Hooge Raad heeft gisteren be handeld cassatieberoepen van J. J. v. d. S. en G. K., die door de Haagsche Rechtbank en bij bevestiging van de vonnissen door het Haagsche Gerechts hof waren veroordeeld, ieder tot twee maanden hechtenis wegens het ter aflevering in voorraad hebben van een hoeveelheid opium. Zij hadden 'n hoeveelheid van 2 KG. te koop aan geboden aan den Amsterdamschen rechercheur P. A. K, die de opium, in Januari 1927 in ontvangst zou nemen pp het Stationsplein te Leiden. Toen de opium-smokkelaars, die in den val gelokt waren, zich wilden ver wijderen, schoot de politie in de lucht, maar raakte ongelukkigerwijze den rechercheur, die aan de gevolgen is overleden. Mr. Kranenburg rapporteerde. Namens de requiranten voerde Mr. S. v. Oven de volgende cassatiemidde len aan: 1. Schending van de artt. 338, 339, 341, 342, 422, 423 W. v. Str., door be wijs te ontleenen aan de verklaring van getuige K. welke inhoudt mede- deelingen, hem gedaan door den over leden rechercheur van politie Kok, o.a. lietgee.n verdachte v. d. S. aan dien Kok zou hebben medegedeeld. 2. Schending van de artt. 350, 358. 359, 423 W. v. Str., daar de rechtbank bij het bevestigde vonnis heeft nage laten een onderzoek in te stellen naar het ten laste gelegde, dat de verdach ten „een hoeveelheid opium hebben vervoerd of doen vervoeren en ten ver koop voorhanden hebben gehad". 3. Schending .dezer artikelen en van art. 341 W. v. Str., daar de rechtbank, bewijs heeft ontleend aan een verkla ring van den medeverdachte. 5. Schending van dezelfde artikelen door aan verdachten straf op te leg gen op grond van ongunstige inlich tingen omtrent feiten, waarvan niet blijkt, dat zij ter terechtzitting naar voren zijn gekomen. De conclusie van het O.M. werd be paald op 19 Maart. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en Brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Februari 1928. Brieven Binnenland. Anglo Import, Amsterdam (5 stuks) Mevr. van Asperen, Oegstgëest M. v. cl. Broek, Groningen Mevr. Bruinsma, Stad ten Cate, Stad Commandant Reg. Genietroepen, Utrecht Handels Mij. „de Veluwe", Den Haag Frederik Hendriklaan 157, Den Haag Huis van Bewaring, Den Haag Leidscli Dagblad Leiden (2 stuks) R. Meindersma, Den Haag 11 Oosterstraat 8 Utrecht W. üudheusden, Amsterdam K. de Ridder Den Haag G. Snelleman, Oudewater Telegraaf. Amsterdam B. van Unen, Den Haag Vereenigd Expeditie Bedrijf N.V., 1 1 1 2 stuks). Briefkaarten Binnenland. Mej. N. Alderlieste, Amsterdam Fer- man-Kekkebeeck, Leiden C. Fisscher, Leiden schipper B. Koekkoek, Rotter dam J. Koopman, Apeldoorn Mej. v. Rijn, Rotterdam Westlanclsche Verf handel, Delft B. Wever, Leiden. Brieven Buitenland, J. de Cler, Lo-.den. 1 Briefkaart zonder adres. Zekere K. heeft aangifte gedaan van het feit, dat gisteravond D. T. hem een stomp tegen de borst heeft gegeven, waardoor hij kwam te val len met het gevolg, dat zijn arm brak of uit de kom schoot, dat staat nog niet vast. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De vergadering der Eerste Kamer, be legd tegen vanmiddag 2 uur. is uitgesteld tot Dinsdag 13 Maart 2 uur, omdat de mi nister van financiën, wiens tegenwoordig heid noodzakelijk is, deze week nog aan wezig zal zijn in de Tweede Kamer bij de behandeling van het aardewerkwetje. Deze week vergadert de eerste Kamer dus niet. F. M. WIBAUT. De senaat der universiteit van Amster dam beeft in z'n gisteren gehouden zitting besloten, het eere-doctoraat in de handels wetenschappen te verleenen aan den heer F. M. Wibaut, te Amsterdam. De promotie honoris causa zal plaats hebben bij gelegenheid van de overdracht van het rectoraat. JAN TOOROP. Bij cle begrafenis van Jan Toorop wordt de Rijks Academie van Beeldende Kun sten te Amsterdam, wier leerling hij ge weest is, vertegenwoordigd door Prof. H. J. Wolter. Op het uur der teraardebestelling zal de hoogleeraar-directeur. Prof. R. N. Ro land Holst, in de Gehoorzaal der Rijks Academie, uitsluitend voor de leerlingen, een gedachtenisrede uitspreken. ENKHUIZEN 9000 INWONERS. Gistermorgen is op de secretarie te Enkhuizen aangifte gedaan van de ge boorte van de ÖUOOste inwoner dezer Ge meente. INTERLOC. AUTOBUSDIENSTEN. In de jaarvergadering der Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en -Agen ten in de Nederlandsche Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, wel ke j.l. Zaterdag te Utrecht is gehouden, is naar aanleiding van correspondentie tus- schen het bestuur dezer vakgroep en de afdeeling Leeuwarden uitvoerig van ge dachten gewisseld over de talrijke beslis singen van den Raad van State, waar door concessies aan autobus-ondernemin gen welke reeds door Ged. Staten van verschillende provincies waren verleend, werden te niet gedaan. Nadat de vergadering de wenschelijk- heid had uitgesproken, dat de afdeelin- gen in provinciale hoofdsteden gevestigd zoo mogelijk in samenwerking met de afddelingen der zusterorganisatiên aan deze belangrijke zaak ernstige aandacht schenken, werd door haar de volgende motie aangenomen: „De Nationale Vakgroep van Handels reizigers en -Agenten in de Ned. Vereeni ging van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den te Utrecht in haar 20ste jaarlijksche algemeene vergadering bijeen, kennis nemende van de talrijke beslis singen, door den Raad van State genomen waardoor concessies aan autobus-onder nemingen, welke reeds door Ged. Staten waren verleend, werden te niet gedaan, vestigt er de aandacht op. dat daardoor de belangen van de groote groep der han delsreizigers en -agenten in tal van ge vallen in ernstige mate zijn geschaad, spreekt daarom haar afkeuring over die beslissingen uit, besluit deze motie te brengen ter ken nis van den Raad van State en den Mi nister van Waterstaat en te publiceeren in de pers, en gaat over tot de orde van den dag". DE GEMEENTESECRETARIS VAN RHEDEN. In verschillende bladen is medegedeeld, dat op de gemeente-secretarie te Rheden dingen aan het licht zijn gekomen, waar door het door den gemeentesecretaris ge vraagde ontslag niet eervol zou kunnen worden verleend. Het "Hbld. kan thans uit zeer betrouw bare bron mededeelen, dat voor het verlee nen van een niet-eervol ontslag geenerlei gronden aanwezig zijn, maar dat het on derzoek van eenige administratieve kwes ties het aanblijven van den secretaris voorloopig noodzakelijk maakt. Van eeni ge fraude is daarbij geen sprake. HET STELSEL VAN LOCALE KRACHTEN. In de laatstgehouden vergadering van de Commissie van Overleg van het Staats bedrijf P.T.T. werd besloten een deputa tie uit haar midden af te vaardigen naar den Directeur-Generaal om dezen te ver zoeken om alsnog het advies der Commis sie in te winnen over de uitbreiding van de proefneming met het stelsel van locale krachten op arbeidsovereenkomst. De deputatie werd op 3 Maart j.l. door den Directeur-Generaal in gehoor ontvan gen. Deze handhaafde zijn inzicht dat er geen aanleiding bestond, om 't advies der Commissie van Overleg in te leiden met een uiteenzetting zijnerzijds o\er de vraag of uitgebreider toepassing van het stelsel van locale krachten, bij wijze van proef, gelijk thans plaats vindt, nadeel voor het in dienst zijnde personeel ople vert en of het in verband daarmede ge- wenscht en gewettigd is in de gedrags lijn wijziging te brengen. De deputatie aanvaardde met erkente lijkheid deze toezegging en vereenigde zich gaarne met de door den Directeur-Gene raal aangegeven werkwijze. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adverlentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Betanfi.iiksie nieuws in dit Hummer. Binnenland. De vergadering der Eerste Kamer is een week uitgesteld. COMMISSIE VOOR GEWESTELIJKE UITBREIDINGSPLANNEN. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid, van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van Waterstaat is: le. op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren mr. L. N. Roo- denburg en N. Dekker, onderscheiden lijk als lid en voorzitter en als lid der commissie voor gewestelijke uit breidingsplannen 2e. benoemd tot lid en voorzitter dier commissie de heer jhr. mr. dr. E. A, van Beresteen en tot lid de heer J. D. Kok Dzn., beiden te 's-Graven- hage. ZUIDERZEEWERKEN. De werkzaamheden bij de Oude Zeug (tusschen Wieringen en Medem- blik) zullen binnenkort met kracht worden aangevat. Er zullen een 1500 arbeiders werk vinden. Verschillende arbeidersverblijven zullen er worden opgericht en er komt ook een ont spanningslokaal. BESTRIJDING VAN DE DUURTE. Op de twee jaarlijksche tentooostel- ling van den Ned. Bond tot bestrijding der duurte, waar tal van bezuinigin gen op huishoudelijk gebied worden gedemonstreerd, zullen 34 stands kunnen worden ingericht. De ten toonstelling wordt gehouden van 7 tot en met 11 Maart in de zalen van den Konihklijken Bazar, Zeestraat, te Den Haag. ACCOUNTANTSWEZEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, in aansluiting met het in de Maatschappij gegroeide accountantswezen in samenwerking met de Nederl. Accountantsorganisa ties een Commissie ingesteld die in opdracht heeft omtrent de volgende vragen van advies te dienen. 1. Of een regeling gelijk die in een overgelegd ontwerp is vervat, met de hierboven aangegeven beginselen in overeenstemming is en met name de daarin gegeven oplossing eener orga nisatie van vereenigingen juist is? 2. a. Zoo ja, moeten nevens de drie hierboven genoemde vereenigingen, die zich reeds bereid verklaarden op zoodanige uasis mede te werken, nog andere vereenigingen van accountants in de gelegenheid gesteld worden, desgewenscht tot zoodanige regeling toe te treden. b. Zoo neen, hoe zou dan de rege ling en organisatie moeten zijn? 3. Moeten nevens de toetredende vereenigingen nog leden van niet toe tredende vereenigingen of niet-geor- ganiseerde accountants in de gelegen heid gesteld worden, onder de te ont worpen regeling te worden begrepen? Zoo ja, hoe of welke? 4. Kan in verband met de te ontwer pen regelihg van het accountatswezen een regeling van het belastingconsu- Jentscliap worden ontworpen? Zoo ja, op welk wijze? 5. Moet als rechtsvorm voor de te ontwerpen corporatieve organisatie de voorkeur worden gegeven aan een federatie van bestaande organisaties, dan wel, aan eene nieuw te vormen vereeniging of organisatie? Tot leden dezer commissie zijn be noemd: mr. H. Bijleveld, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, te vens voorzitter; J. H. Brandes, ac countant te Amsterdam; E. van Dien, accountant te Amsterdam; mr. dr. F. C. van Geer, raadsheer in het Ge rechtshof te Amsterdam; W. C. Gel ten, accountant te 's-Gravenhage; mr. I. Goudeket, accountant te Amster dam; mr. P. Hofstede de Groot, direc teur van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam; G. P. J. Hogeweg, accoun tant tè Amsterdam; N de Kramer, ac countant te Groningen ;prof. Th. Lim- perg Jr., hoogleeraar aan de Gem. Univ. te A'dam; mr. W. C. Mees, sccr. van curatoren der Nederl. Handels- Kóogeschool te Rotterdam; mr. J. H. de Mol van Otterloo,. hoofdcommies aan het Departemtent van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's-Gravenha ge, tevens secretaris; prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Nederl. Handelshooggeschool te Rotterdam: mr. A. H. Sevlhouwer. advocaat te Amsterdam; mr. dr. J. H. P. Sinninghe Damsté, directeur-generaal der be lastingen te 's-Gravenhage. EXAMEN-PROGRAMMA. Het Hoofdbestuur van den Bond van Christelijke Politie-ambtenaren maakt bekend, dat het Examen voor het Diploma van ambtenaar van Po litie (agent van politie, veldwachter, enz.) zal gehouden worden te Utrecht Het standbeeld van Boerhaave wordt niet verplaatst. Belangrijke geldleening der gemeen te Leiden wordt niet verplaatst. Dubbel jubileum aan de TbeoL School te Kampen. F. RL Wibaut eere-doctot der Gem, Universiteit te Amsterdam. Buitenland. Te Genève i!s gisteren de 49ste zit ting van den Volkenbondsraad ge opend. De Veiligheidscommissie heext eenige moties aangenomen. Morgen onderhandelingen over het conflict in de Duitsche metaalindustrie De verkiezingen in Polen. Militaire toebereidselen in China. op Dinsdag 29 Mei en eventueel op Woensdag 30 en Donderdag 31 Mei 1928. Het Programma is- ontleend aan het „Schema van exameneischen voor agent van politie en veldwachter", hetwelk door den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, de Rijks politievereeniging en den Bond van Christelijke politieambtenaren in Nederland aan de regeering is aan geboden bij het verzoek tot instelling van een Staatsexamen en -diploma. Het bestaat uit twee gedeelten: Het eerste gedeelte, omvattende de weten schappelijke, het tweede gedeelte, om vattende de Politioneele vakken. Het eerste gedeelte. Schrijven. Een duidelijk en loo pend handschrift. (Dit zal worden beoordeeld naar het ingeleverde schriftelijk werk). Lezen. Behoorlijk kunnen lezen van een niet te moeilijk stuk proza. Het gelezene in het kort mondeling kun nen weergeven, opdat blijke, of het gelezene begrepen is. Hierbij zal wor den gelet op eene beschaafde Neder landsche uitspraak. Nederlandsche Taal. Het maken van een eenvoudig opstel over een willekeurig onderwerp, waaruit moet blijken, dat de candidaat zijn ge dachten juist, gemakkelijk en be schaafd kan uitdrukken. Bij het mondeling gedeelte moet de candidaat blijk geven op de hoogte te zijn van de voornaamste taalregels. Rekenen. Grondige kennis van de vier hoofdbewerkingen met geheele getallen en breuken; oplossen van eenvoudige vraagstukjes; kennis van eenvoudige oppervlakte- en inhouds- berekeningen. Grondige kennis van het metriek stelsel. Grondige kennis van ons munt wezen en eenige kennis van vreemde muntstelsels. Natuurkennis. Bekendheid met eenige der voornaamste toepassingen van electriciteit en stoom en de hoofd punten van de lichtgasbereiding. Natuurlijke Historie. Kennis van het menschelijk lichaam, in verband met het verleenen van de eerste "hulp bij ongelukken. Bekendheid met dieren, vogels en visschen, voor zoover kennis vereischt wordt voor' de toepassing der desbe treffende wetten. Aardrijkskunde, a. Degelijke kennis van. Nederland, meer in het bijzonder van de Staatkundige indeeling^ in zonderheid van de groote verkeers wegen. te land en te water; eenige kennis van de mijn-, turf- landbouw- en nijverheidsstreken; speciaal zal worden gelet op gelijkluidende plaats namen. b. Voldoende kennis van de Overzee- sche bezittingen van Nederland. c. Overzichtelijke kenni9 van Europa. Eenige bekendheid met de overige werelddeelen en internationale ver keerswegen. Geschiedenis. Overzicht der Vader- landsche Geschiedenis, zoodat daar uit blijkt, hoe het Nederlandsche volk tot zijn tegenwoordigen staat is geko men, meer grondige kennis van de Vaderlandsche Geschiedenis vanaf 1789 tot op heden en eenige kennis van de Algemeene, voor zoover die met de Vaderlandsche, in dit laatste tijdvak, in verband staat. Staatsinrichting. Kennis van de gronden van de Gemeentelijke-, Fro- viciale- en Staatsinrichting van Ne derland zooals die in de Grondwet en organieke wetten zijn geformuleerd. Bekendheid met eenige verschille' de regeeringsvormea,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1