CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s,e JAARGANG DONDERDAG 9 FEBRUARI 1928 NUMMER 2356 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Oil nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 13 Februari 1928, des namid dags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwei-pen; 1. Praeadvies op het verzoek van den heer J. B. Meijnen, om ontslag als Amb tenaar van den Burgerlijken Stand, uit sluitend belast met het sluiten der hu welijken. 2. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend be last met het sluiten der huwelijken. 3. Verordening houdende wijziging van de verordening van 14 April 1904 (Ge meenteblad no. 16), regelende het aantal ambtenaren van den Burgerlijken Stand te Leiden en de verdeeling hunner werk zaamheden. 4. Praeadvies op het verzoek van Mej. A. E. Revers, om eervol ontslag als lee- rares in dc geschiedenis aan de IToogere Burgerschool voor Meisjes. 5. Voorstel tot verhuring van een strook grond van het terrein aan den Lagen Morschweg, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P. No. 1036 ged., aan den Staat der Nederlanden. 6. Voorstel in zake de verhuring van het winkelhuis aan den Nieuwen Rijn, No. 22, aan Mevr. T. Alofs, geb. Marjee. 7. Voorstel tot verhuring van het per ceel grond aan den Haarlemmerweg, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie K No. 6, aan A. J. Kat. 8. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemiente van het gedeelte sloot. kad. bekend geme°nte Lei den, Sectie M No. 97. 9. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeonte van een strookje grond aan de Cobetstraat. kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 4443 ged. 10. Voorstel tot verhooging van ver schillende posten der begrooting, dienst 1927, waarvan de raming te laag is ge bleken en tot toevoeging van eenige nieu we posten aan die begrooting. 11. Voorstel inzake het sluiten van kas- geldleeningen, gedurende het 2e kwartaal 1928. 12. Voorstel tot onderhandsche opdracht van het wasschen van glazen, hout- en andere werken in gemeentegebouwen, als mede het schoonmaken van bruggen, aan J. Kukler en L. van Es. 13. Verordening ter voldoering aan art. 178 der Gemeentewet. 14. Verordening houdende wijziging van de verordening van 11 November 1897 (Gemeenteblad No. 12) op de Wateren in de gemeente Leiden. 15. Herstemming over het nader prae advies op het verzoek van de Leidsche Katoen-Maatschappij voo.'heen de Heyder en Co., om vergunning tot het maken van een verbindingsbrug van hare fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looiers- straat. 16. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen. 17. Prae-advies op het verzoek van de afd. Leiden van het R.K. Huisvestings comité, om de haar toegekende subsidie in de kosten van uitzending van zwakke kinderen naar buiten te verhoogen tot een maximum van 450 per jaar en op het voorstel van Mevr. Braggaarde Does, inzake verhooging van die subsidie tot 75 ets. per kind en per dag. 18. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aanschaffing van een baggermolen met 5 onderlossers en een motor-sleepboot; b. tot intrekking van het Raadsbesluit van 17 Mei 1926, inzake de beschikbaar stelling van gelden voor extra-bagger- werk. 19. Praeadvies op het verzoek van het Bestuur van den Leidschen Ophaaldienst voor de belastingen te Leiden, om toeken ning van een subsidie uit de gemeentekas en op het voorstel van den heer Groene- veld, inzake de oprichting van een Ge meentelijken Ophaal- en Stortingsdienst. GEMEENTEZAKEN. Verordening op het rijden. Er hangen nog een drietal voorstel len tot wijziging van de verordening op het rijden. In de eerste plaats een voorstel van den heer Groeneveld om de sluiting van de Watersteeg. de Donkersteeg en de Maarsmanssteeg te beperken. In de tweede plaats een voorstel- Spendel om op de Mare (Oost- en Westzijde) eenrichtingsverkeer in te voeren. In de derde plaats een voor- stel-Groeneveld om de verordening geheel opnieuw te hernummeren. De Commissie voor de Strafveror deningen meent, dat opnieuw num meren niet zoo urgent is. Wel rijst de vraag of door de verschillende wijzi gingen de geheele verordening naar inhoud nog wel een eenheid is. Dat punt willen zij met den nieuwen Commissaris van Politie overleggen en stellen daarom voor daar voorloo- pig genoegen mede te nemen. Modderopwerpende vaartuigen. De koelwaterinrichting van de Elec- triciteitsfabriek betrekt haar water uit de Maresingelgracht. Dit water moet eerst door zeeven gereinigd worden. Nu gebeurt het dat deze zee ven verstopt raken door de modder, die de schroeven van voorbijgaande motorbooten opwerpen. Om dit te voorkomen heeft de Com missie voor den Markt- en Haven dienst voorgesteld om te verbieden ter weerszijden van de Spoorbrug in den Maresingel binnen een afstand van 75 M. met mechanische kracht te varen. De Commissie voor de Strafveror deningen verbindt nieraan het voor stel om een uniforme strafmaat van hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25 aan t. brengen. Ambtenaren van den Bnrgerl. Stand. De heer J. B. Meijnen vraagt ont slag als Ambtenaar van den Burger lijken Stand, uitsluitend voor de slui ting van huwelijken. B. en W. bevelen in deze vacature aan het dubbeltal: T. S. Goslinga en Mr. A. F. L. M. Tepe. Leiden heeft een negental van deze onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand voor huwelijk sluitingen. Niettegenstaande dit aan tal komt het toch nog voor dat soms geen ambtenaar gevonden kan wor den. Dat geeft B. en W. aanleiding om voor te stellen de gewone ambtenaar van den Burgerl. Stand dat is de man, die aangiften van geboorten en sterfgevallen in een acte omzet een betaald ambtenaar der gemeente in buitengewone gevallen ook met de huwelijksluiting te belasten. Eigendomsrecht strookje water. Een onbeteekenend strookje water, een sloot slechts kan beteekenis heb ben wanneer men daaruoor een water weg heeft. Zoo redeneeren ook B. en W. ten aanzien van een sloot aan de Rijn- en Sehiekade. Zij stellen daar om voor deze sloot om niet van den eigenaar over te nemen, waartoe de ze zich bereid verklaarde. Eigendomsrecht stukje grond Verl. CobetF'raat. Grond voor openbare straat be stemd, behoort gemeente-eigendom te zijn. Zoo redeneeren ook B. en W. ten aanzien van eeh stukje grond aan de Verlengde Cobetstraat. De eigenaar wil dit kosteloos afstaan en stortte ook reeds 375 voor straataanleg ter nadere verrekening. De Raad moet daarover Maandag beslissen. Kasgeldleeningen. Het bedrag van 500.020 voor kas geld leeningen, waartoe de Raad op 19 Dec. j.l. machtigde, wordt weldra overschreden. B. en W. stellen nu voor dit bedrag te verdubbelen. Gemeentelijke glazenwasschers. De heerèn J. Kukler en L. van Es zijn sinds jaren aannemers van het wasschen van glazen, hout en andere verken der gemeente, thans voor een som van 12200 voor twee jaar dus 0100 per jaar. Zij vragen thans dit werk voor een tijdvak van 4 jaar te mogen aanne men in welk geval zij 20 pCt. op den prijs willen laten vallen. B. en W. berekenen, dat dit naar den tegenwoordigen maatstaf zou neerkomen op 4948 .per jaar. Gezien de resultaten van de laatste aanbestedingen van deze werken, en gelet op de oinstandgheid, dat in dit vak slechts weinig concurrentie is in Leiden, meenen B. en \V. dat het ge meentebelang vordert op het aanbod in te gaan. Subsidie uitzending zwakke kinderen. Bij de begrotingsbehandeling zeg den B. en W. gelijktijdig praeadvies toe op het verzoek van de Afd. Leiden van het R.-K. Huisvestings-Comité, om een subsidie van 450 per jaar en het voorstel van Mevr. Braggaar—de Does om den begrotingspost van 550 te verhoogen met zoodanig bedrag, dat 0.75 per kind per dag kan worden uitgekeerd instede van 0.50, zooals thans. .B en W. meenen met de Commissie voor den Geneeskundigen dienst, dat hier een zaak van algemeene gezond heidszorg mee gemoeid is, cmdat een uitzending zeer vaak langdurige ziek te voorkomt. De kosten bedragen 1.50 per dag. Meer inkomsten van particulieren zijn niet te verwachten. Daarom achr ten B. en W. een bijdrage van de ge meente tot de helft dezer kosten ver antwoord. Zij stellen voor het maximum voor iedere vereniging te stellen op 600 per jaar. Dit voorstel houdt in gunstig ad vies, zoowel op het voorstel als op het verzoek. Onbewconbaar verklaarde woningen B. en W. geven in overweging ten aanzien van de volgende onbewoon baar verklaarde woningen, die 3 Maart zouden moeten ontruimd zijn. doch waarvan de bewoners nog geen andere woning vonden, nog tot 3 Sept. 1928 de bewoning toe te staan. De bij Raadsbesluit van 20 Februari 1922 onbewoonbaar verklaarde wo ningen: Wernershof Nis. 3 en 7, Willem Frederikspoort No. 5 en Paradijssteeg No. 58; de bij Raadsbesluit van 12 Febr. 1923 onbewoonbaar verklaarde wo ningen Schapenpoort Nis. 6, 8, 10 enl2; Alida Mariahof No. 8, Rabarberpoort Nis 4 en 5; Hagemanspoort Nis. 1, 2 en 3; Brandewijnspoort Nis. 2 en 8; Pottebakkersgang Nis. 4, 5 en 6; Leeu wenpoort (ongenummerd); Molen- werfsteeg No. 3; Kloos- of Vischpoort Nis. 1 en 2; Barbarahot No. 5 en Eli- sabethspoort Nis. 2 en 3; de bij Raadsbesluit van 30 Juli 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen: Bouwelouwensteeg No. 50; Paradijs steeg No. 15; Olieslagerspoort Nis. 2 en 3; Rozenpoort No. 2 en Karelsbof Nis. 1 en 4; de bij Raadsbesluit van 27 Augus tus 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen: Bouwenlouwensteeg Nis. 4, 25, 29, 31, 32, 34, 36, 40 en 44; Paradijssteeg Nis. 31, 31a en 37; Noordrundersteeg No. 3; Van der Werffstraat Nis. 59, 61 en 63; Korte Agniet en straat No. 6; Sionsteeg Nis. 10 en 12; Elisabethshof No. 15; Vestestraat Nis. 47, 49, 53 en 63; Posthoornhof Nis. 1 en 7; Groene- poort No. 7; Koornhof Nis. 1. 2 en 3; •Klimmende Leeuwsteeg Nis. 3 en 4; St. Jorissteeg No. 5; Gortestraat No. 76; Geerestraat No. 15; Bijleveldshof Nis. 4, 8, 9, 10, 11 en 15; le Kamper poort No. 1 ;Koolgracht No. 16; Su- zanna Klinkertstraat No. 15; Doelen gracht No. 10; Zwijnhoornsteeg Nis. 3 en 15; Sliksteeg No. 20; Haverstraat No. 68; Wielmakerst-teg No. 20; Zwar- tehandspoort Nis. 10 en 11; le Looier straat No. 20; Weverstraat No. 19; Kattenpoort Nis. 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 17, 19 en 20 en Valkenpoort No. 4. EEUWJAAR PROF. KUENEN. Den lGden September van dit jaar bet Hbld. herinnert bier aan zal het honderd jaar geleden zijn, dat Abraham Kuenen, een der baanbre kende theologen van de vrijz. richting in Nederland, hoogleeraar alhier van 18531891, te Haarlem geboren werd. GYMNASTIEKUITVOERING D. O. S. Gisteravond gaf de Cbr. Gymnastiek en Schermvereeniging Door Oefening Sterk (D.O.S.) een propaganda-uitvoe- ring in de Stadsgehoorzaal. Cnder een toepasselijk wijsje van het Orkest onder leiding van den beer Versney kwamen alle werkende le den netjes opgemarcheerd, met de kleinste voorop, ue zaal binnen. Toen de muziek ophield ging de voorzitter (leider), de beer A .M. Ver schoor voor in gebed. Daarna sprak de beer Verschoor een welkomstwoord. Hij herinnerde aan het 20-jarig bestaan van D.O.S. en memoreerde dat D.OS. terecht prijs mocht stellen op den naam Chr. Gymnastiekverecniging. Velen willen dat Chr. niet aanvaarden voor een vereeniging tot lichaamsoefening; dat kan men wel neutraal doen. Neen meent Spr.. indien wij ook in dezen uitgaan van den eisch Gods, alles te doen tot Zijne eer. Ook de spieren moeten gebruikt tot eere Gods. Spr. wenscht D.O.S. geluk niet al leen met het vierde lustrum maar ook met bet feit, dat deze uitvoering mogelijk is onder leiding van hen, die het geheele jaar de oefeningen leid den. Spr. hoopt, dat dit ook bij de oefeningen zal blijken. Maar ook hoopt hij dat deze uitvoering inder daad propaganda zal maken en dat de vereeniging in ledental en in be gunstigers-aantal zal winnen. De Directrice der damesafdeeling, Mej. A. v. d. Vegt en de Directeur der heerenafdeeling, de heer A. van Zand vliet ontvangen daarna elk een bloem stuk. door de kleinste leden van D.O.S. aangedragen en bi* monde van den Dirx tcur overhandigd. Tën slotte memoreert de heer Ver schoor nog de wisseling van be schermheer. Jhr. de Gijselaar ging heen, maar Mr. A. van de Sande Bak- huyzen was zoo bereidwillig om de plaats in te nemen. Spr. brengt hem voor die hooge eer de vereeniging be wezen dank. Daarna wordt het programma afge werkt, waarvan om des tijds wille enkele nummers moesten vervallen. Het is ondoenlijk om nummer voor nummer te bespreken. Het geheel gaf, ook naar het getui genis van deskundigen van andere vereenigingen, blijk van degelijke stu die en goede leiding. Er werd over het algemeen keurig gewerkt. Elke handeling was gemarkeerd en af. In sommige nummers was een fijne gratie aanwezig. Wij noemen o.a. oefe ningen van en op de plaats door Sub- ad sp. Dames, de oefeningen aan de brug voor dames en de knotsoefenin gen door dames. Het laatste nummer werd op verzoek herhaald. Maar ook de jongens en niet te vergeten de hee- ren leverden prachtig werk. Bewon derenswaardig waren o.a. de oefenin gen Hoogrek en Hoogt brug. Een steeds aardig nummer is ook de Springrietoefening, terwijl de fan tasie, uitgevoerd door in 't wit ge kleeds dames op het tooneel, zeer in den smaak viel. Het was inderdaad een. hoogstaan de uitvoering, die D.O.S. eer aan doet. Klokke half twaalf waren allen weer voor den afmarsch gereed. Na een dankwoord van den heer Ver schoor, die daarop voorging in dank gebed. werd onder het spelen van het D.O.S.-lied afgemarcheerd. CHR. SOCIALE ACTIE. Wij vernemen, dat het Comité voor Christelijk Sociale Actie, alhier, heeft besloten de naam van dit Comité te wijzigen in „Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen". Het spreekuur wordt, evenals voor heen, voorloopig nog gehouden op eiken Dinsdagavond van 7 tot 8 uur in „Pniël", Middelstegracht, alhier. HET ACAD. ZIEKENHUIS. Het nieuwe Academisch Ziekenhuis alhier zal worden overgedragen aan en in gebruik worden genomen door de Medische Faculteit der Universi teit op Zaterdag 17 Maart in een plechtige bijeenkomst waarbij leden der regeering tagenwoordig zullen zijn. DE LEIMUIDER PLASSEN. Sinds eenigen tijd overwegen B. en W. van Leiden onderhandelingen aan te knoopen met de N. V. Mijvo (Maat schappij tot ontginning van woeste gronden, door middel van stadsvuil) teneinde het stadsvuil aan te wenden tot demping van plassen te Leimui- den. In 1927 is echter in de gemeentever ordening van Aalsmeer, waarin deze plassen liggen, een bepaling opgeno men, waarbij het verboden is, plassen op deze wijze te dempen, omdat er plassen op onoordeelkundige wijze ge dempt zijn en daardoor bewoners ter plaatse door den ondragelijken stank grooten hinder ondervonden. De Mijvo stélt thans pogingen in het* werk, om deze verbodsbepaling inge trokken te krijgen. BESTUURSVERKIEZING LEIDSCHE UNIVERSITEITSRAAD. In de gistermiddag gehouden jaar- lijksche vergadering van den Leid schen Universiteitsraad werd in de plaats van den aftredenden voor zitter, Mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, te Leeuwarden, die zich niet herkiesbaar had gesteld, gekozen de heer Mr. W .A. Mees te Rotterdam. De secretaris-penningmeester van gecommitteerden, de heer Mr. Ph. B. Libourel te Delft, werd herkozen. Eveneens werden herkozen de aftre dende leden de heeren Jhr. Mr. E. C. U. van Doorn te Den Haag, Dr. J. C. J. Bierens de Haan te Amsterdam, Dr. J. van der Hoeve te Eefde, Mr. E. N. van Kleffens te Den Haag en Mr. P. J. van Wijngaarden te Rotterdam. Prof. Dr. J. C. Kluyver te Leiden werd herkozen als lid van de commis sie van uitvoering. Voorts werd een aantal nieuwe leden benoemd. RING „LEIDEN EN OMSTREKEN" VAN DEN BOND VAN J. V. OP G. G. Gisteravond werd van bovenge noemde Ring de 4de openbare verga dering in dit seizoen gehouden, dit maal in de Christelijke school aan den Morschweg te Oegstgeest. De vergadering werd geopend bij af wezigheid van den Voorzitter, door den alg. sec vr. J. v. Hooidonk van Leiden, die liet zingen Psalm 119 vs. 7, las Efeze 6 en voorging in gebed. Spr. heette daarna alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn ver heuging uit over de goede opkomst ondanks het min-aangename weer. Belangrijkste nieuws ia dit Nummer. Binnenland. Het nieuw Acad. Ziekenhuis te Leiden zal 17 Maart officieel In gebruik worden genomen. Begrafenis van Prof. Dr. H. A. Lorentz. Buitenland. De Noorsche regeering is ten val ge bracht. De crisis in Joego-SlavfS. De schoolstrijd in Dnitschland. Mislukte aanslag op den Cliineeschen ex-minister Woe. De notulen van de vorige vergade ring werden gelezen en goedgekeurd, Daarna werd het woord gegeven aan vr. D. v. d. Stoep van „Obadja" te Leiden, tot het houden van een inlei ding over: „Onze(n) Grondslag". Spr. behandelde daarin hoofdzake lijk de uitspraak van den Bond, op den Bondsdag 1927 te Leeuwarden ge daan, n.l., dat onder de drie Formu lieren van Eenigheid in art. 3 (het art. over den grondslag) van het Bondsre- glement genoemd, moeten worden verstaan de 3 Formulieren van Eenig heid der Geref. Kerken en zooals die door haar worden gehandhaafd". Spr. behandelde eerst dei formeele be zwaren die daartegen aangevoerd zijn, en die ook werkelijk reden van be staan hebben en toonde daarna aan, dat materieel onder de drie Formu lieren van Eenigheid nooit iets anders is te verstaan als in de motie van den Bond nader is geformuleerd. Vervolgens betoogde spr. de nood zaak van deze uitspraak, omdat er thans twee kerken zijn, die zich bei den beroepen op de drie Formulieren van Eenigheid, maar deze verschillend uitleggen. Tenslotte wees spr. er nog op, dat door deze motie het interkerkelijk ka rakter van den Bond behouden is ge bleven en dat de richting precies de zelfde is gebleven. Op deze inleiding werd nog eenige bespreking gehouden, waarbij gecon stateerd werd, dat, gezien het feit, dat de handelwijze van den Bond geen tegenspraak bij de vrienden uitlokte, allen het er over eens waren, dat het karakter van den Bond door het aan nemen van meer genoemde motie niet de minste wijziging heeft ondergaan. Nadat vervolgens eenige oogenblik- ken pauze was gehouden, was het woord aan vriend Henk Boter van „Dr Bavinck" te Leiden, om in te leiden het onderwerp: „De J. V. en de ver loving". Spr. wees er op, hoe wij als Chris tenen de verloving moeten verstaan, niet als een soort proeftijd, maar veel meer als het voorportaal van het hu welijk, waarbij in kiem reeds de ge zinsplicht aanwezig is en betoogde daarna de noodzakelijkheid van het iid zijn van verloofde jongens van de J. V., omdat deze zeer veel invloed heeft op de vorming van den persoon, ook wat betreft de plichten, die hij later als hoofd van het gezin zal heb ben. Op deze inleiding volgde een aange name bespreking. Vervolgens werd nog ter sprake ge bracht de inrichting van de Jaarver gadering van den Ring. Besloten werd het bestuur op te dragen te trachten de Jaarvergadering een feestelijk ka rakter te geven en haar in te richten op een meer grootscheepsche manier dan dit gewoonlijk geschiedt. Daarna werd de vergadering geslo ten door vr. Biesbroek van Oegstgeest (Morsch) met dankgebed. DIERENBESCHERMING. Maandag 13 Febr. a.s. zal in zaal 10 van het Nutsgebouw de ledenver gadering der afd. Leiden en Omstre ken van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren gehouden worden. In deze vergadering komen aan de orde de jaarverslagen, bestuursverkie zingen, verkiezing van afgevaardig den naar de alg. verg. te Zutphen en bespreking van het programma van werkzaamheden der, afdeeling in 1928 INBRAAK. Dinsdagnacht is ingebroken in het kantoor van de Leidsche Broodfabriek De dieven hebben zich toegang ver schaft door de forcecring van een paar deuren en daarna alles overhoop ge haald zonder daarbij iets van waarde te vinden, hoewel een bedrag aan geld dat betrekkelijk voor het grijpen lag. aan hun aandacht is 'ontsnapt. Ze hebben zich daarna tevreden ge steld met wat rumboonen en een kist je kwatta. De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1