OOK ZOBK NOOR WOOLS SPLINTER Laddervrije Zijden Kousen RECLAME Eiken Werkmandjes m. aardige Cretonnes I 1.85 Pluchette voor Over- gordijnen, 125 fM. br. 1. Theemutsen, prima n vulling0.65 Gobelin Kapstokklee- den 100 x 150 1.70 Wollen Gobelin Tafel- kleeden,l30x130cM. 2.65 Massief eiken Kapstok ken met koperen baken2. Lampekappen.gr. maat mooie satin cretonnes m.galon enzijden franje 2.05 Huiskamerspiegels, Spiegels m. facet rand m. ovaal bovenspiegel, massief eiken inlijsting o.l5 IN ONZE STOFFENAFDEELING BUITENGEWONE AANBIEDING COUPONS, o. m. KUNSTZIJDEN STOFFEN - KASHA POPELINES Restant partij Flanellen Jongens Overhemden met boord, tot leef- tijd 15 jaar I 1.10 Jaeger tricot Heeren broeken en Borst rokken0.85 Amerikaansche leger- hemden, prima dril 1-50 Kunstzijden Dames- Onderjurken in vele n kleuren 1.50 Gebreide Dames Onderjurken met gehaakte pas .1 1.32s Pyamaflanellen, nieuwste strepen 0.27 Jarretellegordels met 2 paar jarretelles. 0.62 Barets Aipins, in dlv. kleuren 0.70 IN ONZE AFDEELING VLOERZEILEN EN LINOLEUMS BIEDEN WIJ 200 COUPONS MET 15°/o REDUCTIE AAN DOET UW VOORDEEL DAG-AGENDA. Maandag 13 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Concert door de Mij. van Toonkunst. 1417 Febr. Rest „Zomerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. Dinsdag 14 Febr., 's av. acht uur. StadsgehoorzaalVoordracht met film over: „Lichamelijk gebrekkigen" door Dr. M. D. Horst. Donderdag 16 Febr., 's av. acht uur. Chr. H. B. S., KagerstraatlAlg. Le denvergadering v. d. Ver. v. Chr. Mid delbaar Onderwijs. Vrijdag 17 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: „Samson*' door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore" Maandag 20 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitzendavond v. d. Chr. Radio-Vereen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. lederen Dinsdagavond van 78 uur, Pniêl, Middelstegracht: zitting van het Comité voor Chr. Soc. Actie. RECLAME. KARPETTENWEEK Zooals men weet, is een 20-jarige Duitsche dienstbode het slachtoffer van dit geval geworden en is haar lijk drijvende in de Waalhaven in een duivenhok aangetroffen. Terecht moesten staan de koopman H. J. K, en diens vrouw M. C., beiden gedetineerd, en voorts de koopman J. A. M., allen Den Haag. Beide mannelijke verdachten had den zich te verantwoorden wegens het vervoeren en verbergen van een lijk, om den dood te verhelen, terwijl aan K. voorts twee gevallen van het plegen van abortus ten laste waren ge legd. Verdachte C. stond terecht wegens het plegen van abortus op de Duitsche dienstbode. De behandeling der zaken geschied de met gesloten deuren. Het eerst stond terecht de koopman M., tegen wien het O. M. drie maan den gevangenisstraf eischte. Verdachtes raadsman, Mr. van Lidt de Jeude, pleitte voor oplegging van een voorwaardelijke straf. Vervolgens is tegen verdachte K. drie jaren gevangenisstraf geëischt. In deze zaak pleitte Mr. J. F. B. Rut gers vrijspraak ten aanzien van de ten laste gelegde abortusgevallen, welke door den verdachte waren ontkend. Tenslotte werd de zaak tegen de vrouwelijke verdachte behandeld. Bij de behandeling van deze zaak werden als getuige a charge gehoord de beide vorige verdachten, terwijl door den verdediger, Mr. Baak, uit Lei den, 9 getuigen a décharge waren op geroepen, onder wie twee zusters van het slachtoffer. Het O. M., waargenomen door Mr. Rijkens, eischte ten slotte 2 jaar ge vangenisstraf. Pleiter vroeg vrijspraak. DE DISCONTOBANK VOOR CRE DIETIN STELLINGEN FAILLIET. De Haagsche Rechtbank heeft gis teren het faillissement uitgesproken van de Discontobank voor Crediet-in- stellingen, met benoeming van Mr. A. B. Bommezijn tot rechten-commissa ris en Mr. G. S. Salm en Mr. A. <S. van Nierop tot curatoren. DE GASCORRUPTÏE. De gemeenteraad van Doetinchem verleende gisteren met 9 tegen 6 stem men oneervol ontslag aan den direc teur van het gasbedrijf aldaar met in gang van heden. De Voorziter deelde mede. dit be sluit bij de Kroon ter vernietiging te zullen voordragen, wegens strijd met het algemeen belang. RECLAME. 1vaal 1.50 1.17 1.09 BUITENLAND. VOLKENBOND. De handel in wapenen. In een mededeeling aan het secretariaat- generaal van den Volkenbond wijst de Nederlandsche regeering er op, dat Ne derland en Spanje tot nu toe de eenige landen zijn, die gevolg hebben gegeven aan de motie, aangenomen door de verga dering van den volkenbond, op 22 Sep tember 1925, waarin den regeeringen aan bevolen wordt, om statistische opgaven omtrent den handel in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal te publiceeren. De Nederlandsche regeering geeft ken nis, dat zij deze publicatie zal staken, in dien haar voorbeeld niet door andere lan den gevolgd zal worden. De Volkenbondsraad. De voorloopige dagorde der 49ste zit ting van den volkenbondsraad die op 5 Maart te Genève begint, is zooeven aan de Staten toegezonden. DE SPOORWEGTARIEVEN IN ZWITSERLAND. Gezinsplaatskaarten. Binnenkort zullen bij de Spoorwegen gezinsplaatskaarten worden ingevoerd, waarbij 50 pet. reductie wordt gegeven van de derde persoon af. Kinderen beneden de 12 jaar, die on der geleide reizen, zullen nog slechts een vierde van den prijs behoeven te betalen. „MERKWAARDIGHEDEN" UIT SOVJET-RUSLAND. Staaltjes van rood onderwijs geven. Volgens officieele Sovjet-Russische pers berichten zijn er in het roode rijk onge veer 50.000 vrouwen, die officieele staats betrekkingen bekleeden. Gewoonlijk staan zij aan het hoofd van een provincie en lei den daarvan het geheele bestuur. Verleden jaar oefenden 9000 vrouwen het beroep van krantenverkoopster uit, de animo voor dit baantje schijnt buiten gewoon toegenomen, want een zoo even ontvangen bericht noteert er reeds 126.000. Twee-en-twintig bladen in het hedendaag- sche Rusland worden geheel door vrouwen geschreven en bereiken samen een oplage van 400.000 ex. Het ministerie van onderwijs heeft be sloten den leerplicht voor de jeugd van 't jaar 1935 werkelijk als bindend in te voe ren. Om dit plan, waarvan reeds melding werd gemaakt, te kunnen verwezenlijken, zullen 2500 millioen roebel uitgegeven worden voor scholenbouw en om leer krachten aan te kweeken. Tot nu toe gaan slechts 60 pet. van de schoolplichtige kin deren naar school. Hoedanig de toestanden in het school wezen zijn, bericht ons een onderwijzers orgaan „Utschitstelska jsa Gaseta". In de leerboeken is een groote ruimte gespen deerd aan levensbijzonderheden over Le nin. In alle scholen heeft de sovjet-unie een geheel nieuw leervak ingevoet-d: de wetenschappelijke organiseering der ar beiders. Het doel van deze wetenschap be staat daarin, den kinderen te leeren hoe een maximum aan arbeidsprestatie be reikt kan worden door een minimum aan arbeids-energie. Toch heeft dit onderricht veel weg van een handig spelletje. Zoo staat er in een van die leerboeken een lange verhandeling, hoe men een te dro gen wasch moet ophangen, „met een ge ring verbruik van arbeids-energie". Het leervak geschiedenis is in het schoolpro- gram volledig geschrapt. In de hoogere scholen wordt nog ge schiedenisonderwijs gegeven, maar alleen als „geschiedenis der revolutie". Met sovjet-politiek doordrenkt zijn zelfs de rekenboekeji. Ziet slechts dit voorbeeld van een rekensom: Een bourgeois-specu- lant koopt bij een sovjetwinkelier twaalf centenaars spijkers en betaalt per cente naar den geringen prijs van 3 roebel en zestig kopeken. Die spijkers verkoopt hij aan de noodlijdende boeren voor niet min der dan 5 roebel, 45 kopeken per cente naar. Hoeveel verdient nu deze koopman parasiet, dit levend overblijfsel van het tsarenregiem, zoo hij er in slaagt alle twaalf centenaars spijkers te verkoopen?" Tenslotte wordt door het Moskovische commisariaat van volksontwikkeling ge ijverd voor voorlichting op sexueel gebied. Men vindt het noodig, den kinderen een overzicht van het liefdeleven, „in woord en beeld" te verschaffen, en doet dat bij voorkeur in scholen, waar kinderen van beider sexe in één lokaal bijeen zijn. KATOENSPINNERIJ VERBRAND. 1 millioen schade. In de voorstad van Riga. Lenka. is een grooie katoenspinnerij, waarin iUU aibei ders werkzaam waren, door brand ver nield. De schade bedraagt meer dan 1 millioen Let. De politie arresteerde een 29-jarigen ar beider, die bekende den brand gesticht te hebben, om zich over zijn ontslag te kun nen wreken. ERNSTIG TRAMONGELUK. 12 dooden. Men meldt uit Thionville in het Fran- sche Departement van de Moezel: Een reeks tramwagens van de maat schappij Nord et Lorraine, die losgeraakt was, is tusschen Terville en Daspich op een overweg in botsing gekomen met een tram uit Hayange. Er zijn twaalf dooden en 34 gewonden. NOODWEER IN NOORWEGEN. Aardverschuivingen en storm. Gisteren heeft op 26 mijn afstand van Bergen een ernstige aardverschuiving plaats gehad, die de spoorwegverbinding OsloBergen verbrak. In den loop van den nacht en heden is de toestand verer gerd. Er zijn nog meer aardstortingen voorgekomen, die een aantal spoorbrug gen ten deele vernielden. In het hoogland zijn groote massa's sneeuw gevallen. De directeur van de staatsspoorwegen verklaarde, dat het het ergste ongeluk is, dat den spoorweg «ooit getroffen heeft. Dit alles is gepaard gegaan met nood weer, ook in het Zuidelijk deel van Noor wegen. heeft het zwaar gestormd. In de gemeente Balestrand werden heden door een groote aardverschuiving drie woon huizen en een aantal kleine gebouwen ver nield. Daarbij zijn 5 personen, waaronder 3 kinderen, omgekomen. Van de kust ko men berichten over een aantal scheeps rampen. GEMENGD NIEUWS. Brutale juweelendiefstal. De vorige week is te 's-Gravenhage een dame het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Bedoelde dame, van Indische afkomst, woont in een pension daar ter stede, waar zij eenige appartementen gehuurd heeft. Vrijdag j.l. kwam de dame 's avonds laat thuis. Zij was in avondkleeding en droeg vooreen groote waarde aan sieraden en juweelen. Zij begaf zich naar haar slaapkamer en legde haar kostbaarheden op een nacht kastje. Na nog eenige oogenblikken in haar zitkamer geweest te zijn, ging zij naar bed. Den volgenden morgen ontwaakte zij eerst tegen 11 uur en her.ierkte tot haar groote ontsteltenis, dat alle sieraden van het nachtkastje verdwenen waren. Men vermoedt, dac gedurende den nacht iemand zich met een valschen sleutel toe gang heeft verschaft tot het perceel en alles uit de slaapkamer der dame heeft weggenomen. De politie heeft aanstonds een zeer mi nutieus onderzoek ingesteld, dat echter tot op heden niets heeft opgeleverd. Gestolen zijn een paarlen collier, be staande uit 98 parels, welk collier een waarde vertegenwoordigt van 18.000. Voorts een dunne platina-ring met groo- ten brillant in platina-zetting. Deze ring heeft een waarde van 2000. Dan wordt nog vermist een platina armband ter waarde van ƒ- 1500, een platina-ring met brillanten in onyx, een gouden pinkring, een g mden armband, een armband van zwart oli'antshaar met gouddraad, een gouden schakelarmband, *en tascli van rood krokodillenleer en een dames-siga rettenkoker van Russisch zilver De totale waarde van liet gestolene moet ruim 25.000 bedragen. De inbraak iu een kasteel. In aan sluiting aan ons eerste bericht betreffende een inbraak te Br.arn in "-et kasteel de Hooge Vuursehe kunnen vv j nog mede deelen, dat zoowel in de beneden- als in de bovenverdiepingen van het ruime kas teel alles overhoop gehaald is. De politie deelt ons mede, dat dë inbrekers als van dalen te werk zijn gegaan. Zij zijn blijk baar in hun bedrijf gestoord, want ver schillende kostbaarheden, die klaar gezet waren om mede te nemen, werden op ta fels gevonden. Met een politiehond der Amsterdamsche recherche en een expert op het gebied van vingerafdrukken te Zeist zet de Baarnsche politie het onder zoek voort. Zij heeft het gegronde ver moeden, dat beide in arrest gestelde per sonen de daders zijn. I-Iet zijn twee jonge mannen van c.a. ?V jaar oud, die beiden als ongunstig bekend staan. Een van hen heeft o.a. pas een gevangenisstraf onder gaan voor het plegen van 7 inbraken. Brand. Woensdagavond is de woning van K. Assink in de Korte Oosterschestr. 1 te Almelo geheel uitgebrand. ..lies was laag verzekerd. Een spuitgast kreeg zoo danige brandwonden, dat hij naar bet ziekenhuis gebracht moest worden. Gisternacht is te Zuidbroek de. wo ning van D. Venema geheel afgebrand. Niets werd gered. Verzekering dekt de schade. Oudheidkundige vondst. Naar het Friesch Museum te Leeuwarden is opge zonden een zandsteenen potje, dat gevon den is in de terp van Midlum. Het potje, dat bij onderzoek een vijzel bleek te zijn, is oorspronkelijk version'. en uit de hand geslepen. Het dateert uit de 13e begin 14e eeuw (vermoedelijk Romeinsch naar Go- thisch). Tramstoring. Gisteravond te even over achten zijn aan het eind van de van Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam een tram en een autobus van den treindienst SchiedamRotterdam tegen elkaar aan gereden. De bus werd licht beschadigd, het tramverkeer werd een kwartier ver traagd. Van de tram gevallen. Gisteravond is een ruim 40-jarigen heer bij de Adel- heidstraat te 's-Gravenhage van de tram gevallen waardoor hij een hersenschud ding kreeg en eenige verwondingen aan het hoofd. De Eerste Hulpdienst bracht hem naar het Gem. Ziekenhuis. Iemand uit Amsterdam wilde gister avond op de Prinsegracht te Den Haag. op een rijdenden tram springen. Hij viel echter weer van den wagen af en brak daarbij een heen. Door den Geneeskundi gen Dienst moest hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden vervoerd. Het ijs bij Lemmer. De Lemmer-Ha ven is nog steeds door een massa ijs van de open zee afgesloten. De salonboot „Hol land", die sedert de vorige week Maandag in de haven lag opgesloten, is gisteren om elf uur vetrokken en wist zich door de ijsmassa neen te werken. De boot vervolgde haar reis in de rich ting Amsterdam. Overreden en gedood. Te Annen liep een elf-jarig kind van N. S., bij. het spe len tegen een met een paard bespannen wagen en werd overreden. Het bekwam ernstige verwondingen aan het bekken en overleed spoedig daarna aan de gevolgen. Bedrijfsongeval. Gistermiddag kwam de 20-jarige Sanders, werkzaam bij de fa. Reinders Co., olïefabriek te Zwolle, in aanraking met een der oliewringers. In zorgwekkenden toestand werd het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Kindermoord. Eenige dagen geleden heeft een familie te Hilversum in een kast op een zolder gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. Bij onderzoek is geble ken, dat een dienstbode uit Barneveld, die bij de familie in betrekking was, doch deze in de eerste helft van Januari had verlaten, moeder was geworden en het kind daar had verstopt. Uit een door dr. Hulst uit Leiden inge steld onderzoek is gebleken, dat het kind door verstikking om het leven was ge bracht. De dienstbode is door de politie aangehouden. Benauwde oogenblikken p een treiler. Naar het blad „Aftenposten" uit Har- stad verneemt, heeft de bemannirg van den Duitschen treijer „Senator Sander" uit Cuxhafen zeer benauwde oogenblik ken beleefd. De tweede machinist sloeg in een aan val van delirium tremens den kapitein en den eersten machinist tegen den grond bracht de machine tot stilstand en tracht te daarop een ventiel te .penen, om het schip te doen zinken. De overige beman ning hield hij in bedwang, door een straal stoom op hen te richten. Het gelukte echter aan een lid der be manning, het anker uit te werpen en om hulp te seinen, die ook kwam opdagen, zoodat het schip naar een haven gebracht kon worden. Hier gelukte het, den krank zinnige te overweldigen. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Aan wie reeds vóór i Nov. 1925 ©en rijbewijs werd uitgereikt, zij ver meld, dat hun rijbewijzen op 30 Juni 1928 hun geldigheid verliezen. Het is daarom wenschelijk, dat de aanvragen 'daartoe omstreeks ue maand Maart a.s zijn ingediend. Aan Dr. J. v. Lonkhuizen, vroe ger predikant der Geref. Kerk alhier, thans te Chicago (N.-AJ, is een half jaar vacantie toegestaan, om weer op krachten te komen. Hij denkt dat half jaar met zijn gezin in Nederland door te brengen en daartoe half April op reis te gaan. Op de veiling alhier waren aange voerd ongeveer 2000 eieren. Prijs kip peneieren f89,25 p. 100 st. Room boter in boJ op f 1,05 opgehouden. Wei- bote/i* bod op f 1,opgehouden. Bei den per pond. Appelen 4.9 ct. Heren Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 5.00 Concert. Mevr. R. v. d. Hoist, piano; de heer P. A. Koch, viocl; de heer H. v. d. 'Horst Jr., cell? 6.00 Spreker van de N.C.R.V. Katholieke Radio-Omroep. 7.00 Cursus Gregoriaansch. Vrgz. Prot. Radio-Omroep. 7.35 Vnjz. Prot. Persbureau. 7.40 Beethovencyclus. I. strijktrio be staande uit Louis© Wijngaarden, viool; Frieda Belinfante, ce.lo; Louis H. Delachaux, alt. 8.00 Lezing. Spreker: Dr. P. H. Ritter Jr., Hoofdred. Utrechtsch Dag blad. Onderw.: „Gas"' van Georg Kaiser. 8.40 Beethovencyclus II. 9.15 Prof. Dr. Bi. D. Eerdmans, Hoog leeraar te Leiden. „Een Gods dienststrijd". HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door het Om- roep-Orkest o.l.v. Nico Treep. 7.15 Spreker: A. A. Vaandrager. On derwerp: „Waarde en prijsbepa ling van consumptiemelk". 7.45 Politieberichten. 8.00 Spreker: T. P. Keyzer. Onder werp: „De Oosterschelde vanZie- rikzee tot Wemeldinge". S.30 Kamermuziek. Hollandsch Strijk kwartet, bestaande uit de kee- ren: li. Leydensdorf, ie viool; Bram Mendes, altviool; Julius Röntgen, 2e viool; Thomas Ca- nivez, cello; Julie de Stuers, sor praan. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSÏERH., 1250 M. 7.20 Muziek en zang. LAN GEN BERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.30 Symphonie-concert. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604 M. 5.05 Cyril Whittle, bariton. 5.35 kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Duetten Sopraan en Alt. S.20 Muziek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9-35 Sym^honie concert. |Vcortz.|. 10.40 Sopraan en Bariton. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), I7S° M. 5.05 Koeisen en ni uwsberichten. 8.20 Landbouwcommuniqué. 8.^5 Nieuwsberichten. 8.50 Concert. 2Va4 ct. Uien 5 ct. Al.es per pond. Konijnen 10,253 per stuk. KOUDEKERK. Dinsdagav o:.d gij. de Ge.eÜ.Zang- vereenigmg „Bcli Leo Gloriain we Geref. Kérk haar 9 e openoare uitvoe ring, onder 1 itiing van naren Directeur den heer J. VV. Snel Jr. van Leiden. Het s-Jii nzija wem op te gejruikeltf- ke Wijzo geopend aoor wen D_re-Voorz den h.er G. van Doornik, waa tl hij me moreer we dat de goede opkomst be wijs leverde d.u va1 go uitvoeringen in den smaak van -het publiek waren ge vallen. Zang en muziek wisselden elkander geregld af, zoo dat de opge :omenen een avond van kur.s.genot s.naJrtn. Enkele numme.s vie.en bijzonder in den smaak, als Es. 150, en is mij zoo bang", en Ps. S, waarin de solo van C. W. van Dokkum, bijzonder de aan dacht ui>k en aan 't eind een bloem stuk werd aangeboden. Ook de man nenkoren .,Soli Deo Gloria" ei „Avond lied", weiden uitstekend uitgevoerd. 't Geheel getuigde van fiin.ee vooruit gang onder de uitnemende leiding vau den Directeur, en dat er genoten werd getuigde de rust en aandacht van het opgekomen publiek. Na een kort slotwoord van den Eere- Vcorz., sloot deze de uitnemend geslaag de avond met dankgebed. Maandagavond zal de A.R. Ki.es- .vereeniging „Ned. en Oranje" de laat ste vergadering houden in dit winter seizoen. Door den voorz. zal worden in geleid het onderwerp: „Een geneesmid del erger clan de kwaal". De vergade ring vangt aan te 7.30 uur. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad de zer gemeente. Voorz. Dr. de Bruyne, Loco-Burgem. Tegenwoordig alle leden, De vergadering wordt met gebed ge opend. De notul'en der vorige vergade ring worden voorgelezen en goedge keurd. Van verschillende omliggende ge meenten waren brieven van rouwbeklag imgekomen in verband met het 0verla den van den heer G. v. di. Valk Bouw man. Voorgelezen wera het jaarverslag v d. Commissie tot Wering van School verzuim der gemeente Leiderdorp. a.i den heer W .J. v. Rijn, oud-Ambt. dei gom.-secretarie van deze gemeente, uii Leaden, was een brief van rouwbekla ingekomen, en tevens een verzoek om de Middenstraat te djoen veranderen in Dr. v. Rijnstraat. In handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Hierna had de benoeming plaats va een Secretaris dezer gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2