NIEUWE LEIOSCHE COURANT Het dagboek van een Leerares DONDERDAG 1 MAART '28 TWEEDE BLAD. WflT DE BLADEN ZEGGEN. 'n Paar cijfers. De R. K. „Leidsche Courant" schrijft: Aan het jaaroverzicht van het Ge meentelijk Bureau van Statistiek te Amsterdam willen wij hier eenige cij fers ontleenen. Eerstens die betreffende uitgaande Amsterdammers Het aantal bezoekers aan schouw burgen en concerten was 1.422.782; aan bioscopen 7.017.202; aan variété's en sport 2.491.121; aan tentoonstellin gen 246.728. Veel grooter dan aan alle inrichtin gen van kunst en vermaak te zamen is het bezoek aan de bioscopen. Meer dan zeven millioen entreebewijzen zijn er verkocht. En de vraag dringt zich naar voren: Voor hoevelen van al die bezoekers zal dat bezoek een verfris- schende ontspanning of een nuttige leering zijn geweest?Zouden er velen uit terug zijn gekomen even on voldaan in leege lusteloosheid óf met verhitte en bedorven fantasie? Dat het antwoord op deze laatste vraag, helaas, bevestigend moet zijn, lijdt geen twijfel. En niet voor de geestelijke en zede lijke beteekenis, niet voor het.geluk van het volk pleitende getuigenis ge ven de volgende cijfers uit genoemde statistiek. Het aantal echtscheidingen bedroeg 592 in 1927 (81.0 per 100.000 inwoners» tegen 523 (72.0 per 100.000) in 1926. Veel uitgaan, veel echtscheidingen daarin ligt niet een direct-oorzake- lijk verband. Maar 't is toch zeker niet gewaagd, om eenig verband tusschen beide verschijnselen te constateeren. Er is vermindering van levensernst en daardoor vermindering van levens kracht en van levensvreugde en daar door verlaging van het geestelijk en zedelijk peil. En dit feit illustreeren de hier ge citeerde cijfers! Lëvens-ernst héél iets anders dan somberheid en pessimisme! schenkt kracht,-om de moeilijkheden in het leven te overwinnen, en werpt over het leven een glans van vreugde. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Katwijk aan /Zee (vac. I. Voorstéegh), P. Pras, te Klundert. Te Den Ham (toez.) J. Enklaar te Oudekerk a. d. IJsel. Te Goudriaan en Ottoland, F. Anker te 's-Gravenmoer. Aangenomen: Naar Purmerend, G. Sevenster, te Hcor.. op Terschelling. Naar Leiden, D. Kuilman, te Borne. Bedankt: Voor St. Annaland, J. D. v. Hof, te Wilnis. GEREF. EERKEN. Tweetal: Te Kralingen, H. A. Munnik te Zwolle en Y. v. d. Zee te Amsterdam- West. Bejroepen: Te Stellendam, J. Kool stra. cand. te Amsterdam. Te Boornber- gum, P. v. d. Werff, cand. te Doesburg. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Zierikzee, P. J. de Bruin, te Veënendaal; en P. de Smit, te Boskoop. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Bevestigd door Dr. S. P. Dee, van Haren met een predikatie over Jer. 1 48, deed cand. P. Melles, van Groningen, intrede in de Geref. Kerk van Gees met een preek over Ex. 4 20b. Hij werd na de predi katie toegesproken door den heer Kremers namens den kerkeraad, door Ds. Ubbink van Zweelo, namens de classis en door Ds. Slomp namens de Kerk van Nieuwlande. Na bevestigd te zijn door Ds. C. v. d. Wpude, van Schiedam, met een predikatie over 1 Cör. 3 9a, deed Ds. A. Mout intrede in* de Geref. Kerk te Gorredijk met een pi-edikatie over Col. 4 2—4. Na den dipnst werden de gebruikelijke toespraken ge houden. Ds. C. Mak, die reeds Zondag afscheid nam van het andere deel van zijn arbeids veld, nam Dinsdagavond onder zeer groo- te belangstelling afscheid van de Geref. Kerk van Tinte. De scheidende prediker bepaalde zijn gehoor evenals Zondag avond in Brielle bij Joh. 15:3 en 4a. Na de predikatie werd hij toegesproken door ouderling J. Roskam, die Ds. Mak deed toezingen Ps. 121 4. Voor de Kerk van Zwartewaal, waar van Ds. Mak consulent was, voerde de voorganger, de heer G. de Lugt, liet woord, terwijl ouderling L. Vink dit deed voor de Kerk van Hellevoëtsluis en Nieuw-Hel- voet. Namens het bestuur van den Prov. Bond van afdeelingen der Geref. Ver. voor Drankbestrijding, waarvan Ds. Mak deel uitmaakte en dat in zijn geheel aanwezig was, voerde de voorzitter, de heer W. C. F. Scheps, vah 's-Gravenhage het woord, die den vertrekkenden. predikant deed toezingen Ps. 20 1. Ds. Mak dankte met een enkel woord voor al deze toespraken. Ds. D. Ringnalda Jr., van Leimuiden, is voornemens om Zondag 22 April a.s. af scheid te nemen van zijn gemeente en a.s. Maandag 30 April zijn intrede te doen te Middelburg, na Zondag 29 April 's avonds door zijn vader, Ds. D. Ringnalda, van 's- Gravenhage-Oost, te zijn bevestigd. JUBILEUM Ds. C. B. HOLLAND. Heden viert Ds. C. B. Holland, Ned. Herv. predikant te Huizen (N.-H.) zijn zil veren ambtsjubileum. Geboren in 1878 werd de jubilaris in 1902 candidaat in Zeeland, om 1 Maart 1903 te Moercapelle het predikambt te aan vaarden. In 1905 vertrok hij naar Den Ham, om in 1912 in Driesum zijn intrede te doen. In 1915 kwam Ds.'Holland in Raamsdonk en in 1918 in Kampen, om 21 Dec. 1924 in zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. Ds. Holland behoort naar bekend is, tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. JUBILEUM Ds. E. SCHOUTEN. Heden viert Ds. E. Schouten, predikant bij de Geref. Kerk van Amersfoort, tot voor kort te Alphen, zijn zilveren ambts jubileum. De jubilaris Werd 18 Sept. 1879 geboren en ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1902 can didaat werd, om 1 Maart 1903 te Numans- dorp het predikambt te aanvaarden. In 1907 vertrok hij naar Bolnes, welke standplaats in 1912 met Hoofddorp ver wisseld werd. In 1917 kwam Ds. Schouten te Alphen, om 18 Mei 1927 in zijn tegen woordige gemeente intrede te doen. In verband met zijn jubileum zal Ds. Schouten aan het einde van Maart een Zondag in Alphen het Woord bedienen, en 12 Maart de leden van zijn vorige gemeen te in de gelegenheid stellen hem te com plimenteeren. Ds. H. H. VAN AMEIDE. Ds. H. H. van Ameide, Ned. Herv. pre dikant te Hoogeveen, is naar de Standaard meldt, weder hersteld en hoopt te Hooge veen Zondag a.s. persoonlijk afscheid te preeken. Ds. A. J. MULDER. Ds. A. J. Mulder, Geref. predikant te Bussum, heeft wegens voortdurende ziek te eervol emeritaat aangevraagd. Ds. K. LIJFERING. Op 71-jarigen leeftijd is te Zuidhorn (Gron.) overleden Ds. K. Lijfering, emeri tus-predikant sedert 1920. Hij werd in 1889 candidaat, in 1890 predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk (Gron.) en in 1904 te Oostwold W.). DE GEREF. KERK VAN OOSTERBEEK. De regeling der financiën, .ïoodig door de scheiding van de Geref. Kerk van Oos terbeek in twee deelen, Oosterbeek en Wolfhezen, is dezer dagen getroffen. Ver moedelijk zal de institueering van de Kerk te Wolfhezen voor een belangrijk deel ge vormd uit personeel van de Stichtingen aldaar, plaats hebben in den loop van April. NER. HERV. EVANGELISATIE. Te Andijk is een Evangelisatie-vereeni- ging opgericht in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Naar De Standaard verneemt, ligt het in de bedoeling rechtzinnige Ned. Ilerv. predikanten zoo regelmatig moge lijk te doen optreden. F.en verzoek, onlangs tot den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente gericht, om de beschikking over een der - kerkgebouwen voor rechtzinnige prediking, is toen afge wezen. FRIESCHE PREDIKANTEN VEREEN. De (rechtzinnige) Friesche Predikanten- vereeniging vergaderde Maandag j.l. in „De Kroon" te Leeuwarden onder leiding van ds. H." van Eijck'van Heslinga, van Berlikum. Op deze vergadering hield Ds. G. J. van Ingen, van Augustinusga, eene lezing over Karl Barth's „Römerbrief" en betoogde daarin, dat de dialectische me thode voor de theologie niet zonder gevaar is en dat de Gereformeerde theologie niet te hard moet juichen over dit werk van Barth, vooral wat betreft diens christolo gie, leer der uitverkiezing en standpunt tegenover dë Kerk. Uit de discussie bleek intusschen weer hoezeer Karl Barth de aandacht trekt en hoe zijn werk allerwege met belangstelling wordt gelezen. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen Meyr. de wed. J. M. Leempoell van der Brugh, geb. P. J, Visser, te Lem mer, heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. Kerk aldaar 1000, en aan de Diaconie dier Kerk 2000. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. De voor-vergadering. Verschenen is de agenda van de voor vergadering der Vereeniging van Chr. on derwijzers, enz., die naar we meldden, Donderdag .12 April' a.s. te Utrecht in „Noord-Brabant" zal worden' gehouden. Aan de orde komt de behandeling van het jaarverslag, van het finaneicel verslag en de begrooting, de vaststelling der con tributie en van de restitutie, die 60 cent per lid en per jaar bedraagt. Verder komt in behandeling het rapport inzake het ver volgonderwijs, de instelling van een in formatiebureau en de arbeid van de com missie van Beroep. Belangrijk zijn de voqrstellen van de afdeelingen Amsterdam en Omstreken, Gelderlands Achterhoek, Hilversum en Waterland, inzake de salarieering, lui dende: le. de vereeniging draagt het hoofdbe stuur op zich te wenden tot de hoofdbe sturen van de groote Rechtsche politieke partijen in ons land, met het dringend verzoek salarisverbetering van de onder wijzers bij de e.k. Kamerverkiezing een vooraanstaande plaats op het program van actie te geven. 2e. Het Hoofdbestuur make door mid del van de pers het publiek bekend met de slechte salarisregeling van het onder- wijzènd personeel door mededeeling van sprekende voorbeelden van onvoldoende salaris in verband met de levensomstan digheden. De voorstellen gaan van een breede toe lichting vergezeld. Het hoofdbestuur merkt in zijr prae-ad- vies op: le. dat bovenstaand voorstel vooruit grijpt op den afloop der aanhangige on derhandelingen tusschen de Regeering en de Centrale Commissie van G. O. in A. Z. inzake herziening van het. Bezoldigings besluit; 2e. dat krachtig moet worden gestreefd naar salarisverbetering langs den weg der door de Regeering hiertoe ingestelde instanties zooals geschied is en nog ge schiedt; 3e. dat zoolang deze instellingen zelf het overleg met de Regeering voortzetten, elke publieke actie buiten deze instellingen om, ernstige schade aan dit overleg kan toebrengen; 4e. dat samenspreking van bet hoofd bestuur met de hoofdleiding van A.R. partij en van C.H. Unie vóór de samen stelling van het laatste program van ac tie dier partijen, ook zonder opdracht van de zijde der vereeniging beeft plaats ge had en ook nu kan plaats hebben; 5e. dat het niet wenschelijk is reeds nu omtrent hetgeen gevraagd moet worden een gedragslijn vast te stellen; 6e. dat het inlichten van het publiek door middel van de pers omtrent hét on voldoende dér salarisregeling aan ieder vrij staat en het hoofdbestuur door mid del van het Corr.-blad hiertoe medewerkt, weshalve het onnoodig moet worden ge acht aan het hoofdbestuur tot het voeren van een persactie opdracht te verleenen, om welke redenen het hoofdbestuur moet adviseeren bovenstaande voorstellen niet aan te nemen. De voorstellen kwamen niet tijdig ge noeg in om voorafgaande bespreking met de inzenders mogelijk te doen zijn. BENOEMINGEN. Aan de Chr. Kweekschool te Dokkum is benoemd tot leeraar voor Rekenen en Wiskunde de heer H. Zaadnoordijk, thans onderwijzer aan de Chr. Ulo-school van den heer Zijderveld te Arnhem. Dè heer Zaadnoordijk heeft deze benoeming aan genomen. BARTIMEÜS. Buitengewone Algemeene Vergadering. Bartimeus, de vereeniging tot bevorde ring van Chr. opvoeding en onderwijs voor blinde kinderen en jongelieden, zal Donderdag 15 Maart a.s. te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering hpu- den ter behandeling van het rapport en het voorstel der commissie, benoemd door de jaarvergadering 1927 inzake bet be danken van twee bestuursleden. DE PAUS EN DE MODERNE DAMES- KLEEDING. Naar wij in de Ev. Stand. lezën, heeft de paus in een toespraak eergisteren, ge wijd aan de gedachtenis van dé eerwaar de Elizabeth Canori Mora, een lid van den Romeinschen adel, die in 1825 na een vroom leven overleed, zijn afkeuring over da moderne dameskleeding uitgesproken. De paus zeide o.m. „Haar voorbeeld is sterkend in deze tijden van algemeene ver slapping van geestkracht en zeden, waarin zoovele jonge meisjes en vrouwen, en, wat nog erger is, ook zoovelen die niet zoo héél jong meer zijn, alle christelijk gevoel hebben afgelegd, door haar schaamteloos onzedelijke kleeding, die God heleedigt en tot een aanfluiting voor de wereld wordt." BINNENLAND. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN VAN ZUID-HOLLAND. H. M. de Koningin heeft gisterna middag ten koninklijken paleize in het Noordeinde den Minister van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek ont vangen ter beëediging als Harer Ma- jesteit's Commissaris in de provincie Zuid-Holland. DE NED. GEZANT TE BRUSSEL. De nieuw benoemde gezant van Ne derland te Brussel, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, is te 's Giavenhage in het Hotel de Bellevue aangekomen. De gezant is voornemens binnen en kele dagen na het houden van eenige besprekingen, naar zijn post te ver trekken. MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN. De vice-president van den Raad van State, Mr. Dr. van Leeuwen, is van zijn verblijf om gezondheidsredenen in het buitenland, te 's Gravenhage te rug gekeerd. DE SCHUTTEVAER. De reddingsboot „Schuttevaer" is, naar een Reuter-bericht uit Londen meldt, gistermiddag Le 5.15 uur de Theems ingevaten ter hoogte van Gravesend. Zij heeft onmiddellijk de reis naar Londen voortgezet. HERSTEL 7-JARIGE LEERPLICHT. Op het wetsontwerp tot wijziging van art. I en II der wet van 30 Juni 1924 (Stbl. no. 319), van de leerplicht wet en van de L. Ó.-wet 1920. van het 3de lid van art. 3 der Leerplichtwet, zooals krachtens die wet wordt gele zen, en van het vierde lid van art. 3 der Leerplichtwet, hebben de heeren Van den Heuvel c.s. een amendement ingediend om een nieuw artikel Ila in te lasschen. De bedoeling is: le. daar voortdurend gesproken wordt van 7-jarigen leerplicht, te voor komen, dat ook na het volbrengen van 7 leerjaren en na het hebben doorloo- pen van allé 7 klassen, nog leerplicht bestaat; 2e.de gemeenten en schoolbesturen niet te noodzaken een achtste leerjaar in te richten; AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 1 Maart 1928. Het eens te zijn met den heer A. B. K. in „Het Volk" is geen schande, maar wèl een streep aan den balk. Ditmaal ben ik zoover. En wel over een onderwerp, waar hij evenveel mee in aanraking komt als ik: vergaderingen. Gelijk heeft hij, als hij zegt, dat de vergaderingen te langdu rig, want de redevoeringen te lang zijn. En daarom geef ik hier zijn opmerkingen daaromtrent ter overweging aan allen, die vergaderingen organiseeren, leiden of er op spreken: „Uit een veelvuldige ervaring oordee- lende, ben ik tot de slotsom gekomen, dat het doel beter bereikt zou worden, indien één rede op een avond werd gehouden, die niet veel langer duurde dan een uur, wat ruimschoots genoeg is. Wie hierin ge makzucht speurt, die kent het thema niet. Want bij het geschreven, gelijk bij het gesproken woord eischt niets grooter in spanning clan samenvatting. Hoe korter, des te moeilijker. En wie beducht is, dat uit zoo'n korte rede niet genoeg te leeren valt, die miskent de mogelijkheid voor mij een zekerheid dat bij het gros der hoorders in het tweede uur de geschiktheid, om nog op, te nemen niet al leen stilstaat, maar het bewerken en be waren in den geest van hetgeen frisch in het eerste uur werd ontvangen, verijdeld wordt.' Een lange rede is opbouwen en af breken in eenen. Korte bijeenkomsten, korte vertoogen, niet bont-verspreiden, maar een eenheid van gedachte en opbouw, samengevat en vlotdat is het warel En een uur van bezinning en napraten, na den afloop, thuis, is het onbelangrijk ste deel niet van het programma!" OBSERVATOR. 3e. te voorkomen, dat gedurende het eerste halfjaar van een nieuwen cur sus, telkens leerlingen de school ver laten. PERSDELICT? Gistermorgen is voor het kantonge recht te Haarlem voortgezet de zaak tegen den hoofdredacteur van de Nieu we Haarlemsche Courant, wien ten laste gelegd was, dat hij, zonder daar toe verlof te hebben gehad, de repro ductie van een schilderij, voorstellen de den burgemeester van Haarlem, door plaatsing in zijn dagblad heeft verspreid of doen verspreiden. Bij de vorige handeling, verleden Woensdag, had de hoofdredacteur er zich op'beroepen, dat niet hij. doch de directeur voor de verspreiding van het dagblad verantwoordelijk is. Deze werd thans gehoord en beves tigde zulks. De ambtenaar van het O. M. hand haafde niettemin zijn eisch: 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter heeft echter den hoofdredacteur vrijgesproken. VAN GEND EN LOOS. Door de hoofdinspectie van Van Gend en Loos is eenige dagen geleden aan de organisaties van het personeel, n.l. den R. K. Bond van Transportar beiders, den Centr. Bond, den Alg. Bond van Handels-, Kantoor en Win kelbedienden, medegedeeld, dat de ge- heele onderneming van Van Gend en Loos met al haar personeel, enz., over genomen wordt door de A. T. O. In verband met deze personeelover- name, heeft het comité, samengesteld uit bovengenoemde personeelbonden, gisteren te Rotterdam vergaderd. Op deze bijeenkomst is besloten, dat het comité zich met bekwamen spoed tot de directie der A. T. O. zal wenden om te vernemen: le. of do bestaande loon- en arbeids voorwaarden voor het personeel van v. G. en L. in haar geheel zullen ge handhaafd blijven. 2e. hoe de A. T. O. denkt over de ambtenaren en beambten van v. G. en L., die volgens de traditie binnen kor ten tijd door de directie van v. G. en L. zouden worden gepensionneerd. 3e. hoe de directie der A. T. O. denkt over den pensioensregeling van het thans in haar dienst zijnde en vooral over het van v. Gend en Loos over te nemen personeel. FEUILLETON. Naar het Duitsch. Moet die ook juist nu komen en mijn vreugde verstoren. Ik heb Marie reeds zoo lief en haar geheel in mijn hart gesloten. Neen, zij mag geen teringlijderes worden. Volstrekt niet! Ik wil 't niet. Belachelijk! „Ik wil 't niet", alsof mijn wil daarbij in aan merking kwam. Steeds de oude ge schiedenis: Een gier zie 'k weldra nederzweven op elk geluk, dat ik genoot; En wat gij mindet, zocht in 't leven, Ras is 't verloren of is 't dood. 12 Mei. Gisteravond ben ik zeer mismoedig gaan slapen. De angst, dat Marie de tering zou krijgen en weldra sterven kon, liet me, hoe dwaas die angst ook was, geen rust. Tenslotte kwam de verstandige gedachte bij me op, dat 't toch 'n groote dwaasheid was, mij zel ve de vreugde, welke in de vriend schap van Marie genoot, door zulke fantasieën te bederven. God had mij dat geluk geschonken en ik moest het dankbaar genierten. Vanmorgen ech^ ter heb ik me over mij zelf ge schaamd, dat ik na dat willen „ge nieten" gisteravond rustig geworden en ingeslapen ben. Is dat dan vriend schap, wat ik bij Marie zoek, en niet veel eerder het meest, krasse egoïsme? Ware vriendschap zoekt immers het welzijn van den vriend en niet het eigen welzijn Zou ik dan in 't ge heel niets van mijne vriendschap mo gen hebben? De dood is zelfs niet voor niets. Wat een ellendig schep sel is de mensch toch! Als men zijn gewone dagelijksche gedachten na der beschouwt, dan komt men zich zelf zeer verachtelijk voor. Ik zou werkelijk wel eens willen weten, of andere menschen er ook zoo over denken. Een groot geluk, dat nie mand buiten ons en God onze ge dachten kent, als men ze zelf niet verbabbelt. Zelfs de engelen kennen onze gedachten niet, als God ze hun niet openbaart. Wij behoeven ons dus slechts voor God te schamen. Met dat alles ben ik me echter nog altijd niet over mijn verhouding tot Marie voldoende bewust dwaasheid! Ik heb haar lief en gevoel me daarbij ge lukkig, daarmee basta! Hoe zegt ook Goethe? „Grauw, vriend, is alle theo rie, doch groen des levens gouden boom". 12 Mei. Compliment wegens mijne zooge naamde schoonheid. Ha, ha, hal Hedennamiddag bracht me collega Korner zijn tegenbezoek. Het ging niet zoo stijf als kort geleden. Goed be schouwd is hij een aardige jongeman en zeer muzikaal. Geërgerd heeft 't me dat hij me complimenten maakte wegens mijn uiterlijk. Waarschijnlijk heeft hij gemeend, mij daarmee een plezier te doen. Dan is hij echter op een dwaalweg; er is me ontzettend weinig aan gelegen of hij me mooi vindt of niet. Dat gaat hem heelemaal niet aan, hoe er mijn uiterlijke mensch uitziet. Het spreekt van zelf, dat een jong meisje en dat ben ik toch wat aan haar uiterlijk hecht. Overi gens ben 'k er niet kwaad om; hij wilde slechts even aardig zijn; en dat is hij werkelijk, en in zooverre moet 'k het zelfs waardeeren. Hij sprak ook van juffrouw Dreisam. Zij was in de Club zéér gezien; men beschouwde haar als een groote schoonheid; in haar avondtoilet was ze verrukkelijk. Waartoe mij dat alles te zeggen? Of zij mooi is of niet kan ik toch beter beoordeelen dan hij. Natuurlijk vroeg hij me ook, of. ik eveneens tot de Club zou toetreden. Ik antwoordde, dat ik daar voorloo- pig nog geen lust toe gevoelde. Daar op begon hij aan te dringen, dat ik 't toch maar doen zou. Van knappe da mes was er geen al te groote over vloed in het gezelschap. Hij past juist bij juffrouw Dreisam. Na ongeveer een half uur nam hij afscheid. Wanneer hij die dwaze be merkingen over mijne zoogenaamde schoonheid had achterwege gelaten, zou ik heel goed tegenover hem kun nen zijn. Ten slotte zou hij me nog voor ijdel houden. Misgeschoten, heer collega! Ik ben volstrekt niet ijdel; maar op mijn uiterlijk ben ik wel wat gesteld; moet ik dan als een vogel verschrikker door de wereld gaan? 14 Mei. Vandaag ben ik veertien dagen hier. Eerst heb ik nu eens nagelezen, wat ik zöoal in mijn dagboek heb aangeteekend. Onze leeraar heeft werkelijk gelijk gehad; zulk een boek is als een geschreven gewetensonder zoek. Stichtelijke lectuur was 't overi gens niet. Opvallend was 't mij onder meer, dat ik van mijn werkzaamhe den en dé kinderen eigenlijk bijna niets gezegd heb. Wat daar staat, heeft meestal op andere dingen be trekking. Zou dat een teeken zijn, dat ik geen belang stel in de school? Toen ik nog op de kweekschool was, kwamen meermalen oudere, reeds aangestelde mede-scholieren ons eens bezoeken; en dan spraken wij bijna uitsluitend over schoolaangelegen- heden, waaruit men zag, dat zij ge heel in haar beroep opgingen. Volgens ïecht moesten ook mijn dagboek-aan- teekeningen hoofdzakelijk over de school handelen. Waarom ben ik nu zoo geheel anders? Als de school uit is en ik thuis ben, hoe behagelijk! Doe ik dan mijn plicht niet en bereid ik me niet zorgvuldig op het onderricht voor? Wat dat betreft, heb ik me niets te verwijten, maar ik meen, ik doe dat alles slechts, omdat ik moet; het is immers mijn vak. O, weehad ik dat woord maar niet geschreven; daarvoor heeft onze leeraar ons im mers zoo gewaarschuwd; als eene on derwijzeres haar school slechts als een vak beschouwde, dan was zij op een verkeerden weg. De school, de kinderen, hun wel en wee moest haar geheele ziel vervullen. Roosje, Roosje,.ziet ge nu, hoever 't reeds met je gekomen is? Wat nu te doen? Ik radeer het lee- iijke woord, dat me zoo onverwacht uit de pen is gevloeid, neen ik scheur 't geheele blad uit 't boek Niet kwaad! Alweer iets, waarvoor onze leeraar ons gewaarschuwd heeft. Wij moesten in het dagboek laten staan, wat we er eenmaal in geschre ven hadden; later konden we dan ver gelijken en zien of ons nog meermalen zoo iets in 't hoofd kwam en we had den aldus een maatstaf voor vooruit- of achteruitgang in ons zieleleven. Goed! Ik laat 't woord staan en^zeg, evenals Pilatus van zijn kruisop schrift: „Wat ik geschreven heb, blijft geschreven". Zoo dom is Rosa Wantolf dan toch niet, dat zij ernstig meenen zou, met radeeren of uit scheuren iets gewonnen te hebben maar nu eindig ik, anders komt er. wie weet wat, nog op papier. Voor vandaag is 't ook genoeg. O, zulk een dagboek! Goeden nacht, Roosje, goeden nacht! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5