SPLINTER VLOERZEILEN. Radio-Programma. DAG-AGENDA. Dinsdag 21 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. Dinsdag 21 Febr., s av. 78 uur. „Pniël", Middelstegracht: Zitting van het Prot. Bureau voor Soc. Adviezen Dfnsdag 21 Febr., 26, 710 X< uur. Chr. School, Heerenstraat: Bazar „Clara Dozy". Sassenheim. Dinsdag 21 Febr., 's av. half acht. Ds. P. Zandt, van Delft, te Delft, in het „Bruine Paard". Woensdag 22 Febr., 26. 71014 u. Chr. School, Heerenstraat: Bazar „Clara Dozy". Woensdag 22 Febr., 's av. van 89 uur. Zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouwaangelegenheden in het gebouw van den R.-K. Volksbond. Steenschuur 15. Sassenheim, 2124 Febr. Gebouw „Bloemlust": Bloemententoonstelling. Donderdag 23 Febr., 's av. acht uur. Geref. Kerk Heerengracht: Openb. Verg. v. d. Vereeniging voor Drankbe strijding. Spr. Ds. P. N. Kruyswijk, van Vlissingen. Donderdag 23 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Lezing door Luit. G. A. Koppen over zijn vliegtocht Am sterdam—Batavia. 13—15 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. RECLAME. Radiovereen. voor het organiseeren van dezen avond. Er zijn er nog velen die het nut van een Chr. Radiovereen. niet in zien, maar dat is immers kortzichtigheid. Vele geestelijke stroomingen worden ge hoord in den aether, zou dan Christus niet verkondigd worden? Dat ze dat doet is het schoone van de Chr. Radiovereen.. dat ze het Evangelie uitzendt om de men sehen tot Christus te lokken. Spr. wijst in dit verband op een boek van Prof. van Nes, handelende over mys tiek, dat verschenen is in 1900. Deze schrij ver heeft in dit boek laten zien wat het Christendom biedt tegenover de geestelij ke stroomingen van den modernen tijd. Dat wil ook de Chr. Radiovereen. doen. Immers wordt verlaten wat God verlaat en die zeggen: we redden 't zonder Hem, die vergaan. Spr. noemt nog verschillende voordeelen van de Chr. Radiovereen. en wijst er op, dat hier de eenheid gevonden wordt, dat alle kerkelijke twisten op zij worden ge zet en er waardeering is voor elkander. Spr. wekt allen op het werk der Chr. Ra diovereen. te steunen. Zeker, er zijn vele nooden, maar ook dit werk is noodig en daarom dienen allen te helpen. Spr. dankt .daarna allen die op dezen avond hunne medewerking hebben ver leend en spreekt een woord van dank aan God voor alle zegeningen. Daarna ging Ds. Meeter voor in dank gebed. Aan het einde van den avond werd door alle aanwezigen staande gezongen: Dankt dankt nu allen God. Zooals we reeds in het begin hebben op gemerkt, is de avond goed geslaagd. Ook van luistervinken die thuis zaten te genieten hebben we gehoord dat, een enkele kleine storing daar gelaten, alles zeer goed was te volgen. De 'aankondiging van de verschillende nummers geschiedde door den heer Tolk, den omroeper van de N.C.R.V. We hopen maar, dat de Leidsche Chr. Radiovereeniging het bij dezen eenen avond niet zal laten. Dan .moet er echter medewerking zijn van allen, opdat er geen financieele tekor ten ontstaan. Wordt daarom lid of donateur van de Leidsche Chr. Radiovereeniging. DE CLARA DOZY-BAZAAR. Na gisteren met een enkel woord ge wezen te hebben op de opening van de bazaar ten bate van de vereeniging voor Chr. Fröbelscholen, die gisteren, vandaag en morgen in het gymnastiek lokaal van de school aan de Stadhou derslaan (ingang Heerenstraat) wordt gehouden, komen we thans daarop terug. Deze officieele opening had plaats in tegenwoordigheid van 't bestuur v. d. Dameskrans „Clara Dozy" en de ver koopsters en verkoopers bij de verschil lende stands en geschiedde door l)s. W. Bouwman. Deze liet zingen Psalm 105 vs. 5 en ging daarna voor in gebed. In zijn openingswoord begon spr. met er op te wijzen, dat het Chr. Frö belonderwijs niet anders dan de sym pathie kan hebben van allen, die in het algemeen Chr. onderwijs voor staan. Reeds één school, n.l. die aan den Heerensingel is door de vereeni ging voor dit doel opgericht, maar steeds meer blijkt, dat deze school niet voldoende is. Vandaar, dat aller lei pogingen in het werk worden ge steld om tot den bouw van een nieu we school in het Staalkwartier te ko men. Spr. wijdt hierbij een woord van warme hulde aan den heer T. S. Gos- linga. De stoot tot oprichting van de vereeniging is van hem uitgegaan. Hij heeft niet gerust, voor dat de Chr. Frö belschool er stond en arbeidt thans nog onvermoeid aan de uitbreiding -van—het* Chr. Fröbelonderwijs en aan de tot stand koming van een nieuwe school. Spr. wijst dan op de tegenwerking die hierbij ondervonden wordt, met name van het Comité van Actie voor de openbare school. In het Leidsche Ouderblad is opgenomen een circulai re, welke circulaire ook door de ge- heele stad is verspreid en waarin ver schillende z.g. argumenten voorkomen die tegen de oprichting van bijzonde re scholen pleiten. Spr. kan op al deze argumenten niet nader ingaan, ech ter op één ding wil hij wijzen, n.l. dat nog steeds verkondigd wordt, dat de O. L. school de Christelijke school is bij uitnemendheid en dat de Chr. school zelf slechts verdeeldheid sticht. Wij gaan uit van de gedachte, dat de opvoeding op de school zich moet aanpassen bij de opvoeding in het huis gezin, waar Chr. ouders hun kinderen dicht bij Jezus brengen. Indien het nu waar is, wat de voorstanders van het O. L. onderwijs beweren, n.l., dat de openbare school de Christelijke school is bij uitnemendheid, dan zou spr. hun willen aanraden alle kinderen te bren gen op de Christelijke, die hier in Staalwijk zal worden gebouwd. En wanneer die eene niet genoeg is, dan kunnen er meerdere worden bij gebouwd. Spr. denkt echter niet, dat men op dezen raad in zal gaan. In- tusschen is het onze roeping aldus spr., over te gaan tot oprichting van Chr. Fröbelscholen, opdat de kinderen opgevoed worden, zooals dat ook thuis gebeurt. Spr. hoopt, dat deze bazaar door God gezegend zal worden en een krachtige stoot zal geven om tot het doel te geraken. Spr. deelt daarna mede, dat aan H. K. H. Prinses Juliana officieel is ge vraagd, of de school den naam van H. K. H. mag dragen. Op dit schrijven is het antwoord ontvangen, welk ant woord spr. voorleest, dat Prinses Ju liana geen bezwaar heeft tegen deze naamgeving, terwijl ze daarbij den wensch uitspreekt, dat spoedig tot den bouw kan worden overgegaan. Zich bij dezen wensch aansluitend, ver klaart spr. de bazaar voor geopend, na nogmaals hartelijk dank gebracht te hebben aan hen, die de organi satie ervan op zich hebben genomen. Met een enkel openingswoord is een bazaar echter niet geopend en daar om gaven een viertal dames met pia no-begeleiding een voorproefje van de lieve stemmen, waarmede zij straks de argelooze toeschouwers in hun net ten zouden verwarren en ze tot koo- pers maken. Inderdaad mooi zongen ze: „Kom nu met sang", uit Valerius' Gedenck- clanck en „Avondrust" van Cath. van Rennes. We hopen evenwel, dat dit laatste niet toepasselijk zal zijn op de bazaar maar dat 's avonds de rust verre zal zijn van de verkoopsters en verkoo pers, zoodat ze hun stand tot het laat ste stukje leeg zien koopen. We kunnen dan ook een ieder aan raden den bazar te gaan bezoeken. Er zijn zeer vele attracties, waarvan en kele zeer origineel, zooals b.v. de reis per vliegtuig naar Indië voor één dup pie, wat toch werkelijk niet te veel is en verschillende andere dingen, die u met elkaar wel een heelen avond bij zonder prettig kunnen bezighouden. Er is een geweldige hoeveelheid prachtige handwerken, waaraan de dames hun hart kunnen ophalen en verder alle mogelijke artikelen, waar onder voor elck wat wils. Maar men ga zelf eens kijken en constateeren, of we te veel hebben ge zegd. Men zal er geen spijt van heb ben, vooral wanneer men bedenkt, dat men zijn plicht, die toch ieder te genover het Chr. onderwijs heeft, op zoo aangename wijze kan vervullen. LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Benoemd is tot qaestor van het Leid sche studentencorps de heer J. G. Reij- ers. Voor assessor I is candidaat ge steld de heer J. Kroeze. De tentoonstelling van de archie ven van het Leidsche Studentencorps is gisteren gesloten. Er zijn ongeveer 600 betalende bezoekers geweest. GEDETACHEERD. Eerste luitenant N. W. L. Everts, van het 4e regiment infanterie alhier, is gedetacheerd bij de Koninklijke mi litaire academie te Breda, tot het vol gen van een voortgézetten cursus in gymnastiek. DE BUITENLIJNEN DER H. T. M. In het georganiseerd overleg bij het gemengd bedrijf der H. T. M. is men het eens geworden over een wijziging van de arbeidsvoorwaarden in dier voege, dat het personeel van de bui tenlijnen gelijke bezoldiging zou krij gen als dat van de stadslijnen en dat de chauffeurs van de autobussen in loon gelijk gesteld zouden worden met de wagenbestuurders van de elec- trische tractie. Een en ander zal thans aan den raad ter beslissing worden voorgelegd. De kosten van de wijziging zouden in totaal 20.000 beloopen. EEN FILM BETREFFENDE ALLERGISCHE ZIEKTEN. Al eenige weken is de Multi-film te Haarlem, ingevolge een opdracht van de Verlag von wissenschaftlichen Fil men te Berlijn, in het instituut van Prof. Storm van Leeuwen bezig, een wetenschappelijke film te maken van de diagnose en de therapie van aller gische ziekten. Het is de eerste keer, dat deze on derneming te Berlijn een film in ons land laat maken. De film zal slechts voor wetenschap pelijke doeleinden gebruikt worden EERSTE LEIDSCHE HULPBANK. In dc gisteren in „Amicitia" gehou den buitengewone vergadering van aandeelhouders der Eeiste Leidsche Hulpbank is in de plaats van den overleden directeur, den heer C. Kor- teweg, tot directrice benoemd diens echtgenoote, Mevr. J A. A. Korteweg. KUNST NA ARBEID. De Mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid" gaf gisteravond in de concertzaal 1'Union haar 55,ste uitvoe ring, die in alle opzichten, een succes mag genoemd worden. De Directeur, de heer W. Hoogzaad heeft wel ge loond, dat hij met zijn vereeniging iets goeds weet te bereiken. De avond werd ingezet met het zin gen van het Kerstlied van Bern. Dia mant, dat op uitnemende wijze werd ten gehoore gebracht. De soliste. Mevr. Gréta de Knegt Ter Haar, uit Delft, gaf blijk over een prachtig stemgeluid te beschikken. Zij werd aan den vleugel zeer ver dienstelijk begeleid door mej. Rie Beute, eveneens uit Delft. Mej. Beute liet zich ook nog als pianiste hooren en speelde eenige kla vierwerken, o.a. van Busoni, die veel techniek vooral vereischten. Tech nisch beheerscht de pianiste deze werken volkomen en ook haar voor dracht viel wel te prijzen. Doch voor al als begeleidster muntte mej. Beute's spel uit. Het was zeker jammer voor de ver eeniging dat de zaal zoo slecht bezet was, hetgeen ook wel zal samenhan gen met de belangstelling voor den Leidschen Radio-uitzendavond. BENOEMING. De heer G. W. Wilschut, onderwijzer aan de Chr. Opleidingsschool voor U.L.O., H.B.S. en Gymnasium (hoofd de heer D. Meijer) werd dezer dagen benoemd tot Hoofd der Chr. school te Schoondijke. F. J. H. heeft aangifte gedaan van diefstal van een barometer uit de gang van zijn woning aan de Langebrug. Het is niet onmogelijk, dat hieraan schuldig is een vrouw, die met een kind langs de deur roostertjes te koop aanbood. Gisteravond is ten nadeele van A. K. een rijwiel ontvreemd, dat onbeheerd stond voor een café in de Moriaansteeg. kander afwegen en daarna heslissen, of al dan niet tot blijvende afschaf fing der bedoelde bestelling moet wor^ den overgegaan. 2 en 3. De onder 2 en 3 gestelde vra gen vinden in het hierboven vermel de haar beantwoording. BINNENLAND. MR. DUYS. Het Haagsche soc. dem. gemeente raadslid, Mr. J. E. W. Duys, heeft gis termiddag voor het eerst na zijn ziek te de vergadering van den gemeente raad weder bijgewoond. DE HEER KOOLEN OP REIS. De oud-voor2itter van de Tweede Kamer, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, ver toefde, in gezelschap van het Volks raadslid Schmutzer, in het Bantam- sche. Beide heeren brachten, onder lei ding van den regent vail Serang, een bezoek aan Bantam. Zij bezichtigden er vele oudheden, waarover zij zeer enthousiast waren. Beiden zouden over Pasaoeran, La- boean, Menes en Pandeglang naar Ba tavia terug keeren. DE VIERDE BESTELLING. Op de vragen van mevrouw Bakker- Nort,- lid van de Tweede Kamer: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de proef te Groningen met de af schaffing van dé avond-postbestelling lang genoeg heeft geduurd om vast te stellen, dat tal van kringen van het maatschappelijk leven, zoowel van handel, wetenschap, als van particu lieren, door deze afschaffing grooten hinder en schade ondervinden? 2. En dat het zeer ongewenscht is, deze proef nog langer door te zetten, en te wachten op advies van een even- tueelen nog te benoemen Postraad? 3. Zoo ja, wil dan de minister bevor deren, dat ten spoedigste de avond postbestelling te Groningen weer wordt ingevoerd? heeft de minister van waterstaat ge antwoord 1. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie heeft den betrokken afdeelingsinspecteur opgedragen, om thans een uitvoerig" rapport omtrent den uitslag van de proef, welke te Gro ningen wordt gehouden met de af schaffing van de laatste postbestel ling, in te zenden; na ontvangst van dit rapport met het advies van den di recteur-generaal zal ondergeteekende de voor- en nadeelen van een dergelij- ken maatregel nauwkeurig tegen el VOORZIENING IN DE VACATURE- HAAZEVOET. Het Centraal Stembureau zal voor de benoemdverklaring van een nieuw lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, lei voorziening in de vaca ture, ontstaan door het ontslag ne- m-m van den heer P. J. J. Haazevoot als lid dier Kamer, een voor de kiezers toegankelijke zitting houden op Za terdag 25 Februari 1928, des namid dags te 12 uur in het lokaal van het gemeentehuis, voorheen voor vergade ringen van den Raad bestemd. WETHOUDER VAN GOUDA. Wethouder La.feber (S. D.) die op het oogenblik ziek is. heeft, naar de Voorw. meldt, als lid van den raad be dankt. Zijn opvolger is de heer Ed. van Dantzig. HET CONFLICT IN DE S. D. A. P. De partijraad van de S. D. A. P. heeft Zondag, blijkens bericht in Het Volk vergaderd ter bespreking van de stellingen inzake samenwerking tusschen de S. D. A. P. en N. V. V., door de commissie van zes ontworpen. Daar de discussie elkeen op vele punten opheldering verschafte, meen de de partijraad zich niet te moeten verzetten tegen de hoofdstrekking van de overeenkomst. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Zooals de minister van Marine ^a.i. in zijn memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot samen voeging van de departementen van oorlog en van marine tot een departe ment van defensie heeft medegedeeld, ligt het in het voornemen, de samen smelting met 1 September e.k. tot stand te brengen. Hoewel er uit den aard der zaak op dit oogenblik nog niets definitiefs beslist is omtrent de organisatie van het departement van defensie, dat thans, nu ook de Eerste Kamer het ontwerp heeft aangenomen, tot stand zal komen, verluidt in militaire en ma rinekringen, dat in zeer grove trekken voor oogen staat, in algemeenen zin het departement van marine over te brengen in het gebouw van het depar tement van oorlog, en wel in de loka len, thans in gebruik bij den genera- len staf, welke dan zou worden onder gebracht in het gebouw van het de partement van marine aan het Lange Voorhout. Een gevolg van de fusie zal ook zijn, dat de ambten van secretaris-generaal van het departement van oorlog en van secretaris-generaal van het depar tement van marine worden opgeheven en dan aanwijzing zal plaats hebben vftn een titularis, die zal optreden als secretaris-generaal van het departe ment van defensie. In verband daarmede meent men te weten, dat voor laatstgenoemd ambt bestemd zou zijn Mr. J. Woltman, thans secretaris-generaal van het de partement van oorlog:. Tenslotte wordt vernomen, dat de secretaris-generaal van het departe ment van marine, vice-admiraal C. C. Zegers Rijser, adjudant in buitenge wonen dienst der Koningin het voor nemen heeft, in den loop van dit jaar wegens het bereiken van den 65-jari gen leeftijd, ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. EINDEXAMEN H. B. S. 5-J. CURSUS. Het examen, vermeld in art. 55, 2de lid, der M. O.-wet zal te 's Gravenhage worden afgenomen. Schriftelijk gedeelte: op 1, 4. 5, 6, 7 en 8 Juni; Mondeling gedeelte: tusschen 24 Ju li en 11 Aug. Vóór 1 April moeten candidaten zich aanmelden bij Dr. E. Jensema, insp. M. O., 4de inspectie te Groningen. BUITENLAND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. De opening. De veiligheidscommissie van den Volkenbond is gistermorgen onder voorzitterschap van den Tsjecho-Slo- wakschen minister van buitenland- sch zaken, dr. Benesj, voor haar twee- 5 3° 6.30 7.00 7-35 8.05 Lim.cn een jaar tijds had dezer dagen de zesde doorbraak plaats lü/. den rechter Bolksbeekdijk nabij de spoorlijn LochemGoor. Alles werd in het werk gesteld om het gat in den dijk te dichten, van welke werkzaamheden hierboven een toto. Links op den voorgrond het lid van Gsd. Staten van Overijsel J, W. J. Baron de Vo« van Steenwijk. 6.00 7.15 Z-45 8.05 9.00 IO.IO 10.00 7.50 5.20 7-35 5-35 0.20 6.50 7.05 7-35 8.05 9.20 9.50 10.00 10.50 8.50 T ER TANAYOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlooze Omroep. K. R. O- Diner-muziek. N. D. O. Instituut Schoevers. N. D. O. Instituut Schoevers. Cursus Latijn. Uitzending uit de K.R.O. Studh te Amsterdam. Aan dezen avond werken miede: Het humoristisch dubbelmannen kwartet „Octavo", leider: de heer Th. J. Wiering. Onze pianist-humorist de heer Koos Liebregs in zijn repertoire De heer Johnson op zijn instru ment de zingende zaag. Het Am Amsfcerdamsch Goncertzitheren- semble „Excelsior" onder direc tie van den beer A. Engelberts Het versterkt K.R.O.-orkest. Het geheel onder leiding van den heer Martin v. d. Ende. Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Diner-muziek door hot Radio-Trio Engelsche les. Politieberichten. Spreekster: Carry v. Bruggen. Onderw.: „Het Joodsche milieu"' Concert door het Polyphonisch mandoline-orkest „Amicitia". Populair Concert door het Om roep-orkest o.l'.v. Nico Treep. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Omr.-orkest. Gedurende de pau ze: berichten. LANGENBERG, 469 M, Concert. Populaire muziek. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber Muziek. De grondslagen der muziek. Muziek. Weerbericht, twee-de algemeen nieuwsbericht. bcheepsberichteu. Variété. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Koersen en nieuwsberichten. Kcersen en medeöeelingen. Concert. de zitting bijeen gekomen. In de com missie zijn 22 staten vertegenwoor digd en wel dezelfde als in de ontwa peningscommissie. De regeering van de Vereenigde Staten is evenwel overeenkomstig haar besluit van December niet in de commissie vertegenwoordigd, terwijl de Russische Sovjet-regeering slechts een waarnemer heeft gezonden. Voor Nederland is de rapporteur Mr. Rutgers aanwezig. Duitschland wordt vertegenwoordigd door den staats-secretaris von Simson; Frank rijk door Paul Boncourt; Engeland door lord Cushendun. In zijn openingsrede memoreerde Benesj de inmiddels ingekomen advie zen van verschillende volkenbondsle den, waaruit reeds bleek, dat de mees te landen bezwaar hadden om het vraagstuk voor het forum van den Volkenbond te doen behandelen, om dat iedere Staat het recht voor zich moest blijven opeischen die maatrege len van veiligheid te nemen, welke voor zijn speciale behoeften onont beerlijk zijn. Wanneer cle vergadering die vandaag begint, succes zal hebben, zoo ging Benesj voort, dan moeten de afgevaardigden het geheele complex van vraagstukken die met de veilig heid hunner landen samenhangen, op de meest openhartige en ongedwongen wijze bespreken. Benesj geloofde wel, dat men in 8 tot 10 dagen hiermee ge reed kan komen, en hij wees ten slotte op de wenschelijkheid om in ieder ge val gereed te zijn voor den 5den Maart den datum van de bijeenkomst van den Volkenbondsraad. Een Rnssisch voorsteL De regeering van Sovjet-Rusland heeft door haar voor de zitting van de veiligheidscommissie naar Genève ge zonden vertegenwoordiger Boris Stein aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond een ontwerp-conventie nopens algemeene en algeheele ontwa pening doen overhandigen. Het ont werp is opgebouwd op de ontwape ningsvoorstellen die de Sovjet-delega tie eind November van het vorige jaar indiende en is vergezeld van een nota, die onderteekend is door Litwi- nof, den toenmaligen leider van de Sovjet-Russische delegatie. LITAUEN'S ONAFHANKELIJK HEIDSHERDENKING. Telegram van Chamberlaüm Sir Austen Chamberlain, de Engel sche minister van buitenlandsche za ken, heeft een telegram aan Wol.de- maras gezonden ter gelegenheid van de herdenking van Litauen's tienjari ge onafhankelijkheid, waarin hij hem gelukwenscht met den vooruitgang van het land en de beste wenschen uit voor een vreedzame ontwikkeling. Woldemaras heeft geantwoord, dat de Litausche natie zeer dankbaar is voor de voortdurende steun van de Engelsche regeering om de Litausche onafhankelijkheid te waarborgen, die ooodig is voor de verzekering van den vrede en de wedvaart in Oost-Europe

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2