OokZaterdagnaarWAALS RECLAME Houten Hutkoffers rondom voorzien van beslag maat 40 X 40 X 70. GARNITUUR: Fantasie doos Zeep, 3 stuk ken, Spuitflacon Eau de Cologne, kristallen Vapo- risateur te zaraen, Korte grijze Stofjassen Prima linnen Heerenboorden Gestreepte Zephir Jongens overhemden Kleur- en waschechte Kruip- pakjes Damesflanellen m. mouwtje, hals rondom gefestonneerd Kleurecht blauw Keizerslin- nen Dienstbode-Japonnen Prima grastinnen Verpleeg- stersschorten f 6.50 i 0.85 l 1.65 i 0.40 I 1.05 f 0.70 i 0.78 f2.40 f 1.50 f 0.87 Mysteres, etamine m. filet entredeux en kant. Prima geruit etamine in kleu ren: rood, geel, lila en blauw, zon- en waschecht, 90 cM. br. I J Vraagt onze reclame serie smaakvolle dessins filet, 100 cM. breed Eiken raamgarnituur com- f pleet, met ringen Landhuisstoffen 115 cM. br. in de nieuwste Shadon- e str., 10 div. kleurstellingen Gestr. waschecht grijs linnen j voor gordijnen, 130 cM. br. Fantasie Samoa Gangmatten j aparte dessins Beuken Kinderstoelen, j afklapbaar met kooi Zwaar beuken Looprekken, met telraam 0.35 1.35 0.68 0.89 1.15 4.90 5.90 IN ONZE TRICOT-AFDEELING: 800 stuks prima ongebleekt Tricot Meisjesbroeken Lengte 42 46 50 55 64 c.M. 39 43 48 56 64 cent per stuk. IN ONZE SCHOONMAAK- AFDEELING: Extra groote Zeemen, vierkantLÖJ Rozenzeep, per 6 stukken. f 0.29 Stoffer met blik, samen voor f 0,35 Lucifers, 5 pakken voor .f 0.25 Dr. N. D. VAN LEEUWEN. Ook Dr. N. D. van Leeuwen, Geref. predikant in Hersteld Verband te Har- kema-Opeinde, ontving een benoe ming tot „Member of the American Oriental Socytie" te Cincinnatie (U. S. A.). HAARLEM'S GEREF. KERKBLAD. Daar de uitgever van „Het Kerkblad voor Haarlem en Omstreken" op een wensck van de redactie geweigerd had een advertentie op te nemen, waarin een lezing, door Dr. Geelkerken te houden, aangekondigd werd, heeft zich de heer W. Korvinus uit de re dactie van dit blad teruggetrokken, schrijft het Hbld. CHRIST. NAT. ZENDINGSFEEST. Op het Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest, dat Woensdag 4 Juli op Middachten gehouden wordt, zal Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam de openingsrede en Dr. J. Lammerts van Bueren van Zetten de slotrede uitspreken. DE ZENDINGSFILM. Wié genoten heeft van de zendingsfilm „Warta Sari" zal verlangend uitzien naar een dergelijk product van de andere zen dingsterreinen. Daarom is het verheugend dat ook van de terreinen der Geref. Ker ken op Midden-Java en Soemba een film wordt vervaardigd. Ds. W. Breukelaar, Geref. pred. te Zaan dam, deelt in „Noord-Holl. Kerkblad" het volgende mede: Beeds is ter zake van de film aan de arbeiders op bet Zendingsterrein geschre ven en verzocht te bevorderen, dat er een goede film kome. Hierbij moet dan het volgende in acht worden genomen: 1. dat van de film, die 1600 meter lang zal- worden, ten minste ruim 400 meter voor Soemba zal worden gereserveerd en de rest voor Midden-Java; 2. dat elk terrein een afzonderlijk ge heel vorme. met dien verstande, dat re kening worde gehouden met den omvang en belangrijkheid van e}k terrein; 3. dat bij de opnamen op de verschil lende terreinen, voor zooveel dit mogelijk is, voorkomen worde dat niet telkens de zelfde voorstellingen worden gegeven; wijl er dan te veel herhaling komt; 4. dat vooral getracht worde den hoofd dienst naar voren te brengen, opdat deze niét schuil ga achter den Medischen dienst en den Scliooldienst. Het maken van de film is opgedragen aan ds Ned. Ind. Filmmaatschappij. Naar we meenen is ook „Warta Sari" door deze maatschappij gemaakt. Het werk is dus gegeven in bekwame hand. Als alles goed gaat, kan de film egen 1 October gereed zijn en dus in den aanstaanden winter worden vertoond. Beeds nu is daarbij be sloten, dat voor het opvoeren van deze film geen gebruik mag worden gemaakt van een gewoon bioscoopgebouw. De Zen dingsfilm gaat niet naar de bioscoop. Voorts zullen er geen heilige verrichtin gen zooais een Avondmaalsviering of een Doopsbediening, op de film voorkomen. Ook zal er, naar het plan is, een tekst boekje worden ontvyorpetn ter toelichting van wat voorgesteld wordt, opdat het ver klarende woord het aanschouwelijke beeld vergezelle. Op deze wijze worden de bezwaren vrij wel geheel weggenome. eL kan de Zen dingsfilm uitstekend dienst doen om de Zending beter te doen kennen en de be langstelling in haar arbeid "te bevorderen. JUBILEUM L. J. VAN WIJK. Omtrent dit jubileum meldt men uit Amsterdam: De heer L. J. van Wijk, algemeen secretaris van het Ned. Bijbelgenoot schap, heeft gisteren onder zeer veel bljjken van belangstelling zijn 40- jarig jubileum als secretaris van het Genootschap herdacht. Nadat in de morgenuren het perso neel van het Bijbelhuis den jubilaris gehuldigd had en hem enkele ge schenken had aangeboden, had des middags in de vergaderzaal van het Bijbelhuis een receptie plaats, welke zeer druk bezocht was. Bij den aanvang dezer receptie sprak de voorzitter van. het Genoot schap, jhr. H. L. Quarles van Ufford, den jubilaris toe en herinnerde eraan, hoe het Genootschap in de jaren voor 1888 een inzinking doormaakte, doch hoe het deze onder de leiding van den heer Van Wijk te boven is gekomen. Sindsdien is zoowel het aantal leden en begunstigers van het Genootschap, als ook de omvang van zijn be moeienissen sterk toegenomen, zoodat zelfs het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenootschap, dat anders niet spoedig een arbeidsterrein loslaat, be sloot om, gezien de verlevendigde ac tie van het Ned. Bijbelgenootschap, zich uit Nederland terug te trekken. Spr. herinnerde nog aan de sterke uitbreiding, die het aantal Indische bijbelvertalingen heeft ondergaan en aan de stichting van het zendings consulaat. In dit alles heeft de heer Van Wijk een zeer werkzaam aandeel gehad, zoodat Spr. hem de ziel van het Genootschap noemde. Ook gaf Lij zich voor allerlei anderen arbeid, zoo o.m. voor de Alg. Ned. Zendingsconfe rentie en voor het Ned. Godsdienstig Traetaat Genootschap, van welke hei de organisaties hij voorzitter is. Spr, dankte tenslotte den jubilaris voor alles wat hij voor het Bijbelge nootschap is geweest en sprak den wensch uit, dat de heer Van Wijk nog vele jaren zijn gezëgenden arbeid zal mogen verrichten. De heer A. I. Da Costa. bracht de ge- lukwenschen over van het bestuur van den Centraal-Bond voor Inwen dige Zending en Chr. Philantropische Inrichtingen, waarvan de heer Van Wijk reeds jaren lid is. Mr. C. P. van Eeghen sprak woor den van dank namens het bestuur der Fundatie v. d. Santheuvel Sobb, Waarvan de jubilaris reeds vele .jaren voorzitter is Onder de velen, die den jubilaris hun opwachting kwamen maken, waren hoofdbestuursleden en bestuursleden der provinciale en plaatselijke afdee- lingen van het Genootschap, deputa ties van bevriende organisaties en tal van particulieren. Den heer Van Wijk bereikten giste ren een groot aantal schriftelijke en telegrafische gelukwenschen uit alle oorden des lands, terwijl hij ook vele bloemstukken in ontvangst had te ne men. „ENDE DE MOL". Wij lezen in de Botterdammer: Deze drie woorden van Leviticus 11 30 (slot) zijn, naar Ds. J. Douma, van Brit- sum, in een artikel over „Eigenwillige Prediking" in de „Gron. Kerkbode" herin nert, in den Coccejaanschen tijd door een predikant als tekst gebruikt. Zijn „preek" bad, gelijk als dat behoort, thema en ver deeling. Hij nam „de mol als beeld van den zondaar", en sprak achtereenvolgens over: I. de Mol ende derselver blintheyt; II. de Mol ende derselver wroeten inde Aerde; III. de Mol ende derselver jammerlyck Uyteynde. „WIJ BROEDEREN TE VEEL". Ds. Y. K. Vellenga, schrijft in het „Kerk blad der Geref. Kerk" te Meppel een me ditatie over; „U groet de broeder Quartus". O.m. lezen We daarin: En in de tweede plaats dient het onze aandacht te trekken dat Paulus zoo yiterst zuinig met het woord „broeder" omgaat. Ik weet niet hoeveel namen er in Rom. 16 worden genoemd. Ik heb ze niet geteld, omdat er vele ijn, maar er is onder al die namen slechts één, die met het .broeder" is gewaarmérkt en dat is Quartus. Aquila is niet broeder Aquila en Timotheus zelfs niet broeder Timo- theus. Aquila. Timotheus. Niets meer. Laten wij nu onze schuld bekennen je gens den broedernaam. Wij „broederen" te eel. Wij misbruiken meermalen den broe dernaam. 't Is volstrekt geen schriftuur lijk voorschrift om allen die in het ge loof met ons verbonden zijn onophoudelijk broeder en zuster te noemen. Maar door dat velen schriftuurlijker de Schrift en apostolischer dan de apos'elen hebben willen wezen hebben zij bet woord broe der tot een vreeselijk confectieartikel ge maakt. Mijnheer A klinkt zoo vormelijk, A zonder meer zoo onwellevend. Dus, ja, dus zij 't ook onberedeneerd maar broeder A. Wie den broedernaam op de lippen neemt zonder dat er broederlijke bewogenheid in zijn hart is, heeft zijn loon reeds weg. Natuurlijke broeders en zusters noemen in den regel elkander bij hun naam. In enkele gevallen, van diepe droefheid of hooge vreugde, welt hen het woord „broeder" of „zuster" uit het hart. Maar wat kracht heeft 't dan! Laten wij zóó den heiligen broedernaam ook resérveeren. DgZe raad van Ds. Vellenga is, niet tegenstaande het bezwaar tegen het „ge- broeder" in-en-uit, toch ongetwijfeld broe derlijk bedoeld, voegt de Rotterdammer hieraan toe. AVONDGYMNASIUM TE GELSENKIRCHEN. Na Essen heeft thans ook Gelsenkir- chen een avondgymnasium gekregen. 310 leerlingen, namelijk 272 mannen en 38 vrouwen hebben zich voor de leergangen ingeschreven. Tot de leerlingen behooren 58 mijnwerkers en andere arbeiders, 54 handels- en kantoorbedienden, 20 beamb ten enz. De meerderheid der leerlingen verklaarde de leergangen te willen volgen met het doel zich beter te ontwikkelen. 74 leerlingen hopen, na het gymnasium, een Academie te zullen kunnen bezoeken. DE TSJECHO-SLOWAAKSCHE NAT. KERK. Als opvolger van den onlangs gestor ven eersten patriarch van de Tsjechische Nationale Kerk, dr. Farsky, is, zooals wij onlangs hebben gemeld, met overgroote meerderheid van stemmen de bisschop der Oost-Boheemsche diocees G. Prochaz- ka gekozen. De nieuwgekozen patriarch is degene geweest, die indertijd den onmid- dellijken stoot gaf tot de stichting van de Nationale Kerk en die als pastoor van Jenschowitz in Bohemen met bijna zijn geheele gemeente tot de nieuwe Kerk over ging. Een der eerste eischen, welke deze Kerk nu aan de Regeering stelt, is het stichten van een nationale Tsjechische theologische faculteit. Aan de Tsjechische evang. faculteit, waaraan de Tsjechische studenten der Nat. Kerk studeeren, is 't getal der laatsten veel grooter dan dat der evang. studenten. De verwezenlijking van dezen eisch eener eigen faculteit zou het staatsbudget niet al te zeer belasten, daar de Kerk in haar nieuw en groot col lege te PraagDejwitz voldoende ruimte bezit om de faculteit onder te brengen. CHR ONDERWIJZERS. Aan het 73ste jaarverslag der Ver- eeniging van Chr. Onderwijzers(essen) is het volgende ontleend: Het aantal leden bedroeg 1 Febr. 1927: 4951. Ingeschreven werden 662 nieuwe leden, terwijl 286 werden af gevoerd. Op 1 Febr. van dit jaar telde de vereeniging 5327 leden, waaronder pl.m. 1600 dames. Er zijn 77 afdeelin- gen. Dit vereenigingsjaar kwamen er 2 nieuwe hij; Roodeschcol en Limburg. Het bureau had naast de gewone werkzaamheden o.m. een 1200-tal vragen der leden te beantwoorden. De algemeene vergadering werd door een 1000 bezoekers bijgewoond. Weinig ge schillen kwamen voor. Ook de ontslag kwesties, als gevolg van de afvloeiing van personeel, leverden weinig zorg. Naar-aanleiding van een ontslag, dat door de comm. van beroep werd ge handhaafd, is het hoofdbestuur in overleg getreden niet den rechtskun digen adviseur over de -raag, of door een andere werkwijze van de C. v. B. de rechtspositie van den onderwijzer, (.ie naar liet oordeel van het hoofdbe stuur op sommige punten niet vol doende gewaarborgd blijkt, kan wor den versterkt. De wenschen worden geformuleerd en ter kennis van de re geering gebracht, ook door middel van de bijz. commissie van overleg in on derwijszaken. Aangedrongen werd op verlaging van de leerlingenschaal. Men is bezig een informatie-bureau voqr uitzending van Chr. onderwijzers naar Indië in te stellen. Ook wordt druk gearbeid aan de samenstelling en'uitgave van een Gedenkboek, ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum der vereeniging. Krachtige pogingen werden aangewend tot bevordering van het Chr. onderwijs in Suriname. Het hoofdbestuur trad als lid toe tot Chr. Psych. Centrale voor School en Beroep; ook neemt het deel aan het in dit jaar te houden Chr. Nat School- congres. De verlies- en winstrekening sluit met een bedrag van 24.768,89; er is een voordeelig saldo van 22,73. SCHOOLVERSIERING. In het orgaan der Vereen, v. Leera ren bij het Chr. Middelt), onderw.", doet da heer Marmelstein uitvoerige me- idiedieelingen omtrent ten slotte Zeer goed geslaagd)© pogingen tot het verkrijgen van materiaal voor schoolversiering. Er werd .o m. een tentoonstelling gehouden ven door de leerlingen vervaardigde of ve z melde dngen: prachtige "ndische ve z m li:gen ooi ectie mant in, noxl- eld en pos zegels ze.c opg.dolven anti quiteiten, zeil gebonden boekeQ, zelf geïllustreerde opstellen en reisverha len, mieccano-wonderen, radio-installa ties, herbaria, aquaria, zelf gebreid!© jurken, theekleeden, sïerkussens, pon- Sen in nationaal oostuum, houtsnijwerk atikwerk, cactus-tuintjes, foto's, tee- keningen, schilderwerk. De meisjes van Ila had-den koekjes en truffels gebak ken, die bij de thee gepresenteerd en tegen goeden prijs verkocht werden. Voor net geld werden aangeschaft: een mooi versierde lesrooster en vitrine om de tropheeën, die de leerlingen bij vee'.bal en andere sportwedstrijden won nen, in te bewaren, een ét3gèretje voor de raroien, schilderijlijsten enz. De schrijver heeft zooveel' voldoening van het resultaat, dat hij zegt: „Wij hopen, dat het bovenstaande, enkelen namelijk aain elk© school en kelen die van goéden will© zijn en niet tegen een extra-karweitje op zien mag aansporen, het nuttige en schoone werk der schoolversiering ter hand te nemen. „Wij meenen, nadat we zelf veeMiab- ben gedwaald en ons dikwijls hebben Eergist, thans een der wegen te mo gen aanwijzen dije tot het doel voert. Senkt niet dat die weg steeds gaat langs rozengaarden en door lommerrij ke lanen. Neen, gij doet wèl, met te rekenen op de dorre plaatsen der on verschilligheid, op de onverzetbar© harde steenblokken der slordigheid, op menig koud stortbad van billijk)© of on billijke critiek, op tegenwind die den adem soms beneemt. Maar dat is nu (eenmaal het leven". STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Bij de verdere behandeling van het wetsontwerp-tot heffing van belasting van Nederlanders In het buitenland zet de minister van financiën zijn re de voort. Hij zegt. dat het ontwerp bedoelt, belastingvlucht te achterha len en daaraan een principieelen rechtsgrond te geven zonder het natio naliteitsprincipe overheerschend te maken, hetgeen alles is, wat de bestrij ders ook wenschen. Hij bestrijdt de opvatting, dat het ontwerp dubbele belasting zal invoeren, en dat de hef fing als straf zal xworden gevoeld; de toestand wordt slechts 200, dat verhui zing naar het buitenland geen wijzi ging brengt "in d'e belastingschuld. Spr. betoogt, dat sancties het eenige bezwaar van ernsügen aard vormen, doch de regeering heeft daaraan wei nig waarde, daar belastingschuld in den regel op andere wijze zal zijn te verhalen. Weigeren van paspoorten bij belastingschuld is steeds gebruikelijk geweest. Spreker geeft geen raming van de opbrengst, doch het gaat hier ook niet om een nieuwe belasting, maar om een lek in de belastingwetgeving te stoppen. Hij deelt mee, dat in het be lastingjaar 1926'27 97 millioen aan vermogen is onttrokken. Hij heeft geen overwegend bezwaar tegen schrapping van het lid 2 van art. 1. Subsidieering van vereenigingen is te overwegen Spr. houdt vol, dat de Nederland- sche belastingen hooger zijn dan de belastingen in vele andere landen. De regeeringscommissaris, Mr. SIN- NINGHE DAMSTé zegt, dat Genève géén bindende regeling voorbereidt, doch dat experts tractaten tusschen landen aanbevelen. De heer VAN VUUREN (R. K.) re pliceert en handhaaft zijn bezwaren. Hij zal tegen stemmen. De heer DE WILDE (A. R.) repli ceert en verklaart niet overtuigd te zijn door den Minister, doch integen deel versterkt te zijn in zijn bezwa ren. Zeer onbillijk is het o.a., dat bijv. iemand, in Duitschland de heele rijks belasting, waarin de gemeentebelas ting is inbegrepen, mag aftrekken, ter wijl iemand, die woont in een land, waar rijks- en gemeentebelasting ge scheiden zijn, alleen de rijksbelasting mag aftrekken. Er zijn billijkheden in de wet, maar de onbillijkheden zijn grooter. De heer BOON (V. D.) repliceert. Ook hij handhaaft zijn bezwaren en noemt den heelen ondergrond van de wet af gunst. De aftrekking van 6000 blijft hij onlogisch achten en spr. vreest, dat zij, die uit Indië komen, zich niet meer hier, maar direct in het buitenland zullen vestigen. il^ot spr.'s verbazing heeft hij ge hoord, dat een pas steeds geweigerd wordt bij belastingschuld. Dat is in strijd met de wet. Een pas is een recht geen gunst of aanbeveling. Spr. zal te gen het ontwerp stemmen. Dhr. VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) verklaart, dat zijn hoofdbe zwaar niet is weggenomen. Hij blijft n.l. van meening. dat alleen van het in Nederland verworvene belasting ge heven mag worden. Spr. zal tegen stemmen. De heer v. d. TEMPEL (S. D. A. P.) is niet heverdigd door de mededeeling van den Minister over de opbrengst, doch de cijfers omtrent de belasting- vlucht hebben wel eenigen indruk op spr. gemaakt. Spr. zal voor het ont werp stemmen, omdat het in feite, me de tengevolgen van den aftrek van 6000, alleen belastingvluchtelingen zal treffen. De heer LOVINK (C. H.) verheugt zich over de toezegging van den Mi nister dat honoraire consuls onder de vrijsellingen zullen vallen, doch de Minister heeft geen toezegging gedaan inzake de sancties. Spr. blijft ook ove rigens bezwaar hebben tegen het ont werp, dat velen Nederlanders moeilijk heden en lasten zal bezorgen en ertoe zal brengen hun Nederlanderschap prijs te geven. De heer VAN GIJN (V. B.) consta teert, dat men liet ontwerp niet wil en naar argumenten zoekt. Spr. erkent, dat menschen bona fide naar het bui tenland gaan, zonder rekening te hou den met fiscale overwegingen. Zij ne men het risico op zich, dat zij elders misschien nog meer moeten betalen, maar de anderen zijn niet bona fide De MINISTER VAN FINANCIëN du pliceert. Hij ontkent, dat hier een uit- zonderingsrecht is geschapen of van een straf sprake is. Om zuiver techni sche redenen is deze regeling neerge legd in een afzonderlijk ontwerp, het geen indertijd ook is geschied met de oorlogswinstbelas ting. Spr. kan niet zeggen, hoe groot de opbrengst zol zijn maar hij acht het niet onmogelijk, dat uit deze belasting 15 millioen aan de schatkist ten goede zal komen. Art. 1 wordt in stemming gebracht en verworpen met 5033 stemihen. Vóór stemmen de soc.democraten en de heeren Langman (C. I-I.), Mej. Westerman (V. B.), Smeenk (A. R.), Tiianus (C. H.), Lingbeek (H. G. S.), Kersten (S. G. P.), Krijger (C. H.) Zandt (S. G. P.), Arts (R. K. V. P.), Dr. de Visser (C. H.), Bakker (C. H.), Weit- kamp (C H.), Bierema (V. B.), Snoeck Henkemans (C. H.), Braat (Platt.), Van Gijn (V. B.), en Schokking (C. H.). De MINISTER vraagt schorsing der beraadslagingen. Besloten wordt de vergadering te schorsen. De vergadering wordt te 4.45 uur verdaagd, tot hedenmiddag. LUCHTVAART. 86 VLIEGHAVENS IN DUITSCHLAND. Uit een statistiek van de afdeeling voor Luchtvaart van het Rijksdepartement van Verkeerswezen blijkt, dat Duitschland nu 86 vlieghavens bezit, waarvan er 25 aan alle eischen van het luchtverkeer vol doen, terwijl de overige 61 voornamelijk bestemd zijn voor landingen. Duitschland bezit voorts 4 zeevlieghavens en wel te Norderney, Stettin, Stralsund en Wil- helmshaven en voorts vijf havens, waar in watervliegtuigen kunnen neerdalen, n.l. te Altona, Duisburg, Keulen, Sellin en Swinemunde. Uit het Sociale Leven. UIT HET KLEED1NGBEDRIJF. Men schrijft van werknemerszijde: Donderdagmorgen zijn de hoofdbestu ren van de vakbonden bijeen geweest ten einde hun standpunt te bepalen tegenover de voorstellen der patroons in de maat- confectiezaken. Aan de Vereeniging van werkgevers, waarbij deze patroons zijn aangesloten, is medegedeeld, dat de vakbonden de voor stellen ontoereikend vinden doch dat zij bereid zijn de onderhandelingen voort te zetten. In bet bijzonder werd in den brief de aandacht gevestigd op de uurloonen en de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van vacantie voor de huisarbeiders. Teneinde de onderhandelingen te be vorderen hebben de vakbonden in hunne voorstellen eenige wijzigingen aange bracht die, naar zij vernemen, de moge lijkheid tot overeenstemming openen. Aan het hoofdbestuur van den Bond van patroons in het maatbedrijf is een brief in denzelfden geest gezonden. De hoofdbesturen hebben besloten in 't bijzonder de kleermakers werkzaam in de maat-confectiezaken te waarschuwen, niet op aanbiedingen van bun werkgevers in te gaan, doch zich uitsluitend te hou den aan de adviezen vaü de hoofdbestu ren. UIT DE METAALINDUSTRIE. Men meldt uit Hengelo: Op de gisteravond alhier gehouden per soneelsvergadering van de machinefa briek Gebr. Stork Co. werd in verband met de gevoerde loonactie de volgende motie aangenomen :- „De arbeiders van Gebr. Stork Co., in vergadering bijeen op 1 Maart in het Con certgebouw onder leiding van de -samen werkende metaalbewerkersbonden, ken nis genomen hebbende van de afwijzende houding der directie van de Machinefa briek der gestelde verzoeken, alsmede van de afwijzing van overleg met de samen werkende vakbonden, betreurt ten zeer ste deze houding; van meening, dat de ge stelde verzoeken billijk moeten worden geacht en dat hierover overleg met de sa menwerkende bonden moet worden ge pleegd; besluit de gestelde verzoeken te bandhaven en machtigt de besturen der organisaties met alle gepaste middelen deze verzoeken doorgevoerd te krijgen en roept alle arbeiders op zich krachtig te organiseeren." Deze motie zal met een begeleidend schrijven worden verzonden aan den Me- taalbond en de directie der fabriek met verzoek hierop vóór Zaterdag 10 Maart antwoord te zenden. EEN DREIGEND CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Men schrijft uit IJmuiden; Er dreigt een ernstig conflict in bet visscherijbedrijf te IJmuiden. De oorzaak daarvan wordt aan het optreden van een marechaussee toegeschreven. De vischpakkers voerden een loonactie, welke geleid werd door den Chr. Bond van fabrieks- en transportarbeiders. Deze ac tie betrof alleen de reeders van zeillog- gers te Katwijk, Omdat dezen de eischen der vischpakkers niet hadden ingewilligd staakten de vischpakkers sedert de vori ge week Maandag het werk in de zeillog- gers. Dinsdagnacht was een der vischpak kers echter in een logger aan het werk gegaan, waarop de voorzitter van genoem de Chr. orgamsatie hem verzocht, het werk neer te leggen. Een marechaussee bemoeide zich hiermee en verzocht den bestuurder te zwijgen, waaraan deze vol deed. De havenarbeiders waren echter ten hoogste gebelgd over deze inmenging van de marechaussee, en bierdoor dreigt een ernstig conflict te ontstaan. Woens dagmorgen 5 uur hebben alle havenarbei ders, ruim 300, het werk neergelegd, doch het hervat op aanraden van bestuurders van de Chr. organisatie en v~.n den Cen- tralen Bond van transportarbeiders. De voorzitter der Chr. organisatie heeft daarop een onderhoud gehad met den di recteur van het Staatsvissehershavenbe- drijf, die zich echter onmachtig verklaar de ,in dit geval iets te doen. De wacht commandant der marechausseebrigade keurt het optreden van den marechaussee goed, omdat deze z.i. relletjes wilde tegen gaan. De Chr. organisatie heeft toen een brief aan de Reedersvereeniging gezon den, met verzoek, in deze zaak bemidde lend op te treden, en de Centrale Bond heeft in krachtige termen instemming be tuigd met dit verzoek. Wanneer de Reedersvereeniging haar bemiddeling niet zou willen verleenen, is het lang niet uitgesloten, dat het geheele visscherijbedrijf, wordt stilgelegd. De 1J- rauider federatie, waarbij het overgroote deel der opvarenden van de treilervloot is aangesloten, is n.l. bereid een actie te gen het optreden der marechaussee krach tig u ateunan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6