BENDER SPLINTER DAG-AGENDA. Koudekerk. Dinsdag 7 Febr., 's av. half acht, Geref. Kerk: Zanguitvoering door de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria". Woensdag 8 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitvoering „D.O.S.". 1417 Febr. Rest. „Zomerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur. Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. RECLAME. KARPETTENWEEK EEN KLEIN BBANDJE MET NOODLOTTIGE GEVOLGEN. Gistermorgen omstreeks 11 uur, is op de bovenwoning van het perceel Lammermarkt -46, bewoond door het gezin van P. Galjaard, brand uitge broken. Terwijl de man afwezig was en de vrouw bij de buren vertoefde, hoorde zij boven een voorwerp op den grond vallen en daarna geschrei van kinderen. Zij spoedde zich naar bo ven, waar bleek, dat de brandende petroleumkachel was omgevallen'. De wieg, waarin een kindje van IK jaar lag, stond in brand, ook de kleeren van haar beide andere kinderen ston den in vlammen. Op haar angstge- schrei kwamen de benedenburen, J. Pouw en zijn echtgenoote toesnellen en hebben, door de kinderen en de moeder, wier kleederen bij de poging tot redding eveneens in brand waren geraakt, in dekens te wikkelen, de vlammen gedoofd. De moeder en twee harer kinderen, resp. 6 en 4 jaar oud, kregen ernstige brandwonden aan hoofd en armen. Het kindje van IK jaar was over het geheele lichaam met brandwonden overdekt. Allen werden naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waar het jongste kindje eenige uren later aan de ge volgen is overleden. De toestand der beide andere kinderen is ernstig. De moeder is, na voorloopig in het Acad. Ziekenhuis verbonden te zijn, in het Elisabeths-gasthuis opgenomen. Met behulp van de in de nabijheid geposteerde politiespuit en met em mers water, die de buren aanbrachten, is. het brandje gebluscht. De brandweer, die ook was uitge rukt, behoefde geen water te geven. INBRAAK IN EEN KIOSK. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben dieven zich door verbre king toegang weten te verschaffen tot de wachtkamer der N. Z. Holl. Tram wegmaatschappij aan den Stations weg, en daar de kiosk van de Amster- damsche kioskenmaatschappij geplun derd. Geld van eenige beteekenis hebben zij echter niet gevonden, slechts 3 wisselgeld was aanwezig en dit heb ben zij blijkbaar over het hoofd ge zien. Het eenige wat zij hebben mee genomen is ongeveer 60 sigaren en wat tijdschriften. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: E. J. M. Nozeman, jm. 25 jaar en J. P. Slegtenhorst, jd. 25 jaar. G. J. J. Knol, jm. 25 jaar en J. Mark, jd. 27 jaar. W. v. Steenbergen, jm. 21 jaar en M. W. Compeer, jd. 22 jaar. F. J. Bon net, jm. 21 jaar en C. M. Baars, jd. 21 jaar. W. J. Roose, jm. 26 jaar en P. Koene, jd. 19 jaar. P .J. Corver, jm. 22 jaar en H. P. G. van Duuren, jd. 22 jaar. P. G. Verbruggen, jd. 23 jaar en J. Kreuger, jd. 19 jaar. H. A. Schouten, jm. 27 jaar en C. E. Stokkerman, jd. 23 jaar. W. F. van Soest, jm. 27 jaar en G. Walraven,jd. 25 jaar. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een grooten herders hond, die onbeheerd is aangetroffen. Zaterdagavond zijn door de poli tie een tweetal jongensjassen in ont vangst genomen, die voor een perceel aan de Vischmarkt waren opgehangen Voor inlichtingen kan men zich tot de politie wenden. De minderjarige P. v. d. R. is te Haarlem aangetroffen en door de poli tie naar de ouderlijke woning alhier overgebracht. Bij de Stedelijke Werkinrichting alhier zijn in de week van 30 Jan. tot 4 Febr. opgenomen 243 volwassenen en 6 kinderen, totaal 149 personen. BINNENLAND. Dr. J. G. SCHEURER. Naar wij vernemen is Dr. J. G. Scheurer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, den laatsten tijd weer bedlegerig. De patiënt is heel zwak, doch zijn geest is helder en rustig. MALVERSATIES BIJ DE BANK VAN LEENING TE DEN HAAG? In verband met allerlei geruchten over malversaties bij de Bank van Leening te 's-Gravenhage vernemen wij, dat tengevolge van het ingestelde RECLAME STEI N WA Y Het Instrument der Onsterfelijken Van Wagner tot Paderewski hebben de meesten een Stein- way bespeeld. Dit fabrikaat, beroemd door de concerten, die erop worden gegeven, ver leent ongetwijfeld een gedistin geerd cachet aan Uw interieur. Voc- hen die zoo gelukkig zijn een Steinway Sons piano te bezitten, zijn de nobele accoorden, welke aan dit in strument ontlokt worden, een voortdurende bron van vreugde in het leven, die niet na kan laten een verfijnende en op voedende werking uitte oefenen op de omgeving. Laat U dit instrument eens voorspelen in onze magazijnen* LEIDEN: Hoogewoerd 90. A'DAM ARNHEM BREDA - R'DAM onderzoek twee ambtenaren zijn ont slagen. De een is een inspecteur bij de Bank en de ander de beheerder van het bij kantoor aan de Jan van Goyenstraat. Van de eene zijde spreekt men van schorsing der betrokken ambtenaren, anderen spreken van ontslag. Het onderzoek naar de gepleegde onregelmatigheden duurt, naar men zeg, nog voort. EEN GROEN VAN PRINSTERER- MONUMENT. In een herdenkingssamenkomst van het 20-jarig bestaan van de afdeeling Voorburg van de Chr.-Hist. Unie heeft de heer H. van Boeyen, een der spre kers, de gedachte gelanceerd een na tionaal monument op te richten voor Groen van Prinsterer. CHR. AMBTENAREN VOOR INDIë. Het is al zoo vaak gezegd, dat één Christen-ambtenaar meer kan doen voor de komst van Gods Koninkrijk in Indië dan een paar zendelingen, al dus de Rotterdammer. Ds. Wiersinga te Medan vertelt in het Indische „Kerkblad" van zijn ver strooiden reis door Tapanoeli en wijst daarbij op den rijken zegen, die de Christelijke ambtenaren kunnen ver spreiden. „Van Sibolga ging het Zuidwaarts naar Kota Nopan, in welke plaats het Binnenlandsche Bestuur tot onze verstrooide lezers behoort. Hier in de streek bij Natal, waar Multatuli een gedeelte van zijn strijd streed, in het schoone dal der Mandailingers, had ik in het prachtige, oud-Indische con troleurshuis werkelijk het gevoel in eens een 70 jaar terugzet te zijn en te leven in den tijd van den Max Ha- velaar. En wat me hier het meeste trof, ook in gesprekken met onze le den, was dit: wat is het voor onze B.B. ambtenaren toch een mooi werk voor het volk der binnenlanden te mogen arbeiden en wat kan men juist in dit werk als Christen z'n taak verstaan. In ons verstrooiden-ressort hebben we momenteel 13 B.B.-ambtenaren. De laatste 8 jaren was het altijd onge veer dit aantal. Er werden er wel eens overgeplaatst naar andere gedeelten van den Archipel, maai- telkens kwa men er weer andere, die ook lid van onze Kerk waren. Als verhoudingsge wijze het in andere gewesten ook zoo is, dan is Indië overstroomd met Christelijke B.B.-ers (ik laat nog bui ten rekening de meelevende Protes tanten, die ik ook in ons ressort ken). Wat kan daar een zegen van uitgaan! Voor de Europeanen, over wie men toch ook zoo ongeveer Burgemeester is, en voor de inheemschen. Als men niet zichzelf en allereerst promotie zoekt en in eerzuchtig streven alleen maar ziet wat de chef doet, maar het heil der bevolking altijd als No. 1 voor oogen heeft, in z'n persoonlijk en openbaar levenvfpor_ Christus ;uit.T komt, is 1 j.e.t, niêOë. ^ggen ~wëlir een invloed er van uit kan gaan. Een B.B. ambtenaar leeft als Christen wel een heel verantwoordelijk leven. Het doet dan zoo goed, als men van een resi dent hoort, die zegt: geef mij maar Gereformeerde ambtenaren, ze mogen niet in alles meedoen, maar het zijn mensehen, die weten waarom ze werken. Wat kan het ook voor Zendings- mensehen «en verlichting zijn als de controleur in hun Zendingsgebied een Christen is, die begrijpt de kern van het Zendingswerk, die waar het kan en mag het werk der Zending niet alleen gunstig genegen is maar ook steunt en bevordert. Zie, zoo was het daar in Mandai- ling". Ontroerend vertelt Ds. Wiersinga dan een en ander van het werk van zendeling Nachtigal, uitgezonden door de Russische Doopsgezinden, die op dit terrein arbeiden, om zijn ■verhaal alius te beëindigen: „Met vrees én beven ziet hij nu'weer voor zich, dat straks onze controleurs familie voor goed naar Holland gaat. Wie zal dezen meelevenden contro leur opvolgen? Een Christen ambtenaar kan voor de belden van Gods Koninkrijk een voorlooper zijn. Een heerlijke verant woordelijkheid". Heeft dit aan onze Christelijke jon ge mannen niet veel te zeggen? En aan de ouders, opdat ze hun kinderen niet vast houden, als ze in Indië den Heere willen dienen ook in het maatschappelijk leven. BUITENLAND. TEGEN HET GEBRUIK VAN ONDERZEEëRS. Een verklaring van Kellog. Kellog heeft in de commissie van buitenlandsche zaken van het Ameri- kaansche huis van afgevaardigden gezegd, dat de Amerikaansche re geering bereid is om met alle landen van de wereld een verdrag te sluiten, dat het gebruik van onderzeeërs ver biedt. Kellog's verklaring komt voor in een brief betreffende de houding van het departement van staat tegenover een resolutie, bij het buis van afgevaar digden ingediend door een vertegen woordiger uit Massachusetts, waarin wordt voorgesteld omeden bouw van onderzeebooten te verbieden. Hij zegt: er bestaat geen bezwaar tegen de resolutie om het bouwen van onderzeebooten te verbieden, mits het verbod door alle landen wordt uitge vaardigd. Het is natuurlijk onmoge lijk voor het eene land om de onder zeebooten af te schaffen, terwijl an dere landen vrij zouden zijn ze te ge bruiken en aan te schaffen. GIFTEN VAN BALDWIN. Een geschenk van 150.000 pond aan de natie in 1919 en nog een andere gift. Kolonel Wedgwood, de arbeiders afgevaardigde van Newcastle under Lyme, heeft aaii een diner van de Ka mer van Koophandel aldaar er aan herinnerd, dat Baldwin eens 150.000 pond sterling aan den staat-heeft ge schonken. Hij zelf heeft er nooit over gesproken, maar het is later toch uit gelekt. Naar 'n persbureau meedeelt zit de zaak zoo. in Juni 1919 verscheen er een ingezonden stuk in de Times, dat de volgende passage bevatte: „Ik houd niet van openbaarheid en had gehoopt, dat een ander het voor beeld zou geven. Ik heb een zoo ge trouw mogelijke raming opgemaakt van mijn bezit en ben tot een totaal van 530.000 pond sterling gekomen. Ik heb besloten daaraan 20 pCt. of laat ons zeggen 120.000 pond sterling, te realiseeren en zal daarvoor 150.000 pond sterling nieuwe oorlogsleening koopen, welke stukken ik aan de re geering ter vernietiging aan zal bie den. Ik schenk dit deel van mijn for tuin, als dankoffer, in de vaste over tuiging, dat wij nooit meer zóo'n schoone gelegenheid zullen krijgen om ons land dezen vorm van steun te geven, die op het oogenblik van zoo'n voorname beteekenis is". Het stuk was geteekend F. S. T. en enkele jaren nadien kwam nit, dat deze letters Financieel Secretary of the Treasury beteekenden, financieel secretaris van dé schatkist, de post, dien Baldwin in Juni 1919 bekleedde. Minder bekend dan bovenstaande geschiedenis is het verhaal hoe Bald win eens een tehuis voor zwakzinni ge meisjes in een dorp in Gloucesters hire voor den ondergang behoedde. Toen hij hoorde, hoe slecht die nutti ge instelling er Voor stond, wandelde hij naar het ver afgelegen dorp Stroud, wisselde daar geld tot hij 200 van de vuilste 1 pondbiljetten had ver zameld, die hij maar vinden kon, wikkelde het bedrag in een oude cou rant en voegde er een briefje bij, dat er uitzag alsof het door een ongelet terde geschreven was. Dit pakje liet hij door een straatjongen aan het te huis bezorgen. ROEMENIë EN BULGARIJE. Een verdrag tot regeling der oorlogskwesties. Naar gemeld wordt, zal dezer dagen tusschen Roemenië en Bulgarije een verdrag worden gesloten tot regeling van verschillende vraagstukken, die nog met den wereldoorlog verband houden. De Bulgaarsche regeering zal zich in dit verdrag verplichten tot de be taling van een bedrag van 12.500.000 goudfrancs, welk bedrag gedeeltelijk zal dienen tot vergoeding van de oor logsschade van Roemenië. Roemenië daarentegen zal het in beslag geho- men eigendom van Bulgaarsche on derdanen vrijgeven. De Bulgaarsche regeering verlangt voorts, dat er Bulgaarsche scholen zullen worden gesticht in de Dobroeds- ja, welk gebied gedeeltelijk aan Bul garije heeft behoord, doch na den wereldoorlog aan Roemenië is toege wezen. De Bulgaarsche minderheid in Roemenië telt ongeveer 215.000 perso nen, die voor het grootste gedeelte in de Dobroedsja wonen. DE TOESTAND IN CHINA. Algemeene werkloosheid te Kanton. Te Kanton heerscht algemeene werkloosheid, daar de werkgevers op groote schaal gebruik maakten van de opheffing van het verbod de arbei ders te ontslaan. De werkloozen trachtten zich in ba rakken aan de grens van de stad te verzamelen, doch de regeering belet te dit om samengaan met de commu nisten te voorkomen. De werkloozen overnachten thans op straat. DE BRAND TE FALL RIVER. De verwoestingen. Omtrent den geweldigen brand, die te Fall River heeft gewoed en een groot gedeelte der stad in de asch heeft gelegd, verneemt de „Times" nog uit New-York, dat de brand om zeven uur Vrijdagmorgen uitbrak in de zakenwijk Van Fall River, n.l. in een van de vier fabrieken van de Po- casett Manufacturing Compagny, die op het oogenblik wordt afgebroken. De buitengewone snelheid, waarmede het vuur zich verspreidde, zoodat het spoedig vijf huizenblokken had aan getast, was te wijten aan het feit, dat de vloeren der verlaten fabriek met olie doordrenkt waren. De brand werd door twee politie agenten ontdekt, die alarm maakten, toen echter de vlammen reeds te fel om zich heen hadden gegrepen. Bin nen enkele minuten waren alle vier de fabrieken der onderneming 'n vlam menzee. De vlammen sloegen over op een hotel aan den overkant, welks lot eveneens bezegeld was. Van alle kanten snelde de brand weer toe, zelfs uit Boston en Provi dence, en de militairen werden gemo biliseerd 'om hulp te verleenen. De padvinders en het Leger des Heils voorzagen de brandweerlieden van levensmiddelen en koffie. Twee uur later reeds lagen drie hotels, zes ban ken, twee theaters en een kerk in puin. Gelukkig echter zijn geen van de werkende katoenfabrieken in Fall River, dat het textielcentrum van Nieuvv-Engeland vormt, verwoest. Daar echter de bureaux van de Wes tern Union and Postal Telegraph Cy. een prooi der vlammen zijn geworden, was de stad gedurende eenigen uren geïsoleerd. Volgens het bericht in de „Times" zouden er geen menschenlevens zijn te betreuren. Met dynamiet tracht men het vuur te s>tuiten. Een ander bericht meldt: De brand in de industriestad Fall- river schijnt nog steeds voort te du ren. Onder de bevolking ontstond een groote paniek. Vele honderden gezin nen ontruimden gedurende den nacht hun woningen en kampeeren in de open lucht. De brandweer gelooft een verdere uitbreidnig van den brand te verhin deren, doordat ze door middel van dy- namiet-ontploffingen een gordel vlak terrein rond den brandhaard heeft ge formeerd. Door het Leidsche Studenten Corps werd Vrijdagmiddag een tentoonstelling van de archieven van dit corps geopend in de Lakenhal te Leiden. De oflicieele opening. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-V ereeniging. 6.15 Zesde Causerie, Ds. van N. s ie 's-Gravenhage over: „De roep 114 der Christenen tegenover de Ju- den". 7.00 Instituut Schoevers. 7.30 Concert uit de Eierhal te We nendaal. Sprekers: de EJelacht.j. heer Mr. J. J. P. C. v. Kuyk, ir.r- gemeester van Veenendaal. De heer P .A. van Stempvooit, Voor zitter N.C.R.V., afd. Veenendaal. Muzikale medewerking verleenen die Muziekvereen. S.'\ Pir de heer Ferd. de Goed. De Chr. Gem. Zangver. „Excelsior", Dir. de heer H. Heuterman. Een trio bestaande uit: Ferd. de Go-rij, piano; mej. Lies Lentelink, vi ool; mej. J. v. d. Wees, cello. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 4.403.55 Kinderuurtje ont'er leid-ng van Antoinette van Dyk. 6.00 Dinermuziak door het Radio-Trii 7.15 Engelsche les. 7.45 Poliiicb: richten. 8.00 Avondconcert door het Omrce,> Orkest o.l.v. Nico Treep. Met ma dewerking van Ferdinand Hei- mans, viool. 9.15 Dr. B. Premsela over „Humor in de Geneeskunde". 9.45 Voortzetting Concert. 10.15 Berichten van Vaz Dias. 10.30 Voortzetting Concert. KüNIGSWUSIERH., 1250 M. 8.35 Concert. 9.30 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Vroolijke avond. Daar.ia muziek. DAY ENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek, i'.i'o We. i.enclit.nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Muziek. 10.30 Trio: viool, hobo en fagot. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radiol, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. Honderd gewonden zijn reeds in de ziekenhuizen ondergebracht, deels met brandwonden, rookvergiftigingen, en voor een groot deel ook met bevro ren ledematen, daar er, ondanks den vuurgloed, toch een verschrikkelijke koude heerschte, die het water in de pompen en slangen deed bevriezen. De thermometer daalt nog steeds te Fallriver. Het oosten en het centrum der stad zijn het zwaarst geteisterd.. De brandweren van 12 naburige ste den zijn ter hulp geijld. Soldaten zijn gemobiliseerd om red dingswerk te verrichten en plunderin gen te voorkomen. WEER SNEEUWSTORMEN IN ZUID RUSLAND. Stations in den Kaukasus ingesneeuwd. Sneeuwstormen van een ook voor Rusland ongekende kracht hebben in het zuidelijk deel der Oekraine en ten oosten van den Oeral tot Tasjkent ge woed. In verschillende streken is het tele grafisch en telefonisch verkeer ver broken. Op een aantal spoorwegtra jecten moest het verkeer worden ge staakt. Op andere lijnen kregen de trei nen vertragingen tot 20 uur toe. Een groot aantal kleinere stations in het noordelijk deel van den Kau kasus is geheel ingesneeuwd, terwijl de treinen slechts met de grootste moeite konden worden uitgegraven. Te Efpatoria stortten onder den druk der sneeuwmassa's de masten van een radiostation in. BRAND IN EEN TREIN IN RUSLAND Uit den trein springen was de eenige kans op redding. In een salonrijtuig van een trein op de lijn LeningradMoermansk brak Zaterdag brand uit. Het vuur verspreidde zich buiten gewoon snel. De inzittenden, leden van de spoorwegcommissie, sprongen uit den in volle vaart zijnden trein. Drie van hen hebben ernstige kwetsuren en brandwonden opgedaan KORTE BERICHTEN. De Duitsche spoorwegen hebben besloten de tarieven te verhoogen, ten einde de betaling van schadevergoe ding te steunen. De verhooging gaat met April in. Robert Steward, de president van de Standard Oil of Indiana is gearres teerd wegens zijn weigering, inlichtin gen te verschaffen in de Teapot Dome- zaak. De Russische delegatie voor de nieuwe economische onderhandelingen met Duitschland wordt heden of mor gen' te Berlijn verwacht. Er is in de Belgische Ardennen wederom veel sneeuw gevallen; voor al op de hoogvlakten is het zeer koud. Het verkeer blijkt echter nergens fel belemmerd zijn. Bij een' gevecht in Mexico zijn 45 opstandelingen gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2