SPLINTER ontwikkeling van het pachtwezen aan het verkeer overgelaten. Dit belet niet, dat reeds dadelijk: bij de uitgifte eenige gelegenheid tot pachten wordt opengesteld. 4. Nieuwe domeinvorming moet bin nen zeer enge grenzen blijven. DE OLYMPISCHE ZEGELS. Naar gemeld wordt, zullen de post zegels, die bij gelegenheid van de Olympische Spelen worden uitgege ven, in den loop van de volgende maand verkrijgbaar worden gesteld. Zooals bekend is, zullen de zegels welke in acht waarden verschij nen ontwerpen vertoonen. die op de sport betrekking hebben. De afbeel dingen zullen Lijn van een roeier, een zeiljacht, een ruiter, een bokser, een kogelstooter, een lange-afstandlooper, een schermer en een voetballer. Fokko Mees heeft roeier, ruiter, schermer en zeiljacht ontworpen; Wenckebach de andere. LUCHTVAART. EEN RECORDVLUCHT LONDEN— ROTTERDAM. Het K.L.M.-vliegtuig H.N.A.D.O., be stuurd door piloot Duimelaar, heeft Zaterdagmorgen den afstand Londen Rotterdam afgelegd in één uur en 28 minuten. Hiermede is het record voor dit tra ject, dat stond op 1 uur 34, weer ver beterd. Aan boord van de H.N.A.D.O. bevonden zich vijf passagiers, die wel vreemd zullen hebben opgekeken, toen zij binnen de anderhalf uur op de Waalhaven landden. De bereikte snelheid houdt natuurlijk verband met den krachtigen Zuid-Wester, wel ke den tocht naar Londen weer zoo veel langer deed duren. nemer" zal optreden. Stein was meerma len te Genève. DE DREIGENDE DUITSCHE CRISIS. Het Centrum eischt aftreden van de ministers der Volkspartij. In den Duitschen Rijksdag ziet men de tegen heden belegde zitting der interfrac- tioneele commissie met bijzondere span ning te gemoet, omdat het lot der regee ring afhangt van het verloop dezer be spreking. Het Centrum eischt dat de Duitsche Volkspartij haar ministers terugtrekken zal en dat de Duitsche Volkspartij heden een duidelijk antwoord zal geven. Men legt er den nadruk op, dat het Centrum in zijn houding ook door den brief van den Rijkspresident niet geschokt is. De brief van Hindenburg. De Berlijnsche bladen maken thans den tekst openbaar van den brief, dien Hin denburg aan den rijkskanselier heeft ge schreven. De president verzocht daarin dr. Marx niets onbeproefd te laten om een regeeringscrisis en haar politieke gevol gen te voorkomen. Na te hebben opgesomd welke opwin dende en belangrijke wetsontwerpen nog op afdoening wachten zegt da president: „Naar mijn oordeel zouden de belangen van het vaderland en van het geheele Duitsche volk ten zeerste geschaad wor den, wanneer thans wegens de school kwestie een onoplosbare regeeringscrisis ontstaan en een ontbinding van den Rijks dag noodig mocht worden. Ik verzoek u deze mijne bezorgdheid aan de leiders der regeeringspartijen mee te deelen en ik doe een beroep op hen en op alle Rijksdag- groepen om te zorgen, dat een werkkrach- tige regeering aan het roer blijft, opdat de belangrijke parlementaire aangelegen heden kunnen worden afgedaan en even tueel niet bij te leggen meeningsverschil- len over de schoolkwestie tot nader afdoe ning worden uitgesteld." DAG-AGENDA. Maandag 13 Febr- 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Concert door de Mij. van Toonkunst. 1417 Febr. Rest. „Zomerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. Dinsdag 14 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Voordracht met film over: „Lichamelijk gebrekkigen" door Dr. M. D. Horst. Woensdag 15 Febr. 's av. acht uur. Zitting van bet advies-bureau voor tuinbouwaangelegenheden in bet Be stuursgebouw der Woningbouwver- eeniging „De Eendracht", Lombokstr. Woensdag 15 Febr., 's av. acht uur. Groot© Nutszaal, Steenscbuur: Lezing met lichtbeelden, door Ds. J. van Nes van Den Haag, voor de Zending onder de Joden. Sassenheim. Woensdag 15 Febr., 's ^v. half acht. „Concordia": Verg. v. d. A.-R. Prop.-Club Spr. de beer W. Warnaar over „Onze gedragslijn voor 1929". Donderdag 16 Febr., 's av. acht uur. Chr. H. B. S., Kagerstraatl: Alg. Le denvergadering v. d. Ver. v. Chr. Mid delbaar Onderwijs. Donderdag 16 FebrM 's av. acht uur. Oosterkerk, Heerengracht: Winterle- zing dooi' Ds. R. E. v. Arkel, van Utrecht, over „Bileam". Donderdag 16 Febr., 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Voordracht door Shankara tegen het Spiritisme, enz. Vrijdag 17 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: „Samson" door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore" Maandag 20 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitzendavond v. d. Chr. Radio-Vereen. Donderdag 23 Febr., 's av. acht uur. Geref. Kerk Heerengracht: Openb. Verg. v. d. Vereeniging voor Drankbe strijding. Spr. Ds. P. N. Kruyswijk, van Vlissingen. 13—15 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en meft Zondag 19 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9, Telef. 807. lederen Dinsdagavond van 78 uur, Pniël, Middelstegracht: zitting van het Comité voor Chr. Soc. Actie. RECLAME. KARPETTENWEEK Haag (Z. H. E. S. M.). doordat ter hoogte van Rodenrijs verschillende verbindingsdraden van de hoofdlei ding door den storm afbraken. Het verkeer werd geleid over enkel- spoor, zoodat verschillende treinen moesten uitvallen. Op sommige oogen- blikken gaf dit een opstopping van pu bliek op de perrons. De herstellingswerkzaamheden zijn terstond ter hand genomen, doch het treinverkeer was eerst tegen drie uur weer normaal. Noodweer boven Venlo en omgeving. Vrijdagavond barstte boven Venlo en omgeving een waar noodweer los. Te Venlo werden hoornen ontworteld en pannen van de daken geslagen. Het dak van een aannemerskeet in het villapark werd weggerukt. Te Panningen werd de nieuw ge bouwde boerderij met schuur (eigen dom van B. Syben te Heucht Echel), bijna geheel vernield. Vier duizend pannen werden afgerukt en muren ge deeltelijk omver geworpen. Een paard werd onder het puin be dolven en gedood. Het noodweer was vergezeld van 'n hevigen regenslag en bereikte zijn hoogtepunt te circa 10 uur. Te Kerkrade. Een waar noodweer woedde Vrijdag avond laat boven Kerkrade. De krach tige wind ontaardde in een hevigen storm; midderwijl stak een zwaar on weer op. Bliksem en donder waren niet van de lucht. Sneeuw- en hagel buien vergezelden het onweer. De elec trische leiding geraakte in de centrale te Köhlscheid defect, zoodat de ge meente ongeveer twee uur, tot half twaalf, zonder licht zat. Huis ingestort. Te Hoensbroek is Vrijdag een huis ingestort, dat behalve dpor den eige naar Dols, nog door vier andere gezin nen werd bewoond, meldt de Limb. K. Het geheele dak en een deel der bo venverdieping, is door de plafc««ds heen, naar beneden gestort. De bewoners hebben zich tijdig uit de voeten kunnen maken. Een klein kindje werd echter onder de puinen begraven. Het werd er onder vandaan gehaald en was gelukkig niet erg ge deerd. Op een tweetal plaatsen is de blik sem nog ingeslagen. Het dak van een steenen schuurtje werd afgerukt en 200 M. verder neergeworpen. Zeilschip gezonken. Het zeilschip Lord Ackington is vol gens een Belga-telegram in aanvaring gekomen met het Nederlandsche stoomschip Noorderdijk. Het zeilschip zonk ommiddellijk. De bemanning is door sleepbooten gered. RECLAME a Doos tegen Verstopping Noodweer in Duitschland. Wolff seint uit Hamborn d.d. Zater dag: Bij den gisteravond heersclienden storm stortte een 5-tons kraan in den Rijn. De kraan, die in de diepte verdween vormt een groote belemmering voor de scheepvaart. De kraan behoorde aan de Stadti- sche Rheinwerft, welks bedrijf moest worden stopgezet. Noodweer boven Engeland. Zaterdagnacht heeft boven een groot deel van Engeland een hevig nood weer gewoed. De temperatuur is be langrijk gedaald. De storm ging met onweer en hevige regens gepaard. Op sommige plaatsen is ook sneeuw ge vallen. Te Londen werden tal van personen door dakpannen, die van de daken ge rukt werden, gewond. De kracht van de windstooten. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut deelt d.d. Zaterdag mede: Het gebied van lagen druk. dat ons gisterenavond onweersverschijnselen, onweer en windstooten bracht, en sinds hedenmorgen 8 uur storm uit het Zuid-Westen, kwam uit 't Noord westen tot ons. Gistermorgen kwam reeds onweer over Ierland. Gisteravond 8 uur pas seerde de onweersbui te zien in een onweersneus in het barogram Amsterdam, zonder als onweer tot uiting te komen, voorzoover ons be kend is. Er kwam toen ook een wind stoot voor van 58 K.G. per vierk. M. met ruim enden wind tot West-Noord west, welke richting weer spoedig tot Zuidwest kromp. De wind bleef daarna krachtig tot stormachtig tot 3 uur vanmorgen, waarna de wind met kracht van storm tot zwaren storm uit Zuidwest tot West-Zuidwest bleef doorslaan. 5.20 uur kwam een stoot voor van 82 K.G. per vierk. M. en herhaaldelijk kwam de druk boven 70 K.G. De snel heid over 3 minuten gemiddeld liep soms tot 19 M. per sec., of kracht 9 van de Beaufort-school; in die 5 mi nuten is dus zeker de windsnelheid ge durende korte oogenblikken opgeloo- pen tot 26 a 28 M. per seconde. Hedenmorgen stormde het van Ham burg tot bij de Westzijde van het Ka naal, en eenige uren storm zijn dus nog te wachten. Bij het lezen van dit bericht gelieve men te bedenken, dat het te 11 uur is opgesteld. ZONDAGSDIENSTEN VAN BELASTINGPERSONEEL. Het Hoofdbestuur van den Centra- len Nederlandschen Ambtenaarsbond heeft van den Minister van Financiën op een verzoek om intrekking van de missive, welke aan den Directeur te Maastricht vrijheid geeft de Zon dagsdiensten van de grensambtena- ren te doen verzwaren, ten antwoord ontvangen, dat de gang van de fraude in de Directie Maastricht het onmo gelijk maakt den Zondagsdienst te beperken. Naar aanleiding van dit antwoord heeft het bestuur een onderzoek in gesteld op alle grensposten, waarvan het resultaat zou uitwijzen, dat bo venaangehaald motief der afwijzing van het verzoek om intrekking niet steunt op de feiten, aangezien van een zoodanigen gang van fraude, dat ern stig© maatregelen als de verzwaring van diensten op Zondag gewettigd zouden zijn, nergens sprake is. Het Hoofdbestuur van den C.N.A.B. heeft zich nu opnieuw met een verzoek om intrekking tot den Minister gewend. CENTRALE COMMISSIE VOOR FILMKEURING. De centrale commissie voor de keu ring van films, welke krachtens de op 1 Maart a.s. in werking tredende bioscoopwet is ingesteld, zal op 24 de zer door den Minister van Binnen- landsche zaken, mr. J. B. Kan, geïn stalleerd worden, waarschijnlijk in de Rolzaal te 's-Gravenhage. DE ZUIDERZEEGRONDEN. Voor de Vereeniging van oud-leer lingen der RijkslandbouwwinterscLool te Groningen heeft prof. dr. H. W. C. Bordewijk, hoogleeraar te Groningen, een voordracht gehouden over de vraag: op welk© wijz© moeten de Zui- derzeegronden worden uitgegeven? Prof. Bordewijk kwam tot de vol gend© conclusies: 1. Bij het in cultuur brengen van de Zuiderzeegronden moet, na een over gangstijd van in hoofdzaak eigen be heer met gesalarieerde bedrijfsleiders zoo spoedig mogelijk overdracht van dezen" bodem in eigendom aan land bouwers plaats vinden. Daarbij wor de een doelmatige continuatie van groot-, midden- en kleinbedrijf ge volgd. Grondrenten worde bevorderd. 2. De voorwaarden voor de over dracht in eigendom moeten wel nauw verband houden met de kosten van het werk, doch niet zóó nauw dat al leen naar dekking van die kosten wa re t© streven. De indirecte voordee- len laten hier wel eenige speling toe, zoodat vóór alles de bekwaamste landbouwers den grond zullen moe ten krijgen. 3. Naast de eigen exploitatie der eigen-geërfden worde in beginsel de DE NOODLANDING BIJ STEEN BERGEN. De noodlanding van het Farman- toestel bij Steenbergen heeft het Fransche vliegtuig eenige schade be rokkend. Bij het uitloopen sloeg het namelijk wat naar voren. Alles liep evenwel goed af en verwacht werd dat het Farman-toestel heden naar Schiphol zou kunnen vliegen. VAN LEAR BLACK. Naar wij vernemen zal aan den voorgenomen tocht naar Rusland, door den heer Van Lear Black, geen uitvoering kunnen worden gegeven, aangezien d© hoog liggende sneeuw op de Russische vliegvelden geen lan den en starten met van wielen voor ziene vliegtuigen toelaat. K.L.M.-VLIEGTUIGEN VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE. In verband met de systematische moderniseering der K.L.M.-luchtvloot, thans weer door het indienst nemen van een aantal dubbel-motorige Fok ker F. VIII vliegtuigen, wordt steeds voortgegaan het oudere materiaal aan het buitenland te verkoopen. Zoo zijn Vrijdag „uit de vaart" ge nomen de beide Fokker F. Vila vlieg tuigen H-NADF en H-NADG, welke verkocht zijn aan dq Tsjecho-Slowa- kijsche Luchtvaart-Maatschappij, om in dienst te worden gesteld op haar lijn PraagBerlijn. De beide vlieg tuigen zullen door Tsjechisch© vlie gers van Rotterdam naar Praag wor den overgevlogen. HET EERSTE BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG VOOR DE NEDERL. LUCHTMACHT. Door de Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek is voor de militaire Lucht vaartaf deeling te Soesterberg het eer ste meer-motorige bombardements vliegtuig gebouwd. Het toestel, dat uitgerust is met drie Siddeley „Lynx" motoren, is een normale Fokker F. VII 3 m., welks cabine voorzien is van bomrekken en een lanceerinrichting. BUITENLAND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. De Russische „waarnemer". De regeering van de Unie van Sovjet- Republieken heeft te Genève doen mede- deelen, dat zij zich in de bijeenkomst der commissie voor arbitrage en veiligheid op 20 Februari zal laten vertegenwoordigen door Boris Stein, directeur aan het volks commissariaat voor buitenlandsche za ken, die in de hoedanigheid van „waar AMERIKA EN DE ARBITRAGE. Ook Dnitschland zal worden uitgenoodigd. Naar uit Washington wordt gemeld, zul len de Ver. Staten' Duitschland uitnoodi- gen een arbitrageverdrag aan te gaan ge lijk het Fransch-Amerikaansche. DE POOLSCH-RUSSISCHE SPANNING. Een poging om daar een einde aan te maken? Volgens berichten uit Warschau is Za terdagnacht in alle stilte de Poolsche ko lonel Maciesza, een van de intiemste me dewerkers van maarschalk Pilsoedski met een geheime missie naar Moskou vertrok ken. Omtrent het doel van deze reis bewaart men te bevoegder plaatse het diepste stil zwijgen. Men neemt in politieke kringen aan, dat de kolonel geheime instructies van Pilsoedski heeft meegekregen en op dracht heeft, om te trachten aan de Poolsch-Russische spanning een einde te maken. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De algemeene staking gaat door. De door de Tsjecho-Slowaaksche regee ring Zaterdag ondernomen poging om het loonconflict in de Noordwest-Boheemsche bruinkolenindustrie op het laatste oogen- blik bij te leggen, is mislukt. De groote staking begon dus hedenmor gen om zes uur voor de bekkens Brüx, Düx, Teplitz en Komotau. Ongeveer 30.000 man en hun gezinnen, in totaal meer dan 100.000 menschen, wor den door de staking getroffen. STORMWEER IN ENGELAND. Dooden en gewonden. Zaterdag heeft ook over Engeland en Ierland een geweldige storm gewoed met een maximale windsnelheid van 104 mijl te Liverpool en 94 te Holyhead; te Bir mingham, in het hartje van het land, be reikte de wind ook nog een kracht van 78 mijl. Tusschen Coventry en Warwick liep een goederentrein op een over de rails gevallen boom en de locomotief en twee wagens ontspoorden. Eenige honderden tribunes van kleinere voetbalclubs zijn omgewaaid en de steiger, die om een der torens van de kathedraal van Lincoln stond, is in elkaar gewaaid, waardoor eenige groote stukken steen loslieten en gaten in het dak sloegen. Het stoomschip Arundel moest met ge broken roer beschutting zoeken te New- haven en de reddingsbooten van bijna al le kuststations zijn vrijwel den gebeelen dag in de weer geweest om scl ipbreuke- lingen te redden. Van de vliegdiensten naar Croydon is alleen het Fransche vliegtuig uit Le Bourget met 18 passa giers aangekomen, dat ruim 4^ uur over den afstand had gedaan. Gemeentelijke Aankondigingen De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat dooi den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 23en Januari 1928, is vastgesteld de volgende verorde ning: Verordening, houdende wijziging van de veror dening van 15 April 1909 (Gemeente blad No. 3), tot voorkoming van brand, laatstelijk gewijzigd bij veror dening van 19 September 1921 tüe- meenteblad No. 41). Artikel I Artikel 5 van bovengenoemde ver ordening wordt gelezen als volgt: „Het gesteld© in de artikelen I, eer ste lid 2 en 3 van het Koninklijk Be sluit van 30 December 1924, S. 620, vindt overeenkomstige toepassing len aanzien van loodgieters-werkzaam heden op torens, daken, goten of za lingen van in aanbouw zijnde gebou wen, daaronder begrepen getimmer ten". Artikel II. Artikel 5a wordt gelezen als volgt: „Het gestelde in artikel 6, eerste lid, j° de artikelen 1, eerste lid 2 en 3 van het Koninklijk Besluit van 30 Dec. 1924, S. 620, vindt overeenkomstige toepassing ten aanzien van andeie, dan loodgieterswerkzaamheden, ver richt aan andere, dan de in artikel 5 van dit Koninklijk Besluit bedoelde gebouwen, hetzij al dan niet in aan bouw". Artikel III. Artikel 5b wordt gelezen als volgt: „Het is verboden ten behoeve van werkzaamheden aan gebouwen of ge timmerten, daaronder begrepen die, welke in aanbouw zijn, met toestellen, gevuld met spiritus, benzine, andere vluchtige oliën, of met eenige open vlam verflagen van houtwerken af te branden. Onverminderd het bepaalde in het vorige lid, is het verboden ten behoe ve van werkzaamheden aan de in ar tikel 5 van het Koninklijk Besluit van 30 December 1924, S. 620, bedoelde ge bouwen, en hunne onmiddellijke be lendingen, verflagen af te branden, anders dan in het bijzijn van een door den Burgemeester aangewezen des kundige. De Burgemeester kan in onvermij delijke gevallen van de verboden, in het eerste en tweede lid gesteld, ont heffing verleenen; aan deze onthef fing kunnen voorwaarden verbonden worden". Artikel IV. Artikel 29 wordt gelezen als volgt: „De verbodsbepalingen van de ar tikelen 26, 27 en 28 blijven buiten toepassing in het geval, dat de aldaar genoemde stoffen zijn opgeslagen in een bewaarplaats, tot oprichting waar van ©en vergunning krachtens de Hin derwet is verleend. De verbodsbepaling van artikel 27a blijft buiten toepassing in het geval, dat de aldaar vermelde voorwerpen zich bevinden in een bewaarplaats, tot oprichting waarvan een vergun ning krachtens de Hinderwet of krachtens het Koninklijk Besluit van 30 December 1924, S. 620 is verleend. De verbodsbepaling van artikel 19 blijft buiten toepassing in het geval, dat de aldaar vermelde stoffen zich bevinden in een bewaarplaats, tot op richting waarvan een vergunning krachtens het Koninklijk Besluit van 30 Dec. 1924, S. 620, is verleend". Artikel V. Het tweede lid van artikel 36 wordt gelezen als volgt: „Deze taak rust mede: a. op den Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, voor zooveel betreft artikel 15; b. op den Directeur en bet verdere technische personeel van den dienst der Gemeentewerken en op den Di recteur en het verdere technische personeel van het Bouw- en Woning toezicht voor zooveel betreft de arti kelen 5, 5a, 5b, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 26 en 27; c. op den Directeur en den Adjunct- Directeur van den Markt- en Haven dienst voor zooveel de bepalingen de zer verordening vaartuigen, of het vervoer te water betreffen". Artikel VI. In artikel 39 wordt tusschen „5" en ,5b" ingevoegd: „5a". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Ledden in zijne openbare verga dering van den 23en Januari 1928. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde dez© verordening aan de Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 31 Jan./ 4 Febr. 1928, B, No. 243, (2e afd.) No. 93, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOen Februari 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris, until—illI 'lOI'lllllllllHII 11—11111 Verscheidene huizen in de LondensHi^» agglomeratie werden zwaar beschadigd. Er zijn 13 dooden en talrijke gewond m, meest op het land door omvallende hoo rnen 400 VISSCHERS IN NOOD. De IJsbreker „Lenin" snelt te hulp. Uit Moskou wordt gemeld: De ijsbreker „Lenin" is onder vollen stoom uit Leningrad naai- de Finsche Ter gelegenheid van haar 3e Lustrum organiseerde de Haagsche Mannen-zanguereeniging „Crescendo" in de Dierentuin heden een zangersfeest. De leden van de deelnemende vereenigingen werden aan het station afgehaald en in optocht trok men daarna naar den Dierentuin,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2