CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Godsdienst en beroep. STADSNIEUWS. 8»t« JAARGANG ZATERDAG 25 FEBRUARI 1928 NUMMER 2370 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per weekj 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het is nog slechts enkele tientallen jaren geleden, dat in ons land in toon aangevende kringen de godsdienst tot een zaak van de binnenkamer gere kend werd. Van uit die binnenkamer mocht die godsdienst in een algemeen weldoen naar buiten uitstralen, mits men dan maar zweeg van den inner- lijken drang. Christelijke en maat schappelijke deugden werden immers in een adem genoemd, als volkomen synoniem beschouwd. Hoe is dat alles veranderd. Het opwakend Calvinisme stelde weer de. eere Gods als uitgangspunt en einddoel van alle Christelijk stre ven. Ook de Roomsche Kerk zag het ver keerde in van een samengaan met dit rationalisme. Op kerkelijk terrein kwam de zui verheid der prediking weer terug. Op onderwijsgebied kregen Wij zelfs van dit Oud Liberalisme de medewer king voor een vrijheid, waar nog kort te voren in ongel ijken kamp hevig om gevochten moest worden. Maar wat meer zegt, er kwam een vragen naar de grondslagen des le vens in kringen, waar men vroeger deze vragen niet gesteld wenschte te zien. De vraag, die in de eeuw der Reformatie de grondtoon van het le ven was, kwam weer op en overstem de den roep naar een godsdienst bo ven geloofsverdeeldheid. De levens richting van het Nut van 't Algemeen kon zich niet meer staande houden tegen, aan de eene zijde het Calvinis me en het Katholicisme en aan de an dere zijde theorieën van Karl Marx e.a. Aan dezen strijd om de diepere le vensvragen, ook voor het practischg leven, ontkwamen ook de vrijzinnigen niet. Ook in hun kamp vinden wij thans een zich rekenschap geven van de diepere levensvragen. Zoo heeft eenigen tijd geleden de Oud Leden Organisatie van den Vrij zinnig Christelijken Studentenbond 't plan opgevat, onder den naam „werk verbanden" afzonderlijke groepen te vormen, in ieder waarvan personen, die tot een bepaald beroep behooren, gemeenschappelijk de belangen zullen kunnen bespreken, welke met hun godsdienstige gezindheid en hun be roep samenhangen. Deze beroepsgenooten zullen in de verschillende vereenigingen, welke met hun ambt of beroep verbonden zijn, door deze gemeenschappelijke groepeering met elkander in nauwe aanraking blijven en voor bepaalde gevallen een gezamenlijke gedragslijn kunnen bepalen. De stichters van deze instelling heb ben bij hun plan, dat immers uitgaat van een Studentenbond, uiteraard al lereerst gedacht aan academisch ge- vormden. die in verschillende „intel- lectueele" beroepen werkzaam zijn, zooals medici, technici, juristen, lee raren en leeraressen, die meer in het bijzonder als vrijzinnige Protestanten elkaar in zoo'n „werkverband" zullen ontmoeten. Inmiddels is, eenmaal betreden, dit nieuwe studie-terrein voor onbegrens de uitbreiding vatbaar. Ook buiten de intellectueele beroepen immers doet zich telkens het godsdienstig motief ten opzichte van den beroepsarbeid gelden. Vragen, die in onzen kring reed3 vele jaren aan de orde waren, komen nu ook in die kringen aan de orde. De tijd heugt ons nog. dat men in den Vrijzinnigen kring den spot dreef met ons vragen of een brievenbesteller een kellner, een conducteur het Sab- bats schond, door op Zondag ar beid te verrichten. Ook thans nog zijn er in die kringen, die spottend vragen of Paulus' leer, omtrent het lange vrouwenhaar niet overtreden wordt door een kapper, die aan het shinge- 4 len en bobben meedoet. Maar de tijd is dichtbij, ja, is reeds aangebroken, blijkens bovengenoemd bericht, dat ook in hun kring deze vragen een punt van overweging uit maken. Heeft er in den Christelijken kring steeds in de algemeene lijn groote eenstemmigheid bestaan ten aanzien van de hoofdpunten, op de dieper lig gende vragen was het antwoord ver schillend. Een Christelijk bordeelhou der is b.v. ondenkbaar. Een woekeraar wordt in den Christelijken kring niet geduld. Maar of een herbergier een be roep uitoefent dat toelaatbaar is, daar over zijn de meeningen reeds verdeeld. Nog verder gaan de antwoorden uit een over het onderscheid tusschen we reldlijke en geestelijke beroepen. Ook hier is weer meer een bepaalde lijn voor sommige beroepen. Het geestelijk ambt van Dienaar des Woords staat bij ons hooger dan een gewoon beroep Daarentegen vindt de gradueele in deeling van Thomas van Aquino, die een landman als vromer Christen be schouwde als een handwerker, en de zen weer stelde boven een koopman, in onzen kring geen verdedigers. Luther, die overigens elk beroep, mits men het maar met godsdienstige trouw vervult, voor den Christen even geschikt achtte, heeft in zijn geschrift over koophandel en woeker zich harde en geringschattende woorden jegens den koopmansstand laten ontvallen. Op een ander standpunt stond Calvijn, die het maken van winst niet alleen uit godsdienstig oogpunt geoorloofd achtte maar hierin zelfs een godege- vallig streven zag. Het Calvinisme heeft de beroepsar beid niet, gelijk het Lutheranisme, als een gelegenheid tot bevrediging van de persoonlijke nooddruft beschouwd, doch als het middel bij uitnemend heid om God te dienen. Niet alsof dit meebrengt absolute verzaking van elk levensgenot, alsof slechts het onbegrensde geldverdienen de eere Gods op het hoogst bevordert, maar integendeel in dien zin, dat een vroolijk hart onder den arbeid moet strekken tot meerdere eere Gods. Inmiddels spreekt het vanzelf, dat, sinds het beroep en de beroepsarbeid door de organisatie van de moderne maatschappij en de techniek vari het moderne bedrijfsleven volkomen wer den gewijzigd, de problemen omtrent het verband tusschen godsdienst en beroep vrij wat ingewikkelder zijn ge worden. De moeilijkheden liggen thans niet zoozeer in de vraag, welk beroep toe laatbaar is als wel in de waardeering van de wijze, waarop men zijn beroep als Christen dient uit te oefenen. Bovendien beschouwt men thans een bepaald beroep niet meer als een zelfstandig afgebakend terrein, doch legt men den nadruk op den ondérlin- gen samenhang dér verschillende be roepen in het algemeene maatschap pelijke verband. Het beroepsprobleem is slechts een onderdeel geworden van wat men als het maatschappelijk vraagstuk pleegt aa.' ti duiden. In zijn Christelijk Sociale Studiën werpt Dr. Slotemaker de Bruine bijv. enkele vragen op, waarmee zoowel de fabrikant als de medicus, de leeraar als de jurist in aanraking komt. „Hoe is te oordeelen over kapitaal bezit en rente; over den band, die er tusschen patroon en arbeider moet zijn? Wat is de normale regeling van loon en arbeidstijd? Hoe moet gewaarborgd worden, dat de arbeider als mensch en niet als ver lengstuk der machine wordt gezien?" aldus vraagt hij. In de rapporten van het Eerste Chris telijk Sociaal Congres in '91 gehouden hebben wij een schat van gegevens, die de grondslag zijn geweest voor opbouw van ons tegenwoordig sociaal gebouw naar Christelijken trant. Dr. Kuyper heeft zoo kernachtig, in zijn inleidende rede tot dit sociaal Congres gezegd, dat het eerste artikel van elk sociaal program moet zijn: „Ik geloof ir, God, den Almachtige, Schep per des hemels en der aarde". Daar ligt telkens weer onze maat staf. Ieder beroep moet dienstbaar ge maakt om God, den Schepper te eeren. Het is inderdaad verheugend, dat thans ook de vrijzinnig godsdiensti ge mensch die zich den werkelijken inhoud van zijn geloofsleven wil be wust worden, dit buitengewoon be langrijk terrein wil betreden, waarop hij slechts in samenwerking met geest verwante beroepsgenooten vruchtbaar kan werken. Met belangstelling zal men, inzonderheid bij de ook ten op zichte van de maatschappelijke pro blemen allengs naar dieper verzekerd heid hakende vrijzinnige protestanten de uitkomsten van het veelbelovende werk dezer academisch gevormden afwachten. Voor ons beteekent dit verschijnsel een volkomen overwinning van ons beginsel, waarvoor wij God nooit ge noeg kunnen danken. JAARFEEST „PATRIMONIUM". Gisteravond heeft in haar gebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht de Afdeeling Leiden van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" haar 45ste jaarfeest gevierd. De zaal was gezellig bezet. In groep jes zat men eerst rondom de tafels, die de belofte in zich hielden, niet den geheelen avond leeg te blijven, maar hun ruimte beschikbaar te zullen stellen voor een kopje koffie en zelfs voor een glaasje wijn. De Voorzitter, de heer J. Slegten- horst, opende de bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89 vs. 1, het le zen van Ps. 89 vs. 1—19 en gebed. In zijn openingswoord wees spr. op de waarde van Patrimonium, dat de ziel is geweest van het Chr. Sociale leven. Opgericht uit den schoolstrijd, is het daarin héérlijk gezegend gewor den. Uit het Verbond zijn voortgeko men de Chr. organisaties en die orga nisaties hebben veel van zijn taak overgenomen, maar desniettemin moet er met kracht verder gestreden wor den, want er wacht nog veel werk. In Patrimonium is plaats voor ieder ongeacht zijn maatschappelijke posi tie. In Patrimonium worden alle soci ale vraagstukken van alle kanten be keken. Er is werk te over. Zoo b.v. het jeugdwerk. Daaromtrent heeft de afdeeling nog vele plannen, die even wel nog niet kunnen uitgevoerd van wege de financieele moeilijkheden. Daarna heet spr. hartelijk welkom de afgevaardigde van den Kerkeraad der Geref. Kerk (de Kerkeraad der Herv. Kerk kon niet vertegenwoordigd zijn), de afgevaardigde van den Chr. Besturenbond, het damescomité, dat den bazar voorbereidt, die op 13, 14 en 15 Maart zal worden gehouden, de af gevaardigde van de Jeugdclub Hestia, de heeren Hooidonk en Anes, die mu ziek zullen maken en de heeren Schip per en v. Weeren, die wat zullen voor dragen. Spr. wenscht daarna allen 'n genoeglijken avond. Daarna werd begonnen met de af werking van het programma. Daar op stonden ook de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Het eer ste was gesteld in een danktoon en herdacht den geloofsmoed en trouw, waarmede op 13 Maart 1883 de afdee ling Leiden van „Patrimonium" was opgericht. Dat werk moet met dezelfde ener gie worden voortgezet en daarom is het wel eens bedroevend, dat op de ge wone ledenvergaderingen zoo weinig menschen aanwezig zijn. Spr. wekt al len op tot trouw bezoek. Daarna laat spr. alles, wat in het afgeloopen jaar is gebeurd, de revue passeeren en wekt tenslotte nogmaals allen op trouw te zijn in het werk, dat God ons geeft om te verrichten. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten, waaronder begrepen het batig saldo van het vorig jaar, bedroegen 577,85, de uitgaven 516.95, het batig saldo alzoo 60,90. Overigens bracht het programma 'n bonte afwisseling van muziek, voor dracht en zang. Het woord werd gevoerd namens den Kerkeraad der Geref. Kerk, na mens den Chr. Besturenbond, en na mens de J. V. Pred. 12 vs. la. De heeren de Jong en Meyer, be stuursleden van Patrimonium hiel den een propaganda-samenspraak op rijm, die heel aardig in elkaar was gezet. En onder al deze bedrijven door liep het al aardig tegen het midder nachtelijk uur, toen de Voorzitter, na alle afgevaardigden, medewerkers voor dezen avond en de leden van Pa trimonium bedankt te hebben voor hun medewerking en tegenwoordig heid, den avond sloot met dankzeg ging, nadat nog gezongen was Psalm 25 vers 2. GEREF. SCHOOL KOOIPARK. Voor de betrekking van hoofd der 1 Sept. a.s. te openen Geref. school in het Kooipark, hebben zich 114 sol licitanten aangemeld, waaronder 65 gevestigde hoofden van scholen. Het is een bewijs, dat de Sleutelsta i toch op velen een groote aantrekkings kracht uitoefent! CHR. H. B. S. VEREENIGING. Door de vereeniging van Chr. H. B. S.-ers werd gisteravond in het school gebouw aan de Kagerstraat een jaar- lijksche (3e) uitvoering gegeven. Tegen half acht was het ruime gym nastieklokaal geheel gevuld met H. B. S.-ers, leeraren, bestuursleden, ouders der leerlingen en verdere be langstellenden. Op verzoek van het bestuur der Ver eeniging opende dé directeur, de heer Dr. P. C. van Arkel, de samenkomst met gebed, waarna hij de aanwezigen welkom heette en een prettigen feest avond toewenschte. Alvorens met de afwerking van het programma een aanvang werd ge maakt. werd door den voorzitter der H. B. S.-vereeniging, de heer A. Don kers, nog het woord gevoerd. In een vlot speeclije stelde hij de Ver eeniging aan de aanwezigen voor, en dankte het bestuur der H. B. S. voor de beschikbaarstelling van het lokaal en voor alle medewerking, welke de Ver. van leeraren en bestuur heeft mo gen ondervinden. Hierna werd door het orkest (piano, cello en violen) ..Les Contes d Hoff mann" van J. Offenbach gespeeld, dat op. zeer verdienstelijke wijze werd ten gehoore gebracht. Er schuilen onder dit orkestje uitmuntende krachten! Na dit nummer, werden onder lei ding van den gymnastiekleeraar der H.B.S., den heer C. A. de Bruyn, een drietal nummers, gymnastiek, (jon gens), schermen en een boogrei (meis jes) gegeven, waarvoor zoowel den leider als de deelnemers hulde moet worden gebracht. Met kranigen stap en in fiere hou ding stapten, onder commando van den leeraar, een twintigtal jongens het platform op en brachten aan de saamgekomenen den turnersgroet. Een drietal standen, afgewisseld door brugoefeningen, werden onberis pelijk uitgevoerd, waarna onder luid applaus werd afgemarcheerd. Nadat een heel goede schermpartij was gegeven, waarbij aan beide zijden klappen vielen, werd door een groep meisjes een boogrei gegeven. Hoewel de ruimte van het platform voor deze oefening zeer bekrompen was, werd ook dit nummer correct uitgevoerd en met belangstelling door de aanwe zigen gadegeslagen. Een luid applaus volgde, toen door een der deelneemsters aan den leeraar onder hartelijke bewoordingen een souvenir aangeboden. Thans was weer aan het woord het orkest, dat op schitterende wijze „Walzertraume" van Oscar Strauss uitvoerde. Hierna werd gepauzeerd. Zoo'n pauze is op een avond als de ze altijd een aangename afwisseling. Het mooie ruime schoolgebouw met zijn breede gangen, leent zich bijzon der goed voor verpoozing en ontspan ning. In de aula was een buffet opgesteld, waar de aanwezigen zich konden ver- frisschen. en waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Na de pauze kwam het hoofdnum mer voor dezen avond aan de orde, n.l. de opvoering van een blijspel in drie bedrijven, getiteld: „Mijnheer de Sena tor". De ruimte van ons blad laat niet toe van dit leuke en geestige blijspel een uitvoerig verslag te geven, laten we er alleen van mogen zeggen,, dat er door de jongelui schitterend werd gespeeld en de aanwezigen zich koste lijk hebben vermaakt. Figuren als mijnheer Mittelbach en zijn echtgenoote Agatha, Mr. Gehring en Stefhie, de Senator en Zijn Edel- achtbare's vrouw, hebben zich op uit muntende wijze van hun taak gekwe ten, terwijl Mej. Sophie Petzoldt met haar Oscar en Dr. Steiner en Jozef de huisknecht, hoewel in het stuk niet zoo veelvuldig optredend, ook kranig hebben gespeeld. Het daverend applaus, dat uit de vergadering als het ware losbrak toen het doek viel, moge voor de deelne mers en deelneemsters aan dit blijspel het bewijs zijn, dat hun moeite en be toonde inspanning ten zeerste werd gewaardeerd. BAZAR ,CLARA DOZY". De uitslag der raadselwedstrijden en de verloting is als volgt: Naam der Kon. pop: „Amalia". Naam der Zeeuwsche pop: „Eliza beth". Nummer van het vliegbiljet: 330S0., Spreien: le sprei op No. 90, 2de sprei No. 155. Aantal gaatjes theetafelkleed: 76524. Gewicht van het kussen: 1590 gram. Prijzen af te halen bij Mevr. Goslin- ga. Ketelboetersteeg. Nagekomen zijn voorts nog dp vol gende giften: Zr. v. d. H. een theemuts, Mevr. een luciferhanger, Mej. L. twee rekjes, Mej. L. een rek, en van de heeren v. d. B. 12 spinwielen, H. comestibles, K. 2 kazen, Z. worsten, d. 1. R. worsten, W. fruit in mand, D. appelen, v. d. T. 2,50 en v. N. gebakjes. TWEE JUBILEA. Den 16den Maart a.s. hoopt onze ge achte stadgenoot, de heer I. Verhoef, Apothekersdijk 13. den dag te herden ken. dat hij voor 25 jaar zich als stu- cadoorsbaas heeft gevestigd. Gedurende deze 25 jaar heeft hij zich het volste vertrouwen bij zijn cli ënten verworven, alsook groote waar deering van de zijde van het perso neel, hetgeen blijkt uit het feit, dat op dienzelfden datum, de heer J. van Rooijen, Levendaal, den dag hoopt te herdenken, dat hij, 25 jaar geleden, in dienst trad bij bovengenoemden ju bilaris. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of deze dag zal voor deze twee jubi larissen een onvergetelijke worden. COLLECTIEF CONTRACT BIJ BOOT. „De Metaalbewerker't orgaan van den Chr. Metaalhewerkersbond, deelt het vol gende mede; Bij de N.V. Scheepswerk „De Hoop" v.h. Gebr. Boot te Leiden is een ontwerp Coll. Contract ingediend, waarin o.m. ia opge- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke rednetie Kleine Advertentiên - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dii Hummer. Binnenland. De Tweede Kamer heeft de radio- wet aangenomen, doch de radiobelas ting afgewezen. Een commissie van onderzoek be noemd inzake accijns-verlaging op gedistilleerd. Plannen voor een monument voor Eise Eisinga. Bollenland. Door de veilfghcidscommissie te Genève is besloten, een ontwerp-we- reldverdrag voor arbitrage en verzoe ning te doen redigeeren en een wereld- verdrag voor verzoening alleen. De uitsluiting in de midden-Duit- sche metaalindustrie is definitief op- gehèven. Uitbreiding van het arbeidscon- ilict in Zweden. Bij een tusschentijdsche verkiezing in Engeland is de conservatief geko zen. Het 10-jarig jubileum van het Roo- de Leger. Een gerucht betreffende terugroe ping van den Italiaanschen gezant te Weenen. Russisch bergdorp door een lawi ne bedolven. nomen een loonregeling voor de jeugdige arbèiders van 14 tot 20 jaar en een loon regeling voor de jeugdige arbeiders van 14 tot 20 jaar en een loonregeling voor de geschoolde, geoefende en ongeschoolde arbeiders. Vervolgens wordt in het contract een vacantieregeling voorgesteld van 2 dagen voor hen, die 4 maanden, van 4 dagen voor hen, die 6 maanden en van 6 dagen voor hen, die 1 jaar in dienstverband werkzaam zijn. Omtrent de uitbetaling bij ziekte wordt 26 weken uitkeering van 80 pet. van het loon gevraagd, waarbij de werklieden ten hoogste 1 pet. van het inkomen betalen. Enkele andere bepalingen zijn daarbij ook opgenomen, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat bij aanneming van het con tract een goede regeling tot stand zal komen.. De besturen hebben een en andermaal reeds met de Directie over deze voorstel len onderhandeld en zullen binnen korten tijd over de tegenvoorstellen der directie met hun leden besprekingen houden. TEXTIELFABRIEK ZAALBERG. In Februari van het vorig jaar zoo lezen wij in Het Volk namen de arbeiders bij de textielfabriek Zaalberg genoegen met een tijdelijke loonsver mindering van 5 pet., om het de firma mogelijk te maken een belangrijke or der te kunnen accepteeren. Deze order zou in 6 maanden gereed zijn en ge durende dien tijd zou dan weer 48 uur per week gewerkt worden, waar vóór dien het aantal arbeidsuren belang rijk was ingekrompen. Het is nu een jaar geleden, dat met deze order is begonnen en nog steeds wordt de pet. loonsvermindering in toepassing gebracht. ln een gehouden vergadering met het personeel werd er op aangedron gen den werkgever te verzoeken het loon weer op het oude bedrag te her stellen. De toestand in het bedrijf is belangrijk verbeterd, en er wordt af en toe zelfs weer overgewerkt. Het hoofdbestuur heeft naar aan leiding van deze kwestie met de fir ma geconfereerd, doch de vertegen woordiger van de firma kon nog geen bepaalde toezegging doen. Binnenkort zal de organisatie defi nitief bericht ontvangen. SOCIËTEIT MINERVA. Tot leden van de commissie van be heer van de Studentensociëteit Miner va alhier zijn benoemd: A. Ripperda, Wiersma, praeses-quaestor. B. Moret, ab-actis, M. K. Polano, R. P. s'Jacob en YV. E. Boeles. IR. P. SCHEER t In het ziekenhuis alhier is overleden de heer Ir. P. Scheer, oud 45 jaar, lid van den gemeenteraad van Oud-Beij- erland. De overledene was directeur van de N. V. Brandspuitenfabriek v.h. A. Bik kers en Zoon te Rotterdamvoorts was hij architect van den polder Oud- Beijerland en omstreken en had zit ting in verschillende plaatselijke cor poraties te Oud-Beijerland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1