CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8«* JAARGANG MAANDAG 13 FEBRUARI 1928 NUMMER 2359 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Is Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariel Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentien bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijk* geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Op den goeden weg. Vandaag een week geleden heeft voor het instituut voor Arbeiders-ont wikkeling alhier de heer S. R. de Mi randa. oud-Sociaal-Democratisch Wet. houder van Amsterdam, een inleiding gehouden over het onderwerp: .,De gemeente en de Volkshuisvesting". Wij lazen daar in Het Haagsche Volk o.a. dit van: „De Miranda ving zijn betoog aan met de opmerking, dat onder volks huisvesting niet alleen het eigenlijke wonen moet worden verstaan, maar ook stratenaanleg, zorg voor badhui zen, aanleg van parken en plantsoe nen. Spreker herinnerde aan de vree- selijke woningtoestanden van voor 20 jaar, toen een enquête uitwees, dat een derde gedeelte der bevolking in één-kamerwoningen huisde. Na gewezen te hebben op het goe de, dat als gevolg van de Woningwet tot stand is gebracht, kritiseerde spr. de regeering, die na 1921 in haar taak betreffende de belangen der volks huisvesting is tekort geschoten. Vooral ook de gemeenten kunnen goed werk doen om stilstand op het gebied der volkshuisvesting te voorkomen, zoo onder meer door het zich garant stellen voor leenin gen, door bouwvereenigingen aan ^e gaan. Amsterdam leende voor dit doel 7 millioen gulden, waardoor ver dere bouw kon doorgaan. Na de inleiding werden een aantal lantaarnplaatjes vertoond, waarmee de aanwezigen het verschil werd ge toond tusschen de hutten, krotten en nauwe stegen en de nieuwe wijken en tuindorpen, die daarvoor in de plaats zijn gekomen. Een aantal vragen, die door ver schillende aanwezigen werden ge steld, werden door den inleider naar genoegen beantwoord, waarna de voprzitter dezen goed geslaagden kur- susavond sloot". Naar aanleiding van dit verslag een paar opmerkingen. In de eerste plaats dat deze deskun dige spreker erkende de verbeteringen bij 20 jaar geleden. Dat natuurlijk de Regeering critiek ontving omdat zij thans de woningbouw aan de parti culieren wil overlaten, nu de nood is gelenigd, was van een Sociaal-De mocraat niet anders te verwachten. Zijn ideaal blijft: niet particulieren, maar de gemeente bouwt. In de tweede plaats merken wij toch op, dat ook de heer De Miranda thans het Amsterdamsche voorbeeld van de leening-garantie blijkbaar vol doende acht. Van een eigen-bouw door de gemeente heeft hij blijkbaar niet gerept. Ten slotte merken wij op, dat de cursusavond dan pas goed geslaagd kan heeten, indien ook de Leidsche partijgenooten van den spreker zich bepalen tot datgene wat de heer De Miranda als de gemeentelijke taak aanwees. Wij vreezen echter, dat zij voorloo- pig nog wel niet zullen nalaten, nog maals groote uitgaven van de ge meente voor gemeentelijken woning bouw te eischen. STADSNIEUWS. PROF. MR. W. VAN DER VLUGT. Een algemeen in den lande en ook daarbuiten hoog geacht rechtsgeleer de en beoefenaar van de wijsbegeerte van het recht, Prof. Mr. W. van der Vlugt, oud-lid der Tweede Kamer, Maand. 12 Maart zijn 75sten geboorte dag te vieren. Prof. Mr. Willem van der Vlugt werd 12 Maart 1853 te Haarlem gebo ren, studeerde in de rechten aan de Leidsche Universiteit en promoveerde alhier tot doctor in de rechtsweten schap den 25sten September 1879 op een proefschrift, getiteld: ,,De rechts staat volgens de leer van Rudolf Gneist (deel I)" Zoowel de voortreffelijke eigenschap pen, die hij reeds als student aan den dag legde, als de inhoud en de verde diging van zijn proefschrift, waren de oorzaak, dat hij reeds eenige dagen na zijn promotie, op 26-jarigen leeftijd, werd benoemd tot Hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de encyclopaedic der rechts geleerdheid en de wijsbegeerte van het recht. Zijn onderwijs kenmerkte zich door een groote helderheid en voor de talrijken, die zijn colleges volgden, waren deze, omdat zij daar steeds een juweeltje van stijl en welsprekendheid te hooren kregen, een dubbel genot. Want aan zijn groote kennis paarde Prof. van der Vlugt een welsprekend heid, waarin maar weinigen hem kon den evenaren. Zijn stof op het gebied van de encyclopaedie van het recht was verdeeld over een cursus van vijf jaren, waarin hij achtereenvolgens de historische ontwikkeling schetste van het staatsrecht, strafrecht, privaat recht, enz. telken jare zich tot een de zer onderdeelen van het recht bepa lende. Daaraan ging ieder jaar een inleiding vooraf, waarin hij de ont wikkeling van de verschillende maat schappelijke stelsels en theoriëen, al les in verband met het recht, schetste en aan een critische beschouwing on derwierp. Voor wie door een bepaalde omstan digheid een college mocht verzuimen, was zulks geen groo.L bezwaar, om dat Prof. van der Vlugt telkens, voor zijn onderwerp verder te behandelen, steeds een kort résumé gaf van de stof, op zijn vorig college besproken. Behalve dat Van der Vlugt zich aan de studie van het recht wijdde, toon de hij veel belangstelling voor het maatschappelijk leven. Reeds vroeg deed hij zich kennen als een man van grooten socialen zin, getuige het be langrijk aandeel, dat hij heeft gehad aan de oprichting van een volkslees zaal te Leiden in 1892 op de Haarlem merstraat alhier, waarvan hij ver schillende jaren bestuurslid was, even als wijlen Prof. H. L. Drucker en Prof. Lorentz, die van deze leeszaal voor zitter was. Dit was echter niet het eenige, dat hij voor de geestelijke verheffing van de Leidsche bevolking, meer speciaal de fabrieksarbeiders, heeft gedaan. Hij toonde zich een groot voorstander van het Toynbee-werk, dat hij krachtig heeft helpen bevorderen. Hiervan ge tuigt de stichting, tezamen met Prof. Drucker, van het Leidsche Volkshuis in 1899, een stichting, waaraan door beiden veel geld is ten koste gelegd en die in den loop der jaren, eerst on der leiding van Mej. Knappert, daar na onder die van Mej. Füncke en thans onder die van Mej. Ruth, voor de minder bedeelde bevolking van Lei den een zegen is geweest. In de negentiger jaren bewoog Prof. van der Vlugt zich ook op politiek ge bied, waar hij zich als aanhanger der liberale partij deed kennen. Zijn eerste optreden als zoodanig naar buiten viel in den tijd, toen de kieswet-Tak was afgestemd en na de Kameront binding, vlak voor de verkiezingen, verscheen van zijn hand een korte, pit- tige brochure, getiteld: „De Twee sprong", waarin hij krachtig stelling nam tegen de toen aangeheven strijd leus der „Takkianen", welke brochure hij besloot met deze woorden, waar in de vooruitstrevende beginselen van Prof. van der Vlugt voldoende naar voren traden: „Thans (bij deze ver kiezingen) geldt het ter wille van onze democratische toekomst een oud-Hol- landsch „Neen" te stellen tegen de autocratische manieren van de Tak- partij". Ongeveer 3 jaar na de verschijning van deze brochure, deed Prof. van der Vlugt zelf zijn intrede in de Tweede Kamer. In December 1902 werd hij, na herstemming, tot lid van het Parlement gekozen. Uit den tijd, dat hij van de Tweede Kamer deel uit maakte, is vooral bekend zijn rede te gen het door minister Kuyper voor gestelde ontwerp tot toekenning van het jus promovendi aan de Vrije Uni versiteit. Zijn optreden bleef niet beperkt tot het nationaal politiek terrein. Reeds voor dat hij hieraan daadwerkelijk deelnam, trad hij krachtig in woord en geschrift op tegen de onderdruk king van de kleine naties. Vooral be kend is zijn ijveren voor de herkrij ging der onafhankelijkheid van Fin land, welk land hij zelf heeft bezocht. In 1900 zag van zijn hand een bro chure het licht: „Het conflict van Fin land van uit juridisch oogpunt be zien". en in 1909 het geschrift: „Een nieuw Russisch-Finsch conflict". In den Transvaal-oorlog schreef hij zijn bij talrijken nog bekende brochu re: „Transvaal contra Groot Brittan- nië", welke was bedoeld als een toe lichting tot het Xederlandsche adres aan de volkeren van Groot Brittanniö Ook in de kwestie -der Alands-eilan- den liet hij zich niet onbetuigd, getui ge zijn onder dezen titel verschenen geschrift in 1921. „De wetenschap der gerechtigheid", zoo luidde het onderwerp van de rede waarmede Prof. van der Vlugt den 14den Januari 1880 het hoogleraars ambt aanvaardde. Van Van der Vlugt kan niet anders worden gezegd, dan dat hij de beginselen der gerecht1? heid in dezë rede neergelegd en be sproken. steed3 getrouw is gebleven, en dat hij, waar hiervoor ook maai aanleiding was, voor de gerechtigheid in de bres is gesprongen. Hiervan ge tuigen rok zijn zooeven aangehaalde geschriften. Tot 19C7 is Prof. Van der Vlugt lid der Tweede Kamer gebleven, toen hij aftrad, om zich aan zijn studie te kunnen blijven wijden. Tal van artikelen op het gebied van het recht en op velerlei ander gebied zijn van zijn hand verschenen, o.a. in het Rechtsgeleerd Magazijn", het „Weekblad van het Recht", „De Gids" enz. Ook was hij tal van jaren voorzit ter van de Vereeniging voor Wijsbe- georto des Rechts, waarvan hij tevens een der oprichters is geweest. In September 1923 moest hij wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd aftreden. Op zijn afscheids college, den lsten Juni 1923, is ondub belzinnig gebleken, welk een groote sympathie zijn ambtgenooten, leerlin gen en oud-leerlingen voor Prof. van cler YJugt koesterden. Ook de toenmalige minister van on derwijs, Dr de Visser, behoorde tot de genen, die hij dit afscheidscollege van hun groote bewondering jegens Prof. van der Vlugt deden blijken. Ook aan het godsdienstig leven nam van der Vlugt een krachtig aandeel en gedurende vele jaren, tot aan zijn af treden als hoogleeraar, toen hij zich te Oegstgeest ging vestigen, was hij voorzitter-kerkvoogd van de Doopsge zinde gemeente alhier. Den laatsten tijd laat echter de ge zondheidstoestand van Prof. van der Vlugt eenigermate te wenschen. Nadat hij in het Diaconessenhuis een operatie had ondergaan en zoo goed als hersteld deze inrichting had kunnen verlaten, is hij eenige weken geleden opnieuw in het Diaconessen- huis opgenomen, waar hij andermaal is geopereerd. De berichten blijven ech ter gunstig luiden en er bestaat ge gronde hoop op een volledig herstel, zoodat de hoogleeraar zijn 75sten ver jaardag vermoedelijk in den huiselij- ken kring zal kunnen doorbrengen. Doch ook van andere zijden zal het hem op dezen dag ongetwijfeld niet aan blijken van sympathie ontbreken. PROF. LORENTZ HERDACHT. Ook aan de Hoogere Krijgsschool is prof. Lorentz herdacht. Prof. dr. D. H. Wester wijdde in zijn colleges over Natuurwetenschappen een kort woord van eerbiedige hulde aan Lorentz, dien hij herdacht als geniaal natuur kundige met fenomenaal geheugen, als eenvoudig en beminnelijk mensch met belangstelling voor veel en velen en als internationaal-wetenschappe- lijk bemiddelaar, waartoe hij door zijn Voorgenoemde eigenschappen en zijn zeldzame talenkennis de aange wezen en erkende persoonlijkheid was. Ten slotte herdacht prof. Wester Lorentz als een trouw, verdienstelijk Nederlandsch burger, die een groot aandeel had in de Weerbaarheids- commissie der oorlogsjaren en wiens adviezen over de Zuiderzeewerken op prijs gesteld werden. In de „Hamburger Nachrichten" kenschetst Prof. Dr. Paul Kirchberger Lorentz' beteekenis voor de natuur kunde.Hij maakt ten besluite de op merking, dat de vraag, welk volk het grootste aandeel heeft gehad aan de ontwikkeling van de aan geen gren zen van landen en volken gebonden wetenschap, moeilijk is te beantwoor den. Het staat echter vast, dat Neder land met zijn betrekkelijk kleine be volking een geweldig groot aandeel heeft genomen aan den vooruitgang der natuurwetenschap. Tot degenen, die de grondslagen der physica hebben gelegd, behooren ne vens Galilei en Newton ook Christiaan Huygens. Uit lateren tijd noemt hij Van der Waals, en Van 't Hoff, Zeeman, Ka- merlingh Onnes. En op het verwant gebied der ster renkunde was Kapteyn de groote on der de grooten. Op mathematisch ge bied roemt hij het werk van Brouwer. En Röntgen zoo geeft Prof. Kirch berger ten slotte te kennen dien de Duitschers zeker met recht mogen be schouwen als een hunner eigen groo te mannen, was afkomstig uit een streek, niet ver van de Nederlandsche grens: hij werd te Lennep geboren. En toen Röntgen eens in het geval kwam, dat hij Lorentz moest toespreken, deed hij dit, tot blijdschap en verrassing van zijn Nederlandsehen vakgenoot in het Nederlandsch. NAAR INDIë. Bestemd is voor uitzending naar Ned. Indië als ambtenaar bij de rech terlijke macht Mr. J. H. Anschütz al hier. SPIRITISME EN HELDERZIEND HEID. Er zijn in onzen tijd maar al te ve len, die, als koning Saul bij de toove- nares te Endor, een antwoord op de pijnigende vragen des levens zoeken bij de geestenwereld. Zij hebben Gods Woerd verlaten en vervallen nu tot allerlei bijgeloof. Niet alleen uit een geioofsoogpunt. doch ook van het standpunt der we tenschap gezien is dit een dwaalweg, gelijk de heer Shankara van Berlijn e.s. Donderdag in een lezing in den foyer van de Stadsgehoorzaal hoopt uiteen te zetten. Men zie verder de in dit no. voorko mende advertentie. „HEIMWEE". De school was begonnen. De kinderen hadden zich reeds eeni- gen tijd verdiept in hun werk en over de heele klas lag de vlijtige rust van de morgenuren. De onderwijzer liep met de oogen de rijen eens na en vergenoegde zich misschien wel in het feit, dat hij de klas er zoo goed onder had, toen plot seling zijn blik aan een van de jon gens bleef hangen, die zich volkomen gedroeg als de andere kinderen, maar waaraan toch iets bijzonders scheen op te merken te zijn. „Die jongen hoort hier niet thuis", peinsde de onderwijzer, „maar ik heb hem toch meer gezien. Maar dat is im rners die en die, wiens ouders eenigen tijd geleden naar Amsterdam ver huisd zijn".. De jongen moest uit zijn bank ko men en opbiechten, en toen bleek, dat hij deels loopende, deels met auto's naar Leiden was gekomen op zijn eigen houtje, omdat hij de school aan den Zuidsingel want daar is het gebeurd veel prettiger scheen te vinden dan de onderwijsinrichting in de hoofdstad. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Wassenaar, jm, 25 j en M. Schaart, jd, 26 J. de Haas, wedr, 61 j en E. M. van Rhijn, jd, 48 j H. J. Wiel- ders, jm, 22 j en J. van Tongeren, jd, 21 j J. Stouten, jm, 27 j en A. Brou wer, wed, 24 j D. Gulij, jm, 23 j en P. Smits, jd, 18 j. - In de Stedelijke werkinrichting alhier zijn opgenomen in de week van 6 tot en met 11 Februari 253 volwas senen en 6 kinderen; totaal 259 per sonen. In de Cobetstraat is Zaterdag middag door eenige jongens een vuurtje gestookt met eenige balken, toebehoorende aan den aannemer W. K. Gistermorgen tegen 6 uur had op de Blaauwpoortsbrug kortsluiting plaats bij de paalbovenleiding. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De top van de paal was rood gloeiend. Uit de Rijn- en Schiekade is een plat-ijzeren schuit opgevischt. BINNENLAND. FEESTVIERING TER EERE VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Het Haagsch Comité voor Volks feesten, dat zich tot de besturen van de zangvereenigingen gericht heeft met de uitnoodiging: mede te werken tot de feestviering ter eere van H. M. de Koningin-Moeder, heeft het voor nemen, thans met de afgevaardigden van de vereenigingen, welke zich hebben aangesloten, overleg te plegen over de wijze, waarop de huldiging zal plaats hebben. Het ligt in de be- ooeling, in die vergadering een com missie samen te stellen voor de ver dere uitwerking van de plannen in overleg met het Comité. J. H. SCHAPER 60 JAAR. Gisteren vierde het lid van de Tweede Kamer, de heer J. H. Schaper zijn öOsten jaardag. Het Volk heeft een onderhoud met hem gehad, waarin wij naast vele her inneringen uit vroeger dagen, de vol gende zinsnede aantreffen, die er op wijst, dat de heer Schaper er over denkt de Tweede Kamer te gaan ver laten „Ik krijg den laatsten tijd het ge voel, dat het gewenscht kan zijn, mijn Kamerzetel aan een jongere af te staan. De volgende algemeene verkie zingen, die van het volgend jaar, zou den daarvoor een goede gelegenheid bieden. Ik kan als Gedeputeerde in het belang onzer goede zaak, doende blijven, terwijl ik b.v. in de Eerste Kamer nog gaarne met de lands-poli- tiek voeling zou blijven houden. Maar dat laat zich alles nog wel bespreken ter plaatse waar dat hoort". DE JONGSTE STORM. De storm, die Vrijdag-Zaterdagnacht en Zaterdag woedde, heeft weer heel wat schade berokkend. Op de spoorlijn Amsterdam Rotterdam. Behalve de storing door het breken van oen stroomdraad bij Leiden, door ons reeds Zaterdag gemeld, vernemen Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Berichten over stormschade in ver schillende plaatsen. ProL Dr. W. van der Vlngt wordt 12 Maart 75 jaar. Kamerlid Schaper 60 jaar. Van Lear Black niet naar Rusland. De berisping" van Mr. v. d. Deure. Buitenland. Het Centrum eischt, dat de Duit- sche volkspartij haar ministers terug trekken zal. 400 visschers in nood in de Finscho Golf. Mijnstaking in Tsjecho-Slowakije. Stormweer in Engeland. wij nog nader, dat ook op het traject Rotterdam-Den Haag via Delft het ver keer is gestoord. Tusschen Delft en Schiedam zouden eenige draden zijn gebroken, waardoor het verkeer voor de electrische treinen geheel werd stopgezet. Met stoomtreinen trachtte men zooveel mogelijk den dienst te onderhouden. In Den Haag. De Z.W.-storm, die vrij plotseling op stak, en bij tusschenpoozen den gehee- len nacht heeft voortgeduurd, heeft in Den Haag gelukkig maar weinig scha de berokkend, al was de brandweer druk bezig met het vastzetten van schoorsteenen, het verwijderen van los zittend zink, enz. Eenige schoorsteenen zijn omge waaid, o.a. een op de Hoefkade, die op straat terecht kwam, zonder ver dere ongelukken te veroorzaken. Van den Gem. Telefoondienst bra ken eenige draden, zonder noemens waardige storing te veroorzaken. Schepen in nood. De hevige storm van Zaterdagnacht heeft in de nabijheid van Enkhuizen heel wat evenementen veroorzaakt. Gelukkig was men aan de haven op zijn hoede en konden de visscherslie- den met succes assistentie verleenen. Het motorschip „Vitesse", schipper Liembergen, komende beladen met rijst van Amsterdam met bestemming naar Groningen, geraakte op het Enk- huizerzand. Met levensgevaar hebben visschers de „Vitesse", die zijn sloep verloren had, binnen gebracht. Het klipperschip „Verwisseling", ka pitein R. Veltan, geladen met vlas van Stavoren naar Amsterdam, geraakte eveneens in het Krabbersgat van zijn anker en werd door visscherslui en de sleepboot Anna Frater binnen ge bracht. Ook deze verspeelde zijn sloep. Het klipperschip „Carolina" met een lading steenkolen van Amsterdam naar Wieringen, kapitein H. C. Panne man, kwam eveneens onhoudbaar te liggen in het Krabbersgat. Ook deze werd gered. De motorschuit „Zeester" van de Zuiderzeewerken is in den avond van den lOden uit Amsterdam vertrokken. Ze werd in den morgen van Zaterdag nog vermist. Het visschersvaartuig Bunschoten 175, schipper K. Koops, vertrok Vrij dagavond 11 uur van Enkhuizen met een lading haring. Op herhaalde aan vraag uit Bunschoten, waar het zich thans bevindt kon geen antwoord ge geven worden. Te Rotterdam schepen op drift. De storm heeft heel wat onaange name gevolgen gehad. Vooral in de Zuiderstad, waar de wegen breed en open zijn, en in de haven heeft de wind huisgehouden. Dakpannen en enkele ruiten' moesten het ontgelden, ook op den rechteroever. Bij de Pretorialaan is een handwa gen, waarop een groote spiegelruit lag, omgewaaid. De ruit brak. Een hand wagen met verhuisgoed sloeg om. Er kwamen slechts zes zeeschepen binnen, daar vele loodsen niet aan boord konden gaan buiten den Water weg. Zaterdagmorgen vroeg is het s.s. „Ardantza Mendi", dat wilde uitvaren terug moeten keeren wegens ruw weer Het werd gemeerd aan boei 22 op de rivier, doch sloeg kort daarna op de drift. Gelukkig hadden er geen onge lukken plaats, doch te 11 uur waren drie sleepbooten nog bezig het schip op zijn plaats te krijgen. In de Waalhaven is het s.9. „Dernes" dat aan boei 32 lag, losgeslagen. Het kon, zonder dat schade was aange richt, weer worden vastgemaakt. Storing bij de electrische Rotter dam-Den Haag. In den voormiddag hebben zich en kele storingen voorgedaan op het ele< trische treintraject Rotterdam-D

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1