CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8«<« JAARGANG VRIJDAG 2 MAART 1928 NUMMER 2375 IDSGEE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Blindheid en demagogie. Toen onlangs de heer De Wilde in een rustige goed doorwrochte studie ons toonde het driemanschap Oranje, Datheen en Oldenbarneveldt, als de verpersoonlijking van drieërlei rich tingen, was het Ds. Kersten die on middellijk daarna met een rede het land doortrok waarin hij een verdedi ging van Datheen gaf. Onlangs heeft Ds. Kersten in Sche- veningen een rede gehouden, waarin hij o.a. aandrong om geen Roomsche meid of knecht in dienst te nemen of te houden. In de Banier beriep hij zich daartoe op eenzelfde uitspraak van Smytegeldt. De A.-R. „Maas- en Scheldebode", deze houding van Ds. Kersten bespre kende, meent, dat Ds. Kersten wel met blindheid geslagen is. Genoemde re dactie toont dan aan, dat het woord van Smytegeldt in zijn dagen nog be grijpelijk was, maar zeker niet meer in onze dagen, nu de mentaliteit van Rome geheel anders is en nu een an dere. veel gevaarlijker, vijand ons be laagt. Ook wij zouden liefst willen aanne men, dat Ds. Kersten, en met hem de geheele S.G.P., dwaalt,.maar het wordt ons wel uiterst moeilijk gemaakt. Kan men het van de partij nog ver staan, omdat zij volgt een man, die voor Calvinistische ooren wel zeer geliefde uitdrukkingen weet te bezi gen en die zich ook in de besproken weerlegging in De Banier beroept op de woorden van der Apostel: Dit is de overwinning, die de wereld overwint, namelijk ons geloof!, niet te verkla- •ren is dit yan Ds. Kersten zelf. Meer en meer blijkt duidelijk dat Ds. Kersten geen middel onbeproefd laat om zichzelf te verheffen ten koste van de A.-R. partij en om die partij tegen te staan, teneinde eigen afgezon derd standpunt te rechtvaardigen. De heer De Wilde toch en dat is de groote verdienste van dienp studie stelde hel'der in het licht welke po litiek voor ons land noodig is. Noch Datheen, 'noch Oldenbarneveldt, maar Oranje is het navolgbare voorbeeld. Ds. Kersten doet echter anders. Hij toont niet de onjuistheid van het standpunt van Oranje, zelfs verdedigt hij niet de politiek van Datheen, neen hij neemt het alleen op voor den theo loog Datheen. Daartoe beroept hij zich op Dr. Ruys, wiens proefschrift aan dezen theoloog gewijd was. Nu is de theoloog Datheen wel te onderschei den van den politicus Datheen en dat weet Ds. Kersten ook heel goed. Wij achten het niet noodig, en rekenen ons onbevoegd, om dat verschil uiteen te zetten, te gelegener tijd zullen bevoeg de handen dat wel doen. Voor ditmaal willen w" er op wij zen. dat de tactiek van Ds. Kersten eerder het beeld geeft afkomstig te zijn niet van den man die met blind heid is geslagen, maar van den de magoog, die de menschen door halve waarheden en door uit hun verband gerukte zaken en woorden op zijn hand zoekt te krijgen. Hij is niet de man van het rustig opbouwende betgog, maar van de te genstellingen, de 'man die handig ge bruik maakt van stemmingen en mo menten. Wil Ds. Korsten den naam van eer lijk tegenstander zich waardig maken en bewijzen, dat zijn partij recht van bestaan heeft, dan moet hij nu eens beginnen om te weerleggen, moet eens aantoonen waarom de politiek van Datheen wel en die- van Oranje niet moet gevplgd worden. Waarom de S.G.P. gelijk heeft en de A.-R. partij dwaalt. Maar met enkele algemeenhe den, zooals nu ten aanzien van Da theen. komt hij er niet. 1■■Jlü—M-J STADSNIEUWS. „HET HUIS TE KLEIN' Gisteravond trad in de Oosterkerk voor de Hulpvereeniging van den Ge- ref. Zendingsbond op Ds. F. Kijften- belt, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam, met het onderwerp „Het huis te klein". Nadat gezongen was Ps. 32 1 en gelezen 1 Petr. 1 1—9, sprak Spr. het votum uit en ging in gebed voor, daarna wera nog gezongen Ps. 79 4 en 7. - Spr.'s tekst was Ex. 12 3 en 4. Bij alle dingen die wij ondernemen, aldus begon Spr. zijn rede, is het de vraag of wij in overeenstemming zijn met de Heilige Schrift. Dit geldt ook van het werk der zending. Daarom zal Spr. vanavond over dit onderwerp spreken naar aanleiding van zijn tekstwoord, en daarbij behandelen: Des Heeren instelling van het Pascha: I. Des Heeren gouden gebod der liefde: een lam voor een huis; II. indien een lam te klein is voor een huis; Hl. indien een huis te klein is voor een lam. Spr. wees er op, dat er in dit hoofd stuk nergens gesproken wordt van lammeren in het'meervoud, doch steeds van een 1 a m in het enkelvoud. Elk huis is do plaatselijke uitdruk- i king van de vergadering van het ge heele volk alsof er eigenlijk maar één lam voor liet geheele volk geslacht wordt. Dit ziet duidelijk op het offer van Christus, die het ,ware Paasch- lam is. Wij leven eigenlijk allen in den geestelijken doodsnacht der zon de, doch God heeft voor Zijn uitver korenen. die Zijn huis vormen, den Christus gegeven, en ieder heeft het gelieele lam noodig, niet slechts en kele gaven van Christus, doch den geheelen Christus, daarom is het wachtwoord: allen geschaard rondom het Lam, opdat de Engel des verderfs voorbijga. Er deden zich echter onder Israël verschillende gevallen voor. Spr. ver onderstelt, ook al staat dit niet in den tekst, dat het ook wel zal voorgeko men zijn, dat het lam te klein is voor een huis. Het idee zit er tegenwoordig bij vele menschen in, vooral bij de jeugd in de groote steden, dat we aan het eenvoudige Evangelie niet genoeg hebben, en men zoekt het bij de theo- sophie en de Ster in het Oosten. Ook bij yele menschen, die tobben over hun zonden zit onbewust de ge dachte, dat het lam te klein is voor een huis; zij beschouwen hun zonden als grooter dan het Lam. Doch zou het Christuslam te klein zijn om ons zalig te maken, dan moeten we maar niet over zending spreken, want dan moeten we maar zien, dat het huis zoo klein mogelijk blijft. De Heere maakt in Zijn Woord een dergelijke veronderstelling echter niet: het lam is nooit te klein voor een huis. We behoefden een dergelij ke veronderstelling echter alleen maar te maken om der wille van ons kleingeloof en ongeloof. Nadat gezongen was Ps. 86 4 en 5, stond Spr. stil bij de onderstelling: indien een huis te klein is voor een lam. Dit kwam onder Kraël wel voor, en in dit geval moest men zich met zijn buurman vereenigen tot één huisgezin, hetgeen een schoon sym bool is van de eenheid in Christus. De Heere Jezus is zulk een rijke en algenoegzame Zaligmaker, dat Hij wel duizend werelden zou kunnen za lig maken. Als Gods kinderen van die verlossing genieten, dan kunnen ze het alleen niet op, maar dan gaan ze aan zending deen. Dan gaan we allen die nabij en die ver zijn noodigen tot den disch van het Lam, ook de hei denen, en speciaal de Toradja's onder welk volk de zending van den Geref. Zendingsbond werkt. Dan wordt het één groot huis. Aan het einde der samenkomst droeg Spr. de nooden der zending in den gebede op; waarna bij den uitgang gecollecteerd werd voor den Geref. Zendingsbond. RUISVESTING OUDEN VAN DAGEN In een der eerste afl. van Jaar gang 19 van het Maandblad voor Ker kelijke Armenzorg, orgaan der Fede ratie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, belicht de heer G. F. E. Iviers in een artikel over: „Huisvesting van Ouden van Dagen" een paar tabellen van woning- en gezinstellingen te Am sterdam en Leiden. Hij komt na uitvoerige beschou wing tot de conclusie, dat in de eerst volgende decennia de onderbrenging van ouden van dagen steeds meer zor gen zal vereischen, o.m. door het f^it. dat vooral voor de onvolkomen, niet normale gezinnen van bejaarden de door hen begeerde en voor hen noodi- ge kleine woningen, veelal in de oude stad voorkomende, ten offer «vallen aan city-vorming, verkeersverbree- dingen en verbeteringen in het belang der volkshuisvesting. Daarom is het toe te juichen, dat er in Leiden een streven is om de oude hofjes keurig te onderhouden, terwijl de aanleg in de meeste gevallen de stadsuitbreiding niet belemmert. HOOGHEEMRAADSCHAP VOOR RIJNLAND. In de op 1 Maart j.l. alhier gehou den Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap v£~n Rijnland is' door Dijkgraaf en Hoogheemraden mededeeling gedaan van den gunsti- gen uitslag van de dit jaar sinds de oorlogsjaren weder voor het eerst ge houden openbare aanbesteding van de levering van steenkolen en vetslik voor de stoomgemalen. Na onderzoek der geloofsbrieven werden de heeren C. van Muiswinkel ITzn. en W. J. Rij laarsdam toegelaten resp. als hoofd ingeland en hoofdingeland-plaatsver vanger voor het 9e district (Aarlan- derveen, Nieuwkoop, enz.). Ten be hoeve van de in April tf houden ver kiezingen werden de lijsten der stem gerechtigde ingelanden voor het 2e, 4e, 11e en 16e district vastgesteld Besloten werd tot intrekking eener aan het Groot-Waterschap van Woer den verleende vergunning tot loozing van water van eenige perceelen onder Montfoort op den boezem van Woer den en vandaar op dien van Rijnland, daar aan deze loozing geen behoefte meer bestond. Toegelaten werd een loozing van een rioleerings-pompsta- tion der gemeente Bodegraven, waar door water van buiten Rijnland op den boezem wordt gebracht. Een belangrijk besluit werd geno men tot aankoop van een aan het Ge- meenlandshuis alhier grenzend per ceel, thans bewoond door Mevrouw de wed. Herfst. Dijkgraaf en Hoog heemraden hebben, om een definitie ve oplossing te verkrijgen voor het steeds nijpender gebrek aaii kantoor ruimte en berging der archieven, daartoe het voorstel gedaan. Het is de bedoeling' om in het huis te zijner tijd (het tijdstip der levering is van enkele voorwaarden afhankelijk) een deel van den dienst over te brengen en in den tuin, grenzend aan de Lange- brug, een brandvrije archiefplaats te bouwen. Ten behoeve van het zoo belangrij ke oud-archief v\..x -djnland is verder het besluit genomen om dit geheel op nieuw te doen ordenen en beschrijven en daartoe als tijdelijk ambtenaar te benoemen mr. S. J. Fockema Andreae te Arnhem. Ten slotte werden Dijkgraaf en Hoogheemraden gemachtigd om aan Gedeputeerde Staten van. Zuid- en Noord-Holland te verzoeken, een ge deeltelijke wijziging van Rijnland's Reglement te bevorderen, hoofdzake lijk strekkende om het mogelijk te maken, dat de geheele kadastrale boekhouding van Rijnland op kaart- register wordt gebracht. GEREF. MINNE- EN ARMENHUIS. Op Woensdag 29 Febr. j.l. verleende het Bestuur van het Geref. Minne- en Arme Oudeliedenlrais op de Heeren gracht eervol ontslag aan den vader en moeder Sipma—Boomsma, op him verzoek. Met dankzegging voor hun veertien jarigen arbeid werd van hen afscheid genomen door het Bestuur en ver pleegden. Daarna werd het echtpaar P. Koore manBeausar welkom geheeten en ingeleid tot hunne werkzaamheid. DE STRIJD IN HET MAAT- KLEEDIN GBEDRIJF. Van de 5 uitgesloten werklieden bij de fa. de la Court alhier hebben drie werklieden voor het lidmaatschap van hun bond bedankt en -inmiddels het werk hervat. Dit betreft modern georganiseerden. Een lid-van den Chr. Bond is tot he den nog uitgesloten, daar hij niet wenschte te bedanken; 1 kleermaker was ongeorganiseerd en toch uitge sloten. OLYMPIADE. Naar wij vernemen zal door het Chr. Gymnastiekverbond, in samen werking met den Chr. Korfbalbond in Nederland, tijdens de Olympische Spe len, welke dit jaar te Amsterdam zullen worden gehouden, een Radio- uitzendavond worden georganiseerd, waarbij het standpunt van deze bei de Chr. organisaties ten aanzien van ile Olympische spelen zal worden kenbaar gemaakt. De uitzending zal geschieden via Let uitzendstation te Huizen op Maan dag 21 Mei a.s. Naar wij vernemen is als spreker voor dezen uitzendavond gevraagd Ds. H. Thomas, pred. bij de Geref. Kerk alhier. MELK ETEN EN DRINKEN. „Uit een voedingsleeroogpurit be schouwd. mag melk zeer terecht als een bijna onontbeerlijk levensmiddel genoemd worden: in licht verteerba ren vorm biedt ze ons al de voedings stoffen, die het lichaam noodig beeft en dat wel tegen een prijs, die gewoon lijk binnen ieders bereik ligt. Maar ook buiten de voedingsleer om zal de huisvrouw de onmisbaar heid van de melk moeten erkennen: immers, als hulp bij de spijsbereiding speelt deze vloeistof een groote rol; eri dc keus van onze gerechten zou zeer zeker zeer sterk worden ingekrom pen, als we genoodzaakt waren alle spijzen te schappen, waarin de melk zooal niet het hoofdbestanddeel, dan toch vaak een belangrijk bijbestandr deel pleegt te vorn en. De voedzaamheid zoowel als de smakelijkheid van onze maaltijden winnen dus hij het doelmatig gebruik van melk in de spijsbereiding, liet is daarom, dat ik wil trachten in dit boekje eenige-aanwijzingen te geven, die de huisvrouw in staat kunnen stellen tot het met succes gebruiken van een hulpmiddel dat wel algemeen bekend is, maar waarmee men toch nog niet altijd het beste resultaat weet te bereiken". Het bovenstaande lezen we op de eerste bladzijde van een boekje, geti teld: „Melk eten en drinken", dat aan geboden wordt door de fa. F. v. d. Kloot, Lange. Diefsteeg alhier. De belofte, die in de laatste alinea gegeven wordt, wordt op de volgende bladzijden volkomen ingelost. Er volgen dan n.l. een keur van melkrecepten, die den lekkerbek doen watertanden. Tevens worden verschil lende practische wenken gegeven, die van veel belang zijn voor de huis vrouw. Het boekje is mooi uitgevoerd in twee kleuren en maakt een frisschen indruk, geheel passend bij het karak ter. Het is voor de firma v. d. Kloot 'n mooie reclame. GEN. „KENNIS IS MACHT Gisteravond hield het genootschap „Kennis is Macht" in de groote bo venzaal van het hotel „Central", een algemeene ledenvergadering, die be halve door bestuur en leden ook werd bijgewoond door den gedelegeerde vanwege de gemeente, den beer K. Sijtsma. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer Zandvoort, die de aanwezige leden hartelijk wel kom heette en op de belangrijkheid van de agenda wees. Medegedeeld werd, dat de nieuwe inspecteur van bet Middelbaar Vak onderwijs, Dr. Elsinga, uit Haarlem, een bezoek aan de school van het Ge nootschap had gebracht en zich van den aard van het onderwijs, alsmede van de vorderingen der leerlingen op de hoogte had laten stellen en over een en ander zijn bijzondere tevreden heid had betuigd. In verband daar mede deelde de heer E. Liese mede, dat de Nederl. Accountants-Vereeni- ging met welke organisatie zij in nauw contact staat de opleiding van K. is M. gelijk stelt met die van Mercurius en de Vereeniging van Leeraren en hare pupillen in gelijke rechten doet deelen. Deze mededeelingen, die de school, haren directeur en de leeraren tot eer strekken, werden met voldoening vernomen. Uit het door den secretaris voorge lezen en aan het bestuur door den directeur, den heer Verbrugge, uitge bracht schoolverslag, bleek, dat 1927 begon met 370 en eindigde met 383 leerlingen, waaronder 104 vrouwelijke Aan bet eindexamen namen deel 145 leerlingen, waarvan er 94, d.i. ruim 67 pCt., het diploma voor één of meer vakken behaalden. De examens liepen over Nederl., Fransche, Duitsche en Engelsche Correspondentie, algemee ne Handelskennis, boekhouden, enz., schoonschrijven, stenografie, steno- typie en machineschrijven. De meeste der geslaagde leerlingen verwierven ook het einddiploma van „Mercurius" of van de „Vereen, van Leeraren", alsmede voor schoonschrij ven te Amsterdam en Steno-typie- „Groote" Den Haag enz. Aan den leeraar P. C. Schreuder werd om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag gegeven. Zijn gedwongen heengaan wordt zeer betreurd. De heer A. Wisse, vroeg met 1 Sept. 1927 eervol ontslag wegens zijn benoeming tot directeur van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Utrecht. Zijn ver trek is een verlies voor de school. Nieuwe leeraren werden niet be noemd. Ter bezuiniging heeft de Re geering het aantal uren van bijna alle leeraren van 8 op 6 of minder uren te ruggebracht; nu konden de vrijgeko men uren bij hen worden onderge bracht. Een oud-leerlinge van de school ver wierf zich na het diploma voor Ned. Handelscorrespondentie van K. is M. te hebben behaald ook nog het Fede ratie- en het Mercurius-diploma. Het verslag werd goedgekeurd en de algemeene tevredenheid uitge sproken over de resultaten der school. Na het zeer uitvoerig financieel verslag van den penningmeester, den heer Peters, werd de rekening over het jaar 1927 goedgekeurd met een totaal bedrag in ontvangst en uitgaaf van 23.683,80/4. De subsidie van Rijk, Gemeente en Provincie, bleven gelijk. Het bedrag der schoolgelden bleef de stijgende lijn vertoonen. Nadat de Commissie van controle gehoord was, werd de rekening goed gekeurd en de penningmeester van zijn beheer over 1927 ontheven. Ook het vereenigingsverslag over 1927 door den secretaris, den heer A. W. Vink uitgebracht, werd goedge keurd. Het ledental bleef stabiel, dat der J egunstigers nam met één toe. Van de Kamer van Koophandel werd een bij drage van 50 ontvangen teneinde ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Va cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie - Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Artikel 1 van het wetsontwerp tot heffing van belasting van Nederlan ders fn den vreemde verworpen. De toestand van Jan Toorop gaat snel achteruit. De bemanning van de Schnttevaer was door zeeziekte oververmoeid. Dreigend conflict bij het visscherij- bedrijf te IJmuiden. Buitenland. De Veiligheidsconferentfe zal op zijn vroegst Maandag gesloten worden. De a.s. zitting van den Volkenbonds raad. Staking in de haven van Marseille. Plannen voor een centraal autobus- station in Londen. Ernstig mijnongeluk bij Reckling hausen. daarvan de uitgave van de examen opgaven te bekostigen, tegen welke uitgave op de algemeene schoolreke- ning het gemeentebestuur bezwaar had gemaakt. Tot le secretaris werd herbenoemd de heer A. W. Vink, tot 2e voorzitter de heer D. J. Lambinon en tot 2e pen ningmeester de heer Z. A. Smit. Tot commissarissen werden be noemd de lieerêh Mastenbroek, Offrin- ga, Schamper en Zaayer; tot leden der commissie van controle op de geldmiddelen, de heeren Kolkman, Lau en Wijnnobel en als plaatsver vangers aangewezen, de heeren Liese, Barnaart en Blote. Als lid der examen-commissie, aan gewezen uit en door de leden, werd benoemd de heer Liese. De contributie der leden over het jaar 1928 werd vastgesteld op een mi nimum-bedrag van 1,50. Besloten werd dit voorjaar nog een lezing te doen houden voor leeraren, leerlingen en leden met ruime intro ductie, waarbij verschillende auto riteiten zullen worden uitgenoodigd en waartoe prof. Völmar zal worden uitgenoodigd. Hierna werd na rondvraag de zeer geanimeerde vergadering te elf uur gesloten. Door de politie van Katwijk is al hier aangehouden G. D., die verdacht wordt van diefstal van varkenshaar, gepleegd te Katwijk. Op den openbaren weg is een rij wiel onbeheerd aangetroffen. Inlichtingen bij de politie. BINNENLAND. MAALTIJD TEN HOVE. Aan den maaltijd van de Koningin, den Prins en de leden van hunne hofhoudin gen hebben gisteravond deelgenomen de groot-officier G. Cb. baron Snouckaert van Schauburg en baronesse Snouckaert van Schauburg, geboren baronesse van Pal- landt; dt groot-officier,. gep. generaal-ma- joor-titulair, Jhr. C. L. van Sucbtelen van de Haare en mevrouw van Suchtelen van de Haare geboren baronesse Taets van A- merongen; kolonel Jhr. A. G. Sickinghe, kamerheer en mevrouw Sickinghe, gebo ren Geisweit van der Netten, en C. A. A. A. E. gravin Dumonceau, hofdame hono raire. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te- gen Dinsdag 6 dezer, des namiddags te 2 uur. JAN TOOROP. Het jongste bericht omtrent den schil der luidt: De verergering in den toestand van Jan Toorop is belangrijk toegenomen. DE SCHUTTEVAER. Omtrent de reis van de „Schuttevaer" meldt het Persbureau Vaz Dias uit Lon den: Donderdag is de reddingboot Schutte vaer te Londen aangekomen. Het zeil- vaartuigje ligt gemeerd nabij het parle mentsgebouw. Omtrent bet verloop van de reis van Hoek van Holland vernemen wij, dat het weer steeds gunstig was. Desniettegen staande hadden de leden der bemanning last van zeeziekte en gedurende de geheele reis is er zoo goed als niets aan boord ge geten. Door deze zeeziekte en door bet betrekkelijk weinig comfort aan boord van de Schuttevaer geraakten de leden der bemanning oververmoeid. Doordat de heer Schuttevaer op het radiotoestel was gevallen, was dit onklaar geraakt. De marconist kon het evenwel herstellen, zoodat hij op de Theems Sche- veningen-Ilaven kon hooren. Verder heeft hij seinen gewisseld met de Noord-Hinder. Door zijn oververmoeidheid was hij even wel niet in staat de draadloose installatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1