NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van DONDERDAG 9 FEBR.1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOFBERICHT. Men deelt aan het Vad. mede. dat ter bevoegder plaatse niets bekend is omtrent hetgeen gisteren in ver schillende dagbladen gemeld werd, betreffende het aandeel, dat H. M. de Koningin zal nemen in de opening van de Olympische Spelen te Amster dam. HET KAMERLID LEENSTRA. De toestand van het Kamerlid Leen- stra is zooveel verbeterd, dat hij het ziekenhuis heeft verlaten en te Hee renveen is teruggekeerd. VERSTREKKEN VAN LECTUUR IN GEVANGENISSEN. Op de vragen van den heer Kleere- koper, lid van de Tweede Kamer: Acht 'de minister van Justitie het oorbaar, dat eenerzijds in gevangenis sen anti-socialistische geschriften ter lezing worden uitgereikt (o.a. in 's Hertogenbosch: Het socialisme, door Viktor Cathrein S. J.), terwijl het an derzijds voorkomt, dat socialistische geschriften als verboden lectuur wor den aangemerkt voor diegenen, die daarom vragen? Acht de minister het niet te behoo- ren tot zijn taak, om door het vast stellen van algemeene regelen ten aan zien van lectuurverstrekking, derge lijke ongelijkheid van optreden tegen over verschillende overtuigingen te voorkomen? heeft de minister van Justitie ge antwoord: 1. Het uitgangspunt van de eerste vraag, dat „eenerzijds in gevangenis sen anti-socialistische geschriften ter lezing worden uitgereikt, terwijl het anderzijds voorkomt dat socialistische geschriften als verboden lectuur wor den aangemerkt voor diegenen, die daarom vragen", kan niet als juist worden aanvaard. Tot recht verstand van deze aange legenheid moge worden vermeld, dat de bibliotheken der strafgestichten in afdeelingen zijn gesplitst in dien zin, dat naast een algemeen deel, bevat tend boeken, waarvan de inhoud voor ieder geschikt kan worden geacht, af zonderlijke afdeelingen gehouden wor den o.a. voor protestanten, roomsch- katholieken en Israëlieten. Te 's Her togenbosch komt in de roomsch katho lieke afdeeling inderdaad ook voor: Het Socialisme door Viktor Cathrein S. J., dat beschouwd wordt als lectuur voor meer ontwikkelden onder de roomsch katholieke gedetineerden en dan ook slechts sporadisch ter lezing wordt gegeven, In de beschikbaarstel ling in dien beperkten zin van dit boek, dat ondergeteekende zich uit den tijd, dat hij het zelf heeft gelezen, herinnert als een waardig geschrift, kan ondergeteekende niet onoorbaars zien. Aan den anderen kant zij medege deeld, dat het den ondergeteekende niet bekend is, dat socialistische ge schriften als zoodanig, behoudens dan voor zoover daaronder zijn begrepen geschriften van bepaald revolutionai ren inhoud, stelselmatig worden ge weerd. 2. Al kan door het antwoord op de eerste vraag de tweede vraag wel als vervallei worden beschouwd, zoo mo ge de ondergeteekende nog het vol gende aanteekenen: Het beleid betreffende lectuur be rust in eerste instantie bij het college van regenten, terwijl zoo noodig be roep op den minister kan worden ge daan. Algemetne regelen schijnen on dergeteekende hier bezwaariij c te stc! len, behalve dan deze, dat men, ondar de reserven van volstrekte ontoelaat- fcaarheid van bepaalde lectuur, zcoais b.v. van uitgesproken revolutionairen inhoud, zich bij de verstrekking en het toestaan van lectuur allereerst te richten heeft haar persoonlijkheid en FEUILLETON. 42) P Den volgenden morgen werd Torry al bijtijds wakker, maar hoe laat het was, kon hij met geen mogelijkheid bedenken.Naast hem scheen alles nog rustig en dat was ook zool Won der boven wonder sliep kleine Toetie een gat in den dag en haar Moeder maakte van die zeldzame gelegenheid gebruik, om ook eens flink uit te rus ten, hoewel zij reeds lang wakker was. Wel hoorde zij haar jongen gast woelen en zich omgooien, maar ".ij hield zich zelve doodstilde slaap zou haar schatje goed doenen de dag was bovendien altoos lang ge noeg.... zij dommelde zelfs weer in, totdat een bekend geluid, een zeurig schreistemmetje eenige onverstaan bare klanken liet hooren, waarop Nan cy onmiddelijk opstond en Toetie uit haar ledikantje en op den arm nam. Het kindje streelde Moeder over de wangen, kuste haar en vlijde het tee- re kopje op haar schouder, daarna wees het in de richting van Torry's vertrekje en Nancy knikte. „Is jongeheer al wakker?" vroeg zij, „ja, ik hoor hem al.wil ie dan maar beneden komen om zich te omstandigheden van den betrokken gedetineerde. Dien algemeenen regel, met de concrete toepassing daarvan op voorliggende gevallen, heeft de on dergeteekende bij voorkomende gele genheden aan de colleges van regen ten aangegeven. GELUKTELEGRAMMEN EN KINDERFONDS P. T. T.-PERSONEEL In de maand December werden 9268 Geluktelegrammen verzonden, bestemd voor het binnenland en 516 voor het buitenland; terwijl vanuit het buitenland en de scheepsstations verzonden werden. Hiervan waren bestemd voor: Am sterdam 2543; Rotterdam 1100; Den Haag 1290; Alkmaar 46; Arnhem 245; Breda 62. Deventer 44, Dordrecht 82, Eindhoven 105, Groningen 204. Haar lem 231, 's-Hertogenbosch 62, Hilver sum 126, Leeuwarden 99. Leiden 98, Maastricht 59, Middelburg 50, Nijme gen 146, Tilburg 69, Utrecht 275, Zut- phen 30. Zwolle 52. Overige kantoren in een totaal 3126. Van de opbrengst der Geluktele grammen over het jaar 1927 werd door het Nederlandsch Jeugdleiders Insti tuut een bedrag van 383.50 ter be schikking van het Kinderfonds P.T.T.- Personeel gesteld, welk fonds 'zich ten doel stelt hulp, steun of bescher ming te verleenen aan kinderen van het P.T.T.-personeel. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Schiedam (vac. Ds. A. Tap)- K. de Bel, te Steenwijk. Te Kootwij kerbroek, G. J. Leenmans, emeritus-predi kant te Zeist. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Oudemirdum, D. Zwart, cand. te Ooster-Nijkerk. Bedankt: Voor Pijnacker-Nootdorp, Drachtster-Compagnie, Wórmer, Zout kamp, Hoogersmilde, Mildam, Jutrijp- Hommerts, Goënga-Sybrandaburen, Ter- naard en Midwolda, D. Zwart, candidaat te Ooster-Nijkerk. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. W. Ókken, Herv. pred. te Urk, hoopt Zondag, den 4den Maart 1928 afscheid te nemen van de Herv. Gem. te Urk en Zon dag den llden Maart 1928 zijn intrede te doen te Tienhoven na bevestigd te zijn door zijn vader Ds. L. Okken, Em. pred. te Heerde. DE TOESTAND VAN Ds. BOLKESTEIN EN Ds. HATTINK. De toestand van Ds. G. Bolkestein is iets beter. De zieke had gisteren een ta melijk rustigen nacht doorgebracht. Zijn toestand blijft evenwel nog zeer ernstig. Ds. C. Hattinkkan zijn ambtsbezighe den niet waarnemen, daar hij aangetast is door rheumatische aandoeningen. Ds. J. JAPCHEN. Ds. J. Japchen, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Ooltgensplaats, moet, naar gemeld wordt, op medisch advies rust nemen. Zijn toestand is van die aard dat indien ooit, dar toch zeker niet bin nen korten tijd hervatting van zijn ambts werk te verwachten is. Dr. L. A. J. BURGERSDIJK. Het zal op 11 Maart a.s. honderd jaar geleden zijn, dat de bekende geleerde en Shakespeare-vertaler Prof. Dr. L. A. J. Burgersdijk te Alphen aan den Rijn werd geboren. Dr. Burgersdijk, die in 1851 te Leiden promoveerde, beoefende de natuurlijke historie en de letteren, was leeraar en H.B.S.-directeur in verschillende plaatsen des lands, het laatst te Deventer, en hoog leeraar aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Op het gebied van na tuurkunde en natuurlijke historie versche nen verscheidene boeken van zijn hand, o.a. het groote werk „De Dieren". Maar als zijn levenswerk moet worden beschouwd, dat hij de eerste Nederland- sche metrische vertaling bracht van alle werken van Shakespeare, een arbeid, die hij in 12 jaar volbracht, die groote be langstelling vond, welke zich in tal van herdrukken openbaarde. wasschen? Voorzichtig de trap is erg steil". „Goeien morgen juffrouw Nancy',', klonk het dadelijk terug, goeien mor gen jongejuffrouw Toetiehoe heöft het lieve meisje geslapen? Goed geloof ik; en gaan we straks weer doktertje spelen? Ja, hè!" Toetie kraaide van de pret bij dat vooruitzicht, klapte in de handjes en liet zich gewilliger helpen dan in lan gen tijd gebeurd was. Moeder waschte haar frischjes, deed haar een helder blauw-geruit schortje voor en bracht haar toen beneden, waar Torry in het kleine hokje naast de keuken zich stond te wasschen. Toetie bleef er naar kijken met -de handjes op den rug en toen de knaap gereed was en betuigde, dat hij nog even naar bo ven moest om zijn morgengebed te verrichten, keek het kind hem ver wonderd aan, dat begreep zij blijkbaar niet, en Torry meende, dat zijn gast vrouw misschien niet geloovig was, waarin hij zich evenwel vergiste, zoo als hij later op den dag vernemen zou Beneden gekomen, vond hij Moeder Nancy aan de ontbijttafel en Toetie in haar stoeltje, 't Kind strekte de arm pjes naar hem uit en was niet eerder tevreden, dan to enhet op zijn knie zatTorry bad als naar gewoonte en Nancy zette 'n oogenblik den thee pot neer en hield de ocgen op haar bordje gericht. In 1897 nam Burgersdijk afscheid van het onderwijs en vestigde hij zich te Apeldoorn; in 1898, op zijn 7f»en verjaar dag, werd hem uit de wereld van we tenschap en kunst op grootsche wijze hul de gebracht; op 15 Januari 1900 overleed hij. Het eeuwfeest van zijn geboorte zal naar gemeld wordt niet onopgemerkt voorbijgaan. GODSDIENSTONDERWIJZER. Tot godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. Gem. te Dedemsvaart is benoemd de heer J. de Jong, thans in gelijke be trekking te Esefgroen (Dr.). EEN BEDEVAART. Lisieux in Normandië, de plaats, waar de nog niet lang geleden heilig verklaar de Tharesia leefde en stierf, wordt dit jaar van 711 Mei, het doel van een eer ste nationale bedevaart voor Ned. R.-Ka- tholieken. NOG GEEN BEROEPING. In de Ned. Herv. Gem. te Oostwold (Gr.) waar spoedig een vacature komt, wegens vertrek van dr. Kromsigt naar Rinsuma- geest, zal het beroepingswerk riet direct worden begonnen. Er is met den raad van Beheer over. een bedrag van plm. ƒ20.000 te onderhandelen, doch een beslissing, voor weken reeds vér wacht, bleef tot he den uit, zoodat Voorloopig niets kan ge daan worden. DE KERK TE BORCULO. Op Maart zal de herbouwde Ned. Herv. kerk te Borculo door de Herstel-commis sie worden overgedragen. Ds. Bartels te Amersfoort, secretaris der vereeniging van Kerkvoogdijen, zal de kerk overne men. Ds. van der Wal te Neede, consu lent, zal daarna^ spreken. Op 4 Maart be gint de dienst in de nieuwe kerk. DE ORANGISTEN IN BEWEGING. De Ulstermanne, volbloed orangisten van anti-roomschen aanleg, komen na en op grond van het rapport der Mechelsche besprekingen, in beweging. Het herziene Prayer Book ging tot dusver nog eeni- germate langs hen heen. Zelfs noodigde de aartsbisschop van Dublin den Mechel- schen onderhandelaar dr. Gore uit, om op de conferentie der fAnghcaansche) Kerk van Ierland, die in September 1928 zal gehouden worden, in St. Patricks Cathe- draal te Dublin de hoofdredevoering te houden. Na de publicatie echter van het rap port der Mechelsche besprekingen ver klaarde de aartsbisschop, dat hij thans zich sterk tegen, de herziening van het Gebedenboek verklaren moest, en maakt tegelijk beleend, dat de conferentie, die in September T928 met dr. Gore als spre ker zou worden gehouden, voor onbepaal- den tijd is uitgesteld. HET ENGELSCHE GEBEDENBOEK. Het Huis van Bisschoppen heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan de ver beteringen, welke alsnog in het gewij zigde gebedenboek zijn aangebracht. Bij de stemming spraken zich 35 per sonen voor en 5 tegen de nieuwe redac tie uit. De zittipgen der vergadering der En- gelsche Kerk waren Maandag begonnen. Het gewijzigde voorstel tot herziening van het Prayerbook heeft dus nu de goedkeuring der drie secties der kerkver gaderingen der bisschoppen verkregen. Daarna begon het werk der revisie door lagere geestelijken en leeken. De aartsbis schop van Canterbury die juist 25 jaar aartsbisschop was verzekerde de Hui zen der lagere geestelijken en leeken, dat hun amendementen met de meeste zorg vuldigheid door de vergadering der bis schoppen zouden worden overwogen. Men verwacht heftigen tegenstand, zoo wel van de zijde der Anglo-Katholieken als van die der Evangelischen. Van Anglo- Katholieke zijde zal voorgesteld worden, verdere behandeling van het Prayerbook uit te stellen tot na de Lambeth-confe- ientie in 1930. De evangelischen zullen voorstellen, om voordat tot de behandeling van het gewij zigde voorstel en wijziging van het Pray erbook wordt overgegaan, een motie aan te nemen, waarin goedkeuring wordt uit gesproken over de besprekingen te Me- chelen. Nu begon het spelletje van den vori- gen avond opnieuw en zoo heel onge merkt at kleine Toetie twee sneedjes brood met rookvleesch én dronk twee maal haar melkkroesje leeg, tot groo te vreugde en dankbaarheid van haar Moeder, die aldoor bezorgd was dat de dokter zelf er niet bij in moest schieten. „En nu, jongeheer, een enkel woord- tusschen ons tweeën, zei de waar din op haar ruwen toon, dien zij den vorigen avond tegenover de mannen in de gelagkamer had aangeslagen „Je begrijpt, dat ik je onder geen voor waarde kan laten ontsnappen.... dat zou voor mij en voor het kind vroeg of laat levensgevaarlijk wezenje moet dus vrijwillig hier blijven en je verdere lot afwachtendooden zullen de mannen je niet.... waar schijnlijk schepen ze je in op een schip, waarvan de kapitein hun hand langer is en dan ga je naar een of andere ondergrondsche mijn of iet3 dergelijksdat weet ik nietje bent nu gewaarschuwden nu, hoe zal ik je noemen, want dat jon geheer klinkt wel een beetje mal, ook voor Toetie". „Noem mij maar: Joris, dat is een beste naam'. „Heel goed. Joris dus..., wou je iets vragen?" „Ja, Moeder Nancy, geef mij een of ander te doeh..,, ik kan toch niet Een later bericht meldt: Onder groote spanning heeft het lee- kenhuis van de Anglicaansche kerkver gadering het gewijzigde ontwerp tot her ziening van het gebedenboek met een meerderheid van 196 tegen 80 stemmen aangenomen. Daar het door het huis des geestelijken en der bisschoppen reeds aan genomen was, zelfs met een veel groote- re meerderheid, gaat het ontwerp nu naar wat men in het Lagerhuis de commissies zou noemen. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Gedurende de maand Januari werd voor de Samenwerkende Zendingscorpora ties een bedrag van slechts 22.261.27 ont vangen, hoewel de raming der uitgaven een bedrag aanwijst van ruim ƒ70.000 per maand. Eindigde het jaar 1927 met een tekort, het jaar 1928 zet in met nieuwe zorgen. En dat bij een arbeidsgelegenheid op de verschillende zendingsterreinen als men nimmer te voren gekend heeft. EERSTE PROMOTIE NED. LETTEREN TE LEUVEN. De eerste promotie in de Nederlandsche letteren te Leuven waar sinds kort de gelegenheid om in dit vak te promovee- ren is geopend zal in den namiddag van 15 Februari a.s. (kwart over twee) met eenige feestelijkheid plaats vinden. Promovendus is de heer Rutten, een Vlaming, die te Utrecht heeft gestudeerd. ONDERWIJZER ALS POLITIEAGENT. B. en W. van Deventer doen den raad het volgende ver-strekkende voorstel: Aan de leerkrachten der Openbare La gere Scholen, der gemeentelijke cursus sen voor vervolgonderwijs, der Handels avondschool, Ambachtsschool en Nij verheids-avondschool wordt het recht toegekend, gevallen van tuchteloosheid, buiten schooltijd begaan op openbare stra ten, in plantsoenen e.d. te behandelen als of zij in de school waren voorgekomen. Dit voorstel heeft in breede kringen verontwaardiging gewekt, terwijl te ver wachten is, dat de ouders in een verga dering er tegen zullen protesteeren. DE PROCEDURE OM DE KERKELIJKE COEDEREN TE TIENHOVEN. Gistermorgen zou de Rechtbank te U- trecht uitspraak doen in de procedure van de Geref. Kerk van Tienhoven tegen Ds. E. L. Smelik, inzake het bewonen van de pastorie. De uitspraak werd achter uit gesteld en bepaald op 7 Maart a.s. DE SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND. Het Bestuur van den Duitschen steden- dag heeft tot de onderwijscommissie van den rijksdag een adres met betrekking tot de kosten van de rijksschoolwet gericht, waarin het de door de rijksregeering voorgestelde regeling, om aan de landen en gemeenten een uitkeenng voor èen keer tot een totaal van 30.000.000 Mk. te doen, verwerpt. Het bestuur wijst erop, dat volgens art. 54 van de wet tot regeling van de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de landen en gemeenten het rijk aan de lan den en de gemeenten slechts een nieuwe taak kan opleggen, indien gelijktijdig de daarvoor benoodigde middelen worden aangewezen. Een bevredigende regeling van het vraagstuk der kosten moet der halve in de rijksschoolwet zelf worden getroffen en wel op zoodanige wijze, dat de door de uitvoering van de wet ont stane kosten, hetzij deze slechts voor een keer ontstaan of van duurzamen aard zijn, door het rijk worden gedragen. Volgens de ramingen, die verschillende landen hebben trachten te maken, zal het om zeer belangrijke bedragen gaan, zoo dat de hoogere kosten voor vele gemeen ten een ondraaglijken last zouden vor men. Alleen voor de Pruisische staatshuis houding raamt het bestuur de permanen te hoogere kosten voor de uitkeering van de wet op 40.0u0.000, terwijl voor de uitga ven voor een keer een bedrag van ruim 250.000.000 gedekt zal moeten worden, De gemeenten moeten daarom eischen, dat in de schoolwet zelf een voldoende dek king voor de uitgaven wordt aangewezen en dit vraagstuk op wettelijken grondslag geregeld zal worden. DE ZENDING IN EGYPTE. De ze n dingsme e werk e a van Ie', Han delsblad schrijft: den heelen dag met Toetie spelen 11" „Toetie zou met je in de gelagkamer kunnen gaan en daar kun je dan op ruimen, stoffen, poetsen en zoo al watals je wiltje hoeft nietl" „Heel graagik ken al die huis houdelijke werkjeskom maar Toetieje mag Joris helpen". Zooals de knaap verwachtte, was de deur der öelagkamer op slot en ook de beide tamelijk groote vensters waren met sluitknippen voorzien, blijkbaar diende dit vertrek wel meer als een soort gevangenis. Joris en Toetie liepen ijverig rond en maakten alles in orde, het kind zat op een tafeltje tegen den muur, met aan den eenen kant de tapkast en aan den anderen een stevige stoel als beschutting. Joris had haar een dikke krant over de beentjes gelegd, de mouwtjes omgeslagen en nu was zij ijverig aan het poetsen van een koperen schaal tje met heusch poetsgoed en twee lappen.... net als Joris zelf, die haar wees, hoe zij het te doen had. Tegen elf uur was alles keurig in orde., de kamer zag er netjes uit en Moeder Nancy noodigde beiden op een kopje chocolade, waarvan de heerlijke geur al sedert een paar minuten tot de neuzen was doorgedrongen. Toetie vooral genoot vooruit. „Kom, dan gaan we eerst handen wasschen", zei Joris en gewillig liet Op hun reis naar Jeruzalem, om daar aan de wereld-zendingsconferentie deel te nomen, zul'en de meeste afgevaardig den ook een bezoek brengen aan Egypt* De afgevaardigden van het continent van Europa zullen op ió en 17 Maart te Cairo oen conferentie houden, waar aan ook Dr. Mott en de secretarissen van den Intern. Zendingsraad Patonen Warnshuis zullen deelnemen. De traditie volgend, zul en zij deMo- hammedaansche universiteit El-Azhar be zoeken, maar ook zullen zij eeu kijkje nemen in de ze.ndings-hoogeschool al daar onder leiding van Dr. Watson, Di £wemer, Canon Gairdner en andere be kende zendelingen onder de Mohamme danen. Daar in Caïro is ook het werk der raodi:che zending in Egypte gecon centreerd. In den laatsten trja heeft er zich een n'euwe taak van zendingswerk ontwikkeld in den vorm van jeugdhulp; er zijn vijf centra gesticht in de stad zelf, waar kinderen worden opgenomen en verzorgd. Dit is natuurlijken hoofd zaak arbeid van vrouwelijke zendelingen Het g organiseerde zendingswerk in •Egypte dateert uit 1851. Voor dien trjd zijn er allerlei pogingen gedaan om er met den arbeid te beginnen, maar die bleken geen levensvatbaarheid te be zitten. In 1851 kwamen echter de ver- eenigde Presbyteriaansche Amerikanen een betrekkelijk kleine, maar levende kerkgemeenschap, die in Egypte prachti- gen arbeid gedaan hebben. Van de del ta tot aan de bronnen van de Nijl heb ben zij het land bedekt met een net van zendingsposten en volksscholen. In het bijzonder wijdde deze corporatie haar aandacht aan ^de Koptische Kerk, ten einde c'eze uit hare versteening tot nieuw lc-ven te wekken en tot arbeidl in hare omgeving te prikke'en. Zn con centreerde haar werk in die streken, w?ar de m este Kopten woonden. Het middelpunt van haar schcolarbrid lag in Asziut in Opper-Egypte. Helaas kwam het hier echter tot een breuk met de Koptische Kerk. De Koptische Patriarch bedreig e zijn geioofsgenooten d.e pro- testzntsche neigingen vertoonden, met de.i ban, en werd in deze houding ver sterkt door den khedlve Ismael Pascha, die cien vreemdelingen vijand'g was. Na de B it ehe Leze.t ng in idS2brak er voor Egypte en ook voor het zen dingswerk naar een nieuwe tijd aan. Egarte werd, mede door den aanleg van het iSu z kanaal, uit zijn isolement ge haald. Het werd voor het wereldver keer gejpend, en sedert nam ook het zendingswerk s.e:k toe. De Engelsche Church Missionary Society richtte se dert 1882 haar werk vooral1 op het Mo- hammedaansche deel der bevolking. Van Duitschen kant was het de kleine, maar goed g organiseerde Sudan Pionier Mis sion, die van Assudan uit vooral onder de stammen van cien Egyptischen Soe dan ging werken. Toch is de Amerikaansche Zending de voornaamste gebleven. Zij telt in 100 georganiseerde gemeenten met 213 filialen ongeveer 16.000 lidmaten en 24.000 doopcanuidaten. In 172 scholen geeft zij aan 14.000 leerlingen onderwijs Het zwaartepunt van haar werk verleg de zij naar Cairo. Van daar gaat ook de reeds gene emu© universiteit uit. Ook de Ned. christenheid heeft zich in Egypte niet onbetuigd gelaten. Zij heeft er een zendingspost te Caliseü 'loen omstaeeks het jaar 1850 te Erme- lo, in de gemeente van Ds. Witte veen een geestelijke opwekking ontstond, openbaarde uie zien o.a. in de begeer te om de prediking van het Evangelie onder de heiuenen te bevorderen. Naar verschillende kanten zond Ds. Witteveen de dcor hem opgeleide jonge mannen uit, „zonder buidel en zonder male". Zg moesten in het land hunner bestemming maar zien hoe zjj aah den kost kwa men. Tot zijn verbeelding sprak ook het land aan den Nijl, van waar de kin deren Israels naar 11e. Heilige Land wa ren getrokken. Later is deze tak van arbeid overgenomen door een georgani- seeide vereeniging voor ce Zending in Egypte. Het is echter bij de stichting van den éénen zenciiagspost gebleven. Up het oogenblik is er in Lgypte een groote vraag naar ond^rwgs en een groote behoelie aan n.eiisciie hulp. Hiep door vindt de Zending er een bijzonde re arbeidsgelegenheid. I de kleine zich reinigen en afdrogen. Een half uurtje later werd er op eigenaardige manier tegen de buiten deur geklopt. Nancy opende en twee der mannen van den vorigen avond stapten binnen.... de tusschendeur bleef half geopend en Joris herkende den ruwen kerel, die hem zoo heftig had door elkaar geschud.... het bloed schoot den knaap naar 't hoofd. ,.Geen persoonlijke wraakneming, die is een echten speurder onwaardig en maakt hem gelijk aan den boef", dacht Torry. spijtig Bobby's woorden her halende, maar zachtjes voegde hij er bij: „je schrale tronie zal ik dan toch onthouden en je naam zien uit te vis- schenschurkgalgenaas!" De mannen bestelden een borrel en staken hun pijpjes aandaarop vroeg de een, niet onbeleefd, schert send: „zou Moeder Nancy misschien de deur van haar ontvangkamer dicht willen doen? dat is veiliger". „Nou nog mooier, zal ik in m'n eigen huis een deur nog niet open of dicht mogen hebben naar verkie zing...." bromde Nancy, maar zij sloot dan toch de deur. trok zelfs den sleutel eruit en stak dien in den zak, spottend vragende: „nog meer van de hceren hun believen?" waarna zij met haar breikous achter de met zink be slagen toonbank ging zitten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5