VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. In verband met de plannen om te ko men tot een stelsel van vrijwillige dienst neming in het leger, teneinde het peil en de betrouwbaarheid hiervan zoo hoog mo gelijk op te voeren, vernemen wij, dat de actie daarvoor krachtig wordt doorgezet. In verschillende plaatsen des lands wordt overleg gepleegd om de actie te or- \oniseeren. Binnenkort kan de publicatie van een groot comité worden tegemoet gezien. Gestreefd wordt naar de medewer king van groote werkgevers, opdat zij, die eventueel vrijwillig dienstnemen, daardoor in geen enkel opzicht nadeel zullen on dervinden. Tevens is er naar gemeld wordt overleg gepleegd, om te komen tot een zekere parlementaire actie. Men verwacht dat afgevaardigden uit verschillende po litieke partijen binnenkort gelegenheid zulllen vinden, om gezamenlijk een voor stel te doen, waardoor deze vrijwillige dienstneming wettelijk zal worden goed gekeurd en geregeld. DE ZAAK MERTENS. Gisteren heeft de zaak Mertens weer voor de rechtbank gediend. Niettegenstaande mr. Kasse Zegel, de advocaat van den heer Mertens aandrong op behandeling, verzocht mr. Telders, de raadsman der gemeente, weder gewoon uitstel. En wel omdat Gedeputeerde Staten het Raadsbesluit, waarbij de burgemeester is gemachtigd zich in rechten te verweren in deze kwestie, nog niet hebben goedge keurd. De rechtbank heeft 14 dagen uitstel ver leend. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Avondvergadering van gisteren. Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De VOORZITTER deelt mede. dat berichten van verhindering zijn inge komen van de leden: Michiels van Kessenich en Verkouteren wegens ambtsbezigheden elders, Arntz en v. d. Hoeven wegens ongesteldheid. De VOORZITTER doet voorlezing van een brief van den heer Haazevoet, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid van de Eerste Kamer, echter niet zonder den voorzitter en den leden hartelijk dank te zeggen voor de ge durende bijna 6 jaren van hen onder vonden samenwerking. De VOORZITTER: Wij hebben niet te beoordeelen de redenen, die den heer Haazevoet nopen om ontslag te nemen. Wij wenschen hem toe, dat hij in. zijn verdere leven zegen zal onder vinden op zijn arbeid, en dat hem daarbij ten deel moge vallen een goede gezondheid. Ik heb gezegd. Van het onslagnemen zal kennis worden gegeven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. De motie-Mendels tot schorsing van de beraadslagingen over de wetsont werpen betreffende uitbreiding van de terreinen van de N.I.A.M. wordt verwprpen met 20 tegen 15 stemmen. Voortzetting Petroleum-ontwerpen. Aan de orde is daarna voortzetting van de behandeling der wetsontwer pen: le. Wijziging van de wet van 5 Juli 1921 betreffende de oprichting van de Ned.-Indische Aardolie Maatschappij. 2e. Nadere verhooging van hoofd stuk I der begrooting van uitgaven van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1927; 3e. Wijziging van het le Hoofdstuk der Middelen van de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1927. De heer VAN EMBDEN (V.D.) repli ceert. Spr. wijst op de ongunstige po sitie, welke Ned.-Indië in de N.I.A.M. inneemt. Tegenover de volkomen vrij heid van de Bataafsche om het con tract op te zeggen staat de volkomen gebondenheid van Ned.-Indië. Waar om maakte de Minister van deze ge legenheid niet gebruik, om de statu ten ook op dit punt te wijzigen? De Minister zeide het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm te willen behouden, omdat er volgens hem geen aanleiding was voor wijziging. Een verdediging van dit standpunt bleef echter achterwege. Spr. is van meening ,dat de statu ten niet ongewijzigd kunnen blijven en Spr. hoopt, dat de Kamer in deze een beslissing zal nemen, waaruit kan blijken, dat de behartiging van de belangen van Ned.-Indië bij haar in goede handen is. De Minister van Koloniën, de heer KONINGSBERGER dupliceert. Spr. zegt, dat hem niets bekend is van een z.g.-geheim contract met de Asiatic. Alleen weet Spr. van een ver koopcontract tusschen de N.I.A.M. en de Bataafsche. Over de afsluiting van dit contract behoeven we geen spijt te hebben. Bekendmaking van den inhoud van dit contract is niet mogelijk. Of nu de Bataafsche verder met andere verkoopsorganisaties contrac ten heeft gesloten, is Spr. niet bekend. Dit kan ons echter ook niet veel sche len, aangezien de verkoop bij de Ba taafsche in goede handen is. Spr. kan thans nog niet zeggen, of een derge lijk contract ook zal worden gesloten ten aanzien van de producten uit de nieuwe terreinen. Dit kunnen we ge rust overlaten aan den Raad van Be heer, waarin. Ned.-Indië de meerder heid heeft en die de meest gunstige condities zal bedingen. Het eerste wetsontwerp wordt daar na aangenomen met 21 tegen 14 stem men. De beide andere ontwerpen worden vervolgens z. h. st. aangenomen. Z. h. s. wordt ten slotte aangenomen het ontwerp tot machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met de te Semarang gevestigde N.V. Biting Petroleum Maatschappij betreffende de opsporing en ontginning van aard olie enz. in een terrein in de residen- tiën Semarang en Kedoe en een ter rein in de residentie Semarang. De VOORZITTER verdaagt de ver gadering tot hedenmorgen 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Benoemd worden de leden van de commissie voor verzoekschriften en de leden der commissie voor voorbe reiding van ontwerpen betreffende de strafrechtpleging. Na het trekken van de afdeelingen vraagt de heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) een interpellatie aan over de omstandigheden, waarin het perso neel van intercommunale tramlijnen arbeid verricht. Op dit verzoek zal he den worden beslist. Aan de orde is de begrooting van Suriname. De heer IJZERMAN (S.D.) vraagt meer gegevens, die den vooruitgang van Suriname zouden kunnen aan- toonen, hoopt dat de graankwestie eindelijk geregeld zal worden en dringt aan op spoed bij de herziening van het Regeeringsreglement. De heer OUD (V.D.) wijst op de klachten over het beleid van den gouverneur Van Heemstra, speciaal op de bekende ontslagkwestie van een predikant, en vraagt rechtsherstel. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (V.B.) bespreekt het algemeen plan voor economisch en financieel regeer- belèid en de bestuurswisseling. Men zal in het oog moeten houden, dat men er met dit gewest niet komt met versobering alleen. Vóór alles moet het oog worden gericht op ver meerdering der bronnen van inkom sten, hetgeen niet mogelijk is zonder vermeerdering der welvaart. Als het particulier initiatief uitblijft, zal de regeering dan niet overwegen of zij zelf niet de hand aan den ploeg moet slaan, door b.v. deel te nemen aan een gemengd bedrijf ten behoeve van het stichten van cultures. Spr. sluit zich aan bij den heer IJzerman ten aanzien van de graan kwestie en klaagt over de hooge kos ten van bet onderwijs, welke sinds 1921 met 60 pCt. zijn gestegen. Ware bet onderwijs nu maar op gelijke wijze in kwaliteit gestegen, maar aan dit onderwijs hapert nog veel. De kin deren leeren er b.v. waar de Aa en de Dommel liggen, voorts hoe het Drent- sche hoogveen wordt afgegraven, maar zij weten niet eens hoe van Nic- kery naar Paramaribo te komen. De heer VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM (C.-H.) constateert, dat wel buitenlandsch maar geen Neder- landsch kapitaal zich voor Suriname interesseert. Dit is te verwonderen, waar den laatsten tijd van de zijde van het groot-kapitaal zoo geschermd wordt met de groot-Nederlandsche gedachte. Het wil Spr. voorkomen, dat de Minister wel eenige pressie kan uitoefenen op lichamen, die zoo veel kapitaal in Ned.-Indië steken, zonder van Suriname een ruilobject te maken. Spr. brengt warme hulde aan ba ron van Heemstra voor de wijze, waarop hij als gouverneur van Suri name zijn taak om de welvaart daar te bevorderen, heeft opgevat. De heer VAN VUUREN (R.-K.) ziet in de stichting van acht openbare scholen op eerste aanvraag en het be moeilijken van de stichting van bij zondere scholen een voortrekken van het openbaar onderwijs boven het bij zonder onderwijs. De regeering had duidelijk moeten doen uitkomen, dat zij geen voorkeur heeft voor eenigen tak van onderwijs. Men begrijpe goed, dat er geen bezwaar bestaat tegen be zuiniging, doch wel tegen het ver schil, dat gemaakt wordt. Spr. vraagt den Minister deze dingen onder de aandacht te brengen van den nieu wen gouverneur, zoodat niet gehan deld wordt in strijd met de richtlijnen die voor het onderwijs hier te lande zijn aangenomen. De heer JOEKES (V.D.) vraagt: Hoe staat het met de wijziging der arbeidswetgeving? De detacheering van Indische ambenaren in Suriname is nagenoeg niet gevorderd. Dit geldt ook voor de uitzending van een irri gatie-ingenieur. De Minister zegt. dat op bevordering van den kleinen landbouw bij voort during de aandacht is gevestigd welke zin woordelijk is overgeschre ven uit de Memorie van Antwoord van 1927 maar hij deelt niet mee, wat er dan in 1927 is geschied. De Minis ter heeft verleden jaar over het alge meen plan tot opheffing van Surina me gesproken en den indruk gewekt, alsof 't binnen 6 maanden of een jaar zou worden ingediend. Het is nog niet verschenen. Spr. wijst vervolgens op het groote belang van een goede hygiënische ver zorging van het land, ter voorberei ding van immigratie. Dr. Lans heeft aangedrongen op een proef immigratie met Nederlanders. Het groote belang èn voor Suriname èn indien eeq proefneming slagen zou in de toe komst voor Nederland, wettigt een ernstige overweging van de mogelijk heid eener zoodanige proef. Volgens deskundigen, o.a. Ds. Lampe, is het klimaat volstrekt niet ongeschikt voor Nederlanders. Spr. behandelt vervolgens de verso bering in den bestuursdienst en het regeeringsreglement. Hij vraagt zich af of voor Suriname niet een bestuurs vorm, die nadert tot onze provinciale besturen, mogelijk is. Evenwel moet men zich van versobering alleen geen gouden bergen voorstellen. In dit ver- tand wijst Spr. op de noodzakelijk heid van. een goede opleiding van ambtenaren. Volgens den heer Schalk wijk, die deskundig is, is er een stui tend verschil in de opleiding voor den Indischen en die voor den Surinaam- schen dienst; voor den laatste wor den maar lukraak de meest geschikt lijkende gegadigden gekozen. De herziening van het regeerings reglement is dringend noodig en er moet een eind komen aan het weg schuilen achter telkens weer andere adviezen, die moeten worden ingewon nen. Het regeeringsreglement behoort op de hoogte van den tijd te zijn. De heer BIJLEVELD (A.-R.) betreurt het, dat het plan van beleid van dezen Minister nog steeds op zich laat wach ten. Daardoor krijgt de behandeling van deze begrooting, het karakter van „gezegend zij de greep". Die greep- politiek komt ook tot uiting, naar Spr. meening. in de benoeming van den nieuwen gouverneur, welke benoe ming Spr. van harte toejuicht, waar die begroet is met juichkreten over de bemoeiingen van dezen gouverneur met den landbouw. De Minister is ver heugd, dat in economischen zin reeds ontspanning is ingetreden, maar als men ziet, waar dat op neerkomt, dan acht Spr. deze opvatting overdreven. Volgens hem is de toekomst weinig hoopgevend. Wanneer het groot-land bouwbedrijf niet een goeden bestaans grond vindt, zal er van bet kleinbe drijf niets terecht komen. In dit verband is het immigratie plan Lens van belang, maar Spr. meent niettemin, dat 't standpunt te dezen opzichte juister is dan dat van den heer Joekes. Wil men de Neder- landsche werkkrachten op de groote bedrijven plaatsen, dan is het niet waarschijnlijk, dat zij kunnen concur- reeren met de inlandsche en Javaan- sche werkkrachten; worden zij in het kleinbedrijf geplaatst, dan zullen zij te kampen hebben met het gemis aan export, met alle verslappende gevol gen daarvan. Meer aanbeveling ver dient het, dat we op de een of andere manier zorgen, dat kapitaal, particu lier kapitaal, naar Suriname getrok ken wordt. Met nadruk zegt Spr. par ticulier kapitaal, omdat hij geen gouvernementsbedrijven wenscht te Suriname. Over het onderwijs sprekende, be pleit Spr. gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs in financieel opzicht, waarna hij met enkele woor den nog enkele kleinere kwesties aanroert. Hij eindigt met de hoop, dat de meerdere belangstelling voor Su riname tot uiting zal komen in de be legging van kapitaal in ondernemin gen. De Minister van Koloniën, de heer KONINGSBERGER deelt mede, dat de samenstelling van een algemeen welvaartsplan zijn aandacht heeft ge had, waarbij hem evenwel bleek, dat deze samenstelling niet zoo vlot ging. Spr. is nooit in Suriname geweest en moet dus uitsluitend afgaan op advie zen van deskundigen, die niet alleen niet eensluidend waren, doch soms lijnrecht tegen elkaar ingingen. In middels werd ook het gevoelen van den gouverneur ingewonnen, dat zich ten aanzien van verschillende zaken echter wijzigde, zoodat opnieuw be gonnen nioest worden. Spr betreurt het, dat hij om deze redenen nog niet met een plan is kunnen komen, maar hij vleit zich met de hoop, dat hij toch binnen afzdenbaren tijd gereed komt. Natuurlijk zal de benoeming van een nieuwen gouverneur vertra ging veroorzaken, want diens opinie moet ook gehoord worden. Zelfs al had Spr. het plan klaar, dan nog zou hij het niet publiceeren, alvorens den gouverneur erin te hebben gekend. De maatregelen, door den heer Joe kes genoemd, konden nog niet ten volle hun werking doen gelden, doch stellig is een economische ontspan ning merkbaar en een verhoogde ac tiviteit en intensiteit. De Hollander is uiterst voorzichtig in de keuze van zijn geldbelegging en het is begrijpelijk, dat bet kapitaal in Ned.-Indië zich wel tweemaal zal be denken eer het in West-Indië voet aan den grond krijgt. Evenwel is de vorming van een Nederlandsch con sortium in overweging en wordt de oprichting van een Duitsche land bouwonderneming met aanzienlijk aanvangskapitaal voorbereid. Daarbij heeft de regeering besloten den ter mijn van twee jaren voor de facilitei ten op te heffen en den duur voor on- bepaalden tijd te verlengen. Wat be treft den steun aan het kleinbedrijf waren alle adviezen eenstemmig: eerst het grootbedrijf, waartegen het kleinbedrijf moet aanleunen. Wat be treft het immigratiepl£.n-Lens staat Spr. meer aan de zijde van den heer Bijleveld dan aan die van den heer Joekes; niettemin zal Spr. tegenover een eventueele proef de meeste wel willendheid betrachten, al verwacht hij er geen groote resultaten van. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering werd te 5.15 uur ge schorst tot heden 1 uur. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. D© Chr. Gem. Zang vereen. „Sur- sum Corda" alhier, gaf gisteravond voor een volle zaal haar openbare uitvoering in het kerkgebouw, onder leiding van haar Dirigent, den heer J. v. Beek van Woerden. Met medewerking van iden heer Fr. de Jong te Gouda, Pianist. 'Het progflsmma, dat rijk voorzien was en niet minder dan 14 no's, telde, gaf als iste no. Lofzang van Frieso Moole- naar, waarin de frontvl'ag der vereeni- ging zich openbaart als men zingt dat t een lust is om van God te zingen, zij het dan door stervelingen; straks toen als de toon der engelen, en d' aard op nieuw een Eden is. En dat 't een lust is, heeft „Sursum Corda getoond, ondanks dat 't wel eens met eenige moeilijkheden gepaard ging, en met wat kleine haperingen. (Heel mooi voor de pauze vonden we het Duet- „Herinnering", gezongen dooi moj. G. Vonk en den heer J. Dirkzwa ger. Met gevoel drong 't geluid zich door de zaal O gouden kinderjaren, waarom zoo vroeg van mij toch heengegaan. Na de pauze was het de „Zangers marsch", die de hoorders in extase bracht; ook dit werd opgewekt en met kracht gezongen, tot groote tevreden heid. Geen wonder dat dit evenals het Duet meest worden herhaald. 't Succesnummer was wel' „De Heem- lien verhalen de macht des Keeren" van Jos. Hay dn. Ook de solo's 'van 'de dames (Hicsselink, vielen zeer in den smaak, en maakte het in de zaal imponieerend stil. Kortom, deze uitvoering is schitte rend geslaagd, waar dit toch de eerste was onder leiding van den heer v. Beek. „Sursum Corda", die thans 75 Heden telt, wjj roepen u een tot weerziens tce, met nog meer leden, en wat mindere, maar gr00tere zangstuk ken. Wat ge gepresteerd hebt, hebt ge met eigen krachten gedaan. Ge kunt nog meer. „Sursum Corda", vooruit. LEIDERDORP. De heer P. J. O. de Rruyne, Theol. Cand. alhier, zal voor de Classis Lei den der Geref. Kerken op Donderdag 23 Februari a.s. Praeparatoir examen afleggen, om te mogen staan naar den Dienst des Woords en dier Sacramenten in de Geref. Kerken. NOORDWIJK. Naar aanleiding van een dezer da gen in de Pers voorkomend bericht, waarin voorkomt, dat de meeste Villa's, Hotels en Pensions in de Badplaats Noord wijk reeds verhuurd' of bezet zou den zijn, deelt de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Vereenigioe „Zeebad" en de Combinatie van Hoteï- en Pensionhouders, alhier, ons mede Ida! er geen sprake van is, dat alle Villa's reeds verhuurd zouden zijn en de mees te 'Hotels en Pensions bezet. Wel zijn reeds eonige Villa's verhuurd, maar er zqn natuurlijk nog verschillende kleine en groote Villa's te huur, en in alle Ho tels, groote en kleinie Pensions kunnen nog.vele gasten een plaats vinden. Ook de in bedoeld bericht genoemde prijzen van. kleine Villa's (f2000,en hcoger) zijn niet juist. De prijzen zijn minstens de helft lager. Het Informatie-Bureau van Vreemdelin genverkeer verstrekt gaarne in deze in^ahtinge<n. OEGSTGEEST. IV. Hadden we het in het vorig artikel over het historisch verleden van het Groene Kerkje, ditmaal willen we iets omtrent de tegenwoordige R.K. Kerk mededeelcn. Hierbij zij nog opgemerkt dat het Groen* kerkje vanaf de stich ting tot omstreeks 1573 een R.K. kerk was. Hierna ving voor de R.K. geeste lijkheid een meer zwervend bestaan aan. In het geheel© gebied van Rijnland was aan de Schouten opgedragen, of te wel door henzelven, in zeer strenge zin aangematigd, naar gelang der per soonlijke godsdienstige overtuiging, om den lande te zuiveren van de dienaren der R.K. Kerk. Naar gemeld wordt, 'deed Loth. Huijgenszoon Gael, Schout van Oegstgeest, hier niet veel aan mede. In dien tijd had' men rondreizende gees telijken, die de diensten zooveel mo gelijk in het geheim .waarnamen. Om streeks 1640 werden de diensten weer meer geregeld gehouden en wel te de zer plaatse door den edelman van der Wiele, Priester te Leiden en werden de diensten gehouden in die daartoe ingerichte boerderij aan den Terwee- weg, thans bewoond door den heer C P. J. Paardekooper. De naam „Ora et Labora" op het hekwerk dateert zeer waarschijnlijk van dien tijd. Na de 17e eeuw woonde in het heden ten dage nog bestaande en destijds als zomerverblijf dienende huis, schuins achter de nu bestaande nieuwe R.K. kerk op ruimen afstand de familie van Beurden, bij wien de dienstdoende pries ters inwoonden. Het R.K. doopboek be gint met 12 Febr. 1679 tot 19 Aug. 1770, naaat Bernard us Verborst, den ioen Februari 1679, het Priesterschap had aanvaard. Het tweede boek loopt van 5 October 1770 tot 15 December 1811. Het begrafenisregister zelf werd met andere documenten in het begin der 19e eeuw (omstreeks 1810), mede genomen door den Burgemeester van Oegstgeest en Voorhout, die daarnaast zien ook nog met de gemeentekas en iderzelve inhoud, uit de voeten maakte Vermoed wordt dat het register in En geland is, doch dia heer Bijleveld mocht zijn onderzoek in deze met een goede uitslag bekroond zien. Waar de „ge- imeentedubbeltjes van die dagen" zijn gebleven, is ook nooit opgehelderd. (Mis schien weet een onzer lezers hier iets [naders van?). In het begin der 18e eeuw werd een R.K. Kerk gebouwd, welke echter niet veel op een kerkge bouw geleek, en was zeer primitief. In 1901 werd deze kerk geamoveerd' nadat in 1900 cfe tegenwoordige kerk was tot stand gekomen. Het inwendig.* van de kerk bevat nog eenige histori sche werken, dateerend van 1700; ove rigens valt hiervan niet veel meer te vertellen wat van belang is voor onze lezers. Nu we toch eenmaal' een blik in het verleden geslagen hebben van hetkerk- wezen in deze gemeente, kunnen we hierover niet besluiten zonder ook de aandacht te wijden aan „De Rhehobothr kapel, het kerkgebouw eter Geref. Kerk. Dit gebouw heeft nog geen verleden, kwam tot stand in 1923, onderging! daar na nog een aanmerkelijk© uitbreiding, ziehier wat hieromtrent kan worden ver meld. Een volgende maal zullen we het heb ben over eenige bijzonderheden van en kele oude gebouwen, waaraan verbon den is een historische beteekenis. in verband met de ontstane vaca ture in den gemeenteraad door het overlijden van den heer A. van der (Hulst (R.K.), is op 14 dezer door den Voorzitter van het Centraal Stembureau ingevolge art. 18 a, benoemd verklaard de heer G. J. Schoonderwoerd'. De heer Schoonderwcerd verliet in Mei 1927 de gemeente, zoodat hjj, afge scheiden of hij deze benoeming al of niet aanneemt, niet als raadslid in d'e Raadzaal zal kunnen verschnnen, zoodat alsdan tot benoeming van den heer C. P. J. Paardekoper zal' moeten worden Overgegaan. WOUBRUGGE. Dat onze voormalige Commissa ris der Koningin in deze Provincie, wq- lien de Jieer E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, den stoot heeft ge geven vcor de verzameling ten Raad- huize, waarvan nu een beschrijving ter perse is. is van niet algemeen© be kendheid. Onderstaand bericht in de bladen uit 1914 herinnert daar nog aan. „Vrijdagmiddag (17 Juli) bracht Z. Exo. cfe Commissaris der Koningin, een bezoek aan deze gemeente en vertoefde (ruim een uur ten Raadhutze met Bw en W. Bij zqn vertrek gaf Z.Exc. nog ZQ111 tevredenheid te kennen over tie het vorig jaar (1Q13). gehouden tentoonstel ling, en sprak dén wensch uit dat ld© ingezetenen het toen verzamelde voor een museum zouden afstaan, opdat het b.v. ten Raadhuize, ter bezichtiging kon worden gesteld. Te half 5. [Vertrok ZHxIa met zijn motorjacht". Die uitgesproken wensch is thans ver vuld; jammer dat Z.Hoog Edelgestr. het niet meer in oogenschouw heeft mo gen nemen. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 14 Febr. Heden aangekomen aan den Rijksafslag 17 stoomtreilers. Aanvoer en prijzen wa ren van treilvisch; 42 kn. tarbot 35- 130, 20 kn. griet 34—71 per GO kg.; 1920 st. groote tong 2.302.50, 8009 st. middel 22.60, 17.725 st. kleine 1.702 per kg.; 37 kn. groote schol 837, 41 st. middel 35-r 46, 64 kn. zet 4256, 147 kn. kleine 16— 40, 111 kn. bot 7—11, 86 kn. schar 11—17, 1 k. tongschar 62, 45 kn. pieterman poon tjes 1111.50, 12 kn. groote schelvisch 43 56, 14 kn. middel 3549, 36 kn. kleinmiddel 33—47, 218 kn. kleine 8.50—29, 98 kn. groo te gullen 1220, 50 kn. kleine 1321, 274 kn. wijting 3.40—8 per kist van 50 kg.; 14 kn. rog 1835 per 20 stuks; li st. vleet 1.80, 27 st. leng 1.50—4.10, 27 st. heilbot 2.43—16, 62 st. koolvisch 57 c.1.07 per stuk; 95 kn. kabeljauw 27—49 per kist van 125 kg. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er heden 17 aan de markt. De be- sommingin waren: IJM 62 met ƒ2466, IJM 5 met 1832, IJM 60 met 1776, IJM 106 met 2827, IJM 92 met 2426, IJM 238 met 1663, IJM 151 met 2524, IJM 18 met 3634, IJM 99 met 3968, IJM 261 met 2645, IJM 94 met 2950, IJM 192 met 4034, IJM 4 met 3562, IJM 405 met 1634, IJM 135 met 2884, IJM 9 met 3953 en IJM 72 met 2579. Scheepstij dingen* HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM, New-York n. Midd. Zee, 14 te Gibraltar. GROOTENDIJK, R'dam n. New-York, p. 13 Scilly. NOORDERDIJK, R'dam n. Vancouver 14 v. Antwerpen p. 14 Vlissingen. DINTELDIJK, R'dam n. Vancouver, 13 te Swansea. RIJNDAM, 14 v. New-York te R'dam. LEERDAM, R'dam n. New-Orleans, 14 te Bilbao. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON (uitr.), 13 te Durban. GRIJPSKERK (thuisr.) 14 v. Beira. KLIPFONTEIN (thuisr.) 13 v. Port Sudan. NIAS, 14 v. R'dam n. Hamburg. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 13 v. Mar seille. RIETFONTEIN (uitr.) 13 te Beira. SPRINGFONTEIN (uitr.) 12 v. Suez. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DRECHTERLAND (uitr.) 12 te Dakar. PET WORTH (thuisr.) 13 v. Freetown. VLIELAND (thuisr.) 13 te Accra. SIRRAH (uitr.) 13 (8.50 v.m.) 30 mijl O. van Niton REGGESTROOM (uitr.) p. 11 Dakar. ALBIREO, 14 v. A'dam n. Hamburg. TEXEL (thuisr.), 13 v. Freetown. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND (uitr.) 14 v. Antwerpen en pass. Vlissingen. ZAANLAND (uitr.) 11 te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GORONTALO (uitr) p. 14 Ouessant. KERTOSONO, 13 v. Batavia n. R'dam. SOEKABOEMI, 14 v Batavia te Soe- rabaja. SIBAJAK (uitr.) p. 14 n.m.) Gibraltar. SLAMAT (thuisr) 15 (4 n.m.) te Cowes KOTA INTEN (thuisr. )p. 14 Ouessant. MERAUKE (thuisr.) p. 14 Perim. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND-. BORNEO, A'dam n. Soerabaja, 13 te Port Said. KANGEAN (uitr.) 13 te Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 14 v. IJmuiden. MANOERAN (uitr.) 13 te Genua. SIMALOER (uitr.) 12 (10.25 n.m) 80 mijl Z.-O. van Land's End. PRINSES JULIANA (thuisr.) 13 van Sabang. KARIMATA (uitr.) 13 (8.14 v.m.) 22 mijl Z. v. 'INiton SALEIER (uitr) 11 v. Belawan. KARIMATA (uitr.) p. 13 Beachy Head KON. PAKETVAART MIJ. TASMAN, 11 v. Melbourne te Singap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6