SPLINTER DAG-AGENDA. Maandag 13 Febr.. 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Concert door de Mij. van Toonkunst. 14—17 Febr. Rest. „Zomerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. Vrijdag 17 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: „Samson" door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore" Maandag 20 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitzendavond v. d. Chr. Radio-Vereen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den lieer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME. KARPETTENWEEK DAMMEN. Christelijke Damvereeniging. Dinsdag j.l. speelde de Leiderdorp- sche Damclub haar retour-match te gen bovengenoemde vereeniging. Het mocht de Chr. Damvereen. niet gelukken revance te nemen. Doordat, de Leiderdorpsche Dam club in zeer gooten getale was opge komen werden er verschillende nieu we leden bij de Chr. L. D. toegevoegd pn speelden de volgende personen: Chr. L. D. L. D. C. Kleerv. d. Vegte afgebroken. Boezaartv. d. Voort 11 G. v. Zwieten Sr.—M. C. Degenaars 20 T. D. v. d. Bosch—N. Mol 2—0 de GraafHoogervorst 02 OptendreesD. Brunee 11 MeinemaK. Spek 20 ColpaA. v. Vark 02 Kwaadgrasv. Egmond 02 G. v. Zwieten Jr.N. Kranenburg 02 LaterveerW. van Tol 11 Siere—A. Capaan 02 MolenaarK. Kranenburg 02 WijngaardN. Spies 02 KoepélaarJ. Ket 02 BlonkP. Degenaars 02 NieuwenhuisB. Bodeven 02 J. KlinkenbergJ. Goedhart 20 11—21 LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Januari 1928. 112 fa. H. A. Akerboom. Hooge Mors ch weg. 90 Drukkerij „Moderne", Nieuw- straat 30. 651 fa. Gez. Fruitman, Morschstr. 52 2667 W. Hienkens, De Kempenaer- straat 7. Oegstgeest. 2655 Th. A. den Hollander Jr., Hoogl. Kerkgracht 35. 332 B. Homan, Nassaulaan 44, Oegst geest. 467 M. C. Kamsteeg, W. de Zwijger- laan 21, Oegstgeest. 530 W. Kuit, Meidoornstraat 26.. 185 C. W. Lindenhoff, Oude Rijn 3. 690 L. Duinw. Mij., Nachtegaallaan 5. 543 Mej. J. J. Longepee, Utrechtsche Veer 10a. 761 Gebr. Meyer. Stadhouderslaan 8. 187 J. J. Morsch, Haagweg 41 94 P. M. Nederburgh, Rijnsburger- weg 86. 921 Th. A. E. Overduin, v. Oldenbar- neveldtstraat 37. 522 J. Schaap, Prins Hendriklaan 9, Oegstgeest. 51 A. G. Stark, Maresingel 58. 467 A. J. WaalsWitteveen. Haag- weg 48. 2672 M. Ziegelaar en Zn., Rijnsbur- gerweg 41. 367 D. Zirkzee, Haarlemmerstr. 185. De politie alhier waarschuwt te gen een 50-jarige juffrouw, die aan de huizen kruiden te koop aanbiedt, waarvan men na gebruik onpasselijk wordt. BINNENLAND, PRINS HENDRIK. Prins Hendrik vertrok hedenmid dag per S.S. van 12,15 uur uit Den Haag naar St. Moritz, ter bijwoning van de Olympische wedstrijden. De Prins is gistermiddag omstreeks 3 uur per auto uit Den Haag in Haar lem aangekomen en heeft zich recht streeks begeven naar rle woning van wijlen Prof. Lorentz. Na dit bezoek heeft Z. K. H. zich per auto begeven naar de sociëteit Trou moet Blijcken, waar de heer Vincent I.oosjes hem met e.en korte, hartelijke toespraak het eerelidmaatschap van de sociëteit aanbood. Tevens werd aan Z. K. H. een oorkonde van de Sociëteit overhandigd. Omstreeks half vijf is de Prins per auto naar Den Haag terug gekeerd. RIJKSWERKVERSCHAFFING TE AVEREEST. De leiders van de Rijkswerkverschaf fing te Avereest hebben bij nader in zien besloten, tegen de aanvankelijke bedoeling in, voorloopig geen nieuwe groep Utrechtenaren te doen overko men. Met het oog op de vrij hooge on kosten, welke een spoedige huisves ting van een nieuw aantal arbeiders met zich zou meebrengen is besloten een week te wachten. De huisjes op het spoorwegempla Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Hendrik te Haarlem een bezoek van rouwbeklag- afgelegd bij mevrouw de weduwe ProfLorentz. Op onze foto ziet men Z.K.H.terwijl hij het sterfhuis verlaat en de zoon van den overledene hem uitgeleide doet. cement te Zwolle moeten eerst gron dig schoongemaakt worden en op nieuw worden ingericht, terwijl de stroozakken gewasschen en van nieu we vulling voorzien moeten worden. Indien men, zooals het plan eerst was, morgen een nieuwe groep arbei ders had willen huisvesten, had men veel nieuw materiaal moeten aan schaffen. De minister van Binnenlandsche zaken zal nader vaststellen wanneer een nieuwe groep werkloozen uit Utrecht naar Avereest zal gaan. In te genstelling met berichten, als zouden alleen de z.g. „opruiers" van steun verstoken zijn, kunnen wij melden, dat alle tachtig Utrechtenaren, die Maandag zijn terug gestuurd, van el- ken steun zijn uitgesloten. Waarschijnlijk wordt geen hunner later opnieuw naar Avereest gediri geerd. In totaal zijn thans nog twintig Utrechtenaren in het Westerhuizings- veld werkzaam. Bij de vijftien, die niet in staking waren gegaan heeft zich nog een vijftal gevoegd, dat verklaar de liever te blijven.- Sedert een paar weken is er ook nog een groep van vijftig werkloozen uit Apeldoorn on der Avereest te werk gesteld. Het droevig verschijnsel heeft zich voorgedaan, dat enkele werkloozen Maandag dronken op het werk kwa men. Zij zijn op staanden voet ontsla gen. Van de vijftig Apeldoorners is deze week een twintigtal naar Diepen- heim gedirigeerd, waar de Nederland- sche Heidemaatschappij een ontgin ning uitvoert voor Baron de Vos van Steenwijk. Behalve deze laatste en de twintig Utrechtenaren, *is er ook nog' een twin tigtal werkloozen uit Avereest zelf werkzaam zoodat aan het ontwate ringsplan aldaar in totaal nog een kleine honderd arbeiders werken. HET ONDERWIJS IN HET FRIESCH OP DE LAGERE SCHOOL. Op de volgende vragen van de hee- i'en Croles en de Vries, leden van de Eerste Kamer; Uw Excellentie veroorloove oncler- geteekenden zich, in aansluiting aan de in het vorig jaar gestelde en deze zaak betreffende vragen, alsnog do volgende vierledige vraag tot u te richten: Is uwe Exellentie bereid zijn mede werking te verleenen, dat: 1. In artikel 2, tweede lid van de Lager Onderwijswet aan de daarge noemde vakken worde toegevoegd: dat der Friesche taal? 2. In artikel 3 van dezelfde wet wor de opgenomen, dat aan het leerplan ook dit vak kan worden toegevoegd? 3. Gelegenheid wordt gegeven van rijkswege om een akte van bekwaam heid voor school- en huisonderwijs in dit vak te verkrijgen? 4. Aan het bezit van deze akte, met of zonder nadere voorwaarden, dezelf de financieele voordeelen woorden ver bonden, als aan het bezit van de akten 1, m en n? heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen het volgende geantwoord: De ondergeteekencle is van oordeel, dat de rij der vakken van artikel 2 der Lager Onderwijswet 1920 niet uit gebreid moet worden, dan wanneer daarmede zou worden voldaan aan een dringend en vrij algemeen gevoel de behoefte, waarin alleen de lagere school kan voorzien. Zoolang niet af doende gebleken is-, dat niet op ande re wijzé dan door de-lagere school voldaan kan worden aan de behoefte aan onderwijs in het Friesch, bestaat er naar zijn meening geen reden tol opneming van dit vak in artikel 2 der wet te bevorderen. De- ondergeteekende moet dus de in de eerste plaats gestelde vraag ont kennend beantwoorden. Een antwoord op de andere vrag'en kan in verband hiermede achterwege blijven. BUITENLAND. REG1EFINGSCRISIS IN NOORWEGEN. Motie van wriilronwen aangenomen. Het .Storting heeft gisteravond de door Mohwinckel ingediende motie van wantrouwen tegen de linksche regeering met 86 tegen 63 stemmen aangenomen. Een lid van het Storting was afwezig. Tegen stemden de arbeiderspartijen alsmede een lid der radicale volks partij. De invloed der bankwereld. Naar gemeld wordt, zou de crisis verband houden met de houding der regeering tegenover de bankwereld. In het Storting legde minister-pre sident Hornsrud n.l. verklaringen af over de op het oogenblik dér regee- ringsvorming gevoerde besprekingen met toonaangevende financieele krin gen. Bij die besprekingen werd voorge steld. dat de regeering .de oprichting van een „clearing house" voor bank deposito's zou overwegen. Verder vermeldde de premier zéke re andere particuliere besprekingen die bij het in functie tie dén der link sche regeering plaats vonden en waaraan ook de gouverneur der Bank van Noorwegen deelnam. De minister-president zinspeelde er op, dat de linksche regeering thans ten val gebracht moest worden, wijl ze geen gedwee werktuig van de Bank van Noorwegen, noch van de groot-financiers wilde zijn. Mohwinckel kabinetsformateur? De minister-president van het ten val gebrachte kabinet zal vermoede lijk den koning adviseeren, den leider der radicale partij, den voormaligen minister-president Mohwinckel met de vorming eener nieuwe regeering te belasten. Mohwinckel heèft in de gisteren ge houden zitting verklaard, dat hij een eventueelé benoeming tot kabinets formateur zou aanvaarden. Hij zou een kabinet fortneerèn. dat uitsluitend uit radicalen zou zijn samengesteld. DE CRISIS IN JOEGO-SLAVIë. Het ontslag van het kabinet aanvaard Na afloop van den gistermiddag ge houden ministerraad begaf minister president Voekitsjewitsj zich naar den koning, om hem opnieuw het ontslag van het kabinet aan te bieden. Na de audiëntie hij den koning deelde de minister aan de journalis ten mede. dat de koning het ontslag liad aangenomen. Nader wordt uit. Belgrado gemeld, dat de koning- minister-president Woekitsjewitsj opdracht gegeven heeft tot vorming van een concentratie-ka binet. Zooals bekend dreigde reeds sedert eenigen tijd een crisis, doch men heeft deze klaarblijkelijk uitgesteld totdatde onderhandelingen over een leaning haar beslag gekregen hadden. Raditsj kabinetsformateur? Nadat Raditsj definitief van een' deelneming aan een cöncentratie-ka- binet-Woekitsjewitsj had afgezien, heeft Woekitsjewitsj den koning om ontheffing van de opdrachl^tot kabi netsformatie verzocht. In politieke kringen verwacht men, dat Raditsj met de kabinetsformatie zal woorden belast. DE FRANSCH-BELGISCHE ECON. ONDERHANDELINGEN. Nog geen overeenstemming. De Fransch^Betgischeonderhande lingen over het. Sluiten van een nieuw 11an.deIsaccoord '-hebben ook Woensdag nog den heeleri dag geduurd zonder dat een practiseh resultaat kon wor den bereikt. Tegen den avond deelden de Fran- sche, Belgische en Luxehïburgsche ge delegeerden mede, dat zij over de ge houden wisseling van gedachten met hun regeeringen óverleg gingen ple- ,fen en de besprekingen vervolgens Ie Parijs zouden hervat worden, met de hoop op een bevredigende rege ling: de hervatting zal vermoedelijk Maandag gebeuren. HET BELGISCHE ONDERWIJS EN DE POLITIEK. In do Belg. Kamer las de Min. van kunnen en wetenschappen een circu laire aan de gemeenteraden en de le den van het onderwijzend personeel voor, betreffende de deelneming dezer laatste aan politieke betoogingen en waarin stipte neutraliteit op school ten aanzien van alle politieke meenin- gen of propaganda voorgeschreven wordt. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Tsjang Kai Sjek leider der Kwomintaiig. Naar uit Peking gemeld wordt, heeft het congres van de Kwomintang Tsjang Kai Sjek tot partijleider geko zen. Een mislukte aanslag op Woe. Op Woe, één der leiders van de Kwomintang en vroeger minister van buitenlandsche zaken der regeering van Nanking, die te Singapore ver blijft met Soen fo en andere Chinee- sche nationalistische leiders, werd gis teren gevuurd, toen hij de Chineesche Kamer van Koophandel verliet. Hij kwam er zonder letsel af. Lim Boem Meng, vroeger rector der universiteit van Amoi, werd gewond, maar niet levensgevaarlijk. De dader is gearresteerd. De Krijgswet in Sjanghai afgekondigd Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in de Chineezenwijk de bedrijvigheid der communisten weer zeer groot is geworden. Bij wijze van voorzorgs maatregel is de krijgswet afgekondigd. DE SCHOOLSTRIJD IN DUITSCH- LAND. Toch nog vervroegde rijksdag* ontbinding? Indien niet alle voorteekenen be driegen, zal de rijksdag toch nog vroeger ontbonden worden dan men aanvankelijk veronderstelde. De onderhandelingen tusschen de Duitsche volkspartij en het centrum over het ontwerp-Schoolwet hebben niet het minste resultaat opgeleverd en al is men achter de coulissen nog druk bezig te trachten, alsnog een compromis tot stand te brengen, het kan vrijwel als zeker gelden, dat deze pogingen eveneens zullen mislukken en dat het ontwerp-schoolwet schip breuk zal lijden. Ook in centrums-kringen, waar men tot voor enkele dagen nog hoopte dat de Duitsche volkspartij nog voor een compromis zou zijn te vinden, ont veinst men zich niet meer, dat de kan sen van de schoolwet tot een minimum zijn gedaald en men overweegt reeds, wat te doen staat als het ontwerp- schoolwet inderdaad valt. Gistermiddag hebben de centrumlei ders hun laatste besprekingen met dr. Marx gehouden en ook het fractiebe stuur heeft gistermiddag vergaderd. In parlementaire kringen liep gister avond het gerucht, dat het centrum, ingeval van een échec van de school wet voornemens zou zijn uit de coali tie te treden. Zijn wij wel ingelicht, dan is echter hieromtrent nog niets besloten. Juist is intusschen, dat eenige heethoofdige centrum-afgevaar digden dit plan propageeren, zonder evenwel voorloopig veel weerklank te vinden. Wat het centrum echter ook moge besluiten, vast staat, dat de dagen van de coalitie geteld zijn en dat men reeds ernstig rekening houdt met de mogelijkheid, dat de rijksdag niet eens meer gelegenheid zal hebben de behandeling van de begrooting voor den voorgestelden datum (31 Maart) te beëindigen. OPBOUW VAN DEN FASCISTISCHEN STAAT. Het nieuwe parlement. De groote Fascistische Raad, be staande uit, 25 leden, q.w. alle minis ters, onderstaats-secretarissen en an dere vooraanstaande fascisten, heeft gisteravond den definitieven tekst goedgekeurd van het voorstel voor het nieuwe parlement. Dit voorstel maakt een eind aan den democratischen regeeringsvorm in Italië. Het algemeen kiesrecht en het vrouwenkiesrecht worden opgehe ven. De tekst zal waarschijnlijk niet wor den gepubliceerd, voordat hij door den ministerraad, die op 20 Februari bij eenkomt, is goedgekeurd. Men meent evenwel te weten, dat de vertegen woordiging van corporaties en vak- vereenigingen in de nieuwe Kamer nietde meerderheid zal vormen, doch dat de meerderheid zal bestaan uit leden, die door Mussolini zelf wor den benoemd, zonder daarbij rekening te houden met de wenschen van de organisaties. Het is bekend, dat de Duce ver langt, dat de nieuwe Kamer zal be staan uit deskundigen en niet uit ver tegenwoordigers van verschillende be langen. Volgens verklaringen van vooraan staande personen, zal de Kamer niet veel meer beteekenen dan de benoem de Senaat. Het voorstel beteekent een absolute onderdrukking van alle vor men van partijpolitiek en politieke campagne. De nieuwe wet bepaalt tegelijkertijd de bevoegdheden van den Grooten Raad, die van zeer uitgebreiden aard zijn. KORTE BERICHTEN. 't Afgaansch koningspaar is gis teren te Brussel gearriveerd voor het brengen van een officiéél bezoek aan het Belgisch Hof. Verscheidene steden in de Chi neesche provincie Kwantoeng zijn in de macht der rooden. De Fransche vliegers Costes en Lebrix zijn na een tocht van 20.000 mijl te Washington aangekomen. De uitsluiting in de textiel-nijver heid te Kortrijk en omstreken, waarbij verscheidene duizenden arbeiders be- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, Ï&40 ML Né 6 utrr mm. .1950 M. Néder!. Draaidl. Omroep. Nö& Chr. Raldfio-Vereeniging. 6.00 Cursus Paedagogiek. Cursus B, daarna! C les XIII door Prof. Dn J. Wateiink. 7.00 Instituut Scheevers. 7-3° Cursus Paedagogiek. Cursus A. 8.00 Uitzending vanuit de Luth. Kerli aan den Bergweg te Hilversum. Deze avond is afgestaan aan de. Vereen. „Jonge ^ervormden", 1.1 hare openbare vergadering bijeen. Voorz.de beier L. W. J. van Has- seis te Hilversum, Lid Jeugdcom missie Kerkeraad Ned. Herv. Gem te Hilversum. Spreker: Dr. M. A A. de .Vrijer. Onderwerp: „Jong zijn, Christen zijn. en het Dage- lijksche Leven". Muzikale mede werking zullen verleenen: mevn S. Schone Verweij, zang; N. J de Graaffj viool; D. v. iWügenburg orgel. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Voomvond-Concert door betOm- roep-Orkest o.I.v. Nico Treep. Solist: Dick Weiman, bariton 7.15 Engelsche les. 7 .55 De heer Louis Schmidt houdt een beschouwing over Tschaikowsky'u Pathétique symphonie". 8.20 Het Concertgebouworkest o.I.v. Dr. Willem Mengelberg. In de pauze eenige mededee* lingen over de A.V.R.O. door den heer E. P. Westerveld, oud-Min van Marine, Voorz. van het voor loopig bestuur van de A.V.R.O. 10.30 Peis be richten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.20 „Salome". Tragedie 1 bedrjjf. Daarna nieuwsberichten. 9.50 Muziek. LANUENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7,-35 Gemengd avondprogramma. Daarna muziek. DAVENTRÏ, 1604 M. 5.20 Orgelspel door Patman. 5.35 Kinderuurtje. 6.40 Muziek. 6.50 lijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 8.20 Muziek. g.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. 0.35 8.50 PARIJS, (RadioJ, 1750 M. Koersen en nieuwsberichten. Landbouwcommuniqué. Nieuwsberichten. Concert. trokken zijn, is opgeheven. Het werk wordt heden hervat. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders uit de metaalindustrie van Midden-Duitschland zijn gisteravond afgebroken, zonder dat een resultaat was bereikt. Ze zullen Zaterdag wor den hervat. Naar de Berlijnsche bladen mel den. hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan het Italiaansche gezant schap te Luxemburg, daar alles over hoop gehaald en alle blanco paspoor ten en de gummistempels voor het af stempelen der paspoorten ontvreemd. Het verbond van Duitsche indu- trieelen heeft besloten de midden- Duitsche metaalindustrie financieel en desnoods door een algemeene uit sluiting te steunen. Moskou kondigt „verscherpten strijd" tegen de sociaal-democratie GEMENGD MEUWS. 101-jarige overleden. Te Surhuizum is de heer Joh. Jan Veenstra, oud 101 jaar overleden. Overreden en gedood. Te Princen- hage is de 6-jarige v. H. onder een hout wagen geraakt. De jongen kreeg een wiel over het'hoofd en was terstond dood. Verbrand. Het 5-jarig kind van den landbouwer A. Moes te Kerkenbovenveen heeft een ketel met kokend water over zich heen gekregen en hevige brandwon den bekomen. De toestand is zorgelijk. Branden. Te Bedum is de bakkerij van den beer Van Gelder afgebrand. De geheele inboedel ging door het vuur ver loren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verdacht van brandstichting. Na af loop van den brand Zaterdag bij den schoenmaker de L., te Maassluis beeft de commissaris van politie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Het gevolg daarvan was, dat de L. in voorloopige bewaring op het politiebureau moest blij ven en thans ter beschikking is gesteld van den officier van justitie. Het geheim van Koningsbosch, Naar de „L, K," uit Schinnen verneemt, heeft de daar verblijvende zwerver Janssen verklaard, dat hij ook een tijd lang ui Echt—Koningsbosch had vertoefd. IIei wordt dus waarschijnlijk, dat bet geheele moordverhaal een mystificatie is. Aan bloedvergiftiging overleden. J.l. Dinsdagmiddag beeft de metselaar Gecne van den Loonschen Dijk onder Kaatsheu vel bij bet voegen een baksteen over zijn vingers gekregen, waardoor bloedvergif tiging ontatond* Het slachtoffer, dat per

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2