PUROL Aan het einde der Week Schreven wij in ons vorig weekover zicht over liet verlies, dat ons vader land, en in het bijzonder de weten schappelijke wereld leed door het over lijken van Prof. Dr. H. A. Lorentz; in deze week ging een ander groot Ne derlander heen, wiens verdiensten weer op geheel ander terrein liggen. We bedoelen den groot-industrieel D. W. Stork, onder wiens leiding se dert 1876 de machinefabriek van Gebr. Stork en Co„ te Hengelo tot grooten bloei is gekomen, zoodat zij thans eenigen duizenden arbeiders een be staan verschaft. Hij was een man, niet slechts met een goed economisch inzicht, doch te vens met sociaal gevoel. Hij werkte aan voorzieningen voor ouderdom, ziekte en invaliditeit van zijn perso neel; met betrekkelijk geringe bijdra gen der arbeiders en groote financiee- le offers der fabriek werden de daar vóór noodige fondsen bijeengebracht. Het personeel kreeg aandeel in de winst. Ook door zijn arbeid tot be strijding van ziekte, tuberculose, e.a., heeft hij zich een patroon met een warm hart betoond, een vriend der ar beiders, die oog had voor hun sociale nooden. Hij was een volbloed liberaal, ge lijk o.m, blijkt uit zijn trouw aan de vrijhandelspolitiek. Doch een liberaal van den goeden stempel, zooals er He laas maar al te weinigen gevonden worden. Zulke mannen van de daad maken een land groot. Engeland verloor deze week in Lord Asquith een zijner bekwaamste staats lieden, die in Augustus 1914 als mi nister-president voor een der moeilijk ste beslissingen gesteld werd, waar voor ooit een regeerder geplaatst kan worden. Toch aarzelde hij niet, in de overtuiging, dat de plicht en het be lang van zijn land hem voorschreven het geheele gewicht van het rijk in de schaal te werpen tegen de centrale mogendheden en tegen hun plan, om het overige Europa onder hun militai re heerschappij te brengen; althans zoo zag hij den toestand in. En dat hij daarbij het geheele Kabinet kon mee krijgen, was tengevolge van den Duit- schen inval in België, immers het was altijd een beginsel van de Engelsche politiek geweest, dat geen groote mo gendheid zich aan de Vlaamsche kust mocht nestelen, om Engeland een pi stool op de borst te kunnen zetten. Hoe ver staan we ingeclachten reeds verwijderd van dien toch nog zoo kort achter ons liggenden tijd, toen men voor beslissingen stond, waarbij het bestaan van mogendheden en het leven van millioenen menschen op het spel stond! Hoe velen der toen aan het bewind zijnde staatslieden zouden zich van de draagwijdte hunner be sluiten ten volle bewust zijn geweest! De Duitsche regeeringscoalitie, in Januari 1927 begonnen, is deze week uiteengevallen, en de basis, waarop de regeering-Marx steunt is daarmee der halve verdwenen. De oorzaak daarvan ligt in de onmogelijkheid om onder ling tot overeenstemming inzake de schoolwet te komen. De schuld van het mislukken dezer onderhandelin gen valt hoofdzakelijk op de Duitsche volkspartij, terwijl het juist deze par tij is geweest, die aan de tot stand ko ming der coalitie indertijd het groot ste aandeel had. Het centrum is evenwel vast beslo ten, ondanks het opnieuw mislukken van 'n wettelijke waarborging van het Christelijk schoolideaal den strijd op grond van de in den grondwet gewaar borgde gewetensvrijheid en de rechten der ouders met onverminderd© kracht voort te zetten. Uit het Sociale Leven. PROT.-CHRIST. ARBEIDERS- INTERNATIONALE. Het staat thans definitief vast, dat de Protestantsch-Christelijke arbei dersorganisaties van Duitschland, Nederland, Zwitserland en Polen, op 10 April a.s. te Düsseldorf (Duitsch land) in Internationaal Congres zul len bijeenkomen, tot stichting van Leidsche Penkrassen. Amice, Een mensch kan soms voor moeilijk heden komen te staan, waar je niet zoo spoedig weg mee weet. Zoo ging het ook kort geleden Ds, Lingbeek, je weet wel, de Herv. Ger. ctominé-Kamerlid. Door een lid van zijn gemeente werd de vraag ge steld „of het optreden van zangvereeni- gingen in de kerken tijdens de godsdienst oefeningen, eerst bij de Vrijzinnigen, en thans overgenomen door de Ethischen, uit gemakzucht der predikanten voortkomt, of om een weinig reclame te maken?" In antwoord hierop schrijft Ds. Ling beek o.a. het volgende; Op zichzelf is stichtelijke muziek bij de godsdienstoefeningen niet af te keu ren. Denk aan Israël en zijn eeredienst. Het is nu eenmaal een uitgemaakte zaak, dat muziek op den mensch een grooten invloed kan oefenen. Muziek en gemeen schappelijk lied bij de godsdienstoefenin gen is niet te versmaden of te verwerpen. Vooral als de prediking weinig inhoud heeft of niet boeit. Hoe dikwijls is het niet voorgekomen, dat kerkgangers, ook na een goede prediking, verklaarden een bijzonderen zegen te hebben gehad bij het zingen van dit of dat versje. Niemand versmade den invloed van zang en mu ziek bij de godsdienstoefeningen. Zij zijn wel de hoofdzaak niet, maar ze behooren er ook bij. Toch erkennen wij, met vra ger, dat dat hunkeren naar steeds groo- t«re j©rm»ardftrlng van het muzikale ele ven Protestantsch-Christelijke Arbei ders Internationale. Zijne Excellentie Minister Slotcma- ker de Bruine heeft zich bereid ver klaard op dit congres als spreker op te treden met het onderwerp: „De noodzakelijkheid en de taak der Pro testantsch-Christelijke Arbeiders-in ternationale". De behandeling der statuten zal -worden ingeleid door den heer J. Haas, uit Zürich (Zwitserland). Het economisch-wetenschappelijk instituut der Kerken te Genève, het Internationaal Arbeidsbure-au en het Internationaal Christelijk Vakverbond zullen, benevens enkele andere cor poraties en personen, uitgenoodigd worden op dit Congres als gast aan wezig te zijn. Het staat reeds vast dat ook iemand uit Engeland het Con gres zal bj wonen. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. We vonden in de „Christelijke Land arbeider" een stukje over een openbare vergadering te Hillegom, uitgeschreven door den Christelijken Besturenbond al daar, schrijft de „Amsterdammer". Als spreker trad op de heer van Vliet, hoofdbestuurslid van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond, die een rede hield over 't onderwerp: „Geen revolutie, maar refor matie". Een sociaal-democraat was uit Leiden gekomen om te debatteeren. Na de rede van den spreker, begon de ze sociaal-democraat met de bewering, dat 90 der socialisten christenen waren en eerbied en achting hadden voor de reli gie; wars waren van revolutie, zoodat ieder Christenarbeider in hunne gelederen zoowel van partij als vakbeweging met gerustheid kon plaats nemen. Door den spreker werd deze onwaar heid aan de hand van de geschiedenis en met uitspraken van socialistische lei ders en wel het meest aan de hand van hun beginselvèrklaring duidelijk aange toond. Dit scheen den aanwezigen debater en de andere socialistische „dames" en „hee- ren" zóó te irriteeren, dat ze niet rustig konden blijven en door uitroepen: „Wij krijgen jullie christenen wel klein", en: „Wat, hiernamaals, hier moeten we vre ten", het duidelijkst bewijs leverden, dat de Christelijke arbeiders in de S.D.A.P. of de socialistische vakbeweging niet thuis- hooren. Inderdaad een leerzaam debat. Het vat gaf uit wat het in had. De afd. Hillegom van het Verbond „Patrimonium" hoopt a.s. Maandag 20 Februari des avond om half acht te ver gaderen in het gebouw aan de v. d. En- delaan. Punten van behandeling; 1. Bespreking onderwerp van P. v. d. Bent. 2. Inleiding C. Lagendijk over „Land- arbeiderswet". Burg. Stand. Ondertrouwd: J. J. W. van Dril en B. C. M. Heinink. Getrouwd: J. Seijsener en A. M. Koc- kelkoren; C. M. J. de Mooij en A. M. Schmitt; C. Th. van Roode en J. E. van der Tonnekreek; J. B. Koop en E. M. Ber- biers; J. M. Verkaart en C, M. van der Lans; S. J. Warmerdam en J. van der Burg. Bevallen. R. M. P. GerritsenLitjens, D; A. C. Telkamp—Schilpzand, Z.; F. de Jong—Selt, D.; G. UI jee—Guijt, D.; G. H. van DelftBrussee, Z.; P. de Wagtde Rooij, D.; J. M. PironRietveld, Z.; J. P. VaasPardoen, Z. Overleden. H. Broekes, 4 j. m.; W. Vree- ken, 87 j. m.; E. Alhers wed.; D. van Beek, 51 j. hl LISSE. Het laboratorium van den Phytopatholo- gischen dienst door brand verwoest. Een schade van 1)4 èi 2 ton. Een ernstige brand heeft gistermiddag alhier gewoed in het laboratorium van den Rijksphytopathologischen dienst, waardoor dit laboratorium, dat deel uit maakt van de Landbouwhoogeschool te Wageningen, zoo goed als geheel is ver woest. Het terrein, waarop dit laboratorium staat is gelegen op hetzelfde terrein als waarop de Rijkstuinbouwwinterschool is ment in onze kerkdiensten wijst op een geestelijken achteruitgang en is vaak een openbaring van iets verkeerds, dat er in de geestesgesteldheid der gemeente reeds is en dat dan door de invoering van die zangkoren nog in de band kan worden gewerkt." Nu moet ik zeggen, Amice, dat Ds. er heel aardig om heen draaide. Ja ziet u, 't is op zichzelf niet verkeerd, maar het te veel wijst op achteruitgang. Maar de eigenlijke vraag of het gemakzucht van de predikanten was of zucht naar recla me, wordt netjes ontweken. Maar dan zou ook de Kerk in het gedrang komen en juist die eenige Kerk waaraan Ds. ge hecht is, vertoont dit kwaad. Maar Ds. heeft gelijk, iets dat vanzelf groeit en daar je teveel van hebt, dat moet je niet nog eens extra opkweeken. Gelukkig, Amice, dat wij er hier in Leiden nog al niet veel last van hebben. Van een anderen Ds., gelukkig ook al weer niet in Leiden, las ik dat hij klagen moest over menschen, heel beste gemeen teleden overigens, die volstrekt niet wil len lachen. Nu, daar hebben wij in Leiden niet over te klagen. Ik heb eens opgeteld, hoe veel feestvergaderingen, zoo in mijn on middellijke nabijheid en uitsluitend in den Christelijken kring nu dezen winter al gehouden zijn. Ik kwam tot het res pectabele getal 19. Ik kan me niet voor stellen, dat daar nurksen zijn geweest, hij wie geen lachje er op overschieten kon. Natuurlijk is daar flink gelachen. Ik had het daar juist ovei het aantal fe*»tvergadering*n en noemde daar een gevestigd, waarvan het een vijftigtal me ters is verwijderd. Sedert eenige dagen is men daar bezig met het maken van een electrische ver warming en een luchtververschingsinrich- ting, welk werk voor de aannemingssom van ƒ83.000 was opgedragen aan de fa. Stieltjes Co. te Amsterdam. Te ongeveer 3 uur gistermiddag werd in den Oostelijken vleugel van het ge bouw, dat een honderd meter van den straatweg, op ongeveer 5 minuten gaans van de bebouwde kom van het dorp Lisse gelegen is. brand bemerkt. Al dadelijk bleek, dat aan blusschen niet te denken viel. De felle Zuid-Westen wind wakker de het vuur krachtig aan. De motorspuit en de brandspuit van Lisse waren spoe dig op het terrein aanwezig. Onder lei ding van den opperbrandmeester, den heer Suykerland, werd het vuur met 4 stralen bestreden die weliswaar tot over het dak uitkwamen, doch door den krach- tigen wind werd het water, in plaats dat het in het gebouw werd geworpen, waaier vormig over het dak verspreid. Aangezien reeds spoedig bleek, dat de brandweer van Lisse tegen dezen feilen brand niet zou zijn opgewassen, werd de hulp van het dorp Sassenheim ingeroe pen, dat weldra met een motorspuit ver scheen. In het geheel werd toen met 7 stralen gewerkt. Toen we op het terrein van den brand aankwamen, stond vrijwel het geheele gebouw, dat ongeveer 40 meter lang is en 12 meter breed, in lichte laaie. Ook de burgemeester van Lisse, de heer Eenhuis en die van Sassenheim, de heer Gouverneur, waren op het terrein. Voorts was ook aanwezig de directeur van het laboratorium, prof. dr. E. v. Slog- teren, hoogleeraar in de plantenziekten- kunde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Prof. v. Slogteren die, zooals hij ons mededeelde, kort na het uitbreken van den brand uit Leiden, waar hij met een zijner kinderen prof. Gorter had bezocht, te Lisse terug kwam, was zeer onder den indruk, toen hij zag, dat zijn levenswerk, bestaande uit een schat van gegevens en kostbare bescheiden omtrent den aard en het verloop van tal van plantenziekten, een werk, waaraan hij ongeveer 10 jaar had ten koste gelegd, was verloren ge gaan. Zoodra hij ter plaatse kwam, heeft hij tezamen met den technischen ambtenaar van het laboratorium, den heer Bakker, die zich daartoe in het brandende gebouw had begeven, eenige groote flesschen, in houdende 50 100 Liter alcohol uit het gebouw weten te verwijderen. Door het optreden van den heer Bakker is, aldus prof. van Slogteren, een ernstig onheil voorkomen, omdat, ware deze voorraad zuivere alcohol met het vuur in aanraking gekomen, hiervan ernstige gevolgen te duchten zouden zijn geweest. Ook hebben de heer Bakker en Mej. van Waveren, twee assistenten van Prof. van Slogteren, nog veel instrumenten uit de vuurzee gered, soms zelfs met gevaai voor eigen leven; ook het administratief archief is gespaard gebleven, evenals de aan den achterkant van het gebouw ge legen broeikassen. Zooals reeds gezegd viel er niet aan te denken, dat het uit twee-steen-dikke mu ren bestaande gebouw, dat in 1922 is ver rezen, kon worden behouden. Omstreeks 9 uur des avonds was dan ook vrijwel het geheele gebouw met uit zondering van de directeurskamer en diens laboratorium, geheel uitgebrand. De verschillende andere laboratoria, de bibliotheek en verschillende preparaten, alsmede de schimraelkamer zijn evenals de werkplaatsen, de magazijnen en de ma chinekamer, geheel vernield en wat er over is gebleven, heeft van de massa's water enorm te lijden gehad. De brandweer werkte prachtig. Aan de Noordzijde van het gebouw kon het vuur echter niet worden bestreden, omdat de krachtige wind hier de waterstralen te rugsloeg. Langs den straatweg, waar de stoom tram loopt, waren onder de rails geulen gegraven, waarin de slangen waren ge legd, zoodat het tramverkeer ongestoord zijn gang kon gaan en omgekeerd de brandweer geen last van de stoomtram ondervond. De oorzaak van den brand, die ontstaan is in een der werkkamers, is waarschijn lijk te wijten aan kortsluiting of aan on voorzichtigheid bij het verrichten der groot getal. Niet alzoo onze Kiesvereeni- ging en onze Propagandaclub. Ik zal maar geen poging doen, om de vergaderingen door deze uitgeschreven, te tellen. Zouden onze besturen niets hebben me de te deelen, geen behoefte hebben om iets te hooren, niet eens denken aan de voorbereiding voor 1929? Onze ouden plachten steeds te zeggen, dat de actie een jaar te voren beginnen moest. Maar ik zie de wintercampagne zoo aanstonds verdwijnen. Als wij dan maar niet filoso feeren moeten over de resultaten elders en zelf met de magerheden zitten blijven. Sassenheim, Lisse, Voorschoten, Kat wijk, hadden reeds min of meer geslaagde propaganda-vergaderingen in besloten kring of openbaar, maar Leiden sluimer de nog rustig op de lauweren van 1927. Maar wie weet, wat reeds klaar staat. Wij zijn door Leiden wel eens meer ver rast. Een ander punt, waar ik het deze week eens gaarne over hebben wilde is de ko mende zomervacantie. Ja heusch, Amice, reeds in Februari wordt daarvoor voorbe reiding getroffen. Zoo hoorde ik reeds deze week, dat in Katwijk en Noordwijk reeds menig huis voor de zomermaanden verhuurd is. Maar dat bedoel ik toch niet. Ik bedoel meer het voorbereiden van de uitstapjes, de kampen en dergelijke. 11c geloof niet, dat het zoo noodig is, om in onzen kring te waarschuwen tegen het kwaad clat daarmede vaak in den inne men familiekring wordt binnengehaald, maar er leven toch hier en daar nog wel enkelen op den zelfkant voor wie het werkzaamheden door de werklieden van bovengenoemde firma. De werkzaamheden waren zoo goed als geheel voltooid en het werk zou juist a.s. Maandag worden opgeleverd. Heeft deze firma dus niet zelf voor as surantie gezorgd, dan is dat een leelijke strop. Hoewel het een rijksgebouw betrof en deze gebouwen nooit verassureerd zijn, was dit gebouw wel verassureerd door de Commissie van Bijstand particulier voor bijna ton op Beurspolis. Toch is de schade enorm, voor de ge heele bollenstreek in het algemeen, maar meer nog voor Prof. van Slogteren in het bijzonder; van dezen zeer sympathieken persoon gingen veel proeven verloren, waar jaren aan gearbeid was, en die niet zoo gemakkelijk zullen te vernieuwen zijn. Reeds gisteravond waren „heeren uit Den Haag" aanwezig om poolshoogte te nemen. Alles zal in het werk gesteld wor den om de boel weer in orde te krijgen. Prof. moet weer zoo spoedig mogelijk aan den slag en kan op de medewerking van alle bollenmannen rekenen, zoowel moreel als financieel. De brandweer is tot hedenmorgen 6 uur op het terrein bezig geweest voor het blus- schingswerk. Een oppervlakte van onge veer 1000 vierk. M., dienende voor proef- teelt van bollen, is onbruikbaar geworden doordat de grond vertrapt is. OEGSTGEEST. Gisteravond heeft bij het Groene Kerkje een aanrijding plaats tusschen 'n Ford-vrachtauto van P. uit Amsterdam en een luxe auto (Chevrolet) van C. W. v. L. uit Arnhem. De vooras van vracht auto brak en van de luxe auto waren de banden stuk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. NOORDWIJK. Onlangs werd alhier in de kom der duinen ongeveer bij Villa „Duinouwe", schuin tegenover het Casino van de Noordwijksche Sportvereeniging een aan vang gemaakt met den bouw van een ge- denkteeken als hulde aan wijlen burge meester C. L. C. W. Pické, den stichter dezer badplaats, waartoe indertijd een co mité was opgericht. Toen in 1882 de ge meenteraad niet bereid gevonden werd om een complex duingronden te exploiteeren om Noordwijk tot een badplaats te maken, besloot burgemeester Pické zelf de zaak ter hand te nemen. Hij richtte een maat schappij op, waarmede hij de voorwaar den schiep, waardoor Noordwijk kon wor den, wat het nu is, één der eerste bad plaatsen van ons land. Het monument zal worden uitgevoerd in handvormsteen. Op het gedenkteeken wordt het portret van burgemeester Pické in brons aange bracht en daaronder een bronzen plaat, waarop: C. L. C. VV. Pické, burgemeester van Noordwijk 1866 tot 1885, stichter van de badplaats. Op den sterfdag van den oud-burge meester in Juli a.s. zal het monument ont huld worden en aan de gemeente worden overgedragen. OUDE WETERING. Vrijdag 24 Febr. a.s. des avonds te 7 uur zal Dr. B. H. Vos (Geneesheer-direc teur van het Volks-sanatorium te Hellen- doorn) voor de Z.-H. Vereen. „Het Groene Kruis", in hotel Van den Bosch een lezing met lichtbeelden houden over: „De strijd tegen de tuberculose". J.l. Woensdag vergaderde onze K.V. Nederland en Oranje. Na gebruikelijke opening door den voorzitter, G. M. Meijer Jr., werden de notulen gelezen en vast gesteld. Enkele mededeelingen betreffende de laatste gemeenteraadsverkiezing en inge komen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Door een der aanwezigen werden op merkingen gemaakt, dat de verslaggever weer niet ter vergadering was en de af keuring hierover uitgesproken. Aan de orde was nu verslag van secr. en penningm. Uit het eerstgenoemde ver slag bleek dat er weer eenige vooruit gang in ledental en bloei te boeken was en uit het verslag van den penningmees ter kregen we te hooren, dat er op finan cieel gebied weer reden was om dank baar te zijn, daar er een aardig saldo in kas was. mogelijk goed is nog eens op een en an der te wijzen. Zoo b.v. het kampeeren in gemengde kampen. Mag ik eens vertellen wat zeke re P. onder het opschrift „Opbouwende Critiek" daarover schreef in „Gezin en School"? De schr. zegt: „Kan men de tegenstan ders der coeducatie in vele gevallen nog tegenwerpen, dat het bijeenbrengen van jongens en meisjes op één inrichting van onderwijs een noodzakelijkheid is gewor den, sedert de vrouw is toegelaten tot bij na alle maatschappelijke betrekkingen, voor welker bekleeding diploma's ver- eischt worden, die vroeger alleen door jongens werden behaald al wil de an der dan het woord noodzakelijkheid ook graag vervangen door noodzakelijk kwaad zeker is dit niet het geval, wanneer het gaat over gemeenschappelijk uitgaan.... „En al mogen de voorstanders en de leiders der gemengde kampen dan ook te genwerpen, dat zij die dingen natuurlijk wel merken en alscontrabande beschou wen en daarom zooveel mogelijk tegen gaan en onderdrukken, vast staat, dat het gebeurt en dat het stelselmatig sa menbrengen in kampen der beide sexen het onwenschelijk „gescharrel" in hooge mate in de hand werkt. Door het tegen gaan en het onderdrukken dezer zooge naamde contrabande ontstaat dan tus schen leiders en kinderen een verhouding als die van douanebeambte tot smokke laar, die tot uiting komt in gedempte uit roepen als: „Pas op, daar heb je de baasl" en andere. „BIJ lang niet alle deelnemers bestaat RECLAME Bij Hand wondjes Doos 30 ct Bij Apoth. en Drogisten Als bestuursleden werden gekozen de heeren A. Vreeken (aftr.) en J. W. Lager- weij. Hierna kreeg de heer C. Horsman Sr. het woord, die ons een onderwerp liet hoo ren: De strijd om art. 36. De inleider gaf verschillende historische feiten weer en toonde ons vele moeilijkheden, die door dit art. ontstaan en waarover nog steeds naar bevredigende oplossing wordt ge zocht Op dit onderwerp volgde een aangena me discussie. Bij de rondvraag werd bepleit adhaesie te betuigen aan de motie Koudekerk-Ha- zerswoude betreffende het 7e leerjaar. Na eenige bespreking werd hiertoe besloten. Daar de tijd om te eindigen gekomen was, ging br. v. d. Wijngaard voor in dankge bed en sloot de voorzitter de vergadering. Donderdag j.l. hield de Geref. J.V. „Soli Deo Gloria" haar 51ste jaarvergade ring, in de Geref. Kerk. Jammer, dat bui ten de wind zich geweldig deed hooren, waardoor veel menschen van verre niet zijn gekomen. Toch was er geen klagen over de opkomst want het was bijna evenveel als verleden jaar met het jubi leum. De voorzitter opende de vergade ring, liet een Psalmvers zingen, las een gedeelte voor uit Ps. 119 en ging voor in gebed. Hij sprak vervolgens een woord van welkom en bepaalde de jongelingen bij de vastheid van Gods Woord, als een lamp voor onzen voet, een richtsnoer voor het leven. Secretaris, penningmeester en biblio thecaris lazen hun jaarverslagen, waaruit bleek dat de J.V., gerekend naar de ge meente, geen groot* aantal leden heeft; er zijn thans 26 leden. Maar is de kwan titeit niet groot, over de kwaliteit is niet te klagen en er is nog lust om te wer ken, en waar gewerkt wordt, daar is le ven. Bedauwe God onze vereeniging door Zijn Heiligen Geest, dan zal zij groeien. Dat er werklust bij de leden is, bleek dezen avond wel door de bepaald goede inleidingen, die gedaan werden, waarop ook eenig debat volgde. Er werden ook aardige voordrachten gedaan. Er was een jury benoemd om 2 van de beste een boek te geven. Jammer, dat er maar 2 prijzen waren, want er waren meer goede voordrachten en voordragers dan prijzen. Het was een moeilijke taak voor de jury. De gelukki gen waren: 1ste pr. P. Verweij, 2e pr. A. de Kreijger. Ook werden nog eenige samenspraken gedaan. De inhoud hiervan schijnt maar niet op hooger peil te kunnen komen. En dan in een kerk een jaarvergadering hou den, is wel mooi, maar een euvel is, dat de stemmen der jongelui niet berekend zijn op zoo'n ruimte, waardoor veel van het gesprokene verloren is gegaan. Alles werd afgewisseld door de com plimenten en wenschen van afgevaardig den der zusterverenigingen. Ds. Brouwer die namens den kerkeraad sprak, wees den jongelingen op den rijkdom van te hebben een edelen of een vasten geest en wenschte hun dat van harte toe. Tot het laatste was bewaard een ta bleau, voorstellende het beleg en ontzet van Leiden, in 8 tafereelen. Het was heel mooi. De beelden en belichting waren goed. Het gezang der meisjes, begeleid door den organist Verweij, 200 wel als de beelden bezielden de geheele vergade ring. De beelden werden uitgelegd door Joh. Klomp. De vergadering werd gesloten door Ds. Brouwer te ruim 1 uur en allen gingen voldaan huiswaarts. Op Vrijdag 24 Februari a.s., dei lavonds te 7 uur, Dr. B. H. Vos, Gen.- Dir. van het Volkssanotorium te Hel- lendoorn, daartoe uitgenoodigd door hei bestuur van de afd. Oudewetering en pmstr. van „Het Groene Kruis", in (Hotel van den Bosch een lezing, houden met lichtbeelden over „De strijdi tegen de Tuberculose". Deze lezing zal ooi toegankelijk zijn voor niet-leden. Perso nen beoeden 18 jaar zullen eveüwd niet worden toiegeMen. natuurlijk deze mentaliteit, maar ze is meer algemeen, dan men vermoedt. „Er werd alle dagen in het kamp ge zoend", zegt mijn dochter en een vrien din van mijn vrouw, die deze uiting op ving, vond daarin aanleiding, het verhaal te doen van een reis naar het buitenland, die zij vroeger met andere klasgenooten jongens en meisjes had gemaakt on der leiding van een leeraar en diens vrouw. Eiken dag had het samenzijn aan leiding gegeven tot vrijages, die geheel en al aan de aandacht der leiders ontsnap ten. De belangstelling voor datgene, waar voor de reis eigenlijk ondernomen was, ging daardoor dan ook grootendeels te loor. Mijn meening over „het gemeen schappelijk schoolgaan en het gemeen schappelijk uitgaan van jongens en meis jes" is uit hetgeen voorafgaat, dunkt mij, wel duidelijk: tegen het eerste heb ik geen bezwaar; het tweede heeft mijn in stemming niet." Zie, Amice, dat vind ik een verstandige opmerking van een vader die het kwaad blijkbaar van nabij heeft ondervonden. Ik geloof, dat hij het volkomen bij het rechte eind heeft. Het uitgaan behoort lot de familie-aangelegenheden en niet lot het terrein der school. Dat moet als be ginsel voorop. Moet dan de school d6 helpende hand bieden, dan moet toch al tijd de intimiteit van het huisgezin en niet die van een andere ontmoeting voor op staan. Het komt hier op het beginsel aan. .VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6