DAG-AGENDA. Donderdag, 1 Maart, 's av. acht uur. Oosterkerk: Ds. F. Kijftenbelt van Rotterdam, over: „Het huis te klein". Vrijdag 2 Maart, 's av. half acht. Graanbeurs, Burgsteeg: Uitvoering v. d. Gymnastiekvereen. „Hestia" en de Padvinders van Patrimonium. Zondag 4 Maart, s morg tien uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst Spr. de heer v. d. Horst, 's Avonds zeven uur de heer Mulder. Dinsdag 6 Maart, 's av. 7-«-8 uur. „Pniël", Middelstegracht. Zitting van het Prot Bureau voor Soc. Adviezen. 1315 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. Woensdag 14 Maart, Kamer van Koophandel, Stationsweg 43: Verkie zing van een lid v. d. afd. Kleinbedrijf De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Febr. t/m. Zondag 4 Maart a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. RECLAME ■m SPLINTER Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. nen op, waarvan 73 toegelaten, 20 af gewezen en 45 voorwaardelijk werden aangenomen. Het menu bestond uit de volgende spijzen: tweemaal soep, vermicelli-, rijst-, groente- of erwtensoep of één maal soep en éénmaal bruine boonen met spek, tweemaal stamppot en twee maal een der volgende gerechten: rijstepap, gort met rozijnen, haver mout, karnemelksche pap met stroop of griesmeel met rozijnen. In November werden bovenkleeren uitgedeeld e wel aan elk meisje een jurk, schort en een paar kousen en aan eiken jongen een blouse, een bo venbroek en een paar kousen; om de twee maanden mag elk kind zoo noo- dig een paar klompen halen, welke op bonnen verschaft worden. In 't ge heel werden over 1927 uitgereikt: -446 hemden, 446 broeken, 863 paar kou sen, 209 jurken, 209 schorten,208 blouses, 208 bovenbroeken en 1577 paar klompen. Het Bestuur blijft geregeld met uit zondering van de vacanties tweemaal per maand zitting houden voor de klompenuitdeeling, de inschrijving en het ontvangen van reclamanten, en houdt als elk jaar tweemaal een groo- te inschrijving voor de zomer- en wintervoeding, waarbij het Bestuur ter toelating der gezinneh telkens een gewijzigde norm instelt, daarbij re kening houdende met verschillende gezinsomstandigheden. De inkomsten werden dit jaar we derom versterkt door giften, collec ten en bijdragen van verschillende vereenigingen en particulieren; het aantal contribueerende leden bedraagt thans 240. In het Bestuur werden de aftreden de leden de dames SchnaarYpey, SypkensVan Oosten Slingeland en de heer Schuit herbenoemd en nam de voorzitter, de heer Kampschuur door vertrek naar elders ontslag uit het Bestuur. Als nieuw bestuurslid trad toe de heer W. J. Nijholt. En thans aan het eind van ons ver slag gekomen wekken wij U, stadge- nooten, allen weder op onze Vereeni- ging naar Uwe krachten te steunen. Getuigt van Uwe sympathie voor ons werk en bedenkt, dat de kinderen niet alleen geestelijk, maar ook lichame lijk voedsel en kleeding noodig heb ben, opdat het geestelijk voedsel, dat zij ontvangen volmaakt tot zijn recht zal komen. Betracht aldus de belangen van het opkomend geslacht; ge ver richt dan ongetwijfeld'een edel werk! De Voorzitter dankte de secretaresse voor dit heldere en uitgebreide ver slag, en geeft daarna het woord aan den heer P. Heemskerk, die bij ont stentenis van den penningmeester fi nancieel verslag uitbrengt over 1927. Hieronder volgt een staat van in komsten en uitgaven. Ontvan gsten In Kas 2,96 Subsidie Gemeente Leiden 18600, Contributiën 470,75 Bijdragen en giften 69,24 Collecten en busjes 144,33 Zilverpapier en dergelijke 13,55 Totaal 19300,8 Uitgaven. Voeding Kleeding Loonen en expeditie 1975, Advert, en drukwerk 117. Meubilair en materialen 379, Kosten van verg. voorsch. 168. Zegels 31, Saldo over te brengen op '28 89 11849.86 4688,81 Totaal 19300,83 Bij monde van den heer B. Hof bracht vervolgens de commissie van kasnazieners verslag uit. Alles was in de beste orde bevonden en spr. stelde voor den penningmeester onder dank voor zijn accuraat beheer te dechar- geeren. Aldus werd besloten. Als nieuwe commissie van kasna zieners werden benoemd de heeren Huibrechse, Heemskerk en Pel. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden: Mej. M. M. Woud en de heer G. L. de Goederen herko zen. In de vacaturen, ontstaan door het bedanken van twee bestuursleden f - Hedenmiddag werd de Marnix-bewaarschool van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, officieel geopend. werden gekozen de heeren A. J. En- siók en B. Hof. De eerste had zich reeds van te voren bereid verklaard een eventueele benoeming te zullen aanvaarden, terwijl de tweede ter vergadering zijn benoeming aannam. Van de rondvraag werd. geen ge bruik gemaakt. Daarna volgde sluiting, waarbij de voorzitter alle bestuursleden, speciaal 'de dames hartelijk dank bracht voor het werk in het afgeloopen jaar ver richt. BAZAR „CLARA DOZY Van de secretaresse van het Bazar- Comité vernemen wij, dat de bruto- opbrengst van den gehouden Bazar ten bate van bovengenoemde vereeniging ruim 1200 bedraagt. Een mooi resultaat! Een woord van hartelijken dank aan allen, die aan het welslagen van de zen bazar hebben medegewerkt, mag zeker niet ontbreken. LEERAAR NATUURLIJKE HISTORIE. Voorgedragen wordt voor leeraar in de natuurlijke historie aan het lyceum te Amsterdam dr. H. H. van Seters, leeraar aan het stedelijk gymnasium alhier. VERBETERING TREINVERVOER. De zegeningen van de Electrische trei nen beginnen nu successievelijk los te komen. Op 1^ Maart zullen op het traject Am sterdam C.S.Rotterdam D.P. sectiebil jetten 2e en 3e klasse worden afgegeven, waarop men recht heeft in een hoogere klasse over te gaan. Een uitkomst voor sommige reizigers, die in de overvolle trei nen vaak geen plaats kunnen bekomen, terwijl de compartimenten 2e en le klas se half leeg zijn. Ook het aantal treinen wordt uitge breid. Er zullen niet minder dan 26 nieu we treinen z.g. vijfwagen-treinen worden ingelegd. EEN CENTRAAL STUDENTENHUIS. Zooals we indertijd hebben gemeld, zijn er tusschen het Bestuur van den Acad. Senaat en de besturen van enkele studen tenver. voorloopige besprekingen, gehou den teneinde te komen tot de oprichting van een centraal studentenhuis alhier, zulks met het oog op de vele studenten, die buiten Leiden wonen. De plannen hebben thans een vasteren vorm aangenomen. Het ligt in de bedoeling, dat dit tehuis alleen zal dienen voor mannelijke studen ten, dat men er een eenvoudige koffie maaltijd zal kunnen gebruiken en zich in een leeszaal zal kunnen verpoozen. Voorts is het voornemen in het gebouw eenige vergaderzalen in te richten en zoo mogelijk de gelegenheid te geven, er te overnachten. In de commissie hebben zitting geno men de rector-magnificus prof. dr. Wen- sinck, de Secr. van den Acad. Senaat, prof. v. Eysinga, mej. A. Bosman, praeses van de V.V.S.L., C. J. A. de Ranitz, praesès van het LA. M. v. Oyen, praeses van „St. Augustinus", H. Schokking, praeses van de N.C.S.V., P. Jasperse, praeses van de S.S.R., Fr. R. J. Verhoeven, praeses In- dologenver., J. v. 4s. praeses Bond van Leidsche Studenten. H. Faber. praeses V. C. S. R., J. W F.. Warners, pvaeses theo logische faculteit der Leidsche Studenten, G. H. C. Bodenhausen, praeses Juridische faculteit, A. de Si tier, praeses philosophi- sche faculteit, C. J. F. Ivars, praeses lite rarische faculteit. Het ligt in ie bedoeling de toegang tot het Studententehuis toegankelijk te stel len voor leden tegen een contributie van 7.50 per jaar, terwijl men donateur kan worden voor 2.50 per jaar. De plaats, waar* het huis móet komen, kan nog niet wórden gepubl' erd. BELANGRIJKE AANWINSTEN VOOR DE LAKEN1AL. Als bewijs van uaardeeiing voor zijn geboortestad heeft Dr. J. Esser, geboren alhier vroeger ïedicus te Amsterdam en thans woonachtig in Frankrijk, waar hij. voora! tijdens den oorlog naam gemaakt heeft in de piasiMche geneeskunde, aan het Museum de Lakenhal alhier u.t zijn collectie een aantal schilderijen, teeke- ningen en aquarellen van de moderne Amsterdamsche school, aangeboden, deels in eigendom, deels in langdurig bruik leen. Hieronder bevinden zich o.m.: twee schilderijen, een pastel en twee zwartkrijt- teekeningen van Isaac Israels, drie schil derstukken van Jan Sluyters, twee schil derijen en aquarellen van Wegewijs, één teekening en twee schilderijen van Piet van der Hem en verder schilderijen, tee- keningen en aquarellen van Matthieu Wiegman, Piet Wiegman, Leo Gestel, I. Maris, Filarski, D. Wiggers, Simon Maris, Swarts, P. v. Wijngaerdt,: H. P. de Grijs, Bobeldijk, H. van Santen, Jurres. B. J. Blommers, A. Mauve, een klein schilde rijtje van Jongkind en van A. Monticelli. Verder is voor den tijd van twee jaar in bruikleen afgestaan het groot schilderij van C H. Breitner (het gezicht op den Dam bij avond), bekend uit de Breitner- collectie van het stedelijk museum te Am sterdam. De stukken zijn reeds in Leiden aange komen, doch in verband met de voor de plaatsing noodig geworden werkzaamhe den. kunnen de nieuwe aanwinsten nog niet voor 't publiek worden opengesteld. DüRER-HERDENKING. Ter gelegenheid van de Dürer-herden- king organiseert dr. J. J. de Gelder in het stedelijk museum De Lakenhal alhier in April a.s. een tentoonstelling van grafisch werk van Albrecht Diirer (geb. 31 Mei 1471 te Nümberg en aldaar overleden den 6en April 1528). .De ten, toon, te stellen werken zijn in hopfdzaak afkomstig uit s Rijks Pren tenkabinet alhier. PROF. Mr. W. v. d. VLUGT. Prof. Mr. W. van der Vlugt, heeft he denmiddag het Diaconessenhuis alhier kunnen verlaten. De oud-hoogleeraar voelt zich nog vrij zwak, doch zijn toestand is overigens zeer bevredigend. SCHADEPOSTJE. Een jongeman die hedenmorgen met een wagen, waarop een mand inhoudende 9 flesschen advocaat, langs de Hooigracht vervoerde, had het ongeluk dat plotseling de mand uit den wagen kantelde, en de kostelijke inhoud advocaat over de straat werd uitgestort. Dat dit geval de aandacht van het pu bliek trok, laat zich begrijpen. Voor den patroon intusschen een niet gering scha- depostje. Een bedrag van circa ƒ25 ging verloren. INDON. MAANSIKKELVORMIGE HALSSIERADEN. Op uitnoodiging van het „Instituut Kern" te Leiden heeft hedenmiddag mr. J. G. Huyser uit Rotterdam een voordracht gehouden over bovenstaand onderwerp. Spr. begon met te zeggen, dat de litera tuur over dit onderwerp tot voor korten tijd in een chaotischen toestand verkeer de. Door de verschijning van het stan daardwerk van Jaspar en Mas Pirngadie, „Dê goud- en zilversmeedkunst" in 1927, is daarin verandering gekomen. Na een aantal sikkelvormige halssiera den te hebben getoond en besproken, ging spr. na, wat de oorsprong van deze maan- sikkelvormige sieraden is. Volgens spr. is bet een fetisch, een amulet, als bescherm- middel tegen booze geesten. De oorspron kelijke beteekenis moet volgens spr. ver loren zijn gegaan en uit het amulet is een sieraad gegroeid. Men zou kunnen.zeggen, dat ook andere invloeden een rol hebben gespeeld, b.v. de vorm van den hals, welke dan eén natuur lijke oorzaak zou zijn voor den halven- cirkelvorm der sieraden. Ook zou men kunnen vragen: Waarom altijd een maan sikkel en niet een. volle maan? Ook ves tigt hij de aandacht op den maansikkel, welke dikwijls voorkomt in het hoofdtooi sel van Ciwa, de derde persoon van de Hindoe-drie-eenheid. Met het vertoonen van een reeks licht beelden besloot spreker. BCOR PLICHT TOT RECHT. De afd Leiden van den Ned. Bond van (-Lr. Prot. P. T. T.-personeel Door Plicht tot Recht, vergaderde Dinsdag avond in het gebouw Prediker in de Jan Vossensteeg. Te acht uur opent de Voorzitter met hel lezen van Psalm 1 en gebed, roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe. en spreekt zijn blijdschap er over uit, dat het aantal leden flink vooruit gaat, in een maand zijn er weer zes nieuwe leden bijgekomen, zoodat wij nu het dertigtal overschreden hebben. Toch zijn cr nog velen, die bij ons be- hooren en wij mogen onze propagan da niet staken, voordat allen, die met ons één in belijden zijn, zich bij ons hebben aangesloten. De secretaris leest daarna de notu len, welke onveranderd worden vast gesteld. De Voorzitter doet mededeeling, dat met ingang van 1 Mei a.s. onzen Bonds secretaris, den heer P. A. ten Haaf van Doorn overgeplaatst zal worden naar 's Gravenhage en dat D. V. met ingang van dien datum ons Bondsbureau al daar zal geopend worden en dat hier door de belangen der leden weer beter behartigd zullen kunnen worden. Elk lid zal zich vanaf dien datum recht streeks tot het Bondskantoor kunnen wenden voor spoedeischende zaken. Wij verheugen ons over de instelling van dit Bondsbureau en vertrouwen ook daardoor weer aan den uitbouw te kunnen arbeiden. Voorts worden mededeelingen ge daan over den stand van het jubi leumfonds. Als afgevaardigen voor het Con gres, tevens herdenking van het 20- jarig bestaan van den Bond. worden aangewezen de vrienden Immink en Muijs, als plaatsvervangers van dën Berg en Kiel, terwijl allen worden op-' gewekt om zooveel mogelijk het 20- jarig jubileum bij te wonen. De te houden propaganda-avond wordt vastgesteld op Maandag 26 Mrt a.s., indien mogelijk ook in het ge bouw „Prediker". Tot onze blijdschap heeft Ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. predikant, zich be reid verklaard om dien avond een op wekkend woord te spreken. Mej. Kiel Leizenaar wenscht ons dien avond weer te dienen met haar schoone gaven in zang en spel, terwijl ook de heer Ober Jr. ons als declama- tot wil helpen. Het belooftdus een aantrekkel ijken avond te worden; dat ieder medewer ke, dat deze vruchten afwerpe. Aangaande de technische salaris herziening deelt de voorzitter nog mede, dat het Hoofdbestuur alle groe pen heeft besproken, hun houding vastgesteld, om daarna de andere or ganisaties uit te noodigen, opdat, zoo mogelijk, overeenstemming worde be komen en op dé béste wijze de belan gen van het personnel gediend. Onze- Bond blijft strijden voor we deropneming van het lagere P. T. T.- piif soneel in het bezoldigingsbesluit. Om 10 uur sloot de Voorz. da verga dering met dankgebed. Door degenen, die naast hem wonen is bij de politie een klacht in gekomen over een bewoner van de Kloksteeg, die een 5-tal kinderen tel kens onverzorgd achterlaat, daar ook zijn vrouw overdag niet thuis blijft. Dezer dagen hadden de kinderen met lucifers gespeeld, waardoor reeds een begin van brand was ontstaan, die evenwel door de buren werd ge- bluscht. Ook is in datzelfde perceel wegens een huurkwestie de waterlei ding afgesneden. De politie heeft de zaak thans in handen. BINNENLAND. DE LOENERVEENSCHE PLASSEN. Het raadslid van der Heeg heeft het volgende voorstel bij B. en W. inge diend om het in de volgende raads vergadering te doen behandelen: De raad van Hilversum, verontrust door geruchten over plannen om een deel der Loosdrechtsche plassen met stadsvuil te dempen; van oordeel, dat een aanplempen Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m: 1950 M. Ned"-rl. Draadlooao Omroep. N. C. R. V. 6.00 Cursus Paedagcg'ek. 7 00 N. I). O. Instituut Sclwve-s 7.30 Inwijdingsdienst van d Jrlin- hakerk. 2e Kerk der Ned. He -\*. Kerk te Veen 1 Voorgangs Us M. JONGEBRECR e 1 Dj. S. C. VAN WYNGAARDEN. 1Zingen. 2. Votum en Zegengroet. 3. Lezen. '4. Gebed. 5. Predikatie door Ds. Jongcbrejr. Zingen". 7. Predikati van Dj. van Wyngia:*- gaarden. 8. Zingen. 9. Tceipraken van de Ringpre likan- ten etc. v 10. Dankgebed. 11. Slot ang. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.15 Vooravond-Concert door Let Om- rcep-criiest o.l.v. Nico Tre-ep. Sol.ste: mevr, Sletske Hes—Bo ten, alt-mi.-zzo. 7.15 Engelsche les. 7.4s l'nli.ieb'r'chten. 8.05 Het A.V.R.O.-wisselstroom-scke ma cLoor W. Vogt. 8.20 Concertgebouw-Concert. 10.30 Persberichten van Vaz Diaa. Daarna muziek. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.20 Muziek. Daarna nieuwsberichten. DAYENTRY, 1604 M. 5.20 Orgelrecital door Pattman. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.40 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.35 De grondslagen cler muziek. 8.05 Muziek. 8.20 Muziek en zang. 8.22 Orkest. 8.40 Fransche en Spaansche liedjes. 8.47 Orkest. 9.15 R.s_sche zigeunerliedjes. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.40 Muz.ek. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 17,50 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwccmmuniqué. 8.05 Roekhoudles. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tijceris de pauzes: persberichten. met stadsvuil een aanslag zou zijn op het natuurschoon; verzoekt het college van B. en W. voor zoover mogelijk, in samenwer king met andere gemeentebesturen, zijn invloed aan te wenden om het ge vaar van demping der plassen af te wenden. DE EERSTE BOERDERIJ. De afgeloopen 'dagen zijn voor de Zuiderzeewerken en voor den proef- polder te Andijk van beteekenis ge weest. De eerste boerderij op de droogge maakte Zuiderzeegronden is onder de. dakspanten waarvan bet vaderland- sche dundoek wapperde, gekomen. De uitvoerder van het woonhuis voor den bedrijfsboer in den proefpol- der is de heer S. Scheer te Andijk en naar wat men er van zag, belooft het iets goeds te worden. De schuur meet 20 X 20 M. en haar top steekt ver bo ven de hooge dijken uit. Met het graven van de slooten in den polder vordert men flink, zoodat ongetwijfeld dit jaar nog met uitge breider proefnemingen kan worden begonnen dan de reeds eerder genoem de zaaiproeven met rüifkool, enz. DE DOKTER IN HUIS. Wij ontvingen van de uitgevers La Rivière en Voorhoeve te Zwolle het Februari-nummer van „De Dokter in Huis". Als altijd is ook dit nummer we-?r gevuld met een schat van mediscli9 bijzonderheden. Wij vinden daarin: Wat is Arteriosclerose? door Dr. Voorhoeve. Spraak- en stemverbete ring. door P. Linthorst. Trophche Huisapotheken. Bij de Koppêsrellera öocï Dr. A. Zwigtman (geïll.) Hot Wassermaim'sche Bloedonderzoek. Korte mededeelingen: Is .n?t raad zaam onze kinderen dit jair i?xen de pokken te laten inënten? Lever bij bloedarmoede. Miltsteken. Methode- Simon. Treurige cijfers uit Duitsch- lancl. Artsen tegen het Modernisme. De strijd tegen de tuberculose door lucht, 'zon en arbeid. Medische Brievenbus, waarin o.m. het volgende besproken wordt: Bleekzucht, nerveuse slapeloosheid, maagzuur, maden, niesbuien, zweet voeten, zwakke maag, winterhanden, kwaadaardige bloedarmoede, enz. enz. Practische wenken. Van de Boeken markt: boekbespreking over enkele geneeskundige werken. Aanbevelens waardige Huismiddelen. Humor. Hy giëne en Versmaat. Wij bevelen het bij vernieuwing gaarne aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2