CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladeo. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8«(» JAARGANG VRIJDAG 10 FEBRUARI 1928 NUMMER 2357 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week 1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarlei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Een bestuursconflict? Het Weekblad van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambtenaren brengt de- uitvoerige correspondentie gevoerd tusschen tusschen Burge meester en Wethouders van Smallin- gerland en Gedeputeerde Staten van Friesland inzake den Directeur dei- Gasfabriek te Dragten. In een uitvoerig rapport heeft een raadscommissie dier gemeente in overeenstemming met het gevoelen van Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad geadviseerd den Directeur niet te ontslaan, maar hem met een altijddurende achteruit zetting in salaris van 500 per jaar te straffen voor het aannemen van steek penningen. Wie dit rapport leest moet toestemmen, dat hier inderdaad van liet begaan eener ernstige fout door een overigens niet alleen geschikt, maar een verdienstelijk Ambtenaar sprake was. Met algemeene stemmen vereenigde de Raad zich met dit ad vies. Hier was dus een na rijp beraad verkregen volledige overeenstemming in een ernstige zaak. Maar Gedeputeerde Staten van Friesland denken er anders over. Eerst toch bepaalden zij dat wel op andere posten der begrooting uitga ven mochten worden gedaan in af wachting van de goedkeuring der be grooting, maar niet op het artikel in zake het salaris van den directeur der gasfabriek. Na door Burgemeester en Wethou ders op het onhoudbare van dit stand punt te zijn gewezen werd deze bepa ling terug genomen. Dat geschiedde echter in een brief, die duidelijk deed uitkomen de be zwaren van Gedeputeerde Staten. Daarin toch wordt gezegd: „cfat zij het niet eens zijn met het besluit van den gemeenteraad tot handhaving van den directeur der gasfabriek als zoo danig en aan dit besluit bezwaar zul len moeten ontleenen goedkeuring te hechten aan de begrooting, waarvan een belangrijk onderdeel, de gasfa- briekbegrooting, zal worden uitge voerd door iemand, die in &eMzaken onbetrouwbaar is gebleken, die daar door zijn prestige heeft verloren je gens den raad, die in hem geen be trouwbaar adviseur en bedrijfsleider kan zien, en jegens zijn ondergeschik ten, tegen wie hij, in het algemeen en in het bijzonder geval zij zich schul dig maken aan oneerlijkheid, niet zal kunnen optreden, omdat hij zich aan oneerlijkheid heeft schuldig gemaakt en die dus uit hoofde van zijn finan- eieele onbetrouwbaarheid ongeschikt is om aan het hoofd van een bedrijf te staan". De redactie van het Weekblad tee kent hierbij aan, dat Gedeputeerde Staten het recht, dat hun gegeven is om een goed financieel beheer te waarborgen, gebruiken om in te grij pen in het aan den raad overgelaten bestuur van de huishouding der ge meente. Dit is gebruik van een be voegdheid voor een geheel ander doel, dan waarvoor zij is gegeven. Dit is onwettig, meent deze redactie. Opgemerkt moet worden, dat Ge deputeerde Staten hier wel een be zwaar aankondigen, maar dat dit nog niet in een besluit is vastgelegd. Er is dus nog een mogelijkheid, dat over eenstemming wordt bereikt. Wanneer echter Ged. Staten hun bezwaar aldus geformuleerd handha ven dan is ook naar onze meenirig hier een weg gevolgd, die niet betre den mocht worden. Hier was gebie dend noodzakelijk geweest een weg van overleg in stede van dwang door het middel van goedkeurings-weige- ring der begrooting. Het betreft hier niet het tekort doen van een plicht door de gemeente, maar een kwestie van inzicht in de be stuursvoering. Dat laatste staat aan de gemeente en niet aan Ged. Staten. Wanneer de Staten meenen, dat de gemeente dat niet goed doet, dan is de weg om haar van het ongelijk te overtuigen, niet om zelf maar aan stonds op den stoel van den raad te gaan zitten. Het is goed om op het gevaar, dat daarin steekt te wijzen. STADSNIEUWS. ZENDINGSSAMENKOMST. In de beter dan de vorige keeren be zette Heerengrachtkerk, had gisteren avond de aangekondigde vergadering plaats, alwaar Ds. C. de Bruin, Em. Miss. Pred. van Soemba, sprak. De Voorz. der Zendingscommissie, de heer Huinink, liet zingen Psalm 9, vers 16 en 18, las 2 Kon. 13 vs. 1419, en ging voor in gebed. Vervolgens heette hij Ds. de Bruin welkom, die schier een menschenleef- tijd op Soemba heeft gearbeid. Die daar met zijn echtgenoote schier alle denkbare ellende heeft meegemaakt: moord, roof, oorlog, ziekte, enz. Verder beveelt hij namens de Zen- dingscommissie de financiën in de be langstelling der gemeente aan, ook de collecte, die gehouden zal worden. Ds. de Bruin, daarna het woord ver krijgende, begint met te vertellen, hoe hij in 1892 met zijn echtgenoote voor het eerst de reis naar Soemba maakte Toen waren de verkeersmoeilijkheden nog groot. Een landingssteiger ont brak op Soemba, zoodat' de pas aan- gekomenen tegen de rotsen van de kust moesten opklauteren. Een brug over de rivier bestond nog niet, zoodat zij moesten gedragen worden. Even min was een rijtuig aanwezig, zoodat een wandeling van ongeveer een uur in de brandende zon niet aangenaam was. Verder vertelt hij vele bijzonderhe den uit het leven van de bewoners op Soemba. Helaas is het een lang ver haal van roof en moord en wraak oefening. Men siddert bij het hooren van het verhaal van het ophangen van de stukken van het lijk van een paardendief. Van het schoonmaken van 'n pasgesnelden schedel en 't plaat sen daarvan op den doodenboom. Van het vinden in een kloof tusschen de rotsen van overblijfselen van mensche lijke lichamen met het touw, waar mede ze geworgd zijn. Maar ook leeft men mede met de wonderbare bekeeringen van deze god delooze zondaren. Vooral van de hoog- geplaatsten, zooals de zoon van den Radja. Men geniet mede van den ze gen, die het onderwijs en de toen nog primitieve medische hulp brengen. Vooral de aandrang van onze zen delingen naar een oprechten levens wandel, o.a. door vóór het H. Avond maal een gemeentevergadering te hou den, waarop vaak heerlijke overwin ningen op de oude, booze gewoonten worden aangetroffen, maakt indruk. Ook toont hij ons in cijfers en ande re mededeelingen de groote ommekeer die door het werk der zending op Soemba mocht worden bereikt in maatschappelijk opzicht, Na een tusschenzang, waarin gecol lecteerd werd, maakten een achttal broeders en zusters gebruik van de ge legenheid om vragen te stellen. Gevraagd werd o.a. naar de inrich ting van het bestuur, naar de rasver houdingen tusschen Soembaneezen en Savoeneezen onder de Christenen, naar de diepte van het geloofsleven, o.a. in het zondebesef uitkomende, naar de sociale verbetering ook op hy giënisch gebied, de aanwezigheid van de Roomsche missie, enz. Uitvoerig beantwoordde Ds. de Bruin al deze vragen. Te 10 uur werd, na het zingen van Psalm 25 vers 4, een woord van dank aan Ds. de Bruin voor zijn onderhou dende wijze van vertellen, en dank gebed van Ds. de Bruin, deze leerza me bijeenkomst gesloten. Deze methode vran propaganda voor de zending lijkt ons meer en meer juist gezien. Langzaam aan wordt de gemeente meer belangstellend. De zendingsliefde is aanwezig, maar moet opgewekt worden. CLASSICALE VERGADERINP. Gisteren vergaderde in de Kerke- raadskamer der Hooigrachtkerk de classis Leiden der Geref. Kerken. Na de gebruikelijke opening werd het volgende moderamen gekozen: Ds. W. H. Gispen Jr., te Hazerswoude, praeses; Ds. E. H. Broekstra, te Rijns burg, assessor en Ds. H. Haspers, te Koudekerk, scriba. v Ds. H. Ph. Ingwersen van Katwijk aan Zee, die voor het eerst de Classis- vergadering bijwoonde, werd door den praeses hartelijk welkom geheeten. Aan Ds. F. A. van der Iieyden, te Wassenaar, werd op eervolle wijze emeritaat verleend, ingaande 1 Maart aanstaande. Hij werd in har telijke bewoordingen door den prae ses toegesproken, waarna hem door de vergadering toegezongen werd Ps. 121 :4. Aangezien Ds. v. d. Heyden in Wassenaar blijft wonen, zal hij na den ingang van zijn emeritaat toegang tot de classicale vergaderingen blij ven behouden als adviseerend lid. Aan Dr. D. K. Wielenga te Voor- schpten werd op zijn verzoek onthef fing verleend van de quaestuur der classis, zulks in verband met zijn be noeming tot leeraar in het godsdienst onderwijs aan de Chr. H. B. S. te Lei den. De quaestuur were, opgedragen aan Ds. v. d. Heyden, die dit bereidwillig op zich nam. ^taande do vergadering weid aan Dr. D. J. van Katwijk in verhand mot de aanneming van het beroep naar Velzen acte van ontslag van de clas sis verleend. Door de Deputaten van de Zending werd het rapport betreffende de Zen ding voorgelezen; na bespreking werd de begrooting voor de Zending defi nitief goedgekeurd. Inzake de bekende kwestie te O., werd na breedvoerige bespreking een besluit genomen, waardoor de clas sis harerzijds de zaak als geëindigd beschouwt en waarin op verzoening der partijen wordt aangedrongen. Als roepende kerk voor de volgende classicale vergadering werd aangewe zen de Kerk van Noord wijk aan Zee. ONS KANTONGERECHT. Naar wij vernemen, moet het niet in de bedoeling van den Minister van Justitie liggen, in den eersten tijd in de vac. van kantonrechter alhier te voorzien. JUBILEA BIJ HET OPENBAAR SLACHTHUIS. Op 18 Februari a.s. hoopt de heer J. G. Lamme, hoofdkeu-meester-op- zichter, het feit te herdenken, dat hij 25 jaar als keurmeester is werkzaam geweest bij den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Leiden. Van 18 Febr. tot en met 30 April was hij werkzaam bij de toen bestaande keuringsdienst en vanaf 1 Mei 1903 aan het openbaar slachthuis. 1928 is wel een bijzonder jaar voor het Openbaar Slachthuis. Op 1 Mei 1903 werd het slachthuis voor de gebruikers opengesteld, alhoe wel niet verplichtend, maar op 1 Juli van datzelfde jaar werden de slagers verplicht hun vee op het Openbaar Slachthuis te doen slachten. Het Slachthuis bestaat dus 1 Mei a.s. 25 jaar. Op dien datum zijn er weer twee jubilarissen, die hun 25-ja- rig dienstverband zullen herdenken. JAARVERGADERING KNAPEN- VEREENIGING „MIJN ZOON GEEF MIJ UW HART". Als No. 4 in de rij der Geref. Jeugd organisaties hield Woensdagavond de Knapenvereen. op Geref. Grondslag „Mijn Zoon geef Mij Uw hart" hare J aarvergadering. In tegenstelling met voorgaande ja ren, waarin deze vergaderingen een besloten karakter droegen, was zij ditmaal openbaar. Aan de vriende lijke uitnoodiging hadden vele ouders en belangstellenden gevolg gegeven, er. toen de leider der Zondag-afdee- ling, de heer A. v. Weeren, om half acht de vergadering opende was de zaal van Prediker geheel gevuld. Nadat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 138 1 en de voorzitter in ge bed was voorgegaan, las hij een ge deelte voor uit 1 Cor. 1, waarna hij allen, de knapen zoowel als de ouders, de afgevaardigden en verdere belang stellenden een hartelijk welkom toe riep. Uit het overzicht, dat hij gaf verna men wij, dat van veel zegen kon wor den gesproken. Het leden-aantal klom tot ruim vijftig, de bibliotheek werd met een vijftig-tal no's uitgebreid en toch boekte de penningmeester nog een saldo van 47. Ook het verdere werk gaf reden tot blijdschap. Getrouw bezoek der ver gaderingen, een goede bijbelbespre king en ijverig deelnemen aan de werkzaamheden kon geconstateerd worden. Toch waren de leiders niet voldaan. Gezien het groote aantal jungens, dat in onze Geref. Kerk ge vonden wordt, is het aantal leden te klein. Spr. wekte allen, elk in zijn kring, op, propaganda voor de jeugd- arbeid te maken. Alsnu ving de afwerking van het programma aan, en werden de aan wezigen beurtelings vergast op op stellen, voordrachten ernst en luim. Voordat de pauze intrad, bracht de afgevaardigde van den Kerkeraad de groeten en gelukwenschen over. Dat de belangstelling van den Kerkeraad door de verschillende jeugdorganisa ties op zeer hoogen prijs gesteld wordt, blijki telkenmale, omdat, ter wijl alle afgevaardigden hun geluk wenschen in de pauzt overbrengen, voor den Kerkeraad een uitzondering wordt gemaakt. De in onze jeugdkringen zoo gaar ne geziene heer P. v. Weeren Sr. was hedenavond met den heer Blommen- daal in ons midden en hij getuigde in hartelijke bewoordingen van de lief de en sympathie van den Kerkeraad voor hét jeugdwerk. Nadat gezongen was Ps. 119 1 en 5, waaronder gecollecteerd werd, trad de pari ze in. Na de pauze ging de leiding der vergadering over op den heer A. van Weeren Jr.. leider der vveekafdeeling. Het verdere gedeelte van het pro gramma was nu uitsluitend aan luim "owijd. v-Ons aardappellandje", voor gedragen door Arie Keizer, ontlokte herhaaldelijk een daverend gelach en het geheel werd besloten door een zoozeer gewilde leeswedstrijd. Bene veld, pijpetuitje, benepen en gezel, ble ken klippen te zijn waarop menige goede wil strandde, en de bebabbelde babbelende babbelaars en babbelaar- éters deden menigen jongen babbelaar allerbedroevendst babbelen, tot groot vermaak der aanwezigen. De vraag waar in den bijbel de zin spreuk der Vereen iging te vinden was, wist niet een met juistheid te zeggen en het diepzinnige nadenken der knapen kon hei. de wijsheid van den maker dier spreuk niet verschaf fen. Hiermede was het programma af gewerkt en werden door de verschil lende jury's de uitslagen der wedstrij den bekend gemaakt. Bij den Opstellen-wedstrijd droeg vr. J. Brederveld de eerste en vr. Over- dijk de tweede prijs weg. Voor reciteeren ernst werd vr. Mei lof met den eersten en vr. Goslinga met den tv „eden prijs bekroond. Voor reciteeren luim zag vr. Kei zer zich de eerste en vr. Kiel zich de tweede prijs toegekend. Bij den leeswedstrijd waren de vrienden H. v. d. Meij, H. Mieremet en J. Dercksen degenen, die eerste, tweede en troostprijs, de laatste ge schonken door een der ouders weg droegen. "Tiermede waren wii aan het slot der vergadering gekomen. De voorzitter dankte allen, die aan het welslagen van dezen avond in welken vorm dan ook, hadden mede gewerkt en verzocht degenen die hij mocht hebben vergeten, dit even te zeggen. Niemand meldde zich, zoodat hij met gerust hart den heer A. de Graaff kon verzoeken de vergadering met gebed te sluiten, hetgeen deze deed, nadat vooraf gezongen was Ps. 25:6. M.Z.G.M.U.H. kan terugzien op een welgeslaagde en zeer gezellige jaar vergadering en de wensch in het be gin door den voorzitter geuit, was hiermede in vervulling gegaan; en wij hopen, dat deze vergaderingen in het vervolg steeds openbaar en op derge lijke wijze gehouden mogen worden. BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. Hedennacht te 2 uur is in het onder station van de Ned. Spoorwegen aan de Maredijk de schilder D. W. uit Utrecht bewusteloos aangetroffen. De man moest aldaar werkzaamhe den verrichten en had eerst aan den monteur L. gevraagd, of alles uitge schakeld was. Deze had hierop beves tigend geantwoord. Later bleek evenwel, dat de laag- spanningsstroom niet uitgeschakeld was. W. is daarmede in aanraking ge komen, en heeft een schok gekregen, waardoor hij bewusteloos werd en ge vallen is. Bij deze val brak hij een beeri. Door aanraking met de draad heeft hij eenige brandwonden bekomen. Hij is naar het St, Elisabethsgestieht overgebracht. Zijn toestand is bevre digend. Door K. is bij de politie aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele een handwagen is ontvreemd. Door R. is op de Oude Vest een transportrijwiel onbeheerd aangetrof fen. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin geeft Maandag avond 20 dezer ten Paleize Noord- einde een gastmaal voor de civiele autoriteiten. PRINS HENBRIK NAAR ST. MORITZ. Z. K. H. de Prins was gistermiddag bij zijn vertrek per gewonen Staats- spoorirein van 12.15 uur naar St. Mo- ritz, vergezeld door zijn adjudant, ma joor Jhr. Laman Trip. De Prins wordt 21 dezer terug ver wacht. Een B. T. A-telegram uit St. Mo- ritz meldt, dat de Prins aldaar is aan gekomen. ARMENZORGS-STATISTIEK. Nederland heeft aan armenzorg inde jaren 1924 en 1925 telkens ruim f55 millioen besleed of wel per hoofd der bevolking in 1924 f7,59 en in 1025 f7,49. In deze buitc: gewoon belangrijke bedragen zit geen cent steun aan ar beiders, die eenigen tijd werkloos wa ren. En toch is er duidelijk aanwijsbair verband tusschen wer'. l o3he'd en arm leis'igheid. Eij de'mannen is ii totaal in m'ér dan 60 pet. der nieuwe steungevalle: werkl^sn i 1 oerz ak en in ine r dan 20 pet ziekte. Ycor de vioaWwn i-> bui.en de ver- Brutale juweelendielstal te Den Haag. Het vaccinatie-ontwerp Ün de Eer ste Kamer aangenomen. Buitenland. Een Nederlandschc nota aan het Volkenbondssecretariaat. Groote brand te Riga. Ernstig tramongelnk bij Thionville. Noodweer in Noorwegen. melde oorzaken een der aanleidingen tot armlastigheid: lut overlijden van het hoofd van het gezin of een der an dere gezinsleden fin 1925 26,4 pet. der gevallen;. In Nederland waren 626 mannelijke gezinshoofden, die iinancieele onder steuning behoefden, minderjarig; in to taal 1341 mannen en 1149 vrouwen waren jorg r dan 21 jaar of wel ruim 1,5 pet. van het totaal ondersteunden. Nederland telde in do jaren 1923 tot en mot 1925 17 a 18.000 verpleegde armlastige krankzinnigen. De juiste cijfers zijn: 1923 16.732 peisjnen; 1924 17.319 personen; *1925 18.000 personen. De verpleging van deze armlastige krankzinnigen kosde in: 1923 f 12.4 miliioen; 1924 f12,2 mil- lioen; 1925 f12,0 millioen. Wegens een gebrek (.mei gewone ou derdomsgebreken; of om andere rede nen van maatschappelijke ongeschikt heid zijn in verpleging genomen in '25 3.756 personen en in 1924 3.7S5 pers. 'Ie zamen me; de verpleegde armlas tige krankzinnigen vormden deze maat schappelijk ongeschikten in 1925 eea massa van 21.750 personen, welik aan tal ongeveer ge,ijk is aan het inwoner tal van Vlissingen en grooter dan het zielental van b.v. Middelburg. GELEERD PROLETARIAAT. Het gevaar zoo driestart de Standaard van een „geleerd prole tariaat" in Nederland is verre van denkbeeldig. Wie er aan. twijfelt, neme kennis van deze feiten, die in het nieuwe tijd schrift „Bevolking en bestaan" wor den vermeld: „Het te veel aan onderwijzers werd in 1926 vergroot met 535. Op elke bevolkingsvermeerdering met 500 zielen komt er tegenwoordig één arts hij (een geneesheer wordt ge acht eene bevolking van 2000 zielen te kunnen behandelen). Er zijn te veel juristen en te veel ingenieurs. Voor de functie van politie-agent te Nieuwer-Amstel hebben zich 160 ge gadigden aangemeld, o.w. personen met 5-j. H.B.S. diploma en zelfs met lioogeschool-opleiding". De ernst van het gevaar, waarop hier wordt gedoeld, worde niet onder schat. Velen worden als student inge schreven, wier naam in het album ci- vium academicorum niet moest voor komen. Een misstand is het, dat voor jon gelieden, die in niets uitmunten en wier ouders tot het dragen der uni versitaire kosten niet in staat zijn, al les wordt in de weer gebracht, om ze tot academie-burger te maken. Velen worden kunstmatig uit hun milieu gerukt en in een voor hen on bekende en dikwijls ongeschikte sfeer gebracht. Hebben ze ten slotte hunne studiën geëindigd, dan begint de ellende eerst recht; zij beschikken niet over vol doende middelen om rustig betere tijden to kunnen afwachten. Verbittering ontstaat zoo bij een ge leerd proletariaat, dat den volksgeest bederft. Daarom mag niet worden toegege ven aan het ziekelijk streven om door onmatig ruime toepassing van het beurzenstelsel, door lage college- en lesgelden den toevloed tot H. B. S., Gymnasium en Universiteit kunstma tig te- prikkelen. Voor werkelijk buitengewoon be gaafden kan het noodig wezen finan- cieelen steun te verschaffen. Maar het is een wanbegrip, dat voor allen die wenschen te studeeren, de weg gebaand moet worden. Dergelijk natuurrecht bestaat niet en mag niet bestaan. HET ABORTUS-GEVAL. IN DE VAN LIMBURG STIRUMSTRAAT. Voor de strafkamer der Haagsche rechtbank zijn gisteren behandeld de zaken, welke verband houden met het ontdekken van liet geruchtmakende abortusgeval in een woning in een hof je in de Van Limburg Stirum9traat

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1