NIEUWE LEIDSCHE COURANT De Winterspelen te St. Moritz (Zwitserland). Twee foto's van de bobslee-baan voor de Olympische Winter spelen met den beroemden Sunny-corner. van MAANDAG 13 FEBR. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zaterdagavond een gedeelte bij van het concert, dat onder leiding van Willem Mengelberg in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ge geven werd. DE AANKLACHT TEGEN A. M. DE JONG. De heer J. P. Hoog (schrijvende on der den naam Adam Hoog), die een aanklacht tegen de heer A. M. de Jong heeft ingediend, naar aanleiding van diens critiek in „Het Volk" op zijn boek „Nomaden", deelt mede, dat hij de door De Jong gebezigde woor den: „Litterair is deze schrijver een beunhaas", als een persoonlijke belee- diging beschouwt. Hij acht zich door deze zinsnede in eer en goede naam aangerand en wenschte daarom tot een aanklacht over te gaan. P. VAN VLIET. Gisteren vierde de heer P. van Vliet te Utrecht, oud-lid der Tweede Kamer en oud-voorzitter van Patrimonium, zijn zeventigsten jaardag. DE RETOURCOMMISSIES BIJ HET GASBEDRIJF. In verband met de gascorruptie toefde het parket uit Arnhem Zater dag van half 10 tot 5 uur te Doetin- chem. Hoewel omtrent het onderzoek uiteraard weinig uitlekte, kunnen we toch mededeelen, dat verschillende personen, onder wie de directeur en de opzichter van het gasbedrijf, aan een uitgebreid verhoor werden onder worpen. Naar wij meenen te weten, kwamen bij het verhoor in hoofdzaak die beschuldigingen ter sprake, welke door de raadscommissie bereids naar voren werden gebracht. Zijn we goed ingelicht, dan is den hoofdopzichter medegedeeld, dat zijn verhoor Dins dag te Arnhem wordt voortgezet, waarbij hij gemachtigd werd zich van rechtskundigen bijstand te voorzien. INVOER VAN INDISCHE VRUCHTEN Naar wij vernemen, wordt met het stoomschip Grotius van de Stoom vaart-Mij. Nederland een proefzending Indische vruchten, n.l. mangistan, hier te lande, verwacht. Gelijk bekend is werd de sawoe manilla reeds eer der aangevoerd en hier verkocht. Wat laatstgenoemde fruitsoort be treft, vernemen wij, dat na de bemoe digende resultaten van de te Amster dam genomen proef, thans op uitge breider schaal een tweede proef wordt genomen. Daarvoor wordt we der een hoeveelheid vruchten onder het publiek verdeeld, dat zijn mee ning op de daarbij uitgereikte vragen lijsten zal kunnen mededeelen. Hoewel deze zaak nog in het sta dium van proefneming verkeert, ook wat betreft de wijze van sorteering, verpakking en transport, bestaat on der de er bij betrokken kringen de verwachting, dat deze vrucht binnen korten tijd hier te lande in den han del zal kunnen worden gebracht en zeer zeker, evenals met de bananen het geval is, zich een blijvende plaats zal kunnen veroveren. De Sawoe manilla ontwikkelt even als elke andere fruitsoort, haar vol len smaak wanneer zij op den juisten graad van rijpheid is gekomen. De vrucht moet dan zacht aanvoelen. Is dit niet het geval, dan moet men ze, evenals men met appels en peren doet, een paar dagen laten liggen voor men ze gebruikt. DE VERDWENEN GRIFFIER UIT SCHAGEN. Sinds 26 December 's namiddags te vijf uur wordt uit Nijmegen, zooals gemeld, vermist mr. H. J. Bunscho ten, die aldaar in verpleging was. Hoewel reeds verzoeken om opsporing werden gepubliceerd, is hij nog niet teruggevonden. De heer B., die 47 jaar oud is, was griffier bij het Kantongerecht te Scha- gen en werd, voordat hij in Nijmegen kwam, eenigen tijd te Wiesbaden ver pleegd. Hij is pl.m. 1.70 M. lang, nor maal gebouwd, gladgeschoren ga- zicht, donkerblond, iets grijzend haar, van voren dun, scheiding in het mid den, gekleed in bruin-grijs costuum, lichtbruin© Loden overjas, grijzen, slappen hoed, vermoedelijk zwarte hooge schoenen. De vermiste droeg een antiek gou den daspeld, bezet met diamanten, gouden pinkring met robijn, gouden Waltham horloge, gouden potlood, antiek gouden Zeeuwsche manchet- knoopen. Hij droeg voorts tenig geld bij zich. Een belooning van 1000 wordt gegeven aan de(n)gene(n) die hem kan opsporen, dood of levend. Men vermoedt, dat hij te water is geraakt of in een bosch is achterge bleven en door uitputting is overleden De Commissaris van Politie te Nij megen verzoekt een nauwkeurig on derzoek en bij ontdekking telegrafisch bericht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Doeveren, P. S. Pots, gep. Oost-Indisch predikant te Bildtho- ven. Te Paesens, J. J. v. d. Berg te Eethen en Drongelen. Bedankt: Voor Hillegersberg, G. Grootjans Thzn., te Doorwerth-Heelsum. Voor Roermond, P. de Haan te Antwer pen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Poortvliet, J. de Vries te Oostzaan. Te Nieuwerkerk a. d. IJssel (als oefenaar), J. Versteegt, thans oefenaar te Groote Lind, (gem. Zwijndrecht). BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Het afscheid van Ds. C. Mak van de Geref. kerk van Brielle, dat op Woensdag 29 Febr. a.s. was bepaald, is om plaat selijke redenen verzet naar Zondag 26 Febr. Het afscheid van de kerk van Tinte blijft bepaald op Dinsdag 28 ^ebr. HERDERLOOS, In Maart a.s. zijn te Midwolde (dorp) vacant de predikantsplaatsen der Ned. Herv. gemeente en der Geref. Kerk en voorts die van Evangelist bij de Herv. Evangelisatie. PEREMPTOIR EXAMEN. De classis Schiedam der Geref. Kerken heeft in haar laatst gehouden vergade ring, na peremptoir examen, toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sa cramenten de heer II. Hoekstra van Zwartsluis, beroepen predikant te Hoog vliet. OEFENAARS. De classis Tholen der Geref. Kerken be sloot de desbetreffende vraag van de Kerk van Poortvliet toestemmend te be antwoorden om den heer K. de Vries, van Oostzaan oefenaar, te benoemen tot voor ganger. Door de classis Warffum van Geref. Kerken is geëxamineerd en beroepbaar verklaard in die kerken de heer G. Lug- tigheid te Uithuizermeeden. HERVORMD VEREENIGINGSGEEOUW TE 's-HERTOGENBOSCH. Het voormalig gebouw der school van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen in de Kerkstraat te 's-Hertogenbosch dat aangekocht is door de diaconie der Ned. Herv. gemeente, is thans ingericht als vereenigingsgebouw, waarin o.m. een geheelonthouders koffiehuis is onderge bracht. Het gebouw heeft inwendig een groote verandering ondergaan, waardoor de beschikking is verkregen over tal van vergaderlokalen, een tooneelzaal enz. KERKELIJKE VERKIEZING TE ROTTERDAM. Bij de gehouden stemming voor 69 ge machtigden voor het Kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, zijn gekozen de candidaten van de samenwer kende (Geref., Confes. en Ethische) groe pen. KERKELIJKE VERGADERINGEN. De Christelijke Gereformeerde Kerk hoopt dit jaar in de maand Juli te Apel doorn een Generale Synode te houden. De Particuliere Synode van het Midden der Chr. Geref. Kerk wordt in Tuni te Rot terdam gehouden. HELDRING-GESTICHTEN EN GEREF. KERKEN Ds. C. Lindeboom schrijft in de Heraut: „Uit een correspondentie, door den Ker- keraad van Zetten gevoerd rnet dien van Amsterdam, blijkt dat leden eener Geref. Kerk, die voor korter of langer tijd ver toeven in één der Heldring-Gestichten, nog steeds onttrokken zijn van het toe zicht der Kerk tot welke ze behoorcn. De godsdienstoefeningen van de Geref. Kerk te Zetten mogen ze niet bijwonen. Ook kunnen zij vanwege den Kerkeraad niet worden bezocht, want den ambtsdragers wordt de toegang geweigerd. „De Kerkeraad van Zetten herinnert in zijn schrijven er aan, dat hij reeds eenige jaren geleden in de „Heraut" en in de „Bazuinop dezen misstand gewezen heeft en dringt er op aan, dat de ouders tegen het dienstnemen hunner dochters in bo vengenoemde Stichtingen zullen worden gewaarschuwd. „I-Iet is met voorkennis van den Ker keraad van Amsterdam, dat wij deze zaak hier ter sprake brengen. Ze is van meer dan plaatselijk belang. Al onze Kerke raden moeten het weten, dat er voor on ze leden in de Heldring-Gestichten geen plaats is, tenzij dan ten koste van hun Kerkelijke gemeenschap en hun Kerkelijk leven". ZENDING. De volgende berichten ontleende „De Standaard" aan het Ned. Zendingsblad: Samenwerkende Corporaties. Director Brouwer heeft de Kerstdagen doorgebracht op Oostelijk Nieuw-Guinea, op den zen- dingspost Genjem (zendelingen Starren- burg en Schneider). In Januari zou te Miei (zendeling Starrenburg en Kyne) de Conferentie worden gehouden. Op 12 Fe bruari verlaat hij Nieuw-Guinea om dan eerst Sumatra te gaan bezoeken. N. Z. V. Te Batavia is overleden Me vrouw Hoppe—van Kempen. N. Z. G. De heer M. A. ten Kate, direc teur der normaalschool te Modjowarno (Oost-Java) is met verlof in het vader land aangekomen. U. Z. V. De heer en mevrouw Boger van Duma (I-Ialmahera) zullen in April met verlof naar Europa komen. S. T. C. Mevrouw Seybold van Kiama (Talaud) is met verlof naar Europa geko men. Haar man volgt later. U. Z. V. De heer en mevrouw Byleveld zijn van verlof naar Tobelo (Halmahera) teruggekeerd. Indische kerk. De heer en mevrouw A. A. van Dalen, hulpprediker te Mamasa (Celebes) is met ziekteverlof in het va derland aangekomen. De heer N. Bergstra, die aanvankelijk benoemd was tot hulpprediker van Ma masa, is sedert overgeplaatst naar Larat op de Tenimber-eilanden. Hieruit blijkt, dat het geheele hulppre dikers-ressort Mamasa aan de Chr. Geref, Kerk als zendingsterrein is overgedragen. NED. ZENDELINGENGENOOTSCHAP. De algemeene vergadering van het Ne- derl. Zendeling-Genootschap te Rotterdam is vastgesteld op 11 Juli. DE NED. HERV. GEM. TE ENSCHEDE. De Ovitiusstichting te Enschede, welke zich ten doel stelt het samengaan van bei de richtingen in de Ned. Herv. Kerk te AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 13 Febr. 1928. 't Is tegenwoordig uiterst moeilijk om aan 'n baantje te komen. Vooral aan een goed baantje. Toch zijn er wel menschen die in dit opzicht uitstekend slagen. Zoo schreef me laatst iemand uit Indië een brief: „Je moet zien, dat je jongen communistenieider wordt. Dat is een best baantje, tenminste zooals ze het bij ons doen. Hier loopt zoo'n stelletje van dit lui rond: keurig ge kleed gaan ze de kampongs langs en verkoopen a 25 cents roode kaartjes, die bij inkoop nog geen cent per stuk kosten. Dan staat erop gedrukt, dat je lid bent van de een of andere roode club. Die dingen worden bij duizend tallen verkocht, want de baas vertelt erbij: als wij straks aan de regeering zijn, zijn alle menschen, die een rood kaartie hebben vrij van belasting.... misschien vertelt hij nog wel, dat ze geld toekrijgen! Enfin, meneer eet lekker, kleedt zich in de puntjes, rookt oen goede sigaret en trekt naar een vozende kampong. .Het „verdiende" reld gebruikt bij voor zichzelf en clie kamponglieden laten zich dezelfde jiraeties wijs ma ken, offeren allen hun kwartjes en zien erg op teven dien geleerden en invloedrijken man!" Gelukkig dat men in Indië wakker is en door doeltreffende propaganda dergelijke praktijken tracht weg te dringen. Maar er zijn nog steeds onnoozelen, die er in vliegen. Trouwen die zijn er ook. hier, zoo als we nog pas hom-den van den heer Van Roekei. den Feerttaris van den Armenraad te Arnhem. ORgTrnv\rnR. bevorderen, mocht d°zer dagen ten ge schenke ontvangen een bouwterrein ter grootte van ongeveer 8P0 vierk. M. aan den Lasondersingel. Het perceel is gelegen in de nabijheid der nieuwe kerk en is bestemd voor den bouw eener pastorie, indien in de ge meente tot uitbreiding van het aantal Ned. Herv. predikanten wordt overge gaan. ONVOLLEDIGE NAAM. Naar we in het laatste no. van het Kerk blad van de Geref. Kerken van 's-Graven- hage lezen, kwam bij den Kerkeraad der Geref. Kerk van 's Gravenhage-Oost een brief in ven een broeder, die ter kennis van den kprkeraad bracht, dat tot zijn be vreemding op een der gebouwen voor Godsdienstoefening niet uitgaande van de bij de Regeering als zoodanig bekend staande Geref. Kerken, een bord werd aangebracht met den naam Geref. Kerk". De kerkeraad sprak uit die bevreemding te deelen. Naar bij informatie bleek, wordt hier gedoeld op de kerkzaal van de Ge ref. Kerk in Hers+eld Verband daar ter stede, welk kerkje zonder meer den naam draagt van „Geref. Kerk". KERKINSTITUEERING. Te Oosterwolde zal gepoogd worden te komen tot institueering van een zelfstan dige Geref. Kerk. De aldaar gevestigde Ge reformeerden wonen tot nu toe in bij de Kerk van Appelscha. Op de e.v. vergadering van de classis Assen komt deze zaak nader aan de orde. EVANGELISATIE. Benoemd tot voorganger der Ned. Herv. Evangelisatiever. „Bethel" te Ureterp, de heer P. J. Visser, te Leeuwarden. GEREF. KERKKOOR. Te 's-Gravenhage is uit den kring van hen, die behooren tot de plaatselijke Ge ref. Kerk in Hersteld Verband een Geref. kerkkoor opgericht, met aanvankelijk 20 leden, dat zich in het algemeen ten doel stelt de bevordering van de veredeling van het kerkgezang en het verleenen van medewerking bij evangelisatie-samenkom sten. Het bestuur van dit koor, waartoe ook kunnen behooren personen van andere kerkformaties, bestaat uit de dames en heeren mevr. FokkemaKok; mevr. Ger- FEUILLETON. uods wondere leidingen. George Matesnu hier hekend als jongeheer JorisI en ze zouden dit kroegje wel komen afzoeken ook maar dan moest zijn gastvrouw hem verstoppen, op gevaar af, zelf door de boeven gedood te worden.... en kleine boetie ook. Raar toch, dat nou nergens bang voor was.... de kerels konden hem met geweld weg voeren, op een schip brengen, wie weet waarheen sturen.. ..hij bleef er kalm onder, want herhaalde mr. Bob by onverdroten: voorzichtig zijn.... zooveel mogelijk vóóruit kijken en verder steeds bedenken: we zijn over al in Gods hand!" Na een poosje sprak Moeder Nancy: „Joris, je moest me toch maar lie ver je geschiedenis eens vertellen ik meende eerst, dat het beter zou zijn, niets van je te weten voor mo gelijke navraag, maar nu denk ik daar anders over..,, dat als je er niet op tegen hebtik luister aan dachtig". „Zoo heel veel is er niet te vertel len, juffrouw Nancyik ben een arm straatkindwaarschijnlijk een vondeling uit een achterbuurt., ik moet tot een jaar of zes, zeven er gens buiten gewoond hebben bij arme dagloonersmaar ik herinner er mij niet veel vandaarna heb ik rondgedwaald langs de straten, be delend of gappend, al naar het uit kwam ik sjokte mee met een troep je kinderen, die den heelen dag op straat waren en 's nachts ergens in een schuit of een leeg pakhuis kropen. Op een middag vond ik een kleinen jongen schreiend bij een pomp staan ik ging naar hem toe en vroeg hem waar hij heen moest, hij noemde de straat, ik nam hem bij de hand en bracht hem thuis. Zijn moeder gaf mij een bord vol middageten en zei. dat ik 's nachts bij haar kiemen Pup- ple slapen mocht.... dat deed ik en toen leerde ik dat kind het stelen en gappen eveneens." Nu volgde de gansche geschiede nis van Pupple s aanraking met mr. Bobby en hoe deze de beide boefjes tot knappe, ordentelijke scholieren had weten te vormenIn warme bewoordingen prees Torry zijn leer meester, die hem zoo liefderijk op den rechten weg had geleid. „En nu zou ik juist met mr. Bobby naar Charleston zijn gegaan, om den man op te zoeken dien ze toen onder de naam van Fernando Grando in een gesticht voor zenuwlijders hebben opgenomenwij denken, dat het de gezochte vreemdeling is.... Och. och. wat zal mr. Bobby ongerust zijn. als hij mijn verdwijning hoort". Op dezen laatsten uitroep gaf Nan cy geen antwoord, zij begon nu ook haar eigen levenslot mede te deelen. Zij was van deftige burgerfamilie en had geleerd voor onderwijzeres., maar haar onberaden huwelijk met een man, die haar en haar verwan ten bedrogen had omtrent zijn ken nis en zijn betrekking, vervreemdde de jonge vrouw van ouders, broers en zusters. Mr. Paeris kende en kon eigenlijk niets en had geen de minste inkomsten, het gelu, dat hij thuis bracht, was afkomstig van kaart en dobbelspel en bij een vechtpartij in een koffiehuis werd hij erop betrapt, dat hij een stel valsche kaarten bezat en bij de ontdekking gooiden de me despelers hem de straat op, waar hij den geheelen winternacht in de sneeuw bleef liggen, totdat tegen den morgen een ziekenbroeder hem op nam en naar het hospitaal bracht, llier overleed hij na een paar dagen, Zijn weduwe had een klein maar fat soenlijk koffiehuis gehouden, en was gelukkig in het bezit van de lieve Toetie.... doch op een avond raakte het bed der kleine in brand en het kind bleef sprakeloos van schrik. De hrand-assurantie vermoedde, dat het vuur door kwaadwilligheid was aangestoken en keerde slechts na zeer langen tijd de premie uit. Intusschen vei viel de arme weduwe tot gebrek en ellende en ten einde raad kocht zij voor een appel en een ei het kroegje de „Vroolijke Vriend", de verzamel plaats van spelers en schurken. Drie jaar had zij nu haar zaak ge dreven en in al dien tijd aan God noch gebod meer gedacht.... zij was verbitterd door het leed en de onge lukken en morde dagelijks over het zware kruis van de spraakloosheid der arme Toetiedoch haar leven was haar een walg en alleen het kind weerhield haar van de gruwelijke missdaad er zelve een einde aan te maken. Torry huiverde bij deze bekentenis, inaar Nancy hernam: „Wees maar niet bang, m'n jongen, daar denk ik nu niet meer aanin tegendeel ik wil blijven leven om veel goed te maken en om mijn arme kleine meid te beschermen en te ver zorgen. Heb nog maar een weekje gedulddan loopt mijn contract met de mannen ten einde en ik her nieuw het niet weer.... Je bent dan eveneens vrij, want dat zal ik bedin gen als prijs voor mijn verdere stil zwijgendheid". Joris zuchttejuffrouw Nancy noemde het zoo onverschillig „een weekje" maar hij vond het een kleine eeuwigheid van wachten en niets doennu kwam het dagelijksch brood van den speurder: geduld, hem te stade. „Waar gaat die diepe zucht heen?" lachte Nancy. „Naar mijn werk en de vrijheid", klonk het oprechte antwoord, „een week is heel lang.... voor mij al thans". „Ja, dat kan wel, maar daar is niets aan te verhelpen.... pas over dien tijd ben ik vrij, om te doen, wat mij belieft.... tot zoo lang beschouw ik mij als gebonden.... en ofschoon mijn woord maar aan boeven en schurken verpand is.... eerlijk is eerlijk.... Zoo neem ik het op". Torry voelde het scheeve in deze redeneering, maar kon zijn meening niet onder woorden brengen, er was hem geleerd en ernstig op het hart gedrukt, dat hij zijn woord en belofte niet geven mocht in slechte zaken, en wanneer het zou gebeurd zijn, hij verplicht was, het terug te nemen zonder er lang over te denken. Blijk baar was zijn gastvrouw van een an dere meening.... hij kon haar toch niet overtuigen, dacht hij en daarom zweeg hij. Nancy bleef ook in gedachten ver diept en de knaap trachtte wat te le zen in de oude schoolboekjes en daar na speelde hij met To«tie totdat het kind naar bed ging, wat dien avond heel vroeg was, de kleine was slape rig en lusteloos, een beetje ziek. Ech ter sliep zij weldra rustig en haar ge regelde ademhaling wees toch niet op ongesteldheid, zoodat Nancy haar vrees op zijde zette en kalm in de ge lagkamer ging zitten om de komsl harer klanten en bondgenooten verbeiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5