CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8"« JAARGANG WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928 NUMMER 2373 ODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De ontevredenheidspartij. Onzerzijds is er herhaaldelijk op gewezen, dat de stemmen der S. D. A. P. voor een niet gering deel ko mend uit de kringen van ontevrede nen, zonder dat de kiezers met de be ginselen der S. D. A. P. meegaan, ja zelfs in vele gevallen die beginselen zelfs niet kennen. Even zoo, zij het in minder sterke mate, is het gesteld met het lidmaat schap der S. D. A. P. De S. D. A. P. herbergt heel veel le den, die daar eigenlijk niet thuis hoo- ren. maar die als ontevredenen over den gang van zaken in andere partijen of ook buiten de partijen van de S. D. A. P. vervulling van de beloften ver wachten. Dat zien wij aan de sterke wisseling van het ledental, dat de S. D. A. P. jaar op jaar vertoont. Wellicht is er geen partij, waarvan jaarlijks zooveel leden bedanken als van de S. D. A. P. Maar dat komt ook uit in de snelle groei van de partij. Zoodra een of an dere omstandigheid voor groeiende .ontevredenheid rijp maakt, stijgt snel het aantal leden, om daarna weer af te nemen. Wij zien dit in ons land, maar wij zien dit ook elders. In verband met den sterken groei van de Oostenrijksche socialistische partij-organisatie in den laatsten tijd, schrijft daarover de Katholieke „Mor gen": „Bij het zoeken naar de oorzaken van dien groei, met name hier te lan de, blijkt nu reeds, dat men zich op valsch spoor gaat begeven. Men wil n.l. dien groei vrijwel geheel toeschrij ven aan de socialistische terreur. Men verstaat dan daaronder het onthouden van stedelijke, woningen, ondersteu ning, betrekkingen, enz. aan hen, die geen lid zijn van de socialistische par tij. Laten we ons zelf toch geen zand in de oogen strooien! Onze katholieke bouwvereenigingen plegen ook geen socialisten in hun woningen toe te la ten; katholieken en katholiek bestuur de gemeenten geven ook niet bij voor keur betrekkingen aan socialisten. Dat is in Oostenrijk al evenzoo 't ge val. Doch daar evenmin als hier heb ben die middelen merkbaren invloed ten goede voor onze partij. Er moeten dan ook andere redenen zijn voor den groei van het socialisme. Te Weenen is b.v. een dier redenen de dreigende verandering in de huur wetten ten gunste der huiseigenaren, tengevolge waarvan nu ook de ang stig geworden kleine burgerij zich tot het socialisme keert. Die gevolgen beginnen zich nu te toonen, vooral omdat de christelijk-so- ciale partij, gebonden aan de eenmaal begonnen saneeringspolitiek, niet in staat blijkt, een krachtig hervormings program samen te stellen, laat staan ten uitvoer te leggen. Het socialisme groeit dientenge volge". Deze groei van het socialisme is daarom niet evenredig aan de werke lijke omzetting van de geesten. Wel moet het tot ernst stemmen, dat een eenmaal op dat pad gezette voet he laas niet steeds weer terug getrokken wordt. Zij het vaak uit sleur en om de ontevredenheid te kunnen botvie ren, blijven velen in dien kring, hoe wel zij er zich niet thuis voelen. Maar toch, de innerlijke kracht van het socialisme wordt daardoor onder mijnd. Dat is een feit, dat ook door de sociaal democraten erkend wordt. Het is noodig er steeds weer den nadruk op te leggen, dat alleen begin selen mogen bepalen, aan welke zijde wij ons scharen. STADSNIEUWS. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De heele geschiedenis der littera tuur door komt het voor, dat menschen zich als dichter opwerpen, terwijl hun dichterschap op niets anders berust dan een pathetisch aanwenden van klanken van anderen. Zoo ging het met Heimine von Klencke, die een adelijken naam plu9 eenige bevlie gingen bezat en zich deswege op niet minder dan het schrijven van libret to's wierp, 't Mislukken van Webers ,.Euryanthe" is toe te schrijven aan Helmine's tekst. En Schubert wist ze te bewegen muziek te schrijven bij haar „Rosamunde von Cypern". Schu bert, die altijd vol melodie en phanta- s;e zat speelde dit klaar in de maand December van 1823. Het werk werd tweemaal op de planken gebracht; toen was 't uit. „Leeg, vervelend en onwaarschijnlijk" luidde 't algemeen oordeel der kritiek. Maar Schuberts muziek op zich zelf werd hoog geprezen en heeft de ongunst der tijden glansrijk weer staan. Wij hoorden gisterenavond op verzoek van een (of meer) trouwe be zoekers der H.O.V. de balletmuziek uit „Rosamunde". Na eenige forsche inleidende maten komt weldra het lieflijke melodieën-weefsel, gesponnen door houtblazers en koper, en zijn kleurige romantiek wevend boven 't zachte gegons der violen. Het tweede gedeelte beweegt zich in walstempo. Alles is licht en vriendelijk in deze muziek; de rhythmiek, de kleur nuances, het is alles even fijn en voor naam. Het orkest deed dit fijne en ge soigneerde, het tevens altijd eenigs- zins weemoedig getinte van Schuberts romantiek onder de keurige leiding van Eduard van Beinum uitstekend tot zijn recht komen. Het tweede nummer van het pro gramma was Concerto 3 Violons van Antonius Vivaldi. Dit concert voor 3 violen wordt alleen begeleid door het strijkensemble. Het strijkorkest geeft een mooie inleiding en dan vallen weldra de drie solisten in, voor giste renavond de heeren R. Grin, S. Tromp on J. Eggelte. Het is een wonderlijk mooi weefsel van melodieën, een voortdurende strerxgeling van goud draad over een donkerder fond van begeleidende harmonieën. Men denkt aan Venetiaansch gobelinwerk. Het Allegro is bijzonder zonnig en klaar, echt Italiaansch, een blauwe hemel vol zon. Eigenaardig is het Adagio. De eer ste violist geeft met nobele toonvor- ming, niet sterk van kwaliteit, maar heel fijn voorgedragen de melodie; de tweede heeft rhythmische begeleidings figuren voor zijn rekening; de derde geeft niet anders dan pizzicati, en het orkest gonst en zoemt als de bijen op een zonnigen zomerdar. Voortreffelijk was het samenspel, voortreffelijk de interpretatie welke Van Beinum van 1 et heerlijke werk gaf. Dit wonderlij ke violengezang, weer zoo zeldzaam klaar en zonnig in do Finale vol hui- selijken gloed, is toch wel echt Ita liaansch. Eigenlijk hoort men zulke werken van Vivaldi „il preto rosso", „de roodharige priester", veel te wei nig. Daarna deed op voorname wijze be geleid door het orkest de concert zangeres Mevr. Marie Andriessen Boer zich hooren. Eerst in een Recita tief en Aria uit Handels Polomeo. Zij beschikt over een fraaie altstem, met bijzonder warm timbre, dat de mez zo-sopraan nadert. In haar voordracht weet zij een bijzondere innigheid te leggen, welke ons nog meer, trof in de volgende liederen. Eerst „Maria Wie genlied" van Max Reger, een heel fij ne compositie, die geheel berust op het volgende eenvoudig mooie mo tief: 5.3 1.3 5.6 5 En daarna volgde „Morgen" van Ri chard Strauss. Heel fijne, exquise mu ziek heeft Strauss bij dit gedicht van P'ackay geschreven, vooral begeleid door viool en harp. En buitengewoon -"ie werd dit werkje door de zange res voorgedragen; er lag over haar zang een wijding, die niet het minst sprak uit de laatste regels; Stumm werden wir uns in die Augen schauen Und auf ons sinkt des Glückes stummes Schweigen. Na de pauze gaf zij nog «en nobele voordracht van „O, man van Smarte met den doornenkroon", van Albert Verwey en „Hei met de wolken zoo wit" van J. Reddingius, beide gecom poneerd door Willem Andriessen. Het Haarlemsch orkest heeft goed ge daan, ook weer eens werken van een zeer verdienstelijk Hollandsch com ponist op haar programma te zetten. Voor de eerste- maal werd uitge voerd het orkestwerk: „La Procession Nocturne" van H. Rabaud. Berlioz" „Marche Hongroise" be sloot den avond. Er is den heelen avond met glans en toewijding ge musiceerd. De soliste ontving behal ve het geestdriftig applaus van de niet geheel volle zaal twee mooie bloemstukken. VERGADERING GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag 5 Maart a.s. CHR. BESTURENBOND. De Christ. Besturenbond alhier, hield Maandagavond j.l. haar jaar vergadering in het gebouw Patri monium. De voorz., de hr. J. B. H. Grotenhuls. opende de druk bezochte vergadering met gebed en het lezen van Gal. 4 22 —31 en Gal. 5 1. Spr. wijst er in zijn openingswoord op, dat weder een jaar van werken achter ons ligt, een jaar van veel werken. Verder zet hij, naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte uit een, dat wij staan in de vrijheid en niet in de dienstbaarheid, want Chris tus heeft ons allen vrijgemaakt, Hij heeft de vloek van den arbeid gedra gen en ons ook op sociaal-economisch terrein vrijgemaakt. Dit staan, zegt Spr., is niet liggen of zitten, wij moe ten staan in de vrijheid, waarmede Christus ons heeft vrijgemaakt. Wij moeten alles doen, wat in ons vermo gen is, opdat Christus niet gelasterd wordt. Spr. herinnert er aan, dat het N.V.V. straks weder een propagandamaand gaat houden en dan zullen ook onze menschen worden bezocht. Wij moeten, aldus spr., zorgen, dat de menschen die God onder onze hoede heeft gesteld, ook voor ons bewaard blijven en voor onze beweging behou den. Spreker wijst er op, dat wij re kening moeten houden, met de veran derde mentaliteit van de menschen. Er is meer vraag naar organisatie ge komen, wij moeten zorgen, dat alle menschen die bij onze bewoging be lmoren, ook bij ons komen. Verder geeft de voorzitter een uiteenzetting van de gehouden ont spanningsavonden met de werkloozen. Daarbij herinnert Spr. er aan, dat op 2 Maart a.s. weder een middagverga dering' zal gehouden worden, met de werkloozen. waar een spreker hoopt op te treden. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden na eenige bespreking goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secreta ris stippen we aan: Het aantal aangesloten organisaties bleef hetzelfde, n.i. 1G vakorganisaties en twee Alg. Chr. Bonden. De Chr, B.B, heeft wel vertrouwen dat binnen korten tijd ook bij hem aansluiten zullen de afdeelingen van den Chris- telijken Bond van Post- en Telegrafie en die van den Christel ijken Bond van Politieagenten. Het ledental is in het afgeloopen jaar weder opgevoerd met 30 leden en bedroeg aan het eind van '27 1203 van vakorganisaties en 423 van Chr. So ciale Bonden tezamen 1626. Het bestuur onderging een kleine wijziging door het vertrek van den heer H. v. Bostelen, in wiens plaats werd gekozen de heer H. v. Cittert. Verder werd in dit verslag gerele veerd al het werk, dat door den B.B. direct of zijdelings werd verricht. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden: H. van Cittert, Ph. J. de Leeuw, J. Slegtenhorst en J. Wassenaar, met bijna algemeene stemmen herkozen. In de controle-commissie werden benoemd de vrienden D. J. Looman. H. Hoogendijk en J. van 't Zelfde. Een voorstel van één der aangeslo ten organisaties, om het bestuur met 2 leden uit te breiden en met uitzon dering van het dag. bestuur en bi bliothecaris, de bestuursleden na 2 jaar niet meer herkiesbaar te stellen, werd na uitvoerige bespreking, door de betrokken organisatie ingetrok ken. Het bestuur werd tenslotte nog op gedragen, te onderzoeken of het mo gelijk was, om te komen tot oprich ting van een inkoopcentrale voor brandstoffen ten behoeve van de le den der aangesloten organisaties. OLYMPIA EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Gisteravond hield in 's Rijks Mu seum van Oudheden Mej. Joh. P. J. Brants, conservatrix aan dit Museum, een lezing met lichtbeelden over „Olympia en de Olympische Spelen". Spr. begon met in herinnering te brengen hoe de lichamelijke opvoe ding bij de oude Grieken een groote plaats innam: een onontwikkeld li chaam werd 'als een bewijs van een slechte opvoeding beschouwd, evenals b.v. onbekendheid met litteratuur en philosophic. Wel haJ men oog voor de excessen, die toen evenals nu in de sport voorkwamen en waartegen reeds de Grieksche dichter Euripides waar schuwt. Plato zag het nut der licha melijke oefening vooral ook als voor oefening van het krijgswezen. Reeds bij de voor-Grieksche bevol king van Griekenland kwam de sport voor: de Homerische helden amu seerden zich ermee. In het 23ste boek van de Ilias lezen we van de lijkspe- len. gehouden in vebband met de be grafenis van Patroclus; Achilles loof de vijf waardevolle prijzen uit voor de overwinnaars bij de wagenrennen. Deze lijkspelen zijn het prototype der wedstrijden, die vanaf de 10de eeuw op meerdere plaatsen in Grie kenland behouden werden en waar van de Olympische Spelen de be roemdste waren. Olymnia li°t aan de Westkust van don Peloponnesus, aan de rivier de Alpheios. in een vriendelijk dal om geven door een krans van begroeide heuvels. Sinds de 7de eeuw na Chr lag het geheel verlaten; in de jaren 1829/'31 begon een Fransche expedi tie met de opgravingen aldaar, welk werk na den oorlog van '70 door den Duitscher Curtius op succesvolle wij ze werd voortgezet. Opgegraven wer den o.m. het Heraion (tempel van He- ra, dateerende uit de 7de eeuw), de Zeustempel (5de eeuw), het Pelopion (Pelops was de mythische stichter der Olympische spelen), 12 schathui- zen, voorts beelden van overwinnaars wij-geschenken, enz. Het beroemde Zeusbeeld van Phidias, bestaande uit goud en ivoor, terwijl de kern van hout was, is niet teruggevonden. Bij dit beeld van Zeus Olumpios moesten de deelnemers een eed afleg gen, dat zij zich aan de spelregels zouden houden. Reeds een maand te voren waren zij in Elis aangekomen, waar zij onder streng toezicht ston den; den dag vóór den aanvang der spelen kwamen zij in processie langs den Heiligen weg van Elis naar Olym pia geloopen. De prijs der spelen was een olijfkrans, die met een gouden mes was afgesneden door een jonge ling wiens ouders beiden nog leefden, en die op een marmeren tafel werd tentoongesteld. De overwinnaars wer den voorts met gejuich in hun vader stad ontvangen, zij genoten vrije maaltijden, meestal vrijdom van belasting en hadden het recht een standbeeld voor zichzelf op te richten, hetgeen als hun daartce de middelen ontbraken, hun stad deed. Vijf dagen duurden de spelen, waarnaar steeds een groote menigte kwam kijken, die in tenten kampeerden. De wedstrijd begonnen met hard- loopen, later werd dit het z.g. pen tathlon, bestaande uit hardloo- oen, springen, discuswerpen, speer werpen en worstelen, alles in het sta dion, dat 192 M. lang was. De wagenrennen hadden plaats in het hippodroom; niet de menner doch de bezitter van het span ontving den prijs. Van al deze spelen treffen we af beeldingen aan op vazen, die uit dien tijd dateeren. In den Ilellenistischen tijd kwamen de Olympische spelen in verval, toen namen er ook vele niet-Hellenen aan deel, vooral ook „professionals". Na een korten bloei in den Romeinschen keizertijd, in 't bijzonder onder Nero en Hadrianus werden zij onder in vloed van het Christendom tenslotte in 394 door keizer Theodosius den Groote afgeschaft, na een bestaan van 11 eeuwen. Een dankbaar applaus volgde op deze interessante voordracht. PORTRET VAN DEN HOOGLEERAAR VISSERING. De senaat der Universiteit alhier heeft van de familie Vissering ten ge schenke ontvangen, ter plaatsing in den Senaatskamer der Universiteit, het geschilderd portret van wijlen prof. mr. S. Vissering, van 1850 tot 1879 hoogleeraar in de staathuishoud kunde aan de Universiteit alhier. Prof. Vissering was de vader van mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank. AFSCHEID LICHTBEELDEN COMMISSIE. Gisteren had in het Raadhuis de laatste bijeenkomst plaats der ge meentelijke Bioscoopcommissie, die bij bet inwerking treden der Centrale filmkeuring op 1 Maart ophoudt te be staan. De voorzitter, mr. A. van der Eist, ging in groote trekken het werk der commissie na sedert haar installatie op 19 Maart 1915. Secretaris-penning meester was de heer A. P. A. E*kens, die in 1921 werd opgevolgd door Mej. J. Kortmann. Toen bestonden er reeds 5 subcommissies voor keuring. In 1923 werd besloten de keuring voor volwassenen te handhaven. Kort geleden gaf de Commissie aan Burgemeester en Wethouders te ken nen, dat in afwachting der werking van de nieuwe Centrale keuring, een plaatselijke nakeuring haar voors hands overbodig voorkwam. De voorzitter wees er op, dat de ver gadering steeds aangenaam, met vol le waardeering van elk, dikwijls zeer afwijkend standpunt, verliepen. Hij dankt allen voor de welwillendheid waarmede de leden hem tegemoet kwamen en dankt in 't bijzonder den heer Eskens en Mej. Kortmann voor olies wat zij voor den goeden gang van zaken hebben gedaan en wenschte hen en den heer lvooistra geluk met hun eervolle benoeming tot lid der Centrale Keuringscommissie. Burgemeester van de Sande Bak- huyzen, ter vergadering aanwezig, dankte de Commissie voor haar werkzaamheden van zoovele jaren, den voorzitter voor zijn arbeid. Wan neer B. en W. aanstonds zich tot en kele leden zullen wenden ter vorming van een Commissie van. Controle van hoogstens zeven leden aldus Z.Ed. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'a cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De beraadslagingen der Tweede Kamer over de Capftulantenwet ge schorst. De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van het wetsontwerp betreflende belasting van uitwo nende Nederlanders. Jubileum van den heer L. J. van Wijk te Amsterdam. Buitenland. Bespreking van het rapport van Mr. Rutgers door de Veiligheidscommis sie. Argentijnsche verklaring over de Monroeleer. Nieuw conflict in de Duftsche me taalindustrie. De spanning tusschen Italië en Oos tenrijk is eenigszins verminderd. Achtbare hopen wij niet te vergeefs te zullen aankloppen. Tot den eersten secretaris den heer Eskens richtte de Burgemeester zich met woorden van waardeering, even als tot de tegenwoordige secretaresse. De heer Eskens bracht den Burge meester dank. Na enkele oogenblikken van gezellig samenzijn werd afscheid genomen. HET FASCISME. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Staatkunde heeft gisteravond mr. dr. A. Spanjer gesproken over het fascisme. Het fascisme, aldus spr. is ontstaan als een „nationale" reactie tegen de bolsjewistische woelingen der arbei dersklasse en de verregaande slap heid der parlementaire regeering. Na betoogd te hebben, dat op het terrein der financiën, spoorwegpolitiek, so ciale opvoeding, sociale wetgeving en opvoeding, ja op het gansche terrein v. binnen- en buitenlandsche politiek het fascisme getoond heeft op een hoog peil van efficiency te staan, zeide spr. dat zoowel hierom als wegens de cri- tiek, waaraan de parlementaire regee- ringsvorm in toenemende mate bloot staat, het fascisme ernstige studie verdient. Het is, aldus spr., een verdienste van mr. W. M. Westerman, door een vertaling eener door prof. Alfredo Rocco, minister van Justitie en eere- dienst en een der hoofdmannen van Mussolini's bewind, in 1925 te Peru gia gehouden rede, in Nederland „De Staatstheorie van bet Fascisme" te hebben bekend gemaakt. Na den inhoud dezer rede in het kort te hebben weergegeven, betoog de spr., dat de eenzijdigheid van de historische opvattingen van het fas-- cisme en van zijn kijk op bet wezen van liberalisme, democratie en socia lisme oorzaak zijn, dat zijn staatstheo rie niet als de juiste kan worden aan vaard. Een hoofdbezwaar is voorts, dat het fascisme met het gerechtig- heids-ideaal in onvoldoende mate re kening houdt. Toch is het noodig, dat de door het fascisme bestreden richtingen zich opnieuw rekenschap van haar grond beginsel geven. Dit is het gerechtig- heids-ideaal. De fouten van het libe ralisme en de democratie zitten niet in het grondbeginsel, maar in de on trouw, waarmee bet dikwerf is ver loochend, in de foutieve metboden, waarop men veelal getracht lieeft het te verwezenlijken. Men heeft het doel, verwezenlijking van het gerechtig- heids-ideaal, uit het oog verloren yoor de middelen (algemeen kiesrecht, par lementaire controle, scheiding der machten enz.). Het is noodig met kracht voorop te stellen, dat de aller eerste plicht van den Staat is: Verwe zenlijking van het gerechtigheids- ideaal. Hij behoort o,a. door een gelijk matiger grond- en rijkdomverdeeling te bevorderen, ervoor te zorgen, dat ieder, voor zoover zulks van uiterlij ke omstandigheden afhangt, gelijke mogelijkheid heeft door eigen krachts inspanning tot welvaart, d.i. tot een zeker peil van welstand en bescha- vig te geraken. Slechts een sterke re geering, wier macht boven elke andere maatschappelijke macht uitgaat, is in staat dit ideaal te verwezenlijken. Zij behoort politiek de hoogste macht te zijn, alleen aan het gerechtigheids- ideaal onderworpen. Vandaar de autocratie en democra tie, de leer van.de scheiding der mach ten en der constitutioneele garantiër met juiste staatsrechtelijke beginsc len onvereenigbaar zijn. In dit gerechtigheidsideaal (waarir een gelijke kans voor allen om, al naai

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1