noemd gemeentelid nog onlangs in de kerkeraad geen voldoend resultaat had. DE ENGELSCHE ZONDAG EN DE COURANTEN. Een der verschijnselen uit den oorlogs tijd, waartegen in Engeland van vele zij den verzet wordt aangeteekend, zijn de Zondags-edities van verschillende bladen; vóór den oorlog verschenen er in Enge land op Zond g geen couranten. Uit de vereenigingen, die den ouden En- gelschen Zondag willen handhaven, zal in den komenden zomer een studiecom missie naar Europa gaan om den conti nentalen Zondag te bestudeeren. Als stu dieveld komen speciaal België, Frankrijk en Zwitserland in aanmerking. Uit het Sociale Leven. CONGRES VAN HET I. C. V. Het dagelijksch bestuur van het In ternationaal Christelijk Vakverbond heeft op 1 Februari to Straatsburg vergaderd en daar besloten, het vier de Internationaal Congres te houden te Munchen op 26, 27 en 28 Sept. 1928. De hoofd-onderwerpen van het con gres zullen zijn concentratie en ratio naliseering. Twee inleidingen zullen zich bezighouden met de concentratie in het bedrijfsleven, en wel de eerste met de internationale concentratie en de tweede met nationale concentratie en wetgeving. De eerste inleiding over rationaliseering zal zich bezighouden met de rationaliseering in het alge meen en haar economische voordee- len, terwijl de tweede inleiding de ge volgen van de rationaliseering zal be spreken en de taak van vakbeweging en staat. Verder zal een inleiding gehouden worden over den stand en de ontwik keling van de internationale sociale wetgeving. Een conferentie van de jeugdleiders der Christelijke vakbeweging zal aan het congres verbonden worden. LUCHTVAART. HET DUURRECORD VOOR VLIEGTUIGEN. Gisteren is Chamberlin, ditmaal in gezelschap van Roger Williams op het vliegveld te Birdfield opgestegen om een poging te doen het wereld- duurrecord weer op zijn naam te brengen. Het vliegtuig was nauwe lijks 12 tot 15 meter van den grond, toen het met een harden smak neer viel en nagenoeg verbrijzeld werd. Beide vliegers kwamen met den schrik en een paar builen vrij. ONZE LUCHTHAVENS. Schiphol, de luchthaven ^an Am sterdam, werd gedurende de maand Januari 1928 aangedaan door 306 vliegtuigen van het regelmatig bur- gerluchtverkeer en door 140 militaire vliegtuigen van leger en marine, ter wijl 7 extra vliegtuigen aankwamen en vetrokken. Bovendien had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal passagiersvluchten 6 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, werd gedurende die maand aangedaan door 150 verkeersvliegtui gen en door 57 militaire, terwijl er 16 speciale vluchten met K.L.M.-machi- ües plaats hadden, 205 vluchten met Pander-vliegtuigen van de R.AC.. (Rotterdamsche Aero Club) en 6 vluch ten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleziervliegers bedroeg 9, het aantal bezoekers 579. DE VLUCHTEN VAN VAN LEAR BLACK. Het vliegtuig H.-N.A.D.P. van de Koninklijke Nederlandsche Lucht vaartmaatschappij, met den bekenden Amerikaan van Lear Black aan boord, is met de vliegers Geyssen- dorffer en Scholte aan boord Zaterdag ochtend van Londen vetrokken en na ongeveer 6 uur 50 minuten zonder tusschenlanding te Berlijn aangeko men. Naar wij verder vernemen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de heer Van Lear Black met dit toestel naar Rusland zal vliegen. GEMENGD NIEUWS. Moord opgehelderd. In oorlogstijd vertoefde in Limburg zekere Jansen, een oude zwerver, die met bedelen en land- looperij zijn kost ophaalde en vooral veel in de omgeving van Echt vertoefde. In den volksmond droeg hij den naam van „de Kromme". Op zekeren dag was J. verdwenen. Nie mand hoorde meer iets van hem, tot voor enkele dagen den gemeente-veldwachters van Echt ter oorde kwam, dat een tweetal personen, die destijds veel gesmokkeld zouden hebben, zich in dronkenschap zou den hebben uitgelaten, dat „de Kromme" in het Echter-bosch begraven was en dat thans wel niets meer hen zou kunnen verraden. In verband hiermede hebben Je keide veldwachters zich in den afgeloopen nacht naar Waubach bij Heerlen begeven en den aldaar wonenden H. van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij is naar Echt overge bracht. Naar een tweeden persoon, zekeren I., eveneens in Waubacht woonachtig, wordt nog gezocht. Beiden worden verdacht de hand in de verdwijning van J. te hebben gehad. Doodelijk ongeluk op het station Haar lem. Op het 2e perron van het station fe Haarlem is Zaterdagavond te ongeveer xwart na tien een doodelijk ongeluk ge beurd. De 45-jarige heer Vermeulen uit Rotterdam was in den trein naar Den RECLAME. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Haag gestapt in een wagon, waarin het rooken verboden was. De heer V., die een sigaar rookte, merkte te laat op, dat hij zich in een niet-rooken-coupé bevond en wilde den wagon verlaten. Ilij had gebruik kunnen maken van de harmonica-verbin ding, daar het een electrische trein was, maar in plaats van dit te doen, sprong hij waarschijnlijk uit zenuwachtigheid uit den reeds in beweging zijnden trein. Dit liep goed af, maar toen hij in een anderen wagen wilde springen, kwam hij te val len en raakte onder den trein. Even later werd zijn deerlijk verminkt lijk te voor schijn gehaald. Door een fokstier aangevallen en ernstig gewond. Zaterdagmiddag bezocht te Eibergen de vroegere verzorger van een fokstier den nieuwen verzorger. Het beest scheen minder prettige herinneringen aan zijn vroegeren baas te hebben, want niet zoodra hoorde het weder zijn stem, of het werd zeer woest en viel als dol op V. aan, met het gevolg, dat hij dezen ernstig met zijn horens verwondde. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De getroffene bevindt zich in zeer zorgelijken toestand. Drenkeling gered. Zekere G. J. J. uit Twello, keerde Zaterdagmiddag van zijn werk naar huis terug. Bepaald nuchter was hij blijkbaar niet, want toen hij met zijn rijwiel ter hoogte van de Zandpoort moest uitwijken voor een auto, reed hij van den hoogen kaaimuur in den IJsel. Met zeer veel moeite wist men den man, die reeds tweemaal in de diepte was verdwenen, te redden. Nadat hij op het droge was gebracht, bleek dat de drenkeling, die te veel aan Bacchus geofferd had, volkomen nuchter was geworden. Druipnat en bibberend van de koude vervolgde hij toen maar zijn reis, om gedurende den vrijen Zaterdag middag over zijn „geval" na te kunnen denken. Inbraak. Inbrekers hebben een nach telijk bezoek gebracht aan het gebouw van de Coop. Landbouwvereeniging „St. Catha- rina" te Reeuwijk. Voor het vervoer van de brandkast was over een sloot een keu rige brug gebouwd, doch er was geen brandkast! De buit was zeer gering: een kistje sigaren hebben de teleurgestelde „heeren" zelfs laten staan. Brand in een hoedenmagazijn. Zon dagmiddag omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in het dames-hoedenmagazijn „De Glunder" in de Diezerstraat te Zwolle. Het bovengedeelte van het huis staat in brand. De brandweer is druk bezig met het blusschingswerk. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Ook een „huwelijksgeschenk". Een vroolijke bruiloftstoet te Bergambacht werd op den terugweg van het raadhuis plotseling aangehouden door de Rijkspoli tie. Het proces-verbaalboekje kwam te voorschijn wanttwee der rijtuigen waren niet voorzien van een spiegeltje om achterwaarts te kunnen zien. Arbeider overreden. Zaterdagavond is de 59-jarige veenarbeider K. M. uit Weer- dinge, door de tram, die 19.15 in Emmen moet aankomen, overreden, doordat hij voor een passeerenden auto wilde uitwij ken. Den ongelukkige werden beide beenen afgereden. Per tram werd hij naar Eramen vervoerd, waar spoedig drie dokters ge neeskundige hulp verleenden. Voor het leven van den man wordt ge vreesd. De ongelukkige is gehuwd en va der van zes kinderen, van wie twee nog naar school gaan. Overlast in een treincoupé. Een 27- jarige dame, die Vrijdag van Amsterdam naar Alkmaar in den trein alleen in een coupé zat met een handelsreiziger, werd door dezen met allerlei praatjes lastig ge vallen, terwijl hij tenslotte trachtte tot handtastelijkheden over te gaan. De dame wist den onverlaat tot Castricum op een afstand te houden en aldaar aangekomen, deelde zij den treinconducteur mede, het geen zich tusschen haar en den handels reiziger had afgespeeld. Deze handelsrei ziger werd gedurende het verdere gedeel te van de reis bewaakt en te Alkmaar aan de inmiddels tewaarschuwde politie overgeleverd, tegenover wie hij bekende ontoelaatbare handelingen te hebben ver richt. Er is tegen hem proces-verbaal op gemaakt, waarna hij ter beschikking der Alkmaarsche justitie is gesteld. De onbewaakte overwegen. Zaterdag morgen te ruim 9 uur werd door den per sonentrein uit de richting Heerenveen op den onbewaakten overweg nabij Akkrum een auto aangereden en verbrijzeld. De be stuurder werd daarbij gewond. Een autobus van den dijk. Doordat de kant van den Waaldijk te Dalem door de vele regens zeer week is geworden, stortte Vrijdagochtend, naar „Het Volk" meldt, bij den eersten dienst de autobus van de onderneming Gorinchem—Tiel, van den zeer hoogen dijk. Drie van de twaalf inzittenden werden ernstig aan hoofd en beenen verwond, ter wijl de overige passagiers min of meer door glasscherven werden geblesseerd. De bus, die over den kop geslagen is, werd totaal vernield. Overreden en gedood. Vrijdagmiddag werd de 72-jarige vee-expediteur A. Israël te Groningen aangereden door een vracht auto van de N.V. v. d. Bergh's Fabrieken aldaar. I. bekwam daarbij een gebroken halswervel en een schedelbreuk, zoodat een juist passeerend geneesheer slechts den dood kon constateeren. Zaterdagmorgen heeft de Gemertsche autobus te Eindhoven het zevenjarig kind van den heer Dakermans overreden. Het knaapje kwam met twee speelmakkertjes plotseling hand aan hand achter een vrachtauto vandaan, liet ventje is spoe dig aan inwendige verbloeding overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Ernstige val. In een volkslogement te Spekholzerheide viel de 60-jarige venter van Tellingen van een trap. In bevvus- teloozen toestand met een schedelbreuk werd de man in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het bewust zijn is nog niet teruggekeerd. Doodelijke vaL Te Raalte is het 5- jarig dochtertje van den landbouwer van D., dat op een ladder was geklommen en naar beneden stortte, tengevolge van den val overleden. Te Kampen is de 30-jarige ongehuw de schildersknecht N. van een in aanbouw zijnde woning op het gemeentelijk bouw terrein gevallen en aan de bekomen ver wondingen overleden. Verdronken. Te Dalen is de 50-jarige arbeider H. A. in het kanaal geraakt en verdronken. Brand. Vrijdagmiddag is te Hilver sum in de fabriek voor machinale houtbe werking van den heer A. Hoogenbirk, Pe- relkamplaan 10, brand uitgebroken op de eerste verdieping. Er is veel timmergereed schap verloren gegaan en ook is een aan tal machines verbrand. De schade is be langrijk. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Gisternacht omstreeks half 2 ontstond door onbekende oorzaak brand in het huis van en bewoond door den heer Fr. Hellmeyer aan de Bentinckstraat te 01- denzaal, meldt de „Zw. Crt." Toen de bu ren den brand ontdekten sliepen de be woners nog. Deze werden in alle haast gewekt en konden zich met moeite uit het brandende huis redden. Het pand brandde geheel uit. Van den inboedel werd zoo goed als niet gered. Alles was verze kerd bij de Mij. Holland te Dordrecht. Het huis was het vorige jaar nog gedeeltelijk verbouwd. De brandweer wist de belen dende perceelen te behouden. Te Maassluis brak gistermiddag brand uit in het schoenenmagazijn van den heer de Looper. De brandweer was het vuur na een uur meester. Het perceel brandde uit. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Alhier heeft onder zeer groote be langstelling, de teraardebestelling plaats gehad; van het stoffelijk overschot van wijlen den heer K. L. J. Schaum, in leven leeraar aan de Rijkstuinbouw school alhier. De indrukwekkende stoet bestond uit een lijkkoets, omhangen met 9 .kransen en vier volg rijtuigen, bege leid door ongeveer ioo leerlingen der R. T.S., die aan weerszijden van den stoet waren opgesteld. Aan de geopende groe ve wierd het woord gevoera dloor den WelEerw. heer Ds. Simons uit Gouda, den heer C. Ph. Moerlands, Dir. der R. T.S.; den heer Weijer, voorz. van „Ar- boricultura", en enkele leerlingen der school, terwijl de Eerw. heer W. G. de Jonge namens de familie enkele woor den van dank sprak. Op de gehouden 'jaarvergadering van de Schaakclub „Inter Nos" is in de plaats van den heer W. de Rujjter die wegens drukke bezigheden bedank te, tot bestuurslid gekozen de heer J. P. C. Bouwman. Tegen eenige alhier wonende per sonen is procesverbaal opgemaakt, we gens het afleveren van melk, zondier gebruik te maken van een kraan. Woensdag 8 Februari, n.m. 7, uur, hoopt in het gebouw Salvatori", op te treden de heer Wi Gr. de Jonge, (bid stond voor heit gewas). Voor de Vrge Geref. Gem. aan de Nieuwstraat, hoopt Dinsdag 7 Febru ari, n.m. 7 uur, op te tred'en Ds. H. J. iGrisnigt uit Waddinxveen. De Chr. Gymnastiek ver eeniging „Hercules", hoopt Woensdag 8 Febru ari, n.m. 7.30 uur, onder leiding van haar Directeur, den heer G. W. de Jong uit Alphen, in hotel „Klaassen" een Iturnavond te geven. HILLEGOM. De bollenstreek. De Haarlemsche correspondent van het Handelsblad schrijft: Als over een paar maanden de buiten- landsche bezoekers voor de Olympische Spelen komen, zulien er zeer Velen van dit bezoek aan ons land gebruik maken om ook de bollenvelden in bloei te zien Het is daarom van zeer veel1 belang, dat de Rijksstraatweg HaarlemDen Haag •een groote verbetering heeft ondergaan De weg is niet alleen van Haarlem af zeer aanzienlijk verbreed, maar ook over een groot gedeelte geasphalteerd. Alleen is nu in het zuidelijkste deel van Heemstede, tot aan de grens van Bennebroek, he: werk nog niet voltooid maar ook dat zal wel op tijd gereed zijn. In Hililegom is, waai' dit mogelijk was, een groot deel van de voortuinen der huizen voor wegverbreeding gebruikt. Op sommige gedeelten is er echter stag natie, en naar men ons meedeelde, uit sluitend tengevolge van de wijze, waar op de taxateurs te werk gaan. Er wordt b.v. 2 of 3 gulden per M2. geboden voor den tuingrond vóór het huis. Dit kan geen ander gevolg hebben dan ver traging van de uitvo ring der wegver breeding. Want het ligt voor de hand, dat de eigenaars hun grond voor een dergelijk bedrag niet afstaan. En zoo is het ook met de brug over de haven in Hillegom. Deze zeer smalle brug, die bij druk verkeer voortdurend opstoppingen veroorzaakt, had het vo rig jaar al verbreed kunnen zijn;< als de otiicieele taxateurs wat vlotter in hun optred.11 waren. De brug behoort aan de gemeente, maar zal door het Rjjk .worden overgenomen. Tot vorbreeding kan echter niet worden overgegaan alls het hoekhuis aan de haven niet eerst is gesloopt. De eigenaar van dit huis vroeg daarvoor een zeer schappelijk be drag. Men zou zeker tot overeenstem ming zijn gekomen, als dje officieele deskundigen daartegen niet een belache lijk bod hadden gedaan. Het gevolg is, dat de eigenaar nu wijzer gemaakt door zijn gemachtigde f20.000 meer vraagt dan hij aanvankelijk vroeg,waar door zeker nog wel een jaar met proce- deoren zal verloren gaan. En intusschen blijrt in dezen druk ken verkeersweg het onmogelijk smalle bruggetje het verkeer belemmeren. tuilegom krijgt binnenkort zijn abot- toir, waarvoor de Raad f50.000 heeft toegestaan. Indien er bij de gemeenten in deze streek wat meer samenwerking .was, zou men hier zooals ten opzich te van de waterleiding waarschijnlijk voor drie gemeenten wel iets hebben kunnen bereiken. De waterleiding heeft zich inmiddels geheel gerehabiliteerd. Het water is uit stekend, en men verheugt zich nu al gemeen over deze verbetering. Iets anders schijnt het gasoelrijf bo ven het hoofd te nangen. Sinds het ge bruik van stroom in Hillegom aanzien lijk is toegenomen, ziet het gasbedrijf zijn debiet sterk verminderen. Of dit ten slotte de opheffing van dit bedrijf zéd tengevolge hebben, zal men nog die nen af te wachten. NOORD WIJK. Bij het arbeidsbemiddelingsbureau alhier, zijn in de afgeloopen week 74 pers. als werkzoekende ingeschreven, t.w.: 10 losse arbeiders, 20 landarbei ders, 21 visschers, 2 schilders, 2 tim merlieden, 2 stucadoors en 9 jongens beneden 18 jaar. OEGSTGEEST. Bevolking op A Januari 1928:2772 m. en 3171 vr., is 5943. Ingekomen 22 m. en 32 vr., is 54. Ge boren 3 j. iem 3 m., is 6. VermeerdJeriing dus met 25 m. en 35 vr., is 60. Wordt dus^ 2797 m. en 320b vr., is 6003. Vertrokken: 30 m. en 35 vr., is 65. lOverleden: 8 m. en 9 vr., is 17. Ver- mindering dus met 38 m. en 44 vr., is 82. Bevolking op 1 Febr. 1928 dus 2759 m. en 3162 vr., is 5921 personen. Op deze manier gaan we naar de 5000ste, inplaats van de óocvste inwoner. In ons vorig artikel hadden we het over „die spraakverwarring", voor wat betreft de juiste benaming onzer gemeente. Wij zagen dat er behalve van „Oegstgeest en Poelgeest", ook sprake was van Oresgest (pl.m. 866); lOsteresgeest én Oegstgeest. Anderen beweren dat men eigenlijk Oegstgeest zoo moet schrijven, zooals men dat ge woonlijk uitspreekt, omdat die geest ten lOosten van den Rijn ligt en bet dus inderdaad beteekent „Oegstgeest",, wat meer waarschijnlijk voorkomt, temeer daar Endegeest en Rhrjngeest ook aan hunne ligging hun naam te danken hebben. Inde Middeleeuwen strekten zich hooge zandige, min of meer vrucht bare landen, die nog tegenwoordig gees: gronden genoemd worden door geheel Holland langs de duinkanten uit, som tijds op zeer aanmerkelijken afstand van de zeeduinen. Op zekere plek tusschen de Leede en den Rijn, aan de Noordoostzijde van deze streek, h^iwdie men in den eer sten tijd van het Ciiristendom, hier to lande, in de nabijheid of temidden van een groot bosch of Heilig woud aan een stroompje ,,De Vliet" genaamd, dat uit de Leede in den Rijn yjoeit, en wel op de plaats waar mogelijk te vo ren een Romeinsche offerheuvel, ofwel een kleine sterkte der Romeinen ge weest was, een kerk.' Deze kerk, waar schijnlijk van hout gebouwd, heette naai* den zendeling Willebrord, de WiHebrordkerk". Zeer waarachijnlnk is het dat dit kerkje het bekende Groe ne Kerkje, oorspronkelijk is gesticht door den prediker van het Cnri&ten- dom, Willebrordus. Volgens enkele ge schiedschrijvers zou hij het kerkje .per soonlijk hebben ingewijd, terwijl weer anderen, o.a. van Rhijn, zulks tegen spreken. Zij beweren dat hij slechts in deze omgeving gearbeid heeft zonder persoonlijk tot stichting van dit kerk gebouw te hebben medegewerkt. Vol gens de legende, is de eerste kerk doo r Willebrordus na diens dóodi op boven- matuurliike wijze gewijd. Dit zal dus het kerkje in het dorp op de Ooster geest geweest zijn of de Oostelijke geest Vandaar dan Ostgest, Osteresgeest enz. Onderscheidene schrijvers, onder wel ke Hadrianus Junius, oeweren dat dit dorp mede den naam „Kerkwe-rve" of „Kerkwerf" zou gehad hebben. Die be naming vindt men mede in het ver drag, dat in 1603 tusschen Willem van Gelder, den 21 en Bisschop van Utrecht en Regumbertus, Abt van Epstemach werd aangegaan, doch uit den samen hang der zaken is met geen zekerheid o'p te maken, dat daarmede Oegstgeest bedoeld wordt. Volgens den bekenden en populairen Archivaris Bijleveld te Leiden, ia het Vaststaand dat er op het eind der 9e eeuw een kerk van eenige beteekeniü stond. Later zou de kerk verbouwd en vergroot zijn. De eerste maal diat er gewag van werd gemaakt is in bet midlden der 15e eeuw toen een toren is gebouwd. Op den 25sten April' 1450 verklaarden de Kerkmeesters met goed vinden van geestelijke»- en wereldlijke gezaghebbers een V2 morgen land van de kerk te hebben verkocht aan bet klooster „Marivnpoel" om Jen toren bouw te Ixïkcst'gen. Tusschen 1568 em 1574 werd de kerk verwoest, waarvan waarschijnlijk ten onrechte die Spanjaarden beschuldigd weiden. Het lijkt toch niet uitgesloten, dat deze kerï O'jk o n slachtoffer werd van het „smij ten" der vrijbuiters van Oem vanWyn- gaerden en van Raephorst, Wèarbjj de toren echter behouden bleef. In 1600 werd een kléin deel hier- b|ouwd tegen den bestaanden toren en in het midden der gouden eeuw (1662). werd het geheel in een artistiek kruis- kericgebouw herschapen, wat blijkt uit •een rekening en verantwoording van Claes Verruilt, secr. van het Ambacht Onder de vele giften die ingekomen wa ren, was ook da nog bestaande preek stoel, geschonken door den Edelen lieer van Houdringe Lauwerecht enz. (dit is volgens den neer Bijleveld, Jean Mamu- chet heer van Houdringe aan de Bilt) Hri bewoonde het door hem gebouwde huis ??De Gruneris", genaamd naar de Heerlijkheid „La Grunerie" bij Esca- nefflis in Henegouwen, in de familie gekomen door zrjn grootmoeder Annle de Baudrenghien, vrouw van Mare Ma- muchet. Jean was toen met zijn twee de vrouw Mare. Pellicome, vrouwe van Lauwerecht gehuwd. De toren werd af gebroken, voor zoover hij niet reeds was ingestort. Uit toevallig bewaardge- bleven aanteekeningen van Jhr. Mr. Ge vers van Endegeest is bekend, dat, als de koster steenen noodig had, deze ge haald werden uit de fundamenten v. dl toren. Door een in verval' geraakte genh i l daar bij te komen, waardoor de grafkelder had hij een geschikte gele toren bij een storm op St. Nicolaaa avond in 1824 grootendeels instortte. VOORSCHOTEN. Zaterdagavond te ruim kwart over 6 werd bij de Vink de groentenwagjen van v. N. aangereden door een auto uit Leiden van den heer T. W. Beide voertuigen bekwamen groote schade, doch persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Vrijdag lag voor de Vinkbrug een schip. De schipper klom op den spoor- kant, juist _tc<en een trein aankwam. Door krachtig remmen wist de bestuui der een ongeluk te voorkomen, doch te gen den schipper werd procesverbaal opgemaakt. RADIO-NIEUWS. Moet Huizen verdwijnen? Aldus schreef de Maasbode een be schouwing ook door ons overgeno men. Naar aanleiding daarvan verzoekt het Persbureau van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie het vol gende onder de aandacht te brengen: In verband met de omstandigheid, dat de oorspronkelijk aan Huizen toegewezen golflengte van 1840 M. ern stige storing ondervond van Euro- peesche snelzenders is op verzoek van de betrokken omroeporganisa ties door den 'P.T.T.dienst, gedurende de avonduren, de golflengte van 1950 M. van den zakelijken omroepzender te Scheveningen ter beschikking van Huizen gesteld, omdat gedurende de avonduren de Scheveningsche zender niet werd gebruikt. Echter is hierbij uitdrukkelijk het recht voorbehouden om deze golflengte weder ter beschik king van Scheveningen te stellen, in den zakelijken omroepzender, voor den duur dier uitzendingen. Zulks is thans geschied van 7.257.35 uur ten behoeve van een beursoverzicht door Vaz Dias. Verre van een poging om „den Sec- tarischen zender te belagen" is de stopzetting van Huizen gedurende deze 10 minuten dus niet anders dan een uitvloeisel van de golflengte-rege ling voor Huizen, waarbij de P.T.T. dienst steeds de uiterste welwillend heid heeft betracht. Van de zijde van de betrokken omroeporganisaties wordt dit standpunt volkomen erkend en gebillijkt. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. RIJNDAM, 4 van New-York n. R'dam. BREEDIJK, 4 v. R'dam n. New-York. LOCHKATRINE, Vancouver n. R'dam via Liverpool 3 (2.39 v.m.) 35 mijl Z.-W. v.Land's End. BINNENDIJK, R'dam n. Boston (2 (10.33 n.m.) 160 m. W. v. Land's End NICTHEROY, Vancouver n. R'dam 3 v. Colonar. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK, 4 v. R'dam n. Kaapstad AALSUM (uitr.) 3 v. Lorenzo Marques. SPRINGFONTEIN (uitr.) p. 3 Gibral tar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. CERES (uitr.) 1 v. Freetown. DRECHTERLAND (uitr.) 2 v. Bor deaux. DRECHTSTROOM (thuisr.) 4 te Free- .town. EEMSTROOM (thuisr.) 3 v. Gr. Bal sam. FAUNA (thuisr.) 3 v. Seccondee. HELDER (thuisr.) 2 v. Konakry. PETWORTH (thuisr.) 4 te Accra. RIJNLAND (uitr.) 3 v. Las Palmas. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND, Hamburg n. A'dam 4 GELRIA (uitr.) 3 v. Bahia. ZEELANDIA (thuisr.) 2 v. Buenos- Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MADIOEN (thuisr.) p. 3 Oitavos. KOTA RADJA (thuisr.) p. 4 Gibraltar. PALEMBANG (thuisr.) p. 4 Gibraltar. MEDAN (uitr.) p. 3 Pantellaria. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND**. P. C. HOOFT (uitr.) 4 te Batavia. RIOUW (thuisr.) 4 te Amsterdam. ROEPAT (uitr.) 3 v. Suez. BORNEO (uitr.) p. 3 Gibraltar. SALAWATI (thuisr.) p. 2 Gibraltar. SINGKEP, Batavia n. A'dam, 3 te Sin gapore. MOENA, 4 v. A'dam n. Hamburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6